De nieuwe Renault 18 De Atfasud Super met 1300 cc motoir en zonder roestproblemen Honda stijgt meest spectaculair De PK verdwijnt 20.000 zorgenvrije kilometers met de Rat 128 Shell Zuinigheids Marathon De vijfmiljoenste Mercedes Mitsubishi verhoogt Galant prijzen AUTO EN VERKEER Autoverkopen in Duitsland sterk gestegen Minder geld voor wegen in 1978 BMW's duurde* Volvo 343 met ML-behandeling Prijsverhogingen bij Datsun Prijsverlaging bij SAAB Nu ook 12 maanden garantie bij Skoda 240 D Eenvoudiger starten met Mercedes Autoverkopen 1977: A In West-Duitsland méér geld voor wegen 'der Krant - auto eri verkeer DONDERDAG 25 ME11978 Alfa Romeo, de Italiaanse staatsfabriek die recentelijk met de nieuwe Giulietta op de markt kwam, heeft nu ook de fameuze Alfasud in (ten nieuwe versie uitgebracht: de Alfasud Super. Het model van de Alfafabriek in Napels heeft sinds z'n intro ductie meer bekendheid gekre gen door z'n onstuimige roestvorming dan door z'n goede motorische en rij- technische kwaliteiten en dat heeft het imago van het merk na tuurlijk geen goed gedaan. Het is moeilijk te beoordelen wat nu belangrijker is bij de nieuwe Super, de ingrijpende anti-roestbehandeling of de technische verbeteringen, het vernieuwde dashboard en de 1300 cc motor die de jongste Sud-versie heeft meegekregen. Voor de pure Alfasud- enthousiast wellicht de laatst genoemde elementen, voor de doorsnee automobilist onge twijfeld de nieuwe carrosserie behandeling. Alfa heeft bij de Super voor eens en voor altijd willen afre kenen met het roest-spook: de nieuwe carrosserien zijn op alle delen waar veel corrosie kan voorkomen voorzien van zinc- rometal plaatstaal dat nog van een speciale coating is voorzien; tegelijkertijd heeft de fabriek alle sierlijsten, raam lijsten, bumpers en scharnieren uitgevoerd in roestvrij staal en bv. de kokerbalken gevuld met een speciaal kunststofschuim. Bovendien is het gehele lak- proces uitgebreid en verbeterd, zodat aangenomen mag worden, dat de nieuwe Suds eindelijk van het roestprobleem zijn verlost. Die anti-corrosiebehandeling geldt trouwens voor alle Alfa- suds, die thans de fabriek verla ten, teweten de Alfasud N. de standaarduitvoering met vier portieren en (als enige) een vierversnellingsbak, de Alfasud Tl. de stationwagen en de Sprint, het fraaie coupé-model van de Sud. Nieuw aan de modellenrij is thans toegevoegd de Super, uitgerust met dezelfde 1300 cc motor als de Tl. maar met een enkele ééntraps-carburateur en geen - zoals bij de Tl - gewijzigd inlaatspruitstuk. Die Super heeft met de grotere motor thans een vermogen van 68 Din PK (46,3 kW) bij 6000 t/m, tegenover 63 PK bij de standaard N en 76 PK voor de Tl-uitvoering. In feite is er motorisch weinig verschil tussen de nieuwe Super-versie en de eerder al ge lanceerde Tl. Wie de wagens rijdt merkt ook weinig verschil in prestaties, beiden zijn pittig in acceleratie en lopen alleen wat topsnelheid betreft iets uiteen: 155 voor de Super, 162 voor de Tl. Belangrijk is natuurlijk, dat de Tl uitsluitend in twee-deurs uit voering leverbaar is, terwijl men met de nieuwe Super nu ook een snellere uitvoering bezit van de normale vier-deurs sedan. Waar Alfa eigenlijk nooit omheen kan is een zekere mate van sportief motorlawaai en ook bij de nieuwe Super laat de 1286 cc krachtbron zich flink horen. Persoonlijk vonden we de ve ring van de Super wel heel erg stug. Wegoneffenheden zijn goed voelbaar in het interieur en bovendien ook nog hoorbaar. Maar dat zijn karaktertrekken, die duidelijk bij het merk Alfa Romeo thuis horen, alhoewel men bij de kortgeleden geintro- duceerde Giuletta toch zeker meer het accent op comfort heeft gelegd. In de wagen heeft Alfa het in strumentenpaneel wat verfraaid en