erkgroep bestudeert stichting van een welzijnscentrum Enquête-formulieren t Spul uitgedeeld Zomeravondcompetitie Roda-pupillen root Breugheliaans kinderfestijn op zondag 23 april Rooie Vrouwen NBP komt bijeen :ertig jaar internaat don bosco Fluweel pootje? Linksaf bij de Cantharel.... fREVEN NAAR SAMENWERKING Geef als abonnee een nieuwe abonnee op .eusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 13 APRIL 1978 EUSDEN - Op 13 maart ji. heb- i een 15-tal Leusdenaren, werk- i in de gezondheidszorg en wel- izorg. besloten te streven naar oprichten van een lljnscentrum in Leusden. Het is doeling dat binnen een aantal de samenwerking tussen de chillende medische. para- llsche en psycho-sociale ers resulteert in een gezamen- goed op elkaar aansluitend aan- I van diensten aan de bevolking, rtopig zijn met name In de ont- eling betrokken: de huisartsen, verpleging, maatschappelijk fysiotherapie, (open) bejaar- urerk en gezins- en bejaarden- orging. In de voorbereidings oep heeft ook de jeugdraad, de wenraad en het CML een plaats, enkort hopelijk uitgebreid met ores en politie. Het initiatief om tot een welzijns- |im te komen werd vooral vorm tven in het medisch-sociaal In dit beraad hebben de zoge- |de .,1e lijns-werkers" zitting. Dat de huisartsen, pastores, maat- ppelijk werkers, leidsters gezins bejaardenverzorging, de wijk- gkundigen en de ambtenaren ri de gem. sociale dienst. Dit beraad, Zowel het St. Ansfridus huis als het huidige gemeentehuis worden genoemd welzijnscentrum. dat in zijn totale bezetting 4 maal per jaar bijeen komt heet thans hetberaad welzijnswerkers". Een beter overleg tussen de diverse werksoorten is van groot belang voor een zo goed mogelijke gezondheids- en welzijnszorg, In kleinere groepjes komen de verschillende werkers daarom bij elkaar om werkproblemen te bespreken Zo wordt de bekendheid met eikaars werk en werkwijze groter, waardoor de werkers van elkaar kunnen leren, beter kunnen samenwer ken en beter naar elkaar kunnen ver wijzen. De laatste jaren is er steeds meer begrip gekomen voor het feit dat veel klachten van mensen over hun welzijn een oorzaak kunnen vinden in een kombinatie van lichamelijke, psychische en sociale factoren. Dit maakt de samenwerking tussen diverse deskundigen noodzakelijk om zo een goede en efficiënte hulpverlening te bieden. Uit het beraad van welzijnswerkers is een werkgroep welzijnscentrum ge vormd. Deze bestaat uit de wijk verpleegkundige L. v. Kalkert. de huis arts L. Koch en de maatschappelijk werker J. Burger. Deze werkgroep heeft een groot aantal mensen uitgenodigd deel te nemen aan een welzijnscentrum en mee te denken over de ontwikkeling ervan Van alle kanten worden po sitieve reacties ontvangen en het res- lutaat was een eerste vergadering op 13 maart j.l. Aanwezig waren toen naast de werkgroep-leden vertegenwoordi gers van de oefen- en fysio therapeuten, het open bejaardenwerk, de stichting bejaardenzorg, de vrouwenraad, de werkgroep welzijn van het CML en een aantal geïnteresseer den. Er was bericht van verhindering van de jeugdraad en van de verlos kundige. Op de vergadering werd gekon- stateerd dat het idee van een welzijns centrum verwezenlijking verdient. Van de zijde van het gemeentebestuur wordt vooralsnog de ruimte gegeven aan het partikulier initiatief. Voor de zomer van dit jaar wil zij uitsluitsel heb ben over de vestiging van een dergelijk centrum in verband met de planning van de 2e fase Het is echter nog de vraag of een geheel nieuw pand betrokken moet worden. Huize Ansfridus en het ge meentehuis werden ook genoemd als mogelijk onderdak. De financiering van het centrum vergt nog studie. Het blijkt dat er nog wel een aantal subsidieregelingen zijn die aangesproken kunnen wor den. Zo kan bijvoorbeeld het open bejaardenwerk op 80% rijssubsidie rekenen. De verhuur van ruimtes aan gebruikers zal zeker ook een belang rijke inkomstenbron zijn. Het centrum zal