Meerderheid raad wil streven naar samenwerkings-school De raad in kort bestek Don Bosco wil MAVO stichten MOTIE NIET CONFESSIONELE FRAKTIES DOORKRUIST PLANNEN COLLEGE Leusder Krant - raad Leusden DONDERDAG 4 ME11978 9 (Van de redaktie) LEUSDEN - De meerderheid van de raad wil proberen om tot de stichting van een samenwerkingsschool te komen. Dit bleek nogmaals overduidelijk lijdens de vorige week donderdag gehouden raadsvergadering, waarin de rakties van de VVD, Progressief Leusden en Lijst Kuijpers samen een motie indienden, waarin zij aandrongen op een nieuw raadsvoorstel, waarin wordt ngegaan op die wens. In de motie wordt het voorstel van b. en w. (stichting van een dependance van een bijzondere categorale school voor MAVO) onder meer verworpen. Tijdens de behandeling van dit voorstel kwam het lot een langdurig twistgesprek tussen de drie eerder genoemde frakties en de foorzitter van de raad. Buraemeester Rademaker deelde tijdens de vergade ring mee (voordat de raad het voorstel zou behandelen) dat het college het foorstel introk „omdat kortgeleden nieuwe aspekten boven water waren jekomen, waardoor herziening van het voorstel noodzakelijk werd geacht." )e motie van de VVD, Progressief Leusden en lijst Kuijpers achtte de heer tademaker dan ook niet meer ter zake. De desbetreffende frakties bestreden leze opvatting. Ze wensten hun motie onverkort in te dienen. Voor en na een corte schorsing ontspon zich hierover een twistgesprek, waarin woordvoer- ler Bergsma voorzitter Rademaker het recht ontzegde de motie tegen te ïouden. „U had voor aanvang van de vergadering het voorstel in moeten rekken. Daarom hebben wij nu het recht om onze motie in te dienen." Tenslotte gaf voorzitter Rademaker toe en kon de motie worden ingediend. De heer Bergsma: „We zijn blij, dat u ons dat toestaat. Het voor ons liggende voorstel is tot nu toe steeds maar weer verschoven naar een later tijdstip van behandeling. Het is onjuist om dat nog langer te doen. Onze motie en de door i genoemde nieuwe feiten kunnen in de behandeling in de commissies worden betrokken." Als er geen kink in de kabel komt, zal in de volgende raadsvergadering een nieuw voorstel moeten komen, waarin zal worden voorgesteld om tot de stichting van een scholengemeenschap voor voortge zet onderwijs (mavo, havo, vwo) te komen of tot de stichting van een depen dance van een bestaande school voor voortgezet onderwijs (mavo) leerlingen van omliggende gemeenten zal aantrekken; 10. bij de beoordeling van de moge lijkheden voor voortgezet onderwijs in Leusden moet rekening worden ge houden met de onderwijssituatie in de regio Eemland. Inmiddels was de Stichting Samen werkingsschool Leusden i.o. ge formeerd die. na advies te hebben in gewonnen, zelfstandig een aanvraag voor een samenwerkingsschool voor voortgezet onderwijs indiende bij de minister van Onderwijs. Op dat moment waren er overigens méér gegadigden, namelijk van vier katholieke instellingen (drie uit Amersfoort en één uit Leus den). Eén van de adviesorganen, de Nederlandse Katholieke Schoolraad heeft getracht via gesprekken deze vier gegadigden te bundelen, hetgeen niet gelukte. In januari van dit jaar besloot de Katholieke Schoolraad te adviseren alleen het ingediende verzoek van de Leusdense instelling (Don Bosco voor een mavo) in behandeling te nemen. Hiervan was het college niet op de hoogte. In het voorstel van b. en w. van vorige week werd daarom door het college geadviseerd (overigens buiten de commissie Onderwijs om) om op een OPWINDING De opwinding rond het voortgezet onderwijs in Leusden is eigenlijk al be gonnen in december 1974, toen de raad een ad hoe commissie instelde (waarin elke partij was vertegenwoordigd) die de mogelijkheden tot de stichting van een school voor voortgezet onderwijs in Leusden moest onderzoeken. De sa menvattende