„Pastorale 1943" - relativerend beeld van Nederlands verzet in oorlogstijd Sir John Gielgud in fraaie „Providence" De auto is een duivel in „The Car" Terence Hill krijgt wat geld... Evenwichtige film yan Wim Verstappen B KÏRw® Leusder Krant - Kijk op de film vervolg op pagina 23 DONDERDAG 20 APRIL 1* 5 enige praktische ervaring in het liquide ren van landverraders Zoals alle Ne derlanders zijn het pure leken op dit gebied De film volgt hen in hun ont roerende blunders bij hun tragi komische pogingen om Poerstamper te liquideren. Als het tenslotte lukt, wordt één van hen door de Duitsers opgepakt en afgevoerd naar het Oranjehotel, de Scheveningse gevangenis De stijgende spanning voert naar een fraaie ontknoping op het Binnenhof. Het zou nog twee jaar duren voordat in Nederland de vrijheid terug kwam. RELATIVEREND BEELD Bij het kijken naar Verstappen's film ontkom je niet aan de indruk, dat het tamelijk relativerende beeld, dat Vestdijk heeft geschapen van het zeer kleinschalige verzet op het platteland, nog eens is aangescherpt. Re- DOOR BERT VOS AMERSFOORT - Deze week gaat de Nederlandse speelfilm „Pastorale 1943"' van regisseur Wim Verstappen o.m. in het Amersfoortse Grand rheatre in première. De film, gebaseerd op de bekroonde roman van Simon /estdijk, bevat het verhaal van het Nederlandse verzet in een bepaalde jerlode in 1943. In de hoofdrollen Frederik de Groot, Renée Soutendijk, Hein 3oele, Bernard Droog, Sylvia Kristel en Rutger Hauer (de laatste overigens in >en piepklein rolletje). „Pastorale 1943" gaat tegelijk in 27 theaters in jremière en dat betekent, dat de filmmakers er nogal wat van verwachten. Na Soldaat van Oranje" zou dat ook best eens het geval kunnen zijn. Neder- andse verzetfilms doen het goed, zo is gebleken. Het gaat overigens in het ilgëmeen uitstekend met de Nederlandse film, want ook „Dr. Vlimmen" is jangeslagen bij het publiek. Er zijn droeve tijden geweest, dat dit wel anders PROVIDENCE Wie een werkelijk erg fraaie film wil zien, moet deze week toch eens een bezoek brengen aan Grand 5, waar de nieuwste film van de Fransman Alain Resnais, „Providence" over het doek gaat. Door de schitterende vertolkingen van Dirk Bogarde, Ellen Burstyn, Sir John Gielgud, David Warner en Eilaine Strich, is regisseur Resnais erin geslaagd (mede dankzij ook het ingenieuze scenario van David Mercer) om een werkelijk voor treffelijke film te maken, die van het begin tot het einde blijft boeien en intrigeren. De meest opmerkelijke rol in „Provi dence" is die van Sir Joh Gielgud als de 78-jange schrijver Clive Langham, die - eenzaam in zijn prachtige landhuis - bezig is aan een boek, terwijl hij steeds weer gekweld wordt door allerlei ouder domskwalen. Het is deze fantasie van de schrijver, die een soort biografie rond zijn familie aan het scheppen is, die de inhoud van de film grotendeels bepaalt. Resnais en Mercer zijn met dit on derwerp als belangrijkste gegeven aan het spelen gegaan, hebben wer kelijkheid en fantasie door elkaar ver weven. Gedachten en realiteit wisselen elkaar in snel tempo af, vloeien in elkaar over. De hoofdfiguren in dit fantasierijke spel van de oude man zijn z'n zoon Claud, een kille en hooghartige openbare aanklager, diens aantrek kelijke echtgenote Sonja en Clive's on wettige zoon Kevin. Het verhaal zelf laat zich nauwelijks navertellen Men moet het eigenlijk zelf ondergaan. Sir John Gielgud levert werkelijk formidabel spel af als de oude. mopperende, verbitterde, ironische man, die zich tegen zijn familie afzet via zijn roman, zijn gedachten en zijn dro men. Die een geheel nieuwe, soms on wezenlijke, wereld kreèert, gevangen in boeiende, intrigerende beelden. Cynisch en ironisch. Dirk Bogarde speelt de zoon Claud, zoals we van hem gewend zijn, terwijl Ellen Burstyn (o.m. uit „Alice doesn't live here anymore") de knappe echt genote Sonja karakter geeft David Warner is Kevin, die soms wat wereldv reemd door het beeld loopt, maar even als de andere hoofdpersonen door de oude man wordt gestuurd. Alain Resnais heeft met „Provi dence" geen gemakkelijk film gemaakt, ook al niet, doordat hij de hoofdrolspeler steeds het verhaal van richting laat ver anderen, zoals een schrijver zijn verhaal verandert als het hem niet be valt. Alle grillige invallen van Langham ON(T)ROEREND GOED Ms, «i ,v-\ fjÖ .