Peugeot 305 een aanwinst voor de Nieuwe Renault 4 GTL met grote motor v middelklasse GEEFZE LUCHT! ASTMA FONDS GIRO55055LEUSDEN AUTO EN VERKEER Alfasud Sprint 1500 gulden goedkoper Experimentele band Leusder Krant - auto en verkeer Hen greep uil een aanuil sociaal-medische en voorlichtings- projekten die door hel Astma honds gefinancierd worden: VukantieprojektenvoorvolwasSen paiiénten in binnen- en buitenland. Therapeutische zomerkampen voor astmatische jongeren Projekt Regionale behandelingsteams. Sociaal-medisch projekt in Amsterdam Pedagogisch begeleidingsproiektvoorastmapatiënties. Steun aan astmacentra. Voorlichtingsprojekt voor artsen en verpleegkundigen. Voorlichting aan patiënten en de Nederlandse bevolking. Direkte hulp (financieel en anderszins). Steun voorde begeleiding van astma-en bronchitis- patienten door de kruisverenigingen in de Noordeliike provincies. DONDERDAG 27 APRIL 1978 DOOR FREDv. d. VLUGT Peugeot's jongste telg Is een fraai ogende wagen, modern van lijn en techniek en zonder meer een aanwinst In de mid denklasse. De vormgeving is zoals we dat van Peugeot ge wend zijn: zakelijk, strak, gedis tingeerd met alweer een duide lijke afwijzing van een vijfde deur of achterklep. In plaats daarvan een groot bagagecom partiment waarin extra ruimte is gewonnen door het reservewiel onder de laadvloer te plaatsen. De 305 wordt uitsluitend als vierdeurs-auto geleverd. Bin nenin is bijzonder veel ruimte gecreëerd onder meer door de wat ronde vormgeving van de zijflanken. Achterpassagiers vinden voldoende been- en hoofdruimte alsmede flink wat comfort. Het Interieur Is niet al leen zeer verzorgd afgewerkt, maar zowel de achterbank als de voorstoelen zijn vervaardigd van speciaal voorgevormd schuimrubber, waardoor een voortreffelijke zitpositie kon worden gerealiseerd. De SR heeft een fraai gesty- leerd, overzichtelijk dashboard met een goed afleesbaar in strumentarium vlak voor de be stuurder. Het midden van het dashboard paneel is gereser veerd voor de bedieningsknop pen van verwarmings- en venti latiesysteem. Peugeot heeft hieraan bijzonder veel aandacht besteed en belde systemen werken dan ook voortreffelijk: de temperatuur is goed regel baar, de doorstroming van frisse lucht is bijzonder ef ficient. Bedieningshandles voor licht, ruitenwissers, sproeier en rich tingaanwijzers zitten rondom de stuurkolom, maar nog steeds precies tegengesteld aan de uniforme opstelling bij practi- sche alle andere Europese en Japanse auto's. De Peugeot-rl|der mag er dan wel mee vertrouwd zijn, dat de clignateurs met de rechterhand bediend moeten worden, maar toekomstige nieuwe klanten zul len er flink aan moeten wennen en vele malen de ruitenwissers aanzetten om links- of rechtsaf te gaan. Het zou dan ook prettig zijn, als iemand Peugeot eens van die eigenwijze gedachte kon afbrengen. MOTOR EN PRESTATIES Voor de 305 SR heeft Peugeot een nieuwe 1,5 liter motor ont wikkeld. Hij Is uitgevoerd in aluminium met een bovenlig gende nokkenas, heeft licht metalen zuigers en is dwars voorin geplaatst onder een hoek van 20 graden naar voren. Motor, versnellingsbak en dif ferentieel vormen één geheel en de aandrijving geschiedt op de voorwielen. De nieuwe 1472 cc motor levert een maximum vermogen van 74 PK 54,4Kw) bij 6000 toe ren per minuut. Met dat vermogen beschikt de wagen over een snelle acceleratie, een goede topsnelheid, maar ook over veel souplesse. Dankzij de lichtgewicht motor weegt de 305 slechts 940 kg en dat komt de prestaties natuurlijk ten goede: we noteerden een ac- celeratletljd van stilstand tot 100 km/uur van 14,6 sec., terwijl de topsnelheid exact 153 echte km/uur bedroeg. Opmerkelijk was, dat die motor toch bijzonder zuinig met de brandstot omspringt, zuiniger zelfs is dan de andere typen, inclusief de 304, die met de 1290 cc motor zijn uitgerust. Bij onze metingen varieerde het verbruik van 1 op 16,1 bij 80 km/uur tot 1 op 9,4 bij 140 