Jeugdraad zal aktie „Jantje Beton" gaan organiseren 31 mei komt naderbij SGP en GPV willen christelijk uitgangspunt tot gelding brengen De argumenten van de Jeugdraad inzake aanstelling beroepskracht meer aandacht voor oudere jeugd een noodzaak 1 SSf SS LIJST 3 LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT Progressief Leusden: Uw plaatselijke partij Progressief Leusden: Uw welzijn Leusder Krant - politiek DONDERDAG 11 ME11978 3 Van de redaktie) LEUSDEN - De Jeugdraad Leusden i| de aktie van het Nationaal eugdfonds „Aktie Jantje Beton" or- aniseren. Deze inzamelingsaktie voor et jeugdwerk zal dit jaar van 30 ok- jber tot 5 november 1978 worden ge- ouden. Een werkgroep zal zich in de omende tijd bezig houden met een oede planning van de organisatie. Alle ij de Jeugdraad aangesloten verenigin- en zullen bij deze kollekte worden be- ,kken. Een deel van de opbrengst zal goede komen aan het jeugdwerk lan deze verenigingen in de gemeente jusden. De Jeugdraad heeft een brief ge- iurd aan het gemeentebestuur van [eusden, waarin opnieuw wordt aan- drongen op een ambulante funktio- iris voor het jeugdwerk in dienst van (e Jeugdraad. In deze brief worden alle gumenten voor de aanstelling van zo n beroepskracht nog eens duidelijk r een rijtje gezet. [|rHet lag in de bedoeling, dat van de ijde van de Jeugdraad een gesprek zal (orden gehouden met de Leusdense groep Rockers. Daaris tot nu toe niets van gekomen, maar alsnog zal worden getracht een dergelijk gesprek tot stand te brengen. Waarschijnlijk in de derde week van augustus zal een kort weekeinde (vrij dagavond en zaterdag) worden georganiseerd voor afvaardigingen van alle verenigingen en stichtingen op het gebeid van jeugd- en jongerenwerk in de gemeente Leusden om samen (liefst spelendenwijs) tot een beleidsplan te kunnen komen voor het jeugd- en jon gerenwerk in Leusden. Ook ongeorga niseerden en individuele belangstel lenden uit de bevolking zijn van harte welkom. Dat daarbij ook gedacht moet worden aan de plaats van het jeugd- en jongerenwerk in het totale toekomstige welzijnsplan van de gemeente Leusden behoeft geen betoog. Het is noodzake lijk, zo werd dinsdagavond nog eens nadrukkelijk naar voren gebracht, dat de Jeugdraad en daarmee de bij de Jeugdraad aangesloten organisaties, tijdig hun toekomstplannen en wensen op tafel brengen. Een belangrijk aspekt hier bij is - Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos en Marnlx Kreijns. Redaktle-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. Redaktlonele medewerkers/sters: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstr. 18, Achterveld, tel. 03425-2090 De heer P. C. Op den Camp, Flnnmark 32, Leusden/C., tel. 033-41380 (sport). De heer A. C. Fleseler, Llndenlaan 34, Leusden/C, tel. 033-42553 (al gemeen). Mevr. A. de Knljff-Mall, van Hardenbr. v. Lockh. laan 30, Leusden/C, telefoon 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per h'Slf jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste In de Leueder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabsstsllsn (met uitzondering ven archief- en historische foto's) bl| vooruitbetaling ven 15,- per tiemplaer (formaat 13x1$ cm) op giro: 871441 t.n.v. da BDU b.v. ts Bamsvald mat duidelijks varmelding van gewsnsta foto, aantal, nummar van krant, pagina waarop da foto werd geplaatet. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 8, LeusdanfCentrum. Ongeveer 14 dagen na betaling ontvangt u da gewensts foto's thuis. is oen uitgave van de BDU-Krantencomblnatle, Postbus 67 te Bar- neveld. zoals voorzitter Gerard Cloosterman nog eens naar voren bracht - het feit, dat vooral de groep jongeren van twaalf jaar en ouder steeds groter wordt. Als men nagaat hoeveel kin deren beneden twaalf jaar nu op de basisscholen zitten, dan is het een duidelijke zaak, dat binnen af zienbare tijd het open jeugd- en jon gerenwerk van de grond moet zijn gekomen om vooral die jeugd adek- waat op te vangen. De behoefte aan kinderopvang van basisscholen in Leusden tussen de middag is - zo is gebleken - erg groot. Er is nu een aktiegroep bezig om de werkelijke behoefte middels een en quête te peilen (Zie ook elders in dit nummer). De Jeugdraad is van mening, dat ook hierin de taak van de Jeugdraad ligt om in ieder geval hierover mee te denken en zo nodig behulpzaam te zijn in het van de grond krijgen van een organisatie die zich hiermee bezig gaat houden De speel- en rekreatie:vereni- ging Blijhof wil hier ook graag over meedenken en meepraten, temeer daar juist deze vereniging zich tot nu toe steeds op de groep kinderen heeft ge richt, waar het hier over gaat, die van de lagere school. Verder werd in de geanimeerde bij eenkomst van de Jeugdraad nog ge praat over de oude St. Jozefschool voor jeugd- en jongerenwerk in Achterveld. Het ziet er naar uit, dat een kre- dietvoorstel in de raadsvergadering van mei of juni op tafel zal komen. Een voor stel over het aantrekken van een am bulante beroepskracht in dienst van de Jeugdraad kan in de raadsvergadering van juni worden verwacht. Als start van het nieuwe seizoen zal de Jeugdraad na de zomervakantie een bezoek gaan brengen aan een jongerencentrum el ders in ons land. De volgende vergadering van de Jeugdraad zal worden gehouden op dinsdag 13 juni a.s. LEUSDEN - In een brief aan b. en w. van Lensden zet de Jeugdraad alle argumenten vóór aanstelling van een ambulance beroepskracht In dienst van de jeugdraad nog eens op een rijtje. De Jeugdraad brengt de volgende argu menten naar voren: Jongerenkontakt Achterveld. Achter veld zal binnenkort beschikken over een eigen akkommodatie voor het jeugd- en jongerenwerk. Dit biedt mogelijkheden tot uitbreiding van de aktiviteiten. Hiervoor is een deskundige onder steuning en begeleiding erg belangrijk. In dat opzicht bestaat er behoefte aan een ambulant funktionaris, die ook een belangrijke rol moet vervullen bij het tot stand brengen van een stuk koördinatie tussen de jongerenorganisaties onderling en de jongerenorganisaties en de Jeugdraad. Dit standpunt wordt gedeeld door de andere jongerenorganisaties uit Achter veld: Pico, T.O.P., en de K.PJ. afd. Achterveld, zij het dat deze laatste organisatie niet zo zeer behoefte heeft aan een ambulant funktionaris voor hun eigen aktiviteiten omdat daarvoor de nodige begeleiding en steun gevonden wordt bij de landelijke organisatie. Hervormde/Gereformeerde Jeugd raad. De Hervormde Jeugdraad heeft vanuit zijn kerkelijke binding voldoende organisaties om voor de begeleiding van eigen aktiviteiten voldoende ondersteu ning te krijgen. Zij ziet de werkzaam heden van een ambulant funktionaris met name liggen in de noodzaak tot een grotere koördinatie van het jeugd- en jongerenwerk, met name met het oog op de konstatering dat door het bestaande jeugd- en jongerenwerk land niet alle jongeren in Leusden bereikt worden en er dus leemten blijven bestaan, waar aan in gezamelijk overleg iets gedaan zou moeten worden. De organisaties van de Til. Het stand punt van deze organisaties is verge lijkbaar met dat van de H./G. Jeugd raad. De rol van de ambulant funktio naris zien zij vooral liggen in het koördinerende vlak en in de begeleiding van nieuwe initiatieven waar leemten blijken te bestaan. Voor de begeleiding van hun eigen aktiviteiten menen zij een dergelijke funktionaris niet