Breugheliaans kinderfeest van jubilerend Don Bosco-internaat doorslaand succes Interessante lezing over geneesmiddelen voor NBP Hertekop kon de drukte nauwelijks verwerken Junioren TTCL kampioen utrecht m0numenteel Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 27 APRIL 1978 5 se,; ispf, 0,- 5,- lui de redaktle) LEUSDEN - Wie zondagmiddag via de Lockhorsterweg en Dodeweg ge dacht heeft een snelle rit naar Don Bosco te maken, moest ernstig worden tleurgesteld. Zelden is het zo druk geweest op deze wegen als die middag. I ijen auto's, in file van Hertekop tot aan de brug in de Lockhorsterweg, onderden fietsers en wandelaars. Het internaat an Don Bosco bestond pril eertig jaar en het „kinderfeestje" dat zij ter gelegenheid hiervan or- le jniseerde was de oorzaak van de gigantische drukte. Organisatieleider ierard Mol kan tevreden zijn. Mochten er nog Leusdenaren zijn geweest, die jje iet wisten waar ze Don Bosco moesten zoeken (en die waren er inderdaad ln~og) na zondag weet heel Leusden wat Don Bosco is. Meer dan elfhonderd i in der en hebben de hele middag in de stralende zon mee kunnen doen aan V/jijna dertig spelletjes in Breugheliaanse sfeer, konden kijken en luisteren aar de poppenkast en de film, die regelmatig werd gedraaid. En dan hebben het nog niet eens over de honderden ouders, die de hele middag het en rukke en gezellige middenplein van Don Bosco bevolkten. Gerard Mol schat et totaal aantal bezoekers (ouders en kinderen) op meer dan 2500. En dat iaak* de gebeurtenis op het Don Bosco-internaat niet alleen tot een enorm arifcbcces, maar ook meteen tot de grotere evenementen van de laatste jaren jjjnnen de gemeente Leusden. !ilW' LEUSDEN/CENTRUM - De voorjaars-tafeltenniscompetitie is weer voorbij. De TTCL-junioren Dolf de Haan, Milko de Kruyff en Mark Bannink hebben hun eerste competitie-optreden afgesloten met het kampioenschap. Alleen tegen Barna lieten de Leusdenaren een steekje vallen. De (eind)rangschikking werd: 1. TTCL a 10-18 2. Veghtlust c 9-12 3. Barna c 10-12 4. WVT a 9-8 5. SVO g 10-4 6. Woerden c 10-4 "TTCL 1 heeft slechter geboerd. De eindsprint werd te laat ingezet en de gradatie naar de 3e klasse is 't gevolg. Hoewel Piet v d Bree, Aart van Klom penburg en Jan Caspers in de laatste wedstrijd nog een schitterende prestatie leverden door het hooggeno- teerde Over 't Net met 6-4 te verslaan kon niet worden voorkomen, dat TRS 4 nog juist de degradatiedans kon ont springen. Beide teams eindigden met 6 uit 10, doch de onderlinge resultaten beslisten ten nadele van TTCL. Ook WVT degradeert en de eindstand werd 1 SSVU 1 10-16 2. Rega 1 10-16 3. Over t Net 10-12 4. TRS 4 10-6 5. TTCL 1 10-6 6. WVT 1 10-4 Het tweede team was vrij van degrada tiezonen en dat verklaart misschien de matte vertoning in de laatste wedstrijd tegen OTIO 5. dat reeds gedegradeerd was. 5-5 werd het resultaat. Paul Plas- meijer, R6b de Kromme en Ad v. d Broek zakten in de eindrangschikking met 10 uit 10 naar de 4e plaats in de 3e klasse B. Te snijden was de spanning in KUNSTWERK ONTHULD Voordat het hele feest van start ging. onthulde de direkteur van het internaat, pater Bleeker, samen met één van de pupillen, een door de leerlingen yan de school gemaakt kunstwerk: Een maanvormig werkstuk, waarin een hand met een vogeltje: symbool van de school, geborgenheid en toch de vnjheid om eens uit te vliegen. Het kunstwerk was vervaardigd uit