konklusies van dit rapport waren 1van een vóór 1 februari 1976 in te dienen verzoek voor het plaatsen op het scholenplan. als bedoeld in artikel 64 v. van de Wet op het voortgezet on derwijs. van een school voor voortgezet onderwijs in Leusden is alleen al om procedurele redenen geen effectuering te verwachten voor 1980, 2. op 1 januari 1975 lag de gemid delde basisgeneratie 12-13-jarigen in Leusden 0.45% hoger dan het landelijk gemiddelde; 3. de belangstellingspercentages voor de diverse vormen van voortgezet onderwijs vertonen in Leusden een aanzienlijke afwijking van het landelijk gemiddelde en wel in die zin, dat de belangstelling voor het mavo/havo/vwo aanmerkelijk hoger ligt dan dit gemid delde. terwijl de belangstelling voor het lager beroepsonderwijs hier beduidend onder blijft, 4. op 1 januari 1975 was er en ook in de verdere toekomst zal er in Leusden een voldoende leerlingen potentieel aanwezig zijn voor het stichten van een scholengemeenschap voor mavo/ havo/vwo; 5. gelet op de verzuiling binnen het onderwijs, in Leusden tot uiting komende in het gegeven, dat van het totaal aantal leerlingen bij het lager on derwijs op 16 januari 1977 er 33% waren geplaatst op openbare scholen, 33% op r.k -scholen en 34% op prot. chr. scholen, kunnen eventuele moge lijkheden voor voortgezet onderwijs in Leusden op grond van de cijfers slechts worden geeffectueerd bij een bundeling van krachten; 6. de enige uitzondering op de con clusie, vermeld onder punt 5, is te maken voor een categorale mavo- school. voor het stichten waarvan in een verdere toekomst waarschijnlijk wel per afzonderlijke richting kan worden voldaan aan de stichtingsnorm voor wat betreft het vereiste aantal leer lingen. Daar een categorale mavo- school in het algemeen minder aan trekkingskracht geniet dan een in een scholengemeenschap opgenomen mavo-school, zulks vanwege het gemis aan doorstromingsmogelijkheden, wordt het oprichten van categorale mavo-scholen in Leusden niet aanbe volen; 7. daar er op grond van de cijfers geen mogelijkheden zijn in Leusden voor het stichten van een gemeentelijke scholengemeenschap voor voortgezet onderwijs is er voor het gemeentebe- De heer Bergsma (VVD), namens de VVD, Progressief Leusden en Lijst Kuijpers: „Wij hebben het recht om onze motie in te dienen." stuur geen taak weggelegd om verzoe ken in te dienen voor plaatsing op het scholenplan, bedoeld in art 64 en vol gende van de Wet op het voortgezet onderwijs. 8. aannemende, dat het belangstel lingspercentage voor het lager be roepsonderwijs in Leusden relatief laag blijft, zijn er in deze gemeente geen verdere mogelijkheden voor de vestiging van deze scholen voor voort gezet onderwijs. Bij een eventueel toe nemende belangstelling voor deze on derwijsvorm worden de kansen voor de levensvatbaarheid hiervan evenmin hoog aangeslagen, aangezien de keuzemogelijkheden ten aanzien van de diverse beroepsopleidingen bij een kleine school beperkt zijn; 9. de verwachting bestaat, dat een eventueel in Leusden te vestigen school voor voortgezet onderwijs ook Burgemeester Rademaker: „Nieuwe feiten maken motie overbodig" verzoek van de zijde van een Amers- foortse school voor voortgezet onderwijs (mavo-Muurhuizen) voor een verplaatsing naar Leusden positief te willen beslissen Deze voor Leusden belangrijke zaak is aktueel geworden, omdat de com missie WESP (die zich bezig houdt met streekplanprognoses) graag zo snel mogelijk van de gemeente Leusden wil weten, hoe zij over deze materie denkt Met andere woorden: waarvoor kiest het gemeentebestuur van Leusden? Voor een categorale bijzondere mavo (Don Bosco) of voor een scholen gemeenschap voor voortgezet onderwijs (mavo, havo, vwo). In het voorstel van vorige week van b. en w. aan de raad, schrijft het college over de Leusdense situatie: „Bezien we nu de situatie in Leusden