„Holle frasen en ongefundeerde kritiek" Maatschappelijk werk wil brug slaan naar Jeugdraad 31 mei komt naderbij Gemeentebelangen richt zich op Achterveld College van burgemeester en wethouders over artikel inzake welzijnsplanning: ■i Progressief Leusden: gewoon IEUSDER KRANT nafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente eusden Verschijnt iedere donderdag DE LEUSDER KRANT Verloren en gevonden Gemeente Leusden Leusder Krant - politiek DONDERDAG 13 APRIL 1978 3 an een onzer verslaggevers) LEUSDEN - „De werkelijke eiten zijn anders dan holle frasen en ongefundeerde kritiek het villen doen voorstellen", zo laat iet college van burgemeester en vethouders ons weten in een eactie op het artikel over het wel zijnsbeleid in Leusden, dat wij jrie weken geleden in deze krant ifdrukten. In het artikel, waarin >assages werden aangehaald uit iet rapport „Aanzetten tot wel- ijnsplanning" werd melding ge naakt van de uiterst felle kritiek, die in het rapport geïnterviewde Leusdenaren op het wel zijnsbeleid in deze gemeente uit ten. Ruim twee weken na het ver- ichijnen van het artikel heeft het ollege, van wie wij wethouder G. 'an Woudenberg om commen taar vroegen, zijn reactie klaar. Burgemeester en wethouders teginnen met de waarde van het joor mr. Both geschreven ipport te relativeren. „Als reactie op het artikel in de usder Krant naar aanleiding fan het rapport „Aanzetten tot 'elzijnsplanning" verdient het in Ie eerste plaats aanbeveling de ndacht te vestigen op de be- rekkelijke waarde die de auteur ran het rapport zelf aan de inhoud ervan toekent. Hij geeft hiervan lijk in zijn inleiding, waarin Onder andere de volgende pas sage voorkomt: „Het zal duidelijk :ijn, dat hier niet van conclusies iet generale waarde mag worden (esproken, maar slechts van voorlopige indrukken, die pas op hun waarde getoetst kunnen worden bij een meer systemati sche en gedegen verkenning en in een stadium waarin de ontwik keling wat verder is gevorderd". Deze toch duidelijke re lativering belet de redactie van de Leusder Krant echter niet om de verkenningen van de Nationale Raad voor het Maatschappelijk Welzijn van de hand van mr. G. P. Both te betitelen als een vernieti gend rapport over Leusdens wel zijnsbeleid. Daarbij gaat men zelfs zover om in een aanvullend commentaar de indruk te wekken alsof het rapport zou suggereren dat de gemeente Leusden eigenlijk geen barst doet aan ons aller welzijn. Ook zou uit het rap port, aldus de Leusder Krant, blijken hoe belachelijk weinig geld er in Leusden aan het wel zijnswerk wordt besteed. ACTIEVE KOPLOPER Geen van deze oordelen, in drukken of conclusies", zo meent het college, „is in het rapport terug te vinden. Integendeel, de auteur merkt op, dat de tien gese lecteerde gemeenten - waaronder dus ook Leusden - kunnen worden gerekend tot de actieve koplopers. Mr. Both zou ook moeilijk tot de door de Leusder Krant gesuggereerde uitspraken zijn kunnen komen omdat - zoals onderstaand overzicht aantoont - voor 1978 in de gemeentebegro ting een bedrag van 120,34 per hoofd van de bevolking voor wel zijnsvoorzieningen is uitgetrok ken. - uitgave in het kader van de volksgezondheid 755.645,37 - plaatselijke muziekschool 7 133.450,00 - bibliotheekwerk 7 332.800,00 - sociaal-culturele centra 121.563,17 - jeugd- en jongerenwerk 6.609,62 - uitgaven t.b.v. de sportvoor- zieningen 791.842,15 - peuterspeelzaalwerk 78.752,24 - algemeen maatschappelijk werk 60.550,00 - arbeidsvoorziening 72.000,00 - overige uitgaven voor sociaal-culturele activiteiten 53.716,87 2.406.929,42 In deze opsomming zijn nog buiten beschouwing gelaten de uitgaven voor het onderwijs en voor sociale zorg, alsmede die voor het zo goed mogelijk leefbaar