NOS maakt filmopnamen in Leusden voor programma schooltelevisie Willem van Heil, eerste j goudsmid in een juweliersgeslacht Verzilverde lepeltjes voor de Dorpskerk Leden „De Eendracht" en Amersfoortse schoolkinderen spelen mee r Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 8 JUN11978 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Een NOS-ploeg onder aanvoering van regisseur Frits Neuman maakt dezer dagen In Leusden opnamen voor een film. De film zal in oktober in het kader van de schooltelevisieserie „Wat gebeurt er?" uitgezonden worden. Aan de film, die bestemd is voor de kinderen van de vierde klas van het basisonderwijs, wordt naast enkele professionele acteurs ook medegewerkt door een groep schoolkinderen uit Amersfoort en leden van de Leusdense amateur-toneel vereniging „De Eendracht". De film is Dedoeld ter ondersteu ning van het ..Wereldverkenning", waarvoor door Neuman en de zijnen vier programma's van ongeveer vijf entwintig minuten worden gemaakt. De eerste, waarvoor nu ongeveer veertien dagen lang in Leusden op namen worden gemaakt, wordt ge maakt naar aanleiding van de kin derboekenweek. In december volgt er een film rondom Sinterklaas. Voor het volgend jaar staan programma's gepland, die „Het jaar van het kind" en „Veiligheid in en om huis" tot on derwerp hebben. KARELTJE KAFT De nu nog naamloze film vertelt het verhaal van drie kinderen, die zelf een krantje gaan uitgeven. Zij doen dat omdat de plaatselijke delen. En dat natuurlijk pal voor de deur van Duim zijn winkel Voor de uitgave van hun eigen krant hebben de kinderen wel de medewerking van de auteur van „Kareltje Kaft" nodig, maar die is moeilijk te vinden omdat hii onder pseudoniem publiceert. Na om zwervingen onder andere via de bi bliotheek komt men er uiteindelijk toch achter, wie zich achter het pseudoniem verschuilt Het is een zeer verrassende ontknoping BIEZENKAMP De film bevat tal van handreikingen en suggesties voor de kinderen en hun onderwijzers om iets te doen met boeken, tijd- schnften, kranten, de bibliotheek enzovoort Een deel van de opnamen wordt in de Leusdense bi bliotheek gemaakt. De opnames in en rond de winkel van de heer Duim zijn gelokaliseerd in de zaak van de firma ElektroPon op de Biezenkamp. op welk winkelcentrum ook een aantal buitenopnamen worden gemaakt Ook in verschillende Leusdense wijken zijn of worden opnamen ge maakt. De schoolscènes worden in Amersfoort op „De Blokken" ge maakt. waar de meespelende kin deren vandaan komen. De keuze viel op de kinderen van deze school, omdat daar nogal veel aan drama gedaan wordt. Voor de in de druk kerij te spelen scènes trekt de film ploeg naar Huizen In Leusden was geen voor het doel geschikte druk kerij te vinden De belangrijkste rollen worden gespeeld door Jan Teulings, Ger Smit, Dick Scheffer, Henk Uterwijk en Els Buitendijk. Ook voor een aan tal leden van „De Eendracht" zijn er rollen. krant, gemaakt in de drukkerij van één van hun vaders, hun favoriete feuilleton niet meer opneemt. De krant weigert de avonturen van „Ka reltje Kaft" nog langer af te drukken, op aandrang van ene meneer Duim. plaatselijk ondernemer en lid van de oudercommissie, die het verhaal wat te ver vindt gaan. De avonturen waren voor de kinderen aanleiding tot allerlei merkwaardige spelletjes, die volgens Duim niet door de beugel konden Zo was een Kareltje Kaft-verhaal over bedelen door de kinderen aanleiding om te gaan be- verrast was van het resultaat. Ze was er zielsblij mee. Het overtrof haar ver wachtingen. Ze wilde de knoppen op goud hebben, en dat was voor mij een uitdaging! Maar er bleek een grote hoeveelheid tin in die knoppen te zitten. Dat was een tegenslag. Eerst moest ik de stenen verwijderen. Daarna moest ik het tin er uit halen door de knoppen in de ijzeroxyde met een chemische ver binding te leggen. Het tin wordt dan weggevreten. Die knoppen bleken, toen ze uit het bad kwamen, en er geen tin meer in zat, laat ik maar noemen verteerd te zijn. Zo'n verteerd „skelet" moet opgeknapt worden. Je