«o in «Cl B* -•*» I Sinds tal van gemeenten zijn overgegaan op het invoeren van de onroerend goedbelasting. is het aantal miskleunen met enorme sprongen gestegen. Lees er de krant maar op na en u zult ontdek ken, dat de computers van de ge meentelijke belastingdiensten al lesbehalve feilloos werken, ook aJ zal de schuld hierbij eerder gezocht kunnen worden bij de dienaren der computer, die er iets m stoppen, wat er beslist niet in hoort te zitten Enkele maanden geleden ontving ik zo'n miskleun in m'n bescheiden brievenbus. Een belasting-aanslag afkomstig uit een naburige ge meente, die mij voor de somma van f 27,- aansloeg voor het bewonen van een perceel in die gemeente U begrijpt mijn enorme verbijstering. Hoe komt zo'n computer op het idee dat ik daar zou wonen, vraag /e je dan af, maar je moet het antwoord schuldig blijven. Het eerste wat je doet is een vriendelijk briefje schrijven aan de mensen achter die computer om hun op hun fout te wijzen ,,Dat is helemaal niet erg hoor',, werd me allervriendelijkst verteld, ,,die fout herstellen we even. Fijn dat u belde.Nou, dat is dan fijn opgelost, dacht ik, want in gedachten zag ik alweer een enorme stri/d met de computer ont staan De week daarop lag er echter een officiële aanmaning van de belas tingdienst met de sommatie om nou eindelijk eens die f 27,- te betalen. Toen gingen m'n haren recht óver- eind staan want ik wilde die f 27,- helemaal niet betalen voor iets, wat e ik nooit heb bezeten, waar ik nooit tyheb gewoond, ja zelf nog nooit van had gehoord. De gemeente gebeld om nadere informatie. Er ontwikkelde zich de volgende, zeer boeiende dialoog: „Meneer, ik wilde graag in- formatie over aanslag nummer zo- veel.Dat kon. ,,Wat wilt u weten?" IJ „Tja, kijk eens, ik zit daar een beetje mee, want ik weet niet, wat daarmee wordt bedoeld. Over welk perceel gaat het en wie is de eige- naar9 Ik werd doorverbonden met een hoger gelegen post, want blijk- L baar ging deze vraag het beantwoordingsvermogen van de goeie man te boven. Ik heb daar begrip voor, want ik bel zelden met een overheidsinstantie zonder doorverbonden te worden. Na enige telefonische aarzelingen klonk er een klik en een vertrouwenwekkende stem vroeg I mij vriendelijk, wat ik wenste Dat vertelde ik hem. Het was even I stil aan de andere kant van de lijn I „Dat kunnen we u echt niet vertellen Waarom wilt u het eigenlijk weten?" Mijn stemming paderde het kookpunt. ,,Tja me- dat zit zo. Jk heb meerdere 1jes in uw gemeente, waar ik eens verblijf en nu wilde ik ig weten, welk pandje en wie de eigenaar is, zodat ik tenminste weet wéér ik die f 27,- voor betaal." Als ooit iets dergelijks aan de hand heb, vergeet dat dan maar te vragen, want u krijgt er géén ant woord op U mag best betalen - u moet zelfs - maar waarvoor, dat is blijkbaar staatsgeheim. Enkele dagen later bereikte mij het bericht van hoge belastingzi/de, dat mijn aanslag zou worden ver nietigd en dat ik het als niet verzon den zou kunnen beschouwen zodra ik-hé) ttevt# \zan"vernlelitflfig-7$u'f hebben ontvangen Dat stemde mij uitermate gerust Wie schetst echter mijn verbijstering, toen ik - een weekje later opnieuw een aanma ning in mijn brievenbus kreeg, ver zonden door de desbetreffende gemeentedienst