Onderbezetting Leusdense politie is voorlopig niet op te heffen im ÉJ Vooral algemeen toezicht verzwakt ]\ntenne-verbod, nieuw sluitingsuur horeca, Jiproeiverbod, parkeerverbod vrachtwagens 1AAD LEUSDEN KOMT VANAVOND BIJEEN Ingezonden: - DONDERDAG 27 APRIL 1978 7 een tijd één van de twee wagens kwijt." „De nachtdiensten hebben bij ons voorrang. Met name de periode van middernacht tot drie uur 's nachts is een gevaarlijke periode, die veel van onze aandacht vraagt. We besteden er met voorrang aandacht aan", aldus de commandant Behalve de te lage bezetting zien de heer Elbertsen en zijn plaatsvervanger vooral de zogeheten detacheringen als een verzwaring van de'werkzaamhe den. Elbertsen: ,,De rijkspolitie is net een uitzendburo. Zo vaak moet er dienst gedaan worden buiten de eigen standplaats. Bijvoorbeeld om ministers te bewaken, bij stakingen, kapingen, op Schiphol, bij evenementen in Zandvoort, bloemencorso's, noem maar op. Met al "dat soort ge beurtenissen ben je een paar man kwijt. Bovendien gebeuren dergelijke even ementen meestal in het weekend, wan neer ongeveei de helft van je korps vrij moet hebben." GAT IN LEEFTIJD De afgelopen maanden is het Leusdense politiekorps nogal wat oudere, ervaren krachten kwijtgeraakt vanwege het bereiken van de pensioen-gerechtigde leeftijd. Wacht meester Bijl is er een voorbeeld van Maar ook dat i<ï een verschijnsel dat zich in het hele land voordoet Adjudant Van Doorn „Egzit in de opbouw van de politie een enorm gat wat de leeftijd be treft Kort na de oorlog is er een enorm aanbod van mensen geweest. Die gaan nu, binnen enkele jaren, zo ongeveer gelijktijdig de eindstreep bereiken. Vo rige regeringen hebben onvoldoende aandacht besteed aan een regelmatige aanvulling paardoor is de situatie ont staan dat de mensen of ouder dan vijftig De enige vrouwelijke agent van het korps, Brigitte Vos, aan het werk bij een snelheidscontrole op de Noorderinslag. Eigenlijk zou het Leusdense poli tiekorps 46 man moeten omvatten. In werkelijkheid zijn er 29 politiemannen en één vrouw aktief_in het werkgebied van het korps, dat naast Leusden ook Woudenberg en Renswoude omvat. Het beeld dat het Leusdense korps - het derde in grootte van ons land - qua bezetting vertoont, weerspiegelt wat er in het hele land aan de hand is. Adjudant Elbertsen: ,,Het is een alge meen beeld bij de politie. Alle korpsen zijn onderbezet. Wanneer je het verge lijkt. dan komt Leusden er bepaald nog niet als slechtste af TIEN MAN ERBIJ De groepscommandant zou het al een aanzienlijke verbetering vinden, wanneer Leusden over tien agenten méér zou beschikken Daarmee zouden de grootste moeilijkheden zijn opgelost. Maar. zoals gezegd, het zal enkele jaren duren voordat dat gebeurt ..Door de te lage bezetting verzwakt met name het algemeen toezicht", aldus de heer Elbertsen,,we mogen blij zijn, wanneer we twee wagens op de weg hebben Terwijl je toch eigenlijk doorlopend een aantal wagens door het gebied zou moeten kunnen laten rijden. Want als er iets gebeurt - een ongeluk, een inbraakje -, dan ben je meteen voor (Van een onzer verslaggevers). O'LEUSDEN - Tenminste één ?n isnede uit de verkiezingspro- amma's van de politieke par- in Leusden dient tot de cate- „vrome wensen" gerekend worden. Dat betreft 't unaniem VPr mite verlangen om te komen tot van-ftreiding van het Leusdense Üitiekorps. Dat zit er op korte termijn niet in. Wanneer we de adjudanten M. Elbertsen en R. van Doorn - respectievelijk commandant en plaatsvervan gend commandant van de groep Leusden - mogen geloven, dan zal het zeker vier vijf jaar duren voor de Leusdense politiemacht zijn organieke sterkte heeft be reikt. Veel agenten van onder de dertig. of jonger dan dertig zijn. Een midden groep is er eigenlijk nauwelijks. Sedert 1976 is die groep