en gaan we er vanuit dat er alleen vol doende potentieel voor een scholen gemeenschap is waaraan bundeling van krachten ten grondslag ligt, dan dient voor elk van de richtingen die in die eventuele school samenwerken, te worden nagegaan of elders binnen re delijke afstand plaatsruimte aanwezig is. Gezien de ligging van Leusden ten opzichte van Amersfoort dienen alle Amersfoortse mavo/havo/vwo-scholen in de beschouwingen te worden betrok ken. Dan blijkt dat zowel bij het openbaar als bij het bijzonder mavo/havo/vwo in Amersfoort thans en ook in de nabije toekomst (gezins verdunning!) voldoende plaatsruimte aanwezig is Met andere woorden als gekeken wordt naar de regio Amersfoort (inclusief Leusden) dan is er onvoldoende potentieel voor nog een nieuwe mavo/havo/vwo-voorziening. Ook is de afstand tot de scholen in Amersfoort-zuid niet van dien aard dat, in vergelijking met elders in den lande, van een onaanvaardbare situatie kan worden gesproken, indien uitsluitend gelet wordt op de afstand als zodanig. Uit een oogpunt van veiligheid van de kinderen achten wij de afstand niet aanvaardbaar. ALLÉÉN VERPLAATSING Aan de verlangens van Leusden lijkt op korte termijn dan ook alléén via ver plaatsing van een school uit Amersfoort tegemoet te kunnen worden gekomen. Gebleken is evenwel dat zulks voor wat betreft een scholengemeenschap voor mavo/havo/vwo niet tot de mogelijk heden behoort. In principe is er ook nog de mogelijkheid van het vestigen in Leusden van dependances van scholen voor voortgezet onderijs in Amersfoort. Afgezien van de vraag, of hiervoor van rijkswege toestemming wordt ver leend, zijn aan het vormen van depen dances met name uit onderwijskundig oogpunt grote bezwaren verbonden. Wellicht is de enige reële mogelijkheid op redelijk korte termijn een verplaatsing van een bijzondere cate gorale mavo-school van Amersfoort naar Leusden. Gezien tegen de achter grond van de huidige onderwijskundige inzichten (doorstromingsmogelijk heden - zie de hiervoor onder punt 6 vermelde conclusies van het rapport voortgezet onderwijs) leidt dit niet tot de gewenste optimale voorziening. Wij zijn zeker van mening dat de gemeente zich wel welwillend dient op te stellen ten aanzien van even tuele aanvragen tot vestiging van een scholengemeenschap voor mavo. havo, atheneum op Leusdens grond gebied. Een dergelijke onderwijsvoor ziening zal evenwel slechts kunnen worden gerealiseerd door een bundeling van krachten (verwezen moge worden naar de hiervoor onder punt 5 vermelde conclusie van het rap port voortgezet onderwijs). Wij zijn dan ook van mening dat alle activiteiten, die op een dergelijke bundeling gericht zijn, zoveel als mogelijk is van gemeente wege dienen te worden ondersteund." Tot zover ging het voorstel, dat in de commissie is besproken en waar de commissie-leden achter konden staan. Toen de raad echter de stukken ontving, bleek, dat het col lege, althans de meerderheid (wet houder Wagenaar was tegen) er nog iets aan had toegevoegd en wel de volgende passages over het in be handeling nemen van een verzoek van een katholieke school voor voortgezet onderwijs in Amersfoort voor het stichten van een de pendance in Leusden. Don Bosco is één van de twee instellingen, die een aanvraag voor een school voor voortgezet onderwijs in Leusden bij de minister heeft ingediend. Ook de Stichting Scholengemeenschap Leusden i.o. diende een dergelijk verzoek in. ..Uit het vorenstaande moet, tot onze spijt, de conclusie worden getrokken, dat de kans om in deze gemeente een scholengemeenschap voor voortgezet onderwijs (mavo, havo en vwo) te stich ten binnen afzienbare tijd nauwelijks aanwezig moet worden geacht, zulks ondanks de inspanningen die terzake zijn verricht. Wij blijven echter diligent In dit verband komt de vraag naar voren - mede in verband met een daartoe voorliggend