Diane Keaton schittert in „Looking for mr.Goodbar" keMfï B SPEEttreomifs door bert vos und seine Freunde filmagenda Amersfoort ,,Een tweeling, dat moet ik dubbel vier°n." ..Omdat ik nu de kostwinster ben. Jan, is de huishouding voor jou" „Ik zag zelf, dat hij de soep in een bloemenvaas deed" ,,Eén vraag nog. welke vermage ringskuren hebt u tevergeefs toege past, mevrouw?" UUNUttiUMUOJUlNl I3/0 AMERSFOORT - Het gebeurt niet vaak, dat Nederland de wereldpremière >an een film krijgt. Toch is dat het geval met „Driver", een achtervolgingsfilm, .raarin geen auto heel blijft, met Ryan O'Neal, Bruce Dern en Isabelle Adjani ji'nde hoofdrollen, gemaakt door regisseur Lawrence Gordon. Deze week o.m. 'in Cinema 1. Iets interessanter echter dan de woeste staaltjes van (stuurmanskunst is de film „Looking for mr. Goodbar" met Diana Keaton en Tuesday Weid in de hoofdrollen. Een film over een lerares, die 's avonds [verdwaalt in het labyrint van de eenzaamheid op zoek naar mannen. :éne uit „Looking for mr. Goodbar". DAGBOEK VAN EEN DAGJESMENS 06.00 uur: De wekker ging ratelend af. Wéér te vroeg, denk ik en draai me nog eens behaaglijk om. Maar de wekker blijft ratelen en dat veron trust mij zeer Bovendien maakt het er m'n humeur niet beter op. 06.05 uur: De kinderen zetten het huis op stelten en maken mij op nieuw wakker Mijn vrouw is reeds beneden en is duidelijk bezig. Ik wordt een beetje boos. Het is zon dag, zeg ik, jullie hoeven niet naar school. De kinderen zijn ongevoelig voor dit argument en zetten door. 06.10 uur. Ik wordt door mijn kin deren van bed gesleurd en hard handig wakker gemaakt met een kopje ijskoud water. Ik ben nog bo zer, maar weet me met alle kracht sinspanning die ik bezit te beheer sen. 06.15 uur: Met verdwaasd gezicht drink ik mijn koffie en vraag me af, waar ik mee bezig ben. 06.30 uur: ben er achter gekomen, dat we vandaag lekker met z'n allen een dagje naar het strand zullen gaan. Ik verheug me daar erg op 06.45 uur Het halve huishouden is nu in m'n auto gepakt. De kinderen kunnen nog net tussen de twee koelboxen en de rubberboten in zitten. 07.00 uur. Ben nu al een kwartier bezig, maar de auto wil niet starten. Ik denk, dat ik geen benzine meer heb, maar zeker weten doe ik dat niet, omdat de meter stuk is. 07.30 uur: Ben er in geslaagd om één van mijn buren wakker te krijgen om me naar de garage te slepen. Zal hem voorlopig maarniet weer vragen voor een avondje op pas. 08.00 uur. Garage is gesloten. Dat is altijd zo op zondag, vertelt mijn buurman met een zure glimlach. 08.30 uur: Eindelijk de garage- eigenaar te pakken gekregen. Stond op het punt naar de kerk te gaan, maar heb hem ervan weten te overtuigen, dat mijn auto belan grijker was. 09.00 uur: Hij doet het. Wat een heerlijk geluid is dat toch. Zoemend van plezier gaan we op weg. 09.10 uur: Ik heb moeite gehad om me in de lange rij auto's te wringen. Wel een klein deukje opgelopen toen een eigenwijze Mercedes zo maar voorrang nam. Maar het is me gelukt. De kinderen vragen, of ze er al zijn. Ze hebben het erg benauwd, maar ik heb mijn vrouw gevraagd de raampjes open te draaien. Maar die klemmen, zegt ze. 09.45 uur: We staan stil. Er is geen beweging meer in te krijgen. Alle wagens staan trouwens stil. Vast een ongeluk gebeurd, zegt mijn vrouw, maar ik zeg, dat dit onmoge lijk is. We rijden immers./vet? 10.45, uur. Hoera, we,gijn honderd /heter 'yghdef^NdQ 'ev'êhxjéf^ flk's' tfè tanden op elkaar. Dé kindèivh zeg gen, dat ze hun ogen niet open kun nen houden. Ze hebben het warm en benauwd. De spuitbus met luchtververser heeft het er al niet beter op gemaakt. Het stinkt. 