Op de klassieke toer Een handvol pop U*cc#> Franse chansons uit binnen- en buitenland Jan Akkerman Claus Ogerman Leonard Bernstein Leusder Krant - platen (Wanneer ik zing) en inderdaad, zingt, komt dat erg gloedvol o boxen, ook al heeft ze niet voor dt populaire chansons gekozen werk van Serge Lama en ook vam hand, wat een persoonlijk stempel op de totale langspeelplaat. Bijzo fijn werk. Aanbevolen. (Philips 9199 189 - Alice Dona - Qua chante). Extra aandacht voor de charr Julie Saget, die een elpee vol BB! metnbruisende, soms opwind maar in ieder geval tintelende, chansons van eigen hand Haa; die qua muzikale opbouw en qu voering sterk doet denken aan b* beeld Gérard Délorman - is inspin en haar elpee, simpelweg Julie S getiteld, heb ik meerdere male- heel veel genoegen beluisterd dankzij de voortreffelijke muziek arrangementen is Julie Saget elpee vol Frans temperament, Pr bovenuit springt. (Philips stereo 077 - Julie Saget - .Julie Saget Tenslotte voor mensen, die ziet- buil willen vallen aan onbej grootheden van het Franse chai er de elpee ,,Les plus belles chai met maar liefst 16 bekende o| van Brassens, Gréco, Azi Ferrat, Piaf etcetera. Befaamde sons van befaamde grootheden. Een verzamelelpee volgende nummers- Brave (Georges Brassens); Mon Homi liette Greco) Que c'est triste (Charles Aznavour); La Mi (Jean Ferrat); Milord (Edith Pi< Maintenant (Gilbert Becaud) (Charles Trenet); Les feuilles (Yves Montand); Ne me quift (Jacques Brei); Au bois de St. A/ (Barbara). L'Abeille et Ie papilion I L J Salvador); Parlez-moi d'amour cienne Boyer); Valentine (Mau Chevalier), Paris Cenaille (Cati Sauvage) Les Trois Cloches (Les pagnons de la Chanson), en ter Le Métècque van Georges Moust ziet het, een zeer gevarieerde Uitgebracht door Phonogram te sterdam op de speciale elpee te I genheid van 100 jaar geluids-opJJ' (Philips, stereo 9286 998). DONDERDAG 20 APRIL 1978 Murray Perahia. geven Zijn plaatselijke pianoleraar zond hem na twee jaar door naar Abram Chasins en Jeanette Haien welke laatste zijn studie gedurende de vol gende 12 jaar begeleidde. Na zijn studie op de High School Of Performing Arts ging hij op 17-jarige leeftijd naar de Mannes School of Music in Manhattan In tegenstelling tot het gebruikelijke pa troon startte hij zijn carrière als pianist bij diverse kamermuziekensembles en hield zich tot zijn 25e jaar verre van het optreden als concertpianist. Vanaf dat moment ook wijdde hij zich geheel aan zelfstudie met uitzondering van een korte periode als leerling bij Mieczyslaw Horzowski en Arthur Bal sam. In 1967 begon Perahia's talent op te vallen tijdens het Marlboro Muziek Festival te Vermont. Met Akexander Schneider als dirigent maakte hij zijn Carnegie Hall debuut in 1968. De definitieve basis voor zijn carrière legde hij in de daarop volgende jaren in ontelbare recitals met de Guanneri,- Budapest- en Galimir strijkkwartetten. Als 25-jarige gaf hij zijn eerste concert met het New York Philharmonisch or kest. sindsdien concerteerde hij o.a. met Het Londen Symfonie Orkest, Het Nieuw Philharmonisch Orkest, Het En gels Kamer Orkest, Het Israël Phil harmonisch Orkest, Het Amsterdams Philharmonisch Orkest en Het Rot terdams Philharmonisch Orkest. Zijn werkelijk overbezette concert agenda brengt hem in alle wereldde len. Daartussendoor is Murray Pera hia regelmatig in de opnamestudio te vinden waar hij, naast met een uit eenlopend repertoire, bezig is met het realiseren van de integrale op name van de pianoconcerten van