„De kerkelijke gemeente, dat is één grote familie" Geslaagde danstest te Leusden Leusden krijgt derde Chinees restaurant J. VAN LOENEN. 25 JAAR KOSTER DONDERDAG 27 APRIL 1978 9 USDEN/ZUID - „De kerkelijke ente, dat is één grote familie. Je t de mensen allemaal, en je leeft t ze mee. Met hart en ziel. Je rouwt it de rouwenden. Je bent blij met de n. Er zijn dagen, dat je snel van t één op het andere moet kunnen chakelen. moeilijke kant is, dat je erg veel wen krijgt, ledereen vertelt je en daar moet je in mééleven! Je rst het mee. want je moet erover (kun- jn) zwijgen!" Aan het woord is het sympathieke en ntëi/e kostersechtpaar van de Dorps- [rk in Leusden-zuid. Mevrouw L van lenén-Ravenhorst, geboren in Stoutenburgop 10 juni 1926 En de heer J. van Loenen, geboren in Leusden op 28 februari 1926 Op vrijdag 28 april geeft de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente te Leusden een receptie ter gelegenheid van het feit. dat het kos tersechtpaar gedurende 25 jaar zijn beste krachten ter beschikking heeft van de kerk heeft gesteld. Allen, die het kostersechtpaar voor dit jubileum de hand willen drukken kunnen op 28 april in 't Trefpunt terecht, van 19.30 tot 22.00 uur Vijfentwintig jaar lief en leed delen met de kerkelijke gemeenteleden, nou dan mag best de schijnwerper eens op je worden gezet En zeker als je je kos- terstaak opvat, zoals de heer en mevrouw Van Loenen dat doen. Toen ik dit aanstipte bij één van de leden van de kerk, die in in ander verband toevallig sprak, riep die enthousiast uit: „Zet die mensen maar in het zonnetje: dat ver dienen ze in alle opzichten!" ,.Hoe bent u tot het kostersambt ge komen?" vroegen wij de heer en me vrouw Van Loenen, die op 7 mei 1953 officieel als zodanig werden aange steld. Dat bleek te zijn gegaan op uitnodi ging. De heer Van Loenen werkte toen bij de Coöperatie Leusden. Het echtpaar woonde toen in het houten huisje aan de Paradijsweg in de buurt van het C. J.V.- kamp. In het kerkblad verscheen een advertentie voor een kostersechtpaar. „Solliciteren deden we niet," zegt mevrouw Van Loenen. „Ik zei: „Als we koster moeten worden, dan worden we dat toch wel." „Iemand van de kerkvoogdij." gaat de heer Van Loenen voort, „vroeg ons na veertien dagen: „Is het niet iets voor jullie?" Er staat een huis voor je klaar." PART TIME En zo geschiedde. Het was in die eerste jaren een part-time funktie. De heer Van Loenen bleef gewoon bij de Coöperatie werken. Er was toentertijd op zondag één kerkdienst 's morgens en één maal in de maand was er een avonddienst. „Omstreeks de jaren '55-'56 kwam daarverandering in. Vantoen al aanwas er elke zondagavond dienst, 's Kijken. In 1955 ging dominee Hofstede weg. Toen hadden we zo'n anderhalfjaar vakature. Toen kregen we in 1957 dominee Julius. Het aantal kerkgangers nam toe. In het beginvan dominee Julius kregen we een overbezetting van de kerk op de ochten den. Ja, ik denk dat we van toen af aan elke zondagavond een dienst hebben gekregen. Maar dat zou ik even moeten nazoeken Hoe het ook zij: in 1959 kwam het kostersechtpaar in volledige dienst bij de Hervormde Kerk Leusden. BEGRAAFPLAATS „Brons, die beheerder van de be graafplaats was. kon in vaste dienst bij de PUEM komen. En men vroeg of Ik de begraafplaats erbij wilde nemen." aldus de heer Van Loenen. „Plus wat admini stratie en de kerkelijke ledenadministra tie, het bijhouden van de kaarten, de kontrole op het binnenkomen