„Blijhof" en „Lisiduna" organiseren grote „fancy- rommel-fair" op 17 juni Mr. Jan den Tex gehuldigd bij afscheid van Syracuse-universiteit TEN BATE VAN VERBOUWING EN UITBREIDING BLIJHOFGEBOUW PROGRAMMA BLIJHOF VOORLOPIG PROGRAMMA Leusder Krant - interview van het Blijhof-gebouw te kunnen beginnen, zodat alles in oktober van dat jaar, bij het begin van het nieuwe winterseizoen, vrijwel ge reed kan zijn. Volgens de plannen zal de zaal van Blijhofnu ongeveer 40 m2 verdubbeld worden (tot ca. 80 m2). In 1980 bestaat de speel- en rekreatievereniging twin tig jaar. Het is de bedoeling, dat het vernieuwde gebouw dan ook tot in de details afgewerkt zal zijn, zodat met wat feestelijk vertoon dit ge bouw dan officieel in gebruik kan worden gesteld. INLEVEREN VOOR ROM MELMARKT Het hoeft geen betoog, dat er heel wat werk verbonden is aan de organisatie van de fancy-rommel- fair naast de verbouwingsaktivitei- ten Daarom willen de besturen van Lisiduna en Blijhof het liefst zo snel mogelijk beginnen. Het is nu al mogelijk om spul letjes voor de rommelmarkt in te leveren bij het Blijhof- of Lisidu- na-bestuur Mocht het zijn, dat u nu nog niets, maar tegen 17 juni wel iets heeft voor de rom melmarkt, dan kunt u ook toe zeggingen doen. Eén telefoontje Is voldoende (tel. 42252 - llona v. d. Burg of 42015, Karin Oskam) en alles wat u voor de rom melmarkt kwijt wilt, wordt afge haald. En natuurlijk laat u deze aktieve verenigingen niet in de steekl Want zowel Blijhof als Li siduna hebben tot nu toe ruim schoots bewezen, dat zij in een grote behoefte voorzien. Ont spanning voor de jeugd en mu ziek voor jong en oud. Een be langrijk onderdeel van het Leusdense welzijn. Georgani seerd door pure vrijwilligsters en vrijwilligers, die er veel vrije tijd aan opofferen. Waard om ge steund te worden. Zaterdag 13 mei: Wandeling in het park „Princenhof' onder leiding van hr. Henkv d. Kamp. Voor kinde ren vanaf 9 jaar, iedere deelnemer krijgt het gidsje van CML Om 9 45 uur vertrekken we van het club gebouw, Ansfriduslaan. Deelname gratis. Zaterdag 27 mei: Volksdansmid- dag inde tuin, 14.00 uur Slotmiddag kijken en meedoen gratis. Zaterdag 10 juni wordt de tuin van Blijhof weer eens veranderd in een Indianendorp. Dit keer voor de kinderen van 4 t/m 7 jaar Deze speldag wordt gehouden van 10.30 uur tot 16.00 uur. Kosten leden 2,50 niet leden betalen 5,-. (reden om nog snel even lid te worden). Nadere bijzonderheden volgen nog. DONDERDAG 4 ME11978 Mr. dr. Jan den Tex Als van Oldenbarneveltbiograaf ging Mr. Den Tex op het voetstuk van het beeld van de Raadpensionaris staan. Bij het standbeeld van Willem II op de hoek van het Buitenhof aan de Vijver zong hij: „Dan had je nog Willem II. Die heeft zo dapper gestreden Ze schoten 'm van zijn paard. Maar... God heeft Willem gespaard". In het begin ging Mr. Den Tex met zijn Amenkaanse studenten ook nog naar Delft, waar ze mochten lunchen in het gebouw van de meisjesstudenten Daar kregen de Amerikanen kontakten, met Hollandse studenten, wat in de bedoe ling lag van de opzet van de kursus. In Delft werden de Oude en de Nieuwe Kerk bezocht, het Princenhof, De Por- celeijnen Fles, de nieuwe universi teitsgebouwen Later viel Delft af: 't word te vermoeiend RESEARCH „Een ding wisten de Amerikanen beter dan de meeste Nederlandse stu denten Ze hadden geleerd hoe je re search moest doen Ze maakten een midtum-essay en dat deden ze uitste kend. t Waren opstellen, die zo gepu bliceerd konden worden Ze schreven bijvoorbeeld over de Pensées de Pas cal. Die volgden ze, totdat ze stuitten op een gedachte waar ze het volkomen mee ééns of