km, terwijl het gemiddeld test- verbruik 1 op 10,8 bedroeg. Vermeld dient nog te worden, dat de vier versnellingsbak - be dient door een pookje op de vloer - uitstekend schakelt en dat de overbrengingsverhou dingen bijzonder plezierig lig gen. RIJ-EIGENSCHAPPEN Zeer plezierig ook èn veilig is het weggedrag van de nieuwe 305. De wagen heeft rondom een onafhankelijke wielophanging met aan de voorzijde de bekende Mc Pherson veerpoten en achteraan schroefveren met telescopische schokdempers, gemonteerd op twee schuin ge plaatste wieldraagarmen. In snelgenomen bochten toont de wagen nauwelijks de gebruikelijke neiging tor onaer- stuur, maar houdt een opvallend neutraal stuurkarakter. En al helt in extreme situaties de car rosserie enigszins over, de 305 blijft gemakkelijk door de bocht «er te sturen en behoudt een male wegvastheld. moderne techniek van schuin geplaatste fusee-ai zoals ook BMW dat toepast, de besturing niet alleen licht'i zeer exact, maar Is van de drijving op de voorwielen nii In het stuurwiel te merken. 305 is zonder meer een pri sturende, zeer handelbare gen. Bij die prettige eigenschappen kan men dan vens het uitstekende verli comfort voegen. Grote kleine wegoneffenhi worden door de onafhankr van elkaar afgeveerde wiel met de goed werkei schokdempers voortreftel opgevangen. Ook de remmen werken gotfik Vooraan zijn schijven gemi teerd, achteraan trommels, gehele systeem is standee voorzien van een rembekrachtiging. De daaldruk Is licht, de remmen goed doseerbaar en de rem: bij onze proeven sti kaarsrecht en kort. Alles bij elkaar genomen Isi nieuwe 305 - maar naar oi mening In z'n klasse wél in SR uitvoering - een bijzoni goed doordachte, lechnli knap opgebouwde auto, die rechl een waardige opvol van de 404 genoemd worden en een belangrlj plaats in die zeer concurrerei middenklasse zal innemen. Een ons inziens gelijke en betrouwbare nieui ling, die wellicht déérom zo li op zich heeft laten wacht maar waarmee Peugeot 01 twijfeld weer een sterke troel] handen heeft. me «e, ilm lat Dl importeur: Gebr. Nefkens K Atoomweg 68, Industrietei Lage Welde, Utrecht. Renault heeft een nieuw type Renault 4 uitgebracht met de grote 1108 cm3 motor die voor heen In de R8 en R10 werd ge bruikt en die nog altijd dienstdoet in de R6/1100 en en kele bestelwagentypen. De nieuwe R4 GTL die met een prijs van 10.950,-- slechts enkele honderden guldens duurder is dan de 4 TL, is uiterlijk herken baar aan een grijze grille en bumpers, brede kunststof be- schermstrips op de flanken en de wielen van de Renault 5. Het geheim van de Renault 4 GTL zit hem in de grote motor die zodanig Is uitgevoerd, dat hij hetzelfde vermogen levert als de 845 cm3 motor die normaal in de Renault 4 staat. Die grote motor levert echter een ruim dertig procent groter maximum koppel, dat bovendien bij veel minder toeren al beschikbaar komt. Ook het maximaal aantal toeren dat de motor draalt ligt aanzienlijk onder dat van de 845 motor: 4000 tegen 5300. Door het groter koppel was het mogelijk de elndoverbren- ging „langer" te maken. Dit be tekent dat de motor van de Re nault 4 GTL bij een snelheid van 100 km/uur nog geen 3200 toeren draait terwijl de 845- motor van de gewone Renault 4 dan al boven de 4200 toeren draalt. Een verschil, dat Inhoudt, dat de 4 GTL met aanzienlijk minder brandstof genoegen neemt. De fabriek geeft een benzine verbruik op van 1 op 17,9 bij 90 km/uur, van 1 op 14,3 In stads verkeer en van 1 op 12,8 bij prac- tisch topsnelheid, 120 km/uur. Waarschijnlijk zullen die cijfers in de praktijk echter nog gun stiger liggen. We hebben name lijk zelf onlangs de nieuwe GTL onder bepaald niet Ideale om standigheden beproefd In Tu nesië en daarbij verschillende trajecten gereden met „wegen" zoals we die In Europa niet ken nen. Over een traject van 360 km met gedeeltelijk asfaltwegen, maar ook bergweggetjes met rots- en steenslag, waarop re gelmatig teruggeschakeld