verzoek - of van gemeen tewege aan een eventuele voren bedoelde verplaatsing van een bijzon dere categorale school voor mavo me dewerking moet worden verleend. Ons college heeft zich over deze vraag uitvoerig beraden en komt in meerderheid tot de conclusie dat het rr\indere beter is dan niets. Zo het al niet de taak is van de gemeente als zodanig om de vestiging van catego rale scholen ter hand te nemen of te bevorderen - het is gegeven de vrij heid van onderwijs en het beginsel dat belanghebbenden zelf ini tiatieven kunnen nemen - wél de op dracht van de gemeente de noodza kelijke medewerking te verlenen. Deze betreft dan voornamelijk de plaatsbepaling en het ter beschikking stellen van grond. Met de vestiging van zo'n school wordt in elk geval een deel van de huidige problematiek opgelost Terzijde kan nog worden opgemerkt dat in meer streken in Nederland categorale scholen op voor zeer velen bevredi gende wijze toegang verlenen aan leer lingen ook van andere richting onder eerbiediging en aanmoediging van hun levensrichting, waartoe bovendien be stuurlijke en begeleidende vormen ge vonden kunnen worden In die zin stelt de meerderheid van ons college u voor te besluiten tot uw bereidheid-in-be- ginsel om medewerking te geven indien deze voor de vestiging van een catego rale school wordt verzocht. De Commissie Onderwijs en de Technische Commissie Onderwijs zijn over dit pré-advies gehoord." Aldus b. en w in een toevoeging op het in de commissie behandelde voorstel SAMENWERKINGSSCHOOL MET DON BOSCO Het stichten van dependances van bestaande scholen voor voortgezet on derwijs in de gemeente Leusden is geen aantrekkelijke zaak, zo bleek uit- de talrijke in de loop der jaren gegeven adviezen. De voorkeur moet worden gegeven aan een samenwerkings school, waarin alle zuilen (openbaar, katholiek en protestants) zijn vertegen woordigd De meerderheid van de raad is dan ook van mening, dat gestreefd dient te worden naar de stichting van een dergelijke school, waarin ook Don Bosco kan deelnemen. Hierover zullen - zo vindt men - gesprekken moeten worden gevoerd. MOTIE De motie van de frakties van de WD, Progressief Leusden en lijst Kuijpers is in de eerste plaats bedoeld om te voor komen, dat de gemeente - zoals in het voorstel wordt gesteld - plaats en grond beschikbaar stelt voor een school, zon der dat eeröt een duidelijke keuze is gedaan door college en raad uit de twee mogelijkheden die er zijn: de stichting van een mavo-school van het R.K Don Bosco of de stichting van een samen werkingsschool voor voortgezet on derwijs (mavo, havo en vwo), waarin alle drie zuilen, openbaar, katholiek en protestants, zijn vertegenwoordigd. Natuurlijk kan het college de motie naast zich neerleggen. De wet ver plicht haar niet om deze uit te voeren. Maar het naast zich neerleggen van een motie van een meerderheid van de raad, kan natuurlijk weer andere konsekwenties met zich meebren gen, zoals een motie van wantrouwen voor de wethouder van onderwijs. Dat de problematiek van het voortgezet onderwijs in Leusden weer in een stroomversnelling te recht is gekomen, is voor Leusden een goede zaak. De kwestie is te vaak op de lange baan geschoven, zoals de heer Bergsma in de raad met enige bitterheid vaststelde. De heer Relchert (Progressief Leusden) vroeg bij het college aan dacht voor de noodkreet van de Stichtse Milieufederatie in haar jaar verslag ten aanzien van de Leusder- heide. Hij stelde voor deze materie in de commissie RO te gaan bespreken, een voorstel, dat door voorzitter Rademaker werd overge nomen. De heer Van Tiel (WD) was inge gaan op de uitnodiging van de heer Fliek aan de Zwarteweg om de door deze Leusdenaar gekonstateerde over tredingen van het inrijverbod voor vrachtwagens te verifiëren. Inderdaad werden talrijke overtredingen ook door de heer Van Tiel