Mozart. (Murray Perahia - Mozart no. 11, K 413 in F Major, F. Dur en F. A. Majeur - no. 20, K 466 - D minor, D-mol en RE mineur - CBS-stereo 76651). assistent-dirigent voor het seizoen 1943-1944 engageerde Zijn eerste grote kans kreeg Leonard Bernstein bij dit orkest in november 1943, toen hij op 25-jarige leeftijd de plotseling ziek geworden Bruno Walter moest vervangen Dit inmiddels histo risch geworden, sensationele debuut ontlokte aan de muziekcritici fantasti sche recensies in de meest gloedvolle bewoordingen en zijn faam verspreidde zich vanaf dat moment over de gehele wereld. In 1945 aanvaardde hij een 3 jaar du rende post als leider van het New York Symfonie Orkest, terwijl hij daarnaast vele malen als gastdirigent bij het New York Philharmonisch Orkest optrad In 1958 volgde zijn 3-jarige benoeming tot artistiek direkteur/dirigent van het New York Philharmonisch Orkest. Deze be noeming werd in 1961 met 7 jaar ver langd. Talrijk zijn de optredens van or kest plus dirigent in die periode tijdens toernees over de gehele wereld. In 1969 nam Leonard Bernstein ontslag als direkteur/dirigent, maar hij onder houdt sinds die tijd hechte banden met het orkest als gastdirigent tijdens elk concertseizoen en bij de vele gram mofoonplaatopnamen. Door de jaren heen is Leonard Bern stein als dirigent opgetreden met vrijwel elk belangrijk orkest ter wereld, waarbij hij niet zelden ook als pianosolist schitterde. In 1953 bewees hij zijn veel zijdigheid bij zijn debuut als eerste origineel-Amerikaanse dirigent bij de Scala te Milaan in Cherubini's „Medea" met Maria Callas, gevolgd door ,,La Somnambula" en ,,La Bohème". Zijn opname van Verdi's ..Falstaff' met de Metropolitan Opera en ,,Der Rosen- kavalier" met de Weense Staatsopera vormen ongeëvenaarde hoogtepunten in het grammofoonplatenrepetoire. Leonard Bernstein maakte ook grote naam als komponist in de meest uiteen lopende muziekvormen. Naast drie symfonieën schreef hij een Serenade voor soloviool, strijkers en slagwerk; Chichester Psalms voor koor en orkest; Prelude. Fuga en Riffs; de opera Trouble in Tahiti"; de balletten „Fancy Free" en „Facsimile" en „Dybbuk"; de beroemde Mis", een theaterstuk voor zangers, musici en dansers; en de mu sicals „On The Town", „Wonderful Town", „Candide" en natuurlijk „West Side Story". Met veel enthousiasme en inzet wijdt Leonard Bernstein een groot gedeelte van zijn tijd aan zichzelf opge legde belangrijke taak, het grote publiek bekend te maken met de muziek en deze voor hen toegankelijk te maken. Hij is leraar te Brandeis, het „Berkshire Music Center" en aan de Harvard uni versiteit. Zijn boeken „The Joy of Mu sic", „Young People's Concerts" en „The Infinitive Variety of Music" brachten het alle drie tot bestseller oplagen Grote bekendheid bij zeer brede lagen van de wereldbevolking verwierf Leonard Bernstein met zijn niet te ver beteren en voor de verbreiding van de muziekkultuur onvoorstelbaar veelbe tekenende TV-serie Young People's Concerts". Uitgebracht door CBS te Haarlem op CBS-stereo 76513. MURRAY PERAHIA: MO ZART door succesnummers als „Après Toi" (haar meest succesvolle single tot nu toe), ,,lch Hab" Die Liebe Geseh'n", „Theo, Wir Fahr'n Nach Lodz". „Tango D'Amour" en „Auf Dem Mond Da Blühen Keine Rosen" Bijna alle nummers op „Ich Bin Ein Madchen" zijn geschreven door haar vader Leo Leandros en zijn vaste part ner Klaus Munro. Twee nummers echter niet. het eerdergenoemde „Ich Bin Ein Madchen" en „The House Of The Rising Sun", de