moest worden naar de laagste versnellingen, bedroeg ons ge middeld brandstofverbruik 1 op 19,91 Een wat barre woestljnrit met een lengte van 120 km leverde nog altijd een verbruik op van 1 op 15,5, zodat gesteld mag wor den dat het vernieuwde Viertje zijn eigenaar In ieder geval wat de benzine betreft niet zal teleurstellen. De motorische verandering bij de GTL is trouwens econo misch gezien belangrijker dan de uiterlijke vernieuwingen. De 1108 cc krachtbron heeft name lijk ook een zeer hoog ren dement. De compressieverhou- ding is opgevoerd tot 9,5 1 met als doel. dat rendment zodanig te verbeteren, dal het verschil in prijs tussen de voor de GTL noodzakelijke superbenzine en normale benzine ruimschoots wordt goedgemaakt. Het feit, dat de GTL globaal over hetzelfde vermogen beschikt als de 4 TL houdt reeds ir< dat de topsnelheid van beide wagens gelijk ligt: 122 km/uur. Bij die topsnelheid draalt de GTL echter nog geen 3900 toe ren, terwijl de TL dan al over de 5100 toeren loopt, dit betekent uiteraard tevens dat de levens duur van de GTL-motor zeer lang zal zijn. De acceleratie van beide wagens Is globaal gelijk. Alleen doet de GTL het allemaal veel gemakkelijker. Er hoeft ook minder in te worden geschakeld. De Renault 4 GTL is rond ze ventien jaar na de introductie van de Renault 4 - er zijn al meer dan vijf miljoen viertjes ge bouwd - een nieuw en waardig topmodel van deze uiterst practische Renault serie. Hei Asiniii Fonds danki de betrokken bedrijven waardoor de/.e advertentie tot stand kon kómen. Het Is merkwaardig dat Peugeot zo lang heeft gewacht met het op de markt brengen van een opvolger van de bekende en populaire 404. In maart 1975 ging dit model uit productie nadat er in vijftien jaar tljds ruim 2,4 miljoen exemplaren van waren gepro duceerd. Pas in maart 1978 Is de nieuwe 305 op de markt gekomen In Europa, een - in de autowereld - ongebruikelijk lange periode van drie jaar waarin het werkelijk bestaande „gat" tussen de 304 en de 504 steeds Is blijven bestaan. Toegegeven, Peugeot staat erom bekend een uiterst voor zichtige^ modellenpolltlek te hanteren, waarbij bestaande typen nogal lang in produk- tie blijven en nieuwe mo dellen pas op de markt ge bracht worden wanneer men voor de volle honderd procent zeker is, dat de auto degelijk, be trouwbaar en volledig ver- koopsrijp is. Een politiek, die Peugeot door de Jaren heen een naam van betrouwbaarheid heeft gegeven, maar ook het - nog steeds - degelijk geleide tamilieconcern een zeer solide financiële basis heeft gegeven. Die factoren waren twee jaar ge leden ook voor de Franse rege ring doorslaggevend, toen het In moeilijkheden verkerende Ci troen concern moest worden gered en bij de verdeling niet het Staatsbedrijf Renault de per sonenwagen sector In handen kreeg maar Peugeot, terwijl Re nault de bedrijfswagen afdeling werd toebedeeld. Duidelijk Is inmiddels dat de nieuwe 305 in 1975 nog lang niet productieri|p was. dat de 404 wèl uit het productieproces moest worden gehaald om meer plaats te maken voor de suc cesvolle 504, terwijl bovendien de Franse regering bij Peugeot prioriteit eiste voor eeri nieuwe prestigewagen. De 6 cilinder 604 werd dan ook onverwacht snel op de markt gebracht tot grote woede en ergernis van Renault, die in 1975 op de tentoonstelling In Geneve tegelijk met de 604 de nieuwe Renault 30 introdu ceerde Enfin. Peugeot heeft uiteinde lijk de 305 gelanceerd, later dan verwacht en zelfs onder een an dere benaming. Want algemeen werd aangenomen, dat de nieuwe wagen „405" zou gaan heten. De aanduiding „3" - zo stelt Peugeot - Is echter geko zen, omdat de nieuwe telg voorwielaandrijving heeft en dus qua opbouw en constructie meer de lijn van de 304 volgt. Waarvan acte. VORMGEVING EN UITVOERING Drie versies heeft Peugeot van de nieuwe 305 op de markt gebracht: een standaardmodel, de GL voorzien van een 1290 cc motor, een luxere GR met oa. een afsluitbaar