..Wij zijn daar als vorsten ontvangen" Prijswinnaars waren een week te gast bij Denis en Neelia Hutchins van Leusdon Lodge FAMILIE WANNER LAAIEND ENTHOUSIAST TERUG UIT LEUSDON Leusder Krant - Leusden 1200 DOOR BERT VOS DONDERDAG 13 APRIL 1978 Enkele foto's, gemaakt door de heer Wanner, De heer en mevrouw Wanner met dochter Heleny: „Het was een schitterende vakantie-reis Met de Engelse taal hebben de Wanner's het niet zo heel erg moei lijk gehad. „Ach", zegt de heer Wanner, „we spreken natuurlijk vakantie-Engels, maar men heeft in Leusdon erg veel moeite gedaan om zich zo verstaanbaar mogelijk te maken en dat scheelt natuurlijk enorm. En dochter Heleny krijgt Engels op school, ook dat helpt na tuurlijk Bovendien komt de heer Wanner regelmatig in kontakt met Engels-sprekenden, ook omdat op Huize De Boom een Engelse ge meenschap is gevestigd. „En alle beetjes helpen", lacht de heer Wanner, die in die acht dagen in Dartmoor toch behoorlijk wat achtergrond-kennis heeft opgesto ken. „Ik heb deze vakantie als erg boeiend ervaren, mede dankzij de enorme gastvrijheid van de familie Hutchins." Zijn vrouw beaamt dat. „Wij zijn werkelijk vorstelijk ont haald", bevestigde ze de indruk van haar man. „Het was gewoon fan tastisch!" VOORTREFFELIJKE REIS Ook de reis naar en van Leusdon is uitstekend bevallen, al was het een hele ruk: zeven tot acht uur op de boot en dan nog eens vier uur in de trein Zeeziek is de familie niet geweest. „We hebben rustig gereisd en zelfs nog een stukje Londen gezien vanuit zo'n typisch Londense taxi toen we moesten overstappen van het ene station naar het andere." Drie tevreden mensen, die een zeer gevarieerde paasvakantie hebben doorgebracht dankzij een simpele „drukfout" op de foto van de Rijksdag 777 Die een erg leuke slagzin hebben bedacht en daar door uiteindelijk de reis hebben ge wonnen. Een reis, die werd gemaakt op kosten van de Leusder Krant en van de familie Hutchins in Leusdon. Eigenlijk de eerste daad werkelijke uitwisseling tussen twee plaatsen met bijna dezelfde naam. Misschien het begin van nog meer kontakten. En waarom eigenlijk ook niet? Gerrit Wanner: „Ik kan iedereen zo n reis naar Dartmoor aanbeve len. Het is werkelijk een schitterend gebied En het klimaat is altijd een stukje beter dan bij ons, daar staat Zuid-Engeland om bekend." Wat dat betreft kan de heer Hutchins in zijn funktie als president van de Dartmoor Toerist Association óók tevreden zijn: hij heeft in de familie Wanner enkele uitstekende propa gandisten voor „zijn" vakantiege- bied gevonden, ook al ging het daar natuurlijk niet om. Zij zijn echter niet de enigen, want in het grote gas tenboek van het Leusdon Lodge Guesthouse zijn verschillende namen van vakantiegangers uit de gemeente Leusden te vinden. En wie bij de bar wat méér tijd uittrekt, dan voor het snel nuttigen van een Engels biertje, zal talrijke knipsels uit Nederlandse kranten aantreffen, ansichtkaarten uit de lage landen en wat al niet meer De heer Wanner heeft nog één tip, voordat we het gesprek af sluiten. „Ja", zegt hij met een knipoog, „en dat is de koftie. Laat daar nooit van tevoren de melk bijgooien. Doe dat zelf. Anders is het koffie, die lijkt op thee en smaakt naar havermout Waaruit blijkt, dat de Engelsen niet in alles volmaakt kunnen zijn één van de weinige bordjes, de kerk van Leusdon en het kerkhof; die naar Leusdon verwijzen; paardrijden in het Dartmoor-gebied, de moeite waard; historische overblijfselen in Dartmoor, er is op dat gebied veel te zien. LtUSDON Lodge-, Dqrtrnoor. waren hiervoor uitgenodigd en het is een zeer gezellig feest ge worden, waarbij het echtpaar uit Holland stevig in de bloemetjes werd gezet. Talrijk geschenken werden meegebracht; een fikse fruitmand, een fles wijn, een grote Engelse kaas en wat Gerrit Wanner erg op prijs heeft gesteld: een dik boek over Dart moor. De heer Wanner is van plan om zich in Dartmoor wat meer te gaan verdiepen. „Mis schien kunnen we er nog wat van leren", lacht hij. DE MOOISTE PLEKJES „We hebben de mooiste plekjes van de omtjeving kunnen bekijken, dankzij de heer Hutchins en zijn zoon. Die hebben ons vaak mee genomen op uitgebreide tochten door het beroemde natuurgebied. Ook al was het weer niet altijd even mooi, het