van de kerkelijke bijdragen, het uitschrijven van de formulieren. Toen de begraafplaats erbij kwam, deed mijn vrouw soms wat méér werk in de kerk. Want met begraven is het zó: zó heb je tijden niets, en zó heb je drie begrafenissen achter elkaar." Mevrouw Van Loenen: ,,We hadden toen alleen de echte dorpsbewoners. De echte Leusdenaren zal ik maar zeggen. Héél langzaam aan zagen we de nieuw- ingekomenen binnendruppelen. Die zijn er ingegroeid. De eerste tijd bezochten wij met z'n tweeën de nieuw- ingekomenen." Dat bezoeken 'van de nieuw- ingekomenen was wel aardig werk. Wat méér perikelen met zich meebracht, dat was het innen van de kerkelijke bijdrage. „Als ze de kerkelijke bijdrage niet hadden betaald, dan moest ik erheen om te vragen hoe het met betalen zat. Dan kwam je veel ter ore Wat sommige mensen zeiden, raakte kant noch wal! Ik kon er niet tegen als het onredelijk was! Natuurlijk zat er ook vaak een kern van waarheid in wat ze zeiden. Maar ik moest zo veel mogelijk zien binnen te krijgen. Bij de belastingen hadden we het inkomen opgevraagd, en dan had je de knuppel in het hoenderhok. Veel mensen vonden, dat een inbreuk op hun privé gegegens. Te genwoordig is dat niet meer zo. De bij drage is vrijwillig gelukkig. Als ik weer zo'n lastig financieel geval had gehad, dan ging ik graag naar de begraafplaats voor rust. Daar was niemand die je tegensprak of aanviel. Daar kon je jezelf zijn Mevrouw Van Loenen valt in: „Het hele kostersvak is zwijgen over wat je ter ore komt. Ik heb het eigenlijk nooit prettig gevonden zo veel te weten!" PLAATSENGELD Iets wat ook veel soesah gaf, was het plaatsengeld. Alle plaatsen in de kerk waren vroeger verhuurd. Dat was een manier om aan geld te komen. ,,'t Werd al heel snel een chaotische toestand," zegt de koster. ,,Als iedereen, die een gehuurde plaats had, zét, moest ik een lampje op groen zetten. Dat deed ik om tien voor tienDan waren alle overige plaatsen vrij 't Groene sein betekende: mensen ga nu maar zitten waar je wilt tJ Maar toen kwam er een nieuwe domi nee en de kerkgangers stroomden toe. De mensen versperden de paden in de kerk. en degenen die een gehuurde plaats hadden, konden er niet doorheen om hun plaatsen te bereiken. En ik kon er vaak niet door om het lampje te laten branden! Dan moest ik buiten om de kerk heen om bij het lampje te komen! En in ónze tijd was het nog niet eens zo, dat de plaatsen bij opbod werden verkocht. Alle plaatsen in ónze tijd kostten hetzelfde, of het nu voor, achter of midden in de kerk was. Wél was het zó dat ze allemaal, toen dominee Julius kwam, tegelijk bij ons op de stoep stonden om een plaats te huren! Het was erg moeilijk om 't allemaal te regelen Hoe ervoer u alle veranderingen, die zich in de kerk aandienden?" „Voor ons is erg belangrijk geweest de kerkverandering van de Gerefor meerde Bond en de confessionele kant zal ik maar zeggen. Daar heeft zich heel wat afgespeeld. Ze zeiden tegen mij: „Koster, jij moet van de kerk eten. jij mag niet mééstemmen!" Dat doet pijn: terwijl je lidmaat van de kerk bent, wordt het recht je ontzegd om mee te stemmen om de zaak niet in een bepaalde hoek te drukken „Wij moesten neutraal zijn," voegt mevrouw Van Loenen daar aan toe „wij hebben ons dat erg aangetrokken Je leefde met hart en ziel mee. Het was voor ons een héél moeilijke periode Toen de Marcuskerk was gebouw verzorgde koster Van Loenen er de trouwdiensten. De koster in het