en waarschijnlijk ondertekend door diezelfde vriendelijke meneer die óók al geen vragen kon beantwoorden Toch maar eens de belastingdienst ge beld. Gevraagd wat de bedoeling van dit schrijven was. Tja, zo werd me vriendelijk verteld (want belastingmensen zijn de laatste jaren steeds vriendelijker aan het worden), dat was een aanslag en als ik het er niet mee eens was, dan moest ik maar uitstel van betaling vragen Uitstel van betaling voor iets wat je niet hoeft te betalen omdat je er mets mee te maken hebt De overheid maakt het soms erg dol Dat heb ik dus maar niet gedaan want je hebt nou eenmaal je prin cipes, nietwaar? En bovendien zou de aanslag al immers worden ver nietigd door vrouw Justitia? Maar de ambtelijke molens heb ben maling aan principes. Enkele dagen later - ze lieten er werkelijk geen gras oever groeien - stond een vriendelijke man aan mijn voor deur Kompleet met aktetasje en een somber gezicht. Hij had een presentje voor me. Een dwangbevel en hij was, zo vertelde hij me, deurwaarder en Kijk, die mensen kunnen er ook niets aan doen. Het is nu eenmaal hun werk, nietwaar? Maar toch won de boosheid het van de rede lijkheid en hoewel ik hem vriendelijk uitnodigde eventjes binnen te komen voor een gesprek, moet ik u toch bekennen, dat ik allesbehalve vriendelijk was. Meneer had alle begrip voor de situatie maar vroeg zich af, waarom ik toch geen uitstel van betaling had gevraagd De man keerde onverrichterzake huiswaarts met het dwangbevel. Het wachten is nu op die vernietigingsverklaring of hoe dat ook mag heten van die aanslag voor de somma van f 27,-. Maar het zal me werkelijk niets verbazen als ik binnenkort een oproep krijg om voor het gerecht te verschijnen wegens oplichting van de staat. En dan vraag je je toch in steeds ernstiger mate af, hoe Lubbers en zijn col lega's dat nou allemaal doen. Er moet toch een goede manier zijn om zonder dwangbevelen door het leven te gaan? Overigens blijf Ik nieuwsgierig naar de oorzaak van al deze papie ren ellende. Wie heeft er zo'n hekel aan mij, dat hij mijn naam doorgaf aan de gemeentelijke onroerend goedbelastingdienst? Want je kunt die computer van alles aanwrijven, maar niet, dat ie een hekel aan mij heeft. Want ik heb hem toch ook lief? V. GOEDAARDIGE DUITSERS Ook de Duitsers in de film hebben op de één of andere manier een veel goedaardiger karakter, dan uit bijvoor beeld de geschiedkundige werken van prof. Lou de Jong tot nu toe is gebleken. Wat dat betreft kan ik me de opmerking van W. F. Hermans indenken, die na het zien van „Pastorale 1943" schreef, de indruk te hebben een propaganda-film van de nazi's te hebben gezien, ook al is dat dan natuurlijk sterk overtrokken en bezijden de werkelijkheid. Feit blijft, dat de Duitsers en de NSB-ers eigenlijk nog niet zo slecht worden afgeschilderd in deze film. Het lijkt er op, alsof de scherpe kantjes er zijn afgeslepen. Het. zal eerder te wijten zijn aan het feit, dat de makers van de film de oorlog niet bewust hebben meegemaakt en zich misschien ook niet voldoende hebben verdiept in de Duitse terreur in Nederland tussen 1940 en 1945. Erg storend is het niet direkt in het kader van de totale film, omdat in hoofdzaak het verzet wordt geschetst, waarbij de deelnemers maar sporadisch in kontakt komen met hun Duitse bezetters. Eén van de dramatische hoogtepunten in de film „Pastorale 1943" van regis seur Wim Verstappen. GOEDE SPELPRESTATIES Het beroerde van sommige Neder landers speelfilms vind ik altijd, dat te weinig aandacht wordt besteed aan de spelprestaties van de acteurs en actrices. Daardoor wordt een be paald soort kneuterigheid van een film nog eens extra onderstreept. Die indruk heb ik bij het zien van „Pas torale 1943" niet gekregen. Verstap pen en producer Frans Rasker zijn er Hein