inig verandering in bioscoop-programma Educatief Plan gaat wensen bevolking inventariseren Leusden heeft hotelruimte nodig! INGEZONDEN UTRECHT MONUMENTEEL -.ER NIET GEKRE- IN isder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 4 ME11978 21 coupon in Milieu en Inspraak over deze kriteria mee te denken. Wanneer de inventarisatie van de wensen van de bevolking verricht is en wanneer de kriteria bekend zijn, kunnen er prioriteiten gesteld worden Het edu- katief plan en het programma kunnen dan samengesteld worden In de loop van de maand juni zal door de werk groep een hearing voor de hele bevol king worden gehouden, waarop het ontwerp-edukatief plan besproken zal worden. buiter verantwoording van de redaktie glsseur Marcel Carné. In de serie „de lange Franse film", brengt het Film huis Amersfoort een reprise van de ze speelfilm, die maar liefst drie uur duurt. De film speelt in Parijs omstreeks 1840 ten tijde van burgerkoning Louis- Philippe Plaats van handeling is de Boulevard du Temple, in die dagen de theaterstraat van Parijs, waar op de planken zoveel bloedenge drama's worden opgevoerd, dat de Boulevard in de volksmond „Boulevard du crime" heette. Daar is ook het pantomime- theater „Les Funambules" waar An- selme Deburau optreedt Zijn zoon Baptiste wordt verliefd op Garance, de maïtraisse van de mondaine moorde naar Lacenaire. Baptiste is te timide om zijn liefde volledig uitdrukking te kunnen geven. Dan wordt Garance de vriendin van Frédérick Lemaitre, een aanko mend toneelspeler. Alle dne spelen ze in de Funambules, waar Garance de aandacht trekt van graaf Edouard de Montray. Hij biedt haar na afloop van de voorstelling zijn fortuin aan, als ze zijn maïtresse wil worden. Garance weigert, maar moet later toch een beroep op hem doen, wanneer ze ten onrechte van medeplichtigheid aan een door La- cenaire gepleegde roofoverval wordt verdacht Zeven jaar gaan voorbij Bap tiste is beroemd. Hij is inmiddels ge trouwd met Nathalie. Ze hebben een zoontje Frédérick is een gevierd to neelspeler. Garance is de maïtresse van de Graaf de Montray. Terugge keerd van een lange reis, bezoekt zij de Funambules en ziet Baptiste optreden Ze houdt nog steeds van hem Beiden ontmoeten elkaar. De Montray wil wraak nemen, maar wordt door Lace- naire vermoord. Het is Nathalie die de gelieven scheidt, wanneer ze hen in een hotel samenvindt. Garance verlaat de kamer. Baptiste probeert haar op de Boulevard in te halen, maar wordt in de hossende carnavals-menigte opgeno men. Het idee van Les enfants du Paradis komt van Jean-Louis Barrault. In ja nuari 1943 ontmoette hij Marcel Carné en Jacques Prévert in Nice. Ze hadden toen juist van hun producent te horen gekregen, dat hun filmplannen voor Jour de Sortie (of „La Laterne Magi- que") niet door konden gaan Op het terras van l'Hotel Royal vertelt Barrault hun dan over Jean-Gaspard Deburau. de vermaarde pantomimespeler uit de tijd van Louis-Philippe. Deburau had op zekere dag een voorbijganger, die zijn maïtresse beledigde, dusdanig met zijn wandelstok afgetuigd, dat de man stierf en hijzelf werd voorgeleid. Bij zijn pro ces, dat met vrijspraal^eindtgde, kwam heel Parijs om voor het eerst zijn stem te horen. Carné en Prévert zagen er wel wat in. Beiden reisden naar Parijs waar Carne enige tijd de meest vlijtige be zoeker van het Musée Carnavalet was, terwijl Prévert zich in de „Bibliothéque Nationale" documenteerde aangaande het leven van Deburau. Met koffers vol materiaal trokken ze zich