Deel Weteringbewoners willen echte wijkvereniging oprichtingen Uitgangspunt voor het centrale systeem: kostendekkend tarief Pony-manege in 't Spul steeds groter vraagteken „Wij zijn de diktatuur van de wijkraad beu e wijkraden en het CAS n n WOORDVOERDER J. J. KOOL: Nieuw „Wegwijs in voorbereiding DONDERDAG 25 ME11978 7 an de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Als de lidige wijkraad De Wetering niet reid is om haar organisatie om te rmen tot een demokratisch tot and gekomen wijkvereniging. dan Hen verschillende Weteringbewo- rs, die de „dikatuur van de jkraad zat zijn", zoals wordt ge- ald, een nieuwe, maar dan echte jkvereniging oprichten, kompleet >t statuten en huishoudelijk reg- iient, met een demokratisch geko- n bestuur. We hadden hierover n gesprek met één der initita- ■fnemers, de heer J. J. Kool. Bij dit isprek waren ook andere Wete- igbewoners aanwezig, die dit ini- itiel ondersteunen. NIET DEMOKRATISCH Het grootste bezwaar van deze wijk bewoners is wel het feit, dat de wijkraad niet demokratisch tot stand is gekomen en sindsdien nog steeds niet demokra tisch werkt. De heer Kool: ,,ln feite wordt de wijkraad De Wetering door in hoofdzaak twee bewoners gevormd. Dat is de secretaris en de pen- ningmeesteresse van de wijkraad. Wie het wijkblad doorleest ziet die namen dan ook steeds terugkomen Ik ben van mening, dat het beter zoü zijn, indien de heer De Weerdt als secretaris terug treedt uit de wijkraad Hij drukt een veel te groot stempel op de wijkraad De We tering. Daarnaast is het bezwaar van velen, dat zo langzamerhand de indruk vaste voet aan de grond krijgt, dat de mening van de heer De Weerdt de me ning van de bewoners is Dat is een foutief uitgangspunt De kwestie is na melijk, dat de uitspraken van de wijk raad, vooral in zaken die bewoners raken en waarbij de gemeente betrokken is. niet zijn gebaseerd op de meningen van de desbetreffende be woners. Die bewoners worden namelijk niet gehoord Hoe wij over bepaalde zaken denken, dat lezen we wel in het wijkblad Kijk, en dat gaat ons nu zo langzamerhand te ver Onze mening in de kwestie van de schietbaan, waar wij toch wel het dichtst bij komen te zitten, is niet gehoord door de wijkraad. Dit als voorbeeld" SLECHTE NAAM De heer Kool is van mening, dat de heer De Weerdt, door zijn persoonlijke bemoeizucht met zaken, die buiten de kompetentie van de Wetering valt, de wijkraad en de wijk een zeer slechte naam bezorgt ,,En dat niet alleen", aldus woordvoerder Kool. De secretaris beweegt zich door de wijk als een op- perbewaarder van orde en recht. Hij grijpt in met bezwaarschriften als een Weteringbewoner het bijvoorbeeld waagt een stukje grond van de ge meente te kopen, want dat gaat ten koste van het openbaar groen, zegt hij dan. Alsof de Weteringbewoners hun tuin zouden verwaarlozen Ik kan desgewenst namen noemen van Weteringbewoners, die nu niet bij dit gesprek aanwezig wilden zijn, omdat ze bang zijn betrokken te worden bij deze zaak Niet omdat ze het er niet mee eens zouden zijn, maar omdat men bezig is met de aankoop van een stukje grond van de gemeente en bang is voor inmenging door de heer de Weerdt door middel van wéér een be zwaarschrift De wijkraadsecretaris doet niets anders dan z'n hobby uitoefenen, ..gemeentetje pesten" en jaagt daarbij en passant ook de Wete ringbewoners zelf tegen zich in het har nas" Standpunten betreffende bij voorbeeld de verkoop/huur van stukjes grond, aanpassing verkeersdrempels, nieuwe ontsluiting van de wijk, dak kapellen e d kunnen niet door de huidige wijkraad worden ingenomen en daarmee naar buiten treden, zonder dat daarbij de wijkbewoners zelf en met name de betrokkenen in die wijk, worden gehoord" VERANDERING WIJKRAAD 99 Wat de heer Kool en de zijnen nu willen, is het omvormen van de huidige wijkraad tot een demokratisch tot stand gekomen wijkvereniging. koninklijk goedgekeurd, kompleet met statuten en huishoudelijk reglement. ..Wettelijk hebben de uitspraken en de handelingen van de huidige wijkraad geen enkele kracht. Subsidies kunnen niet aan deze wijkraad