urgemeester Rademaker opende emieuwde kantoor RABO-bank hriller „Celia" vereiste eel inzet van de tonelisten Uitslag klaverjassen Avanti- meisjes deden het goed Klaverjassen )E EENDRACHT BRACHT BLOED OP DE PLANKEN Ons Genoegen Leusder Krant - plaatselijk nieuws ACHTERVELD - Vrijdag 7 april werd de zevende en laatste wedstrijd ge speeld van het klaverjastoernooi van de Hessenkar. Er waren deze avond 28 deelnemers. De heer F. Smit die hele hoge ogen had gegooid om op de eerste plaats te eindigen werd deze avond toch nog verwezen naar de tweede plaats. De uitslag was; 1W Kerkhof 4727 pnt. 2. G. Horst 4695 pnt 3 P. Smink 4681 pnt. 4 M. Boersen 4664 pnt. 5. W. de Jong 4550 pnt. 6 B. Horst 4549 pnt. 7. P. v d. Hengel 4531 pnt. 8. W Tolboom 4426 pnt. 9. Mevr. Vos 4411 pnt. 10 Mevr. v. d. Burgwal-Lammers 4367 pnt. 11. T. van Westerlaak 4339 pnt. 12. Mevr. Horst 4320 pnt. 13. Mevr. Boersen 4314 pnt. 14. H. Melisse 4245 pnt. De totale einduitslag was: 1W. de Jong 2. F. Smit 3. G. Horst ACHTERVELD - Aan de onderlinge schietwedstrijd van Ons Genoegen werd ditmaal slechts door 13 schutters deelgenomen. Het was ook ditmaal weer één van de heren Voskuilen die het totaal punten van 50 wist te schieten. De uitslag was: 1W. Voskuilen 50 pnt. 2. B Voskuilen 49 pnt. 3. P. van Nimwegen 48 pnt. 4. M. J. van Nimwegen 48 pnt. 5. J. van Rossum 47 pnt. 6. G. Tolboom 46 pnt 7. F. Koenen 45 pnt. 8. A. Vlug 44 pnt. 9 J. E. van Hamersveld 44 pnt. 10. P Smink 43 pnt. 11. M J. van Ruitenbeek 43 pnt. 12. A. van Daatselaar 42 pnt. 13. J. Blom 40 pnt. DONDERDAG 13 APRIL 1978 ACHTERVELD - Zaterdag 1 april werd door de sportvereniging Avanti - afdeling gymnastiek deelgenomen aan de C-wedstrijden van het rayon West- Veluwe Er werd met drie ploegen aan deze wedstrijden deelgenomen, in to taal een dertigtal meisjes Er waren twee ploegen meisjes in de leeftijd 9-11 jaar en een ploeg meisjes in de leeftijd 12 en 13 jaar De wedstrijden werden gehouden in de sporthal De Koppel te Amersfoort. Hier werd door ongeveer 400 kinderen uit het rayon het werk verricht op" brug, kast, paard, lange mat en evenwichts- balk. Dè Avanti-meisjes hebben het zeer goed gedaan en verdienen zeker waardering voor hetgeen door hen werd gepresteerd. Een plóeg van de 9-11-jarige meisjes wist beslag te leggen op de eerste plaats terwijl de twee andere ploegen beslag legden op elk een tweede plaats. Gezien het grote aantal deelnemers zeker een zeer goede prestatie. Op dinsdag 23 en woensdag 24 mei zullen de Avanti-leden individueel weer uitkomen op de jaarlijkse onderlinge wedstrijden. Deze wedstrijden zullen op genoemde datums weer worden ge houden in de sportzaal aan de Walter van Amersfoortstraat. ACHTERVELD - Hoewel de klaver- jascompetitie wel al achter de rug is zal op maandag nog een klaverjasavond worden georganiseerd door S.V. Ach terveld voor de leden en donateurs. De aanvang van de wedstrijd is 20.00 uur. Deze kaartavond is nog een toegift op het afgelopen seizoen. Er zullen deze avond ook weer een aantal aantrek kelijke prijzen te winnen zijn Veel belangstelling voor de open dag De heer Merk van de Centrale (Rabo)bank te Utrecht had naast vele lovende woorden niet het voorheen ge bruikelijke standaardgeschenk bij zich, maar ditmaal een echt Leerdam plastiek (met garantiebewijs) Laatste spreker was architect H de Bruin, die de moeilijke, maar later dankbare taak had om rond de bestaande kluis de nieuwbouw te realiseren. Hij had als geschenk een ets meegebracht, een „stier in een winterlandschap" voorstel lend. Althans, zo omschreef hij het kunstwerk. Tot slot bedankt de heer Van Zandbrink nogmaal iedereen voor alles Hij sprak tevens de wens uit, dat de plaatselijke collegabankiers ondanks alles in