Boele als de Joodse onderduiker Cohen, terwijl hij luistert naar de overvliegende Engelse bommenwerpers, op weg naar Berlijn. - naar mijn zeer bescheiden mening - In geslaagd om een tamelijk vol wassen film te maken, waarin even wichtige spelprestaties worden ge leverd. De hoofdrol van Johan Schultz, een leraar Duits, die in feite het verzet ter plaatse regelt en zorgt voor onderduik-adressen, wordt gespeeld door een nieuweling in het Nederlandse filmwezen, Frederik de Groot. De Groot was aanvankelijk niet zo erg in een film rol geïnteresseerd. Na 1971, toen hij afstudeerde aan de Amsterdamse to neelschool, experimenteerde hij met mini-toneel en onlangs speelde en re gisseerde hij een schitterende „Huis Clos" van Satre en is nu regelmatig te zien in het Amsterdamse theatertje De Suikerhof, in een solo-optreden naar Shakespeare's Hamlet, door hem „Hamlet's Hamlet" genoemd. Frederik de Groot is een ontdekking. Hij leverde een uitstekende vertolking en het zou best eens kunnen zijn, dat we in de toekomst méér van hem zullen zien in Nederlandse filmprodukties. Hetzelfde geldt eigenlijk voor het verrassende spel van Renée Soutendijk als Marie, de dochter van de boer, bij wie het verzet de onder duikers onderbracht. Overtuigen worden de karakters neergezet van Cohen (Hein Boele), Poerstamper (Bernard Droog), Mies Evertse (Geert de Jong), Eskens (Leen Jon- gewaard), Mertens (Luc Lutz), de bloemist (Sacco van der Made) en de café-houder (Coen Flink). Ook Bram van der Vlugt leverde herkenbaar spel af als Van Dale, een van de coördinators in het verzet tegen de Duitsers. Kleine, maar fijne rolletjes werden gespeeld door Sylvia Kristel als de Engelse lerares en Rutger Hauer als de broer van Johan Schultz. Kortom: „Pastorale 1943" is zonder meer een goed gemaakte Ne derlandse verzetsfilm met evenwich tig spel, vlot gemonteerd en door cameraman Mare Felperlaan uitste kend In beeld gebracht. (Grand 3, eerste week, alle leef tijden). Goede vaderlanders, vermomd als Duitsers, willen het vonnis voltrekken tegen de NSB-er Poerstamper in „Pastorale 1943". Van links naar rechts: Sacco van der Made, Bram van der Vlug*, Bernard Droog en Leen Jon- gewaard. PASTORALE 1943 „Pastorale 1943" werd door Simon Vestdijk vlak na het beëindigen van de oorlog geschreven en direkt be kroond met de proza-prijs van de stad Amsterdam. Het verhaal speelt zich af in Doornwijk, een stadje er gens in midden-Nederland, vlak boven de grote rivieren. In de roman is het een samenvoeging van Doorn (de woonplaats van Simon Vestdijk) en Wijk bij Duurstede. Kernpunt van het verhaal is het verzet op het platte land, de gespannen verhouding tus sen de „goeden' en de „slechten", de belevenissen van onderduikers op een boerderij en de gevolgen van liefde en haat in zo'n kleine gemeen schap. Vestdijk beschreef dat magi straal in een roman, die tot één van zijn populairste behoort Kortgeleden verscheen de negende druk bij De Arbeiderspers. Win Verstappen heeft Vestdijk's roman zoveel mogelijk op de voel ge volgd. waarbij zelfs grote delen van de door Vestdijk geschreven dialogen door Verstappen werden overgenomen. Dat daarbij het indrukwekkende laatste deel (wat zich afspeelt in het Oranjehotel in Scheveningen) door Verstappen voor het grootste deel is weggelaten, is jammer, maar we; begrijpelijk „Het is niet de bedoeling van deze film", aldus de filmmakers in een bege leidend schrijven, „om een compleet beeld van het verzet te geven. De ma kers van de film hebben de oorlog hier niet meegemaakt en hebben dus ook geen bijzonder duidelijk beeld van hoe of het toen in elkaar zat. Wat ze wel gezien hebben zijn de verschillende eigenaardigheden van de Nederlander, en die zijn tegen het decor van de oorlog geprojekteerd, conform de roman van Simon Vestdijk." „Pastorale 