worden gege ven". Om een echte wijkvereniging te kunnen oprichten, is het volgens de heer Kool noodzakelijk, dat er het één en ander gaat veranderen binnen het KOMPLIMENT Het is niet de bedoeling van de heer Kool om alle aktiviteiten van de wijkraad over éen kam te scheren, integendeel. De heer Kool: „Ik wil de werkgroep rek- reatie en kreativiteit mijn komplimenten maken voor het vele en goede werk, dat reeds uitgevoerd is. Dankzij het en thousiasme van deze werkgroep zijn veel aktiviteiten een groot succes ge worden. Naar mijn mening worden de kinderfeesten en de avonden voor vol wassenen terecht door dit wijkorgaan De Wetering georganiseerd Immers een wijkraad, die niet via een demok- ratische weg tot stand is gekomen, be hoort alleen algemene zaken te behar tigen. LEUSDEN/CENTRUM - Don- erdag 18 mei vond in het Voorlich- ngs Centrum aan de Zwarteweg verleg plaats tussen een vertegen- oordiging van de gemeente en af- evaardigden van de diverse wijkra- en alsmede technici op het gebied an centrale antenne installaties. De rgadering werd voorgezeten door ethouder Wagenaar en had uiter- Brd als onderwerp de centrale ont- angst installatie die zowel televisie s radio ontvangst in de gemeente eusden moet gaan verzorgen. HAOTISCHE TOESTAND In zijn openingswoord haalde wet- )uder Wagenaar aan. dat de op deze ast aan te sluiten bewoners in 2 groe- ïn uiteen vallen, nl. de bewoners in de istaande wijken en de bewoners van 3 ±3000 nog te bouwen woningen, die !>ór 1985 gerealiseerd moeten zijn. De chaotische toestand die we tot ±3 ar geleden hadden is ontstaan door ït feit, dat er in Leusden diverse sys- men bestonden plus het feit, dat de inleg in bepaalde wijken niet gecoör- neerd was waardoor de ontvangst echts was te noemen. Op 12 en 3 juni zullen informatie dagen worden ahouden waarop technische details innen worden besproken De heer Mikkers, die hierna het oord kreeg, zette nog eens uiteen hoe samenstelling van de commissie as en met welke opdrachten zij haar erk is begonnen. De commissie moest ervan uitgaan, it de gehele gemeente op het CAS angesloten zal worden. Het betrof hier b bestaande kernen. Voorts moest de immissie bezien, hoe het systeem het Bste zou kunnen worden aangelegd, kening houdende met het feit. dat emand gedwongen kan worden om het CAS aangesloten te worden, ntvangst van België Vlaams zal tot de ogelijkheden behoren, terwijl met een Bkende installateur een ,,up dating" )ntract is afgesloten, hetgeen zoveel ihoudt, dat te allen tijde over de meest loderne apparatuur beschikt kan wor- en De heer Scheffer, CAS-technicus, as van mening, dat het ontvangst-sta an professioneel moet zijn, zodat alle mogelijkheden benut zullen kunnen 'orden. Elke installatie moet volgens de PTT eschikt zijn voor de ontvangst van 12 V en 16 FM kanalen. In de wijken zul- mini-ster punten worden aange- acht. van waaruit de aansluiting met ©woningen mogelijk zal zijn Naar zijn mening zijn in deze context de be- ïaande CAS niet meer te handhaven of te passen. De financiële kant van deze zaak zal 'Igens een woordvoerder van de commissie als volgt zijn De kapi- taalslasten van de mast met alles wat daarbij hoort, af te schrijven in 8 jaar op basis van 7'/:% rente bedraagt 83,50 per aansluiting Hierbij komt nog een bedrag van 2,50 aan admini stratiekosten De variabele kosten lig gen op 25,-. Het totaalbedrag zal dan nog verhoogd moeten worden met 18% BTW. zodat per aansluiting en per jaar verschuldigd zal zijn een bedrag van 130,-. WELKOMST KASTJE Volgens de heer Stein heeft men in zage gehad in contracten in andere gemeenten en aan de hand daarvan is men gekomen tot een concept over eenkomst, waarin o a geregeld is, wie als eigenaar van de CAS optreedt en wie als gebruiker De aansprakelijkheid wordt hierin geregeld, alsmede hoe en waar storingen gemeld dienen te wor den Voorts is hierin opgenomen een bepaling die handelt over het hoe en/of wat ingeval van verkoop van het pand Voorts wil de commissie aan de ge meente adviseren om als proef een zgn .welkomst kastje" in de woningen te monteren, zodat