hun bedrijven een goede boterham kunnen blijven verdie nen. Over het beleg repte hij niet. Daar moeten de betrokkenen kennelijk zelf voor zorgen. STADSBUS Rond 16.00 uur werd de eerste rit gemaakt met de toekomstige Leusdense stadsbus. Een korte rit van het Ros Beyaart naar de Biezenkamp, waar de daadwerkelijke opening van het Rabo-kantoor door de bur gemeester van Leusden werd verricht. De heer J. W. M. Rademaker „kraakte" de bank met een stil-alarm. Een druk op de min of meer verborgen knop, die een verschrikkelijk lawaai moest veroorza ken, bracht verrassend de bekende reclame-tune „Kom naar de Rabobank" ten gehore. Het vrouwelijke bankpersoneel, uniform gekleed in de geslaagde creaties van collega Hetty Sakkers, vormde een fleurige omlijsting van het geheel. Na het heffen van een glas champagne en een toast op een voorspoedige voortzetting van de geldwinkel kon het bedrijf van kas tot kluis worden bezichtigd, 's Avonds van 19.00 tot 22.00 uur kreeg „heel Leus den" in de vorm van een Open Huis de gelegenheid te komen kijken naar wat er allemaal gebeurt in het pand aan de Biezenkamp 1Aan het enorme bezoek was duidelijk te zien, dat de Rabobank de openingsadvertentie niet vergeefs in onze krant geplaatst heeft. Het was één komen en gaan en wat dit laatste betreft, met een fles wijn in de hand Wij onthullen geen bankgeheim met de mededeling, dat onder het bestuur en de Raad van Toezicht (twee driemanscolleges) de dagelijkse leiding van het kantoor voor Leusden-Centrum (inclusief het filiaal in zuid) in handen is van directeur Th G J. M. van de Burgt en zijn staf. De heer v. d. Burgt is 8 jaar werkzaam in de Rabo-organisatie, waarvan de laatste 5 jaar als directeur en als zodanig sinds vorig jaar in Leus den. De vijf onderafdelingen worden beheerd door de heren A. F Herder (algemene zaken), M Top (belegging en financiering), J G. v d. Grift (kas en kantoor), A. v d Putten (administratie) en P. Jansen (interne controle). Het woord „service" is geen loze kreet en dat had als gevolg, dat het personeel in het afgelopen jaar van 13 tot 22 dames en heren bijna verdubbelde. Het is een jonge formatie, vindt de heer Van de Burgt, met een bijzonder plezierige on derlinge verstandhouding. Vooral in de afgelopen bouwperiode is dat zeer duidelijk tot uiting gekomen. PERSOONLIJKE BANK Wat overdreven kun je zeggen, dat vroeger een bank alleen nuttig was voor twee categorieën mensen. Zij, die geld over hadden, konden het daar voor korte of langere tijd kwijt en wie ti|deli|k een tekort had aan het „slijk der aarde kon het er op de één of andere manier halen. De „omzet" van een bank is veel meer omvattend geworden en de clientèle groeide numeriek mee Denk op particulier gebied maar eens aan de eigen „bankzaken" van vrouwen en kinderen. Je brengt of haalt vandaag de dag niet alleen meer geld op resp van de bank. Je stapt er ook binnen voor het arrangeren van reizen, het afsluiten van assurantiën (behalve ijzer onder water tegen brand is verder alles te verzeke ren), het aangaan van financieringen, hypotheken en credieten, het (ver)kopen van vastgoed en wat al niet meer De gang naar de bank op de Biezenkamp is veel gemakkelijker ge worden. Het nieuwe kantoor is meer een plantentuin en modern ingericht. Weg zijn de tralies en het duimdikke glas aan de balie. Je ziet. wie je helpt en je hoeft niet meer door de spreeksleufjes te schreeuwen Het con tact is persoonlijker geworden. De be kende Rabobank-slogan „de bank voor iedereen" is nu achterhaald door een nieuwe kreet „de persoonlijke bank" En terecht. Allerlei verbeteringen kregen bij de nieuwbouw een kans: een zakenhoek, waar de bedrijfscliënt apart wordt ge holpen, een speciale reizenhoek, een snelkas voor