Een cruise is weer eens wat anders B.Z. N.: basis van deze succesgroep in 1960 gelegd Korte vaarvakanties vanuit Rotterdam Leusder Krant - Varia DONDERDAG 15 JUN11978 BZN is niet alleen een uitermate pro- essionele topformatie. maar vooral ook 3en zeer hechte vriendenclub De Vo- endamse groep bestaat nu al meer dan 11 jaar en in de loop van die jaren ge- >chiedde zoveel, dat 't ons verstandig eek om alles eens op een rijtje te :etten. De werkelijke grondleggers voor BZN :ijn Cees Tol (de solo-gitarist) en Jan Tuyp (de basgitarist) We zitten dan in iet midden van de jaren '60. toen het jrote voorbeeld uit het begin van de aren '60 (de Engelse Shadows), flink >p hun retour waren en het Beatles- jeweld al flink losbarstte De eerste ieatles-plaat kwam uit in oktober 1962. daar het grote Shadow-geluid had ook Ie heren Tol en Tuyp in zijn ban en thuis >p zolder trachtten ze dat geluid te imi- eren Maar wat de Shadows gebruikten im hun gitaren te versterken, konden ieide Volendamse vrienden nooit en te iimmer betalen, laat staan kopen. In middels waren ook zij opgegroeid om Ie ontluikende wereld van de ilektronica en ze wisten maar al te goed lat er in radio's en bijvoorbeeld bandre- orders ook versterkers zaten Je zal 'ouwens wereldberoemde gitaristen, lie ook op die manier begon nen. de ost moeten geven Dus de bandrecor- er van pa Tuyp werd erbij gesleept en a kon hem daarna nooit meer gebrui- en. Maar Cees en Jan ook niet. want e hadden er toch minder verstand van an ze in eerste instantie hadden ge acht. Wat toen? Goede raad en goede ersterkers waren duur en niet te etalen voor twee doodgewone Volen- amse tieners Maar de familie sprong De, muziek had de schijnbaar esloten grenzen van de showbizz voor en geopend Beide Tollen uit BZN ebben een conservatorium-opleiding a Tol speelde in de fanfare. De familie ol had ook nieuwe stoelen nodig, want 3t meubilair stond op instorten Cees Dl weet zich uit die tijd dat verhaal nog herinneren. Zijn grootste wens was 3n versterker te kopen, een Vox-30 >als hij zelf zegt De familie liet de stoe- n nog maar even wachten, pa sloeg aar nieuwe spijkers in de poten en )ijlen en de versterker kreeg voorrang ing leve de kinderbijslag Later arden de kosten door de jongens te- gbetaald en de rente bestond uit een usachtige rollade. Cees zegt van dit oment; Jk zal het nooit vergeten..." Het vreemde met BZN is echter, dat t nooit de bedoeling hadden om te iden en beroemd te worden Tegen- jordig ligt dan anders Groepen be- tnken in 1977 eerst een welklinkende iam, maken een elpee en denken dan ze de wereld hebben veroverd ^l^ar zoals gezegd, bij BZN ging dat iders. DOE HET ZELVERS Ze knutselden, toen ze zo'n jaar of 14,15 waren, zelf hun gitaren in elkaar De pannenset van één van de families fungeerde als drumstel en als drumsticks werden een paar doodge wone ballpoints gebruikt Enkele jaren later, ze hadden in die tussentijd al flink geoefend en ook vrienden en kennissen waren inmiddels op de hoogte, stonden ze plotseling voor het blok. Tijdens het optreden van een be staande band in het plaatselijke feestgebouw St. Jozef stonden ze vooraan, vlak bij het podium en hadden net één pilsje (misschien wel twee) te veel op. Vooral Cees Tol vond het een beetje te veel, wilde helemaal niet en werd eigenlijk min of meer het podium opgegooid. Jan Tuyp had in de tussentijd de basgitarist van de officiële groep in de gaten gehouden en wat had de ander gedaan; de hele gitaar ont stemd... Zelfs in het prille begin had de concurrent getracht toe te slaan Maar voor Jan was dit een mooi stukje