gekonstateerd. Hij vroeg het college te willen bevorderen, dat er een intensievere kontrole zal worden uitgeoefend. Hij vroeg ook om het inrijden door vrachtwagens van de zijde van de Hamersveïdseweg te willen verbieden. ,,Er zijn voldoende andere routes voor deze vrachtwa gens", aldus de heer Van Tiel. Voorzitter Rademaker zei aan de politie te zullen vragen een intensievere kon trole uit te willen voeren Wat een inrij verbod aan de kant van de Hamers veïdseweg betreft, dit zal nader worden bekeken. Op woensdag 3 mei zal in het voorlichtingscentrum aan de Zwar teweg een voorlichtende expositie worden gehouden inzake de ver keersproblematiek op Dalmatie in de wijk Rozendaal. •De nieuwe verordening inzake de sluitingsuren van horeca-bedrijven, le verde geen problemen op bij de raad De heer Bergsma (VVD) zei blij te zijn met het feit, dat het college met iedere horeca-ondernemer overleg had ge voerd alvorens met dit voorstel te ko men. De heer Rademaker. ,,We zullen pogen deze verordening niet alleen naar de letter, maar ook naar de geest uit te voeren" De doortrekking van de Groene Zoom en de Noorderrandweg is alleen mogelijk als de gemeente over stukken grond kan beschikken, die nu nog geen eigendom van de ge meente zijn. Hoewel onderhandelin gen hierover gaande zijn, wil het col lege geen risico lopen en stelde voor een onteigeningsprocedure te be ginnen. Wethouder Wagenaar (VVD): „Er worden nog steeds gesprekken gevoerd met de eigenaren. Deze ont eigeningsprocedure betekent niet, dat alle eigenaren weigeren hun grond aan de gemeente te verkopen. Een aantal wil wel verkopen. Ik ver moed, dat uiteindelijk maar weinig grondeigenaren met onteigening gekonfronteerd hoeven te worden". In het plan Princenhof zullen twee nieuwe vestigingen komen: een kantoor van de bv Lekkerland Express te Zeist aan de Olmenlaan (1575 m2) en een kantoor van de Nederlandse Ver eniging van Sportvissersfederaties te Amersfoort (ca. 1600 m2). In totaal wer ken bij deze bedrijven 30 mensen. De raad ging donderdagavond met de ver koop van de grond akkoord, ook al vond de heer Bergsma (VVD), dat een betere regeling getroffen zou moeten worden met betrekking tot de parkeergelegen heid bij nieuwe bedrijven. Hij wilde voorkomen, dat er moeilijkheden zouden ontstaan, zoals bij de HBOV tot voor kort het geval was Het college was echter van mening, dat het kontrakt hierin voldoende voorzag. Op 8 mei begint de rekonstruktie van de Hessenweg. De kre dietgoedkeuring van de GS is binnen. Overigens zijn nog niet alle benodigde stukjes grond in handen van de gemeente. „Juist de mensen, die het meest enthousiast waren, willen nu niet verkopen", aldus wet houder Wagenaar naar aanleiding van een opmerking van de heer Dijk stra (lijst Kuijpers), die het een schande vond, dat juist voor de aan leg van een trottoir het bestuur van huize St. Joseph niet tot overeen stemming met de gemeente was gekomen. Wethouder Van Wou denberg (CHU) nam het op voor het bestuur van St. Joseph. „Het verwijt moet niet gericht worden aan diegene, die moeten verkopen", merkte hij op, met een schuin oogje op zijn collega-wethouder. „Er is nog geen overeenstemming bereikt, het is gewoon een kwestie van on derhandelen en daarover gaan nu de gesprekken". De heer Dijkstra bleef toch bij zijn mening, dat het bestuur van St. Joseph een grote verant woordelijkheid heeft ten opzichte van haar bewoners. „Juist die mensen zijn gebaat bij een goed trot toir", meende hij. „Het bestuur kan dan ook alleen maar reële eisen stel len." De heer Kuijpers (lijst 6) pleitte voor het handhaven van het noodlokaal (van de openbare school) in Achterveld om die te kunnen gebruiken voor het jeugdwerk Wethouder Van Zandbnnk (KVP) was het hier niet mee eens ..We hebben dit lokaal nodig in Leusden- centrum en wel op korte termijn De jeugd maakt er nu al gebruik