1943" is het verhaal over Nederlanders in bezettingstijd. Over een klein volk, dat eensklaps groot moet zijn. 1943. Nederland zucht onder het Duitse juk Niet overal wordt die druk even zwaar gevoeld In het stadje Doornwijk, ergens midden in Nederland aan de grote rivieren, ziet men naar verhouding weinig van de Duitsers. Het plaatselijk verzet helpt onder duikers en pleegt een keer een overval op het distributiekantoor. De directeur van het kantoor is zelf teen van de over vallers Hij wordt herkend als de plaat selijke NSB-er, de drogist Poerstamper, toevallig voorbij komt en hij moet onderduiken op een boerderij aan de andere kant van de rivier, waar al een paar jongens zitten die niet in Duitse fabrieken wilden gaan werken en ook een jood, Cohen. Verder gaat het leven vrijwel zijn ge wone gangetje. Op de middelbare school in het stadje wordt geroddeld over eerwan de leraressen die een ver houding met een Duitse officier zou hebben De dochter van de boer vrijt met een van de onderduikers, maai wordt later verliefd op de zoon van NSB-er Poerstamper De ond£j£Juii$g[s mSP die "nieuwe liefde, wal-soms tot scènes leidt Een keer wordt boerendochter Marie zo kwaad da! zij wegloopt naar Poerstamper en daar vertelt dat haar vader onderduikers heeft. Nu is Poerstamper NSB-er maar hij begrijpt dat het gevaarlijk voor hem kan worden OP DE VOET GEVOLGD als het plaatselijk verzet hoort dat hij de boerderij heeft aangegeven. Hij houdt dus zijn mond. Cohen ontvlucht de boerderij voor een paar dagen. Hij smacht naar Am sterdam en neemt de gok om er nog eens te gaan kijken, ondanks de gevaren die hem bedreigen. Cohen neemt een van de andere onderduikers mee, en wel de jongen waar Marie een verhouding mee had voordat ze verliefd werd op die zoon van Poerstamper Het is begrijpelijk dat deze jongeman zich de laatste tijd op de boerderij niet erg gelukkig voelt Eenmaal in Amsterdam besluit hij niet terug te keren, hij loopt weg van Cohen om zich te melden voor werk in Duitsland en verraadt dan de boerderij met de onderduikers. Als Cohen daar alleen terugkomt is hij juist op tijd om door Duitse soldaten te worden opgepakt, samen met alle anderen op de boerderij In het stadje is men geschokt door de tragedie op de boerderij Het plaatselijk verzet is er, uiteraard, van overtuigd dat drogist Poerstamper de zaak bij de Duitsers heeft aangegeven. Men besluit dat hij daarvoor gestraft moet worden met de dood. Echter, de verzetsgroep bestaat uit brave lieden, fatsoenlijke Neder landers, een onderwijzer, een bloemist, een herbergier, een ingenieur en een pianostemmer. Geen van allen heeft Duitse geheime politie arresteert S school waar zij les geeft, vanwege 1943". Kristel (de Engelse lerares) op de spionage-aktiviteiten in „Pastorale lativerend in die zin, dat de heldhaftig heid van de verzets-strijders in veel ge vallen lachwekkend overkomt, ondanks de ernst, waarmee dit verzet wordt ge pleegd Kleinschalige kneuterigheid, zoals de wijze waarop een distribu tiekantoor wordt overvallen of de manier waarop vier van de ver zetshelden" een NSB-er, die ze van verraad verdenken, ter dood ver oordelen en het ten uitvoer trachten te brengen met alle knulligheid, waarmee zoiets kan worden gedaan. Op zich schitterende scènes, de menselijkheid van het gebeuren onderstrepend. Het zijn geen keiharde kerels, maar gewone, hardwerkende vaders, die zich tot het verzet geroepen voelen, maar er eigenlijk niet goed raad mee weten Ze vallen terug op de verhalen, die een zoon van één van hen heeft verteld over de wijze waarop de echte knokploegen te werk gaan. Maar het zijn wel overleveringen van een gevallen strijder, door de vader zeer ernstig en ook geromantiseerd overge bracht.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 21