terug in de „Prieuré de Valette". een afgelegen herberg in Zuid-Frankrijk. In de buurt daarvan zaten Joseph Kosma en Alexandre Trauner ondergedoken Zij hadden reeds eerder aan films van Carné meegewerkt en deden het nu clandestien. Gaandeweg werd het aan vankelijke plan' van Barrault verlaten Deburau bleef weliswaar uitgangspunt, maar rondom hem groepeerde Prévert tal van figuren uit die tijd, van wie som migen zoals Frédérick Lemaïtre en La- cenaire historisch zijn en anderen, bij- voorbeel Garance, het type vrouw zoals men dat op de schilderijen van Ingres ziet afgebeeld, fictief Prévert had veel steun aan wat Jules Janin schreef in zijn: „Deburau: Histoire du Théètre quatre sous, pour faire suite l'Histoire du Théatre Francais", ondanks de titel maar een klein boekje dat in 1938 uit kwam, daarin kan men lezen hoe het toendertijd in Funambules moet zijn toegegaan. De acteurs moesten bij voorbeeld voor elk der vier voorstellin gen parade maken, zoals tegenwoordig tegenwoordig nog steeds op de kermis gebeurt Het was hun bij reglement ver- De werkgroep is begonnen met een inventarisatie van het bestaande edu- katieve werk Daan/oor werden vereni gingen en andere instellingen bezocht Bij de inventarisatie werd ook gevraagd of er plannen waren voor uitbreiding van de edukatieve aktiviteiten. De in ventarisatie is inmiddels afgerond Het edukatief plan moet echter geba seerd zijn op de wensen en verlangens van de bevolking Naast de wensen van de verenigingen en andere instellingen moeten dus ook de wensen van dege nen die niet bij deze instellingen aange sloten zijn geïnventariseerd worden Daarvoor is de oproep in de krant „Mi lieu en Inspraak", waarvan hierboven reeds melding is gemaakt Het edukatief plan moet elk jaar uit gevoerd worden. Dit komt ot uiting in het jaarlijks programma In dit programma komt o.a. te staan, wie welke aktivitei ten doet en op welke groep de aktivitei ten gericht zijn. In het programma moeten ook prioriteiten worden gesteld Dat betekent, dat aangegeven moet worden aan welke aktiviteiten voorrang wordt gegeven. Dit is nodig, omdat de financiële middelen waarschijnlijk te krap zijn om alle aktiviteiten te kunnen subsidiëren. Aan welke aktiviteiten moet nu voorrang gegeven worden? Daar kan iedereen anders over denken. Daarom dienen er regels gemaakt te worden, die de werkgroep moet gebrui ken bij de opstelling van de prioriteiten. Deze regels worden kriteria ge noemd. De Werkgroep Edukatief Plan heeft al een aantal kriteria opgesteld, maar stelt de inwoners van Leusden in de gelegenheid door middel van de Karei Janssen/Cees Ippel Een uniek toto- en tekstboek over de vele monumenten, die de provincieUUechL-nog rijk. is Stoere kastelen, statige landhuizen, pittoreske pleintjes, fraaie kerkjes, merkwaardige gevels, schilderachtige straatjes en interessante boerderijen Met 201 heldere foto's van Karei Janssen en informatieve teksten van Cees lopel Bovendien met handige routekaartjes. Utrecht's commissaris der Koningin, mr. P. J Verdam, schreef een woord vooraf Paperback I 17,50 Verkrijgbaar bij de boekhandel VRIJBUITERS VAN HET WOUD Filmagenda voor Amersfoort van woensdag 3 mei t/m woensdag 10 mei 1978. Grand 033-14632, Grand 1 en 2: Star Wars (a l.) Dagelijks: 13 30 - 18.30 - 21 15 uur Hemelvaarts- en zondag: 13.30- 16 00- 18 30-21 15 uur Grand3: Pastorale 1943 (a lZaterdag en woensdagen: 18.45 - 21 30 uur. Hemelvaarts- en zondag 16 15 18 45 - 21 30 uur. Overige dagen 13.45 - 18 45-21 30 uur Grand 4: L'Animal (a lDagelijks: 13 30 - 18 30 - 21 15 uur Hemel vaarts- en zondag: 13.30 - 16.00 - 18 30 - 21.15 uur. Grand 5: Close Encounters of the third kind. (a l.) Dagelijks. 