Rommelmarkt voor Dorpskerk succes eipaal vergaderde 1 Groot Krakhorst ,Hij prambeerde in het gong" Voedsel- project op Hobbit Trio Frans Cruys - „huiscombo" van de Jazz Club Leusden ioie Vrouwen over: DONDERDAG 27 APRIL 1978 we weer verder met het dis- kussieprojekt „in de Roos" met het thema „Hij prambeerde en het gong", over de feministisch-socialistische sa menleving. „Hierover bestaat geen blauwdruk, wel een beeld in de verte, dat we steeds zullen moeten bijstellen Dit beeld kan richting geven aan onze beslissingen, onze verbeeldingskracht prikkelen. En die verbeeldingskracht hebben we nodig om broodnodige al ternatieven te ontwikkelen in 'n samen leving die op alle mogelijke manieren vastloopt. Het is ambitieus, maar het pramberen waard", aldus de Rooie Vrouwen. De bijeenkomst vindt plaats op woensdag 10 mei, 20.00 uur in boerderij Groot Krakhorst, Bolderik hof 18 (de Wetering-Leusden-C.). EUSDEN/CENTRUM - Dinsdag- id 18 april vergaderde in Groot ihofst „de Heipaal", de belan- rereniging van circa 130 eigenaars door de woningstichting Centraal erland te realiseren koopwoningen 3 wijken Akkerhoeve en Noordwijck. e opening rond 20.00 uur begroette •zifter M. Timmerman een groot al leden (naar onze schatting een e 200 personen), waarvan velen it'een staanplaats moesten stel de pauze kwamen de notulen vorige vergadering en diverse uursmededelingen aan de orde. voorlopige bestuur werd - mede bij rek aan tegen-candidaten - de- ef als volgt: voorzitter M. Tim man, secretaris E. K. M. Kleuters ikhof 4, Leusden-Centrum. Telf. 16), P. H. Timmerman, H A. M. Pe- aring en M. Doeven. Het tweede deel van de avond werd benut met het verstrekken van allerlei informaties door de diverse commissies. Gezien het besloten ka rakter van de vereniging gaan wij hierop niet verder in dan de constatering, dat de aanwezigheid van WCN- hoofdopzichter R. J. Dunk daarbij zeer goed te pas kwam. Ter kanalisering van -de problerftfen, die zich zouden kunnen voordoen bij en na de oplevering van de woningen - de eerste huizen kunnen eind mei worden betrokken - heeft zich een negental toekomstige Ak- kerhoevenaren en Noordwijckers op gegeven als blokvertegenwoordiger Zij zorgen voor contact met het bestuur. Voorzitter Timmerman had tot besluit nog een goede tip voor de leden: U kunt straks 45 cent per adreswijzigingsbe- richt besparen als u gebruik maakt van de kosteloze postcodekaarten! EUSDEN - Op 17 april j.l. vond er ir een bijeenkomst plaats van de allng Leusden van de Rooie uwen In de P.v.d.A. Deze avond nd evenals de vorige avonden in teken van het landelijk georgani- rde diskussie-projekt „In de >S"t dat zal worden afgesloten t een landelijke Roole- uwendag op 10 juni a.s. De Rooie uwen en hun voorgangsters vie- dan hun 70-jarig bestaan. Ver- illlende vrouwen uit Leusden zul- deze dag bijwonen, let diskussieboekje voor de afgelo- bijeenkomst had als titel „Zij is nog zover en bevatte teksten over derheidsgedrag van vrouwen en r onderlinge onderdrukking; over jwen in vertegenwoordigende en tuursfunkties tegenover vrouwen meer aktiegericht zijn en over de itie tussen gekozen vertegenwoor- jrs en de achterban; tenslotte een st over de „feministische meetlat", 'e diskussie spitste zich toe op wat >r ieder persoonlijk feminisme bete- it en op de vraag of Rooie Vrouwen linistisch zijn of zouden moeten zijn. belangrijkste kenmerken van het linisme kwamen hierbij naar voren: ïoonlijke bewustwording, gelijk- echtiging van man en vrouw en het verken naar een socialistische Btschappij TO is gesproken over de gedachte Hooie Vrouwen te zien als een ver- róiingsbeweging binnen de P.v.d.A., geen inhoudt dat Rooie Vrouwen i niet alleen bezighouden met speci- B-„vrouwenzaken", maar streven fir het ontwikkelen van een feministi- e visie op alle politieke zaken. Deze lachte sprak iedereen aan. Door in te getale mee te gaan doen aan of angstelling te tonen voor alle po- >ke zaken hadden de 20 aanwezige uwen de stellige indruk, dat het mo- jk is als Rooie Vrouwen invloed uit te 'énen op het politieke en maat- jappehjke gebeuren. Jp de volgende bijeenkomst gaan LIMOUSIN: GEEN AUTO, MAAR EEN RUND Het Nederlandse rundvee Is wereldberoemd, maar dat wil nog niet zeggen dat de boeren hier niet ook belangstelling hebben voor buitenlandse rassen. Op verscheidene plaatsen in Nederland kan men daarom bijvoorbeeld