oude hit van dd Animals. Leo Leandros heeft ook de produktie verzorgd Wel typisch iets voor de liefhebbers van het Duitse werk. Uit gebracht door de platenmaat schappij CBS te Haarlem op 82 695. BIDDU ORCHESTRA: FU TURISTIC JOURNEY De in Engeland woonachtige maar in India geboren komponist. arrangeur en producer Biddu is bekender als de grote man op de achtergrond dan als solo artiest. Toch maakt hij regelmatig inte ressante solo LP s Zijn laatste heeft „Futuristic Journey', en is de opvolger van „Blue Eyed Soul", „Rain Forest" en „Eastern Man". Als producer is Biddu in het verleden verantwoordelijk geweest voor het succes van o.a. Tina Charles („I Love To Love" en al die andere wereldhits), Carl Douglas („Kung Fu Fighting") en Jimmy James The Vagabonds. Biddu heeft een inte- Van de pianist Murray Perahia ver scheen kortgeleden bij de platenmaat schappij CBS te Haarlem een elpee, waarop hij werken speelt van Mozart; samen met het Engels Kamer Orkest. Murray Perahia, zoon van in 1942 uit Spanje geëmigreerde ouders, werd op 19 april 1947 in de Bronx te New York geboren. Op 31/2-jarige leeftijd bezocht hij met zijn ouders een concert dat der mate indruk op hem maakte, dat zijn vader besloot hem muziekles te laten Chi Coltrane. CHI COLTRANE: ROAD TO TOMORROW Na lange tijd heeft de Amerikaanse zangeres Chi Coltrane weer in de studio gezeten om een LP op te nemen. Na haar geweldige hit „Go Like Elijah" (in Nederland en Amerika „Thunder And Lightning") leek het erop dat Chi een vaste plaats had veroverd. Het mocht echter niet zo zijn en ze verdween ge ruisloos naar de achtergrond Haar come-back viert ze met de LP „Road To Tomorrow" Chi Coltrane werd in Racine. Wis consin. geboren Reeds jong leerde ze pianospelen, nam zangles en verhuisde op haar zeventiende naar Chicago. Muziek werd haar beroep en na talloze optredens in koffiehuizen en de befaamde Playboyclub begon ze re delijk bekend te worden. Chi vertrok naar de Westcoast om konserten te ge ven. In januari 1972 kreeg ze een kon- trakt bij CBS, waarna het allemaal erg snel ging. Een deel van haar bekendheid kreeg ze omdat ze alles zelf deed; songs schrijven, produceren, pianospelen en zingen. Op haar nieuwe LP heeft Chi op nieuw alles geschreven, gezongen en begeleidt ze zichzelf natuurlijk ook op diverse toetsenborden. Bekende muzi kanten zoals Jeff Porcaro, Waddy Wachtel, Kenny Edwards, Willie Weeks, Jim Gordon, Victor Feldman en Michael Botts hebben meegedaan. De produktie was in handen van Peter Bernstein. Uitstekend werk van een uitste kende zangeres. Maar dat wist u al. Uitgebracht door de platenmaat schappij CBS te Haarlem op het TK- label nr. stereo nr. TKR 82501. NEIL DIAMOND Na de succesvolle dubbel LP „Love At The Greek" is de nieuwe Neil Diamond volgens verwachting een stu dio LP geworden Het belangrijkste ver schil met „Beautiful Noise" en „Love At The Greek" is, dat Neil een andere pro ducer heeft genomen; Bob Gaudio (van de Four Seasons) i.p v. Robbie Robe rtson voor „I'm Glad You're Here With Me Tonight" is het grootste gedeelte van de nummers door Neil geschreven. Verder hebben Joni Mitchell („Free Man In Paris") en Bob Gaudio (de titel song) songs bijgedragen. Naast een groot aantal gastmuzikanten waaronder Tom Scott, is hij verder be geleid door de o.a. van zijn konserten bekende Emory Gordy, Richard Be nnett, Alan Lindgren en Dennis St. John Maar als je mij vraagt of deze elpee de vorige overtreft, dan moet ik een beetje mistroostig mijn hoofd schudden. Nee, dat