juist oneens mee waren En daarover moesten ze commentaar leveren. Zo leerde ik hun gedachtenwe- reld kennen" AFSCHEID Mevrouw Den Tex: „Woensdag 26 apnl nam mijn man officiéél afscheid van de Universiteit van Syracuse. Er werd een receptie gehouden en ver schillende vrienden van ons konden de afscheidsplechtigheid bijwonen. De families Van Regteren Altena, Vening Mensesz. Korthals Altes, 's Jacob De zaal was erg leuk versierd in oranje kleur. We kregen een oranje bonbon en een oranje gebakje. Oranje is namelijk de kleur van de Universiteit van Syracuse Er waren veel speeches, bloemen, kado's. Ziet u die onderscheiding? Daar staat op: „Svos cultores scientia coro- nat" (de wetenschap bekroond haar beoefenaren) Die zilveren lepel met de ooievaar is uit Den Haag afkomstig. Den Haag heeft de ooievaar als sym bool De studenten kwamen met een prachtige krans van oranje lelies, die ze mijn man om de hals hingen, en die heeft hij de hele tijd gedragen. Na het officiële gedeelte hebben ze ons toegezongen „He is a jolly goed fellow, and nobody can deny". En één van de medewerkers had een gedicht gemaakt. Daarna hadden we in besloten kringen gezellig diner". De Den Texen zijn enthousiast over het feest, dat hun werd aangeboden. Het was ongedwongen, en heel plezie rig. Over enkele dagen wordt de Leusdense historicus 79 jaar, en ook dan zullen vele vrienden en bekenden weer feest vieren met het sympathieke echtpaar Den Tex. Proficiat Mr. Jan Den Tex voor de Amerikaanse onderscheiding! Anco Mali te worden. Het zal 'n kombinatie zijn van rommelmarkt, fancy-fair en de bekende speelmiddagen van Blij hof. Het voorlopige programma voor die dag omvat dan ook al meer dan twintig attrakties en evenementen. De muziekvereniging Lisiduna met drumband en majorettes zal de dag openen met een muzikale ouverture, llona v. d. Burg: „Deze hele dag wordt opgezet door Blijhof en Lisiduna samen. Er wordt nu al hard aan gewerkt. Zowel de leden van Blijhof als die van Lisiduna zullen op 17 juni volop hun medewerking verle nen om de dag tot een geslaagde te maken". De attrakties, die nu al op het programma staan, bieden voor jong en oud veel vertier en plezier. Er zal een grabbelton zijn, een verf-cen- trifuge, een stekjes-kraam, een schiettent, een kraam met een vro lijke keuken, met gooi en smijtwerk van serviesgoed, een rad van avontuur, een poffertjes- en pan- nekoekenkraam, sjoelen, blik- gooien, ballengooien, ringwerpen, een timmerhoek, pakjes-hengelen, flessen hengelen, touwtje trekken met surprise, paalklimmen, een schandpaal om in gefotografeerd te worden, een pony-piste en gaas steken Natuurlijk is er een gezellig terrasje, waar men iets kan gebruiken en er zijn verschillende kramen, waar men kan neuzen in de talrijke rom meltjes, die voor deze rom- melmarkt/fancy-fair bijeen zijn ge bracht. Ook 's avonds zijn er aktivitei- ten in de tuin van Blijhof aan de Ansfriduslaan. Er zal kunnen worden gedanst op muziek van een life-band, terwijl tot slot een speelfilm in de openlucht zal worden getoond. Kortom: een zeer gevarieerd programma en de moeite van het bezoeken waard I Als alles volgens de plannen verloopt, dan hoopt men in april volgend jaar met de verbouwing komen. Maar dat was altijd ..knudde" De 50 daarvoor beschikbaar gestelde punten werden op geen stukken na be haald De zesde vraag behelsde het maken van een opstel over een algemeen on derwerp Vergelijk Voltaire Rousseau. Het opstel was altijd goed. maar feitelijke kennis ontbrak, ten ene male Soms waren er wel eens rebellen, die weigerden te leren wat ze niet wilden. ,,Dat hebben we niet nodig", zeiden