„Bouw vijf aangepaste woningen voor woonwagenbewoners" Toewijzing vrije sector kavels in Noordwijck PROVINCIAAL WOONWAGENPLAN VOORZIET IN 10 TOT 15 STAANPLAATSEN Amnesty schrijf- avond Tijdklimrit RTCA RAAD LEUSDEN AKKOORD MET VOORSTEL COLLEGE B. en w. beantwoorden vragen over ONBEGRIP Leusder Krant - raad Leusden DONDERDAG 1 JUN11978 (V«n de redaktle) LEUSOEN - De meerderheid van de raad blijft bij haar mening, dat het voorstel van b. en w., de bouw van vljt aangepaste woningen voor woonwa genbewoners Inplaats van de stichting van een klein kampje, onverkort moet worden gehandhaafd en dat het gemeentebestuur alles moet doen om dit streven te bereiken. Mocht het college daar achter niet in slagen, zo stelden de woordvoerders van de Iraktle van VVD, AR/SGP, CHU en KVP, dan moet het gemeentebestuur met een nieuw voorstel komen, dat wel haalbaar zal blijken. Dat de gemeente Leusden grote kans loopt door de provincie vla het Provinciaal Woonwagenplan opgezadeld te worden met de verplichting een woonwagenkamp voor tien woonwagens In 1981 en voor 15 woonwagens in 1985 te bouwen, bleek voor het merendeel van de raad geen reden om hun mening te herzien. Alleen Progressief Leusden en de heer Dijkstra (lijst Kuijpers) bleven tegen het voorstel van b. en w. De heer Dijkstra wees er zelfs met klem op het onjuist te vinden om met mensen te experimenteren. De heer Kuijpers (lijst 6) bewandelde de middenweg. Hij was van mening, dat zowel raad en college toch nog beter geïnformeerd moesten worden, alvorens definitief tot een voorstel te kunnen komen. Progressief Leusden diende een motie in, waarin nogmaals werd voorgesteld aansluiting te zoeken bij het Regionaal Woonwagenschap Amersfoort en een plan te maken voor de stichting van een klein woonwagenkamp. De motie werd verworpen met alleen Progressief Leusden en de Lijst Kuijpers voor. Het voorstel van de heer Kuijpers om zich eerst beter te laten informeren, werd verworpen met alleen de stem van de indiener van de motie voor. Alle partijen waren van mening, dat de voor-Informatie voldoende is geweest. Doordat de raad van Leusden heeft besloten aangepaste woningen te bouwen, zit de kans er levensgroot in, dat de gemeente de greep op het gemeentelijke woonwagen- beleld heeft verloren en dat de provincie deze gemeentelijke bevoegdheid gaat overnemen. En dat betekent - zoals gezegd - dat de gemeente Leusden verplicht zal zijn voor 1981 een woonwagenkampje in te richten voor 10 woonwagens op een plaats, die door de provincie zal worden aangewezen. Voor 1985 zal ait woonwagenkampje uitgebreid moeten zijn tot vijftien standplaatsen. Dat betekent, dat de raad dan het tegenovergestelde zal hebben bereikt van wat ze In gedachten had. MEER INFORMATIE De diskussie werd geopend met een verklaring van de heer Kuijpers (lijst 6). Hij zette de zaken in het kort nog eens op een rijtje en konkludeerde tenslotte: „Indien de raad moet concluderen dat over onvoldoende informatie als bovenbedoeld wordt beschikt, is de raad dan bereid zich ter plaatse te oriënteren om aldus de tools in handen te krijgen met behulp waarvan een plan kan worden ontwikkeld dat de meeste kans van slagen lijkt te hebben? Hetzij woningen en bloc/gedecentraliseerd, het zij een kampje? Ik kan, m.d.v.mede namens mijn achtertan, deze vraag positief beantwoorden", aldus de heer Kuijpers. TOEJUICHING De heer Bokkers juichte namens de KVP de door het college ingeslagen, volgens hem positieve, weg toe. „Maar", zei hij wat weifelend, „dit voorstel is eigenlijk wat te vroeg in de raad gekomen. Het voorstel is één van de mogelijkheden en wij vragen