is niet zo. Neil Diamond is een voortreffelijk zanger, maar de herkenbaarheid van zijn stijltje, zijn maniertjes en intonaties is zo groot geworden, dat ook „l'am glad you're here with me tonight" geen enkele verrassing meer te bie den heeft. Jammer. (CBS/Haarlem - stereo CBS 86044). ressante geschiedenis Zijn leve» is zelfs zo boeiend, dat er een 8 gemaakt is „Futuristic Journey' plaat met zeer afwisselende ziek die soms wat Oosters 32 Veel nummers zijn eigen kom? van Biddu. Op de tweede kantsö zeer swingende versie van he! van de James Bond film. Biddu ceerde de plaat Uitgebracht platenmaatschappij CBS te Has1 Epic-stereo nr. 82497. JAN AKKERMAN/CLAUS OGERMAN:ARANJUEZ Jan Akkerman is een algemeen er kend snarenwonder. De technische kwaliteiten van deze grootmeester zijn intussen op tlink wat platen te horen. Behalve LP's met de Hunters, Brainbox en Focus zijn er ook solo LP's verschenen. De laatste in deze rij Is de LP „Aranjuez" waarop Jan samen met de beroemde arrangeur, pianist en komponist Claus Ogerman een aantal bekende en minder bekende klassieke werken uitvoert. Het bekendste werk is zonder twijfel „Concierto De Aranjuez" van Rodrigo. Er is verder een selectie gemaakt van komposities van Heitor Villa Lobos (Modinha, „The Seed Of God" en „Bachianas Braslleiras no. 5"), Maurice Ravel („Pavane Pour Une Infante Defunte") en Gaspar Sanz („Espanoleta") en van Jan Ak kerman („Love Remembereden Claus Ogerman („Nightwings") zelf. Er Is nog een derde figuur die een belangrijke rol heeft gespeeld nl. bassist Neils Henning Orstedt Pe- dersen die Jan in elk nummer bege leidt. Op 6 maart j.l. was er In de TV spe cial rond Jan al het een en ander te horen van deze LP die geproduceerd werd door John J. Vis en Ruud Ja cobs. Uitgebracht door de platenmaat schappij CBS te Haarlem op CBS stereo nr. 81843. JOHN WILLIAMS: BARRIOS John Williams, in 1941 te Melbourne, Australië, geboren, wordt momenteel beschouwd als de meest talentvolle gi tarist Hij doet door zijn virtuositeit en muzikaliteit de concertwereld versteld staan. Zijn eerste gitaarlessen kreeg hij op zevenjarige leeftijd van zijn vader INVLOED VAN SEGOVIA In 1952 verhuisde de familie naar Londen, waar zijn vader hem in contact bracht met Andres Segovia. De meester-gitarist. diep onder de indruk van dit 11 -jarig talent, gaf hem lessen en adviseerde hem een muzikale oplei ding te gaan volgen aan de Accademia Musicale Chigiana di Siena in Italië. Hiervoor verkreeg hij een studiebeurs van vijf jaar. Gedurende deze vijf jaar wist hij de meest begerenswaardige prijzen in de wacht te slepen. Op verzoek van zijn medestudenten gaf hij zijn eerste complete solo-recital, iets dat voordien nog nooit eerder door een leerling van de Accademia was gedaan Ook speelde hij te Siena het Concert voor gitaar van Castelnuovo-Tedesco en ontving daarvoor de prijs als de beste leerling van de Accademia. Na het verlaten van de Accademia in 1956 liet hij zich inschrijven bij het Royal Col lege of Music te Londen, waar hij mu ziekgeschiedenis, piano, theorie en harmonieleer studeerde. SUCCESRIJKE CARRIERE In november 1958 maakte John Wil liams zijn Londens debuut in de Wigmore Hall. Naar aanleiding van dit succesvolle gebeuren schreef Segovia: „A Prince of the guitar has arrived in the musical world: John Williams God has laid a finger on his brow, and it will not be long before his name has become a byword in England en abroad..." Zijn sinds die tijd drukbezochte concerten en zijn LP-opnamen