(„Ouderwetse" dorpsagent, die steeds Achtervelder met de Achtervelders was Wachtmeester Bijl neemt afscheid van dè rijkspolitie, maar niet van Achterveld donderdag 20 april 1978 je beste vriend dor bert vos Jachtige tijd grensperikelen sport kleine jeugd en jeugd van vroeger naar achterveld veilig verkeer politie kees Leusder Krant - interview De Achtervelders kennen hem vrijwel allemaal. Er gaat geen dag voorbij of hij staat j wel ergens op een hoekje, zoals bij de Hessenkar of bij de Jan van Arkeiweg naast de \kerk. Altijd ,,in" voor een praatje. Zwaait dan regelmatig naar voorbijrijdende Achter- I velders, die van tevoren hun snelheid wat hebben aangepast. Vaak rijdt hij door het dorp of naar Stoutenburg op zijn fiets. Rustig. Haast heeft hij dan niet. Loopt re gelmatig bij de Achtervelders naar binnen voor een lekker bakje koffie. En de Achter- velders zouden zich beledigd voelen als hij dat niet zou doen. Hoogtepunt is altijd het uitgaan van de school. Alle kinderen kennen hem: politie" Bijl. Voor hen is hij de vraagbaak, de vriend. Zijn woord telt zwaarder dan dat van de onderwijzer op school. Aan de andere kant zijn er de bewoners van St. Joseph. Ook hier is hij vaak op bezoek. Voor een gezellig praatje. Voor een kop koffie..Vaste prik", zegt Dick Bijl alsof het de meest normale gang van zaken is, dat politieagenten regelmatig bejaardentehuizen bezoeken. Vijf jaar woontpolitie" Bijl nu in Achterveld. Het is de mooiste afsluiting Van-' zijn loopbaan geworden wat hij zich had kunnen denken. Op woensdag 26 april a.s. neemt wachtmeester Bijl afscheid. Omdat hij dan met pensioen gaat. Funktioneel leeftijdsontslag, heet dat in politiekringen. Politie" Bijl heeft eigenlijk nog geen be hoefte om z'n uniform op een knaapje te hangen, maar aan de andere kant, zegt hij, krijgt hij méér tijd om zich bezig te houden met al die dingen in het dorp en in de gemeenschap, die hem aanspreken. Met de Hartstichting, de muziekvereniging, Veilig Verkeer Nederland en niette vergeten de Leusder Krant, waar zijn vrouw en hij al jaren achtereen de wekelijkse Achterveldse pagina voor volschrijven. ,lk heb het meeste aan de Wachtmeester Bijl en zijn vriendje Kees tijdens de Tour de Junior Een hobby van de héér Bijl is het veilig verkeer en dan met name ook het verkeersonderwijs op school. Dat dit door de kinderen op prijs wordt gesteld, blijkt wel uit de „diploma's", die de kin deren aan de heer Bijl hebben uit gereikt. Toch is het lesgeven in veilig verkeer niet altijd even gemakkelijk, zeker niet als er kleine kinderen tussen zitten, die erg moeilijke vragen stellen. Zoals dat meisje, dat na een toelichting Eén van de rapporten, die de kinderen hem uitreikten. „Wij vonden u erg aardig", staat er en het cijfer is 9'/z. Sommige gaven een tien. Voor bekeu ringen uitdelen kreeg hij een 2 en dat betekent, dat er bijna niets werd uitge deeld Strengheid een 4: erg aardig, dus niet zo streng. Waarschuwingen: een 8, er werden nogal wat waarschu wingen uitgedeeld Gedrag een 7Va en dat is altijd nog boven het ge middelde van een 7, zoals op de meeste schoolrapporten wordt ver meld Een diploma voor goed ge drag op de blaaspijpjes heel onschuldig vraagt: „Wat doet u nu op een vrije avond, als u een lekker borreltje hebt gedronken en u wordt opgeroepen?" De heer Bijl grijnst als hij aan die vraag denkt. „Dan sta je wel even met je mond vol tanden", bekent hij, „maar ook daar heb ik toch wel iets op gevon den Ik heb gezegt: „Kijk, we hebben een afspraak, mijn collega als ik. De ene avond mag ik een borreltje drinken, de andere avond hij. En wie die avond niet drinkt, die