,The last remake of Beau Geste" schitterende persiflage van Marty Feldman EKtRw isder Krant - KIJK op de film BATEAU bert vos 1SFOORT - Wie van een goede persiflage houdt, moet niet verzuimen e week te gaan kijken naar Marty Feldman's debuut-film: „The remake j Geste", waarin verder naast Marty Feldman, Ann-Margret, Michael i Peter Ustinov excelleren. Nieuw is verder „Komplot op zee" (Golden vous") met Richard Harris en David Janssen naar het gelijknamige in Allister Maclean, terwijl de kinderen hun hart op kunnen halen aan x verovert Rome", die opnieuw te zien is in de bekende matinee- illingen van Euro Cinema en aan de reprise van Walt Disney's „Peter de middagvoorstellingen van Grand 2. In de categorie sex komen we g Black Emanuelle tegen, die in Amerika allerlei aardige avonturen Voor het overige worden de meeste films geprolongeerd: „Star is nog te zien in Grand 1„Pastorale 1943" in Grand 3, „L'animal" in t, „Close encounters of the Third Kind" (u kunt hem nog steeds zien in „The Car" in Cinema 1„The Eiger Sanction" in Cinema 2 en „Abba, in Euro Cinema. In de nachtvoorstellingen van Duo 1 en 2 kan resp. n worden naar „Porno-meisjes in de onderwereld" van Jesse Franco reprise van „The Poseidon Adventure" met Gene Hackman en Ernest ne, naar het bekende boek van Paul Gallico. Vooral voor wie tot nu gelegenheid had al deze films in Amersfoort te gaan bekijken, een kans om die schade in te halen. LAST REMAKE OF I GESTE /an de films, die vaker dan en „remake" kregen toebe- is „Beau Geste", een speel- zich afspeelt in het vreem- nlegioen. Dick Powell maakte ee (stomme) film van, William Wellman „Beau Ge- tisseerde in 1939 met Gary in de hoofdrol. Regisseur Heyes deed dat in 1966 nog dunnetjes over met Guy ell en Telly Savalas in de >llen. En wat de parodie be ren het Stan Laurel en Oliver die het Beau Geste-thema h gebruikt. Om daar nu voor hti altijd een eind aan te maken, ■arty Feldman (en wie kent die )ige grapjanus eigenlijk niet?) zijn eigen versie gemaakt onder de dwingende titel: „The last remake of Beau Geste". En inderdaad, wie deze formidabele persiflage van Feldman heeft gezien, zal zich na iedere nieuwere versie van „Beau Geste" ongetwijfeld de dolle grappen van Marty herinneren. Een volgende re make is dan ook niet aan te bevelen. MARTY FELDMAN'S DE BUUT Marty Feldman. de Engelse komiek die vooral algemene bekendheid kreeg via zijn TV-shows die ook in Nederland met succes werden vertoond, behoort tot de zogenaamde school van Mei Brooks Evenals Gene Wilder speelde Feldman meerdere malen in speelfilms van Brooks en wie gevoelig is voor dit genre (met veelal intelligente grap- uit de aktiefilm „Golden rendezvous" (Komplot op zee). ZB /ER NIETS ei z" it is een stukje over niets. Dat 7 C /e wel eens. Niet vaak gelukkig, dan zou het er niet al te best en. Het gebeurt niet vaak, dat ik maaJ over niks schrijf. Er zit al- wel iets in, een anekdote, een of kleine waarheid, of zomaar schuingeschreven zwartgalhg- Vandaag niks van dat alles. dud?'er 9^woon niet in. Hoe ik ook op mijn bureaustoel, het wordt 'oon niets. et als dat boek, wat ik gisteren en de bedrijven door eventjes Zo maar opeens: niets. Nou ja, 'as dan wel dat witte, maagde- f g vel, maar lettertjes? Ho maar, Je staat daar wel even van te hoor, want het boek was toe- nog spannend ook. En dan zo r een blanco, nietszeggende ina, daar schrik je van. Je vraagt an af, hoe dat nou zo gekomen 'en slechte dag van de drukker? grapje van de binder, die niet imaal vol kon komen en daarom v wat misdrukken toevoegde het overigens fraai gebonden eel? Je komt daar niet achter, eem nou bijvoorbeeld de televi- Ook dat is niks. Normaal