„Annie Hall" - Woody Allen's auto biografie in bijna perfekte love story .Saturday Night Fever', prima dansfilm met John Travolta mwm Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 15 JUN11978 DOOR BERT VOS AMERSFOORT - Deze week is de inmiddels bekende film „Saturday Night ,»ver" van regisseur John Badham te zien in Grand 3. De hoofdrol wordt - ëals bekend - vertolkt door John Travolta, die overigens dankzij deze rol .ekender werd dan ooit tevoren. Travolta, die een kruising tussen James Dean i Fred Astaire wordt genoemd - maakt op dit moment een bliksemcarrière, ortgeleden speelde hij de hoofdrol in de nieuwe film „Crease", een muzikale rrugblik op de jaren vijftig (naast Olivia Newton-John) en één der duetten uit eze film (You're the one that I want) staat in Amerika op dit moment in de ipvijf. In Nederland heeft Travolta met zijn opmerkelijke dansprestaties in Saturday Night Fever" trouwens ook nieuwe impulsen gegeven aan de isco-dansen. Zijn „Latin Shuffle" en de „New York Shuffle" worden in onderden discotheken geïmiteerd, terwijl op een congres van de Ne- erlandse Bond van Dansleren enkele weken geleden een Amsterdamse ansschoolhouder met zijn leerlingen de nieuwe dansen voor de be- Depsmensen demonstreerde. Kortom: de zaterdagavond koorts heeft toege lagen, wat overigens op zich nog niets zegt van de kwaliteit van deze film, die leze week in Amersfoort van start gaat. MANNEN.. Eigenlijk zijn mannen opmerkelij ke fenomenen. Altijd de mond vol over vrouwen, die altijd maar pra ten, maar zelf het summum van ui terst gebrek aan zelfwerkzaamheid als het er op aankomt. Let er maar eens op, als er een auto langs de kant van de weg staat met pech. Gevaren-driehoekje er achter. En wie staan er bij de wa genJuist, Mannen. De handen diep in de zakken gestoken, siga retje aan. Pratend. Pratend over de auto, die het niet meer doet. De eigenaar samen met een meele vende automobilist, die een derge lijk akkefietje zelf ook meerdere malen aan de hand heeft gehad en misschien terzijde kan staan met goede raad. Over daad wordt niet gesproken. Uitvoerig wordt het probleem van de rokende motor bekeken. Er worden tal van anek dotes opgehaald uit het rijke auto mobilisten-leven met tal van op zienbarende pechgevallen. Om daarna weer even te vervallen in een sombere stilte, starend naar de zwijgende motor, hopend op een nog nooit vertoond wonder. Man nen. Ze praten. En het komt geen moment in ze op, dat ze al die tijd veel beter hadden kunnen beste den aan het zoeken van een praat paal. Om de wegenwacht te waar schuwen, die al jarenlang met het bijltje van pratende mannen bij een pechauto heeft gehakt en wellicht met kennis van zaken het zaakje weer aan de praat zou kunnen brengen. Totdat de vrouwen van de pratende mannen, ongeduldig geworden, zelf het heft in handen nemen en naar een praatpaal rijden. Terwijl de brave mannen net aan het sleep- probleem waren toegekomen en daarvan de voor- en nadelen op een imaginaire weegschaal legden. Mannen. Handen diep in de zak ken. Pratend. Als de wegenwacht komt opdagen, blijken ze veel ver stand van auto's te hebben en staan de deskundige bij met talrijke onge vraagde adviezen Met de handen diep in hun zakken. Mannen! Praat me d'r niet van, zal mijn schoonzus gedacht heb ben, toen ze kortgeleden met dit probleem werd gekonfronteerd. Ze is gelukkig getrouwd hoor, daar niet van en haar man weet best van wanten, maar toch Mijn schoonzus had op een goeie dag een pracht van een oude piano op de kop getikt, 'n Steinfelder of zo. Nog goed in de lak, maar wel wat snaren stuk. Een schoonheid, echt waar en na een fikse opknapbeurt zou m'n muzikale zwager er best nog een deuntje op kunnen spelen. De moeilijkheid was: hoe kreeg je zo'n loeizwaar muzlekmeubel op éènhoog. Manlief stond daar wel enige tijd tegen aan te hikken, maar besloten werd wat vrienden te vra gen om samen het muzikale zwaar gewicht naar boven te hijsen. De bereidwilligheid van de vrienden was - als altijd - groot. De piano werd keurig netjes voor de deur ge zet. Tot zover liep alles op. rolletjes. Er werd een koel pilsje soldaat ge maakt voor de volgende ronde, en er werd uitgebreid besproken, hoe de piano naar boven zou moeten worden gebracht. Dat kostte na tuurlijk eventjes tijd, maar al hij gend, zwetend en puffend wist het sterke geslacht de piano op de plaats van bestemming te krijgen. Een kanp staaltje til-kunst Mijn schoonzus was vol