ze. ,,en dus leren we dat niet". „War was hel prettigste deel vaneen universitaire taak bij de Amerikaanse studenten?" „Dat waren enige dingen, die ik deed voor de gehele groep van 70. Ik hield een lezing over het verzet in Nederland tijdend de tweede wereld oorlog. Het verleden speelt een gewel dige rol in onze huidige samenleving. Daar wisten de studenten niet van. Ze waren niet op de hoogte van de tweede wereldoorlog. Zelf was ik weliswaar in Egypte. Maar als historicus krijg je meer distantie, als je er zelf niet bij bent Ik nodigde ook es iemand uit, die zelf in Nederland in het verzet had gezeten, en die van zijn hoek uit over pers, vliegers en joden sprak. Maar de studenten vonden het niet algemeen genoeg. Wel is natuurlijk een feit, dat de jo denkwestie in Nederland een véél en véél belangrijker rol speelt dan bijvoor beeld in Frankrijk Als klap op de vuurpeil stelde ik dan. dat ik destijds bij de vleespotten van Egypte zat, en nu eigenlijk nooit zal weten of ik wel of niet aan het verzet zou hebben méégedaan! Met alle 70 studenten hield ik tevens een rondleiding in Den Haag. Ik maakte een afspraak met de eerste sekretaris van het Internationale Hof van Justitie in het Vredespaleis, en hield een betoog over de rol van dit hof. Het gebouw was een geschenk van Carnegy Dat sprak die Amenkanen aan. ONVERANTWOORDELIJKE MINIS TERS Daarna werden we ontvangen door de griffiers van de Eerste en de Tweede Kamer Elk half jaar hield ik in de Tweede Kamer een verhandeling over het Nederlandse staatsbestel Die Amenkanen zijn gewend aan onver antwoordelijke ministers. Hun ministers zijn alleen verantwoording verschuldigd aan de president, en niet aan het par lement" De heer Den Tex ging ook met zijn Amenkaanse studenten naar de Rid derzaal. en luisterde met hen naar een bandopname van de geschiedenis van het Binnenhof. aantal vakken kiezen, die met hun eigen vak niets te maken hebben". Gaf dat voor de professoren niet on overkomelijke moeilijkheden wat betreft de diverse achtergronden?" „Inderdaad. Voor de Nederlandse leerkrachten was het erg moeilijk om een greep te krijgen op de diverse soor ten van komaf. Sommige studenten hadden, heel jong het vak geschiedenis uit hun pakket laten vallen". WIE WAS BISMARCK? Zo kon het voorkomen dat hoogleraar Den Tex op zijn vraag wie Bismarck was antwoorden kreeg als: „Het is de hoofdstad van South Dakota" of „Het is een kruiser, die wij tot zinken hebben gebracht". „Het was wel gemakkelijk voor mij", lacht de heer Den Tex: „Ze konden mij in elk geval niet tegenspreken. Dat was een rustig idee! Verder was het zó, dat ze niet alle- móél historie kregen. Er waren 70 stu denten, en zo'n 20 daarvan kozen ge schiedenis. De deelname aan de col leges was volkomen onzeker. In het laatste jaar waren het er 6". AFSTAND TUSSEN KUS EN BED ANDERS IN AMERIKA Dat andere gewoonten en zeden komplikaties kunnen geven bleek toen na een afspraakje met een Ne derlandse jongen één der Amerikaanse meisjes de politie waarschuwde. De af stand tussen de kus en het bed bleek in Amerika veel groter te zijn dan in som mige Nederlandse milieu's! In Amerika laat elke meisjes zich op de eerste „date" kussen door de jongeman met wie ze uitgaat. Het meisje in kwestie had zich laten kussen, en de Neder landse jongeman had daaruit de ver keerde conclusie getrokken dat hij haar kon „versieren". De politie zorgde vooi de opheldering in de afwijkende zeden. Welk onderwerp behandelde u, en hoe waren de reakties van de studenten erop?" DE VERLICHTING Ik nam de Verlichting Aanvankelijk de geschiedenis tussen de Renaissance en de