gewijzigd en een nieuw 3-spakig stuurwiel aangebracht. De bekleding van de stoelen is eveneens ver nieuwd, maar het ware ons liever geweest als men ook het zitcomfort van die voorstoeler onderhanden had genomen. De zittingen zijn ons insziens wat tekort, terwijl de rugleuning on voldoende steun biedt en te hard aanvoelt. Toch blijft de Alfasud met z'n voorwielaandrijving een bij zonder handelbaar en uiterst prettig rijdend wagentje met vooral veel binnenruimte. Na tuurlijk is ook de Super weer uitgerust met een vijf versnellingsbak die uitstekend schakelt en dankzij de goed ge kozen overbrengingsverhou dingen de Alfa-rijder de keuze laat tussen een sportieve rijstijl of een wat meer bezadigde, waarbij de vijfde (overdrive) met een lang bereik z'n steentje bij draagt. Uiteraard ook in een gunstiger brandstofverbruik. De fabriek geeft een verbruik aan van 1 op 13,5 bij 80 km/uur tot 1 op 10 bij 120 km. Prijzen: Alfa Sud N: 1,2 I vierdeurs 13.490,-- Super: 1,3 liter vierdeurs 14.990,-- TL; 1,3 liter, tweedeurs 15.490,-- Sprint: 1,3 liter coupé 18.990,-- Shell gaat dit jaar ook in Ne derland een speciale zuinig heidswedstrijd organiseren. Dergelijke wedstrijden houdt Shell al enkele jaren in Engeland en Duitsland. Het gaat er om bij de Shell Zuinigheids Marathon om met een zelfgebouwd wagentje een parcours af te leggen met een gemiddelde snelheid van mini maal 15 km/uur en daarbij zo min mogelijk brandstof te ge bruiken, Er zijn enkele onvoor stelbare records te verbeteren. Zo vestigde vorig jaar het Cranfield Instituut in Engeland een record voor benzinewagens van 1 op 388 kilometer. In Duits land kwamen leerlingen van de opleidingsschool van Mercedes Benz met een piepklein dieseltje tot een verbruik van 1 op 674 kilometer. Tenslotte vestigde Brian Beattie - werkzaam bij Shell en daarom buiten mede dinging strijdend - een officieus benzinerecord van 1 op 485 ki lometer. In de loop van dit jaar zal een aantal Nederlandse inschrijvers trachten deze records te breken. Shell nodigde uit de Technische Hogescholen van Delft, Eindho ven en Twente, terwijl voorts nog een aantal HTS'en is ge vraagd een wagen op de weg te brengen. De wagentjes moeten drie of vier wielen hebben, door één man worden bestuurd en aangedreven worden door een verbrandingsmotor die loopt op Supershell benzine.Aan start en prijzengeld is een bedrag be schikbaar van 10.000,--. De eerste prijs bestaat uit de Shell zuinigheidstrofee en een bedrag van 2500 gulden. Tijdens de Tweewieler RAI toont Shell één van de recordwagentjes. de fabriek. In 1968 waren het er al 2.000.000, in februari 1972 drie miljoen, terwijl de vier- miljoenste in februari 1975 ge reed kwam. Thans fabriceert Daimler-Benz dagelijks ca. 1600 personenwagens. Sinds de hervatting van de produktie in 1946 kon Daimler- Benz dezer dagen het feit vieren dat de 5-miljoenste Mercedes, een 350 SLC, van de band liep. In 1946 was de produktie uiteraard nog bescheiden: 240 wagens van het type 170V. In januari 1951 werd de 100.000-grens overschreden. Daarna ging het steeds sneller. September 1958 zag de voltooiing van de 500.000ste wagen. De miljoenste verliet vier jaar later Ook het Japanse merk Mit subishi heeft in januari prijsver hogingen doorgevoerd. De Sigma 1600 GL ging 692 gulden omhoog (nu 15.998,-) de Sigma 2000 kost thans 18.598,- (plus 828,-). Het afgelopen jaar is in Neder land een recordaantal per sonenauto's verkocht. Ten op zichte van 1976 steeg het aantal nieuw verkochte personenwa gens met 7,69% tot rond 570.000 stuks. Procentueel ging Honda het meest vooruit. Deze Japan ner, die onlangs een geheel nieuwe behuizing kreeg in Rid derkerk, zag het aantal verkochte auto's stijgen met ruim 90%. Mitsubishi, een tweede Japans