handschoenen kastje, een klokje en extra lucht roosters op het dashboard, maar met dezelfde 1290 r.r motor en tenslotte de SR, uitge rust met een nieuwe 1472 cc motor en een groot aantal extra's voor luxe en comfort. Dat wij de duurste uitvoering van de 305, de SR (prijs 17.495,--), voor test hebben uitgekozen komt, omdat we van mening zijn, dat dit type van de nieuwe serie de meeste belang stelling zal krijgen en waar schijnlijk het meest verkocht zal worden. De standaard GL Is wel iswaar 1800 gulden goedkoper, maar die wagen is dan wel uitge rust met de oude 1300 cc motor die ook in de 304 huist en dat betekent minder vermogen, minder prestaties zonder een uitgesproken voordeel bij het brandstofverbruik. Integendeel zelfs, onze metingen hebben uitgewezen dat de nieuwe 1,5 liter motor in de SR zelfs zuiniger Is. Bovendien mist die standaard 305 een aantal es- sentiele zaken: geen hoofd steunen op de voorstoelen, bij voorbeeld, geen voorruit vin ge laagd glas en dat bij een auto die zeer veel passieve veiligheid te bieden heeft. De wat luxere GR uitvoering - met diezelfde 304 motor - is weer 900,-- duurder dan de standaard, maar ligt qua prijs 16.595,--) te dicht bij de luxe 304 SLS 16.210,--) om inte ressant te zijn, temeer omdat ook die uitvoering geen hoofd steunen, geen voorruit van ge laagd glas en zelfs geen stan daard schuifdak kent. □at vermaarde Peugeot schuifdak is trouwens helemaal niet meer standaard op de nieuwe 305 modellen. De klant moet er In het vervolg 575,-- extra voor betalen en daarmee is een stukje Peugeot traditie toch wel verloren gegaan. Alfa Romeo heeft de prijs van de vorig jaar geïntroduceerde en sinds september leverbare Alfasud Sprint met 1500 gulden verlaagd. De wagen, het topmo del van de Alfasud-reeks kost nu 17.490,-. Het is een vierzits coupé met een door de be roemde ontwerper Glugiaro ge tekende koets. Voor de Sprint geldt uiteraard dezelfde uitge breide garantie als voor de ove rige modellen van Alfa Romeo. Good Year heeft In Amerika een nieuwe experimentele band voorgesteld die goed bestand is tegen lekken. De band Is voorzien van zijvlakken die zijn opgebouwd uit een nieuwe rub bersamenstelling. Deze zij vlakken kunnen het wagenge wicht volledig dragen. Good Year demonstreert dit door eon stuk uit de band te zagen en te laten zien dat de band daardoor niet vervormt. Dit betekent dat het einde van het reservewiel in zicht komt. Immers, wanneer deze banden productierijp zullen zijn, is het mogelijk om door te rijden ook at is er een band (of zelfs meer dan één) lek. De dichtstbijzijnde ga rage kan dan gewoon worden bereikt. Er mag namelijk met de band over een afstand van 60 km met een snelheid van 60 km/uur worden doorgereden. Het verschil tussen het rijden met deze band in opgepompte en lekke staat is trouwens zo ge ring dat Good Year een waar schuwingssysteem heeft uitge dacht om de chauffeur te waar schuwen in geval van een lekke band. "IK HEB NOG NOOIT DE ZEE GEZIEN." zegt mevrouw Bras ie Kampen „Nou ja, als ie astma hebt. ziet ie leven er nu eenmaal een beetje anders uit. Ik moet me echt ontzien. Geen lichamelijke inspanning. Niet naar builen als hel koud is of winderig. Niet gewoon met vakantie, zoals anderen. Ik heb nooit anders meegemaakt. Och. je leert ermee leven, al is het vaak niet zo gemakkelijk". Mevrouw Bras heelt astma sinds haar prilste jeugd. Zij is een van de zeervelen voorwie hel Asima Fonds zich inzet: mensen die lilden aan asima en bronchitis of longemfyseem. Velen van hen onder vinden ook de gevolgen ervan in hun gezins-en maatschappeli jke situatie Hel Nederlands Asima Fonds zorgt voordirekte hulp en goede voorlichting Maar bovendien voorhet stimuleren van wetenschappelijk onderzoek Dit onderzoek is hard nodig om deze ingrijpende z.iekie nóg beier ie bestrijden en-wié weel-in de toekomst te genezen Uw bijdrage is onmisbaar.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 22