worden altijd ge kenmerkt door een bijzonder originele repertoire-samenstelling die, met veel succes overigens, naast de klassieke luisteraar vooral ook de muziekliefheb ber in het algemeen en de talrijke gitaar- fans in het bijzonder zeer aanspreekt Naast de beroemde, geliefde en veel gevraagde gitaarwerken wordt er altijd bijzonder ruime aandacht besteed aan minder bekende, maar artistiek minstens even waardevolle werken van zowel hedendaagse componisten als componisten uit het nabije en verre ver leden. LEONARD COHEN: OP MERKELIJK Door het regelmatig draalen van de nieuwste elpee van Leonard Cohen zou Ik bijna vergeten om 'em ook nog te bespreken: „Death of a ladies' man". De nieuwe LP van Leonard Cohen „Death Of A Ladies' Man" staat in het teken van zijn nauwe samenwerking met Phil Spector. De laatste heeft zijn beroemde „wall of sound" weer opge trokken, zodat Leonard's komposities een totaal andere muzikale begeleiding hebben gekregen dan op al zijn vorige platen. Een groot aantal illustere namen staan op de hoes vermeld. De bekendste is die van Bob Dylan. Leonard Cohen maakt muziek, waarin een grote nadruk op de tekst ligt In zijn geval ligt dat nogal voor de hand, want tussen 1956 en 1966 publcceerde deze van origine Canadese troubadour vier dichtbundels en twee romans. In 1966 begon hij zichzelf te begeleiden op de gitaar. Een jaar later speelde hij op het Newport Folk Festival, waardoor zijn naam bij een breder publiek bekend werd. Het jaar daarop verscheen zijn eerste LP, waarop zijn succesnummer „Suzanna" stond. Leonard's naam was gelijk gevestigd. Op „Death Of A Ladies' Man" gaan alle teksten over zijn verhoudingen met vrouwen. Leonard neemt geen blad voor de mond en soms zijn de teksten tamelijk gewaagd. Naast Bob Dylan hebben o.a. Jesse Ed Davis, Alan Ginsberg, Albert Perkins, Barry Gold berg. Ronee Blakley, Hal Blaine. Jim Keltner. Ray Pohlman en „Sneaky" Pete Kleinow meegewerkt. Leonard Cohen is onherkenbaar ge worden en dat is niet verwonderlijk met Phil Spector op de achtergrond, die de muziek schreef op teksten van Cohen. Soms pompeuze arrangementen, zoals we ze vroeger ook zo ruimschoots te horen hebben gekregen aan deze mu zikale geweldenaar Maar indruk wekkend, dat wel. En ook al is het even tjes wennen, ik luister er nu elke keer weer met erg veel plezier naar. Uitge bracht door CBS te Haarlem op het CBS-label stereo nr 86042. VICKEY LEANDROS IN HET DUITS Vicky Leandros blijft, hoewel ze ook in Amerika werkt, rustig duitstalige LP's opnemen Haar nieuwste LP heet „Ich Bin Ein Madchen", de Duitse versie van „I'm A Lady" van Peter Skellern. De geschiedenis van Vicky is met bijna geen enkele andere zangeres te vergelijken. Ruim tien jaar geleden (in 1967) had ze haar eerste hit met „L'Amour Est Blue", dat gevolgd werd Vicky Leandros Op het moment dat ik dit schrijf snuif ik de verse lentelucht met wel behagen op door de geopende tuinkamerdeur. Het zonnetje schijnt en de winterjas kan bijna op stok. Voor mij altijd een reden om aan Frankrijk te denken. Aan Parijs bij voorbeeld, aan de terrasjes, de len tebloemen en de sfeer van een ont wakende stad, die zich opnieuw op maakt voor het grote zomergebeu- ren. Frankrijk, chansons. Een klein stapje maar. Daarom vandaag mijn gewaardeerde aandacht aan het door mij zo gewaardeerde Franse chanson. Op de draaitafel ligt nu Liesbeth List (figuurlijk gesproken dan) en hoewel deze plaat al enige tijd in de platenzaken op u ligt te wachten, wil ik toch extra aandacht