merk dat een stormachtige ontwikkeling doormaakt, ging in 1977 ruim 75% omhoog. Mazda - het wordt vervelend, maar ook dat is een Japans merk - steeg met 38,5% tot meer dan 25.000 auto's. Mazda heeft zich daarmee tot tweede Japanner in Nederland opgewerkt, na Toyota. Audi bezet op de lijst met de snelste stijgers de vierde plaats met een stijging van 31,65% en Alfa Romeo staat vijfde met 22,33%. Ford is zesde met 21,1%, Lada zevende met 20,0%, Volkswagen achtste met 14%, Peugeot negende met 12,75%, Vauxhall tiende met 8,24% en Citroen elfde met 8,1 Dan volgt er een aantal merken dat wel enige winst boekte in 1977 ten opzichte van 1976, maar waarbij de stijging minder was dan die van het to taal. Waarbij de stijging dus tus sen de 0 en 7,69% lag. Het gaat om Opel, Toyota, Datsun en Saab. Verlies leden in 1977 ten op zichte van 1976 Skoda. Renault, Mercedes Benz, BMW, Volvo, Simca, Fiat en Leyland. De vol ledige lijst ziet er als volgt uit: Honda 90,18% Mitsubishi 75,66% Mazda 38,50% Audi +31.65% Alfa Romeo Ford Lada Volkswagen Peugeot Vauxhall Citroén '22,35 '21.10 4 20,0 14.01 12,75 8,2! 8,10 Opel Toyota Datsun Saab Skoda Renault Mercedes Benz BMW Volvo Simca Fiat Leyland en zal als concurrenten vooral de Peugeot 305, De Opel Ascona en de Ford Taunus krijgen. De Renault 18, die eind september in Nederland leverbaar wordt, verschijnt in vier versies, de GT, GTL, TS en GTS. De eerste twee hebben een 1400 cm' viercilin- der motor van lichtmetaal, die ook in de Renault 16 TX staat. De 1400-motor is een vergro te versie van de motor van de Renault 12. Deze machine wordt door Renault onder meer ge monteerd in de Zweedse uit voering van de Renault 12 en verder wordt de 1400-motor aan Volvo geleverd voor de 343. De Renault 18 heeft voor wielaandrijving. De GTS heeft standaard een vijfversnel lingsbak. De modellen met de DOOR FRED v. d. VLUGT In West-Duitsland is het aantal nieuw verkochte per sonenauto's het afgelopen jaar met liefst elf procent toe genomen tot bijna 2,6 miljoen stuks. Op de eerste plaats, met een aandeel van 31%, staat Volkswagen, dat kans zag 790.000 nieuwe wagens aan de man te brengen. Een vooruitgang ten opzichte van 1976 met 19%. Opel is in Duits land nummer twee met een ver koop van bijna een half miljoen wagens en Ford staat derde met 371.000 stuks. Op de vierde plaats staat Mercedes Benz met 220.000 verkochte personen wagens. BMW is vijfde met 140.000 stuks en Renault komt als eerste niet-Duitse merk op de lijst met een verkoop van 123.000 wagens. Fiat is met een achtste plaats het tweede buitenlandse merk met een ver koop van 113.000 wagens. De Japanners zijn in Duitsland nog maar kort actief. Op de totale verkoop betekent een aantal van 63.000 Japanse auto's nog weinig, maar dat was tien jaar geleden in ons land ook nog zo. Ten opzichte van 1976 stegen de Japanners in Duitsland al 48%. Toyota is ook bij onze oosterburen het grootste Japanse merk. Tijdens de jaarlijkse autoten toonstelling van Genève, die dit jaar van 2 tot 12 maart duurt, heeft Renault een geheel nieuw mpdel aan haar reeds omvang rijke programma toegevoegd, de Renault 18. De nieuwe R18 komt qua afmetingen globaal overeen met de Renault 12. Bovendien heeft de wagen, net als de R12 en in te genstelling tot de overige Renault-modellen, pontoncar- ro$serie. De „vijfde deur'" die door Renault indertijd met de R4 is geïntroduceerd, ontbreekt bij de Renault 18. De Renault 18 is bedoeld als aanvulling van het programma. De wagen vervangt dus geen enkel bestaand model. Hij past wonderwel boven de Renault 12 grote motor kunnen tevens worden geleverd met een auto matische versnellingsbak. Met de 1400-motor is de Renault 18 goed voor 153 km/uur en met de TX-motor voor 163 