financiële quick-service, een hoek voor belegging en fi nanciering en de uitbreiding van het aantal safe-loketten met 50%. Het vloeroppervlak werd driemaal zo groot en de spreekkameraccommodatie ver dubbeld Er kam een per auto be reikbare nachtkluis met re tourautomaat, een aparte couponhoek en een kofferkluis (met de talrijker en langer wordende vacanties een afdoend antwoord op de vraag „waar laat ik mijn grotere kostbaarheden?") alsmede een uitgebreide verzekerings afdeling, een grotere en vooral gezel ligere wachtruimte en een copiëermo- gelijkheid een kwartje. Het kantoor is nu ook gemakkelijk toegankelijk voor minder validen in een rolstoel en voor moeders met een kinderwagen en buizenpost vereenvoudigt het interne transport. Een hele ris grote en kleine gemakken. Allemaal vallend onder het service-begrip. RUIM DRIEKWART EEUW De Rabobank bestaat, zij het niet vanaf de oprichting onder deze naam. in Leusden reeds langer dan driekwart eeuw. In 1902 kwamen een aantal boe ren bijeen om. net als elders op het Nederlandse platteland, een eigen coöperatieve boerenleenbank in het leven te roepen. Johan Voskuilen, Ger- brand van Raay, Teunis van Ruiten beek, Herman de Jong, Jacobus van Loenen Rzn. en Cornelis Herder kregen zitting in de toen ook elk reeds uit drie man bestaande eerste Raad van Toe zicht en dito bestuur. De voorzitter van Burgemeester Rademaker verricht de openingshandeling. E Van Zandbrink en Rademaker in gesprek met de heer Verburgt, directeur van de Rabobank Leusden. In de helft van dat pand werd de bank gevestigd en in het overige deel het postkantoor. In 1930 of daaromtrent werd de heer J. Herder benoemd tot kassier en van 1934 tot 1960 is het bankbedrijf(je) ge huisvest geweest in de boerderij Ak kerhoeve en het gebouw, dat thans als kantoor in gebruik is, werd in 1960 be trokken Hét was toen plaatselijk bekend als gelegen aan de Zwar- testeeg, later aan de Asschatterweg en thans aan de Biezenkamp 1 Het voor die tijd eigenlijk veel te royaal opgezette pand (het bevatte ook de kas sierswoning en het verschafte onderdak aan Leusdense ver enigingen) bleek al spoedig te klein. Na een verbouwing, een jaar of wat gele den, werd het nu wederom onder handen genomen en aanmerkelijk uit gebreid, terwijl het thans uitsluitend een zakelijke bestemming heeft. In 1962 werd de heer J Herder als kassier op gevolgd door zijn zoon A. F. Herder en in 1977 vond de reorganisatie plaats, die de heer Th. G. J. M.v.d. Burgt op de directiestoel plaatste, met zoals al ge noemd de heren A. F. Herder, M Top.J Gvd Grift, A. v. d. Putten en P Jansen als zijn rechtstreekse mede werkers DOOR BERT VOS LEUSDEN/CENTRUM - De toneel vereniging De Eendracht heeft vorige week zaterdagavond waar schijnlijk heel wat zweetdruppeltjes afgewist voordat voor de laatste keer het doek viel voor de thriller „Celia" van George Batson, in de vertaling van Alfred Pleiter. De voorbereiding tot deze première was - zoals bekend - niet bepaald op rolletjes gegaan. Vaste regisseur N. G. Pieters moest om gezondheidsredenen afhaken (ook al gaf hij wel regie-adviezen) en men kampte met zieken. Wil Haanstra viel in als regisseuze en dat betekende voor de medespelenden een kwestie van wennen, want haar regie-opvattingen zijn wellicht anders geweest, dan van de heer Pieters. Hoe het ook zij, de eerste voorstelling is voorbij en De Een dracht kan toch wel terug kijken op een geslaagde uitvoering voor een bijna gevulde zaal in 't Ros Beyaart. Het gekozen stuk, een thriller van George Batson, vereiste een enorme inzet van de amateur-acteurs en ac trices, vooral omdat het verhaal op zich geen voortdurende aktie met zich meebracht, terwjl de spanning er toch in moest blijven. De Eendracht is