show-element, wat hij hier kon botvie ren In een volle zaal moest hij de ver sterkte gitaar proberen te stemmen Het maakte genoeg herrie om het publiek te intimideren, ondanks het feit dat het ding zo vals bleef als wat De Band (nog steeds zonder naam) speelde die ge denkwaardige avond in 1966 drie Shadows-nummers voor een toch wel zeer enthousiast publiek. Het plaatselijke Volendamse Nieuwsblad Nivo kreeg er zelfs lucht van en ver scheen met een klein berichtje over het gebeuren Er stond iets over een band zonder naam. de naam van de groep was ge boren. In 1966 hadden ze nog geen eigen materiaal Ze hadden de blad muziek van de Shadows gekocht en speelden alle nummer precies na. Uit Volendam zelf kwamen toen verdere suggesties, dat de groep maar een echte band moest worden en dat er maar eens een zanger bij moest En dat werd Jan Veerman. Het is nu mei 1966 BZN is dan een 5-mansformatie met de neven Gerrit en Evert Woestenburg. respectievelijk drums en gitaar en de al aanwezige Jan Veerman. Jan Tuyp en Cees Tol. Na een jaar vindt de eerste wisseling binnen de groep plaats. Gerrit Woestenburg staat zijn plaats af aan Jaap Sombroek. Al in die beginjaren weet BZN zich een grote populariteit op te bouwen, zonder zelfs maar één grammofoonplaat te hebben opgeno men Volgens de jongens zelf komt dat vooral door het grote contact tussen het publiek en de groep BZN wordt in het noorden van het land een soort weerspiegeling van wat er in de zaal zat of stond. Elk BZN-lid wordt één van hen. ONTDEKT In 1968 wordt BZN werkelijk ontdekt door het Hilversumse Ex- Veronicatechnicus Adje Bouman (te genwoordig Veronica-medewerker) loopt de groep tegen het lijf en is zeer onder de indruk van hun doen Polydor raakt onder diezelfde indruk en het een en ander resulteert in ach tereenvolgens een demo-bandje en een heuse grammofoonplaat Die aller eerste plaat verschijnt in de zomer van 1968 t Is een compositie van Evert Woestenburg. Jan Tuyp en Cees Tol. ..Maybe someday" is maar 2 minuten en 8 seconden lang. maar haalt ondanks Bouman's invloeden bij Radio Veronica geen plaats op de Ne derlandse hitparade Een tipparade moet in die dagen nog worden uitge vonden Al die oude oorspronkelijke BZN-nummers werden opnieuw uitge bracht op éen elpee, getiteld ..14 Gouwe Ouwe'Met de tweede plaat van de groep, uitgebracht in oktober 1968 lukt het stukken beter Het door hetzelfde trio geschreven ..Waiting for you" bereikt na enkele weken een 24 ste plaats in de Veronica Top-40 De naam voor BZN is gevestigd In 1969 kan de groep het werk al bijna niet meer aan en de heren moeten hun bazen vertellen ..Het spijt me meneer, maar we gaan full prof met de band" BZN werd daarmee de allereerste vol- professionele groep uit Volendam Zelfs nog voor de Cats, Left Side. Next One etc. Half februari 1969 komt er weer een nieuwe BZN-baby te voor schijn; ditmaal krijgt het de naam ..Everyday I have to cry". Het lukt om een hogere plaats te bereiken en de 3de single haalt zelfs de Top-20 maar blijft hangen op nummer 17. HEAVY TOER Inmiddels wordt het haar wat langer, de progressievere rock gaat een grotere rol spelen in de popmuziekwe reld. Groepen als Led Zeppelin, Deep Purple en Status Quo ontstaan en wor den succesvol Jimi Hendrix blijkt voor zijn miljoenen fans onsterfelijk, BZN wisselt van enkele personeelsleden De in 1967 aangetrokken drummer Jaap Sombroek wordt dat jaar vervangen door Jan Keizer; Evert Woestenburg. gitarist, staat dat jaar zijn plaats af aan Thomas Tol. die behalve gitaar ook piano speelt en net is afgestudeerd aan het conservatorium. ..Mother can