maken van de ver schillende woonwijken en voor het CML. 14,75 Het vorenstaande maakt duide lijk dat het onjuist is om een kop peling te leggen tussen de hoogte van het subsidie dat van het mi nisterie van CRM wordt ontvangen en het welzijnsvoor- zienïngenniveau in onze ge meente. Afgezien van het feit dat in 1978 niet twee kwartjes, doch 14,75 per hoofd van de bevolking aan CRM-subsidie zal worden ontvangen, kan dit sub sidie geen maatstaf zijn voor het bepalen van het niveau van de plaatselijke welzijnsvoorzie ningen. Bepalend behoren te zijn de scala van aanwezige voorzie ningen, het deel in het gemeente lijk budget dat de zogenaamde welzijnsvoorzieningen - relatief en absoluut - de laatste tien jaar is gaan innemen en de betrekking tussen dit en de historische en sociologische opbouw van de gemeente. De gemeente voert haar eigen beleid dat in voortdu rende ontwikkeling is, dat niet gediend is met de regelingen die vooral voor achterstands situaties zijn bedoeld en die bij gebreke van adequate erkenning van rijkswege van haar groeifunc- tie dat eigen beleid met eigen geld en andere middelen tracht waar te maken. Onjuist is trouwens ook de gewekte indruk alsof Leusden te weinig gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheden voor het verkrijgen van rijkssubsidie voor sociaal-culturele activiteiten. De werkelijkheid is dat het ministerie van CRM meerdere malen afwij zend op dit soort subsidieaanv ragen heeft beschikt. Een recent bewijs hiervoor is de in 1977 af gewezen subsidieaanvraag voor het jeugd- en jongerenwerk. ALLERLEI VOORZIENINGEN Het is enerzijds jammer, doch anderzijds misschien veelzeg gend, dat zo weinig concrete voorbeelden worden aangehaald om aan te tonen dat het met de welzijnsvoorzieningen in Leus den niet best gesteld zou zijn. Aan allerlei voorzieningen die de laatste jaren tot stand zijn geko men en die door veel inwoners als een stuk welzijn worden ervaren (b.v. het peuterspeelzaalwerk, het bibliotheekwerk, de plaatselijke muziekschool, de sociaal- culturele accommodaties, de sportvoorzieningen, de vele wijk- voorzieningen etc.), wordt achte loos voorbij gegaan om het pro bleem van de „groene weduwen" ten tonele te voeren. Alsof niet juist ook die categorie van ge noemde voorzieningen gebruik zou kunnen maken om, zoals het wordt uitgedrukt, de verveling tegen te gaan. Een materiële ach terstand in Achterveld wordt ge signaleerd, doch waaruit deze dan wel bestaat, wordt niet ver meld. Een gemis aan een levend dorpscentrum is voor het ge meentebestuur zeker geen onbe kend gegeven, getuige de in een vergevorderd stadium verke rende plannen voor de bouw van een hoofdcentrum in de tweede ontwikkelingsfase. De vele echtscheidingen en de hieruit voortvloeiende maat schappelijke en sociale proble men is geen exclusief verschijnsel voor Leusden. In het kader van de materiële en im materiële hulpverlening wordt door de gemeente waar mogelijk en noodzakelijk op deze pro blematiek zo goed mogelijk inge speeld. Dat het verschijnsel als zodanig evenwel iets te maken heeft met een falend gemeentelijk welzijnsbeleid, is dermate absurd dat een dergelijke ver onderstelling niet eens serieus kan worden genomen. WELK VERWIJT? Dat enkele tientalle gehuwde vrouwen uit Leusden gebruik maken van de moedermavo in Amersfoort toont aan dat aan een dergelijk onderwijsinstituut ook onder de eigen bevolking be hoefte bestaat. Welk verwijt hierin overigens zou schuilen voor een onvoldoend voorzie ningenniveau in Leusden is on duidelijk. Honderden kinderen uit Leusden bezoeken scholen voor voortgezet onderwijs in Amers foort. Niettemin wordt van rijks wege geen toestemming verleend om in Leusden een school voor voortgezet