daar gro tendeels in geslaagd, ook al had het stuk een nogal moeizaam begin, wat niet zozeer aan de Eendracht, dan wel aan de schrijver van het stuk heeft ge legen. Speelde de Eendracht tot voor enige jaren voornamelijk blijspelen, vrijblijvend en pretentieloos amuse ment, sindsdien heeft de Eendracht ge tracht om meer afwisseling in hun reper toire te brengen. Vorig jaar was dat door een - weliswaar - blijspel te brengen, wat zich echter afspeelde in een volko- monetarie onderneming. De renovatie en uitbreiding van het kantoor was vol gens de heer Van Zandbrink nodig i.v.m de gestadige groei van het bedrijf en de uitbreiding van het diensten pakket. Heel wat verbeteringen, die wij wat verder in dit verslag op een rijtje zullen zetten, liet hij de revue passeren, waarbij de nadruk werd gelegd op het weglaten van alle overtollige luxe. „Bankier" Van Zandbrink was bij zonder dankbaar voor de voortvarende medewerking van het ge meentebestuur en ook het team van ontwerper en bouwers, dat in drie-en- een-halve maand de klus klaarde, kreeg een pluim. Met name architect H. de Bruin uit Zevenaar, het Leusdense bouwbedrijf van J. Bloemendal en de plaatselijke onderaannemers A. Tolboom (C V.), C. v d. Berg (electra), de fa. Huurdeman (Schilderwerk) en het loodgietersbedrijf C. Vermeulen. De gespecialiseerde bedrijven elders uit den lande en het bankpersoneel, dat gedurende de „camping-periode" in een caravan en drie keten de zaken begripvol aan de gang hielden, deelden in de erkentelijkheid. Burgemeester Rademaker was de volgende spreker, al vroeg hij zich af waarom juist hij daar toe was uitgenodigd. Zowel bij de voor bereidingen als bij de uitvoering van het werk was hij, door zijn nog maar prille Leusdenaarschap, nauwelijks betrokken geweest. Hij gaf met het oog op de uitbreiding van Leusden in de nabije toekomst, zij het niet letterlijk, het bankbedrijf alle crediet en besloot met de constatering, dat voor het binnen de perken houden van de tijdsduur der raadsvergaderingen, vanuit het ge meentehuis een riant uitzicht wordt ge boden op de nieuwe buitenklok van de bank. het bestuur had tevens de titel van (bank)directeur (later ging die titel over op de kassier) en zijn collega van de raad van toezicht had de leiding van de algemene vergadering. Cornelis Herder was de voorzitter van het eerste bestuur (en derhalve ook de eerste directeur van de bank). Onder hem stond de kassier en de eerste be kleder van dat ambt was de heer B. F. Peeters, de toenmalige hoofdonder wijzer van de openbare lagere school. Geld zal in die tijd wel wat meer waard geweest zijn dan vandaag de dag, maar „meester" Peeters kreeg voor zijn kas sierschap aan salaris toch niet meer dan 25.- per jaar uitbetaald. Hij woonde aan de schoolsteeg en hield thuis kantoor met eenmaal per week een avond zitting voor de geachte clièntèle. Dat werd later wel meer. De heer Peeters overleed in 1918 en zijn taak bij de bank werd nog ruim tien jaar voortgezet door zijn echtgenote „Juf frouw Peeters", zoals mevrouw R M. Peeters-Mull in Hamersveld en wiide omgeving bekend stond, moest na net overlijden van haar echtgenoot de ambtswoning in de Schoolsteeg verlaten en de bank kocht toen het pand Hamersveldseweg 76 van smid Cees Berg Ico de Bree als David Granger en Ans Rutten als Celia in het spel „Celia" van Eendracht. - Een bank- telling is, al geschiedt daar niet alles gratis, een dienstverlenend be drijf. Mondiaal gezien staat Nederland wat bankdichtheid k betreft, aan de top van het rijtje en in 'dat gedrang gaat qua omvang de Rabobank op kop. Aan het einde van Je zestiger jaren ontstond met ge- aruikmaking van beider eerste twee naamletters deze combinatie van de In hoofdzaak boven de grote