ons af. of de alternatieven wel voldoende zijn onderzocht. Het college moet echter op de ingeslagen weg doorgaan en mocht dit voorstel niet haalbaar zijn, dan moet ze zo snel mogelijk met een nieuw voorstel op tafel komen." Ondanks zijn twijfels schaarde hij zich tenslotte achter het voorstel van b. en w. WOONWAGENS ERKENNEN Mevrouw Verduin wees er namens Progressief Leusden nogmaals op, dat het er om gaat dat de samenleving „woonwagens als een middel tot wo nen" erkent. „We moeten erkennen, dat het wonen in woonwagens gelijk is aan het wonen in een huis. Met gelijke rechten en plichten, met behoud van eigen identiteit. Voor ons zelf bouwen we fraaie steden, terwijl we de woon wagenbewoners in te grote kampen zetten, waar ze onmogelijk zichzelf kunnen zijn." Mevrouw Verduin wees er op, dat noch het woonwagenschap noch de provincie het initiatief van Leusden zullen steunen. „Het is erg Mevrouw Van Amerom (WD) (met naast haar fraktiegenoot de heer Van Tiel) luistert naar de meningen van andere partijen tijdens de diskussie rond het woonwagenwerk. De VVD is tegen het stichten van een kamp, vóór het bouwen van vijf aangepaste woningen. Mevrouw Verduin, gesecondeerd door fraktievoorzitter Mandemaker (Prog ressief Leusden) tijdens de diskussie over het al dan niet stichten van een woonwagenkampje in Leusden. De Progressieve fraktie is daar een voorstander van. NIET EXPERIMENTEREN Het standpunt van partijgenoot J. Dijkstra (lijst Kuijpers) week af van wat zijn fraktievoorzitter naar voren had ge bracht. Hij wees „experimenten met mensen" volledig van de hand. Hij wees de raad er nog eens op, dat de nood in het woonwagenkamp Amersfoort groot is, waardoor een uitzichtsloze en ge vaarlijke situatie is ontstaan. „Het enige wat we kunnen doen", aldus de heer Dijkstra, „is onze verantwoordelijkheid gestalte geven, door een klein deel van deze mensen uit hun afschuwelijke si tuatie te halen. We hebben het over mensen zoals u en ik, weliswaar met een geheel eigen denkwijze, leefge woonte en cultuur, maar het blijven mensen. De inzet is te hoog om op deze wijze met mensen te experimenteren. Het enige wat we kunnen doen is ge woon een woonwagenkampje in te rich ten zoals de wet ons voorschrijft", aldus de heer Dijkstra, die het voorstel van b. en w. van de hand wees. SCHIKKEN AANPASSEN EN Mevrouw N. A. van Amerom bracht nogmaals het bekende WD-standpunt naar voren onder het motto: „schikken en aanpassen". Mevrouw van Amerom: „Wonen moeten we allemaal. Iedereen is onderworpen aan de voorschriften. Het is een kwestie van zich schikken en aanpassen, zoals ook de Leusdense boeren, die voor de Leusdense wo ningbouw moesten wijken, zich moesten aanpassen aan de gewijzigde situatie. De woonwagenbewoners heb ben door de steeds veranderende overheidsinzichten steeds een uitzon deringspositie ingenomen. Gemeente lijke kampjes veranderen naar onze mening niets aan het probleem. Ook die zullen weer overbevolkt raken. De af stand tussen de burgers en de woon wagenbewoners zal daardoor steeds groter worden. We zullen verder moeten kijken in de toekomst en dan is het juist, dat wij aangepaste woningen gaan bouwen, waardoor de integratie van woonwagenbewoners in de samen leving eerder een feit zal kunnen zijn." Ook de WD schaarde zich eensgezind achter het voorstel van b. en w (Van de redaktle). LEUSDEN - De heer J. Dijkstra (lijst Kuijpers) stelde de volgende schrif telijke vragen aan het college van b. en w. over de toewijzing van kavels in de vrije sector in het plan Noord wijck. De antwoorden van b. en w. staan onder elke vraag. Daarbij de eerste serie