brom fietsonderdelen, waaruit maar weer eens blijkt, dat ook een oude bromfiets niet direkt voor de firma Spitman aan de kant van de straat gezet hoeft te worden. De opening van het feest werd muzikaal opgeluisterd door het mu ziekkorps van Door Wilskracht Sterk uit Achterveld, een geste, die bijzonder op prijs werd gesteld. TEKENINGEN De jeugd in de gemeente Leusden is de afgelopen wrken behoorlijk ijverig aan het kleuren geweest, want maar liefst 900 leerlingen van de ba sisscholen hebben hun ingekleurde Don Bosco-tekening ingeleverd. Het resultaat van deze nijverheid hing zon dagmiddag in alle kleuren voor de ramen van de internaatsgebouwen rond het feest-plein. In totaal zijn veertig tekeningen met een prijsje beloond. ENORM FESTIJN Zoals gezegd: het is een enorm festijn gworden De talrijke spelletjes, de 3e klasse C bij de slotwedstrijd van het 3e team tegen Caltex 1dat een puntje minder had dan de Leusdenaren. Minimaal een gelijkspel was dus verplicht voor Max Muller, Rienus ter Hoeven en Derek de Schipper. Dat werd het tenslotte en TTCL 3 kwam met 9 uit 10 op de 4e plaats op de ranglijst Frans Rave, Ron Meijer en Peter van Schaick, ook bekend als TTCL4. verloren hun laatste wedstrijd in de 4e klasse A tegen Over 't Net 4 met 4-6 en finishten als 5e met 7 uit 10. TTCL 5 trof in de 5e klasse J als laatste tegenstander kampioen ZTTV 11 De nederlaag bleef eervol (4-6) en de 3e plaats met 11 uit 10 duidt op een goed seizoen van dit team TTCL 6 (5e klasse D) won gemakkelijk met 9-1 van staartteam AGAVS 5 maar bleef met 8 uit 9 op de voorlaatste plaats van de tabel. Geen promoties deze keer en bepaald jammer was de degradatie van het Leusdense standaardteam Over een paar maanden, in de nieuwe na jaarscompetitie, wordt mogelijk meer succes bereikt Goede wil is er vol doende. die zorgvuldig door groepsleiders en leerlingen waren voorbereid, vielen erg in de smaak. Vooral de echte doe- spelletjes trokken een enorme belang stelling. Het straattekenen bijvoorbeeld boeide velen. Binnen een half uur was het daarvoor bestemde deel van het plein geheel ingevuld in kleurrijke mo zaïeken en afbeeldingen Het zelf maken van molentjes en vliegers behoorde tot de toppers van de middag. Ijverige vaders en hun kinderen hebben zich die middag uit stekend met deze produktie vermaakt en tal van kinderen hebben na afloop hun produkten uitgeprobeerd in de zonnige Leusdense luchten Mastklimmen, kop van jut, ballen gooien, stelten lopen, teveel om op te noemen. De bijna dertig spelletjes, met daarnaast een postzegelruilkraam, de poppenkast en de filmvoorstellingen: dat alles tesamen Vormde het geva rieerde programma van een erg ludieke jubileumviering van het veertigjarige in ternaat Dat daarbij ook het internaat en LEUSDEN/CENTRUM - Op 19 april kon men een interessante avond mee maken, waar mevrouw drs. J. Deys- Trijssenaar vertelde over gebruik en misbruik van geneesmiddelen. De laatste jaren zijn er niet zoveel nieuwe geneesmiddelen meer op de markt gekomen, maar er is wel meer inzicht over de werking en bijwerking. Ook valt er een toenemende interesse voor natuurgeneeswijze waar te nemen, hoewel ook bij natuurlijke grondstoffen wel eens slechte reakties van het lichaam zijn waar te nemen. Oorspronkelijk waren alle genees middelen van de natuur afkomstig Men was dan afhankelijk van de oogst en door fabrieksmatige bereiding is een deel van die afhankelijkheid