van vlak na de oorlog aan het afvloeien en dat zal nog wel doorgaan tot ongeveer 1981Dan houd je een korps over met zeer veel jonge mensen", aldus de heer Van Doorn. Die jonge mensen komen voor wat betreft de Rijkspolitie van de op leidingen in Apeldoorn, Harlingen en Hoorn. Adjudant Van Doom:Die scho len zitten alle drie helemaal vol. Er is op dit moment een geweldig aanbod van nieuwe mensen Per jaar komen erzo'n vijfhonderd man bij Daarmee hopen we de achterstand in de loop van enkele jaren op te lossen." Adjudant R. van Doorn: „Enorm gat in leeftijdsopbouw" jjudant M. Elbertsen: „Detacheringen bemoeilijken het werk" LEUSDEN - De raad van de ge- ieente Leusden komt op donderdag 7 april (vanavond) bijeen in de raad- ial. In de vergadering, die zoals ge bruikelijk om half acht begint, zal de liad o.m. aandacht besteden aan wij- 'H gingen van bestaande vorderingen. Ten aanzien van de Irandpreventie-verordening zal de lad vanavond moeten beslissen /er nieuwe bepalingen, die zowel por nieuwe als bestaande ge- puwen zullen gelden. Wat de be- aande inrichtingen (bedrijven, leaters, café's, restaurants e.d.) be eft, deze groep zal pas onder de erking van de nieuwe verordening illen op het moment, dat b. en w. hen phriftelijk van één en ander op de ioogte stelt. Openbare gebouwen, antoren, bejaardentehuizen, sholen e.d. (die ruimte bieden voor leer dan vijftig personen), openbare elegenheden als bibliotheken, oortaccommodaties, culturele cen- a, gemeentelijke boerderijen e.d., irlchtingen zoals winkels, hotels, ibrieken, tehuizen en gebouwen die leer dan een normaal brandgevaar pleveren, zullen ook onder deze arordening vallen. kNTENNE OP HET DAK et gemeentebestuur wenst een vaste jgel te hebben inzake het individueel laatsen van een antenne buiten de ge- leenschappelijke regelingen om. Ge- ruikelijk is, dat indien iemand een an- ïnne wil plaatsen om méér te kunnen ntvangen, dan de ge meenschappelijke antenne, daarvoor u een toestemming hoeft te vragen Het emeentebestuur is echter van mening, at preventief toezicht noodzakelijk zal lijven Daarom stelt zij een wijziging oor van de bouwverordening, waarin .m. wordt gesteld, dat het verboden zal ijn om binnen een straal van twintig ïeter van een centraal antenne- ysteem (waarmee niet alleen de mast /ordt bedoeld) een antenne buiten die zoning te hebben voor minder dan wintig woningen of wooneenheden. Vrijstelling kan alleen worden verleend an behoeve van radio-zendamateurs 'ie over een zendmachtiging beschikken en aan zij, die kunnen aan- onen. dat zij ter beoefening van een >eroep, hobby of andere vorm van vrij etijdsbesteding dienen te beschikken >yer een antenne, die hen in staat stelt fit beroep, hobby of vrijetijdsbesteding optimaal te beoefenen en voor zover de gemeenschappelijke of centrale antenne-inrichting onvoldoende moge lijkheden biedt NIEUWE REGELING SLUITINGSUUR Het blijkt - volgens het gemeentebë^ stuur - noodzakelijk om tot een betere regeling te komen voor het sluitingsuur van wat men in ambtelijke kringen de „drank- en horeca-inrichtingen" noemt. Voor de café's. restaurants e.d dus. Voorgesteld wordt om het algemeen sluitingsuur te stellen op 23 uur precies Omdat controle op ontheffingen vaak niet efficient kan worden doorgevoerd, stelt het gemeentebestuur voor om de mogelijkheid te scheppen, dat voor een langere periode, bijvoorbeeld voor een half jaar, ontheffing van dit sluitingsuur kan worden verleend, (tot uiterlijk 02.00 uur). Mocht een ondernemer aanleiding geven tot klachten (onder meer in ver band met geluidshinder), dan zal die ontheffing worden ingetrokken of voor een bepaalde tijd niet meer worden ver leend. Voorgesteld wordt om met een „schone lei" te beginnen, wat betekent, dat alle desbetreffende ondernemers door het gemeentebestuur