Raad in het kort 31 mei is voorbij Partijen sloten campagnes af Niet-confessionele meerderheid dient initiatief-voorstel in VOORTGEZET ONDERWIJS IN LEUSDEN LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT Leusder Krant - raad Leusden DONDERDAG 1 JUN11978 (Van da redaktle). LEUSDEN - Vorige week donderdag hebben de frakties van de WD, Progressief Leusden en lijst Kuljpers een initiatiefvoorstel Inge diend over het voortgezet onderwijs In Leusden ter behandeling In de raadsvergadering van 29 Juni. Bij de Ingekomen stukken was de desbe treffende motie van de eerder genoemde drie partijen opgenomen, door de raad aanvaard op 27 april. B. en w. delen daarbij mee, dat de be studering van de materie enige tijd vergt, maar dat b. en w. In principe bereid is steun te verlenen aan het streven tot een samenwerkings school voor voortgezet onderwijs in Leusden te komen. Die opmerking viel bij de confessionele partijen In verkeerde aarde. Vorige week don derdag gingen KVP, CHU en AR/SGP op deze uitspraak van b. en w. in. Vooral de AR/SGP (de heer Van Maanen) had met de uitspraak van het college problemen. „Wij staan beslist niet achter deze verklaring", deelde de heer Van Maanen nadruk kelijk mee. De heer Bokkers (KVP) vroeg zich af, of deze steun van het college betekent, dat andere kan didaten bij voorbaat worden uitge sloten. Burgemeester Rademaker wees er op, dat alles nog in studie Is. Wethouder van Onderwijs, W. A. van Zandbrink, zei weinig hoop te heb ben, mede door het standpunt van staatssecretaris De Jong (zelf uit Amersfoort afkomtlg), die duidelijk liet merken, dat de noodzaak van voortgezet onderwijs per regio wordt bekeken. De afstand Leusden- Amersfoort is te klein, om zonder meer voortgezet onderwijs in Leus den te kunnen rechtvaardigen, is de indruk." Maar wij blijven alert en hopen toch voortgezet onderwijs in Leusden te kunnen realiseren", aldus wethouder Van Zandbrink. Mevrouw Verduin (namens VVD. Progressief Leusden en lijst Kuypers) ging nog even op de materie in door er op te wijzen, dat het initiatiefvoorstel wordt ingediend, omdat de materie te belangrijk is om als ingezonden mede deling af te doen. Het voorstel heeft de volgende inhoud: ..Op 19 december 1974 besloot de Raad tot het instellen van een commissie ad hoe uit haar midden, welke tot taak kreeg een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor de stichting van een school voor voort gezet onderwijs te Leusden. in de ver gadering van 26 juni 1975 verklaarde de raad zich met het door de commissie uitgebrachte rapport e.d 19 mei 1975 akkoord. De samenvattende conclusies van het rapport laten wij hieronder vol gen: 1. van een vóór 1 februari 1976 in te dienen verzoek voor het plaatsen op het scholenplan. als bedoeld in artikel 64 e.v. van de wet op het voortgezet onderwijs, van een school voor voortgezet onderwijs in Leusden is alleen al om procedu rele redenen geen effectuering te verwachten voor 1980: 2. op 1 januari 1975 lag de ge middelde basisgeneratie 12-13- jarigen in Leusden 0,45% hoger dan het landelijk gemiddelde: 3. de belangstellingspercentages voor de diverse vormen van voort gezet onderwijs verionen in Leus den een aanzienlijke afwijking van het landelijk gemiddelde en wel in die zin, dat de belangstelling voor het mavo/havo/vwo aanmerkelijk hoger ligt dan dit gemiddelde, ter wijl de belangstelling voor het lager beroepsonderwijs hier beduidend onder blijft; 4 op 1 januari 1975 was er en ook in de verdere toekomst zal er In Leusden een voldoende leerlin- genpotentieel aanwezig zijn voor het stichten van een scholen gemeenschap voor mavo/havo/vwo; 5. gelet op de verzuiling binnen het onderwijs, in Leusden tot uiting komende in het gegeven, dat van het totaal aantal leerlingen bij het lager onderwijs op 16 januari 1975 er 33% waren geplaatst op Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos en Marnix