you see me" is de volgende door Adie Bouman geproduceerde single Helaas werd het geen hit en BZN ging op de „heavy" toer. In 1970 veranderde de groep van platenmaatschappij en kwam nu bij Negram terecht. „Rock 'n' roll woman" blijkt gelijk bij de duizenden BZN-fans aan te slaan en oogst ook in bijvoorbeeld Engeland goede reacties. In dezelfde stijl wordt „Bad bad woman" een groot succes en bereikt in september 1971 een 14e plaats in de hitparade. BZN blijkt te worden gerund als een goed geolied bedrijfje. De groep blijkt een verzameling harde werkers te zijn Beide broers Tol deden tijdens hun BZN-carrière nog even het conservato rium erbij en Jan Tuyp studeerde in Delft af als ingenieur. Tijdens al dat drukke werk had de band ook nog even tijd voor een elpee. „The bastard" ver scheen in het latere deel van 1971Er staan alleen maar eigen composities op, alsmede een BZN-visie op het Wil- hemus. Ook het single-werk blijft door lopen, verkoopt uitstekend maar net niet wordt het BZN-materiaal tot een grote hit Platen als „Rollin' around the band", Sweet silver Anny", „This is what I feel „Barber's rock", „Love me like a lion". Goodbye Sue" en „Djadja" vallen op. halen soms een bescheiden plaatsje in de Veronica Top 40 maar zijn net niet je van het. En ondanks de populariteit in het land, de bijna 20 singles en de elpees is BZN niet echt gelukkig. Jan Veerman had ondertussen de groep verlaten. Jan Keizer werd zanger in plaats van drummer en Jack Veerman heette de nieuwe drummer. De laatste single vóór „Mon amour" duidt al een beetje op een richtingsver andering: „Djadja is al een beetje rus tiger. Daarbij bracht het jaarlijkse kerst feest BZN op andere muzikale gedach ten. Vooral Thomas (in de groep Thoom) Tol was gek op Griekse muziek, terwijl hij ook een hele verza meling klassiek repertoire in zijn platen kast heeft staan Verder heeft hij in zijn familie een echte Griekse (en in Griekenland) beroemd gitarist, die op zijn beurt Mikis Theodorakis heeft beïnvloed. In de kerk in Volendam speelde BZN dan ook altijd zeer sfeer volle muziek, die als zodanig niets met Kerstmis te maken had. maar waar ze zelf helemaal weg van waren en er maanden van te voren al voor repeteer den. Tijdens die gebeurtenissen in de kerk werd BZN al versterkt door een zangeres; toen nog niet Anny Schilder, die er pas in 1976 bij kwam Alles bij elkaar: het de buik vol hebben van de hardrock, het teruglopen van het aantal echte fans en de opmerkingen van het publiek over het aanwezig zijn van een zangeres deed de groep unaniem be sluiten het in een andere richting te gooien Ook Cor Aaftink (die vele ont dekkingen zoals The George Baker Se lection op zijn naam heeft staan) stimu leerde hen in hun nieuwe stijl Anny is een verhaal apart. „Mon amour" was al geschreven en er werden audities gehouden voor zan geressen. Er was niets bij. Maar de jon gens hadden op bruiloften in Volendam de toen zeventienjarige verlegen Anny wel eens horen zingen. Ze was pas van school, hielp in de viswinkel van haar vader en werkte ook nog bij een schoonmaakbedrijf. Het klikte onmidde- lijk tussen haar en de anderen „Mon amour" werd een favoriet in TopPop en Volendam kon weer trots zijn. Alléén uitten ze zich een beetje vreemd daar in Volendam: „Nou, 't zou eens tijd worden na 10 jaar", kregen ze te horen. Het succes duurde voort. Van „Mon amour" werden meer dan 100.000 exemplaren verkocht: in andere landen, zoals Frankrijk, verschenen eigen uit voeringen van het nummer en alles bij elkaar zit de eerste BZN-hit-nieuwe-stijl al dik tegen de halfmiljoen. „Don't say