eel belangstelling voor de KV-avond in de Hakhorst Raad Leusden komt vanavond bijeen 9eel kruispunt Hamersveldseweg-Noorderinslag al eerstkomende jaren niet worden afgesloten Slotdag Antilopen Wie nadenkt stemt op ons LIJST 3 )E POLITIEKE PARTIJEN EN DE KERNWAPENS /ERKGROEP RO VAN HET CML VERGADERDE: PROGRESSIEF LEUSDEN EST66 Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 25 ME11978 LEUSDEN/CENTRUM londerdag 18 mei had het Interker- elijk Vredesberaad Leusden een fo- jmdiskussie georganiseerd in de chuur van de Hakhorst, waar veel elangstelling voor bleek te bestaan, oei van de avond was om te weten komen hoe de plaatselijke politici it de verschillende politieke partijen achten over de problematiek van de ernwapens in het algemeen en over eaktie van het IKV: „Help de kern wapens de wereld uit, om te eginnen uit Nederland" in het bij- onder. Aan de hand van een drietal ragen werd de leden van het forum e gelegenheid gegeven hun stand- unt uiteen te zetten. Speciale gast oor deze avond was de heer Mient an Faber, secretaris van het indelijk IKV. Hij kreeg van de voor- itter. de heer E. J. Tuininga, als erste het woord om een korte inlei- ing te houden. De heer Faber lichtte allereerst het oei van de kampagne toe. nml. de pro- ematiek van de kenbewapening terug brengen van landelijk naar plaatselijk veau Vooral omdat de plaatselijke po- ici anders denken over het onderwerp an de landelijke politici. Hij kon- ateerde. dat de ethische normen bij e plaatselijke politici en de individuele urgers een grotere plaats innamen het kernbewapeningsvraagstuk, m bij de deskundigen en landelijke ilitici. Na deze korte inleiding kreeg de heer Bergsma van de VVD als eerste het woord zijn standpunt toe te lichten Al lereerst stelde de heer Bergsma. dat het onderwerp niet thuishoorde in de plaatselijke politiek, wel bij de in dividuele burger. Doel van de bewape ning was zijns inziens een geloofwaar dige defensie teneinde de geestelijke waarden veilig te stellen Vrijheid van meningsuiting was het hoogste goed voor de heer Bergsma De vraag of hij kernwapens al dan niet aanvaardbaar vond, achtte hij in principe een onjuiste vraag, omdat elk wapen onredelijk is tegenover degene die ongewapend is. De vraag realistisch benaderd moest hij echter konkluderen, dat dankzij de nu cleaire bewapening er 33 jaar vrede is De vraag, hoe hij dacht over eenzijdige verwijdering van kernwapens uit Neder land. achtte hij niet realistisch en in feite hypocriet, slechts wederkerig vermin deren was toelaatbaar Pieter Eterman. die de heer Loth van de P.S.P. verving, begon met te stellen dat geestelijke waarden niet te verdedi gen zijn. zeker niet met wapens. Daarom oordeelde hij eenzijdige ont wapening zeker zinvol. Hij vond het et hisch onverantwoord om doeleinden te bereiken d m v. nucleaire wapens. Het voorstel van het IKV juichtte hij dan ook toe. omdat hij deze zaak van zodanig belang achtte, dat iedereen, ook de kerken en al de mensen in Leusden zich daarmee bezig moesten houden. Tens lotte merkte de heer Eterman op dat er veel tijd. geld en inspanning nodig zal zijn om alternatieven te zoeken voor de verdediging van onze geestelijke waar den Vervolgens kreeg de heer van Dalen van het CDA het woord Deze spreker was zo eerlijk te vertellen dat zijn partij niet alleen de geestelijke, maar ook de materiele waarden wil verdedigen. Voor wat betreft d$ verdediging van de soevereiniteit blijkt er geen verschil te zijn met de VVD Hoewel de heer van Dalen de opvatting van het IKV deelde dat de kernwapens de wereld uit moeten, verschilde hij met het IKV van mening over de feitelijke oplossing van het probleem Een eerste stap in de goede richting was zijns inziens het in stellen van kernwapenvrije zones in de wereld Een andere stap in de goede richting zou de ondertekening van een no-first use verklaring zijn. Op zijn beurt vond de heer Joosten van de P v.d.A. dat er een onderscheid moest worden gemaakt tussen de ver