rukt uit als het nodig is De politie is je beste vriend, zeggen de reclame-campagnes vaak. Als er één politieman is, die dat in de loop der jaren heeft waarge maakt, dan is het wel wachtmeester Bijl. Kortgeleden tijdens een verga dering, werd gesteld, dat zo'n tachtig tot negentig procent van 't welzijns werk in Achterveld werd gedaan door politieman Bijl, die als een echte wijk (lees dorps-) agent funk- tioneert. Het volgende voorval il lustreert wellicht dat „vriend zijn". Op een gegeven moment werd de heer Bijl op een voetpad bijna omver gereden door een jeugdige fietser en dat leverde de knaap natuurlijk een fikse reprimande op. Uren later kwam Bijl de jongen opnieuw tegen, met bal. „Politie Bijl", zullen we een partijtje voetballen?" vroeg hij. En zo kon het gebeuren, dat een wellicht verbaasde buitenstaander wacht meester Bijl kon zien voetballen met een jeugdige verkeersovertreder, die kort daarvoor een fikse uitbrander had gekregen vervolg op pagina 7 „Ik vind het fijn om zo nu en dan eens met de jeugd van vroeger te praten. Elke week ga ik dan ook naar huize St. Joseph. Vaste prik". kant van dit vrolijke ACHTERVELD - Wachtmeester iK Bijl is - als hij op woensdag 26 ril officieel afscheid neemt van de Éspolitie - zo'n kleine veertig jaar i itieman geweest. Een heel leven, gon vóór de tweede wereldoorlog in 1938 grotendeels in militaire rnst te hebben doorgebracht, met 1 spoedopleiding voor de poli- roepen. Op 14 juli 1940 kreeg hij l ontslag. De oorlog was ïiiddels uitgebroken. Acht maan- i lang was hij deel van de mare- iussee in Breskens tot hij op 1 f art 1941 bij de verkeersgroep van neuzen kwam. Omdat mo- Tijden niet zijn allerliefste hobby s („ik kreeg er een gezicht van of ik geelzucht had") werd hij in i /ember van dat jaar overgeplaatst Br de politiebrigade van Terneu- (l, in juni 1942 naar de poli- brigade van Sas van Gent. Toen de ispolitie werd opgericht kwam chtmeester Bijl bij dit korps in '9 el, op 1 januari 1946. Intussen al bI wat politieervaringen rijker ge- rden. ,Het was een prachtige tijd, daar aan grens", vertelt Dick Bijl als we op een 0pnd een gesprek met hem en zijn uw Aline hebben naar aanleiding I l zijn komende afscheid En zijn ge- "ht glimlacht daarbij breeduit, terwijl ogen glinsteren van plezier. De J&kdotes vloeien dan als vanzelf uit i mond en dan is het lachen blazen. Hoewel geboren op het ra-Hollandse Zuid-Beijerland, vertelt heer Bijl zijn verhalen in dat sappige id-Nederlands, daarmee de vrolijk- Id van het gebeuren onderstrepend, ren gebeurtenis, die hem in die tijd paar erg heeft aangegrepen, is de g^Öhiedenis van zijn eerste dienst- s. „Een pracht van 'n fiets, echt ar. lig met zo'n gezondheidszadel, weet vel". Een fiets om - vooral in die tijd - Is op te zijn Maar het noodlot sloeg let bekende beeld van „politie" Bijl ens de Tour de Junior De Achter- J tiers zullen hem niet alleen wat dat reft moeten missen Ook zijn vaste ndplaatsen zullen straks door ande- i worden ingenomen Voor beiden Jffljes wennen „Hé joh, doe nou niet vervelend, ga nou eventjes aan de kant".Politie" Bijl aan het werk in zijn dorp Achterveld. op een sombere avond toe, toen hij en een collega op „patrouille" waren. „Dat ging vroeger op de fiets". Op een gege ven moment kwam een vrachtwagen voorbij, die maar één achterlicht had. Een kwestie van snel reageren en de vrachtwagen werd tot stilstand ge bracht. Terwijl zijn collega de fiets in de berm neerlegde, zette Bijl zijn pas verworven karretje heel voorzichtig tegen de voor bumper van de vrachtwagen, voordat de beide heren een pittig gesprek had den met de