weg gevallen. Eén van de eerste middelen die fabrieksmatig werden bereid, was de aspirine. Vlak voor de oorlog kwam het onder zoek tegen infectieziekten op gang, na de oorlog zag men een grote ontwikke ling in middelen tegen o a. tuberculose en longontsteking. Tegelijk kwamen er ook middelen tegen psychische stoor nissen. Sera en vaccins vallen eigenlijk niet onder geneesmiddelen, maar kunnen kwalen voorkomen, o.a. bij hart- en vaatziekten. Kinderen beneden drie jaar en oudere en bedlegerige de school via informatie-kramen extra in het zonnetje werd gezet, behoeft geen betoog. De Leusdenaren kunnen personen reageren heftiger op medi cijnen dan gezonde volwassenen Lever en nieren houden de middelen langer vast in het lichaam. Sinds kort is tevens bekend dat vrouwen anders reageren dan mannen op bepaalde stoffen. Praktisch alle medicijnen heb ben bijwerkingen, daar ze voor het li chaam vreemde stoffen bevatten De organen proberen die stoffen weer af te breken. Middel en kwaal moeten dan ook door de arts altijd goed tegen elkaar afgewo gen worden Soms ontstaat bv. kaalheid door gebruik van een medicijn, maar de kwaal kan zo erg zijn, dat het middel toch gebruikt moet worden. Mevrouw Deys waarschuwde ten slotte tegen het gebruik van chefarine, saridon en a.p.c -tabletten, die allen een slechte invloed op de nieren heb ben Het moment waarop medicijnen moeten worden ingenomen is belang rijk. Sommige aan het begin of het eind van de dag, andere voor, tijdens of na de maaltijd Het is belangrijk dat arts of apotheker hierop wijst Bepaalde tabletten en capsules kan men het beste staande en met veel water innemen. Capsules hebben vaak een omhulsel van gelatine, soms blijven ze steken in de slokdarm; het omhulsel lost een beetje op en de prikkeling van de vrijgekomen medicijn kan dan niet meer zeggen, dat ze nooit vn Don Bosco hebben gehoord en er nog nooit zijn geweest. enige hoestbuien veroorzaken. Nieuwe geneesmiddelen komen veel uit Engeland en Zweden, maar mogen hier pas in de handel gebracht worden na een strenge keuring Nu in deze tijd van schoonmaak is het handig ook de medicijnvoorraad eens te controleren En waar worden de medicijnen be waard7! De badkamer is geen geschikte plaats, het is er vaak warm en vochtig, terwijl juist koel en droog bewa ren en in het donker aanbevolen wordt. Sommige medicijnen, o.a. oogdruppels, mogen niet langer dan een maand bewaard worden, ook zetpil len zijn beperkt houdbaar Beperkte houdbaarheid moet op de verpakking staan. Het was interessant te horen hoe snel de apotheker via een computersysteem door de groothandel bevoorraad kan worden Er zijn ongeveer drieduizend geneesmiddelen waaruit de arts een keus kan maken en die de apotheker kan leveren. Een avond met veel stof ter over denking; op een prettige manier werd er veel van opgestoken. De presidente mevrouw Van Rij dankte ieder voor haar aanwezigheid en wees nog op de excursie van 8 mei naar Rotterdam. De volgende avond zal plaatsvinden op 24 mei. waarin het seizoen op feestelijke wijze zal worden afgesloten. VOOR HERHALING VAT BAAR Het is die middag meerdere malen gezegd: dit feest is beslist voor her haling vatbaar. Liefst elk jaar. Want het is overduidelijk gebleken, dat dit beslist in een behoefte voorziet. Don Bosco heeft wat dat betreft in de roos geschoten en is er in geslaagd om een groot deel van de Leusdense jeugd een heel plezierige