dediging van de geestelijke en ma teriële waarden De verdediging van materiële waarden door kernwapens veroordeelde hij volledig. Persoonlijk vond hij het verdedigen van geestelijke waarden met kernwapens eveneens onjuist. Met het I.K.V. was hij van oor deel dat Nederland een daad moest stellen D'66 werd vertegenwoordigd door de heer Woudstra, die met name inging op de gevaren van de neutronenbom, die hij drempelverlagend achtte en als zo danig dan ook ernstig veroordeelde Hoewel het kernwapenvraagstuk binnen zijn partij nogal controversieel lag, was hij persoonlijk van mening dat eenzijdige verwijdering van kernwapens zeker gewenst was. De heer Groen van het G.P.Vdie trouwens ook het S.G.P. vertegen woordigde, ging uitgebreid in op het ge vaar van het communisme Reden waarom hij verdediging van ons met kernwapens noodzakelijk achtte. Een zijdige verwijdering van kernwapens zou zijns inziens averechts werken. Als laatste spreker kwam de heer van der Ven van de P P R aan het woord De vraag wat het doel is van be wapening was zijns inziens in de huidige tijd van massale vernietigings wapens niet langer goed te praten, omdat kernwapens nu eenmaal niet louter en alleen defensief zijn. Hij was van oordeel dat als het vrije westen zijn hogere waarden wilde verdedigen onze wapens daarmee in overeenstemming dienen te zijn. Zijns inziens vernietigt het eventueel gebruik van kernwapens, ja zelfs het dreigen ermee, op het ethies vlak onze hooggeroemde waarden Uit deze vloeit volgens de heer van der Ven voort dat eenzijdige verwijdering van kernwapens uit Nederland gewenst is Met deze stelling gooide hij de knuppel in het hoenderhok. Nadat Mient-Jan Faber had ge reageerd op hetgeen de plaatselijke partijvertegenwoordigers hadden geantwoord, kreeg de zaal het woord. Een eerste aanzet werd gegeven door een vertegenwoordiger van de VVD., die zich met name richtte tot de heer Eterman van de P.S.P Uit zijn vraagstelling bleek dat hij een een voudige burenruzie vergeleek met een zeer ingewikkelde kwestie als atoom bewapening en een eventueel voortvloeiende oorlog. De heer Eterman stelde daartegenover dat door een burenruzie met een atoombom te beslechten niet alleen de buren en hij zelf maar het hele land slachtoffer zou worden Andere mensen uit de zaal bleken gelukkig dieper over de pro blematiek te hebben nagedacht. Een van hen stelde dat ook in bijvoorbeeld Rusland mensen in dorpen en steden wonen, die waarschijnlijk evenzeer be vreesd zijn voor een atoomoorlog. Het is de individuele burger, die slachtoffer wordt van een eventuele atoomoorlog Een andere spreker vroeg aandacht voor de grote gevaren van de moderne techniek op biologisch en chemisch ge bied. die. als wapen gebruikt, de indivi duele mens bedreigen Tot slot besloot de voorzitter, de heer Tuininga, die met name na de pauze de VVD-aanhang herhaalde malen tot de orde had moeten roepen, de vergadering rond elf uur. met het uitspreken van de hoop dat hetgeen er deze avond te berde was gebracht een ieder verder aan het denken zou zetten. (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad van de ge meente Leusden komt vanavond om half acht bijeen in de raadzaal voor het houden van haar maandelijkse openbare vergadering. Op de agen da staat, naast het elders in dit num mer behandelde voorstel inzake de uitvoering van de woonwagenwet, o.m. de volgende voorstellen: DRIEHOEKSRUIL MET HBOV (Van de redaktie) LEUSDEN - De werkgroep Ruimte- Ijke Ordening van het Comité Mi- uzorg Leusden hield zich dins- jagavond onder meer bezig met het |ruispunt Hamersveldse- eg/Noorderinslag, Schoolsteeg- sjes en het advies van de werk- |roep hierover aan b. en w. van usden, het tweede deelplan Lan- nbeek, het toekomstige lurtsteunpunt aan de iorderinslag tegenover Hakhorst en het hoofdcentrum en verder werd •nige aandacht besteed aan de doelstellingen van CML, coördina- jtieteam en werkgroepen. Voor de Hamersveldseweg is enige duide lijkheid gebracht door