van 29 kavels bouwgrond in de 2e fase onder de bur gerij veel geruchten zijn ontstaan over de gevolgde volgorde van aanwijzing, zou ondergetekende het op prijs stellen dat uw college in de komende raadsvergadering op de navolgende vragen een duidelijk antwoord zou willen geven: 1Door de wethouder is indertijd in de raad een uitspraak gedaan dat bij toewijzing van kavels de volgorde van de lijst van aanvragers zou worden aangehouden (wie het eerst komt, wie het eerst maalt). Betekent dit dat thans de nr. 1 t/maan de beurt gekomen zijn? Zo niet, waarom is uw college hier dan van afgeweken? Antwoord b. en w.: De toewijzing van de vrije sector ka vels in het deelplan Noordwijck is in be ginsel met in achtneming van de gel dende toewijzings- c.q. verdelingscrite ria van de vrije sector kavels geschied, te weten wonen in Leusden of werken bij een in Leusden gevestigd bedrijf. Bij het doen van een keuze uit de kavels gold als uitgangspunt de datum van in schrijving of zoals in vraag 1 gesteld „Wie het eerst komt, wie het eerst maalt". Op deze verdelingscriteria zijn enkele uitzondering toegepast, namelijk de volgende. Het is usance, dat in ieder woningbouwproject, of dit nu woningwet, premiehuur, pre miekoop of vrije sector betreft, 10% van het aantal kavels of woningen wordt ge reserveerd t.b.v. plaatselijke bedrijven Binnen deze catgorie valt o.a. de kavel toewijzing aan enkele werknemers van de EZI, de Bankgirocentrale en een van onze medewerkers. Bovendien waren enkele contractuele verplichtingen aangegaan op basis, waarvan aan an deren dan de op de lijst geplaatste per sonen kavels zijn toegewezen. 2. Indien meerdere aanvragen voor bouwgrond op dezelfde data zijn bin nengekomen, wie bepaald dan de vol gorde op de lijst? Antwoord b. en w.: De aanvragen worden op basis van de datum van inschrijving ingeboekt op de daarvoor aangelegde wachtlijst. In dien evenwel enige personen zich op dezelfde datum hebben doen inschrijven en bij de verdeling van de kavels blijkt, dat zij hun voorkeur één en dezelfde kavel doen blijken, dan wordt de keuze bepaald door het lot. Bij de verdeling van de 29 kavels in het plan Noordwijck heeft zich dit probleem ech ter niet voorgedaan. 3. Op de lijst van personen van de thans uitgegeven 29 kavels is het per centage ambtenaren in dienst van de Gemeente abnormaal hoog. Is dit in verband met bepaalde toezeggingen bij sollicitatie en zo ja, is dit gebruikelijk in den lande of gebeurt dit alleen maar in Leusden7 Indien toewijzing op grond van bepaalde beloften is gedaan, welke extra bepaling is dan ingebouwd inzake opzegging dienstbetrekking binnen b.v. 5 jaar7 Antwoord b. en w.: Onder de kopers van de 29 kavels bevinden zich drie ambtenaren. Een tweetal van hen stond ingeschreven als gegadigde voor een vrije sector kavel en kwam met in achtneming van de verdelings - c.q. toewijzingscriteria voor kaveltoewijzing in aanmerking. Aan één van onze medewerkers is in verband met de tijdens een sollicita tiegesprek gemaakte afspraken c.q. aangegane verplichtingen een kavel toegewezen. Deze kavel is in mindering gebracht op het t.b.v de plaatselijke bedrijven te reserveren aantal kavels. Voor deze medewerker gelden geen speciale bepalingen bij opzegging, ter wijl door hem dezelfde voorwaarden bij verkoop in achtgenomen moeten worden als door ieder ander in dit ge bied. 4. Is het college genegen om alle aanvragers welke thans op de lijst voor komen, te laten weten welke volgorde nummer ze op deze lijst hebben en in welke periode vermoedelijk dit nummer in aanmerking komt voor toewijzing van de gevraagde kavel? Door