zwarte pak, zei hij, dat wilden ze. Een vrijwilliger, nee dat was niet hetzelfde Maar er waren te veel trouwdiensten, en koster Van Loenen zag 't niet meer zitten. Het echtpaar Van Loenen had al een volledige dagtaak, toen daar zes jaar geleden het wijkcentrum ,,'t Trefpunt" bijkwam Met zaalverhuur, broodmaal tijden, hapjes klaarmaken KOSTERSBOND „De salarissen waren in het begin slecht. Wij waren lid van de Kostersbond, en die hielden er zich mee bezig om de kosterssalarissen op te trekken. Het kosterssalaris was de sluitpost van dekerkelijke begroting Het grootste gedeelte was liefdeswerk' Te genwoordig vragen de kerkbesturen bij de aanstellingen van een koster: „Wat zijn de richtlijnen van de Kosterssbond? „Zegt ze maar. wij zijn er niet mee op de hoogte." De salarissen worden vol ledig aangepast aan de richtlijnen van de de Kostersbond nu Krijgt de kostersvrou w óók een sala ris voor héér bemoeienissen?'" „Mijn vrouw krijgt een bepaalde ver goeding. Voor héér is er geen dagtaak, al maakt ze wel es lange dagen met rouwdiensten en recepties." ,,Hebt u wel eens als koster een si tuatie meegemaakt, waarvan nu met wist hóé u er uit moest komen. Een situatie, 'waarbij de vlammen u uitsloe gen?" „Ja, bij het dopen, jaren geleden. Vroeger moest ik de doopbriefjes maken. Ik kreeg de namen door, zette die op een briefje en gaf de briefjes aan de predikant. De kinderen, die op de doopzitting werden aangegeven, die doopten we. Buiten de doopzitting om had de predi kant twee nieuwe dopelingen aange nomen, maar dat wist ik niet De heer Van Loenen. Op die bewuste dag kreeg ik van Clubhuis Ingeborg telefonisch bericht: „Wij komen met 50 mensen in de kerk." 't Was net dopen, dus die dag Ik had op het podium stoelen bij gezet. Alles ging goed. tot er twee paar onbekende ouders bij me kwamen, die vroegen wéér ze plaats moesten nemen. Ik kreeg in de gaten dat het twee paar ouders waren, die een kind wilden laten dopen, hoewel ik niets van hen afwist! Dan breekt het zweet je uit. In de kerk was geen ruimte meer. Ik moest „Ingeborg" in elkaar gaan drukken, ook onder de preekstoel. Ik begon, geloof ik. metstoe- len te gooien. De kerkeraad en de predi kant merkten dat wel. De kerkgangers niet. Ik moest improviseren, de namen van de dopelingen vragen en noteren, en de predikant in handen spelen." Mevrouw Van Loenen. ..Op een dag hadden we 's morgens een rouwdienst met een koffietafel, en 's middags een trouwerij met een buffet voor de bruiloftsgasten Ik dacht: als de begra fenismensen maar op tijd weg zijn! We probeerden de begrafenis nog op een andere dag te zetten, maar er was geen andere mogelijkheid Bij de rouwdienst waren de mensen in tranen. Je leeft met de mensen mee We kenden ze héél goed. Om half twee gin gen die van de rouwdienst weg Dan moet je snel omschakelen Bloemetjes neerzetten Je moet je inkopen hebben gedaan voor het feest. Gebakjes te voorschijn halen. Heel snel omkleden: gauw een frisser gewaadje aan. Je ge zicht veranderen, want alle van de trouwerij verwachten een vrolijk gezicht En ja, hoor: ze kwamen mekaar op de stoep tegen. Nee, dèt hopen we nooit meer mee te maken." De koster: „Van de 25 jaar trouwerijen hefrik er misschien 5 totaal door vakanties gemist Een trouwerij was er bij daar viel de bruidegom flauw, terwijl de dominee het huwe lijksformulier voorlas. De bruidegom viel gelukkig niet met een smak hij werd opgevangen door zijn stoel Paniek, dét