onderwijs te stichten ondanks alle pogingen daartoe. Zouden de kansen voor een moedermavo zoveel anders lig gen? Kortom, de werkelijke feiten zijn anders dan holle frasen en ongefundeerde kritiek het willen doen voorstellen. Wij moeten tevens vaststellen dat het gedeelte in het rapport dat gewijd is aan de verkenning in onze gemeente niet in overeen stemming is met de wer kelijkheid. Het is jammer dat dit hoofdzakelijk een gevolg is van een zeer eenzijdige informatie. Een bredere oriëntatie zou onge twijfeld een ander beeld tevoor schijn hebben gebracht. Wat wij evenwel in hoge mate betreuren is dat mr. Both door zijn informan ten is verteld dat van gemeente wege niet zou worden ingespeeld op het particulier initiatief. Er zijn vele voorbeelden te noemen die deze beweringen logenstraffen. Wat te denken van de plaatselijke muziekschool, het peuterspeel zaalwerk, het bibliotheekwerk, de activiteiten van de UW en „De Zonnebloem", het dorpshuis te Leusden-zuid, het open bejaar- denwerk, het Beraad van Welzijnswerkers enz. Allemaal bewijzen van een goed samenspel tussen het particulier initiatief en de gemeente, waarin tot uitdrukking komt de waarde die het gemeentebestuur hecht aan het particulier initiatief. De nota Is niet het werk van één ambtenaar, doch is in brede amb telijke kring en in nauw overleg met de verantwoordelijke por tefeuillehouder samengesteld. In deelnota's en daarna in zijn geheel is de nota uitvoerig in het college behandeld, terwijl de raadscommissie voor sociaal- cultureel en maatschappelijk welzijn de nota vele maanden lang in haar vergaderingen heeft besproken. Concluderend kan worden ge steld dat de situatie op welzijns- gebied en de momenteel hierbin nen aan de gang zijnde ontwikke lingen zodanig zijn dat de gevolg trekkingen die de Leusder Krant in haar artikel en commentaar maakt door de feiten worden weerlegd", aldus het college. vdAD'66 ji pr psp goea: LEUSDEN-CENTRUM - De verga dering van de Jeugdraad op dinsdag 4 april jl. in de raadszaal van het ge- REDAKTIE: Bert Vos en Marnix Kreijns. Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Redaktionele medewerkers/sters: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstr. 18, Achterveld, tel. 03425-1657. De heer P. C. Op den Camp, Finnmark 32, Leusden/C., tel. 033-41380 (sport). De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden/C, tel. 033-42553 (al gemeen). Mevr. A. de Knijff-Mali, van Hardenbr. v. Lockh. laan 30, Leusden/C, telefoon 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. ABESTELLEN FOTO'S De meeete In de Leusder Krant gepubliceerde foto'e kunt u nabestellen (met uitzondering ven archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van I 5,- per -axempleer (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding van gewenete foto, aantel, nummer van krant, peglna waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, -i.Rozendaellean 9. Leusden/Centrum. Ongeveer 14 dagen na betaling ontvangt u da gawsnata toto's thuis. la een uitgave van de BDU-Krantencombinatle, Postbus 67 te Bar- neveld. meentehuis, stond in het teken van de kennismaking met de maat schappelijk werker in de regio Eem- land, de heer Jan Burger. In zijn openingswoord heette voorzitter G. Cloosterman een ieder welkom in het bijzonder Jan Burger, maatschappelijk werker, waarmee later op de avond een gesprek zou plaatsvinden. Onder punt 4 kwam de benoeming van een nieuw be stuurslid aan de orde. Met algemene stemmen werd Marja Jongen, die door het dagelijks bestuur is voor gedragen, in het bestuur van de Jeugdraad gekozen. Voorzitter Cloosterman verwelkomde haar met de woorden, dat bestuurster zijn een grote hoeveelheid werk met zich mee brengt, doch