chauffeur. Een bonnetje werd niet zo snel uitgeschreven en men volstond met een waarschuwing, temeer omdat enkele honderden meters verder een garage was. waar het achterlicht snel gerepareerd kon worden. Met een joviale zwaai werd het teken gegeven, dat de chauffeur door mocht rijden. Het gekraak van een ver morzelende fiets ging door merg en been. „Ik zag het gezondheidszadel door de lucht vliegen en in een heg te rechtkomen", vertelt Bijl en aan zijn ge zicht te zien doet het hem nog een beetje pijn, dat zo'n mooie fiets in de vernieling werd geholpen. „Ik heb met stomme verbazing toegekeken Ik snapte eerst helemaal niet wat er aan de hand was. Toen besefte ik, dat mijn eigen fiets daar in kleine stukjes over de weg werd verspreid". Overigens kwam alles op z'n pootjes (of wieltjes) terecht, want de toen nog jeugdige Bijl kreeg keurig netjes een nieuwe fiets. Verhalen over de grens behoren tot de meest kostelijke. „Dat was een prachtige tijd", glundert Bijl en zijn vrouw Aline bevestigt dat met al even veel plezier bij de gedachte aan die tijd. „In het begin dat ik er zat, waren de Duitsers nog de baas en dat betekende, dat we nooit één smokkelaar hebben kunnen grijpen". Hij grijnst breed uit. „Dat ging ook moeilijk, want ook al hadden die smokkelaars zo'n vijftig kilo smokkelwaar op hun nek, ze hadden gymschoentjes en niet de volledige bepakking van een poli tieman. Het was gewoon een kwestie van wie het hardst kon rennen. De smokkelaars wonnen het. Hadden een veel betere training ook". „Puk keldragers", werden ze toen ge noemd. „Toen had je nog geen pant serauto's en zo. Die kwamen pas later en toen was de lol er eigenlijk een beetje af". Het belangrijkste smokkel-artikel was boter. De botersmokkel vierde in die tijd hoogtij. Hele partijen gingen de grens over. Aardig is het verhaal van een wagen, die werd aangehouden bij de grens. Het was een onbeduidende grensovergang zonder cóntrole, maar Bijl en zijn collega liepen daar toevallig en de wagen gedroeg zich merkwaardig genoeg om voor een smokkelwagen door te kunnen gaan. De hele wagen werd onderzocht, maar niets hoor. „Niks te vinden" Ze lopen verder en nauwelijks vijf minuten later rijdt een wagen hen voorbij, vrij zwaar beladen. Snel gevolgd door drie ande ren „Wat wil je, we waren op de fiets En dan begin je niets". Anders was het op een morgen bij een grenspost. Het was bitter koud. „Ik liep daar naar binnen voor een praatje en zag een vrouw bij de kachel zitten. Er was iets met haar, maar ik kon niet zo snel bedenken, wat dat was. Wat doet die hier? vroeg ik de douaneman. „Had het koud", zei die, „wilde zich wat op warmen". Nu kende ik dat vrouwtje goed en opeens wist ik het: ze was veel dikker dan normaal. En ja hoor, even later vormde zich het eerste boterplasje onder haar stoelWe hebben haar maar laten gaan toen ze flink was op gewarmd. Zal al moeite genoeg hebben gehad om zich te ontdoen van al die gesmolten boter Het „vangen" van smokkelaars was een echte sport. Bijl: „De echte be roepssmokkelaars waren zonder meer erg sportief. Als je ze had gepakt, dan deden ze ook geen poging meer om te ontsnappen. Dan hadden ze de wedstrijd gewoon verloren. Maar je moest wel bewijzen, dat ze iets hadden gesmokkeld". De tijden veranderen en ook het smokkelwezen werd gemechaniseerd. De pantserauto's kwamen in de mode en de produktie van kraaiepoten kwam op een zeer hoog niveau „Je was op een gegeven moment als politie en douane altijd nét een slag te laat Op het moment, dat je de nieuwste smokkel- snufjes van de heren had ontdekt, had den zij al weer nieuwe trucs bedacht". Toch bleven er