was de moeite zeer zeker waard. We hebben er erg van geno ten. En één ding is ons wel duidelijk geworden: als je veel wilt bekijken van Dartmoor, moet je daar beslist met de auto naar toe. Openbaar vervoer is er bijna niet. Wij hadden het geluk, dat wij door onze Engelse gastheren overal mee naar toe werden genomen, maar als andere Leusdenaren van plan zijn naar Dartmoor (en Leusdon!) te gaan, is een auto wel aan te bevelen." Mevrouw Hutchins is niet mee- geweest op de tochtjes Mevrouw Wanner: „Nee. dat was eigenlijk wel jammer, maar ze had het enorm druk U moet weten, dat ze veel zelf doet. Ze bakt bijvoorbeeld al het brood voor het hotel nog zelf. Ze zorgt ervoor, dat de gasten niet ver hongeren." En over het eten zelf: „We hebben uitstekend gegeten. Wij zijn alleseters en het Engelse ontbijt werd door ons alle eer aan gedaan. Voortreffelijke ondergrond voor een hele dag! Ook het diner was altijd tot in de puntjes verzorgd. De familie Hutchins moesten altijd lachen als ze de lege borden zagen. „We like empty plates", zeiden ze dan VAKANTIE-ENGELS LEUSDEN/ZUID - De familie Wanner is terug van een achtdaagse reis naar het Engelse gehucht Leusdon in het beroemde Dartmoor-gebied. De heer en mevrouw Wanner en hun dertienjarige dochter Heleny waren daar te gast bij de familie Hutchins in het Leusdon Lodge guesthouse, nadat zij vorig jaar de prijsvraag van de Leusder Krant in het kader van Leusden 1200 wonnen. In de paasvakantie heeft de familie uit Leusden-Zuid volop genoten van het zuid-Engelse landschap, van de prachtige natuur van het reservaat Dartmoor en de enorme gastvrijheid van Denis en Neelia Hut chins. die niets hebben nagelaten om het de familie Wanner zoveel mogelijk naar de zin te maken. Gerrit Wanner: „Het was wérkelijk fantas tisch! Wij zijn daar werkelijk als vorsten ontvangen. Het leek wel, alsof we VIP's waren!" Het is een vakantiereis geworden - zo bleek wel uit de talrijke enthousiaste verhalen - om nooit meer te vergeten. Dat de heer Wanner bovendien ook beroepshalve (hij is administrateur van landgoed De Boom) aan z'n trekken is gekomen via interessante gesprekken met bewoners van Dartmoor. is nog eens extra meegenomen „Wat dat betreft kunnen de natuurbeschermers in ons land nog wat leren", was zijn be scheiden mening het Leusden van twintig jaar ge leden. We hebben haar uit de dro m geholpen en haar verteld, hoe Leusden in de loop der jaren was uitgegroeid tot een uit de kluiten gewassen dorp met zo'n twaalf, dertien duizend inwoners. Een gemeente met bijna twintig duizend inwoners. Ze kon het bijna niet geloven." DARTMOOR met op de achtergrond Lodge; IN DE KRANT Het bezoek van de familie Wanner was van tevoren ruim schoots bekend in Leusdon en verre omgeving, dankzij een uitge- jreid bericht in de plaatselijke krant, ,The Advertiser", waarin de heer artj mevrouw Hutchins het één en ander vertelden over hun Hollandse jasten en de reden van hun jezoek. Bovendien vertelde de teer Hutchins de verslaggeefster van dat blad, dat hij pogingen had gedaan om een uitwisseling tussen .eusdon en Leusden tot stand te tfengen, maar dat men van de zijde tan Leusdon (met slechts enkele pntallen inwoners) het wat te duur jbnd. ..Toch", aldus de heer Hut- jhins,.blijven we het proberen. We yjllen de kontakten met Leusden lanhouden We hebben daar ver- ichillende interessante mensen intmoet." Dat iedereen in Leusdon wist van het bezoek van de familie Wanner, werd gedurende hun verblijf daar in het gezellige Leusdon Lodge guesthouse al spoedig duidelijk. De heer en mevrouw Wanner hebben, samen met hun dochter Heleny, in de acht dagen van hun verblijf in het Dartmoor-gebied, verschillende mensen ontmoet met wie ze de week gezellig hebben doorge bracht. De heer Wanner: „Erg leuk was de ontmoeting met een Neder landse, die met een Engelsman was getrouwd en speciaal naar het hotel kwam om met ons te praten. Ze woonde al jaren in En geland en had al bijna een jaar niet met Nederlanders kunnen praten. Die schade heeft ze toen ingehaald. Het bleek, dat die mevrouw Leusden erg goed kende. Ze kwam oorspronkelijk uit Amersfoort. Maar het grappige was, dat ze praatte over Het artikel uit het plaatselijke blad „The Advertiser", waarin de komst van de familie