„Negentig mensen komen mee; honderd nieuwe zoeken we" A.I.M.D. „Het Groene Kruis geeft inspraak in de maatschappelijke dienstverlening VERENIGING VAN KLIËNTEN OPGERICHT TWEE TONEELAVONDEN MET „CULD0T0" donderdag 18 me11978 Direkteur W.J. Dalmijn: Iliënt wat op tweede plaats wijkverpleging gezinsverzorging en bejaardenhulp iedereen is potentiële kliënt vereniging van kliën ten hier kunt u zich als lid melden Ons Genoegen s.v. Achterveld Progressief Leusden: Openheid en openbaarheid! Leusder Krant - Reportage f I Maar het zijn niet alleen computers bij de Bankgirocentrale; bijna zevenhonderd mensen werken er, van wie een groot ntal in part-time dienstverband AMSTERDAM - „In de aan vangsfase nemen we ongeveer negentig mensen mee uit Am sterdam. We zoeken dan nog zo'n honderd nieuwe medewerkers In Leusden en omgeving. Naar ver wachting zullen we dan in een la ter stadium nog plaats hebben voor enkele tientallen part-ti mers". Dat zegt de heer W J. Dalmijn, één van de twee directeuren van de Bankgirocentrale. De heer Dalmijn houdt zich onder meer bezig met de BGC-vestiging in Leusden. Voor zover hij daar nu over kan oordelen, zal de werving van nieuwe mede werkers in deze buu rt goed verlopen ,,De eerste indruk is wel gunstig", aldus de heer Dalmijn "De Bankgirocentrale zoekt operators voor de bediening van de computers, administratief per soneel, pons-typistes, archief- en magazijnmedewerkers en technisch personeel voor onderhoudswerk zaamheden en dergelijke Ook de reactie van de in Am sterdam werkende personeelsleden op de nieuwe vestiging in Leusden noemt de heer Dalmijn gunstig ,,Er waren mensen die graag meewil- den, er zijn er ook die liever niet meegaan. Ook door wat interne ver schuivingen hebben we voldoende mensen gevonden, die mee wilden naar Leusden" Het gros van de negentig BGC- medewerkers en hun gezinsleden komt in Leusden te wonen. Na genoeg voor al deze mensen is de huisvesting inmiddels geregeld. Het feitdatdeopleveringenindeTweede Fase nu ongeveer beginnen, zorgde ervoor dat men bij de huisvesting van de medewerkers niet op onoverko melijke moeilijkheden stuitte Voor een enkeling moet nog een geschikte woning gezocht worden. De Bankgirocentrale Leusden gaat een deel van de werkzaamhe den overnemen van de Amsterdam se vestigingen van het instituut. Overigens blijven de Amsterdamse afdelingen - in ieder geval voorlopig - gewoon in het bedrijf Het is name lijk de bedoeling dat de vestigingen in Leusden en Amsterdam werk zaamheden van elkaar kunnen op vangen, wanneer zich in één van de twee storingen of andere problemen zouden voordoen. De verwerking van de betaal- en eurocheques - zo'n 375 000 per dag - komt naar Leusden toe. Ver der zal ook de verwerking van door bedrijven ingevulde stackaarten - 65 70 miljoen per jaar - in Leusden plaatsvinden Dat werk wordt door directeur Dalmijn als vrij intensief' gekarakteriseerd. Ook een deel van de incasso-giroverwerking moet in de nieuwe vestiging gaan gebeuren. Over verdere uitbreidingen van de Bankgirocentrale in Leusden, wil de heer Dalmijn zich nu nog niet uitla ten. ,,We zijn natuurlijk bij voortdu ring bedacht op de mogelijkheid van uitbreiding in de verdere toekomst. Maar op dit moment hebben we. wat dat betreft, geen concrete plannen We staan nu voor een belangrijke fase, die voor ons bedrijf veel ver schuivingen betekent Hoe het zich verder zal ontwikkelen, kunnen we nu nog niet zeggen", aldus de heer Dalmijn. Overigens heeft de Bankgirocen trale een groter stuk grond in eigen dom in Leusden, dan momenteel bebouwd is. Er kan dus eventueel