12.00 uur: Mijn vrouw is begonnen met het klaarmaken van de brood ies. De boter is gesmolten, maar ge lukkig hebben we nog hete koffie. De kinderen slapen nu, gelukkig. 13.00 uur Mijn vrouw zegt, en de radio ook, dat we beter maar niet naar het strand kunnen gaan, maar ik hou er niet van om iets, waar ik aan begonnen ben, niet af te maken. De kinderen slapen nog steeds. 14.00 uur: Mijn vrouw is er eindelijk in geslaagd de raampjes open te krijgen. Het is geen verbetering zegt mijn vrouw, maar ik vindt die frisse benzinelucht heerlijk. 15.00 uur: De file begint eindelijk op gang te komen. We naderen Oude rijn. De kinderen beginnen kreunend wakker te worden. Ze hebben hoofdpijn, zeggen ze, maar dat is natuurlijk onzin. Kinderen zeggen altijd zulke dingen om hun ouders te pesten. 16.00 uur: De kinderen zijn begon nen met het opblazen van de rub berboten. Ik heb mijn hoofd gestoten tegen de voorruit, omdat de boot tegen mijn nek aan kwam. Ik heb hoofdpijn, maar dat is onzin, zegt mijn vrouw, je moet tegen een stootje kunnen. 17.00 uur: We naderen nu Zand- voort. Het gaat sneller, dan ik dacht. 18.00 uur: We zitten op de boule vard, maar moeten van die eigen wijze politieagent verder rijden. Wij mogen het verkeer niet ophouden, roept hij steeds. Maar ik wil naar het strand. Het strand is vol, zegt hij. Andere keer beter 19 00 uur: We hebben een plaats gevonden op een parkeerterrein. Iedereen gaat naar huis, zegt mijn vrouw, zou er iets gebeurd zijn? 19.45 uur: Zijn er in geslaagd een zebrapad over te steken. De boot is lek. Overreden door een Mercedes, die z'n best deed om ook één van onze kinderen omver te rijden. Heb hem de waarheid gezegd, maar hij sprak een gek taaltje. Sie sind ver- rückt, zei hij, maar zo verrukt was ik er niet van, eerlijk gezegd. 20.00 uur: Het is toch niet zo vol op het strand, dan ik had gedacht. Jammer, dat we niet langer kunnen blijven. Maar het was al met al toch een fijne dag. De kinderen hebben hoofdpijn, zeggen ze. Onzin natuur lijk. We zijn zo thuis, zeg ik. Maar ze geloven me niet. We krijgen een enorme stortbui. Het hagelt ook. De raampjes klemmen weer. Willen niet dicht. Maar het is in ieder geval lek ker fris. Toch een fijne dag gehad, zeg ik tegen mijn vrouw Zij knikt alleen maar. En veegt de hagelste nen uit haar kletsnatte haar. V Scène uit „Spartacus" met Kirk Douglas. Twee scènes uit „Driver" met Ryan O'Neal, Bruce Dern en Isabelle Adjani. Charles Bronson is deze week niet alleen te zien voor de tweede week in „Telefon" (samen met Lee Remick) maar ook in „Mr. Majestyk" (in een reprise in de nachtvoorstelling van Duo 2). ..Ben Hur" (voor de derde week in Grand 3) heeft gezelschap gekregen van nog zo'n gigant in het filmbedrijf. „Spartacus" van de befaamde regisseur Stanley Kubrick met Kirk Douglas. Toni Curtis en Peter Ustinov in de hoofdrollen (Euro Cinema) John Travolta, die volgende week in Grand 3 te zien zal zijn in de inmiddels befaamd geworden dansfilm „Saturday Night Fever", is in Grand 5 voor de derde week eveneens (naast Sissy Spacek) te bewonderen in Brian de Palma's „Carrie". Wie van harde onderbroekenlol en dito aktie houdt, kan terecht bij de „Choirboys" van Robert Aldrich in Grand 4 Het visseizoen is weer begonnen en voor wie dat allemaal wat teleurstellend is gestart, kan het beste maar eens kijken naar een