begrijpt u Omstanders brachten 'm weer bij. Toen we later naar de uitgang van de kerk liepen, zei die bruidegom: „maar de dominee heeft de trouwringen nog in de zak. De dominee had van schrik hele maal de trouwringen vergeten". ,,Wat vindt u van het begraven, be halve de rust op het kerkhof. Drukt het u niet konstant op het feit: heden gij, mor gen ik. „Ja. op zo'n begraafplaats ben je soms erg gespannen. Bij tragische ge vallen denk je: ik heb genoeg voor van daag! Bijongevallen met kinderen, ende hartverscheurende scènes die je moet verwerken. Soms moest ik hard werken om een graf te dichten, omdat ik in de kerk een bruiloft moest gaan voorbereiden. Je komt wel eens van de be graafplaats vandaan: wie zal de volgende zijn Je vraagt je dat wel es af. Dat kan ik nét zo goed zijn als een ander'" Wie tegenwoordig óók in Leusden- Zuid kerken, dat zijn de mensen van artikel 31gereformeerd vrijgemaakt. Zij gaan twee maal op zondag naar de kerk. En ze vergaderen regelmatig. Het echt paar Van Loenen heeft het er druk mee Maar voor het trouwen hebben ze te genwoordig zélf een koster. Het wordt vrijdag de 28e april gega randeerd een drukke receptie-avond! Het echtpaar Van Loenen mag zich in een grote populariteit onder de kerk gangers verheugen. Van harte proficiat! BESCHAAFD Rond 24.00 uur werden de diploma's en speldjes uitgereikt, waarbij bleek, dat op een enkele uitzondering na een ieder aan de voor deze test gestelde eisen had voldaan. Examinator de heer Mittelmeijer gaf als zijn oordeel: „Het geheel maakte op mij een beschaafde indruk, waarbij het dansen op hoog peil stond, terwijl ik een goede techniek bij de kandidaten bespeurde. Ik proef hier een Engelse stijl uit die mij erg aan spreekt. met verder alle lof voor de or ganisatie Een geslaagde avond LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag- 'ond 22 april vond een primeur lor de danslustlgen In Leusden aat». Na maanden lang Ijverig en >1 goede moed de danslessen te ibben gevolgd, konden ±140 per- inen In de zaal van restaurant „De of" het geleerde In de praktijk «ngen. Voor de eerste maal werd >or een Leusdense dansschool de edal -test georganiseerd. Wat houdt de medal-test in? Dans- 'aar W. J. v. d. Heuvel hierover: „De edal-test is niet specifiek een Neder- idse aangelegenheid The Imperial jciety of teachers of dancing, dat in ïgeland gevestigd is. heeft deze tests »'n 20 jaar geleden geïntroduceerd et de bedoeling de dansliefhebbers 'er de gehele wereld op dezelfde wijze diverse dansen bij te brengen door iddel van een eenheidsprogramma The Imperial Society of teachers of dancing schrijft bepaalde technieken voor, die als basis dienen voor deze medal-test. Per jaar moet je als dans- leraar enige dagen in Engeland door brengen om je de technieken, nieuwe of verbeterde, eigen te maken, die je dan in Nederland verder uitwerkt, teneinde deze weer aan de leerligen te kunnen doorgeven De tests bestaan b.v. in En geland uit diverse dans-stijlen. Wij ken nen hoofdzakelijk de ballroom en de Latin-American dansen, doch er bestaat b.v. ook de old-time danstest. Zaterdagavond werden de ballroom en de Latin-American dansen uitgevoerd, waarbij de belangstelling voor de laatste categorie het grootst was. In de sector ballroom danste men de quick step. de Engelse wals en de tango. De Latin-American serie bestond uit cha- cha, rumba en jive. Per dans waren maximaal 10 punten te verdienen, waarbij men minimaal 