13.45 - 18 45 - 21 30 uur. Hemelvaarts- en zondag 13.45- 16.15 18.45-21.30 uur KINDERVOORSTELLINGEN Grand 3: De Reddertjes (a.l.) Woensdag, Hemelvaartsdag, zaterdag en zondag: 14.00 uur Cinema 033-18900, Cinema 1: The Car. (16) Dagelijks 13 45 - 18 45 - 21.30 uur Hemelvaarts- en zondag: 13.45- 16.15- 18 45-21.30 uur. Cinema 2: The Eiger Sanction (16) Dagelijks 13.30 - 18.30 - 21.15 uur. Hemelvaarts- en zondag 13.30-16.00 - 18 30-21 15 uur. Euro Cinema 033-33655: Abba, de film (a IWoensdag 18 45-21 15 uur. Hemelvaarts-en zondag 13 45-16.15 - 18 30 - 21 15 uur Overige dagen: 13.45- 18 45-21 15 uur KINDERVOORSTELLINGEN Euro Cinema: Vrijbuiters van t Woud (a.l.) woensdag en zaterdag 13.45 uur. Duo 033-16572, Duo 1: Ttroler Sex- express (16) Dagelijks: 14.15—19 15 21.30 uur. Hemelvaarts- en zondag: 14 15 - 1630 - 19 15-21.30 uur Duo 2: Lady Karate en de wurgers (16) Dagelijks: 14.00 - 13.00 21.15 uur. Hemelvaarts- en zondag-14.00-16 15 - 19 00 - 21 15 uur NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1En ze genoten van de liefde (16) Vrijdag en zaterdagavond: 24 00 uur. Duo 2: The Omen (16) Vrijdag en za terdagavond: 23.45 uur bevrijd Frankrijk te laten zijn. Op 9 maart 1945 vindt in het Palais Chaillot te Parijs de première plaats (Filmhuis Amersfoort, zaterdag t/m dinsdag, aanvang 19 30 uur). Ongeveer twintig jaar geleden moesten de eerste agrariërs het veld ruimen voor de nieuwbouw van Leus den. Tal van door generaties bewoonde en met veel liefde opgebouwde boerderijen moesten worden verlaten en men moest elders maar proberen een nieuw bestaan op te bouwen. Sommige agrariërs kregen een woning in Leusden en de kinderen begonnen elders een boerenbedrijf Leusden is nu bezig uit te groeien tot een grote ge meente. Ik dacht dat het tijd werd. dat et wordt gedacht over het stichten van voldoende hotelruimte, want is het niet zo. dat vaak familie, kennissen en vrienden overkomen en dat niet altijd voldoende slaapruimte aanwezig is? Het zou dan prettig zijn, indien er ho telruimte is, waar die mensen kunnen verblijven Ik zou willen voorstellen om het Ros Beyaart daarvoor te verbou wen. De zolder boven het restaurant kan daar misschien met enige uitbrei ding geschikt voor worden gemaakt. Zo lang er in Leusden geen eenvoudige hotelakkommodatie is. moeten de mensen naar Amersfoort en dat is toch geen prettige situatie Bij voorbaat dank voor de moeite. R van Eijden. Hamersveldseweg 48c. Leusden-centrum. Jonathan Hemlock is een verwoed kunstverzamelaar en bergbeklimmer Zijn droom, het beklimmen van de „on overwinnelijke" Eiger in Zwitserland heeft hij na twee vergeefse pogingen niet kunnen verwezenlijken Hij heeft zich helemaal op het verzamelen van kostbare schilderijen geworpen. een kostbare bezigheid Hij wordt daarin in staat gesteld, door het vele geld dat hij verdiende voor zijn werkzaamheden voor de Amerikaanse Inlichtingen dienst, C-2, waar hij zich een naam verwierf voor het feilloos en geluidloos uit de weg ruimen van vijandelijke agenten, het zogenaamd toepassen van „sancties". Hij heeft dit avontuur lijke leven echter vaarwel gezegd en stelt zich nu tevreden met de beschei den inkomsten van leraar in de kunst geschiedenis aan een Amerikaanse universiteit. Er wordt echter door zijn ex-chef, Dragon een beroep op hem gedaan. In Zurich