men eerst een erva ring kan opdoen, alvorens men beslist over wel of geen aansluiting Na de pauze ging men over tot het beantwoorden van een 20-tal vragen die door de gezamenlijke wijkraden van Leusden Centrum zijn opgesteld De indienster van deze vragen mevrouw De Jong, verzocht de com missie de vragen zoveel mogelijk schriftelijk te behandelen De heer Wa genaar zegt haar toe, zoveel mogelijk de vragen ter vergadering te bespreken en tevens van dit overleg en de bemer kingen die daarop betrekking hebben gewag te maken in het aan het ge meentebestuur uit te brengen rapport. De voorzitter vroeg de aanwezigen er van overtuigd te willen zijn, dat de commissie streeft naar realisatie van een maximaal systeem voor minimale kosten. De commissie is van mening, dat het niet mogelijk moet zijn, dat bestaande systemen in de wijken gehandhaafd moeten blijven Zij is van oordeel dat de aanwezige systemen minder van kwa liteit zijn dan het nieuwe systeem Kop peling van het aanwezige net op het nieuwe, zal geen kwaliteitsverbetering tot gevolg hebben De commissie zal het gemeentebestuur dan ook voor stellen, haar mening te volgen. De voorzitter voegde hier nog aan toe, dat de jaarlijkse bijdrage aan de huidige systemen een probleem vormt Als gevolg van de slechte kwaliteit, heeft het gemeentebestuur gemeend, niet tot verhoging van de jaarlijkse bij drage te moeten besluiten Indien de huidige systemen gehandhaafd blijven, zal wel degelijk tot verhoging moeten worden besloten. De hoogte daarvan is nog niet bekend De voorzitter zou een afwijzing van het nieuwe systeem be treuren, aangezien er een kwali teitsverbetering zal ontstaan terwijl het programmapakket zowel voor radio als voor tv een grote uitbreiding zal onder gaan. De hoogte van de totale kosten die op een wijk drukken gaan als men niet wenst te worden aangesloten, zijn nog niet berekend, maar men kreeg de toe zegging, dat die berekening alsnog zal worden gemaakt, zodat op de expositie dagen de betrokkenen de informatie zullen kunnen krijgen. In de gemeente Leusden betalen tot op heden huurders van woningen een bijdrage in de kosten van het huidige systeem aan de verhuurder. De vraag kwam nu naar voren hoe de commissie denkt een en ander te regelen, wanneer over enige tijd ook een bijdrage door de gemeente wordt verlangd voor het nieuwe systeem Volgens de commis sie dient er overleg plaats te vinden met de eigenaresse(n) van de diverse com plexen. waaronder de Woningstichting Leusden. Van deze laatste stichting wordt op korte termijn uitsluitsel ver wacht. De wijkraden stellen, dat door het nieuwe systeem, de gemeente in een monopolie-positie komt t.a.v de c a i. en het hebben van een antenne op het dak. Daardoor, zo gaan zij verder, zal er geen behoefte meer bestaan aan een antenneverbod Zou het dan niet juister zijn, zo besluiten zij hun vraag, om daarom de modelbouwverordening (art. 14) van de VNG te hanteren? De modelverordening, zo antwoordde de woordvoerder van de commissie gaat uit van een repressief toezicht, terwijl de gemeente een preventief toezicht wenst. Hij benadrukte, dat in de huidige bouwverordening een antenneverbod is opgenomen. Anticiperend op de voorgestelde regeling, hebben b. en w toegestaan, dat een aantal antennes zijn verrezen Op een desbetreffend verzoek zegde de voorzitter toe, dat men zo spoedig mogelijk komt met een inzicht in de totale aansluitvoorwaar den. Deze aansluitvoorwaarden zullen in beginsel van toepassing zijn op de ge bruiker van het betreffende pand na of met toestemming van de eigenaar van dat pand Binnenshuis zal weinig ver anderd behoeven te worden De door de PTT goedgekeurde snoeren welke men thans in gebruik heeft, kan men over het algemeen blijven gebruiken. Op de vraag waarom het noodzake lijk is de mast met een goede 30 meter te verhogen, teneinde België te ontvan gen, terwijl volgens de vragenstellers, algemeen bekend is, dat België hier slecht te ontvangen is, antwoordt de commissie, dat metingen hebben uit gewezen, dat voor een goede ont vangst van de FM-zenders een mast is