Franse Revolutie. Na een jaar of twee merkte ik, dat ik eigenlijk 30 col leges zou hebben moeten geven om alle grote mannen in dat tijdperk te kun nen behandelen. Ik ben géén filosoof, wel een ideeëngeschiedenisman. Ik ben me toen tot de Verlichting gaan be perken, met een korte introduktie tot de 18e eeuw. Ik koos de Verlichting, zeg gende: De ideeën waarmee jullie nu worstelen: of God bestaat, en hoeveel vertrouwen we moeten toekennen aan wetenschap en Gods dienst, zijn eigen lijk beduimeld ten opzichte van de enorme omwenteling, die zich op dit' gebied voltrok in de 18e eeuw. Ik heb een Latijnse spreuk opgehan gen in mijn leslokaal. Die werd mij kado gedaan, in sierlijke letters geschreven, toen ik op 8 mei 1974 75 jaar werd. „Non scolae sed vitae discimus" (wij leren niet van de school, maar van het leven). DE DENKENDE WERELD MAAKTE ZICH VRIJ VAN DE DOGMA S VAN KERK EN STAAT Tegen mijn studenten zei ik: „Ik word eraan gehouden om cijfers te geven ten bate van jullie curriculum. Bij mij staat echter voorop, dat ik zou willen dat jullie wat opstaken van de periode toen de denkende wereld zich heeft vrij gemaakt van de dogma's van kerk en staat". Mr. Den Tex was overigens enigszins bevreesd, dat de studenten zéér woelig zouden zijn. Het was immers de tijd van het studentenverzet in 1968. Hij ver wachtte een zéér strijdlustige opstelling van zijn studenten. Maar hij bleek te kampen te krijgen met de omgekeerde moeilijkheid. De studenten waren zéér onder de indruk van het feit, dat ze in het buitenland konden studeren. Ze waren verheugd, dat ze deze kursus mochten volgen. Bovendien hadden ze respekt voor zijn leeftijd. Ze zeiden héél weinig. Ze durfden eigenlijk niet goed. Eén jon gen vertelde Den Tex een keer, dat hij uit Texas kwam. Maar hoe kom je dan bij de Universiteit van Syracuse, vroeg Den Tex. „Dat hangt met u samen", vertrouwde de jongen hem toe. „Ik had in Texas een roommate, en die vertelde over de colleges in Amsterdam. Ga daar naar toe, en volg vooral college bij Den Tex!" De studenten waren overigens niet gewend aan de Nederlandse manier van les geven. Mr. Den Tex onder scheidt bij zijn historische verhandelin gen het skelet en het vlees. Het skelet is de geschiedenis in jaartallen. Het vlees is het inzicht, dat iemand krijgt, als hij bestudeert waarmee de mannen in een bepaalde periode zich bezig hielden Biograaf van aanleg gaf Den Tex beel den van personen, en van hetgeen zij in de loop van hun leven hadden ge daan, geïllustreerd door uitlatingen hunnerzijds in het Frans of het Latijn. Maar in Amerika wordt niet van buiten geleerd, en historische verbanden na de jaartallen konden de studenten dan ook niet leggen. Voor het slotexamen stelde Mr. Den Tex 6 vragen. De eerste 5 vragen gingen over jaartallen, boeken, uitlatingen, definities en ismen. Daar moesten exacte antwoorden op (Van de redaktie) zaalruimte, een drastische ver betering van het sanitair en een opslagruimte voor de materialen. De kosten hiervan zullen onge veer 150.000,- gaan bedragen. Aanvankelijk was een grotere verbouwing gepland, maar die bleek niet haalbaar. In overleg met de gemeente zal nu worden getracht een zo funktioneel mo gelijke verbouwing te realiseren, tegen zo laag mogelijke kosten. De gemeente kent de wensen van Blijhof en Lisiduna en is bezig om één en ander op tekening te zetten. „In ieder geval", aldus Blijhof-voorzrtster llona v. d. Burg „heeft het gemeentebe stuur alle medewerking toege zegd". LEUSDEN - Op woensdag 26 april n onze illustere plaatsgenoot de Van fjldenbarneveltbiograaf mr Jan den lex op 79 jarige leeftijd afscheid