wordt een agent van C-2 door 2 vijandelijke spionnen uit de weg geruimd en Dragon verwacht van Hemlock, dat hij „sancties" op hen zal toepassen. Hemlock weigert eerst, maar Dragon weet hem te chanteren en dwingt Hemlock de opdracht te aan vaarden Helaas beschikt Dragon niet over de naam of namen van de daders Het enige wat bekend is, is dat een der daders zich bevindt in een internatio nale groep van bergbeklimmers, die de Eiger zullen trachten te beklimmen. Hemlock wordt afgevaardigd als Amerikaanse deelnemer en in Zwitser land maakt hij kennis met zijn mede klimmers, een Fransman, een Duitser en een Oostenrijker, onder welke drie zich de moordenaar van zijn ex-col lega's moet bevinden. De klim-expedi- tie staat onder leiding van Hemlock's vriend en ex-collega, Ben Bowman, die de actie vanaf het basiskamp zal leiden. Intussen is C-2 verwoed bezig de iden titeit van de moordenaar te ontdekken, vóór de gevaarlijke beklimming begint, maar zonder resultaat De vier mannen beginnen aan de gevaarvolle tocht, tij dens welke Hemlock zijn uiterste best doet de moordenaar uit zijn tent te lok ken. Zonder resultaat... het blijft een mysterie, wie van zijn mede-beklim- mers, de vijandelijke agent is. De vier bergbeklimmers worden overvallen door de gevreesde föhn, die het verdere klimmen onmogelijk maakt Ben Bow man zend een reddingsexpeditie uit om de groep - waarvan de Fransman al is overleden - van de onbegaanbare Noordzijde naar beneden te halen. Wanneer de overlevenden gered zijn, ontdekt Hemlóck opeens tot zijn grote verbazing, dat de gezochte moorde naar uit Zurich niemand anders is dan (Cinema 2, eerste week, 16 jaar) ZOMER KEUNING BOEKEN WAGENINGEN LEUSDEN - Middels een oproep en een antwoordcoupon in het C.M.L.-orgaan „Milieu en Inspraak" wil de Werkgroep Edukatief Plan tot een inventarisatie komen van de wensen en verlangens, die er bij de Leusdense bevolking bestaan ten aanzien van het deelnemen aan edu katieve aktiviteiten; dat zijn aktivi teiten, die te maken hebben met „iets leren", met vorming en ontwikkeling. Voor iedereen, die hiervoor belang stelling heeft, is het dus belangrijk kennis te nemen van het komende nummer van „Milieu en Inspraak", dat volgende week huis-aan-huis wordt bezorgd. De Werkgroep Edukatief Plan is be gin februari door burgemeester en wet houders ingesteld en heeft tot taak een ontwerp-edukatief plan op te stellen. Dit ontwerp zal aan burgemeester en wet houders worden aangeboden, die het. als zij het hebben goedgekeurd, ter vaststelling aan de gemeenteraad zul len voorleggen pe man had duidelijk genoten zijn Oranjebittertje. Hij was \jk melancholiek en soms een i/f/e aan de trieste kant. De op- <ekte klanken van het mu- :orps buiten op straat en de i ke benen parade der majorettes )hten hem niet bekoren. In het was het erg druk en erg gezel- Hij hoorde het nauwelijks, 'el hij met lichte stemverheffing deed van zi/n onmiskenbaar noegen. ,,Het is een grof \ndaal,deelde hij alle belang enden mee. ,,Een zeer grof mdaal.Sommige 'tvierders keken hem een beetje wang aan. ,,Neem er nog een- j Tinus,zei Joop achter de bar is knikt. „Om het af te leren,zei „En toch is het een schandaal, 'tterde zijn stem even later weer het etablishement, nadat hij fikse slok van zijn oranje- irige borrel had genomen. „Ik 'em weer niet gekregen. 