maandelijkse publikatie in de pers van de vervallen nummers (i.v.m. afvoering van de lijst door verhuizing, etc.) is het dan mogelijk om zelf te beoordelen of wachten op een kavel bouwgrond in Leusden dan nog enige zin heeft en is er tenminste enige openheid in het toewijzingsbeleid. Antwoord b. en w.: Het college is genegen om aanvra gers, die thans op de lijst voorkomen, te laten weten op welke datum zij zich hebben doen inschrijven. Expliciet wordt hier gesproken van datum van inschrijving, daar deze datum doorslaggevend is bij het uitgiftebeleid en niet de volgorde van de lijst. Maande lijkse publicatie van de wachtlijst lijkt ons mede gelet op het grote aantal in schrijvingen, momenteel bijna 1000 personen, en uit administratieve over wegingen een welhaast onmogelijk uit te voeren taak. Bovendien achten wij het zeer wel denkbaar, dat de privacy van de gegadigden bij publicatie wordt geschaadt. Mede in het kader van tijdige voorlichting aan de inschrijvers zijn wij bereid om de desbetreffende personen - op verzoek - een zij het vaak ruwe indicatie te geven over de mogelijkheden van een kaveltoewijzing en omtrent het tijdstip waarop. Vragen van de heer Dijkstra over kaveltoewijzingen vrije sector in het plan Noordwijck. naief van Leusden", aldus mevrouw Verduin, „om dat te denken. Met onze starre houding hebben we onze goodwill bij GS verspeeld In september zal GS Leusden aanwijzen voor een woonwagenkampje met tien stand plaatsen voor 1985 te realiseren. Na tuurlijk kan Leusden daarnaast nog eens vijf aangepaste woningen bouwen, daar is dan misschien eer mee te behalen, maar wij zijn zonder meer tegen dit voorstel, dat tot stand is ge komen zonder overleg met de betrok kenen, zonder dat het advies van de deskundigen op welke manier ook in het voorstel tot uiting komt." Progressief Leusden diende een motie in, waarin opnieuw werd gepleit voor aansluiting bij het Regionaal Woonwa genschap Amersfoort en het bouwen van een woonwagenkamp in plaats van aangepaste woningen. TWIJFELS De heer Voormolen (CHU) had evenals zijn andere toekomstige CDA-partners zijn twijfels over het overheidsbeleid Ook hij vroeg zich af, of er misschien een nadere studie zou moeten plaatsvinden. Maar ook hij con cludeerde tenslotte, dat het voorstel van b en w. zo gek nog niet was GRAAG IN GROTE KAMPEN Volgens de heer Van Maanen (AR/SGP) - die zich afvroeg wie in staat Is om juist over de woonwa- genproblematiek te oordelen - is het helemaal niet zo, dat de woonwa genbewoners in kleinere kampen zouden willen wonen. „Ook van de zijde van de woonwagenbewoners heerst verzet tegen de overheids- plannen tot decentralisatie. Men wil graag In grote kampen bljeenblijven", verklaarde hij. De heer Van Maanen wees er tenslotte op, dat Leusden zich er in ieder geval niet met een koopje van af maakt want het bouwen van aangepaste woningen is een zeer kostbare zaak." Ik ben het in eerste instantie eens met het voorstel van b. en w. Mochten GS echter geen vrijstelling willen verlenen, dat dat zijn we bereid ter zijner tijd mee te werken aan de stichting van een kamp." NIET MINDER INSPANNING Wethouder Van Woudenberg (CHU) wees er op, dat in commissie Welzijn veel en deskundig is gepraat over deze problematiek. Over informatie heeft men niet te klagen gehad, kon kludeerde hij. De veronderstelling van Progressief Leusden. dat de gemeente Leusden door haar opstelling in een slecht daglicht zou zijn komen te staan bij andere Eemlandgemeenten, die wel de woonwagenwet ten uitvoer brengen, vond de heer Van Woudenberg een foutievegedachtengang. „Ik heb in mijn gesprekken met