nodig te hebben. De Plattelands Jongeren Gemeen schap Utrecht. Hetzelfde standpunt als van de Til en de H/G. Jeugdraad geldt ook voor de P J.G.U. De Jeugdraad zelf meent vanuit zijn eigen verantwoordelijkheid voor het jeugd- en jongerenwerk een behoefte aan een ambulant funktionaris als volgt te kunnen samenvatten: a. er is behoefte aan uitbreiding van aktiviteiten in verband met de groei van de gemeente. Deze uitbreiding moet op een deskundige wijze begeleid worden. b. bij nieuwe ontwikkelingen zal een goede afstemming op het bestaande VERKIEZINGSRUBRIEK VAN DE LEUSDER KRANT Redaktie: Marnix Kreijns (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Als laatste ver kiezingsprogramma, dat in deze rubriek besproken wordt, is het de beurt aan dat van SGP en GPV. Deze beide christelijke partijen gaan in Leusden gezamenlijk de verkiezingen in, in een poging een zetel in de raad te behalen, om zodoende het christelijke uit gangspunt in het plaatselijk be leid tot gelding te brengen. Door de landelijke richtlijnen voor ge meenteraadsprogramma's van beide partijen naast elkaar te leg gen en deze hier en daar op de Leusdense situatie toe te spitsen, kwam men tot een gezamenlijk programma. Het program opent met een wel- zijnsparagraaf. Daarin wordt sterk de nadruk gelegd op de eigen ver antwoordelijkheid van ieder mens. De taak van het gemeentebestuur omschrijven SGP en GPV als ,,het scheppen van mogelijkheden waar binnen een ieder zijn verantwoor delijkheid gestalte kan geven". Daaruit vloeit voort dat subsidies in de eerste plaats tot doel moeten hebben het particulier initiatief te stimuleren „Het is dan ook niet de taak van een gemeentebestuur door te geven van subsidies tot bepaalde aktiviteiten op te wekken", zo staat in het programma te lezen. SGP en GPV vinden verder dat er op moet worden toegezien dat subsidies niet worden gebruikt voor aktiviteiten in strijd met de wet van God. MILIEU Zorg voor het milieu zien SGP en GPV als een door God gegeven op dracht. ,,Nu in onze tijd de kwaliteit van dit leefmilieu in bijzondere mate wordt bedreigd, rust hierbij op de overheid een speciale verantwoor delijkheid", zo staat in het pro gramma. Die verantwoordelijkheid moet zich bijvoorbeeld uiten, wan neer de uitvoering van de ontwik kelingstaak van de overheid zal lei den tot aantasting van het milieu; ..als uitgangspunt dient te worden genomen, dat deze aantasting ten minste wordt gecompenseerd. Heeft de aantasting betrekking op waardevolle, zeldzame milieuwaar den. dan brengt de verantwoor delijkheid tegenover de Schepper met zich mee. dat ernstig overwo gen moet worden de voorgenomen maatregelen niet te realiseren." RUIMTELIJKE ORDENING SGP en GPV vinden dat groei van Leusden geen doel op zichzelf moet (advertentie) zijn, maar dat de behoefte aan nieuwe woningen de bouw daarvan noodzakelijk kan maken. „De meesten van ons vinden het wonen in Leusden erg aantrekkelijk. Ook anderen zullen daar echter de kans voor moeten krijgen" In het pro gramma wordt er dan op gewezen dat 't gemeentebestuur vooral alert zal moeten blijven op plaatselijke en regionale ontwikkelingen, zodat daar tijdig op kan worden ingehaakt. SGP en GPV stellen vast dat het bij uitbreidingsplannen met name agrariërs zijn, die moeten wijken voor het algemeen belang; „redelij ke schadevergoedingen moeten voortzetting van bedrijven mogelijk maken." Nieuwbouw moet zowel voor grote als voor kleine gezinnen gerealiseerd worden. Bij de plannen moet ruimte zijn voor particulier ini tiatief. ONDERWIJS Ook in de onderwijsparagraaf weer de nadruk op de persoonlijke verantwoordelijkheid van de betrok kenen. Primair zijn de ouders ver