van, maar wel op de verkeerde manier." In de rondvraag vroeg de heer Mandemaker (Progressief Leusden) dringende aandacht voor het funk- tioneren van de afdeling Voorlichting van de gemeente. „Het Bureau Voorlichting is afhankelijk van het wel of niet aanwezig zijn van de heer Hermans," aldus de heer Mandemaker, die er op aandrong om op korte termijn voor een_yervanger van de gemeentevoorlichter te willen zorgen, die op kari treden in geval van ziekte, vakantie of wanneer de heer Hermans elders be zigheden heeft waardoor hij de voor lichtingstaak niet naar behoren kan vervullen. Dat een tweede man of vrouw op de afdeling Voorlichting van de gemeente Leusden zo lang zamerhand een dringende noodzaak is geworden, blijkt wel uit de ver schillende klachten, die wat dit be treft binnenkomen. Voorzitter Ra demaker deelde mee, dat hierover verschillende rapporten en nota's op zijn bureau lagen en dat zal worden bekeken, hoe dit probleem kan wor den opgelost. Mevrouw Verduin wilde graag wat meer duidelijkheid over het St. Ans- fridushuis Kan dit gebouw nu wel of niet gekocht worden door de gemeente, wilde zij weten. Wethouder Van Woudenberg (CHU) was het met me vrouw Verduin eens, dat er verschillen de verwachtingen zijn gewekt door het gemeentebestuur en dat het wel wat lang duurt, voordat er iets konkreets uit de bus komt. ..Maar", zo zei hij. „de dialoog is nog steeds gaande" Dat was geen antwoord op de duidelijke vraag, ook al stelde mevrouw Verduin zich er tevreden mee. De door de lieve jeugd en anderen afgebroken Asobé-wand zal nu worden vervangen door een ste viger konstruktie, deelde wethouder Wagenaar mee naar aanleiding van een desbetreffende vraag van de heer Reichert (Progressief Leusden) over de problemen in het winkelcen trum de Bieshaar in Leusden-zuid. Het gemeentebestuur is bezig te bekijken in hoeverre energie besparende maatregelen kunnen wor den getroffen ten aanzien van openbare gebouwen Ook andere mo gelijkheden - zoals subsidies voor wo ningen - zullen worden bekeken. De heer Ossendrijver (KVP) vroeg opnieuw de aandacht voor het feit dat het beantwoorden van brieven geheel niet of veel te laat plaats vindt. „Het duurt soms wel meer dan drie maanden, voordat de gemeente antwoord geeft," ver zuchtte hij. Voorzitter Rademaker: „Dat is jammeren vervelend. Ik moet echter wel zeggen, dat de ge middelde tijd reeds teruggebracht is tot op de helft". Waarmee werd ge zegd, dat het voordien maar liefst een half jaar duurde, alvorens brieven van burgers door de ge meente werden beantwoord Aandacht werd verder gevraagd voor verlichting van parkeerplaatsen voor boerderij Groot Krakhorst. Wet houder Wagenaar stelde vragensteller Bokkers (KVP) gerust „Direkt na de grote vakantie wordt begonnen met de aanleg van de Noorderrandweg en dan is het leed geleden". De heer Dijkstra (lijst 6) pleitte (hij is voorzitter van de ijsvereniging Zwa nenburg) voor eigen parochie en wilde wel eens weten, wanneer de definitieve ijsbaan kan worden aangelegd. Wet houder Wagenaar deelde hem mee, dat hij over een paar maanden uitslag kan verwachten inzake het bestem mingsplan Burg Buiningsportpark, waarin ook de ijsbaan een plaats zal krijgen. De heer Van Tiel (VVD) tenslotte vroeg extra aandacht voor de aanleg van volkstuintjes, nu het ontwerp- bestemmingsplan Valleikanaal nog niet kan worden afgerond. „Ik heb het gevoel, dat dit een langdurige zaak gaat worden. Het college zou daarom uit moeten kijken naar een andere plaats voor volkstuintjes. Er is grote behoefte aan. „Hij was blij, dat de volkstuintjes langs de Ku- persgracht nu gereed zijn gekomen. Voorzitter Rademaker was van me ning, dat de liefhebbers van volk stuintjes tot een vereniging zou moe ten komen. „Dan is een betere coör dinatie mogelijk," zo stelde hij.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9