Kreljns. Redaktle-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Flnnmark 32, Leusden-c„ tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c„ tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mall, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De mee*te ki de Leusder Krent gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering ven archief- en hletorieche foto'e) WJ vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. da BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding ven gewenste foto, aantal, nummer van krent, peglne waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is eon uitgave van da BDU-Krantencomblnatie, Postbus 67 te Bar- nevoid. openbare scholen. 33% op r.k. scholen en 34% op prot. chr scho len, kunnen eventuele mogelijk heden voor voortgezet onderwijs in Leusden op grond van de cijfers slechts worden geëffectueerd bij een bundeling van krachten; 6 de enige uitzondering op de con clusie. vermeld onder 5, is te maken voor een categorale mavo-school, voor het stichten waarvan in een verdere toekomst waarschijnlijk wel per afzonderlijke richting kan worden voldaan aan de stichtingsnorm voor wat betreft het vereiste aantal leerlingen. Daar een categorale mavo-school in het algemeen minder aantrek kingskracht geniet dan een in scholengemeenschap opgeno men mavoschool. zulks vanwege het gemis aan doorstromingsmo gelijkheden, wordt het oprichten van categorale mavo-scholen niet aanbevolen; 7. daar er op grond van de cijfers geen mogelijkheden zijn in Leusden voor het stichten van een gemeentelijke scholengemeen schap voor voortgezet onderwijs is er voor het gemeentebestuur geen taak weggelegd om verzoeken in te dienen voor plaatsing op het scholenplan, bedoeld in art. 64 en volgende van de wet op het voort gezet onderwijs; 8. aannemende, dat het belangstel lingspercentage voor het lage be roepsonderwijs in Leusden relatief laag blijft, zijn er in deze gemeente geen verdere mogelijkheden voor de vestiging van deze scholen voor voortgezet onderwijs. Bij een even tueel toenemende belangstelling voor deze onderwijsvorm worden de kansen evenmin hoog aange slagen, aangezien de keuzemoge lijkheden ten aanzien van de diverse beroepsopleidingen bij een kleine school beperkt zijn; 9 de verwachting bestaat, dat een eventueel in Leusden te vestigen school voor voortgezet onderwijs ook leerlingen van omliggende gemeenten zal aantrekken; 10 bij de beoordeling van de mogelijk heden voor voortgezet onderwijs in Leusden moet rekening worden gehouden met de onderwijssituatie in de regio Eemland. Uit deze samenvatting van het rapport concluderen wij, dat een school voor voortgezet onderwijs in Leusden, onderwijsinhoudelijk en levensbe schouwelijk zo breed mogelijk opgezet dient te worden Zoveel mogelijk Leusdense kinderen kunnen van deze brede opzet profiteren en voor meer dan 1 school voor voortgezet onderwijs zal geen ministeriële toestemming wor den gegeven. Een samenwerkings school voor mavo-havo-vwo lijkt ons dan ook de beste oplossing. De Stichting Samenwerkingsschool Leusden heeft het Gemeentebestuur van Leusden verzocht haar aanvraag voor plaatsing op het Regionaal Deelplan voor voortgezet onderwijs te steunen. De Werkgroep Streekplanp rognoses cie WESP. advies-cie aan de minister), zal in haar advies aan de mi nister over plaatsing van de Stichting Samenwerkingsschool op het deelplan, de steun van het Gemeentebestuur van Leusden bij de aanvraag zeker in posi tieve zin mee laten wegen. Gelet op het vorenstaande vragen de frakties van VVD, Progressief Leusden en lijst Kuypers aan het gemeentebe stuur van Leusden, ambtelijke en be stuurlijke steun te verlenen aan de Stichting Samenwerkingsschool Leus den. Wij stellen u voor dit voorstel te be handelen in de Raad van 29 juni 1978." DORPSHUIS Mevrouw Verduin vroeg het col lege hoe snel subsidie kon worden aangevraagd voor de realisering van het dorpshuis In