goodbye" werd de opvolger, bijna net zo succesvol en bijna nummer 1 Hij bleef net steken tussen ..Don't cry for me Argentina" en „Knowing me knowing you". „Sevilla" werd een klap per PROJEKT Een enorme BZN-projekt was het album met de naam „BZN - making a name". Hiervan werden meer dan 100.000 exemplaren verkocht Maar BZN ging verder en samen met Cor Aaf tink en Roy Beltman maakte de groep de overstap van Negram naar Phonog ram Bij deze maatschappij verscheen in november '77 de voortreffelijke single „The clown". Nog voor „Mon amour" heeft BZN al diverse hits gehad in het buitenland. We noemen ondermeer „Rock 'n' roll woman" in Zweden, „Sweet silver Anny" in Brazilië en Ar gentinië, België en Zuid-Afrika Ook ..Barber's rock". „Love me like a lion" en „Djadja" beklommen de hitladders in genoemde landen. „Djadja" was voor Duitsland ook een introductie Met „Mon amour" kwamen ook onze oos terburen in beweging Tal van groepen en duo's wilden het nummer coveren, waarvoor geen toestemming verleend werd Desondanks werd „Mon amour" in Duitsland niet die hit zoals in Neder land. Met „Don't say goodbye" verging het hetzelfde. Wel de hoogste notering in Nederland en Belgie, maar niet Top of the Bill in Germany. Buiten Duitsland en België zijn „Mon amour" en ..Don't say goodbye" uitge bracht in ondermeer Portugal. Zuid- Afrika. Australië. Nieuw-Zeeland. Ar gentinië. Brazilië en nog enkele landen meer. Zo ook is dit met „Sevilla" gebeurd en gaat het nog gebeuren, al leen met dit verschil dat „Sevilla" in Duitsland buitengewoon goed verkocht 1 heeft. Het heeft niet in de Musikmarkt r gestaan, maar wist de 10e notering te drij> behalen in de Aktuelle Funfzig. Inmid- anc dels gingen meer dan 80.000 ?or „Sevilla's" over de Duitse toonbanken teel De eerste vier maanden van '78 'ligt stonden in 't teken van de nieuwste BZN-LP, getiteld „You're Welcome!" Op dit door Roy Beltman geprodu ceerde album staan 11 titels, die werden geschreven door Jan Tuyp en Cees Tol, met uitzondering van 't nummer „Vive l'Amour", dat door Jan Keizer werd geschreven, terwijl Thomas Tol alle muziek voor z'n re kening nam. Op „You're Welcome!" staat uiteraard ook de single „Lady McCorey", een prachtig nummer, waaraan ook het Volendams Opera Koor haar medewerking verleende. DISCOGRAFIE 1968 Mei - Maybe someday Polydor Oktober - Waiting for you Polydor 1969 Januari - Every day I have to cry Poly dor Mei - Gonna take my mind off Maria Po lydor November- Mother can you see mePo- lydor 1970 Februari - This is what I feel Polydor September - Rock 'n' roll wo man Negram 1971 Mei - Bad bad woman Negram November - I can't see Negram 1972 Juni - Riding on Negram 1973 Januari - Rolling around the band- September- Sweet silver Anny Negram 1974 Februari - Barber's rock Negram Augustus - Love me like a lionNegram 1975 Mei - Goodbye Sue Negram 1976 Januari - Djadja Negram Augustus - Mon amour Negram 1977 Februari - Don t say goodbye Negram Juni - Sevilla Negram November - The clown Phonogram 1978 April - Lady Mccorey Phonogram LP's 1971 - The Bastard Negram 1973 - BZN Greatest Hits Negram 1974 - The Best of BZN Negram 1977 - 14 Gouwe Ouwe van BZN Negram 1977 - Making a name Negram 1978 - You're Welcome! Phonogram Amsterdam en Noorwegen met plaats voor 705 passagiers en 180 auto's Van September tot eind april heet het dan aan 300 passagiers royaal plaatsbiedende en 10.000 BRT metende schip weer „Black Prince" In beide gevallen zorgt een 150-koppige bemanning voor het welzijn van de in ternationale gasten en met zo'n ver houding is het duidelijk, dat de cruise- gangers