de heer Dort- jmond, hoofd van de hoofdafdeling stadsuitleg, die sprak over een mis verstand als wordt gepraat over afs luiting van een „poot" van het uispunt Hamersveldseweg- rderinslag op korte termijn, liervan is geen sprake. „In de eerste ise van het hoofdcentrum zal niets in dit kruispunt worden veranderd, t zal wèl beter worden beveiligd r een volwaardige verkeerslich- istallatie. Mocht na een periode in twee, drie jaar nodig blijken - om "Ike reden dan ook - iets aan het lispunt te veranderen, dan zal dit Isnog aan de orde worden gesteld. eerstkomende jaren is dit echter iet aan de orde," aldus de heer ortmond. Binnenkort zal een on- eveer gelijkluidende verklaring van et gemeentebestuur te verwachten jn. IIEZENKAMP Het schetsontwerp voor de Biezen- 'mp is nog niet gereed Hoewel in de )nge vergadering van de werkgroep las toegezegd, dat hierover dinsdag- vond kon worden gepraat, is de projek- ntwikkelaar (samen met de ge- eente) er nog niet in geslaagd een oed plan op tafel te leggen De ver achting dat dit het geval zou zijn, was fwat optimistisch, zo verklaarde de -er Dortmond, die overigens de ezegging deed. dat het ontwerp schetsplan medio juni te verwachten is Overigens is het nog steeds de bedoe ling, dat zowel De Biezenkamp als het Hoofdcentrum (De Hamershof) gelijk tijdig gereed zullen komen. De heer Spaans waarschuwde er voor, dat de gemeente niet opnieuw in een vacuum terecht moest komen, maar volgens de heer Dortmond, was hiervan geen sprake „We zijn op dit moment nog keurig op schema," stelde hij de werk groep gerust Zoals bekend zal de Biezenkamp worden ontwikkeld door Amro-Westland/Utrecht en hel hoofdcentrum door Delta Lloyd HOOFDCENTRUM De aanvraag voor bouwvergunning artikel 19 voor het hoofdcentrum ligt op dit moment ter inzage tot en met 30 mei a s. op het gemeentehuis. Om niets aan het toeval over te la ten, zal de architectuur van het hoofdcentrum eerste fase door TNO worden getest. Dit onder meer naar aanleiding van opmerkingen, onder andere in de werkgroep R.O. gemaakt over mogelijke tochtgaten in de winkelpassages. Het gemeen tebestuur heeft besloten om het hoofdcentrum in haar geheel in een windtunnel door TNO te laten testen op eventuele gebreken. Daarvoor zal het hoofdcentrum in een maquette nauwkeurig worden nagebouwd, kompleet met de omgeving, zoals die er in een straal van drie honderd meter rond het hoofdcentrum uit zal zien. Aan de hand van een aantal proeven zal kunnen worden nage gaan, of er dingen mis zijn en er maatregelen getroffen moeten wor den. De heer Dortmond: „Ik ben erg blij met dit onderzoek. Omdat het de bedoeling is, dat de komplete proef in één dag wordt afgerond, waarbij ook de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur aanwezig zullen zijn om ter plaatse over de te nemen maatregelen te beslissen, zodat geen tijd verloren gaat. Het is altijd beter om een proef van tienduizend gulden of daaromtrent uit te voeren en op tijd tekortkomingen te ont dekken, dat later voor tonnen te moeten verbouwen omdat die ge breken niet tijdig zijn onderkend." De werkgroep was eveneens blij met deze voorgenomen proef door TNO. LANGENBEEK De realisering van het plan Zwanen burg zal waarschijnlijk in 1981 kunnen plaatsvinden, zo werd dinsdagavond meegedeeld Het gedeelte van de tweede fase ten zuiden van de wijk Groenhouten zal het laatst worden ge realiseerd. Momenteel is men bezig met het ontwikkelen van het plan Langenbeek ten zuiden van Alandsbeek oost en west. De werkgroep boog zich dins dagavond over de hoofdstrukstuur van dit plan. waarin onder meer enkele nieuwe elementen zijn ingebracht. Zo zal de wijk vanaf de Noorderinslag wor den ontsloten door één weg. die zich in de wijk zal splitsen. Vooral het eerste deel van de weg zal omsloten worden door geluidsisolerende elementen (zoals bijvoorbeeld een geluidswal) De bestaande groenstruktuur in het plan zal niet worden gebruikt voor ver- keersontsluitingen, wel zullen delen ervan