km/uur. Veel is gedaan aan de be scherming van de carrosserie tegen roest. Naast alle gebruike lijke behandelingen hebben kwetsbare carrosseriedelen nog een extra laag van zink. Deze laag wordt al bij de fa bricage van het plaatstaal aan gebracht. Verder is het onder houd aan de wagen zo eenvou dig mogelijk gehouden door dat onder meer een diagnosestekker is ge monteerd. Uiteraard behoeven ook bij deze Renault de grote beurten slechts om de 15.000 km te worden uitgevoerd. Om een nog lager bedrag te treffen dat beschikbaar voor de aanleg van nieuwe gen, moet je tien jaar teruggi in de begrotingen van Rijkswegenfonds. Voor dit j{ is op de begroting van het foi een bedrag opgevoerd van miljoen gulden, maar daar mi al direct 80 miljoen af die in 1 tekort zijn gekomen. Van and» ministeries worden bijdrai^ verwacht tot een totaal van miljoen gulden, zodat tol voor 1978 beschikbaar is miljoen. De bijdrage van het Rijk het Rijkswegenfonds zijn - dit jaar drie miljoen terug; schroefd tot 57 miljoen. De tomobilisten storten in 1978 zamenlijk een bedrag van lii 830 miljoen in deze pot. Bij instelling van het Rijksweg# fonds is indertijd vastgest dat 70% van alle benodigde g|t den steeds direct uit staatskas zou komen en 30% in de vorm van opcenten de motorrijtuigenbelasting reet door de automobilist z worden betaald. Nu komt dus nog maar fractie van de staat terwijl groot deel van het geld, dat automobilisten binnenbreng! niet meer aan wegen wordt gegeven De kopers van een Volvo 343 hoeven in de toekomst na aan koop van hun auto niet meer extra kosten te maken voor een eventuele ML anti-roest- behandeling. Sinds 1 januari is bij Volvo Car B.V. in Bom een nieuwe fabriekshal in gebruik genomen, waarin alle 343's na produktie aan de lopende band, een totale ML-behandeling krijgen. Het ML-procedé dat - zoals bekend - uit Zweden stamt ge schiedt in 3 fasen: eerst de on derzijde van de wagen, waarbij het antiroestmiddel in 90 speciale openingen wordt ge spoten, daarna de behandeling van de zijkanten van de auto tot raamhoogte en tenslotte de mo torruimte. Met deze speciale ML-service wil Volvo de goede naam, de kwaliteit en de levens duur van haar produkten extra waarborgen. De prijzen van de Volvo's 343 zijn desondanks niet verhoogd. Ook Datsun heeft de prijzen van haar modellen onlangs ver hoogd: NIEUW OUD Cherry 100A 10.925,- 10.575,- 120 Y 12,395,- 11.955,- 160 B 15.995,- 14.990,- Laurel 19.990,- 18.850,- Saab heeft aan z'n model- lenreeks voor 1978 weer het type GLCM 2 toegevoegd, dat zich onderscheidt van het basis 99 model door wissers en sproeiers op de koplampen, electrisch verwarmde bestuurdersstoel en uitklapbare achterzijruiten. Door de intro ductie van dit luxe model is de prijs van de standaard LCM 2 verlaagd van 23.000,- tot 21.990.-. De 99 GLCM 2 gaat 23.490,- kosten, de vierdeurs GLCM 4: 24.100,-. deze grote beurt opvallend goedkoop kon blijven. Mede door het diagnosesysteem kwam deze beurt op 155,10, hetgeen bepaald heel redelijk is Het brandstofverbruik is in de tweede periode van 10 000 km gunstiger geworden Dit is toe te schrijven aan het feit dat de wagen meer ingereden raakt Het verbruik over de tweede 10 000 kilometer was gemiddeld 1 op 12.1. terwijl over de volle 20 000 kilometer een verbruik is gemeten van 1 op 11,9 Zonder meer gunstig gezien de manier waarop de wagen wordt gebruikt De totale onderhoudskosten van de wagen over 20.000 km zijn nu gestegen tot 199.29 Voorts is er 1779.32 besteed aan brand stof De afschrijving en posten als renteverlies, verzekering en belas ting komen nog niet aan de orde Onze oosterburen, die onder een socialistische regering van een krachtige economie kunnen genieten, gaan bepaald niet ge bukt onder een