18 punten moest halen wilde men geslaagd zijn. Bij een totaal van 24 punten of meer kreeg men brons met ster of voor de gevorderden, zilver met ster, waaruit dan blijkt dat men qua stijl en techniek wat meer In huis heeft De heer v. d. Heuvel zegt: „Er wordt in de eerste plaats gekeken naar de stijl van de kandidaten. Het is best mogelijk, dat men door nervositeit een foutje maakt met een bepaalde pas. Dat zal de betreffende deelne- mer(ster) niet zwaar worden aangere kend. De heer en mevrouw J. G. Mit telmeijer. een zeer ervaren echtpaar op het gebied van jurering, observeerden een ieder nauwgezet en als vakmensen zagen zij direct of iemand al of niet de zaak onder de knie had. De ballroom dansen werden in series van 8 paren gedanst en de Latin- American dansen in series van 10 pa ren. Het moet gezegd worden, dat een ieder zijn of haar beste beentje voor- (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Met ingang van vrijdag 28 april (morgen dus) is Leusden-centrum een Chinees res taurant rijker. Dan wordt namelijk het voormalige café-restaurant Nieuw Leusden aan de Biezenkamp her opend onder de naam „De Pauw". Het Chinees-Indisch specialiteiten restaurant „De Pauw" biedt ook de mo gelijkheid tot afhalen van de gerechten Het restaurant is dagelijks geopend van 11 uur tot 22,30 uur De aastheren ziin de heren S P Tao en IJ. S Tau die vanaf vrijdag zullen trachten het Leusdense uitgaande publiek het zo veel mogelijk naar de zin te maken. Door kwaliteit en gezelligheid. Overigens biedt „De Pauw" ook de mogelijkheid voor het houden van diners en partijen. Daarvoor is een aparte zaal van veertig personen be schikbaar. Met de komst van „De Pauw" hebben de Leusdenaren nu de keus uit drie Chinese restaurants". „Lo tus", eveneens op de Biezenkamp en „China Town" aan de Hamersveldse- Op de foto: Chinees-Indisch specialiteiten-restaurant „De Pauw", in het voormalige café-restaurant Nieuw Leusden op de Biezenkamp. zette. De zaal was overvol en de stem ming was volop aanwezig. De heer Van de Heuvel bediende de pick-up, aangezien het voor de kan didaten prettig is om op de bekende, vertrouwde muziek te dansen. Dezelfde muziek dus, waarop in de school de passen werden ingestudeerd. Mevrouw Van de Heuvel was druk in de weer met het gastvrouw zijn. In totaal werden zo'n 230 tests afge legd door 140 personen die per dans 90 sec. lang de gelegenheid kregen het vereiste programma af te werken. Ge zien de grote belangstelling bij groot en klein, de jongste was 13 jaar met daar naast diverse oudere gehuwde paren, kan men concluderen, dat er toch be hoefte is aan stijldansen. Opvallend was wel, dat de jive voor de gehuwde paren in een rustiger tempo ging dan voor de overige deelnemers. Een kleine tegemoetkoming aan de ouderen De heer Van de Heuvel zegt: „De school heeft 250 leeriingen hetgeen wel een probleem is in verband met het ontbre ken van een goede accommodatie In de tweede fase hoop ik de gelegenheid te krijgen een school te openen. De be hoefte is er." Regelmatig, zo gaat de heer Van de Heuvel verder, moeten er oefenavonden zijn, waarop het ge leerde, getraind en in de praktijk ge bracht kan worden. Hiervoor moeten we soms uitwijken naar Achterveld Tegen 23.00 uur had een ieder de test.afgelegd en werd het toneel „be volkt" door een vlot musicerend trio, dat de vele danslustigen tot 1 uur aan genaam bezig hield.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9