vragen voor ons bloedeigen Lies beth, die in navolging van bijvoor beeld Lenny Kuhr in Frankrijs aan populariteit wint. „Madame Melancholie.' is de titel van deze voortreffelijke, door de platen maatschappij Phonogram b.v. te-Am sterdam uitgebrachte langspe- ler.nTwaalf voortreffelijke chansons. Want wie Liesbeth List kent en de warme, gloedvolle wijze, waarop ze in het Nederlands zingt, die kan terecht verwachten, dat het in het Frans alle maal evengoed, zo niet beter klinkt. Liesbeth zingt uit principe al chansons, of het nou in het Nederlands of Engels is. De poëzie van haar stem klinkt door in de door haar gezongen, al even poëtische teksten Poëzie en melan cholie. Waarmee ik maar mee wil zeg gen, dat chansons van eigen bodem eigenlijk net zo goed kunnen zijn als de import uit La Douce France. (Philips stereo 6423 096 - Madame mélancholie Liesbeth List). Persoonlijk heb ik nog nooit eerder gehoord van de Franse zangeres Alice Dona, maar dat zegt op zich natuurlijk geen snars, want ook al luister ik graag naar Franse liedjes, Frankrijk is groot en het aantal zangers en zangeressen, die hun brood daar met zingen verdienen al even groot Maar toch Alice Dona deed me wat Haar nieuwste elpee is getiteld „Quand je chante" Liesbeth List. r TON VAN BERGEN Tel.033-417 00 Leusden-C. «RANjtjö» Vv'iTHSYAv v.T.-'Of -rrSïrlA AGUSTIN BARRIOS Een voorbeeld hiervan Is de LP met hel werk van de componist/gita rist Agustin Barrios uit Paraguay, die leefde van 1885-1944. Barrios was een gitaarvirtuoos zoals er zelden geweest is. Hij was in 1909 de eerste gitarist die plaatopnamen maakte. Hij was ook de eerste die de complete Bach-suites voor luit op gi taar vertokte. Hij schreef honderden composities, geïnspireerd door alle mogelijk stijlen uit het verleden, zowel als door de folkloristische mu ziek van het Latijns-Amerikaanse continent. Door nonchalance en slordigheid ten opzichte van zijn eigen werk hebben leerlingen en be wonderaars van Barrios, alsmede musicologen, de grootste moeite zijn composities te verzamelen. Soms moeten zij met veel moeite worden ontcijferd of genoteerd van zeer onduidelijke oude opnamen. Het is van John Williams een culturele daad van de eerste orde een aantal van zijn populair klin kende, schitterende werken voor solo-gitaar via een grandioze LP- opname voor een zedr brede laag van muziekminnaars toegankelijk te maken. Uitgebracht door de platen maatschappij CBS te Haarlem op CBS-stereo 76662. LEONARD BERNSTEIN Taxaties Hypotheken Kortgeleden verscheen bij de pla tenmaatschappij CBS te Haarlem opnieuw een elpee van de beroemde dirigent Leonard Bernstein. Met het „L'Orchestre National de France" worden op deze elpee werken uitge voerd van Ravel: Bolero, La Valse en Alborada del Gracioso. Leonard Bernstein, op 25 augustus 1918 in Lawrence, Massachusetts ge boren. woonde tijdens zijn jeugd in Bos ton, waar hij met pianolessen begon. Ais student aan de Harvard universiteit oij A. Tillman Merritt, Walter Piston en E. Burlinghame Hill promoveerde hij in 1939, waarna hij twee jaar het Curtis Instituut bezocht, waar hij di- rectielessen volgde onder Fritz Reiner en harmonie en orkestratie bij Randall Thompson Zijn pianostudie vervolgde hij bij Isabella Vengerova. In Tanglewood bekwaamde hij zich verder als dirigent bij Serge Kousse- vitzky, die hem gaarne als leerling ac cepteerde Daar ontmoette hij tevens de muzikale directeur van het New York Philharmonisch Orkeso, die hem als

Leusder Krant | 1978 | | pagina 10