ge- lZvp/cen zijn de programma niets, komma nul en van gener waar- maar gisteravond zag ik alleen ir sneeuw. Verder niets. Totdat e herinnerde, dat ik de antenne lens een onweersbui er uit had gehaald. Toen had ik weer beeld. Maar als je me vraagt: was het iets? dan zeg ik ronduit: nee, niets. Twee dagen geleden. Ook zo iets. Rij ik rustig door de fraaie dre ven van Eemland. Genietend van de lentebloemen, de fruitbloesem en wat al niet meer voor fraais. En dat is toch echt wel iets. Opeens slaat de motor van m'n auto af. Wat gereutel en daarna niets meer. Daar sta je dan. Temidden van dat prachtige landschap, dat je kort te voren nog zo intens bewonderde. En wat dacht je? Juist, geen benzi ne meer. Niets. De leegheid van het niets bleet me trouwens achtervolgen, want uitgerekend op maandag rookte ik m'n laatste sigaartje. Leeg doosje. Niks meer in de kast. Niets meer. Goed voor je gezondheid, dat wel, maar de sigarenzaak was gesloten en dan ga je je opwinden. Je wordt onrustig en je doet verder niets meer. Helemaal niks. Las ik kortgeleden een pro gramma van een politieke partij voor de komende gemeente raadsverkiezing en wat dacht je? Inderdaad er stond niets in. Hele maal niets. En dan heb ik het nog helemaal niet over onze geachte minister president, die keurig gekapt voor de camera's zijn zegje deed. Als u mij vraagt, wat ie zei, dan moet ik het antwoord helaas schuldig blij ven. Het zal wel niets geweest zijn. Want iets kan ik in het algemeen nog wel onthouden. Als ik dit stukje nog eens hele maal doorlees, dan moet ik beken nen dat het niets is. Niets over niets. Maar dat had ik aan het begin al gezegd. Misschien heb ik volgende week weer iets. Of niets. Wie dan leeft, wie dan zorgt, ja toch? Marty Feldman, Ann-Margret en Michael York spelen de hoofdrollen in de dolle speelfilm „The last remake of Beau Geste". penreeksen, woordspelingen en beeld- grappen) zal zich met die films best hebben vermaakt en er wellicht dierbare herinneringen aan hebben Feldman, die o.m in Young Fran kenstein" een schitterende rol neer zette. besloot op een gegeven moment zelf de regie-touwtjes in handen te ne men en het resultaat is ,,The last rema- ke.of Beau Geste", waarin hij zelf (uiter aard) ook een hoofdrol vervuld. SPEELFILMSHOW ^-tfèzej.Last Remake" is zonder meer een schitterende parodie geworden, waarbij Feldman in feite spot met alle mogelijke speelfilmbegrippen, het ver haal aan z'n legionaire laars lapt en met Ann-Margret, Peter Ustinov, Trevor Howard en Michael York het Beau-Ge- ste-thema van een geheel nieuwe, kol derieke verflaag voorziet. Het is meer show. dan film, wat nog eens extra wordt geaccentueerd door schitterende „ingelaste" reclame-spotjes, zoals die van de kamelen-verhuurder. Alles draait om Beau Geste (Michael York), diens lelijke broertje Digby (Marty Feldman), die een grote diamant moet beschermen, een erfstuk van vader Geste (Trevor Howard). De diamant wordt door Beau Geste in veiligheid ge bracht en dat kan alleen maar door in het Vreemdelingenlegioen te gaan Flavia. de vrouw van de oude Geste (Ann-Margret) heeft haar oog echter op dit diamanten erfstuk laten vallen. Als ze merkt, dat het juweel verdwenen is. krijgt Digby de schuld en die komt in de gevangenis terecht Flavia weet het echter te versieren, dat de gouverneur (Terry Thomas) Digby laat ontsnappen om haar zo op het spoor van Beau Ge ste en de diamant te zetten Het eindpunt is dan inderdaad de woestijn en daar zit sergeant Markov met zijn houten poot (een voortreffelijke rol van Peter Ustinov), die ook een oogje heeft op de diamant èn op Flavia. Kortom: zo zit het allemaal ongeveer in elkaar. Maar