vereist van ca. 60 meter hoogte Op 72 meter hoogte is zowel België Vlaams TV als goede FM-ontvangst waar te nemen. De hieraan verbonden meer kosten bedragen nog geen 1 van de totale kosten Gelet hierop, zo gaat de commissie verder, dient het ontvangst gedeelte zo goed mogelijk te worden uitgevoerd Er is nog getracht instraling te verkrijgen vanaf Utrecht, doch de in vloed van de aanwezige Heuvelrug is zodanig, dat dit niet mogelijk wordt geacht Het vooroverleg met Provin ciale Staten in verband met de aanleg van de mast, heeft reeds plaatsgevon den en is nog gaande. Een opmerking over plaatsing van de mast in het hoofdcentrum werd op technische, praktische als stedebouwkundige gronden afgewezen. Dat de gemiddelde radioluisteraar ,,aan zijn trekken komt" is wel zeker, aangezien hem zeker 15 FM-kanalen ter beschikking staan, terwijl het net ca. 40 kanalen kan transporteren Kortegolf transport zou plaats kunnen vinden. Een afzonderlijke antenne op de mast zou wellicht uitkomst bieden Op de vraag of een inzicht verschaft kon wor den in de mogelijkheid in de toekomst het abonnementstarief te verlagen, antwoordde de commissie, dat een kostendekkend tarief het uitgangspunt is. Blijkt b v. het aansluitpercentage be duidend hoger te zijn, dan aanvankelijk was aangenomen, dan kan tot verla ging worden overgegaan. De commissie denkt niet aan een openbare aanbesteding. De keuze is door de commissie gemaakt op basis van ingediende offerte, persoonlijke gesprekken, kwaliteit en andere gron den. De wijkraden vroegen nog, wat de enquête onder de bewoners van Leusden betreffende de centrale antenne installatie zal gaan inhou den. De commissie antwoordt hier op, dat een persoonlijke benadering van de inwoners centraal staat. In overleg kan bepaald worden of en zo ja waar een aansluiting wordt ge wenst en wat de financiële con sequenties daarvan zijn. Zoals reeds eerder werd vermeld, zal op 12 en 3 juni een expositie worden gehouden. Vragen op technisch gebied kunnen worden ingediend bij de heer Her mans, afd. voorlichting. Teneinde duidelijkheid aan de Leusdenaren te verschaffen kwam de suggestie naar voren dit te doen met een info of een stencil. Informatie zal zeer zeker worden verstrekt, maar de wijze waarop dit zal geschieden wordt nog nader bekeken. bestuur van de wijkraad ..Het lijkt ons beter, dat de heer De Weerdt plaats maakt voor anderen. Zijn wijze van op treden heeft De Wetering als wijk geen goed gedaan Doordat hij steeds zijn standpunten als die van de wijk naar voren heeft gebracht, lijkt het net alsof de Wetering-bewoners in totaliteit de dwarsliggers zijn. Terugkoppelen met de bewoners is er niet bij Dat zal snel moeten veranderen Zo niet, dan zullen wij een nieuwe wijkvereniging oprichten, geheel demokratisch zoals het hoort" Kortom: binnen de wijk De Wetering gaan steeds meer stemmen op, die van mening zijn, dat er iets moet gaan gebeuren. „De in woners van de wijk De Wetering" stellen het bezit van een wijkraad op hoge prijs, maar dan een echte wijk raad met een écht wijkbestuur, op demokratische gronden tot stand gekomen. Een surrogaatlichaam zonder inspraak, is voor hen minder dan een zoethoudertje", aldus woordvoerder Kool, die verder aktie zal ondernemen om een echte wijk vereniging daadwerkelijk van de grond te krijgen, indien de huidige wijkraad op deze voet doorgaat en geen rekening houdt met de echte wensen en belangen van de wijk bewoners, zoals door de heer Kool naar voren wordt gebracht. Belang stellenden kunnen kontakt met de heer Kool opnemen. Zijn adres is: Walstro 81, telefoon 43506. Wérk mcc aan een. fijn leefbaar Leasden stem ff D, lijst 2 Vraag ons aktieprogramma 033-41695 LEUSDEN/CENTRUM - Of de door het overlegorgaan 't Spul beoogde ponymanege in de voormalige boerderij in Groenhouten ooit zal worden gerealiseerd, wordt met het verstrijken van de tijd een steeds groter vraagteken. Verleden week donderdag vond de zoveelste (mo gelijk de voorlaatste?) vergadering plaats. Hoewel openbaar, slechts bezocht door de 9 orgaanleden (met Ir. M. F. M. Reichert als Invaller