Leusden-Zuid. De Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijnszorg heeft het projekt bij voorrang op de urgentlelijst ge plaatst. Indien snel met een voorstel kan worden gekomen, komt het pro jekt in aanmerking voor subsidie van zowel de provincie als van CRM. Wethouder Van Woudenberg (CHU) deelde mee, dat een bouwaanvraag zo snel mogelijk Ingediend zal wor den. Het moet officieel voor 1 juli, maar, aldus de wethouder, misschien is uitstel mogelijk. De grond in de Pon-driehoek voor het Dorpshuis is nog niet aangekocht, maar er is wel een principe toezegging door Pon gedaan, dat de gemeente dit stuk grond kan aanko pen, zodra de plannen rond zijn. Vla het bestemmingsplan is de plaats echter wel vastgelegd. TE VROEG De heer Mandemaker (Progressief Leusden) zette een kanttekening bij de verkoop van een stuk grond aan de heer J. J. Kool aan de Walstro. Volgens de heer Mandemaker was de heer Kool alvast begonnen het stuk grond in ge bruik te nemen alvorens de raad er over had beslist. Hij vond deze voortvarend heid niet juist en vroeg het college om opheldering. Wethouder Wagenaar (VVD): „Dat berust op een vergissing van de zijde van de desbetreffende ge meentelijke dienst. Men was daar in de veronderstelling, dat he£ al verkocht was en daarom had men de heer Kool toestemming gegeven de grond in ge bruik te nemen. De dienst is wat voorba rig geweest. De heer Kool is geen on rechtmatigheid te verwijten", aldus de heer Wagenaar. ZWEMBAD ACHTERVELD De heer Kuljpers (lijst 6) brak nog een lans voor een eigen zwembad voor de Achtervelders. In Achterveld schijnt men op dit moment bezig te zijn te onderzoeken, In hoeverre Achterveld zelf een zwembad kan realiseren. „Nu moeten de Achter velders naar De Glind. Dat is eigenlijk veel te ver", vond de heer Kuljpers. Deze verkiezingstoespraak werd door de andere frakties niet In dank afgenomen. Mevrouw Van Amerom (VVD): „Te ver? Het Is niet verder dan van de Wetering naar zwembad Bavoort." De heer Os sendrijver (KVP): „Ik ben het deels met de heer Kuljpers eens, maar het is toch duidelijk uitgezocht, dat het financieel niet haalbaar zou zijn een zwembad in Achterveld te stichten. Overigens is het juist, dat men in Achterveld desondanks de moge lijkheid onderzoekt." Wethouder Van Zandbrink (KVP): „Ik zie een zwembad niet gauw In Achterveld komen. Het Is een ijdele hoop te den ken, dat een zwembad in Achterveld kan worden gerealiseerd. Die realiteit zal in Achterveld onder ogen moeten worden gezien." WANDELPADEN Volgens de heer Ossendrijver (KVP) is het wandelpad Zwartegoor- derweg bij Vinselaar niet meer begaan baar, omdat een stuk ervan is omge ploegd. Hij vond dat geen aan vaardbare zaak en drong er bij het col lege op aan om niet alleen de wandel paden in de gemeente te inventariseren (wat al eens eerder was beloofd), maar er ook op toe te zien, dat deze soms al erg oude paden, niet zo maar plotseling geheel of gedeeltelijk verdwijnen. „Wij zullen ons best doen", was het enige wat wethouder Wagenaar (VVD) kon beloven. MORTUARIUM Mevrouw Verduin (Progressief Leusden) vroeg aandacht voor het mortlarium In het Kruisgebouw aan Rozengaarde, dat zal worden ver plaatst. Hiervoor Is medewerking van de gemeente gevraagd, maar tot nu toe heeft die geen uitsluitsel ge geven en de eigenaar wil graag we ten. waar hij aan toe Is. „Ook onder de bevolking heerst enige onrust over de ontstane onzekerheid over het voortbestaan van dit mortia- rium", aldus mevrouw Verduin. Bur gemeester Rademaker: „We doen ons best. We zijn er druk mee bezig en de brieven zijn nu de deur uit, zodat er meer schot in de zaak kan komen." FIETSPAD HORSTERWEG LOCK- Hel ziet er naar uit. dat het fietspad langs de Lockhorsterweg eindelijk ge realiseerd kan worden. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van de heer Mandemaker (Progressief Leus den) deelde wthouder Wagenaar mee. dat deze week de laatste gesprekken zullen worden gevoerd en dat kan wor den verwacht dat dan de zaak is afge rond en de desbetreffende grond in bezit van de gemeente zal zijn. SNELHEIDSCONTROLE De heer Mandemaker (Progres sief Leusden) brak een lans voor re gelmatige snelheidscontrole op de Horsterweg bij Stoutenburg. „De po litie controleert wel vaak In Stouten burg op de Hessenweg, maar het zou wellicht verstandig zijn om ook de Horsterweg er bij te betrekken. Wij van Progressief Leusden hebben met onze verkiezingskaravaan op de Horsterweg bij Stoutenburg gestaan en toen bleek, dat tal van automobi listen dachten met snel heidscontrole te doen te hebben en snel afremden." Opmerking van één der raadsleden: „Een kwestie van regelmatig met de karavaan daar gaan staanBurgemeester Ra demaker: „We zullen uw suggestie aan de politie doorgeven." BAVOORTSEWEG Dat de Bavoortseweg in een zeer slechte (en daardoor erg gevaarlijke) toestand verkeert, weet vrijwel iedere Leusdenaar die min of meer regelmatig van deze verbindingsweg tussen centrum en zuid gebruik maakt. De heer Van Maanen (AR/SGP) vond het tijd, dat er nu eindelijk iets aan wordt ge daan Wethouder Wagenaar (WD) was het daar wel mee eens, maar er is lange tijd een gerechtvaardigde hoop geweest, dat de Groene Zoom tot aan Leusden-Zuid kon worden verlengd, waardoor binnen afzienbare tijd de Ba voortseweg overbodig zou worden. vervolg op pagina 5 VERKIEZINGSRUBRIEK VAN DE LEUSDER KRANT Redaktie: Marnix Kreijns Koor en orkest steunen Progressief Leusden (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De partijen die aan de gemeenteraadsverkiezingen hebben deelgenomen, hebben er ui teraard hun campagnes ook weer op zitten. Vorige week en begin deze week was men echter van ver schillende kanten nog erg aktief. Vrijdagavond troffen de partijen elkaar op een politieke avond in Groot Krakhorst. Het werd meer een gezellig onderonsje voor de velen die betrokken waren bij de raadsverkiezingen dan dat er grote publieke belangstelling voor het ge beuren was. De vijf lijsttrekkers kre gen ieder een paar minuten om wat over hun programma en hun tegen standers te zeggen. Hoewel ge spreksleider Diederik van de Wall Bake de dame en heren gevraagd had een en ander op ludieke wijze te doen, kwam daar weinig van terecht. Alleen Jan Mandemaker (Progressief Leusden) probeerde het, maar zijn grapjes kwamen niet erg over. Jan Wagenaar (VVD) be perkte zich tot een razendsnelle op somming van in Leusden aan wezige problematieken. Ludiek waren ook de praatjes van Evelien Blom, Harm Offereins en Jan Kuijpers niet zo erg. Na de inleidingen vormden zich bij de stands die de verschillende par tijen hadden ingericht groepjes pra- tenden. Heftige debatten werden er oiet gevoerd, wel werd er gezellig gebabbeld. Iets spannender werd het toen de vijf kopstukken weer bij elkaar wer den gehaald. Toen kwamen er enkele onderwerpen aan de orde, waarover de emoties enigszins op liepen, maar heftig ging het er niet aan toe, zoals trouwens de hele ver kiezingsstrijd een enigszins matte vertoning is geweest Vrolijk lachende CDA'ers tijdens de CDA en Progressief Leusden waren dinsdagmorgen met stands bij de markt te vinden De christen democraten beperkten zich tot het uitdelen van onder meer ballonnen. bijeenkomst van vrijdagavond. maar de progressieve kandidaten wisten zich gesteund door het anti chambre-orkest en het Rooie Vrouwenkoor Het moet PL vast veel stemmen hebben opgeleverd Zaterdag kwamen Gemeentebe langen en de VVD in aktie Kuijpers en de zijnen trokken met een kara vaan door het dorp. terwijl de VVD (zie foto) op een lange tandem kroop om de aandacht op zich te vestigen. Ook een tweetal stands en een draaiorgel gooiden de liberalen in de verkiezingsstrijd. WD-secretaris Ton de Wijze stuurt een aantal VVD-kandidaten de goede kant op. De VVD maakte zaterdag propaganda in het dorp.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3