van juratorium en studenten van de Uni- jersiteit van Syracuse. Tot die dag gaf Hj er in de afgelopen negen jaar twee taal per week anderhalf uur geschie- lenis. Dat betekende in feite voor de zeer fejaarde buitengewoon hoogleraar- jstoricus een weliswaar interessante maar financièel niet aantrekkelijke job, aan/oor veel voorbereiding moest ge bieden, en waarvoor hij door zijn jchtgenote twee keer in de week op en jeer naar Amsterdam moest worden [ereden ,,Hoe kwam u in kontakt met de Uni- irsiteit van Syracuse?" Het was het gevolg van een inter- itionaal historisch congres in Wenen in de 60-er jaren. Vanuit Wenen ging een gezelschap lernationale Engels sprekende his- ici naar Tsjechoslowakije. In de bus idden wij een beeldschoon jong meisje, die geweldig goed Engels irak, en die reis uitleg gaf. Van een mtal kastelen en andere historische iuwerken wist zij geen bijzon heden, en toen hield ik daar een irhaaltje bij. Zoals dat op reis gaat: we wisselden itekaartjes uit, en het mijne kwam in de agenda te liggen van een Canadees itoricus. Twee jaar later, in 1967, lakte de University of Syracuse Up- üe New York, plannen om een Lfjliaal'' te vestigen in Amsterdam". BIJZONDERE UNIVERSITEIT De Universiteit van Syracuse blijkt een héél bijzondere universiteit te zijn, die voor zijn studenten héél bijzondere dingen organiseert. Deze universiteit opende filialen in onder andere Londen, Poitiers, Straatsburg, Munchen, Flo rence, in Spanje. Twee maal per jaar werden er in die plaatsen collegeseries georganiseerd van vier maanden elk. De studenten konden zich daartoe aanmelden. Het doel van deze colleges was om Europa te leren kennen, en be kend te worden met de taal en de zeden van één der genoemde landen. De col leges en de behaalde cijfers telden méé voor het curriculum voor de universiteit. Het merendeel der colleges werd gege ven door professoren uit de landen zelf. „Aan die Canadese historicus werd gevraagd. Wie moeten wij in Amsterdam als historicus vragen Die zei toen. „Jullie moeten Den Tex ne men. Die is historisch goed geïnfor meerd, én spreekt goed Engels". Toen het verzoek mij bereikte, wilde ik wel even nadenken en informatie in winnen. „Ben ik wel vrij?" vroeg ik. „Ik ben nogal links georiënteerd". U mag zeggen wat u wilt. U hebt optimale aka- demische vrijheid, zeiden ze. Dat was een groot punt voor mij. Aan de Amerikaanse afdeling van de Universiteit hadden ze toen al jaren ge werkt zonder het vak geschiedenis te dogeren. Die afdeling is geen fakulteit, maar een samenstel van alle mogelijke richtingen, waaronder bijvoorbeeld ook maatschappelijk werk valt. De studenten kunnen bij hun hoofdvak een Mr. dr. Jan den Tex LEUSDEN - Het is al jaren een vaststaand feit: de speel- en rekreatievereniging Blijhof heeft ruimte tekort voor haar veelom vattende aktiviteiten ten behoeve van de Leusdense jeugd. Ook de muziekvereniging „Lisiduna" met haar tamboer- en majoret tekorpsen, die het gebouw van Blijhof gebruikt als repetitie- en verenigingslokaal, zou gebaat zijn met een uitbreiding van de bestaande accommodatie. Daar om zal een grote „bouw-aktie" worden gehouden om dit doel te bereiken. Bovendien is aan de gemeente bouw-subsidie ge vraagd. Het is de bedoeling om op zaterdag 17 juni a.s. Van tien tot tien uur een grote „fancy- rommel-fair" met tientallen ak tiviteiten te houden, waarvan de opbrengst aan de uitbreiding van het klubhuis kan worden be steed. Die uitbreiding omvat het verdubbelen van de huidige Die fancy-rommel-fair belooft in ieder geval een groots evenement

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7