het Franse Llmousln-rund zien. Dit ras is gauw te herkennen. Het lijkt helemaal niet op onze be kende zwartbonten en roodbonten. Volgens het reglement van het Limousin Stamboek moet de vacht levendig roodbruin zijn; „het hoofd moet kort zijn, voorhoofd en neus breed, met lichtere kringen rondom ogen en snuit, niet te zware hoorns, naar voren gebogen en aan de uiteinden een weinig opgericht." Limousin is een vleesras, dat wil zeggen dat de dieren bijzonder geschikt zijn voor de slacht Ze zijn vroeg rijp en leveren vlees van een bijzonder fijne kwaliteit. De Limousin is afkomstig uit het zuidwesten van Frankrijk, uit het gebied rondom Limoges (een imwoner van Limoges is een Li mousin). SNOEI UW ROZEN Zodra de kans op werkelijk strenge en langdurige vorst is verke ken kunnen struik- en stamrozen worden gesnoeid. Dat mag heel rigoreus, zodat de laag zittende slapende ogen zullen uitlopen. Daardoor wordt uw roos geen „kip op hoge poten". De uit groeiende scheuten zullen snel groeien en grote bloemen voort brengen. Snoei dunne takjes weg, zonder zgn. „kapstokken" (stompjes). Na het snoeien geeft u de rozen een flinke slok water (een emmer per struik), dat stimuleert de groei. Ook een eerste kunstmestglft (voor rozen is er een speciale samenstelling) mag al. werd aan niets anders gedacht of over gesproken. Tijdschriften werden geplunderd om er platen over voedsel uit te knippen, verpakkingen mochten niet meer weggegooid worden en commentaar over chemische troep etc. werd een gewoonte. In elke klas werd weer iets anders ondernomen; er werd gezaaid en brood gebakken De vierde klassers trokken er op uit om winkeliers en kopers te interviewen en de vijfde klas ging naar het zuivelinstituut. Twee weken ging dat zo door toen was de „grote" dag, nl. de expositie op school Donderdag 20 april stonden de deuren van „de Hobbif' wijd open om de ouders de gelegenheid te geven te komen kijken naar het resultaat. Nou, dat mocht er wezen. De ene klas zag er nog fraaier uit dan de andere en de informatie was overweldigend De ouders konden een kopje thee of koffie drinken en de kinderen konden op school verantwoord eten tegen een ge ringe vergoeding. Voor deze maaltijd, die ze zelf konden samenstellen, was de „schijf van vijf" gehanteerd (brood, vleeswaren, melk- produkten en fruit). Al met al een ge weldig geslaagd project, maar de onderwijskrachten zullen toch wel blij geweest zijn dat na de gezellige en drukke expositie de rust op school weerkeerde. LEUSDEN - Het was een elitair pu bliek dat donderdagavond 20 april j.l. het café-restaurant Bavoort bezocht de vaste stek van de Jazz-Club- Leusden, om aldaar te genieten van het trio Cruys m.m.v. Ben de Jong, tenorsax. Al tijdens de eerste set werd het duidelijk dat dit beslist geen gelegenheids-formatie was, maar ama teurs die goed op elkaar waren inge speeld. VooraJ pianist Frans Cruys soleerde voortreffelijk in „as might as well be spring en autumn leaves". Jammer dat zijn soli soms net iets te lang waren, waardoor hij In herhalingen viel, iets wat aan het geheel toch geen goed deed. Het was Ben de Jong die de avond stal met zijn tenorspel dat sterk aan dat van Webster en Hawkins doet denken. Na hun enige jaren geleden in café 1920 te Amersfoort gehoord te hebben, viel het mij op dat zijn toon wat warmer en voller was geworden m.n. in het be kende Hawkins stuk. Body and Soul. dat Ben de Jong gaaf vertolkte. Ook in de up-tempo nummers zoals Get-Happy speelde hij steeds terug kerende riffs, die de stuwende kracht van de ritme sektie duidelijk naar voren bracht. Het spel van de bassist was in de eerste set wat te hard en „overstemde" zelfs weieens de piano, gelukkig werd dit later teruggedraaid waardoor wij echt konden genieten van goed spel achter de solisten en een bas, die „zong" in zijn spel. In de Leusdense wandelgangen heb ik horen fluisteren over de huls- combo van de Jzz-Club-Leusden, lijkt mij een goede gedachte. T.C. donesië, Egypte, Bulgarije en Paraguay. In dit laatstgenoemde land zijn in januari j.l. 42 niet-berechte gevange nen, die bijna allen 18 jaar gevangen zaten, in vrijheid gesteld. Ook in Singa pore is een door A.I. geadopteerde uit zijn gevangenschap ontslagen. Tijdens de schrijfavond zijn voor beeldbrieven aanwezig die u kunt over schrijven. De schrijfgroep van Amnesty Inter national nodigt u van harte