'e belangstelling steeg duidelijk 'eze treffende toespraak. Tinus We zich daar zichtbaar door ge- 'X want hij vervolgde zijn rede 'e goegemeente met nog meer verheffing, waardoor de me- lische muziekmachine met en- decibellen werd overstemd Het is een erg oneerlijke zaak. en lang ploeter ik in weer en ld om de kost te verdienen en de derlandse economie te helpen wat gebeurt er? Niks. Helegaar Vorig jaar dacht ik nogallé vs, volgend jaar ben je er bij, ze men je echt niet over het hoofd n.Daar had Tinus groot gelijk in, nt ruim twee meter zie je zo niet gauw over het hoofd „Vijf en twintig jaar maak ik nou jullie straten piekfijn schoon. Dag in dag uit. Ik heb héél wat bezems versleten hoor. Een maandje gele den nog zei de burgemeester tegen me: Tinus, wat zien de straten er toch altijd schoon uit, hoe doe je dat toch? En ik heb hem dat haarfijn verteld en hij was erg onder de in druk. Hij vond dat heel erg knap werk En hij beloofde me, dat mijn werk niet onbeloond zou blijven. En wat gebeurt er? Niks, helegaar niks." Tinus nam nog een fikse slok en knikte naar Joop achter de bar. „Geef me d'r nog maar eentje, Joop," zei hij, want je krijgt een droge keel van al dat praten.Hij ging staan en rechtte zijn rug. „Mensen," schalde zijn stem, mensenhet wordt tijd dat we er iets aan gaan doen Al die hoge pie ten krijgen elk jaar massa's lintjes en wat krijgt een simpele, eerlijke straatveger als ik? Niks, helegaar niks. En dan die Wiegel maar uit roepen, dat ie zo goed met strate- makers en straatvegers om kan gaan." Maar een lintje weggeven, ho maar, dat is 't er niet bij. Het wordt tijd voor aktie. Harde aktie. Gelijkheid voor iedereenNiks geen brons, zilver en goud. ledereen verdient platina Gelijke monniken, geliike kappen25 aar is 25 jaar. Als straatveger of als minister, maakt geen ene mallemoer uit. De muziek was inmiddels ver stomd en ook het drukke geroeze moes in het café. Het majoret- tenkorps en de muzikanten waren een paar straten verder. Met open monden werd naar de op gewonden straatredenaar ge luisterd. Totdat de spanning werd gebro ken door een enthousiaste kreet, ergens achter in de zaal. „Een lintje voor die man Het werd een borrel en daar was Tinus erg tevreden mee Had ie toch wat gekregen op Koninginnedag. Hij hief het glas omhoog en zijn stem schalde troimfanteli/k door het lo kaal: „Op alle hardwerkende Ne derlanders die ook dit jaar geen hnt/e hebben gekregen1 Lang leve de republiek1" Met eén teug werkte hij de oranje-bitter naar binnen. De revolutie is reeds begonnen V Hertog Alfons overlijdt. Zijn kinderen worden opgesloten in een kerker door Graaf Diederik, die de macht wil grijpen. Zij zien kans om met behulp van John, een jager, de bossen in te vluchten. De kinderen verbergen zich in een hut, doch worden ontdekt Op weg naar hun tante worden ze overmeesterd door mannetjes, die in grotten onder de grond leven, doch ze weten op slimme wijze te ontsnappen John wordt echter geketend en moet slavenarbeid in de mijnen verrichten. Het lukt de kinderen in de mijn te komen en John te bevrij den. Aangekomen bij hun tante Elisa blijkt ook zij gevangen genomen te zijn Met gezamenlijke krachtsinspanning redden zij tante Elisa uit de handen van graaf Diederik, die voor zijn wandaden streng wordt gestraft. (Euro Cinema - matinee). LES ENFANTS DU PARADIS ,The Omen" - demonische reprise met boden zich af te schminken met olie uit de zes lampen die als voetlicht dienden en iedereen behalve de hoofdrolspelers moest corvee doen In dit theater speelde Jean-Gaspard Deburau tot hij in 1846 ten gevolge van een val in zijn kleedkamer overleed. Prévert liet zich verder inspireren door