zullen worden ingelicht, waarna iedere onder nemer een aanvraag tot verlenging van de openingstijden kan indienen. Elke aanvraag zal per onderneming, plaats, aard, dag en aktiviteiten worden beke ken. De eerste ontheffing zal dan worden verleend voor een proefperiode van drie maanden, daarna voor telkens een half jaar. Natuurlijk kunnen ook inci denteel ontheffingen voor een later tijd stip worden aangevraagd, maar derge lijke aanvragen dienen in ieder geval minstens twee weken van tevoren te worden ingediend en zullen spaarzaam worden verleend. B. en w. stellen bovenstaande voor, omdat volgens hen herhaalde malen is gebleken, dat horeca-ondernemers niet of nauwelijks wensen te bevorderen, dat overlast wordt voorkomen, zo schrijven zij aan de raad in een desbetreffend voorstel. Eventuele weigering van de ontheffingkan volgens de verorde ning gebaseerd zijn op de volgende mo tieven: a. indien de aard en de bestemming van de inrichting van dien aard is, dat er geen enkele reden is voor ontheffing b. de inrichting op een zodanige plaats staat, dat voor het verlenen van de ont heffing moet worden gevreesd voor overlast voor de omgeving c. de houder der ontheffing de voor waarden en bepalingen niet of onvol doende heeft nageleefd en d. indien een verleende ontheffing op grond van opzettelijk verstrekte onvol ledige of onjuiste gegevens is verleend. Een vertegenwoordiging van de plaatselijke horeca-ondernemingen heeft met dit voorstel haar instem ming betuigd, evenals de groepscommandant der rijkspolitie groep Leusden. INSTELLEN SPROEIVER- BOD Verder zal een sproeiverbod worden ingesteld om overmatig watergebruik vooral in droge tijden in te kunnen perken. Deze verordening luidt: „Burgemeester en wethouders kun nen in het belang van de watervoorzie ningen bepalen, dat voor het be sproeien, bespuitenof het bevloeien van tuinen, sportvelden, plantsoenen en landerijerren voor het wassen van auto's (behalve in de uitoefening van een be drijf) gedurende de door hen aan te geven dagen en uren geen water uit de waterleiding van het waterbedrijf, dat water aan de inwoners van Leusden levert, mag worden gebruikt. Met andere woorden, als in tijden van enorme droogte al het water nodig is voor de drinkwatervoorziening, zullen b en w een dergelijk verbod kunnen instel len. PIERESTEKEN VERBODEN Als de raad akkoord gaat met het voorstel van b en w, zal het pieresteken in openbare gazons (en andere openbare grond) verboden worden. Het college wenst dit verbod, omdat is ge bleken, dat er een lukratieve handel is De antenne-verordening in de gemeente Leusden zal straks héél effektief kunnen zijn zodra de kabeltelevisie er is. Vrijwel geen enkel plekje in de gemeente zal dan twintig meter van het systeem verwijderd zijn.... ontstaan in pieren, waardoor de jeugd in het verzamelen van pieren een welkome bijverdienste ziet, wat echter ten koste gaat vaih het openbare groen. PARKEREN OPENBAAR GROEN Parkeren op openbaar groen zal ook aan banden worden gelegd. Indien de raad het er mee eens is, zal dit tot het verleden behoren, althans strafbaar zijn. Dan zal er niet meer op openbaar groen (zoals grasvelden e.d.) ge parkeerd mogen worden, ook al is er geen duidelijke afscheiding tussen openbare weg, trottoir en grasveld of openbaar groen Ook aanhangwagens e.d. vallen onder dit verbod Kruiwagens, kinderwagens en dergelijke kleine voertuigen mogen wel gebruik maken van deze plaatsen. PARKEERVERBOD VRACHTWAGENS Vooruitlopend op het aanleggen van voor vrachtwagens geschikte parkeerterreinen, stelt het gemeen tebestuur voor om een verbod In te stellen voor het parkeren van vracht wagens binnen de bebouwde kom. Voorlopig geldt dit verbod alleen voor Leusden-centrum, omdat hier binnenkort een geschikt parkeer terrein buiten de bebouwde kom zal zl|n aangelegd. Voor andere be bouwde kommen In de gemeente treedt dit verbod In werking op het moment, dat hier ook voldoende voorzieningen zijn getroffen. '(buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) AAN DE GEMEENTE LEUSEN BEKENDMAKING Aan de leden der gemeenteraad, en eventuele belangstellenden be treffende een procedure art 19W.R.O. en ert. 50. lid 8 der Woningwet, d.d. 30 november 1977. 