niets te kort komen. In de vorm van een regelmatige lijn dienst (met een tiental afvaarten per seizoen) van Rotterdam via Ca sablanca (Marokko), Funchal (Madeira). Santa Cruy (Tenerife) en Las Palmas (Gran Canaria) weer terug naar de Maasstad. Een volledige cruise duurt 13 dagen, maar het plezierige van de opzet van deze vacantiereizen is. dat er zeer veel vanaties mogelijk zijn. Zo kunt u bijvoorbeeld naar een van de tussenhavens varen, daar de reis on derbreken voor een verblijf in een hotel en twee, vier of meer weken later weer verder varen. U kunt ook alleen de heenreis varend afleggen en direct of later per vliegtuig terugkomen Veel mensen maken nu reeds gebruik van de Black Prince (Uw auto kan desge wenst mee!) om op de eilanden in de Atlantische Oceaan te overwinteren. Vooral dan speelt de bagagevrijdom een zeer grote rol. ENTERTAINMENT Op het niet al te grote schip - dat komt uiteraard de intimiteit ten goede - is verrassend veel ruimte, omdat de Black Prince vijf dekken heeft. Evenals bij flat- en apartementsgebouwen. wordt bij schepen de ruimte in de hoogte verkregen. Van het „bezighou den" van de passagiers wordt bijzonder veel werk gemaakt. Het relaxen van overdag (met ook dan allerlei activitei ten) maakt 's avonds plaats voor een vorstelijk en doorgaans internationaal uitgaansleven Welhaast iedere avond is er een optreden van bekende arties ten. In de aanleghavens afgewisseld door locale dans- en zanggroepen U kunt dansen, bingo spelen en nog heel wat dingen meer en daarbij rustig uw (belastingvrije) drankje drinken Blaas pijpjes zijn onbekend aan boord van een schip. De speciale entertainment- staf. o.l.v. de Nederlander Bill Spekman, is doorlopend voor u in actie en kent eigenlijk maar één zorg: hoe maakt men het u zoveel mogelijk naar de zin. Wij hebben zo'n Black Prince- cruise meegemaakt en wat Spekman c.s. daarbij presteerden was geweldig. LEUSDER/CENTRUM - Een va- cantie aan boord van een cruise schip is totaal verschillend van iedere andere vacantie. Niet dat haastig gejakker per auto of trein naar de zon. Ook heel anders dan een vliegreis met de zenuwslopende laatste uren voor het vertrek en op nieuw nervositeit en/of onzekerheid bij aankomst in de vreemde be stemming. Een cruise is een doorlo pend verblijf in een veelsterrenhotel. Deelnemen aan een vaarvacantie Is, ook voor steeds meer Nederlanders, htet toegeven aan een innerlijk ver langen naar het onbekende avontuur van een mini-ontdekkingsreis. Het is enerzijds een gemakkelijke en an derzijds een volledige methode om de zorgen van alledag eens goed van je af te kunnen zetten. Vooral in de winter is een trip naar de zonnige Canarische eilanden een bijzonder aantrekkelijke belevenis. Cruisen is geen ander woord voor luieren. Wie dat wil kan inderdaad een (groot) deel van de reis lekker nietsdoend doorbrengen in een ge makkelijke ligstoel op de zonnedekken en zo genietend van de zon en de frisse zeelucht toch iedere dag weer ergens anders zijn. Een modern cruise-schip heeft geen klasse-instelling en elke passagier mag overal komen. Overdag en 's avonds - als u wilt to; diep in de nacht - worden zij, die daaraan be hoefte hebben, beziggehouden door de cruise-director en zijn staf. Een ander hoogtepunt van een cruise ligt op het gastronomische vlak. Daarover straks meer. Een „gewone" vacantie is wel wat goedkoper dan een cruise, maar toch weer niet zo. dat alleen de groten der aarde ervan kunnen profiteren. Niet vergeten mag worden, dat een vaarva cantie bijna volledig „all-in" is. Eten wat en zoveel u maar wilt, gratis uw kopje koffie