moet er tegen aan; je móét verder, want je vakmanschap daagt je uit om er weer knoppen van te maken. Het was een krachttoer maar ik hóólde het. In zo'n geval kun je niet zeggen, dat je er wat aan verdient! Maar het sterkt je zelfvertrouwen als vakman." MOET DIE REPARATIE ZO VEEL KOSTEN We zijn dan meteen op een punt be land. dat bij veel mensen zwaar op de maag ligt Moet die reparatie zó veel kosten? vragen ze. Dót zie je er niet aan af! Maar ze vergeten, dal het vakman schap van de goudsmid niet alleen op zijn vakopleiding, maar voornamelijk op zijn eigen geduld, vindingrijkheid en handvaardigheid berust. Het uurloon van een goudsmid bedraagt niet ten on rechte (minimaal) 30,- „Een doodgewone ring op maat ma ken," zegt Willem van Heil „De mensen beseffen niet wat daar bij ge beurt. Ik kan 24 karaatskleur toepassen, dat is de fijngoudkleur Rosékleur, dat neigt naar het rode En de 14 karaatskleur dat is doublé Dan heb ik een oprekinstallatie, een plaat- en draadwals, een heel fijne brandapparatuur met lasbrandertjes. een ultrasonische schoonmaakband, een polijstmachine. Willem van Heil toont al zijn laadjes met fournituren steentjes, veringen, sluitinkjes dasspelden, chatons (zet tingen). baretten, veiligheidskettinkjes, balletjes en noemt u maar op Een in vestering van duizenden guldens. „En nog grijp je wel eens mis," zegt ie RESPEKT VOOR DE KUNDIGHEID VAN DE OUDE VAKLIEDEN Wat het vak van goudsmid nekt. zijn de mogelijkheden van de commercie. Hup, hup, hup met zo'n of zo'n machien tje, en $r is weer een gouden sieraad klaar. Willem zelf heeft een uiterst vak kundige opleiding gekregen bij een ge degen bedrijf in Voorburg. Hij heeft veel respekt voor de kundigheid van de oudere vaklieden. Dat is nu niet meer op te brengen. Zo gaaf en vakbekwaam als die mensen werkten, en zoveel tijd als die mensen aan een sieraad konden besteden. In elke tak van handvaardig heid kampt men met dót euvel. Willem van Heil heeft in Schoonhoven les gehad van de edels mid Ton Postma, en hij bewondert de gave dingen die deze vakman maakt. Ook heeft Willem veel respekt voor de makers van de oude. antieke sieraden Wat die kerels, met beperkte hulp middelen, voor elkaar brachten! Toch is het niet zo. dat hij de moderne machines niet naar waarde kan schatten Vele moderne hulpmiddelen zijn praktisch en efficiënt OPBOUW PARTIKULIERE KLAN TENKRING „Ik zou het plezierig vinden om een partikuliere klantenkring te krijgen," zegt Willem van Heil „Uit de buurt on dervind ik veel belangstelling. De men sen kunnen altijd bij me komen kijken. Ik maak van de geheimen van de vakman geen taboegedoe Er zijn trouwens weinig mensen, die zich niet voor siera den interesseren. Zelfs de mensen, die geen sieraden willen dragen, vinden het toch interessant om te kijken hoe je het doet Ik ken ook mensen, die geen juwe lierszaak voorbij kunnen lopen, zonder er even te hebben gekeken!" U kunt Willem opzoeken in „De Dro- medaris". Dioriet 10. Leusden- centrum. U kunt ook telefonisch een afspraak met hem maken 033-45409. Anco Mali LEUSDEN - In het kader van de kostenbestrijding van de renovatie 1 van de Dorpskerk in Leusden-Zuid is men zojuist gestart met de ver- f koop van verzilverde lepeltjes De afbeelding op de lepeltjes bestaat uit de aard der zaak uit een getrouwe copie van de Dorpskerk De uitvoe- 'rfng van de lepeltjes, zo zegt de Re- novatiecommissie, is prachtig. Behalve voor uzelf, zijn de lepel tjes uitstekend geschikt voor „rela tiegeschenk' De prijs behoeft voor niemand een bezwaar te zijn, want deze bedraagt slechts 7,50 per stuk. De netto-opbrengst is bestemd it voor de renovatie Wees er snel bij. i de verkoop gaat vlot! Verkooppun- I ten zijn: Marcuskerk, Leusden-C., 't jj.' Trefpunt. Leusden-Z de heer C. J A Seldenrijk. Van D Scheltuslaan fC 10 en mevr. S. v. d Linde-Hoger- waard, W de Zwijgerlaan 34. Leus- v't den-Z. U Waarschijnlijk zullen de lepeltjes |,l binnenkort ook in enkele winkels in ijk Leusden-Zuid en Leusden-Centrum 'fs te koop worden aangeboden. jjjj Ter