antwoordelijk voor de oprichting en instandhouding van particuliere scholen, waarop hun kinderen on derwijs ontvangen; „het gemeente bestuur zal daarom haar volle me dewerking verlenen bij de oprichting van deze scholen en hierdoor de verantwoordelijkheid van de ouders respecteren." SGP en GPV willen niet dat door subsidiëring van een bepaalde onderwijsadviesdienst alle scholen in Leusden gedwongen zouden worden van de diensten van die instelling gebruik te maken. Te gen een samenwerkingsschool ver zetten de beide christelijke partijen zich, omdat een dergelijke school geen recht zou doen aan het onder scheiden karakter van openbaar en particulier onderwijs. VERKEER Verkeersmaatregelen vragen, zo menen SGP en GPV. in Leusden groeiende aandacht. In het groter wordende dorp, waarin veel gezin nen met kleinere kinderen wonen, moet het gemeentebestuur volgens de christelijke combinatie bevor deren: - aanleg en verbetering van goede ontsluitingswegen; - meer, veilige, fietsverbindingen met Amersfoort, met name voor de schoolgaande jeugd; - en snelheden in de woonwijken beperken. Aangedrongen wordt ook op een uitbreiding van het aantal dienstdoende politieagenten. SPORT Sport zien SGP en GPV als ont spanning en afleiding. De beide par tijen verzetten zich tegen sport die verwordt tot een ongezonde wedij ver of een commercieel bednjf. „Waar de overheid, ook de ge meentelijke, de zaak van de volks gezondheid aan zich trekt, heeft zij de taak, niet toe te geven of mede te werken aan deze sportverdwazing." - De heer H. Offerelns, lijsttrekker SGP/GPV Dat neemt overigens niet weg dat het een taak van de gemeente is om te zorgen voor mogelijkheden voor actieve sportbeoefening. „Daarbij dient zij te waken tegen een on evenwichtige bevoordeling van be paalde takken van sport", aldus het program. Een enkel, niet zo verhelderend woord, wordt gewijd aan het openbaar vervoer In het openbaar vervoer dient „op redelijke wijze" te worden voorzien. WERKEN Een waarschuwend woord zegt het verkiezingsprogramma van SGP en GPV over het werkgele genheidsbeleid van de gemeente Leusden De beide partijen sig naleren een te grote nadruk op het aantrekken van werkgelegenheids- voorzieningen in de dienstensector. Met name om ook in de toekomst de jeugd een geschakeerd werkgele genheidspakket te kunnen bieden, vinden SGP en GPV dat er in Leus den ook plaats moet zijn voor lichte industrie Om juist die voorkeur van de jeugd te kunnen peilen, vinden de twee christelijke partijen, dat er on der de jeugd een onderzoek gedaan zou moeten worden. Het aantrekken van bedrijven kan dan. zo staat in het program, meer gericht op die behoeften geschieden Donderdag 11 mei: „Leusdense kringen"; Progressief Leusden start ver kiezingscampagne met kennisma kingsavond met de kandidaten; eet- kafé „De Hakhorst"; aanvang 20.15 uur. Zaterdag 13 mei: Kandiaten Progressief Leusden bezoeken Stoutenburg en Leusden-Centrum ten noorden van de Asschatterweg. Dinsdag 16 mei: Politieke markt CDA in Ons Ge bouw te Achterveld; aanvang 20.00 uur. Woensdag 17 mei: Politieke markt CDA in De Til te Leusden-Centrum; aanvang 20.00 uur Donderdag 18 mei: Forumavond over de neutronen bom, georganiseerd door het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV); eetkafé „De Hakhorst"; aanvang 20.00 uur. Zaterdag 20 mei: Kandidaten Progressief Leusden bezoeken Achterveld en in Leusden-Centrum de wijken Alandsbeek, Rozendaal en Rozen- boom. Maandag 22 mei: WD presenteert haar kandidaten in Achterveld; „De Peerdestal", aanvang 20.00 uur. Dinsdag 23 mei: Kandidaten Progressief Leusden aanwezig bij de markt in Leusden- Centrum Woensdag 24 mei: Politieke markt