uit te komen schrijven voor de politieke gevangenen van Argentinië, Bulgarije, Egypte, In donesië, Paraguay en Rusland op dins dag 2 mei a.s. van 19.30 tot 22.00 uur in de Johanneshoeve aan de Hamersveld- seweg t.o. de RK-kerk. LEUSDEN/CENTRUM - Op de openbare school „de Hobbit" stond de laatste weken alles In het teken van „voeding". Aan dit project werd door de hele school meegedaan - dus vanaf de kleinste kleuters tot aan de groten uit de zesde klas. Vele fa cetten van het voedselprobleem werden belicht, zoals gezond en slecht eten, ondervoeding en andere eetgewoontes In de derde wereld, landbouw en veeteelt; enfin eigenlijk te veel om op te noemen. Veel ouders zullen (met mij) af en toe dol geworden zijn van dit project, want niet alleen op school maar ook thuis LEUSDEN - Het was heel erg druk en gezellig op de Rommelmarkt, die za terdag 22 april rond de Dorpskerk werd gehouden. Er werd goed verkocht en er werd geanimeerd deelgenomen aan spelletjes en wedstrijden. Het weer werkte mee. De zon deed zijn best, en de stemming op de Rom melmarkt was opperbest. Oude spullet jes zijn in, en tegen zachte prijsjes gingen de oude botervlootjes, boeken, vazen, doosjes en fotolijsten van de ene hand in de andere over De Rommelmarkt was één der eerste manifestaties, die werd gehouden ten bate van de renovatie van de Dorpskerk. Organisator E. van der La- gemaat kon 's avonds bekend maken, dat de opbrengst maar liefst 12.000,- was. Een schitterend resultaat, waarop men met gepaste trots kan terugzien! LEUSDEN/CENTRUM Dinsdag 2 mei a.s. organiseert Amnesty Inter national de maandelijkse schrijfavond in <ie Johanneshoeve aan de Hamers- veldseweg van 19.30 tot 22.00 uur. In het kader van een internationale aktie vraagt Amnesty International aandacht voor de situatie met betrekking tot de mensenrechten in het huidige Argenti nië. De militaire junta, die in maart '76 aan de macht kwam, had op de dag van de coup drie beloften gedaan: het sta biliseren van de economie, een einde maken aan de terroristische aktiviteiten en het herstellen van de eerbied voor de rechten van de mens. Met name deze laatste belofte wordt met de voeten ge treden. Willekeurige arrestaties, ont voeringen, verdwijningen en gevallen van marteling zijn aan de orde van de dag. Sinds de coup heeft de militaire junta zich buitengewone bevoegdheden toegeëigend, die in strijd zijn met de Argentijnse grondwet. Deze maatrege len worden van officiële zijde gerecht vaardigd door te wijzen op de noodzaak om subversieve aktiviteiten uit de weg te ruimen. Onlangs zijn het niet langer de terroristische daden die als rechtvaar diging voor onderdrukking worden ge noemd, nu is dat ook een subversieve mentaliteit. Tijdens een persconferentie in december 1977 in Buenos Aires verklaarde president Videla: ,,Een ter rorist is niet alleen iemand met een pistool of bom in de hand, een terrorist is ook iemand die gedachten verspreidt die in strijd zijn met de westerse en christelijke beschaving". In Argentinië hoef je geen terrorist te zijn om gearresteerd, gemarteld of vermoord te worden. Hulp bieden aan mensen die door de strijdkrachten als „subversief" zijn geclassificeerd, is al voldoende reden om opgepakt te wor den. Dat blijkt uit bewijsmateriaal dat Amnesty uit Argentinië heeft ontvan gen. Argentinië staat op dit moment in de belangstelling i.v.m. de wereldkam pioenschappen voetballen. Dit evene ment grijpt de regering aan om bij het buitenland in een gunstiger daglicht te komen. Hoewel Amnesty International zich afzijdig houdt van de boycot- aktie, acht zij het wel noodzakelijk om juist nu de situatie van de mensenrech ten in Argentinië naar voren te brengen. Door middel van o.a. informatie, pe tities en brieven, probeert Amnesty druk uit te oefenen op de Argentijnse regering om werkelijk de rechten van de mens, zoals vervat in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, te respekteren en na te leven. Op de schrijfavond is er gelegenheid tot het tekenen van een petitie en het schrijven van brieven naar de Argentijnse rege ring. Ook is het verslag van een Am nesty International-missie naar Argen tinië in november 1977 verkrijgbaar. Naast deze brieven naar de Argen tijnse overheden wordt ook de gele genheid geboden brieven te schrijven naar de autoriteiten van Rusland, In-

Leusder Krant | 1978 | | pagina 11