in Princenhof uitgebreid worden. vervolg van pagina 5 aanvulling van de produktlecapaciteit een Burroughs B7700-computer in ge bruik genomen. Naast de Burroughs- apparatuur beschikt de Bankgirocen trale over twee IBM-systemen (type 370/138). die in combinatie met enige dokumentenlezers de verwerking van de betaal- en eurocheques voor hun rekening nemen. Met een snelheid van maximaal 96 000 formulieren per uur leest elke lezer de witte, onderste regel op uw betaalcheque. De gelezen infor matie wordt op schijf en op magneet band vastgelegd. De optische leesbare formulieren worden ingelezen door twee optische bladlezers van het type Input 80 van het Amerikaanse bedrijf Recognition Equipment Razendsnel leest het oog van de Input 80 regel voor regel van de getypte formulieren. De beide optische lezers produceren een magneetband die daarna weer met de Burroughs-apparatuur verwerkt moet worden. Voor het overtypen van de ge gevens van de handgeschreven giro opdrachten beschikt de Bankgirocen trale in het kantoor Rotterdam over een vijftal systemen van de firma Inforex Elk Inforex-systeem bestaat uit een magnetische bandeenheid met elf ge koppelde toetsenborden met beeld schermen. Tussen dit kantoor Rot terdam en de centrale computer in Am sterdam kwam eind 1974 een data transmissieverbinding tot stand. De ge gevens van de overgetypte bankgiro- formulieren worden dagelijks via een directe lijnverbinding overgeseind Op de Inforex-systemen na is al deze ap paratuur ondergebracht in twee com puterzalen in het pand Sloterkade 22 in Amsterdam. Maar al gebeurt er bij de Bankgirocentrale nu erg veel met ma chines en al is er nog zoveel geautoma tiseerd zonder mensen gaat het niet, integendeel zelfs. In de loop van ruim tien jaar is het aantal medewerkers ge stegen van 3 tot meer dan 660 Een aantal van de medewerkers die computers bedienen komt in de aanvangsfase mee uit Amsterdam AMERSFOORT - Gezins- irzorging en bejaardenhulp, vee taken, die in het kader van e maatschappelijke dienstver- ning heel snel In onze samen- ving zijn ingeburgerd. En dat rwijl pas in 1943 de eerste op- iding voor gezinsverzorgsters sgon. Die snelle groei kan niet los ge en worden van de ontwikkeling, e na 1945 in ons land heeft aatsgevonden. zoals de sterke igratie - het zich vestigen in an- sre delen van het land ver van fa- lilie - waardoor de traditionele jlp van familie en buren veel min er mogelijk is geworden. Bij ziekte of het niet alles zelf eer kunnen, moet nu op anderen op beroepsmatige hulpverleners een beroep worden gedaan. Een itwikkeling, die men kan betreu- n of toejuichen, maar die realiteit Het is een goede zaak. dat die ilp verleend kan worden. Eén van instellingen, die Amersfoort - en laste omgeving - op dit terrein erkzaam is, is de stichting Alge- lene Instelling voor Maatschappe lijke Dienstverlening - Gezinsver- irging en Bejaardenhulp - voor lersfoort en omstreken „Het iroene Kruis". Met twee be- luursleden van die AIMD „Het roeneKruis",deherenW.P.G M. 'ijnands en mr. C. J. Camphuis Jraten we over de stichting en over de vereniging, die zij hebben opge- ht om de inspraak van de kliënten te realiseren. Met betrekking tot die kliënt verwijzen zij naar een passage in het „woord raraf van het bestuur" van de Alge- ene Instelling voor Maatschappelijke ienstverlening voor Amersfoort en nstreken „Het Groene Kruis" bij het arverslag van 1976. Daarin staat: „Bij het wat afstand nemen van et gebeuren kunnen wij ons niet an de indruk onttrekken, dat de liënt - degene aan wie hulp wordt erleend en waar uiteindelijk alles m draait - wat op de tweede plaats is gekomen. Voor het grote publiek is de „jungle" van het welzijnswerk Jch al moeilijk te doorzien; laat taan dat men direkt zou weten tot 'elke instantie men zich om hulp ou moeten wenden. Over hun loofden zijn talloze beslissingen lenomen zonder dat ze erin wer- len gekend." En zich speciaal op Amersfoort chtend: „Voor wat de AIMD „Het iroene Kruis" te Amersfoort be eft. hopen wij hierin voor de stad mersfoort verbetering te brengen oor de oprichting van een z.g. liëntenraad welke moet voortko- ien uit de huidige en potentiële zing van kliënten van genoemde istellingen." Voordat zij daarop doorgaan, vooral voor hen, die „Het Groene Kruis" nog identificeren met een kruisvereniging, dus een instelling voor wijkverpleging, een kort histo risch overzicht. Hoewel de wijkverpleging of al thans vormen daarvan al bekend zijn in de eerste periode van het christendom wordt de modernere vorm weer geregistreerd rond 1840. Het is dan ook niet juist, dat het jaar 1875, toen in Noord-Hol land het eerste „Witte Kruis" werd opgericht, of het jaar 1900, toen de eerste „Groene Kruis' -afdeling tot stand kwam. als begindatum kan worden aangehouden. Doen we dat toch, dan is in Amersfoort vrij snel een afdeling van „Het Groene Kruis", dat zich bezighield met het verplegen van zieken thuis en het beschikbaar stellen - uitlenen - van materiaal, opgericht. Dat gebeurde namelijk op 19 januari 1905 Die taak van „Het Groene Kruis- dus de wijkverpleging en alles wat daaraan in de loop der jaren gekop peld is. zoals de consultatiebureaus voor baby's en kleuters, de ge zondheidsvoorlichting enz. - is per 1 januari 1976 - overgenomen door de Stichting Kruiswerk Eemland, waarin de drie kruisverenigingen het Groene. Het Oranje-Groene en het Wit-Gele Kruis zijn opgegaan Dat de laatste twee namen niet meer gebruikt worden en die van het Groene Kruis wel hangt samen met het feit, dat de gezinsverzor ging bi) het Groene Kruis binnen het organisatorische raam van de kruisvereniging is gebracht, terwijl de gezinsverzorging voor de prot. christelijke en de rooms-katholieke bevolkingsgroepen door afzon derlijke instellingen werd verleend. Ook binnen het Groene Kruis is kennelijk dat samengaan binnen één organistorisch verband niet als het meest verkieslijk ervaren, want in 1972 werd de stichting Algemene Instelling voor Maatschappelijke Dienstverlening „Het Groene Kruis" opgericht, die gezinsverzor ging en bejaardenhulp ging ver strekken. Het werd een regionaal gebeuren, waarbij zoals in een overzicht terecht staat „ieder van de participanten - en dat waren de Groene Kruisverenigingen in Amersfoort, Soest, Hoevelaken en Leusden, alsmede de vereniging Humanitas - wat inbracht," Van daar dat de naam „Het Groene Kruis" nog voortleeft. Enerzijds misschien niet helemaal terecht - het is immers geen „echt" kruis werk in de nauwere betekenis van het woord meer anderzijds toch wel juist, omdat de wijkverpleging, zeker in de grondvisie, meer dan al leen maar verpleging bedoelde te zijn! Gezinsverzorging en bejaarden hulp: de taken van de AIMD „Het Groene Kruis" Omvangrijke taken, want uit het jaarverslag 1976 blijkt, dat toen door de verzorgsters en helpsters in totaal gedurende bijna 300.000 uren hulp werd verleend. Dat gebeurde door een 500 full- en part-time gezinsverzorgsters en -helpsters, die bij ruim 700 gezin nen en alleenstaanden kwamen, omdat de huisvrouw in een zieken huis of andere inrichting was opge nomen, dan wel tijdelijk ziek was - het grootste deel van de hulpverle ningen - en wat de bejaarden be treft, omdat