voor mevrouw C. Verduin) en de pers. Of het ongunstige tijdstip - de bespre king duurde van 16.00 tot 17.30 uur - daaraan schuld had, dan wel dat de betrokkenen van het touwtrekken om 't Spul langzamerhand meer dan genoeg krijgen, laten wij maar buiten beschouwing. Het was eenmaal niet anders. Voorzitter H. R van Maanen vroeg zich af, of de geringe respons op de in de wijk gehouden enquête (277 uiterlijk op 21 april ingekomen reacties beteke nen een oogst van circa 40%) voldoen de was om een goed gefundeerd rap port te kunnen uitbrengen aan de com missie ruimtelijke ordening, die op haar beurt b w. van advies moet dienen De heer A Hoogendam (sterk voor stander van het behoud van de omstre den boerderij) vond van wel. Vooral toen de heer Reichert het percentage bij een herhaalde enquête niet slecht vond, maar er wel de nadruk op legde, dat de antwoorden met alleen ja of neen onvoldoende gerubriceerd waren voor het bepalen van een duidelijk stand punt De ondervraagden waren in twee groepen onderverdeeld en wel in direct omwonenden en overige Groenhouters. Een meerderheid (18 van de 32) uit de eerste groep staat tegenover het plan om van t Spul een ponybedrijf te maken De voornaamste bezwaren waren stank, vliegen en ver keersoverlast Verrassend was een nieuwe suggestie van een geënquê teerde, die de boerderij plat wilde ten gunste van een autoparkeerplaats Bij de door de commissie ruimtelijke orde ning aan het overlegorgaan gestelde voorwaarden was duidelijk gesteld, dat de mening van de direct omwonenden in de besluitvorming zeer zwaar meetelt en dat zou voor de actiegroep wel eens funest kunnen zijn BOVEN BEGROTING Temeer omdat de kosten van het op knappen van de in zeer slechte staat verkerende gebouwen (de heer Hoo gendam liet zich ontvallen dat de jeugd de boerderij reeds praktisch heeft ge sloopt) veel hoger uitkomen dan het streefbedrag van 100 000,- Ge meente-architect J. Roggenkamp bracht cijfers op tafel (exclusief de var kensstal en de tabaksschuur) die tus sen de 50 en 100% boven de raming liggen en dat bevordert het voortbe staan van 't Spul ook niet. Het benader de ruitersportcentrum te Amersfoort heeft kennelijk de indruk dat Leusden zit te springen om de ponymanege Men keek destijds al vreemd op. toen werd gesteld, dat de pony's niet door de gemeente worden aangekocht Voorts heeft men tot nu toe te kennen gege ven, niet aan de kosten van restauratie te willen meebetalen Voor een dubbel tje op de eerste rangbestaat geen aan leiding Inmiddels gaat de tijd dringen. Voor 1 juli moet het overlegorgaan een binnen de gestelde voorwaarden blijvend rapport produceren. Op de volgende vergadering - vrijdag 9 juni a.s. te 16.00 uur - hoopt het met zo veel elan aan het voortbestaan van 't Spul werkende groepje Groenhouters het eindrapport, in clusief de verder uitgediepte en quête gereed te hebben. Zeer veel moeite en tijd hebben zij er tot nu toe aan besteed. Of dat allemaal zin heeft gehad, zal t.z.t. de (nieuwe) ge meenteraad uitmaken. 55 LEUSDEN - Het bureau Voorlichting van de gemeente Leusden bereidt op het ogenblik een nieuwe uitgave van de informatie-gids ..Wegwijs in Leusden voor Deze week zullen alle verenigin gen. instanties en organisaties die in de huidige uitgave genoemd worden of bij het Bureau Voorlichting bekend zijn. een brief ontvangen met een antwoord- strook. waarop wijzigingen, verbeterin gen en/of aanvullingen vermeld kunnen worden Het verzoek is deze antwoord- strook vóór 5 juni naar het Bureau Voor lichting terug te zenden Mogelijk zijn er (nieuwe) verenigin gen instanties of organisaties die (nog) niet bij het Bureau Voorlichting bekent zijn. maar wel voor vermelding in ..Wegwijs in Leusden in aanmerking willen komen Hen wordt verzocht dit - eveneens voor 5 juni - kenbaar te ma ken en wel door de nodige gegevens in een envelop zonder postzegels te zen den aan het Bureau voorlichting van de gemeente Leusden. Antwoordnummer 108. 3800 XA Leusden, met in de lin kerbovenhoek de vermelding ..Weg wijs'

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7