of thee en snack's tussendoor, kosteloos internationaal amusement en een onvoorstelbaar goede verzorging. Begnppen. die eigenlijk uit de tijd zijn en alleen nog maar in gebruik op de spe ciaal voor cruises ingerichte schepen BLACK PRINCE Bijkomende voordelen (geen baga gebeperking tot 15 a 20 kg, volop rust en ruimte om je heen en een grote varia tie in de reizen) zijn leuk meegenomen en diverse cruise-maatschappijen heb ben het gemakkelijk bereikbare Rot terdam als begin en/of eindpunt. Een zeer bekende verschijning in de Maas stad is de Black Prince van de Noorse rederij Fred Olsen Lines Met name in de periode van september tot april. In de zomermaanden verandert dit schip niet alleen van vaarroute, maar ook van naam en geslacht Als „Venus" vervoert het dan als luxe veerboot duizenden vacantiegangers tussen Leo Hübsch. met de chaine des Rötisseurs om zijn hals direct met een naar eigen samen te stellen (uitgebreid) ontbijt I de c de Rond elf uur is het koffietijd me )et a garnituur en volgens goed Noor»nco'! gebruik wordt u bij de lunch voor d( ken<: keuze gesteld van een maaltijd a l< ver' carte of een overweldigen! lomf: „koldtbord". Dat is een „lopend buffetft^euv met allerlei verrukkelijke lekkemijerjpderJ (waarvan u zoveel mag nemen als u wens) als zalm, paling, kip, divers#'lke koude of warme vleesgerechten en eer rer grote variatie aan groenten, fruit, kaas en desserts. De overweldigend! keuze-mogelijkeid is eigenlijk het enigi probleem, 's Middags wordt thé comph geserveerd en het diner is opnieuw eei culinair feest met van alles vooraf en toi en er tussen de gewoonlijk uit vier of vijl gangen bestaande hoofdmaaltijd. Hetj leven aan boord gaat zo snel, dat u al' bijna meteen weer aan de gang kuntj met het avond- en nachtamusement De vele genoegens van een vaarva cantie laten zich moeilijk volledig be-l schrijven. Je moet een cruise meemaken en zelfs dan is het nog moen lijk om alles te beleven. Niet slechts aan boordmaar ook op excursies in en rond de aanloophavens. Wij beschreven de cruise-mogelijkheden naar de Canari-, sche eilanden. U kunt echter ook naar' de landen rond de Oostzee (inclusief Leningrad), naar de Noorse fjorden en! de Noordkaap of IJsland. Voots naar dei oostelijke en/of westelijke Middellandse Zee, naar de Zwarte Zee en naar het Verre Oosten of wat dacht u van een cruise om de wereld in pakweg| 90 dagen? Er wordt bijvoorbeeld een kennisma kingsparty gehouden, een gecos- tumeerd bal, een Ladies Night en u kunt u geluk beproeven aan de speeltafel. Wie niet (of niet altijd even) uit- gaanderig is. kan zich terugtrekken in de gezellige lounches, een kaartje leg gen. een filmpje pikken of een boek halen in de bibliotheek. Er is altijd wel wat te doen. Ook in de rustige sfeer. Overdag is het amusement weer heel anders. Behalve luieren op de zon nedekken, kunt u zwemmen in een echt (weliswaar klein) zwembad of aan dek- spelen meedoen. U kunt deelnemen aan de zeemijlentoto of aan de och tendgymnastiek, die besloten wordt met een kilometerloop en op zondag morgen leidt Spekman de kerkdienst ETEN IS EEN FEEST Het eten aan boord is een feest op zich. Lekkerbekjes en smulpapen komen volledig aan hun trekken. De keuken van de Black Prince voert het internationale predikaat van de „Chaine des Rötiseurs", een ex clusieve onderscheiding, die alle eer wordt aangedaan. U heeft royaal de Een hoekje van het restaurant. keuze uit de lekkerste gerechten en ge raffineerde desserts. Zeelucht maakt hongerig en daarom begint de dag al De „Black Prince in zijn element

Leusder Krant | 1978 | | pagina 16