deel uit kunnen maken van een fiets- en voetpadennet. Een groot deel van het plan bestaat uit vrije sector en premie-huur- en koopwoningen. In de vrije sector zullen zowel geschakelde woningen als alleenstaande woninger kunnen worden gerealiseerd, waarbi de kavels van de alleenstaande vrije sectorwoningen gevarieerd in grootte zullen zijn. Getracht zal worden om ar chitecten en gegadigden in een vroeg stadium rond de tafel te brengen, waar door misschien in gezamenlijk overleg kan worden gewerkt aan een zo homo geen mogelijke bouw in deze vrije sec tor, met de mogelijkheid tot experimen ten en samenwerking onderling Hierdoor kan wellicht worden voorko men, dat dit deel van de wijk zal gaan bestaan uit allerlei mogelijke woning typen zonder dat er enig verband on derling zal bestaan De Noorderinslag zal nabij de Hakhorst in zuidelijke richting worden verlegd, waardoor ruimte vrijkomt voor de bouw van een buurt-steunpunt voor enkele winkels in de voedingssector (buurtwinkels). Aan beide zijden van dit buurtsteunpunt zal ruimte zijn voor vrije sector-woningen, het be staande gedeelte van de Noorderin slag zal dan gaan verdwijnen. De werkgroep drong er op aan, dat van dit gedeelte Noorderinslag in ieder geval de voet- en fietspaden ge handhaafd blijven voor een betere bereikbaarheid van o.m. het buurtsteunpunt en de Hakhorst voor fietsers en wandelaars. Ook nu weer sprak de werkgroep R.O. zich uit voor doortrekking van de Noord erinslag richting Achterveld mét aan leg van een tweede brug over het Val leikanaal. Zoals bekend heeft de raad beroep aangetekend bij de Kroon in zake de beslissing van GS om hiervoor geen toestemming te verle nen. SCHOOLSTEEGBOSJES De werkgroep ging - na enige wijzi gingen - akkoord met het opgestelde advies van de werkgroep over de be stemming van de Schoolsteegbosjes aan b en w van Leusden. Dit advies werd zelfs nog enigszins versterkt door het schrappen van extensieve rekreatie in de Schoolsteegbosjes, waardoor in feite wordt geadviseerd de School steegbosjes geheel af te sluiten voor welke vorm van rekreatie dan ook. HOUTSKELETBOUW Ten aanzien van het plan Langenbeek werd door de heer Dort mond nog opgemerkt, dat hierin ook eventuele houtskeletbouw is gepland. Hierbij denkt de gemeente aan on geveer 58 premie-koopwoningen. Met de desbetreffende gegadigden voor deze woningen zal overleg worden ge pleegd over het wel of niet uitvoeren in houtskeletbouw. NOTA HUISVESTING GE MEENTEHUIS Begin juni zal de nota gemeentelijke huisvesting het licht zien, waarin de mogelijkheden voor het onderbrengen van gemeentelijke diensten in vier al ternatieven naar voren zal worden ge bracht. Eén van die mogelijkheden is - zoals bekend - het bouwen van een gemeentehuis in het hoofdcentrum Er blijken nog drie andere alternatieven te zijn De werkgroep RO van het CML zal zich in een extra vergadering op dinsdag 13 juni a s. hierover gaan buigen De werkgroep komt. zoals eer der gemeld, ook op 6 juni a s. bijeen voor bespreking van de Struktuurstudie Eemland. In 1973 verkocht de raad aan de Stichting Landelijke Organisatie Vormingswerk Werkende Jongeren te Utrecht in het plan Plincenhof een per ceel bouwgrond ter grootte van onge veer 4000 m-\ Aangezien de voorge- nomën bouw van deze organisatie niet door is gegaan, kan de gemeente de grond voor andere doeleinden gebrui ken. Het gemeentebestuur stelt de raad voor de grond van de Stichting terug te kopen en een deel daarvan, ongeveer 1720 m:, gelegen aan de Groene Zoom, door te verkopen aan de Stich ting Hogere School voor Gezondheids zorg (HBOV) Op dit stuk grond zal. zo staat in het voorstel, de gemeente 86 parkeerplaatsen aanleggen ten be hoeve van de school (Inmiddels zijn de parkeerplaatsen reeds aangelegd) SUBSIDIE GEN ONS GENOE- Als de raad akkoord gaat. ontvangt de Achterveldse schietvereniging „Ons Genoegen" een subsidie van 1 000,- als bijdrage in de modernisering van de schietbaan, het elektrisch maken van hetschijvensysteem. B enw stellende raad voor de subsidie te verlenen (de totale kosten van de modernisering be dragen 2.968.