dat dat haar niet zal afschrikken, omdat zij reeds veel werk voor de jeugdraad ver zette. De evaluatiedag, die door de Jeugdraad op 11 maart jl was georga niseerd is een succes geworden Veel vertegenwoordigers(sters) van de di verse jeugdorganisaties hadden acte de présence gegeven, terwijl bur gemeester Rademaker en wethouder van Woudenberg het ochtendprogram ma hebben meegemaakt. Elke organisatie werd in de gelegen heid gesteld haar eigen gezicht te laten zien d.m.v een uitbeelding gemaakt van karton, papier en plakband De jeugdraad presenteerde zichzelf ook en men kwam tot de conclusie, dat een dergelijke opzet zeer is geslaagd. Tijdens de lunch ontstonden veel in formele contacten, terwijl de middag werd besteed aan het thema: „Wat heeft de Jeugdraad in de afgelopen tijd goed en niet goed gedaan en hoe ziet men de werkzaamheden van de Jeugdraad". Deze dag is als zeer zinvol ervaren, waarbij diverse verborgen ver langens aan de oppervlakte zijn geko men Op korte termijn zal een brief aan B.enW. worden gezonden, waarin ge vraagd wordt om subsidie voor, en waarin argumenten worden aan gevoerd om te komen tot. de aanstelling van een ambulante funktionaris voor het jeugd- en jongerenwerk. De in de Jeugdraad vertegenwoordigende groepen kunnen in deze brief hun ideeén volledig terugvinden. Voorts kwam aan de orde de vraag van de gemeente of de Jeugdraad de organi satie op zich wil nemen van de ook dit jaar weer te houden collecte Nationaal Jeugdfonds. De diverse organisaties binnen de Jeugdraad zullen hierover met hun achterban van gedachten wis selen GENERATIEKLOOF Bij het kennismakingsgesprek met de heer Jan Burger zei deze dat hij reeds 2 jaar in Leusden werkzaam is. Door zijn werk wordt Jan Burger geconfronteerd met bepaalde problemen die bij de jeugd leven, waardoor hij dit contact met de Jeugdraad heeft gezocht, omdat naar zijn mening de Jeugdraad ten aanzien daarvan een beter overzicht heeft. Jan Burger wil met een aantal collega's in het jeugdwerk komen praten met diverse leden van de Jeugdraad. ,,De generatiekloof is een groot probleem. Leusden is daar een voorbeeld van," zegt Jan Burger „Jon geren willen hun leven anders inrichten dan hun ouders. Voorts signaleer ik conflicten tussen de oorspronkelijke bewoners in de Gemeente Leusden en de nieuwe bewoners," aldus Jan Bur ger. Deze problemen komen naar zijn mening voort uit het leefpatroon dat toch grote verschillen vertoont met b.v. het westen van ons land Jan Burger wil trachten contact tot stand te brengen tussen de verschillende groepen, waardoor over en weef begrip gaat ont staan. Voorts legde-rinij dan aan de Jeugdraad de vraag voor, of de Jeugdraad deze verschillen onderkent en wat er aan gedaan kan worden De diverse in de Jeugdraad verte genwoordigende groepen on derkennen min of meer de verschillen, waarop mevrouw J. Vunderink opmerkt, dat het overbruggen van de verschillen geen eenvoudige klus is waaraan naar haar mening een ge- spreksmiddag besteed dient te worden. Jan Burger wil komen tot een samen spel van de Jeugdraad met het maat schappelijk werk, waarbij deze laatste signalen vanuit de jeugdorganisaties zal moeten ontvangen Deze brug tussen maatschappelijk werk en Jeugdraad is in Leusden nog niet ge slagen Hieraan wil men vanuit het maatschappelijk werk gaan werken, door met de jeugdorganisaties te gaan praten en informatie te verstrekken over wat maatschappelijk werk inhoudt. Door regelmatige gesprekken wil men de jeugdorganisaties trainen in het on derkennen van signalen met daarnaast het bespreken van de problemen De brug tussen het maatschappelijk werk en de huisartsen is wel reeds ge slagen en dit contract functioneert erg goed, aldus Jan Burger. De