rivieren werkzame Raiffeisenbanken en de merendeels in het zuiden actieve ioerenleenbanken. Met rond de 3000 vestigingen (1000 kantoren en 2000 filialen). Wij vallen u niet lastig met getallen en cijfers, die slechts een momentopname geven, omdat n het bankwezen nog steeds een itevige groei zit. Dat heeft o.m. Friedrich Wilhelm Raiffeisen, de jrondlegger van de Coöperatieve lbouwbanken, niet kunnen be den. Ondanks zijn dubbele kkring - hij was ook bur- ieester van Neuwied in het Rijn- leefde hij van 1818 tot 1880 en (vermoedelijk) gelukkig. De officiële heropening van iLeusden's oudste bankkantoor begon Iverleden week woensdag in het Ros jBeyaart De heer W. A. van Zandvoort iheette als voorzitter van het overkoepe lend bestuur ruim 70 genodigden wel kom Daaronder burgemeester J W M Rademaker en zijn echtgenote. Tradi tionele kenmerken van het bankbedrijf -zuinigheid en spaarzaamheid - kwa men tot uiting in het feit, dat de feeste niet alleen de heropening van betroffen, maar tevens ver hielden met het (ruim) 75-jarig be- van de in 1902 hier gevestigde men kaal huis, wat al veel moeilijker te spelen is Dit jaar koos men een thriller „Celia" is op zich een toneelstuk, dat naast thriller-elementen ook dramati sche en psychologische aspekten heeft, wat het er voor spelers noch voor toeschouwers gemakkelijker op maakte. Gewend als men is om te lachen tijdens de toneelavonden van De Eendracht, was het nu allemaal veel serieuzer, waarbij overigens de humor niet uit het oog werd verloren, maar niet de hoofdmoot vormde. Je kunt je afvragen of de Eendracht er verstandig aan heeft gedaan, juist nu, dit stuk te kiezen. Het heeft namelijk een enorme inzet vereist van de me despelenden zonder dat erg veel uit bundige reakties uit de zaal kon worden geoogst, waardoor men extra zou wor- Celis in gesprek met inspekteur Carlin (Martin Rep) in het toneelstuk „Celia" van Öe Eendracht. De tweede voorstelling wordt op zaterdagavond 15 april gegeven, eveneens in 't Ros Beyaart. den geïnspireerd. Daarvoor was de humor, helaas, wat te sporadisch en de dialogen op zich teveel uitgesponnen om echt flitsend te kunnen zijn, ook al zat de spanning er wel in Dat neemt echter allemaal niet weg, dat de prestaties van de Eendracht- acteurs en -actrices op zich de moeite van het bekijken waard waren. Als ik eerlijk ben. moet ik bekennen, dat ik weinig of geen zwakke plekken in het spel heb kunnen ontdekken. Men was volkomen aan elkaar gewaagd, het spel was vrij evenwichtig en de tekst zat er goed in, zodat souffleuse Dicky Rep, die normaal ook op de planken staat, eigenlijk een gemakkelijke avond had. Michèle Ummels als het dienstmeisje Nora Taylor en Toon Tijmensen als de nogal dubieuse huisknecht Moreno. Regisseuse Wil Haanstra kan best tevreden zijn. Toon Tijmensen als Moreno, Joke Pas als Louisa Gort- land, Bea Boogmans als Martha Brand, Nico de Bree als David Gran ger, Wil de Vries als Kathy, Ans Rutten als Celia, Alie Tijmensen als mrs. Hamilton, Martin Rep als in spekteur Carlin, C. Pas als politiea gent en Michèle Ummels als Nora Taylor hebben voor een geslaagde opvoering gezorgd van een stuk, dat voor mijn gevoel toch niet die span ning heeft gebracht zoals van een thriller verwacht wordt. Maar dat laatste lag beslist niet aan de Een dracht. Rest mij nog een kompliment voor het uitstekend verzorgde decor, dat op adviezen van Victor Visser tot stand kwam door de aktieve leden Gerard Boogmans, Bert Tijmensen, Aad v. d. Berg, Piet Valkenet en Wim Tijmensen, evenals voor de grime, die zoals gewoonlijk werd verzorgd door Gerda v. d. Hengel. Het spel wordt a.s. zaterdag voor de tweede keer opgevoerd. Aanvang 20.00 uur.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5