herinnering moge het volgen- Le de dienen Giften voor de renovatie ij zijn zeer welkom op postgiro 3100 b t.n v Bouwfonds Ned. Herv. Kerk te [j Leusden LEUSDEN - Acht van zijn fami lieleden zitten in het vak. De familie Van Heil is dan ook een bekende Amers foortse juweliersfamilie. Grootvader, vader, twee ooms, een zuster en drie broers: ze zijn allemaal juwelier. Ze hebben een aardje naar grootvaartje, en Willem van Hell over wie dit stuk gaat, is een waardige telg uit het Van Heil geslacht, met dit verschil dat hij de eerste goudsmid in de familie is Per 1 maart 1978 heeft hij zich zelf standig in Leusden gevestigd, en is hij een eigen reparatie-atelier begonnen. Hij voert trouwens niet alleen reparaties uit. Willem van Heil vervaardigt ook nieuwe sieraden naar ontwerpen of ideeën van zijn kliënten. De reparatie is wél de hoofdmoot (op dit moment). Wil lem repareert maar liefst voor zeven ju welierszaken over het land verspreid: de zaak in Amersfoort uiteraard, Oude- water, De Bilt, Brunsum, Oostburg en zovoorts. Van de juwelier in Oostburg knjgt hij veel antiek, kiligrainwerk. af komstig van de klederdrachten. Fili- grain (van het Latijnse filium draad, en granum korrel) is fijn, meestal ge knoopt en daarna geplet draadwerk uit edelmetaal, dat als sieraad wordt ge bruikt. Het wordt dikwijls op een metalen plaat gesoldeerd, in kom- binatie met gouden of zilveren korrels. Vertel eens iets over het repareren van een paar antieke knoppen. Hoe gaat dat in zijn werk?" Kleiner of groter maken, een stukje er tussen zetten Je moet er eens een stukje uithalen of er een stukje aan toevoegen. Zo'n ring ondergaat een hele ingreep, en je moet er aan sol deren. Na de ingreep gaat de'ring in vitriool of verdund zwavelzuur om de zwarte aanslag te verwijderen. Dan wordt de ring witgeel. Daarna moet de schede van de ring opgevijld en het overtollig soldeer verwijderd worden Daarna komt het schuren en polijsten van de ring. het weer mooi glimmend maken." SCHOONHOVEN De meeste goudsmidsleerlingen komen van de middelbaar technische school, dat is de vakschool voor goudsmeden in Schoonhoven De op leiding duurt vier jaar. Drie jaar schoo lopleiding, één jaar stage Bij die opleiding hoort vanzelfsprekend het goudsmeden als praktijkvak. een behoorlijke dosis teke nen, boetseren, bouwstijlenleer (belan grijk voor restauratie, en voor het taxeren van oude sieraden) en edelsteen kunde staan ook op het prog ramma. Naast algemene vakken als Frans, Duits, Engels, maatschappijleer en dergelijke! Dat edelsteenkunde belangrijk is. licht Willem toe ,Als jet met een ring met steen aan de gang moet, moet je eerst vaststellen of de steen tegen de dingen kan. die je met de ring wilt uitvoeren. Met de ultrasonische schoonmaakband tril je de sieraden na het polijsten (ze zitten dan onder een zwarte stoflaag) schoon De malachiet, de turkoois en de parel kunnen daar niet tegen De turkoois is een héél zachte steen met aders. Als die zo n behande ling zou ondergaan zouden de adertjes helemaal leeg lopen ,,Bent u nèt zo'n precisieman met uw gereedschap, als ik ken van de ko- perdrijvers en de zilversmedenOp de spiegels van de hamers en de ponsjes mag bij hen geen stofje voorkomen. Elk klein korretje zou bij het dri/ven een moeilijk te verwijderen groefje in het materiSal te weeg brengen. GEREEDSCHAP ONDERGESCHIKT AAN WERK „Nee, hoor. Mijn gereedschap is vol komen ondergeschikt aan mijn werk. Behalve misschien de grote machines, die vertroetel ik wel. Ik heb een galvani sche installatie om te verzilveren en te rodineren. Rodineren is een rodiumlaag opbrengen Rodium is een platinasoort Wit gouden sieraden worden gerodi- neerd. Het moet onder een steen niet donker zijn De steen moet zo veel mo gelijk kunnen lichten Dus wordt het me taal ónder de steen gerodineerd. „Laatst moest ik een paar antieke knoppen, die op een ceintuur hadden gezeten, restaureren. Laat ik voorop stellen dat de kliënte, voor wie het een nagedachtenis van haar moeder was,

Leusder Krant | 1978 | | pagina 11