jeugdorganisaties zullen omtrent hetgeen Jan Burger naar voren heeft gebracht met hun besturen doorpraten, zodat op de volgende vergadering op 9 mei a.s. wederom in de raadszaal, wel licht hieromtrent meer te zeggen zal zijn. VERLOREN gouden schakelarmband, donker bruine damesporteminnee met inhoud, girobetaalpas, opvouwbare wandelwa- gen, kinderhorloge, zilveren bedel- ketting, portefeuille met rij- en ken tekenbewijs, blauw spijkerjack. WEGGELOPEN zwart-witte kater GEVONDEN oranje portemonnee met 250. sleutel, ring met 4 sleutels, aluminium zijschot van vrachtauto, twee schooltassen, dameshandschoen, zwarte portemon nee met spoorkaart, zwarte portemon nee met fietssleutel en 0,50. AAN KOMEN LOPEN grote Schotse Collie Inlichtingen worden u verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-Zuid, Arnhemseweg-Oude Rijksweg, telefoon 033-44444. VERKIEZINGSRUBRIEK VAN DE LEUSDER KRANl Redaktie: Marnix Kreijns LEUSDEN - De partij Gemeen tebelangen lijkt zich bij zijn ver kiezingscampagne met name te gaan richten op Achterveld. Jongstleden donderdag, toen de uit de groep Kuijpers voortgeko men partij ondermeer zijn kan didatenlijst presenteerde, bleek de helft van de kandidaten uit in woners van Achterveld te be staan. Lijstaanvoerder is niettemin de heer J. C. T. Kuijpers, thans fractievoorzitter in de gemeenteraad van lijst 6. Zijn collega-raadslid Dijkstra komt op de nieuwe lijst Gemeen tebelangen niet meer voor. Er bleken zich vorige week don derdag in de schaapskooi van Groot Krakhorst zo'n 25 mensen te inte resseren voor de nieuwe partij Onder hen de negen op de lijst voor komende kandidaten voor de ver kiezingen, zodat de belangstelling van „buitenstaanders" niet bijzonder groot te noemen viel. Dat verhinderde voorlopig voorzit ter H Baaiman niet om uiteen te zet ten dat Gemeentebelangen een partij wil zijn, die zich tussen de mensen begeeft. „We willen graag vernemen wat er leeft in Leusden en voor iedereen wat doen. We zijn er niet alleen voor de eigen leden van de partij", aldus Baaiman. Ook legde de voorzitter uit dat Gemeentebelangen van plan is na de verkiezingen met andere partijen in de raad samen te werken. We zullen ons tegen geen enkele partij afzetten", aldus Baaiman, die voorts liet weten dat Gemeentebelangen er voor de verkiezingen niet aan toe komt statuten en reglementen op te stellen. Na de verkiezingen zal men zich daar mee bezig houden Ver volgens ging men over tot de pre sentatie van de lijst. Die ziet er als volgt uit: 1J. C. T Kuijpers 2. H. Baaiman (Achterveld) 3 H W. Bor 4. M. van Dijk (Achterveld) 5. W. Rasch 6. Mevr J. Gudde-v d. Kooi (Ach- terv.) 7 A G. R. Bakker 8 H Tolboom (Achterveld) 9. B. v. Plateringen. Bij voortijdig vertrek uit de raad. zullen Achtervelders door Achter- velders worden opgevolgd en verte genwoordigers uit centrum door kandidaten uit centrum. Met vrij sterke nadruk werd er op gewezen dat Kuijpers nu weliswaar lijsttrekker is, maar dat andere kandidaten - met name werd Baaiman genoemd - via voorkeurstemmen in de raad kunnen komen Op deze wijze heeft men kennelijk het conflict of Baaiman dan wel Kuijpers lijsttrekker moest worden, trachten op te lossen Niet tot een bevredigende afspraak is Gemeentebelangen kunnen komen met de heer Dijkstra, thans tweede man in de raad van lijst 6. Het bestuur had hem de vijfde plaats toebedeeld, maar Dijkstra nam daar geen genoegen mee Voor de eer van de vijfde plaats be dankte hij en verdween daarom van de lijst De bespreking van het ver kiezingsprogramma vergde wel veel tijd, maar er werd in het concept nauwelijks iets veranderd Zo'n 25 belangstellenden luisteren naar voorzitterBaaiman.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3