het verhaal op zich is eigenlijk bijzaak en alleen maar bedoeld om al lerlei gags aan op te hangen. Die grap pen wisselen elkaar erg snel af en ik weet zeker, dat ik er nog verschillende heb gemist ERG GRAPPIG, MAAR AB SURD „The last remake of Beau Geste" is een erg grappige film voor hen, die van dit genre houden. Maar het is natuurlijk ook een absurde film, waarin alle speel- film-regels aan de laars worden gelapt Een dwaze mixing van satire en slap stick. Wat mij betreft prima entertainment, waarbij duidelijk is, datde medespelen den met zichtbaar plezier hun rollen hebben vervuld Zelfs Gary Cooper kon z'n lachen niet laten, toen hij plotseling oog in oog stond met Marty Feldman. Je zou maar zo'n Fata "Morgana in de woestijn hebben! (Grand 2. eerste week, alle leeftij den). KOMPLOT OP ZEE In Duo 2 is deze week de aktiefilm „Komplot op zee" (Golden rendezvous) te zien naar het gelijknamige boek van veelschrijver Alistair Maclean, wiens boeken en de films naar diens boeken de laatste tijd niet in kwaliteit vooruit zijn gegaan „Komplot op zee" behoort tot de vroegere romans van MacLean en is als zodanig niet de slechtste. Hoe de film is, kan ik u helaas niet vertellen Richard Harris en David Janssen spe len de hoofdrollen, maar dat is ook alles wat ik weet spoedig met de afgunst van de jaloerse Rinkelbel te maken Wendy en de jon gens wordt geleerd hoe ze kunnen vlie gen en allen gaan naar Peters sprook jeswereld toe. Hier beginnen de avon turen, wanneer kapitein Haak, hoofd van de piraten, probeert hen neer te schieten. Haak probeert Peters schuil plaats te vinden. Op zijn beurt wordt hij belaagd door een hongerige krokodil, waarvan hij doodsbang is. De kinderen gaan naar Peters huis. waar zij de „Lost Boys" ontmoeten Later versterkt Peter zijn vriendschap met de plaatselijke stam van de Rode Indianen, wanneer hij de dochter van het opperhoofd uit Haaks handen redt. De Franse regisseur Jacques Ri- vette heeft in het algemeen veel film nodig om zijn verhaal te vertellen. Maakte hij in 1968 de vier uur en twaalf minuten durende film „L'Amour Fou", in 1970 spande hij de kroon der lange filmvertellers door zijn maar liefst twaalf uur en veertig minuten durende „Out One Spectre", waarvan hij een kortere versie van vier uur en twintig minuten voor de bioscopen maakte. Je moet toch maar het geduld op kunnen brengen om zo lang naar een film te gaan kijken. Het Amersfoortse Filmhuis vraagt van haar publiek dat geduld, want in de serie „Lange Franse films" draait zij vanaf zaterdag tot en met dinsdag, elke avond om acht uur, de film „Celine en Julie vont en bateau" van Rivette en dat betekent 190 minuten kijken (heel goed uitgerekend, dat is inder daad drie uur en tien minuten). In de hoofdrollen ziet men bekende Franse actrices als Juliet Berto, Domi nique Labourier, Bulle Ogier, Marie- France Pisier. De film is „gebaseerd" (beter is: ontleend) aan verhalen van Henry James, maar regisseur Rivette en scenarioschrijver Eduardo de Gre- gorio hebben er een heel nieuw verhaal van gemaakt. Om u een indruk te geven, volgt hier één van de lovende kritieken, zoals die bij verschijnen in de Franse kranten verschenen: „Als u ze het Square Saint Vincent ziet oversteken, Celine of Julie, Julie of Céline, met hun vastberaden en tegelijk verloren blik. ren ze achterna vlug, want ze hebben een heel mooi verhaal te vertellen, en men moet ze geloven, en er niet om lachen Ach nee, natuurlijk moét men lachen, lachen om die bezeten rondedans geleid door de twee meisjes, lachen om dit brilliante, sprook jesachtige schouwspel met zijn ogen schijnlijk flodderige maar o zo gedegen constructie, om deze illusie