andere gemeentebe stuurders in de regio nooit iets van vijandigheid gemerkt", aldus de wet houder Ook hij vond, dat Leusden eerst moest proberen vijf aangepaste wonin gen te realiseren. „Mocht GS geen vrijstelling willen verlenen, dan komen we met een nieuw voorstel. Maar het is aan de raad om er over te beslissen." Dat deed de raad ook, nadat nog enkele stemverklaringen werden gegeven. Tot grote teleurstelling van vertegenwoordigers van het Amers- foortse Woonwagenteam op de pu blieke tribune, koos de meerderheid van de raad voor het voorstel van b. en w. Het woord is nu aan de provin cie. COMMENTAREN/MENINGEN Uit de behandeling van het voorstel om vijf aangepaste wo ningen voor woon wagenbewoners te gaan bouwen inplaats van het stichten van een wettelijk voorgeschreven woon wagenkampje met vijf stand plaatsen, bleek overduidelijk het onbegrip van de meerderheid van de raad voor de feitelijke situatie. In feite werd steeds om de hete brei heengedraaid en klampten de frakties (met uitzondering van Progressief Leusden en de lijst Kuijpers) zich vast aan de iidele hoop dat de provincie akkoord zal gaan met het afwijkende gedrag van Leusden en dat daarbij steun kan worden verwacht van het Re gionaal Woonwagenschap Amersfoort. Wie het Procinciale woonwagenplan bekijkt, zal al snel tot de konklusie komen, dat de verwachtingen van de Leusdense raadsmeerderheid op louter illusies zijn gebaseerd. Nog afgezien van het toch wel ge- konstateerde onbegrip ten aanzien van de praktische woon- wagenproblematiek, moet het ons van het hart, dat de handels wijze van Leusden allesbehalve zakelijk genoemd kan worden, maar eerder gebaseerd op emo tionele motieven, waarbij de angst voor een woon wagenkampje binnen de gemeen tegrenzen steeds als een rode draad door de diskussie liep. Het is duidelijk, dat geen enkele ge meente voorop staat om een eigen woonwagenkamp in te gaan richten, maar Leusden on derscheidt zich wel van de andere Eemland-gemeenten door dit zo duidelijk te laten merken zonder zich echt wezenlijk bezig te houden met de problematiek zelf. Wij noemen dat struisvogelpoli tiek. Zodra de kop uit het zand zal zijn getrokken, zal Leusden tot grote verbazing gekonfronteerd worden met een woonwagenkamp met het dubbele aantal standplaatsen dan zij zelf met de wet in de hand had kunnen Inrichten. Door dit handelen tegen beter weten In, zal Leusden ongetwijfeld van de regen in de drup raken, zoals door de coördinator van het Regionaal Woonwagenschap Amersfoort al in een eerder stadium na drukkelijk was gesteld. Enige coulantie is noch van de buurge meenten, noch van het woonwa genschap noch van de provincie te verwachten. V. vervolg van pagina 3 „Helaas zit er op dit moment geen enkele vooruitgang in de onderhande lingen met de grondeigenaren, zodat het er naar uitziet, dat enkele stukken grond voor de Groene Zoom zullen moeten worden onteigend Daar kunnen we niet op wachten, zodat u in de eerstkomende commissievergade ring van Publieke Werken een voorstel kunt venvachten over verbetering van de Bavoortseweq." AFKORTINGEN Mevrouw Van Amerom. die don derdag precies een jaar voor de VVD in de raad zat, brak nog weer een lans voor het voluit schrijven van namen van Instanties e.d. in plaats van de talrijke afkortingen. „Ik struikel steeds over het aantal afkor tingen, dat wordt gebruikt In allerlei ambtelijke stukken. Neem dat CIMK-rapport nu eens als voorbeeld. Het Is Inderdaad niet te lezen. Ik zou graag een verklarende lijst willen hebben van alle meest gebruikte af kortingen." Burgemeester Radema ker vond dat wel een beetje teveel