bewon dering voor zoveel spierbundels en in haar grote onwetendheid vroeg ze dan ook vriendelijk aan de sterke knapen, of ze misschien de kast, die nu in de weg stond, eventjes naar boven zouden willen brengen. Het zou maar een paar minuten van hun tijd kosten. De mannen taxeerden de kast, terwijl ze de zweetdruppel tjes van hun voorhoofd veegden. Geen groot geval, maar toch.... Er werd uitvoerig beraadslaagd over de mogelijkheden en moeilijkhe den. Te groot, was de uiteindelijke konklusie. Zou niet door het trap- pegat kunnen. Maar, mannen heb ben vaak een aardig alternatief achter de hand, naar beneden zou wel gaan. In de logeerkamer zou vast nog wel een plaatsje zijn voor deze kast. Mijn zwager knikte dap per mee en vond zelfs, dat de kast toch niet meer zo mooi was en niet op de slaapkamer zou staan. Naar beneden dus. Mijn schoonzus oiekerde er niet over. Die kast moest gewoon eventjes naar bo ven. De mannen kapituleerden niet. Lien half uur later lieten ze -na uit voerig beraad- opnieuw weten, dat het niet zou gaan. Anders graag gedaan hoor, maar..... Het sterke geslacht nokte zelf voldaan af over de toch maar zo deskundig verrichte prestatie Mijn zwager zette de diskussie nog een tijdje voort, maar mijn schoonzus hield voet bij stuk: het was belache lijk, dat die kast met naar boven zou kunnen. Als de mannen het niet kunnen, dan deed zij het wel al leen Mijn zwager kon een fikse schater lach niet onderdrukken en de en kele pianosnaren trilden en thousiast mee, versteld door zoveel vrouwelijke overmoed. Er volgde een weddenschap, waar mijn zwa ger zonder enige aarzeling op in ging. Hij had niets te verliezen, dacht hij en ging de volgende dag met een ingehouden lach naar zijn werk. 's Avonds prijkte de kast op de slaapkamer. Mijn zwager is de ver bijstering over dit gebeuren nog nauwelijks te boven. Een beetje ti mide is hij begonnen aan de res tauratie van de piano. Terwijl mijn schoonzus uitbundig vertelt, hoe je een kast in je eentje een trap op moet sjouwen. Hij laat haar maar praten. Hij denkt er aan, om de piano toch maar in de logeerkamer beneden te zetten, maardan zou de kast ook weer naar beneden moeten, en V. ZATERDAGAVONDKOORTS De film van regisseur John Badham is geïnspireerd (deels gebaseerd) op een artikel van de bekende roek-journalist Rik Cohn, twee jaar geleden in het New York Magasine (The Tribal Rites of the new Saturday Night), waarin Cohm een gedeeltelijkgefingeerd verslag doet van het leven in een New Yorkse buurt, met name Bay Ridge in Brooklyn In de film is Travolta een mooie jongen, voor wie de zaterdagavond de enige belangrijke avond in de week is. Dan kan hij zijn grootste passie, het dan sen, uitoefenen. Hij maakt er een ware kunst van, oefent gedurende de avondles in de week en weet de meisjes te imponeren, ook al weet hij zich geen raad als hij een meisje treft, die met haar betere opleiding de jonge knaap uit de kringloop van het dagelijkse, tamelijk grauwe bestaan van Brooklyr) probeert te trekken Wat dat betreft is regisseur Badham de talrijke cliché s, die voor het oprapen lagen, niet uit de weg gegaan. Hij introduceert twee ..gangs", die el kaar bekonkurreren, hij karakteriseert een zwakke broeder in het gezelschap, die weifelend met de gang meetrekt, maar het zelf erg moeilijk heeft, omdat hij zijn meisje zwanger heeft gemaakt en niet weet wat hij daar nou mee aan moet Sommige scènes lijken op ..West Side Story", andere kunnen zo aan „American Grifitti" zijn ontleend Maar het blijft allemaal bijzaak, de couleur locale, zou je kunnen zeggen. Hoofdzaak is het dansen, iedere zater dagavond in de „2001 Odyssey". Tra volta kan er wat van, de meisjes zijn verrukt en steken dat ook niet onder stoelen of banken (maar het liefst op de achterbank van de auto), zijn makkers vereren hem. „Saturday Night Fever" is een dans film. Een discotheekfilm ook, met de in middels bekende nummers van o m. Bee Gees „Saturday Light", „Jive tal king" en „Nights on Broadway" Een film, gesitueerd in een samenleving, waar de vooruitgang beperkt is, de kans om carnère te maken nihil. Of zoals Rik Cohn zelf zegt: „Er bestaat niets anders dan De Avond. De Nacht. Plannen maken voor de toekomst heeft geen zin, daar komt niets uit voort." En daarom stappen de jongelui op zaterdagavond naar de plaatselijke dancing Om er hun geld uit te geven aan drank, speed, sex, maar vooral aan de emoties van de ex ploderende dansen Persoonlijk heb