ruimte gaan bieden voor fysio-therapie, Cesar-therapie, maatschappelijk werk in diverse vormen. Verder zullen er spreekuren zijn van de gezins- en bejaarden verzorging, van de verloskundigen, mogelijk ook van het arbeidsbureau en de belasting-inspektie, alsmede van een aantal regionale instellingen zoals de sociaal psychiatrische dienst en de stichting voor de geestelijke volksgezondheid, waar onder bijvoorbeeld het MOB valt. Het zal het organisatorisch centrum zijn voor het open bejaardenwerk in Leusden, terwijl het mogelijk ook onderdak gaat bieden aan de apo theek en verschillende vormen van jongerenwerk en volwassenen- edukatie. De werkgroep staat open voor suggesties. LEUSDEN /C. - De door het Over- lorgaan inzake boerderij 't Spul gekondigde enquete is een feit. week ontvingen alle oners van Groenhouten een f waarin het Overlegorgaan zich enteerde en als haar conclusie Hf, dat na zorgvuldige afweging van erlei factoren, de vestiging van ■ii ponyboerderij als de vrijwel enig albare mogelijkheid gezien moet irden. Het Overlegorgaan is van mening dat de genoemde bestemming goed past in de agrarische sfeer van het boerderij complex, waarbij net als voorheen voor de kinderen de mogelijkheid open blijft op de boerderij te vertoeven in het kader van de verzorging van de pony's. „De voorgestelde bestemming zal", zo gaat de begeleidende brief verder, „naar ons gevoelen niemand overlast veroorzaken, aangezien de ponyrij lessen alleen overdag plaatsvinden en van een ponyboerderij geen ge luidshinder te duchten is." De vragen die ter beantwoording worden voorge legd luiden: 1 „Vindt u het onderbrengen van een ponyboerderij zoals omschreven in de hierbij behorende brief, een voor u aanvaardbare bestemming voor de voormalige boerderij 't Spul"? 2. „Indien u vraag 1 met „ja" hebt beantwoord, aan welke voorwaar den, naast de hieronder reeds ge noemde, dient uw inziens dan te worden voldaan"? - het boerderijcomplex dient van te voren goed opgeknapt te worden; - de nieuwe bestemming mag geen geluidshinder veroorzaken; - de nieuwe bestemming mag niet verkeersaantrekkend zijn (er mogen geen verkeersproblemen ontstaan); 3. „Indien u vraag 1 met „neen" hebt beantwoord, wilt u dan hieronder aangeven waarom u het geen aan vaardbare bestemming vindt; 4. „Hebt u nog bepaalde suggesties met betrekking tot de vestiging van een ponyboerdenj in 't Spul?" Het Overlegorgaan wil uiteraard enige haast maken met het afronden van deze zaak, zodat zij, hoe de en quete ook uitvalt, tot een eindconclusie kan geraken. Zij heeft het dan ook de geënqueteerden erg makkelijk ge maakt. De formulieren kunnen in een reeds gefrankeerde antwoorden- veloppe worden geretourneerd waarbij men wel een ieder op het hart drukt, dit terugzenden vóór 21 april a s te doen Groenhouten heeft 't Spul nu in eigen hand. LEUSDEN - Twintig vrouwen woon den op 29 maart jl. de tweede diskus- siebijeenkomst bij van de afdeling Leusden van de Rooie Vrouwen in de PvdA. Er werd gediskussieerd rond het thema „De volautomatische instinker", over passieve en aktieve konsumptie, de politieke konsekwenties van het per soonlijk konsumptiegedrag en over ar beid en een plicht tot arbeid voor iede reen die kan werken Vooral het laatstgenoemde diskussiepunt is uit voerig aan de orde gekomen. Het me rendeel van de vrouwen wees een plicht tot arbeid af. Het verplicht stellen heeft het risiko in zich dat iemand werk moet gaan doen, dat hij of zij niet plezie rig vindt. Slechts enkelen waren van mening dat er alleen werk voor iedereen te realiseren is, wanneer er van bovenaf een plicht tot arbeid wordt ingesteld. Tijdens de diskussie werd het als moeilijk en minder zinnig ervaren om vanuit de huidige situatie te praten over een toekomstige, ideale leef/werksituatie. Het is niet moeilijk om aan te geven wat wenselijk is, namelijk een situatie waarin ieder die dat wil ple zierig, betaald werk kan verrichten, maar hoe