van schouwspel, om dit anti-schouwspel dat met zeldzame intelligentie wordt ge leid door het Witte Konijn, Jacques Ri vette en zijn dubbele Alice, zijn Alice met twee gezichten, die van de twee meisjes van de Comtesse de Ségur, ronddwalend in een fantasiespel hal verwege Hitchcock en Henry James. Een flinke, frisse bries blaast over deze vreemde boot, een flinke bries van blijdschap, van intelligentie, van iets volkomen nieuws, van jeugd van lichaam en geest" (Amersfoorts Filmhuis, dinsdag tot en met zaterdag, 20.00 uur) EEN VIERDE VAN DE MENSHEID Op donderdag 11 mei (morgen dus) draait het Filmhuis samen met de Vriendschapsvereniging Nederland- China, afdeling Amersfoort, de film „Een vierde van de mensheid" Na af loop van de film is er gelegenheid om PETER PAN WALT DISNEY De Walt Disney-film „Peter Pan" is terug van weggeweest en deze betere film uit de Walt Disney-hoek werd door de meester zelf in 1953 geproduceerd. Wendy, Chieltje en Jan, de kinderen van de heer en mevrouw Van Dalen te Bloomsburry, Londen, hebben een sprookjesheld Peter Pan genaamd Op een avond gaan de ouders uit, de kin deren achterlatend aan de zorg van de hond Nana, de baby-sitter. Peter Pan, die luistert naar Wendy's verhaaltjes, die zij aan haar jongere broertjes vertelt, sluipt haar slaapkamer binnen op zoek naar zijn verloren schaduw. Met hem is zijn kleine vriendinnetje Rinkelbel. Wendy naait Peters schaduw er weer aan en krijgt Peter Pan beleeft tal van spannende avonturen in deze oudere Walt Disney- film. Wanneer Haak de jaloerse en zwaarbeproefde Rinkelbel te pakken krijgt om de schuilplaats te achterhalen, neemt hij de kinderen gevangen en plaatst een tijdbom in Peters huis Rin kelbel sterft bijna, terwijl ze Peter redt Ze leeft op als Peter haar vertelt, dat ze meer voor hem betekent dan wie ook Peter redt de kinderen en Haak wordt voorbij de horizon gejaagd door de kro kodil. Rinkelbel bedekt het schip met toverpoeder en vliegt het terug naar Londen, Bloomsburry en naar huis (Grand 2, middagvoorstelling, eerste week, alle leeftijden, Nederlands ge sproken). met mensen van de vereniging te praten over de film of over China zelf Verder zullen er boeken te koop zijn, evenals Chinese produkten. De film „Een vierde van de mens heid" geeft een overzicht van de bevnj- dingsstrijd en de opbbouw van het so cialisme in China In de film zijn indruk wekkende archiefbeelden te zien van de Lange Mars, de stu dentenopstanden van 1935, de strijd tegen de Jappen en de grootgrond bezitters Beelden van Mao Tse-Toeng en het Rode Leger in het bevnjde gebied van Yenan. Het pnncipe dat in deze strijd gehanteerd wordt, is dat de Het Grand Theatre-complex is vrijwel gereed. De vijf nieuwe filmzalen zijn in ieder geval allemaal in gebruik genomen, nu Grand 1 enkele weken geleden gereed kwam. Het wachten is nu nog op een verbouwing van entreehal en modernisering van een deel van de voorgevel (zonder dat het oude gezicht van Grand zal verdwijnen). De ouvreuses van Grand hebben ook een eigen „huis-uniform" gekregen, ook al lijkt het niet op een uniform. Deze zomer kledij bestaat uit een vrolijke rok met witte blouse (foto boven). Grand 1 met z'n ongeveer 150 zitplaatsen behoort trouwens (met Grand 3) tot de fraaiste theaters van het complex. Overigens kunnen de Amersfoorters tevreden zijn met hun nieuwe filmtheaters. Naast het niet geringe zitcomfort, die de moderne fauteuils der tien bioscopen te bieden hebben, heeft het publiek ook duidelijk méér keus gekregen en komen er - ondanks het niet geringe aantal prolongaties - steeds nieuwere films naar Amersfoort. DONDERDAG 11 ME11978 21 boeren in China de beslissende kracht