Elf- proef Leusder Krant - Reportage DONDERDAG 18 ME11978 vervolg op pagina 7 LEUSDEN - Medio augustus aanstaande moet de Leusdense vestiging van de Bankgirocentrale klaar zijn. In de tweede helft van augustus moet dan de computer-apparatuur In het gebouw geïnstalleerd worden. Het uittesten van dezeapparatuur kan dan in maand septemberzijn beslag krijgen, waarna men begin oktober helemaal operationeel hoopt te zijn. In het gebouw wordt een Burrough B 7750-systeem met randapparatuur geïnstalleerd. Daarnaast zal gebruik gemaakt worden van twee IBM- computers type 270 - 138. computers worden ondergebracht in een van de verdiepingen van het gebouw. In het gebouw zijn tal van technische ruimten te vinden, onder meer voor de nood- aggregaten en de zogeheten no-breakinstallatie. Deze no-break-installatie moet in werking treden tussen het moment waarop de stroom om welke reden dan ook in het gebouw uitvalt en het moment waarop de noodaggregaten de stroomvoorziening over kunnen nemen. In de benedenruimte zijn een garage en aè administratie te van de BETAALCHEQUES Het vierde projekt van de Bankgiro centrale zal voor velen ook een niet ge heel onbekend terrein zijn. Het betreft de verwerking van betaalcheques. Dat is een dienstverlening aan de Stichting Bevordering Chequeverkeer van jJe gezamenlijke banken. In de loop van 1974 kwamen daar de Eurocheque bij. HANDGESCHREVEN vinden. De administratieve medewerkers doen hun werk in een soort kantoortuin. Op de eerste verdieping van het gebouw is het bedrijfsrestaurant te vinden, waarin plaats is voor ongeveer 120 mensen. Vanuit het bedrijfsrestaurant loopt een brede trap naar een eilandje in de vijver, die de Bankgirocentrale omgeeft Op het eilandje komen zitjes, waar de medewerkers van de BGC bij goed weer hun pauzes kunnen doorbrengen. Rondom het gebouw wordt een tuin aangelegd. Ook worden er parkeerplaatsen gecreëerd Voor een vlotte aan- en afvoer van de zogeheten.in- en output" worden voorzieningen getroffen. Bijzondere aandacht besteedt de Bankgirocentrale aan twee zakenVan belang is allereerst een optimale klimaatbeheersing in het gebouw, omdat de apparatuur uitermate gevoelig is voor wisseling van temperatuur en vochtigheidsgraad. Daar naast viordt veel geld uitgegeven aan de beveiliging van het gebouwf zoals ook <3e kostbare en kwetsbare installaties in Amsterdam streng beveiliqd zijn. Bankgirocentrale overgebracht. Het grootste deel van de j handgeschreven opdrachten wordt j door de banken dan ook op magneet- band aangeleverd. Eind 1977 werden er maandelijks ca. 7 V: miljoen via het overtypeproces af gehandeld f BANDEN, CASSETTES EN DISKETTES De ..input" - de door de cliënten van de Bankgirocentrale ter verwerking J aangeboden informatie - komt in ver- schillende vormen binnen. Er is al ge- I sproken over ponskaarten en hand geschreven formulieren. Daarnaast worden er moderne middelen gebruikt, zoals de magneetband. Ook door middel van een magneet band kan men betalen, omdat een computer net zo goed van een mag neetband zijn gegevens kan ontvangen als van ponskaarten. Voordeel van de magneetband boven de ponskaart is onder meer dat het verwerkingsproces sneller verloopt. Heeft de computer eenmaal zijn informatie van zo'n mag neetband ontvangen, dan is de verdere afwikkeling dezelfde als bij de pons kaarten. Sinds eind 1976 kan de Bankgiro- centrale ook zgn. diskettes en cassette tapes als invoermedia accepteren. De ze worden in hoofdzaak door kleinere computers aangemaakt Diskettes lijken op kleine gram mofoonplaten, cassette-tapes op bandjes die voor cassette-recorders worden gebruikt. Het verschil is dat via beide media geen muziek ten gehore wordt gebracht maar dat hierop admini stratieve gegevens voorkomen De Bankgirocentrale beschikt over ap paratuur, waarmee de gegevens van diskettes en cassette-tapes worden overgebracht op magneetbanden, die vervolgens op het centrale computer systeem worden verwerkt. FORMULIEREN De Bankgirocentrale zoekt hier onder meer ponstypistes Het laatste projekt is nog steeds een belangrijke voor de Bankgirocentrale. Het betreft het handgeschreven ver keer, dat ongeveer 40% van het totale bankgiroverkeer uitmaakt. Daartoe be horen de bankgiroformulieren, die iedereen die een bankrekening heeft, kan gebruiken om iets van zijn rekening naar die van een andere te laten over schrijven. Op dit moment