die niet meer alles zelf konden doen. Dat kwamen betekent niet, dat de gezinsverzorging en de bejaarden hulp er niet meer zijn, integendeel de gezinsverzorgsters en -help sters komen ook nu nog in heel Amersfoort en de omliggende plaatsen bij veel kliënten hulp bie den, hoewel men noodgedwongen niet alle aanvragen volledig kan ho noreren. Door verschuivingen - nieuwe „gevallen" helpen door el ders te beperken - poogt men met de beschikbare „vrouw"kracht, die door bezuinigingsmaatregelen niet kan worden uitgebreid, zoveel mo gelijk „nood" te lenigen. De heren Wijnands en Camphuis hebben een ander doel met hun verzoek te komen praten. Zij, en het hele bestuur van de AIMD „Het Groene Kruis" vinden, dat in het bestuur en in de stichting de stem van de kliënt te weinig gehoord wordt. En met dat kliënt bedoelen ze dan niet alleen de man of vrouw, die nu op dit moment toevallig hulp krijgt, maar iedereen die ooit eens hulp nodig zou kunnen hebben. Eigenlijk dus iedere Amersfoorter of Amersfoortse, iedere inwoner of inwoonster van Hoevelaken, Leus den enz. Daarom staan ze een stuk wezenlijke inspraak bij de aktivitei- ten van de instelling voor. „We wer ken met geld van de gemeenschap, doen aktiviteiten voor de gemeen schap. Dan moeten we de meest belanghebbenden - de kliënten en de potentiële kliënten - ook het ka naal geven om hun mening kenbaar te maken." Vandaar dat de stichting nu heeft opgericht de „Vereniging van Amersfoortse Kliënten van de Stichting Algemene Instelling voor Maatschappelijke Dienstverlening voor Amersfoort en omstreken „Het Groene Kruis". Een vereniging, die het bestuur als compleet los van de instelling ziet, zij het dan dat die vereniging twee bestuursleden in de stichting gaat aanwijzen en daarmee in de plaats treedt van de vroegere Amersfoortse kruisvereniging „Het Groene Kruis" die bestuursleden in de stichting aanwees. Het stich tingsbestuur van de AIMD „Het Groene Kruis" zal dus in het vervolg samengesteld zijn uit 2 leden aan te wijzen door Het Groene Kruis Hoevelaken, 2 leden door „Het Groene Kruis Leusden, 2 leden door „Humanitas" en 2 leden door de Vereniging van Amersfoortse Kliënten enz. Die Vereniging moet leden heb ben. Daar gaat het op dit moment in de eerste plaats om. Om mensen, die lid worden - en men denkt daar bij aan een minimale contributie van bijv. een dubbeltje per week, dus, 5,20 per jaar - en zo willen bijdra gen aan een democratisering van een instelling, die in het algemeen belang werkzaam wil zijn. „Het is het konkretiseren van een stuk maatschappelijke ontwikkeling." De beide bestuursleden voegen er aan toe, dat zij „eigenlijk nog maar ten dele weten wat naar boven zal komen." dat ze op enthousiaste reakties rekenen en zelf zodra de eerste ledenvergadering - dat wordt na de vakanties - gehouden is zullen aftreden. De heer Wij nands: „Als men mij als voorzitter zou kiezen, dan zal ik dat weige ren." Amersfoort is de tweede plaats in Nederland waar men op deze wijze het bestuur van een instelling voor gezinsverzorging wil democratise ren. In Noordoost-Groningen - de gemeenten Winschoten, Belling- wolde en Wedde - is het al met succes gerealiseerd Men hoopt nu, dat veel kliënten en potentiële kliënten zich bij het secretariaat van de vereniging, dat tijdelijk gevestigd is in het gebouw aan de Kleine Haag zul len melden. Het kan ook telefo nisch onder nr. 31334. Er wordt vaak geklaagd over gebrek aan Inspraakmogelijkheid. Als die Inspraak in de maatschappelijke dienstverlening u ernst is, dan hebt u nu de kans om te laten zien, hoe het initiatief gewaar