van de grootste filmische vis partijen ooit op het witte doek gebracht: „Jaws" van Steven Spielberg (voor de derde week in Cinema 2). Liefhebbers van aktie, die aan de andere films nog niet genoeg hebben, hebben dan nog de keus uit „Hel van Napels" (deze week opnieuw te zien in Duo 2) en de sex-fanaten (die tevens niet vies zijn van een portie sadisme) moeten het in Duo 1 in de nachtvoorstelling doen met Diana Thome in „Greta, huis zonder mannen". Over die Diana kent u mijn mening reeds. Wie het minder hard wil, (het leuk wil houden) kan wat dat betreft beter een kijkje gaan nemen in „Het porno paradijs" in het Duo 1-weekprogramma. Aardig sex- entertainment, ook al is het wat aan de jodelkant. Voor de kinderen is er zaterdagmiddag en woensdagmiddag in Euro Cinema „De avonturen van Speedy Gonzales", de snelste en slimste muis van Mexico. LOOKING FOR MR. GOODBAR Ach, u weet zelf wel, dat de Hol- lywoodse bazen tegenwoordig hun best doen om zoveel mogelijk zoge naamde vrouwenfilms op de markt te gooien, nadat, ik meen Shirley McLaine, eens had geklaagd, dat er voor de ietwat ouder wordende film actrices niets interessants meer te beleven viel in een goede rol. Dat hebben de filmmakers zich in de oren geknoopt, want sindsdien is de produktie van „typische" vrouwen films aanmerkelijke gestegen. Voor beelden van de laatste tijd: „Julia" (met Jane Fonda en Vanessa Red- greve) en „The Turning Point" (met Shirley MacLaine en Anne Bancroft). „Looking for mr. Goodbar" van re gisseur Richard Brooks zou wat dat betreft onder de „typische" vrouwenfilms kunnen worden ge rangschikt ware het niet, dat de vrouwelijke hoofdrol (overigens su bliem gespeeld door de zoals altijd onnavolgbare Diana Keaton), eerder als een karikatuur dan als een le vensechte vrouw van vlees en bloed wordt afgeschilderd. En dat karika turale zit 'em dan vooral in de wijze, waarop niet alleen de schrijfster Ju dith Rossner het waar gebeurde ver haal op papier zette, maar ook door de nogal eenzijdige benadering van Brooks en de zijnen. Want ga maar na. Diana Keaton speelt de Iers-katholieke lerares The resa Dunn, die overdag les geeft op een instiiuut voor dove kinderen en 's avonds haar vertier zoekt in de nachtclub „De goodbar", speurend naar een geschikte man om de avond (nacht) mee door te brengen op haar kamer. Voeg daarbij het gebruik van verdovende middelen en soms teveel drank en je hebt een zo op het oog gefrusteerde vrouw, waar geen land mee te bezeilen is. Het is de ongerijmd heid van een volkomen normaal reage rende lerares overdag, tegen de ach tergrond van geforceerde en niet vol doende geargumenteerde uitspattingen 's avonds, die de film vol doende diepgang onthoudt. Als kijker wil ik graag ervaren, waarom Diana Keaton 's avonds zo te keer gaat en uit de band wenst te springen. Oké, Brooks neemt ons - al dan niet in flashback - mee naar de familie van Theresa (haar ouders en haar zusje), men proeft iets van die typische katholieke en ook Ierse tradities waarmee het meisje is groot gebracht, maar dat alles is ruim on voldoende om maar bij benadering te begrijpen, waarom deze jonge, niet onknappe en beslist erg charmante le rares op een dergelijke absurde wijze haar avonden wenst door te brengen. Brooks schroomt daarbij niet om óók van al die „slechte" mannen het tradi tioneel ingeworteld beeld te versterken Zo komt Theresa in sexueel kontakt met een egoïstische, wat dromerige leraar, een psychopatische Vietnam-veteraan. een