Wanner wordt aangekondigd Met een foto van de heer en mevrouw Hutchins. Een pentekening van Leusdon Lodge. Door verschillende excursies, die de heer Hutchins met hen maakte door het Dartmoor gebied (ook zijn zoon Raymond en diens verloofde Paula namen hen enkele keren mee op interessante rondtochten), kwam de heer Wanner in kontakt met verschillende „farmers" (boe ren) van Dartmoor Hij inte resseerde zich voor de achtergron den van dit uitgestrekte natuurge bied, waar kudden schapen en po- nies vrij rondlopen. Het is hem wel duidelijk geworden, dat lang niet alles van een leien dakje was ge gaan, voordat alles in harmonie werd georganiseerd. Maar het werkt. „Daar kunnen de Neder landse natuurbeschermers nog wat van leren. In Leusden praten ze vijf jaar over de Schoolsteeg bosjes zonder dat ze ook rrraar iets verder zijn gekomen", zegt de heer Wanner met een grijns. ZEER GASTVRIJE MENSEN De Dartmoor-bewoners zijn zeer gastvrije mensen. „Ze hebben daar nog de tijd om een praatje met je te maken. Moet je hier voor komen. De boeren hebben het hier veel te druk om tijd te nemen voor een praatje. In Dartmoor kreeg ik de in druk, dat er altijd tijd over was. Ge moedelijke, zeer gastvrije mensen daar", aldus de heer Wanner, die ook onder de indruk was van het feit, dat men niet alleen gastvrij is, maar ook gentlemen. „Neem nou al die smalle weggetjes daar. Er zitten tal van kleine, nog smallere brug getjes in. Als er toevallig twee auto's op zo'n punt elkaar ontmoe ten, dan is het elegant wuiven en één van hen gaat gewoon terug om de éndere ruimte te geven. Moet je soms bij het bruggetje in de Lock- horsterweg gaan kijken Daar toete ren de automobilisten elkaar vaak weg en wijzen met het bekende ge baar naar hun voorhoofd. Een groot verschil, echt." Die gastvrijheid kwam tot ui ting, toen speciaal ter ere van de Hollandse gasten uit Leusden een party werd gehouden in het hotel. Verschillende relaties van de heer en mevrouw Hutchins LEUSDON, Poundsgate, is quite a household name in Holland. This tiny Dartmoor hamletwith a popula tion of just 200—has a big brother across the water. This was discovered by Denis and Neelia Hutchins. of Leusdon Lodge restaurant, when some Dutch visitors told them that they came from Lcusden in Hol land. PAPER Mr Hutchins told the "Advertiser" that after meeting these people he wrote to the burgo master and sent some literature about Leusdon, Devon. Several weeks later the Hutchins received a copy of the local weekly paper, the "Leusder Krant." Mr Hutchins said: "Splashed alJ over the centre was an article about Leusdon. Devon, comparing it with Leus- den, Holland." TREATED Then Mr and Mrs Hutchins went to Hol land on business. "We visited some friends and called in on the paper's editor Mr Bert Vos. in Leusden. "He welcomed us and we were treated like VIP's and invited to 'go back to the townwhich is about the size of Newton Abbot for their 1200-year celebra tions," said Mrs Hutch ins. But they were unable to go. "It was Jubilee week here and we were fully booked with sum mer visitors," added Mrs Hutchins. v WINNERS So they had to turn down the burgomaster's invitation. But they sug gested that the paper ran a competition during the celebrations, the winning couple staying at Leus don Lodge for a week's holidayfree of charge. Now the winners, a Mr and Mrs G. Wanner, from South Leusden, are coming to Devon for Easter. "We are not sure what the competition was, be cause of the language difficulties, but we gath er it was to do with spotting the difference in a photo," said Mr Hutchins. EXPENSIVE Mr and Mrs Hutching meet the Dutch and their 13-veafHtfd daughter from Newton Abbot station tomorrow. Mr Hutchins said that the Dutch Leusden was near Arnhem "It is in a heathland area and is a commuter town, with a population of about 17.000. So there is a big diflerenoe in size, as well as the different spelling." The Hutchins had ap proached Leusdon village hall committee about possibly twinning the two communities, but it was thought it would be too expensive. "We are just interested in keeping up this con tact ourselves because we have met some nice people," said Mrs Hutchins.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7