een dergelijke situatie vanuit het nu is te verwezenlijken, is een punt dat moeilijk konkreet te maken is. De eerstvolgende bijeenkomst van de Rooie Vrouwen Leusden (die ge pland was op woensdag 19 april) moet verschoven worden naar maandag 17 april 20.00 uur, in de schuur van boerderij de Hakhorst, Waarden 25a. De vrouwen die deze avond willen bij wonen, worden dringend verzocht tijdig aanwezig te zijn, zodat om precies acht uur met het programma gestart kan worden. Het thema van 17 april is: „Zij is nog niet zover", over minderheidsge drag van vrouwen, onderlinge onder drukking; over vrouwen in vertegen woordigende en bestuursfunkties te genover vrouwen die meer aktiegericht zijn; over de relatie tussen gekozen ver tegenwoordigsters en de achterban en over de „feministische meetlat Inlich tingen- Vera Joosten, Koolzaadland 15, tel 43432 NCVB KWAM BIJEEN De NCVB afdeling Leusden kwam op 10 april bijeen in de Marcuskerk. De bijeenkomst stond onder leiding van de presidente mevrouw Kamp, die in het bijzonder mevrouw Cor- nielje uit Utrecht welkom heette, die zou spreken over de methode Mensendieck. De NCVB zal meedoen aan een aktie om de bede terug te krijgen in de troonrede. Mevrouw Cornielje hield een boel end betoog over de methode Mensendieck. Mevrouw Mensen dieck ijverde aan het begin van deze eeuw voor een betere houding en vorm van beweging voor de vrouw. Bij deze methode wordt men, met behulp van spiegels, bewust gemaakt van fouten in het lichaams schema. Met deskundige hulp, die hiervoor een opleiding hebben geno ten van drie jaar, leert men de houding te verbeteren. Ook het ont spannen van de spieren speelt hierbij een grote rol. OP-STAART-BOTSINGEN lag 2 april vond op de Doornse- m kopstaartbotsing plaats tussen lersonenauto's. De heer C. J. van 'odenwaard moest met zijn auto in voor de verkeerslichten. De 3r Q, van D. uit Hoornaar zag te laat, zijjï voorganger afremde, en reed op ïterzijde van diens auto in. and werd gewond. Er was ge- ialleen materiële schade, ins de behandeling van deze ling vond er exact dezelfde soort plaats. De heer J D uit Roden met zijn auto stoppen voor de irslichten en de heer D. A. van der 'ijk bij Duurstede zag dit te laat. heer Van der G. reed op de achter- Ie van de auto van de heer D. in. Er stond gelukkig alleen materiële ide )e.jpolitie kon andermaal op dezelfde k de gegevens opnemen. efstal uit zandzuiger Jit de cabine van een zandzuiger van ■a Schoonhoven op één der nse bouwterreinen werden op g 3 april een aantal gereed- ontvreemd. De on- |den kwamen in de zuiger door te vernielen. D RCONTROLE )irfsdag 4 april hield de politie een ntrole op de Noorderinslag. 29 ;tu rders werden bekeurd wegens het overschrijden van de maximum snelheid De politie registreerde snel heden tot 84 kilometer per uur dodelijk ongeluk Op woensdag 5 april werd de ge meente Leusden opgeschrikt door een dodelijk verkeersongeval. Het ge beurde 's avonds om kwart over elf op de Doornseweg, ter hoogte van Bosch en Duin. Uit de richting Wotdenberg ar riveerde een trekker met oplegger, be stuurd door de heer W. J. Z. uit Bar- neveld. Uit de richting Amersfoort kwam de personenauto, bestuurd door de heer H. C. S. Sprock uit Breda Door onbekende oorzaak kwam de heer Sprock op de linker helft van de rijbaan te rijden, en botste daardoor frontaal tegen de vrachtauto. De 37-jarige An tilliaan, de heer Sprock, was op slag dood. Hij zat dusdanig bekneld in het autowrak dat hij door de brandweer moest worden bevrijd. De auto was totall loss. Het wegdek was ter plaatse goed ver licht, en over de oorzaak van het kiezen van de verkeerde rijhelft tast de politie dan ook in het duister inbraken In de nacht van vrijdag 7 op zaterdag 8 april vond een serie inbraken plaats in verschillende zaken aan de Torenak- kerweg. Bij slager Schakel kon men niet binnen komen. Bij de Spar ontvreemde men enkele sloffen sigaretten en snoepgoed. Bij