middag te bezorgen. De verbondenheid tussen Leusden en Don Bosco zal hier alleen maar groter door zijn geworden en ook dat is de moeite waard. KOMPLIMENT Tenslotte een kompliment voor deto=- tale organisatie. Die was voortreffelijk. Het parkeren van de honderden auto's was prima op het terrein zelf geregeld, ook al werd op de Dodeweg geparkeerd door mensen, die dachten dat er geen ruimte meer was. Een regulerend op tredende politieman bij de Hertekop zou echter geen overbodige luxe zijn ge weest; vooral rond het spitsuur" van twee uur en rond de klok van vijf was de drukte enorm en ontstonden tal van files. De leerlingen en groepsleiders, die zich zondagmiddag enorm hebben in- gspannen om het feest te laten slagen, hebben eer van hun werk gehad. PRIJZEN Tenslotte de prijswinnaars van de te kenwedstrijd. De veertig prijzen gingen naar de volgende kinderen. Klas 1: Charissa van Veen, Es doornhof 4, Leusden; Mariette Hogen- bijl. Bruinhorst9, Leusden, Damian van Oortmerssen, Dioriet 13, Leusden, Liane Hoogland, Verjaegderruyterweg 6, Achterveld; Ilse Konijnenbelt. Rogge land 11Leusden; Lizette van Veldhui zen, Eikenlaan 12, Leusden Klas 2: Boy de Hoop, Beemden 32, Leusden; Janine van Winterswijk, Kon. Julianalaan 65. Leusden; Jeannette van Winterswijk, Rozengaarde 29. Leusden; Petra van Rossum, Schoon- derbekerweg 9, Achterveld; Belinda Laheij, Ploegschaar 7, Leusden; Bas Wilke, Diamantweg 51Amersfoort; Li- zette van de Hoeven. Wannemolen 21 Leusden; Erik van Hooff, Eikenlaan 34, Leusden. Klas 3: Carolien Hilhorst, Langesteeg 6, Leusden; Marike Wese- naar, Bruinhorst 14, Leusden. Elise van Zandbrink, Hessenweg 82. Stouten- burg, Saskia Bouman, Nassaulaan 14, Leusden. Jacqueline van de Berg, Beemden 40, Leusden. Klas 4: Harry-Jan Peters, Prunuslaan 16, Leusden, Christa van de Sloot, Wanmolen 6, Leusden; Inez Brouwer, Esdoornhof 3, Leusden; Mirjam Brouwer, Kokmeeuw 14, Leus den. Gert Stein. H v Ammerstollaan 69. Leusden; Liesbeth Muller, v. Ol- denbarneveltstraat 80. Achterveld; Jenny Hagens. Kornoelje 69, Leusden. Klas 5: Karolien Verèl, Walstro 42, Leusden. Petra Wouters. Klettersteeg 2. Achterveld. Robbert Schimmel, Das horst 2, Leusden; Christoph Hoelen, Stadhouderslaan 5, Leusden; Ernee Jansen. Galicië 4. Leusden; Arlet den Ouden, Ravenhorst 8, Leusden; Martin van Rhee. Meidoornhof 6, Leusden. Klas 6: Bianca Hermans, Walter van Amersfoortstraat 34, Achterveld; Jo- landa Christ, Roggeland 31, Leusden; Leo van Ruitenbeek, Hessenweg 231 Achterveld; Mariken Lindeman, Hak- horst 17, Leusden; Ellen van de Steen, Gersteland 23, Leusden; Wilfried Schoonderbeek, Asschatterweg 56, Leusden; Sonja Seunninga, Waarden 23, Leusden. Een aantal kinderen heeft op de spelmiddag de prijs al in ontvangst mogen nemen. De prijzen zijn op Don Bosco af te halen. Karei Janssen/Cees Ippel Een uniek foto- en tekstboek over de vele monumenten, die de provincie Utrecht nog rijk is. Stoere kastelen, statige landhuizen, pittoreske pleintjes, traaie kerkjes, merkwaardige gevels, schilderachtige straatjes en interessante boerderijen. Met 201 heldere foto's van Karei Janssen en Informatieve teksten van Cees Ippel Bovendien met handige routekaartjes. Utrecht s commissaris der Koningin, mr P J Verdam, schreef een woord vooraf Paperback 1 17,50 Verkrijgbaar bij de boekhandel. ZOMER KEUNING BOEKEN WAGENINGEN

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5