zijn, zij vormen 90% van de Chinese bevolking. Daarom was het noodzakelijk dat de boeren gemobili seerd werden. Daartoe werden de zgn Rode basisgebieden gevormd. Dat waren gebieden in de bergen ver weg van de legers van het onderdrukkersre gime. Deze gebieden stonden onder controle van het volk, met behulp van het volksleger; het Rode Leger. De sol daten verbouwden hier hun eigen voedsel en hielpen de boeren bij het werk op het land. Samen met de boeren voerden ze van hieruit de strijd tegen de grootgrondbezitters, onteigende hen en verdeelden het land onder de boeren. Op basis van hun ervaringen met het Rode Leger kregen de boeren weer moed en steeds meer boeren sloten zich aan bij het Rode Leger om mee te helpen het gehele land te bevrijden. Ook over de tijd na de bevrijding geeft de film inmiddels historisch geworden beelden, zoals gesprekken met Mao Tse-toeng en Chou En-tai. Evenals beelden over de moeizame maar strijd- volle op eigen kracht volbrachte opbouw van de commune van Tachai Een commune, die nu om haar wilsk racht en haar politieke bewustzijn ten voorbeeld wordt gesteld aan heel China. De leidende boer, Chen Yung- kuei, nu lid van het Centraal Comité van de Communistische Partij van China, vertelt bij die beelden de geschiedenis van zijn commune Naast beelden over de strijd voor de bevrijding en de eerste stappen in de opbouw van het socialisme in China, ook beelden van de inmiddels behaalde resultaten in het leven alledag. De eco nomie, het onderwijs, de cultuur en de gezondheidszorg. „Een vierde van de mensheid" is een film die hierdoor een goed overzicht geeft van de ontwikkeling van China tot aan de Culturele Revolutie (Filmhuis Amersfoort, donderdag 11 mei - 20.00 uur). Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 11 mei t/m woensdag 7 mei 1978 Grand 033-14632 GRAND 1 „Star Wars", a l Dagelijks 13.30- 18.30-21.15 uur. 1 e en 2e Pinksterdag: 13.30-16 00-18.30-21.15 uur. GRAND 2 „The last remake of Beau Geste", a I. Dagelijks: 18.30-21.15 uur GRAND 3 „Pastorale 1943", a.l. Dagelijks: 13.45- 18.45-21.30 uur. 1 e en 2e Pinksterdag: 13 45-16.15-18 45-21.30 uur. GRAND 4 „L'Animal", a.l. Dagelijks: 13.30-18.30- 21.15 uur. 1 e en 2e Pinksterdag: 13.30- 16.00-18.30-21 15 uur. GRAND 5 „Close encounters of the third kind", a.l. Dagelijks 13.45-18.45-21 30 uur. 1e en 2e Pinksterdag: 13.45-16.15-18.45- 21.30 uur. KINDERVOORSTELLINGEN GRAND 2 „Peter Pan", a.l. Donderdag, vnjdag en dinsdag: 13 30 uur. Zaterdag, 1e en 2e Pinksterdag en woensdag: 13.30 en 16.00 uur. CINEMA 1 „The Car", 16 jaar Dagelijks: 13.45- 18.45-21.30 uur. 1 e en 2e Pinksterdag: 13.45-16 15-18.45-21.30 uur CINEMA 2 „In opdracht van de draak" (The Eiger Sanction), ,16 |aar. Dagelijks 13.30- 18.30-21.15 uur. 1 e en 2e Pinksterdag: 13.30-16 00-18.30-21.15 uur Euro Cinema 033-33655 „Abba, de film", a.l. Donderdag, vrijdag en dinsdag: 13.45-18 45-21.15 uur Zaterdag: 16.15-18.45-21 15 uur. 1e en 2e Pinksterdag: 13.45-16.15-18.45- 21.15 uur. oensdag: 18.45-21 15 uur KINDERVOORSTELLIN GEN EURO CINEMA „Asterix verovert Rome", a.l Zaterdag en woensdagmiddag: 13.45 uur. Duo 033-16572 DUO 1 „Emanuelle in Amerika", 16 jaar Da gelijks: 14.15-19.15-21.30 uur. 1e en 2e Pinksterdag: 14.15-16.30-19.15- 21.30 uur DUO 2 „Complot op zee" (Golden Ren dezvous), 16 jaar. Dagelijks: 14.00- 19.00-21.15 uur 1 e en 2e Pinksterdag: 14.00-16.15-19.00-21.15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1 „Porno-meisjes in de onderwereld", 16 jaar Vrijdag- en zaterdagavond: 24 00 uur DUO 2 „The Poseidon Adventure", 16 jaar. Vri|dag- en zaterdagavond: 23.45 uur CELINE ET JULIE VONT EN

Leusder Krant | 1978 | | pagina 21