schoenenhuis Sikking kwam men binnen met een valse sleutel. Er werden een fototoestel en een geldkistje, waaruit 2000 weg genomen ontvreemd. De politie heeft de inbraken in onder zoek. LOSLOPENDE HON AANGEREDEN Op zaterdag 8 april reed de heer R. J. van D uit Leusden-centrum in zijn auto op een loslopende hond in, die de Arn- hemseweg te Leusden-Zuid plotseling overstak. De eigenaar van de hond kon worden achterhaald en zal aansprakelijk worden gesteld voor de schade. DIEFSTAL BROMFIETS Ten nadele van de heer W. H. uit Leusden werd bij zijn woning zijn op slot staande bromfiets weggenomen Het gebeurde op zaterdag 8 april. Van de bromfiets werd het slot dóórgeknipt. INBRAAK IN NISSENHUT Uit een bij de Giro-centrale staande nissenhut werd op zaterdag 8 april een aantal gereedschappen ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek LEUSDEN/CENTRUM - De afdeling Leusden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen komt woensdag 19 april bijeen in de Marcuskerk. Gast is deze avond mevrouw drs. S. Deys- Trijssenaar, apothekares. Zij zal deze avond het een en ander vertellen over het gebruik en misbruik van genees middelen De avond begint om 20.00 uur. LEUSDEN/CENTRUM - Toen wij dinsdag deze regels schreven sneeuwde het nog, maar desondanks wordt al weer gewerkt aan de zomer avondcompetitie. A s. dinsdag worden voor de C- en D-pupillen van Roda al de eerste wedstrijden gespeeld. Veel regen in februari en maart maakte weinig wedstrijden mogelijk en wellicht kan dit zomeravondgebeuren het U mag dan kiezen uit één van die prachtige posters, die wij voor u klaar hebben liggen of u ontvangt van ons het „Leusder Krant Zwanenbordspel" De nieuwe abonnee ontvangt van ons als welkom-geschenk het prachtige „Leusder Krant Zwanenbordspel". NIET ABONNEES KUNNEN ZICH OOK RECHTSTREEKS OPGEVEN Leusder Krant Rozendaallaan 9 - Leusden-C., tel. 41495 (gebruik voor opgave de bon elders in dit nummer). seizoen nog goedmaken. Zowel bij de E- als bij de D-pupillen zijn zes „nieuwe" elftallen gevormd (de gewone zaterdagcompetitie gaat in april normaal door), die op dinsdagavond spelen en genoemd zijn naar de voetbal-WK-finalist^n, die straks in Ar gentinië optreden. De D-pupillen zijn ingedeeld in de poules A en B, terwijl de E-pupillen ondergebracht zijn in de poules C en D. De „thuisspelende" teams (het eerste genoemd in onde staand programma) zorgen voor (eigen) witte shirts en de bezoekers spelen in Roda-kleuren. De poule indeling en het wedstrijdschema zijn als volgt: Poule A: Frankrijk Brazilié Hongarije Poule B: Argentinië W -Duitsland Polen Poule C: Spanje Schotland Oostenrijk Poule D: Italië Nederland Zweden Dinsdag 18 april: 18.30 uur: Spanje-Schotland 18.30 uur: Italië-Nederland 19 30 uur. Frankrijk—Brazilië 19.30 uur: Argentinië-W.-Duitsland Dinsdag 25 april: 18.30 uur: Schotland-Oostenrijk 18 30 uur: Nederland-Zweden 19 30 uur Brazilië-Hongarije 19 30 uur: W.Duitsland-Polen Dinsdag 9 mei: 18.30 uur: Oostenrijk-Spanje 18.30 uur: Zweden-ltalië 19.30 uur- Hongarije-Frankrijk 19.30 uur: Polen-Argentinië Dinsdag 16 mei: 18.30 uur- winnaar poule C-winnaar poule D 18.30 uur: no.2 poule C-no. 2 poule D 18 30 uur: no 3 poule C-no. 3 poule D 19.30 uur: winnaar poule A-winnaar poule B 19.30 uur: no. 2 poule A-no. 2 poule B 19.30 uur: no 3 poule A-no. 3 poule B Ook de C-junioren spelen een zomer avondcompetitie en wel van 3 t/m 29 mei. met als sluitstuk de winnaars tegen de leiders, trainers en scheidsrech ters Daarop komen wij de volgende week terug. pe redaktie) 'SDEN - Dit jaar bestaat het ^internaat van Don Bosco aan (weg veertig jaar. Intern wer- naar aanleiding van dit jubileum irlei festiviteiten gehouden, |de direktie, medewerkers en ien van de school willen het IJ interne aktiviteiten houden. Don Bosco de vriend van de rordt genoemd, wordt - han- in ziin aeest- een aroots od- gezette spel-doemiddag voor kinde ren van alle basisscholen in Leus