1. Op een bezwaarschrift door on dergetekende ingediend is nog steeds niet door het 1. Op een bezwaarschrift door on dergetekende ingediend is nog steeds niet door het college van b en w. gereageerd. 2. Volgens een per 1 maart gepu bliceerd schema moest dit binnen ongeveer ongeveer vier weken ge schieden. 3 Het college heeft een opdracht gehad van de Raad uit te zoeken in welk stadium een bezwaarschrift openbaar is. 4. Vooruitlopend op het resultaat van die opdracht is door het college mij geschreven op 13 maart jl. letterlijk: .gebruikelijk is, dat stukken ter inzage worden gelegd, hoorzittingen worden gehouden en openbare behandeling plaatsvindt. Iedere geïnteresseerde, alsmede de pers, kan zodoende van die stukken kennisnemen". 5. Dat ondergetekende angst had nimmer meer iets over deze zaak te horen, daar ondanks alle onver kwikkelijkheden waarmede een en ander gepaard ging, de raad er ook niet te veel aan deed. 6. Dat teneinde toch enige op heldering te verkrijgen, bezwaarde zich heeft gewend tot het college van G S Utrecht. 7. Dat een door ondergetekende in gediend bezwaarschrift be treffende een identieke procedure (bouw door F. J P. M. Mikkers) door het college binnen 10 dagen ongegrond werd verklaard 8 Dat er gezien punt 1 en 7 een grote willekeur blijkt te bestaan. 9 Dat ondergetekende van het college van G S. een brief heeft ontvangen, waarin gewezen wordt op „de duidelijke teneur om t.a.v besluitvorming, inhoud van be zwaarschriften en afhandeling daarvan etc. een grote openheid te betrachtenWaarvan akte. 10. Tevens deelt gedeputeerde staten ondergetekende in dezelfde brief van 5 april 1978 mede „dat het ons is gebleken dat burgemees ter en wethouders van Leusden hangende de uitwerking van het bestemmingsplan de Wetering, hebben afgezien van de antici patie daarop, t.b.v. het bouwen van garage. 11Ondergetekende verzoekt de ge meenteraad van Leusden te willen bevorderen, dat hem een antwoord van gelijke strekking bereikt van het college van b. en w. Tevens zou het aanbeveling verdienen de aanvrager van de bouwvergunning in kennis te stellen. 12 Een brochure zal worden samen gesteld, met afschriften van alles wat daarmede samenhangt. Deze zal aan de leden van de gemeente raad, alsmede aan de pers worden gezonden. Deze brochure zal ge titeld zijn PROL (Poging Ruimte lijke Ordening Leusden) 24-4-1978 G. de Weerdt, Herikhof 12, Leusden verloren en gevonden VERLOREN Bruine herenportemonnee met in houd; bruine hondenriem; bril met meta len montuur, rode kinderloop-auto; speld verpleegkundige; Gazelle heren fiets. bruine kinderwagen-overtrek; etui met huissleutels en autosleutel plus enig geld; portemonnée met inhoud; bos sleutels aan leertje, vier sleutels met hanger. WEGGELOPEN Zwarte Labradorhond. GEVONDEN Huissleutel; twee zwarte leren hand schoenen; goudkleurige ring met bril- jantjes; sleutelhanger met tien sleutels; beige handschoenen, etui met drie sleutels, knipportemonnee met inhoud, zilveren ketting; zilveren schakelarm band; rode portemonnee met inhoud; damesbril. Inlichtingen over dit dier en over de voorwerpen worden u op telefonische of persoonlijke aanvraag verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-Zuid, Arnhemseweg-Oude Rijksweg, telefoon 033-44444 „Hoe zo, naar een psychiater gaan? Dat ben ik zelf!"

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7