anti-auto beleid. De Westduitse minister van ver keer Gscheidle heeft onlangs bekend gemaakt dat in de komende jaren niet minder dan 6000 km autosnelwegen zullen worden gebouwd in de Bonds republiek als onderdeel van een vijfjaren investeringsplan. In 1977 was voor wegenbouw en verbetering van wegen een bedrag van 6 miljard D-mark be schikbaar. Dit jaar wordt dat verhoogd tot 6,6 miljard, terwijl men voor 1979 het wegen bouwfonds wil verhogen tot 7,1 miljard mark. Toch wel een iets andere aanpak dan bij ons gaan De Tsjechische autofabriek Skoda is er eindelijk toe overge- garan- tievoorwaarden voor haar pro ducten aan te passen aan de thans in Europa geldende maat staven. Sinds 1 februari geeft Skoda nu ook een garantie van één jaar. ongeacht het aantal verreden kilometers. De Mercedes 240 D wordt te genwoordig uitgerust met een mechanische inspuitpomp, die het tot dusver gehanteerde pneumatische systeem ver vangt. Starten en afzetten van de dieselmotor geschiedt nu uitsluitend door middel van de contactsleutel. Wanneer deze sleutel in start positie wordt gedraaid, begint de voorgloeitijd, waarna kan worden gestart zodra het voor- gloeicontrolelampje is gedoofd. Door deze handeling is de be kende trekschakelaar vervallen. Met ingang van 23 janui* zijn de prijzen van alle BW modellen, met uitzondering de 630 en 633 Coupé s met middeld 2,1 verhoogd, goedkoopste auto van Beierse fabriek, de 316, gaat 19.234,- kosten (w 18.821,-), de 518: 24.986 (was 24.367,-), de nieuwe 7i 42.716,- (was 41.654,-). Eén januari 1978 is officieel)! de EEG-landen het nieuwe t ternationale stelsel van Eenhl den ingevoerd, dat algeme^ wordt aangeduid als het stelsel. In dat nieuwe stelsell onder meer geen plaats me? voor de bekende pk waarmeet| het motorvermogen nu aangeven. De pk verdwijnt i wordt opgevolgd door de kil watt (kW) die al jaren als eenhe| van elektrisch vermog bekend is. Voordat het metriel stelsel werd ingevoerd. waar! ons land in 1820 koploper wf heerste er op het gebied eenheden een complete chacl Maten werden aangegeven ff Amsterdamse voet® Rijnlandse voeten, ellen Jl tientallen andere eenheden (M veelal onderling totaal ge# verband vertoonden en doe gaans ook volstrekt willekeur p waren gekozen. Het metrie I stelsel bracht eenheid in I warboel. Voor de lengte werdl j voorbeeld de meter als de juis I eenheid gekozen. Dat neemt niet weg dat erop daarna, tot aan de dag van ve< daag, nog grote verschillen bi staan. De Engelsen rekenen b voorbeeld nog steeds rr I mijlen in plaats van kilomete Om tot meer eenheid komen wordt nu een nieuw sti sel ingevoerd. In de toekoi moeten we dus gaan wenrw aan motoren van 73,5 kW plaats van 100 pk (1 pk 0 kW). Shell heeft, om dat gewei ningsproces te eenvoudigen. een boekje uit; geven waarin het nieuwe stel: wordt behandeld. Het boekje gratis verkrijgbaar bij Shell derland Verkoopmaatschapp Antwoordnummer 175 te R< terdam. Opbellen kan ook: OU 696112. De duurtest Fiat 128 die sinds november dienstdoet bij Wereld op Wielen is de 20 000 kilometer ge passeerd zonder dat er noemens waardige problemen met de auto zijrj geweest In het verslag van de eefste 10 000 km waren er wat aanmerkingen op de werking van de'schokdempers Die zijn inmid dels voor garantie vervangen Tij dens de tweede 10 000 km is voorts een lekkage verholpen aan vopr- en achterruit en is de tarikdop vervangen Dit alles ook voor garantie pe grote servicebeurt die nor maal gesproken bij kilometerstand 10.000 moet worden uitgevoerd, is in overleg met de dealer later aan bod gekomen in verband met een buitenlandse trip van de Fiat. Het feit dat de wagen eerst bij stand 14.400 het noodzakelijke onder houd kreeg, verhinderde niet dat

Leusder Krant | 1978 | | pagina 12