den/Zuid, centrum en Achterveld ge organiseerd. Alle scholen hebben hierover bericht ontvangen. Het kinderfestijn, dat op zondag 23 april a.s. zal worden ge houden, zal in het teken staan van Breughel en dat betekent, dat vrijwel alle, door Breughel geschilderde kinderspelen op het terrein van Don Bosco zullen kunnen worden ge speeld. En noq veel meer. Een echt fijn feest dus. Het is een uitstekend idee van Don Bosco om dit te organiseren voor de Leusdense jeugd en origineel door de enorme hoeveelheid spelen, waaraan heel wat voorbereidend werk verbonden is ten aanzien van attributen en dergelijke Op de Breugheliaanse spelmiddag zullen de volgende spellet jes gespeeld kunnen worden: hoepelen, mastslingeren, mastklimmen, blinddoekspel, bikkelen, ringwerpen. kleien, vliegermanen, kim- spelen, volksdansen, poppenkast speler, kinderspelen, ballengooien, koekhappen, straattekenen, sjoelen, mina bakgraag, steltlopen, hinkelen, touwtjespringen, miniatuurgolf, rondrit per rijtuig, verfmolen, balwandgooien, boter-kaas-eieren, balspelen, hoefij- zerwerpen, hoepelrace, tollen, bal- vakwerpen, spinwerpen, molentjes maken en kinderfilms. Het programma duurt van 14.00 tot 17.00 uur. De kinderen krijgen een kaart en kunnen daarmee aan alle spelletjes meedoen. Het hoeft niet, men kan ook de leukste uitzoeken. In eerste instantie is deze middag be doeld voor kinderen van de basis scholen, maar dat betekent niet, dat de ouders de kleuters uit het gezin thuis moeten laten. In het programma is door Don Bosco reke ning met de kleintjes gehouden. Noteert u het alvast? Zondag 23 april a.s. Breugheliaanse kinder- spel-doemiddag. Terrein internaat Don Bosco, Dodeweg. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - ,,Het Fluweelpootje? Dat is bij de Vliegenzwam links af. Dan doorrijden tot u aan het Eek hoorntjesbrood komt en daar moet u naar rechts. U laat dan de Bos- champignon en de Cantharel links liggen en dan bent u op het Flu weelpootje". Bovenstaande is niet de kortste routebeschrijving naar het stadhuis van Smurfenland. Het is een route die over enige tijd wellicht in Leusden afgelegd kan worden. De commissie naamgeving wegen heeft aan het college van bur gemeester en wethouders namelijk geadviseerd om de straten in de wijk Bosveld (tweede fase) naar paddestoelen te vernoemen. Bo venstaande namen komen daarbij op het lijstje van de commissie voor. De straten in Langenbeek zouden naar waterdieren vernoemd moeten worden, terwijl Wildenburg en Claverenblad het respectievelijk met molennamen en grassoorten moeten doen. Ook dat kan aardige namen opleveren Wie zou er bij voorbeeld niet willen wonen op Elft no 11. Of op de hoek van Scherpe Zegge en Tnlgras? In Leusden kan dat wellicht binnenkort allemaal. Het volledige lijstje van namen, dat het college heeft ontvangen, ziet er als volgt uit: LANGENBEEK (WATERDIE REN) Rietspinner, Kokerjuffer, Water juffer, Glazenmaker, Salaman der, Hagedis, Visotter, Meerval, Elft, Bittervoorn, Kroosvlinder, Egel wier, Zwanemossel, Blank- voorn, Ruisvoorn, Beekriddei en Kolblei. WILDENBURG (MOLENNA MEN) Watermolen, Windmolen, Tredmo len. Stellingmolen, Bergmolen, To renmolen, Standermolen, Wipmo len, Korenmolen, Oliemolen, Snuifmolen, Pepermolen, Kruidmo- len, Kalkmolen, Pelmolen, Pa piermolen, Kopermolen, Volmolen, Zaagmolen en Weidemolen. CLAVERENBLAD (GRAS SOORTEN) Struisgras, Gierstgras, Doddegras, Raaigras, Strandgras, Wollegras, Man nag ras, Liesgras, Zwenkgras, Schapengras, Schaduwgras, Tril- gras, Kamgras, Zandzegge, Scherpe Zegge, Blauwe Zegge, Vinger Zegge, Voorjaarszegge, Snavelzegge, Borstelgras en Pa relgras. BOSVELD (PADDESTOELEN) Honingzwam, Ridderzwam, Ko ningsmantel, Fluweelpootje, Knolamaniet, Keizeramaniet, Bos- champignon, Regenboogzwam, Eekhoorntjesbrood, Fluweelboleet, Cantharel, Koraalzwam, Aardster, Vliegenzwam, Elfenbankje, Hanekam en Ivoorzwam.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9