-), temeer omdat Ons Genoegen als sportvereniging in Ach terveld een belangrijke plaats inneemt, de vereniging klein is (vijftig leden) en daardoor een te grote financiële aderla ting zou moeten doen en omdat Ons Genoegen nog nooit eerder een subsi die heeft aangevraagd. Waardering voor het werk van Ons Genoegen door middel van duizend gulden subsidie lijkt het college op haar plaats LEUSDEN/CENTRUM - Het korf balseizoen loopt ten einde. De competi ties zitten erop en verleden week speelde het eerste team haar laatste wedstrijd tegen DSV. De Hilversummers wonnen de spannende wedstrijd en konden daarna hun kam pioenschap vieren Het tweede twaalftal kon in een na-competitie de mogelijkheid om aan degradatie te ont komen niet grijpen en moet voor de tweede maal in successie een stapje terug Het Don Bosco-toernooi. georganiseerd door de daar logerende korfbalclub Blauw Wit (Amsterdam) ver liep voor Antilopen zeer gunstig Zowel het eerste als het tweede team werd 2e in hun poule De jeugd heeft a s zater dag m Hilversum nog een groot toernooi en daarna heeft korfballend Leusden drie maanden rust. Op 3 juni wordt het seizoen passend afgesloten met een „familiedag "op het Burg Buiningpark Niet alleen voor de leden Het bestuur hoopt, dat heel wat ouders en andere familieleden van Antilopen hun gezicht weer eens laten zien en deelnemen aan de diverse activiteiten met als slot een barbecue. De Antilopen kennende, zal het zeker een geslaagde dag worden OOK VOOR DE ZONNEBLOEM In verband met de verhoogde huurprijs van de Johanneshoeve. vraagt de Zonnebloem een aanvullen de subsidie van 450 - Het college stelt de raad voor hiermee akkoord te gaan SUBSIDIE ZWEMBAD DE GLIND Omdat Achterveld niet over een ei gen zwembad beschikt, gaat het over grote deel van de Achtervelders zwemmen in het zwembad De Glind op enkele kilometers afstand van het dorp en te bereiken via de Schoonder- bekerweg Een eigen zwembad is vol gens b en w ten aanzien van Achter veld nog steeds een onhaalbare zaak Vandaar dat de gemeente Leusden een bijdrage geeft in de kosten van het zwembad De Glind. Zonder de lezer te vermoeien met de ingewikkelde for mule die daarvoor wordt gehanteerd, volstaan wij met de mededeling dat b en w de raad voorstelt voor 1978 een subsidie te verstrekken van 3.750- Naar schatting komen ongeveer 300 vaste zwemmers (abonnementen) uit Achterveld en nog eens 4000 inciden tele zwemmers (losse verkoop). GEZINSVERVANGENDE TEHUIZEN Volgens het voorontwerp provinciaal plan inzake de behoefte aan dagver blijven en gezinsvervangende tehuizen voor geestelijk gehandicapten, zal Leusden of Amersfoort in aanmerking komen voor een gezinsvervangend te huis voor geestelijk gehandicapten met een capaciteit van 24 plaatsen Op dit moment worden door de Dokter Willem de Jongstichting plannen ontwikkeld voor een dergelijk tehuis in Amersfoort of Leusden. Na realisering daarvan komt de totale capaciteit in de regio op 136 plaatsen Het gemeentebestuur is in principe bereid medewerking te ver lenen aan een vestiging in een van de toekomstige uitbreidingsplannen Der halve stelt het college voor met het eer der genoemde voorontwerp akkoord te gaan BOUW SCHOLENCOMPLEX ACHTERVELD De bouw van het scholencomplex aan de Jan van Arkelweg, waar de raad een krediet van 1.780.000,- beschikbaar stelde, is toch duurder uitgevallen dan was geraamd. Door hogere salariskosten van de techni sche dienst inzake niet geraamde intensieve begeleiding 33.125,77), niet geraamde kosten 43.180,95) en hogere bouwkosten 45.105,29) is het totale bouwbedrag 121.412,01 te laag geraamd. B. en w. stellen de raad voor een aanvul lend krediet te verstrekken, afgerond op 125.000,-. Jan Jacobs, Jan Zeeman, Marion Defares, Jan Boerma. Jan Mandemaker, Rinze Bloemhof, Wim Loth, Corri Verduin PSP

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9