wordt practisch het gehele handgeschreven verkeer, u weet wel. die bankgiroformulieren, door de Bankgirocentrale verwerid In 1976 werd door het bankwezen een begin ge maakt met de invoering van een nieuw formulier dat, méér dan het zgn. groen- Weinig mensen bedienen een grote hoeveelheid apparatuur vijf projekten girocentrale, die ze verwerkt na goed keuring door de bank van het be drijf. De eerste Nederlanders die hun salaris op deze wijze thuis kregen, wa ren in 1967 de onderwijzers In 1968 liet de eerste individuele opdrachtgever, de gemeente Hilversum, langs deze weg salarissen betalen. Eind 1968 bedroeg de produktie in dit projekt ongeveer 10.000 posten per maand In 1977 werden in totaal 166 miljoen posten verwerkt; dat is gemiddeld bijna 14 miljoen per maand. Daaruit moge de geweldige groei van dit projekt blijken. INCASSO Het tweede projekt dat ter hand werd genomen was het incasso-projekt, het voor bedrijven en instellingen innen van gelden. Wie als bankrekeninghouder een maal een machtiging geeft tot bankgiro incasso, hoeft voor die steeds terugko mende betalingen niets meer te doen. Begin 1978 waren er bij de Bankgiro centrale ongeveer 2600 bedrijven ge registreerd, die hun vorderingen op particuliere- of zakelijke relaties via één van de incasso-systemen periodiek in casseren. Het aantal gebruikers van de incasso-systemen is vooral de laatste jaren sterk toegenomen. Wil een bedrijf worden toegelaten tot zo'n incasso-procedure dan dient een drie-partijen-contract te worden geslo ten tussen dit bedrijf, zijn bankrelatie en de Bankgirocentrale. Hierna kunnen de incasso-opdrachten ter verwerking worden aangeleverd op magneetband, diskette, cassette-tape, optisch lees bare formulieren of ponskaarten. De Bankgirocentrale zorgt dan dat de be dragen van de bankrekeningen van de betalers worden afgeschreven en op de rekening van het bedrijf worden bijge schreven. Met dit projekt worden vooral nuts bedrijven, verzekeringsmaat schappijen, uitgevers van dagbladen en dergelijke bediend. Het was het Gemeentelijk Energie bedrijf in Dordrecht, dat in 1969 als eerste van deze service van de Bank girocentrale gebruik maakte. In de loop van dat jaar volgden er meer opdracht gevers, zodat de produktie eind '69 al enkele duizenden posten per maand bedroeg. De stijging zette zich voort. Via 3 mil joen posten in 1971 is men thans aan geland op 55 miljoen posten in 1977. AlTeen al in de laatste maanden van 1977 werden er 4,8 miljoen posten ver werkt. ACCEPTGIRO Niemand is onbekend met het derde projekt van de Bankgirocentrale: de ac ceptgiro. ledereen ontvangt regelmatig ponskaarten thuis, waarmee hij beta lingen aan bedrijven of instellingen, die hem deze kaarten doen toekomen, kan verrichten. Met de toename van het aantal in omloop gebrachte stortings acceptgirokaarten van de Postcheque- en Girodienst nam ook het aantal van deze kaarten toe dat bij de banken ter betaling werd aangeboden In 1969 be sloot men om eveneens voor de ver werking hiervan de Bankgirocentrale in te schakelen. Nu worden vrijwel alle bij de banken aangeboden zoaeheten ,,stac-kaarten" ^stortings accept girokaarten) door de BG verwerkt. Men verdeelt de stac-k&cu ien daar in éénster-kaarten en tweester-kaarten. Daarnaast zijn er nog de optisch leesbare formulieren. Ze zijn bestemd voor kleinere bedrijven, die geen com puter bezitten en ook geen gebruik ma ken van een computer-servicebureau. Met behulp van één zo n formulier kan men maximaal 23 betalingen verrich ten Ze worden met de schrijfmachine ingevuld. De Bankgirocentrale beschikt over optische lezers, die als het ware ogen hebben, waarmee ze de ingetypte gegevens kunnen lezen. Hebben ze die gegevens eenmaal ..in zich opgeno men", dan worden de transacties ver der afgewikkeld als bij ponskaart of magneetband. De .input" vindt meer en meer op magneetband plaats Ook de ..output" - d.w.z. de gegevens die na de com puterverwerking beschikbaar komen - wordt in toenemende mate op mag neetband aan de banken afgeleverd. NAW-BESTAND Ruggegraat van het gehele verwer kingssysteem van de Bankgirocentrale is het naam-adres-woonplaatsbestand, kortweg aangeduid als ,,NAW-be- stand". In dit bestand zijn de gegevens van ruim zeven miljoen bankrekenin gen opgeslagen. Elk gegeven bevat naam, adres en woonplaats, alsmede het bankrekeningnummer en het num mer van de bank waar de