gefrustreerde katholiek en aan het slot de homosexueel. die er toch zo ge woon uitzag, maar die wèl het levens- kaarsje van die lieve Theresa uitblies in een nogal verwarrende scène, waarmee tevens een einde komt aan deze nogal lange film Dus maar niet naar „Looking for mr Goodbar" gaan? Persoonlijk was ik erg onder de indruk van de werkelijk su blieme rql, die Diana Keaton in deze film speelt als Theresa Dunn Zonder haar zou van de film dan ook niets anders zijn overgebleven van een nogal mid delmatige melodramatische sexfilm, zich afspelend in de randgebieden van het nachtleven. Randgebieden, waar aardige leraressen als Theresa meestal niet terecht komen. Maar juist het schitterende spel van Diana maakt „Looking for mr Goodbar" tot een ver teerbare, zij het wat erg lange film. waarbij dient te worden aangetekend, dat de film geen enkele poging doet om de werkelijkheid van een eenzame vrouw in een grote stad te schilderen. Een beetje rechtlijnig en traditioneel dus, ook al wordt dan ruimschoots ge schermd met zaken als sex, verdovende middelen en de vrijheid van een vrouw om zich te gedragen, zoals Theresa deed. Maar Brooks zal die in grediënten wel eerder hebben gebruikt uit effektbedrag, dan om een.typische" vrouwenfilm te kunnen maken. En dat is toch enigszins een ge miste kans voor Richard Brooks, die zijn sporen heeft verdiend met betere films als „De gebroeders Ka- ramazov", „Kat op een heet zinken dak", „Elmer Gantry", „In cold blood" en „Bite the Bullit". (Grand 1, eerste week, 16 jaar). DRIVER: MEER AKTIE DAN EEN GOED VERHAAL Voor wie van films houdt, waarin auto's met de regelmaat van de klok in puin gereden worden en waarin spectaculaire achtervolgingen met auto's te zien zijn, draait er deze week een goede in Cinema I. Daar beleeft „Driver", met Ryan O'Neal, Bruce Dern en Isabelle Adjani in de belangrijkste rollen, zijn wereldpre mière. Het is O'Neal die in deze film een spoor van autowrakken achter uiterst dubieus allooi zich een centrale positie in dit gevecht weet te verwerven Maar dit toch wat belegen verhaal moet meer worden opgevat als de kap stok waaraan een aantal aktie-scènes konden worden opgehangen. De mooi ste daarvan is niet een achtervolging met gillende politieauto's, maar een eigenlijk vrij rustige scène, waarin de Driver aan een potentiële opdrachtgever zijn kwaliteiten demon streert. Na aanvankelijk enige halsb rekende toeren met de gloednieuwe Mercedes te hebben uitgehaald, zonder zelfs ook maar de lak te krassen, raakt de Driver geïrriteerd door de personen aan wie hij de de monstratie moet geven Het gevolg is een even systematische als definitieve sloop van de dure auto De hoofdrolspelers kwijten zich bekwaam van hun taak. Ryan O'Neal weet er wel die cowboyachtige jongen van te maken, maar Bruce Dern is nog een graadje beter als de harde politieman. Zoals die een oordelen. Ik heb geen vergelijkings materiaal, omdat ik geen liefhebber van het genre ben. Het was allemaal zeer indrukwekkend. Maar laat de kenners daar liever zelf over oorde len. (Eerste week, Cinema 1-16 jaar) M. K. Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 8 juni t/m woensdag 14 juni 1978 Grand 1: (Grand tel 033-14632) Tele fon 12 jaar. Dagelijks. 13.30, 18.30 en 21.15 uur Zondag 13.30.16.00,18.30 en 21.15 uur Grand 2: Looking for mr Goodbar 16 jaar. Dagelijks 13.30, 18.30 en 21.15 uur Zondag 13.30.16.00.18 30,21.15 uur. Grand 3: Ben Hur A l. Dagelijks: 13.45, 20 00 uur Grand 4: Choir Boys 16 jaar Dagelijks 13 30, 18 30 en 21 15 uur. Zondag .13.30. 