CDA in 't Trefpunt te Leusden-Zuid; aanvang 20.00 uur. Woensdag 24 mei: VVD presenteert haar kandidaten in Leusden-Zuid. Vrijdag 26 mei: Kandidaten Progressief leusden aanwezig bij de markt in Leusden- Zuid. Vrijdag 26 mei: Forumavond met de vijf lijst trekkers o.l.v. D van de Wall Bake in Groot Krakhorst; aanvang 20 00 uur. Zaterdag 27 mei: WD met verkiezingskramen aanwezig bij de beide winkelcentra in Leusden-Centrum; VVD- karavaan trekt door Leusden. Zaterdag 27 mei: Kandidaten Progressief Leusden bezoeken Leusden-Zuid en in Leusden-Centrum de wijken Ha- mersveld. Rossenberg en Groenhouten. Dinsdag 30 mei: Kandidaten Progressief Leusden aanwezig bij de markt in Leusden- Centrum. Woensdag 31 mei: Gemeenteraadsverkiezingen. Woensdag 31 mei: WD houdt haar traditionele ver kiezingsbijeenkomst in de Johan- neshoeve, Hamersveldseweg 40. (advertentie) PvdA D'66 I I ICT *1 PPR PSP klVW I O jeugd- en jongerenwerk moeten plaats vinden. Dit vereist de nodige koördina tie. Te denken valt hierbij aan de plannen om te komen tot een open jongerencentrum en 't ontstaan van nieuwe groepen, zoals bijv. onlangs de Rockers, die hun eigen plaats binnen het jeugd- en jongerenwerk van Leusden willen verwerven. c. de Jeugdraad als organisatie vraagt langzamerhand steeds meer werkzaam heden in de vorm van deelname aan overlegsituaties in het kader van de gemeentelijke beleidsontwikkeling op welzijnsgebied. Daaruit vloeit een zoda nige noodzaak tot bestudering van stukken, bijwonen van vergaderingen e.d. voort, dat de bestuursleden (vrij willigers) daaraan alleen al een volledige vrijwilligers taak zouden hebben, zonder dat aan de onder a. en b. genoemde taken nog enige aandacht kan worden besteed. Ieder van de 3 genoemde taken vormt een ossentieel onderdeel van het werk van de Jeugdraad. Om dit goed uit te kunnen voeren is er een beroepskracht nodig, die zowel ten behoeve van nieuwe ontwikkelingen als ten behoeve van het bestaande jeugdwerk als ten behoeve van de Jeugdraad als beleid sad viserend orgaan werkzaamheden kan verrichten. De speel- en rekreatievereniging Blij hof is weliswaar van de subsidie aanvraag voor een ambulant funktio naris op de hoogte gesteld, en van uw verzoek om daarover nog eens de menin van alle organisaties over te peilen, maar tot nu toe hebben wij van het bestuur van deze vereniging geen reaktie ontvan gen. Een ander punt, dat tijdens de verga dering besproken is, is de vraag bij wie de ambulant funktionaris in dienst zou moeten zijn. Eén organisatie had hier over nog geen standpunt bepaald, de andere organisatie en het bestuur van de Jeugdraad waren unaniem van mening, dat het dienstverband zou moeten liggen bij de Jeugdraad. Argumenten hiervoor waren: 1) de gezamelijke verantwoordelijk heid van alle jeugd- en jongerenwerk- organisaties voor de funktionaris komt dan hetbest tot uiting; 2) de jeugd- en jongerenwerkorganisa ties hebbenzo het best invloed op de funktieomschrijving en de taakvervul ling van de funktionaris; 3) de verantwoordelijkheid voor het uitvoerend jeugd- en jongerenwerk ligt bij het partikulier initiatief, niet bij de gemeente. Een funktionaris die ten behoeve van dit uitvoerend werk aan gesteld wordt, moet dan ook onafhan kelijk van de gemeente kunnen opereren onder verantwoordelijkheid van dat partikulier initiatief. 4) subsidisetechnisch zou een dienst verband tussen een dergelijke ten behoeve van het uitvoerend jeugd- en jongerenwerk aangestelde funktionaris en de gemeente onlogisch zijn, aange zien hiervoor nooit financiële middelen van de kant van de rijksoverheid ter beschikking worden gesteld.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3