deerd wordt! ACHTERVELD - Aan de onderlinge schietwedstrijd van de schietvereniging Ons Genoegen werd door 17 schutters deelgenomen. Slechts een schutter wist ditmaal het totale aantal van 50 punten te behalen. De uitslag was: 1. B Voskuilen 50 pnt. 2. P. van Nimwegen 49 pnt. 3. H. J. van Nimwegen 47 pnt. 4. G. Tolboom 46 pnt. 5. K. Jonkman 46 pnt. 6. P. Smink 46 pnt. 7. A. Vlug 46 pnt. 8. A. van Daatselaar 45 pnt. 9. J E. van Hamersveld 45 pnt. 10. W. Wittebrood 45 pnt. 11. W. v. d. Kletersteeg 45 pnt. 12. J. Kommer 45 pnt. 13. T. Vos 44 pnt 14 F. Koenen 43 pnt. 15. H Hols 42 pnt. 16. M. Pothof 37 pnt. 17. J. Blom 36 pnt ACHTERVELD - Woensdagavond 10 mei speelden de Achterveldse dames een oefenwedstrijd tegen de dames van de Valleivogels uit Scherpenzeel. Ook bij deze wedstrijd werden weer alle da mes ingezet. Vooral voor de jongere meisjes werd dit gedaan om wed strijdervaring op te doen. Voor de rust was Achterveld wel iets sterker dan Valleivogels. Door beide ploegen werd er leuk en sportief ge speeld. De rust ging in met een 1-0 voor sprong voor Achterveld. In de tweede speelhelft was Achterveld weer sterker. Ook nu wisten de Achterveldse dames weer tweemaal te scoren. Zij hadden zeker nog meerdoelpunten kunnen ma ken als er beter gecombineerd was ge speeld. De wedstrijd werd gewonnen met 3-0 in het voordeel van Achterveld. Ook in deze wedstrijd bleek, dat de jon gere meisjes het steeds beter gaan doen. Zondag 21 mei nemen de Achterveldse dames evenals het le senioren-elftal deel aan een voetbaltoernooi dat wordt georganiseerd door Limvio in Baarii. De aanvang van dit toernooi is om 12.00 uur. PvdA D'66 IQT O PPR PSP blVW I O Affiches. folders enz. verkrijgbaar bij M. BaKker. Aragon 28. Leusden-C. ACHTERVELD - Na maanden van drukke voorbereiding zal de toneel vereniging „Culdoto" vrijdag 19 mei en zondag 21 mei weer de jaarlijkse toneeluitvoering geven. Het te bren gen stuk is getiteld: „Een schot valt" en is geschreven door Agatha Christie. De handelingen vinden plaats in de tuinkamer van Sir Hen ry's huls ongeveer 18 mijl van Lon den. Het eerste bedrijf speelt zich af op vrijdag namiddag, het tweede be drijf 1e tafereel op zaterdagochtend en het tweede deel dezelfde dag doch iets later. Het derde bedrijf speelt zich af op maandagmorgen. De rolverdeling is: Sir Henry Ang Katelle (Henk Smit). Henriëtte Savernake (Betty van Ruitenbeek). Lady Lucy Angkatell (Riek v. d. Hengel). Edward Angkatell (Dick Snip). Midge Harvey (Margaret van Druten), John Chritow (Henk Schou ten). Gerda Christow (Greet Wessels), Veronica Crayne (Mien van Dalen), Gudgeon (Gerrit Tijmensen). Doris (Evelien Hak), Inspecteur Colquoun (Wim Vos) en Detective Sergeant Pen ny (Martin de Jong) Regisseur is de welbekende Wout Bakkenes, soufleuse is Wil Zwanen burg en grimeuse Marijke Hulshof Gezien de successen van voorgaande jaren zal het ook nu zeker weer de moeite lonen om naar deze opvoering te gaan De aanvang op beide avonden is om 20.00 uur. De toegangskaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal De uitvoe ringen zullen plaats vinden in Ons Ge bouw. Het betreffende stuk is op vrijdag 12 mei gespeeld in Huize St. Joseph. Uit de reacties die daarop gekomen zijn is het zeker aan te bevelen dit toneelstuk te gaan zien. Volgens een schrijven dat werd ontvangen van de voorzitster van de bejaardencommissie was het een stuk dat de moeite waard is om te gaan zien Het is een heel mooi stuk dat door alle leden met grote overgave en hun hele inzet verrassend goed is gespeeld.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7