16 00. 18.30 en 2115 uur Grand 5: Carrie. 16 jaar. Dagelijks: 13.45. 18 45 en 21.30 uur Zondag: 13 45. 16 15, 18 45 en 21 30 uur Cinema 1; )Cinema, tel. 033-18900): Driver. 16 jaar. Dagelijks-13 45. 18.45. 21.30 uur. Zondag 13.45,16 15.18 45 en 21.30 uur Cinema 2: Jaws 12 jaar Dagelijks: 13 30. 18 30 en 21 15 uur Zondag 13 30. 16.00. 18 30 en 21 15 uur Euro Cinema: (Euro. tel. 033-33655): Spartacus. A.l. Dagelijks 13.45-20.00 uur Woensdag en zaterdag: 20.00 uur. KINDERVOORSTELLINGEN Euro Cinema: De avonturen van Speedy Gonzales A.l Woensdag- en zaterdagmiddag: 13.45 uur Duo 1: (Duo. tel 033-16572): Het porno paradijs 16 jaar Dagelijks 14.15, 19.15. 21.30 uur. Zondag 14.15. 16.30. 19 15 en 21 30 uur Duo 2: Hel van Napels 16 jaar Dage lijks: 14.00, 19 00. 21.15 uur Zondag: 14 00. 16 15. 19.00 en 21.15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1Greta. huis zonder mannen. 16 jaar Vrijdag- en zaterdagavond 24 00 uur. Duo 2: Mr Majestyk. 16 jaar Vrijdag en zaterdagavond. 23 45 uur Speedy Gonzales, de snelste en slimste muis uit Mexico beleeft spannende en amusante avonturen. zich laat, vergezeld van een niet minder groot aantal overleden te genstanders. De liefhebber zal het ongetwijfeld waarderen. Wie daar niet van houdt, maar liever een goed verhaal ziet, moet maar niet naar ..Driver" gaan Want het verhaal is zo oud als de weg naar Kralingen de confrontatie tussen de superboef en de superpolitieman. O'Neal is de schurk, die zijn metier tot in de perfektie be heerst Hij heeft zich gespecialiseerd in het besturen van de auto's, waarmee bandieten na overvallen wegvluchten. In dat genre is hij de allerbeste die er bestaat. In enkele scènes waarin de Driver door vier, vijf politiewagens wordt achtervolgd, toont hij zijn kunnen en het is geen wonder dat men in de onderwe reld bereid is een hoge prijs voor de diensten van deze man te betalen. Evenmin verbazingwekkend is het dat de politie, vertegenwoordigd in „The Detective", gretig jaagt op een dergelijke kwaliteitsschurk. maar zoals een goede bandiet betaamt, slaagt ook de Driver er bij voortduring in uit handen van het gezag te blijven. De hoofdper sonen in de door Lawrence Gordon ge- regiseerde „Driver" zijn gave voor beelden van wat men „typetjes" zou kunnen noemen. De Driver is eigenlijk een zachtaardige jongen, die het liefste op zijn bed naar country en western- muziek ligt te luisteren Van wapens maakt hij bij voorkeur geen gebruik, simpelweg omdat hij daar niet van houdt Overigens kan hij zich in nood gevallen best over die gevoelens heen zetten en de trekker overhalen Zijn opponent is bepaald niet zo'n ge voelige jongen Een rauwe kerel, die er niet voor schroomt een verdachte een kop hete koffie over de handen te gieten of fors tegen de schenen te rammen Het blijkt voor hem een soort van suc cesformule te zijn, want menig mis dadiger is door zijn toedoen achter de tralies gekomen. Zo niet de Driver. Hun confrontatie wordt een ingewikkelde spielerei, waarin de bedrieger nogal eens bedrogen uitkomt, vooral omdat ook nog eens een jonge vrouw van flesje cola leegslurpt, dat is klasse. Isabelle Adjani is inderdaad dat wat mysterieuze meisje, waarvan moeilijk hoogte te krijgen is, maar van wie in ieder geval duidelijk wordt dat ze zo min mogelijk dingen doet die haar zelf ten nadele kunnen zijn. Over de kwaliteit van de aktiescènes kan ik eigenlijk niet zo goed

Leusder Krant | 1978 | | pagina 19