gevraagd, maar beloofde toch het probleem eens te zullen bekijken en waar nodig afkortingen in de stukken zeil te laten verklaren. SLECHT UITZICHT De heer Bergsma (VVD) wees het college op het steeds groter wor dende euvel van slecht uitzicht op kruispunten door snel opgegroeid groen. Hij vroeg het college om daar wat aan te doen, voordat er meer en ernstiger ongelukken gebeuren. Burgemeester Rademaker: „We zul len dat doorgeven aan de dienst Ge meentewerken." LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdag avond 6 juni vindt de maandelijkse schrijfavond van Amnesty International plaats in de Johanneshoeve aan de Hamersveldseweg van 19.30 tot 22.00 uur. Ook deze avond zal, evenals de vorige schrijfavond in het teken van de Argentinië-aktie staan. Zoals bekend houdt Amnesty International, een on partijdige organisatie die zich inzet voor de naleving van de mensenrechten, zich afzijdig van de boycot tegen de wereldkampioenschappen voetbal. Omdat echter de Argentijnse regering de rechten van de mens met de voeten treedt, wil Amnesty juist tijdens deze festiviteiten de aandacht vestigen op de verdwijningen, martelingen en moor den. waar de regering van Argentinië voor verantwoordelijk is. Door middel van het ondertekenen van een petitie of het schrijven van brieven of kaarten, kan iedereen het zijne ertoe bijdragen om het lot van de politieke gevangen van Argentinië te verbeteren Ovengens zijn er ook in andere delen van de wereld politieke gevangenen waarvoor tijdens de schrijfavond ge schreven wordt Deze avond wordt nog geschreven naar de autoriteiten van: 1. Libië, voor de vnjlating van een: hoogleraar die kritiek op de regenng zou hebben uitgeoefend; 2. Zuid-Korea. voor de vnjlating of in ieder geval medische behandeling van een 30-jarige man, die aktief is geweest in een studentenorganisatie. Hij is er lichamelijk zeer ernstig aan toe; 3. Niger, om de onmiddellijke, vrijlating van een man van middelbare leeftijd die zonder vorm van proces ge vangen wordt gehouden; 4. Tsjechoslowakije, om de vrijlating; van een journalist die na het tekenen' van het manifest Charta '77 werd: gearresteerd. 5. Filippijnen, voor de vrijlating van' een man die sinds 1974 gevangen z\\ en ernstig werd gemarteld De schrijfgroep van Amnesty Interna tional nodigt u van harte uit te komen schrijven voor de politieke gevangenen; Zoals altijd liggen ook nu weer voor-, beeldbrieven klaar die u kunt over-; schrijven. Ook pen, papier erf postzegels zijn aanwezig ledereen is' welkom, dinsdagavond 6 juni a s. var' 19.30 tot 22.00 uur in de Jo' hanneshoeve aan de Hamerveldsewec t.o. de R.K. Kerk van Leusden Centrum. i AMERSFOORT - De tijdklimrit van de RTC Amersfoort over 18,3 km trof lekker warm weer, maar de renners hadden nogal last van de stevige wind De Hooglandse liefhebber Ide van Wijk pakte met zijn snelle tijd van 28.36 de eerste plaats en was precies 1 minuut sneller dan de Leusdense liefhebber Gerard van t Klooster Veteraan Gerrit Jetten uit Woudenberg werd in 29.31 derde. Hierna volgden o m. nog 4 trimmer Gerard van Laar (Amersfoort) 30.17, 10. liefhebber Wim den Hoe* Amersfoort). 31.18; 11 trimmer Wir] Dekker sr. (Amersfoort) 31.20; 12 trimmer Henk v d. Hoef (Amersfoort^' 31 23; 13 de Leusdenaar Harr Brouwer. 31.33; 14 liefhebber Nol Wij deman (Amersfoort), 31.56; 17. tnmm€f Joop Paschedag (Amersfoort), 33.12, De inschrijving voor de Ronde va( Voorthuizen (24 juni) is gesloten. Vo(, de Ronden van Leusden (15 juni), va Woudenberg (20 juni) en van Putten (11 juni) zijn nog enkele plaatsen vrij.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5