betrokkene een rekening heeft. Door middel van dit bestand kan de verwerking van alle transacties op nummer geschieden. Het zal duidelijk zijn dat de Bankgiro centrale voor de constante venwerking van een dergelijk complex van gege vens gebruik maakt van computers De produktie voor het giroverkeer werd tot eind 1977 verwerkt met een Burroughs computer van het type B6700. Dit is een zgn. triple system, dat wil zeggen dat het systeem beschikt over drie centrale verwerkingseenhe den Medio december 1976 werd ter an een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - „Heb je het al riioord? Ze komen naar Leus- ,n." Met deze slogan opende de ankglrocentrale onlangs een dvertentieserie, die duidelijk moet maken dat er een vestiging van deze instelling in Leusden pmt. Nu wisten we dat in Leus den, dankzij de problemen die de jkatie van het gebouw indertijd ipleverde, al wel. Maar wat die ankglrocentrale nu precies pet, dat zal niet iedereen me en duidelijk zijn. Hoewel vrijwel dereen af en toe wat met de BG maken heeft, is het contact niet erg direkt. De Bankgirocentrale is in 1967 in het ven geroepen op initiatief van de han- ilsbanken en landbouwkredietban- >n. Het instituut had als doel in de toe- >mst het girale geldverkeer tussen de inken onderling en dat tussen de ban- m en de girodiensten centraal en •automatiseerd te verwerken. Twee ar na de oprichting traden ook de jndsspaarbanken toe JF PROJEKTEN De Bankgirocentrale heeft de door ar verrichte werkzaamheden ver- eld in zogeheten projekten. Het rste projekt dat de Bankgirocentrale ider handen nam, was het zoge- lamde salarisprojekt, later omge- opt in het projekt crediteurenbetalin- »n omdat met behulp hiervan al gauw ik allerlei andere betalingen werden rricht. Het crediteurenbetalingen- Djekt omvat onder meer het uitbetalen in salarissen voor vele honderden iderlandse bedrijven^ Dat gaat met ïhüTp van ponskaarten, magneet- en andere machine-leesbare die worden vervaar- uitbetalende bedrijf, ponskaarten gaan naar de Bank- Direkteur W. J. Dalmijn: ,,Geen concrete plannen voor verdere uitbreiding" (van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Meer dan zeven miljoen bankrekeningnummers in huis hebben en daar dan geen ver gissingen mee maken. Hoe speel je dat klaar? Bij de Bankgirocentrale hebben ze daar een betrekkelijk simpele oplossing voor gevonden: de zoge heten elf-proef. Die gaat als volgt in zijn werk: Een bankrekeningnummer be staat uit negen cijfers. Het eerste cijfer moet men vermenigvuldigen met een 9, het tweede met een 8, het derde met een 7 enzovoort tot en met het negende cijfer, dat dus met 1 vermenigvuldigd moet worden. Wanneer men al deze produkten optelt, moet de som deelbaar zijn door elf. Bijvoorbeeld het bankrekening nummer 482752939 4x9=36 8x8=64 2x7=14 7x6=42 5x5=25 2x4= 8 9x3=27 3x2= 6 9x1= 9 231 231 is 21x11, het bankrekening nummer is juist Een bankrekeningnummer waar van bijvoorbeeld de eerste 8 cijfers overeenstemmen maar dat een an der laatste cijfer heeft, of waarvan twee cijfers per ongeluk zijn verwis seld, bestaat dus niet, omdat de som van de eerdergenoemde produkten dan niet deelbaar is door elf. Voor elke verwerking is deze elf-proef in gebouwd. Betaling vén of óp een verkeerd rekeningnummer wordt dus door de computer onmiddellijk gesignaleerd. Beeld van de werkzaamheden in één van de computerzalen Het verschil is dat bij de éénster-kaar ten het bedrag nog moet worden bijge- ponst, terwijl bij de tweesterren-kaarten het bedrag zal door het bedrijf of de in stelling is ingevuld In het laatste geval gaat het meestal om vaste bedragen, zoals dat bij abonnementen het geval is. Van beide soorten acceptgiro-kaar ten tezamen werden er in 1977 meer dan zestig miljoen verwerkt. tje, tegemoet komt aan de wensen van de diensten en de eisen van het ver werkingsproces. Omdat het bankgiroformulier zelf niet direct voor computerverwerking ge schikt is, dienen de gegevens van het formulier te worden overgebracht op een informatiedrager die de computer wel aankan, d.w.z een optisch lees baar formulier of, zoals in dit geval, een magneetband Zowel bij de Bankgiro centrale als bij een aantal grote banken werden centrales opgericht waar de gegevens van de formulieren met be- nulp van toetsenborden met beeld scherm op een magneetband worden

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5