romans als Hu go's „Les Miserables", Eugene Sue's „Les Mystères de Paris" en Balzac's „Splendeur et Mysère des Courtisa nes". De film werd aanvankelijk „Fu nambules" genoemd, maar kreeg later de titel „Les enfants du paradis waarmee zowel de acteurs als het volk se publiek in de engelenbak, (Ie para dis) werden bedoeld Prévert greep de film aan om er zijn ideeén aangaande kunst en leven in uiteen te zetten en te laten zien hoe beide elkaar beïnvloe den. Carné voegde zich als regisseur geheel naar de ideeën van Prévert op 17 augustus begon men te draaien in de studio La Victorine in Nice. Toen begonnen ook de moeilijkhe den. Vanwege de opmars van de geallieerden in Italië moesten de op namen op last van het ministerie wor den stopgezet. De Franse producent, Pathé, besloot de film toch te maken, maar de hele équipe moest daarvoor naar Parijs. Vergeefs bepleitte Carné dat er nog maar vijftien dagen nodig waren om de opnamen in Nice van de Boulevard du Temple te voltooien, waarvan het decor onmogelijk elders kon worden herbouwd. Na maanden lang onderhandelen werden de opna men op 9 november in Parijs hervat Intussen waren miljoenen francs ver loren, terwijl sommige acteurs elders geengageerd waren, zoals Barrault voor „Le Soulier de Satin" van Claudel bij de Comédie Francaise. In februari gaat de hele équipe terug naar Nice, wanneer blijkt dat de geallieerden niet zo snel opschieten als verwacht. Daar blijkt dat het decor van de Boulevard du Temple gedeeltelijk door een windhoos is verwoest: herstelkosten 700 000 francs Als de invasie in Normandië be gint. is de film haast klaar, maar Carné vertraagt de productie om Les Enfants du Paradis de eerste Franse film in een )R BERT VOS RSFOORT - Het programma van de Amersfoortse bioscopen heeft de komende week vrijwel geen wijzigingen ondergaan, met uitzondering I Duo-theaters en de kindervoorstellingen. In Grand 1 en 2 gaat de efiction-film „Star Wars" van regisseur George Lucas de tweede week rand 3 blijft „Pastorale 1943" van Wim Verstappen, L'Animal" met jul Belmondo en Rachel Welch kan men in Grand 4 bekijken, terwijl encounters of the third kind" van Steven Spielberg nog in Grand 5 te jeren is. In Cinema 1 is het „The Car", die opnieuw dood en verderf In een klein Amerikaans stadje, onder regie van Elliot Silverstein en in linema zingen de Abba-leden hun muziekfilm vol. Nieuw is de film Sanction" van en met Clint Eastwood, „Tiroler Sex-Express", als sndse première In Duo 1 en „Lady Karate en de Wurgers" in Duo 2. In htvoorstellingen van het Duo-duo kan men in 1 kijken naar „Zij geno de liefde" en in 2 naar een reprise van „The Omen". In de matinee- ellingen van Euro Cinema is het deze keer opnieuw de beurt aan een andse film „Vrijbuiters van het woud". „De reddertjes" zijn nog in te zien. EIGER DTION Eastwood is zowel als acteur regisseur bekend. Eén van de waarin hij niet alleen de •ol speelde, maar ook de regie was de film „The Eiger Sanction" (In opdracht van de draak). Naast hem zien we George Kennedy, Heidi Bruhl (lang geleden dat we die voor het laatst in een film zagen), Jack Cassidy en Vonetta McGee. Hoewel „The Eiger Sanc tion" niet de beste Clintwood-film is, zijn er beslist ook slechtere gemaakt. Het verhaal ziet er als volgt uit: Lee Remick Scène uit: „The Eiger Sanction" met Clint Eastwood Eén van de beroemdste Franse films uit de periode van de tweede wereldoorlog, is „Les enfants du paradis" van de al even bekende re-

Leusder Krant | 1978 | | pagina 21