ook eenvoudige smok kelaars. zoals die ene, die vlak bij de grens woonde, naast een kruideniers- winkeltje. De weg was Nederlands ge bied, de berm aan de andere kant Bel gisch. „Op een mooie morgen liep ik rustig mijn route door het dorp, toen ik op een gegeven moment regelmatig iets geels door de lucht over de weg zag vliegen, richting Belgié Pas toen ik op enkele meters afstand was, zag ik het Vliegende kaasjes. De meest simpele manier van smokkelen: gewoon „Ik heb weinig beroerde dingen meegemaakt tijdens mijn werk als poli tieman. Je kunt eigenlijk stellen, dat ik vrijwel altijd aan de vrolijke kant van dit vak heb gelopen Maar als er iets met kinderen gebeurde, dan sliep ik een hele nacht niet. Dóér kan ik niet tegen". kreeg ik in Achterveld te horen, dat hier wel een wielerronde werd ge houden, de Tour de Junior. Ik dacht: nou kom ik wéér in die wielertroep terecht, maar ik moet zeggen, dat het gelukkig in Achterveld allemaal heel anders is. De Tour de Junior is mijn hobby geworden. Het is elk jaar wéér een hoogtepunt en behoort tot de fijnste weken van het jaar". De kleine jeugd en de jeugd van vroeger. Aan hen heeft de heer Bijl zijn hart verpand Voor de kinderen is „poli tie" Bijl, zoals hij door het kleine grut wordt genoemd, de vraagbaak van het dorp. Bij het uitgaan van de scholen staat „politie" Bijl bij de oversteekplaat sen en moet tal van soms zeer indrin gende vragen beantwoorden. Zoals on langs over heksen „Politie Bijl", vroeg een klein, hummeltje, „gelooft u in hek sen?" Dick Bijl aarzelt geen moment en zegt vastberaden: „Ik wel". „Oh", het is eventjes stil. „De meester zegt, dat ze niet bestaan" Maar wat „politie Bijl" zegt wordt eerder voor „waar" aanvaard en de heer Bijl deed er nog een schepje bovenop, door te zeggen, dat hij regelmatig heksen ziet als hij op nachtdienst is. „Weet je wat", zegt hij, „jij gaat eens een keer met mij mee op nachtdienst en dan zal ik je heksen beroep gestaan" kaasjes over de grens gooien Ik vond het zo'n goed idee, dat ik maar net heb gedaan, of ik het niet had gezien laten zien". Die afspraak kon gelukkig niet worden nagekomen, want er werd door Bijl geen nachtdienst meer ge draaid. Of de heksen nou bestaan of niet, daar is de knaap nog niet achter gekomen. Met de komst van de pantserwa gens en dergelijke was voor de heer Bijl ook de tijd aangebroken om naar iets anders om te zien. De lol was er af en het echte douanewerk werd overgenomen door de mobiele een heid. Via Zuiddorp en Mijdrecht kwam hij op 27 januari 1973 in Ach terveld terecht. „De ontvangst hier was buitengewoon", zegt de heer Bijl, „men wist heel snel, wat ze aan me hadden en daarom had ik weinig moeilijkheden en werd ik vlug geaccepteerd". Wachtmeester Bijl heeft het desondanks toch even moelijk gehad. „Ja", zegt hij, „in Mijdrecht kende men geen wieler ronde, zoals in andere zuidelijke plaatsen wel vaste prik was. Ik was daar dan ook een gelukkig mens, want ik had er een hekel aan. Toen Hoewel wachtmeester Bijl in het hele dorp door iedereen is geaccepteerd in de loop der jaren en in feite op handen wordt gedragen, heeft hij in ieder geval één echte fan. En dat is kleine Kees v d Bremer. Hij is de grote vriend van „poli tie" Bijl en heeft lange tijd de ambitie gehad om het later in het politievak ook ver te schoppen. Liep vaak rond met een oude politiepet, door Bijl eens ge schonken Maar dat is voorbij. De vriendschap bleef (ze zijn op dezelfde dag jarig), maar de pet is nu opgebor gen. „Mijn vriend is nu geen politie meer", zegt Kees, „dus ik ook niet meer".

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5