ik me best met deze film vermaakt, ook al kan ik me levendig voorstellen, dat slechts een bepaald pu - bliek werkelijke interesse voor dit gege ven kan opbrengen Een gegeven, dat met uitzondering van de dans-scènes, is opgebouwd uit toch wel zo langzamer hand afgekauwde cliché's van een sa menleving der grauwe massa, klaarlig gen, Italianen, Portoricanen. Mensen, voor wie de echte welvaart van het toch zo rijke Amerika niet is weggelegd, met mensen die hun dag vullen met dagdro men tijdens het ongeïnspireerde werk Cliché ja, meer niet. Voor liefhebbers van pittige disco- theekmuziek èn de navenante dan- stechniek van John Travolta (die wel degelijk wist te inspireren) is „Satur day Night Fever" in ieder geval de moeite van het zien waard. Ondanks het nogal melo-dramatische einde waarbij de knaap, die z'n meisje zwanger maakte, van de brug af springt en Travolta en zijn meisjezich ontnuchterd gaan realiseren wat zij eigenlijk aan het doen zijn. (Eerste week, Grand 3,12 jaar). ANNIE HALL FILMISCH GEBEUREN Annie Hall" is een opmerkelijk filmisch gebeuren, een (bijna) perfekte film, waarin Woody Allen alle mogelijke filmstijlen gebruikt om „zijn" levensver haal te vertellen. En wie hem kent, weet. dat hij dat doet op de manier, zoals we dat van hem gewend zijn ondergedom peld in soms bevrijdende humor, ook al is de toon allesbehalve vrolijk En wat in zijn andere films het geval is. staat ook in „Annie Hall" centraal' de thema's dood en Helde. HET VERHAAL Scène uit: „Saturday Night Fever", met John Travolta als de super-danser. Geboren in 1938 in Brooklyn, niet één der beste wijken van New York City, zoon van Joodse ouders, moet kleine Alvy zijn huiswerk maken temidden van het kermisgeweld, waar zijn ouders een botsauto-tent hebben. Kleine Alvy reageert z'n agressie af in de botsautoot jes Op de lagere school laat Alvy al duidelijk merken, dat er niet veel deugt aan deze wereld en zeker niet aan z'n klasgenootjes. Hij giet zijn kritiek in de vorm van humor. Dit maakt hem min of meer beroemd als tekstschrijver. Dat een vaak scherpe tong niet alleen roem brengt, bewijzen zijn ver houdingen met de vrouwen wel. Eerst zien we hoe z'n eerste vrouw Robin meer aandacht schenkt aan haar intel lectuele leven dan aan haar sexleven. Liggen ze eenmaal in bed, dan verstoort 't minste geluid haar sexbelevenis: 'n auto die toetert, 'n vliegtuig, etc. Dan moet er gestopt worden en kan Alvy z'n zoveelste koude douche nemen. Ook met de journaliste Allison is er geen be ginnen aan Nu is het Alvy dié van'alles verzintom 'tmaarniette hoeven „doen". Dan ontmoet hij Annie HallAnnie is 'n wat onzeker meisje dat nogal terugge trokken leeft Afkomstig uit 'n klein dorpje is ze naar New York gegaan om iets artistieks te doen De kennismaking verloopt zeer moeizaam, maar ondanks de vaak bijtende humor waarmee Alvy z'n eigen onzekerheid verbergt zit er toch schot in hun verhouding. Tegen de zin van Alvy trekt Annie bij hem in en dan gaat het ook prompt fout. Annie blijft zich geestelijk de mindere voelen van Alvy en Alvy blijkt jaloers te zijn Er volgt een breuk die door Annie gelijmd wordt Annie blijkt goed te kunnen zingen. Dit heeft als gevolg een uitnodiging van Tony Laccy, een platenbons, om een paar dagen te komen logeren in zijn prachtige huis in Californië om over 'n platencontract te praten. Alvy ruikt 't ge vaar, maar eenmaal bij Tony thuis maken zijn spottende grappen over de levensstijl in Californië de zaak alleen nog maar erger. Annie is zeer onder de indruk van 't hele gebeuren daar en het gevolg is een definitieve breuk. Annie gaat naar Californië Alvy blijft in New York maar kan z'n draai niet vinden. Hij zoekt Annie op in Californië en vraagt haar ten huwelijk. Annie zegt nee, bevrijd als zij is van Alvy's beklemmende humor. Alvy heeft voor zijn reactie geen bots autootjes voorhanden en gebruikt dus maar de auto die hij gehuurd heeft. Zijn vriend betaalt de borgsom en terugge keerd in New York schrijft Alvy z'n eerste toneelstuk. Het gaat over zijn verhouding met Annie Alleen het einde is anders Annie gaat met men terug naar New York. Dat de werkelijkheid anders is, leert ook Annie. Als Alvy haar na 'n paar jaar weer in New York tegen komt leeft ook zij weer in de grauwe middelmaat. Ze halen samen nog wat herinneringen op. Dan gaat ieder zijns weegs. Een goeie relatie opbouwen, zegt Alvy, is gekkenwerk, maar de meesten blijven 't proberen, want ze kunnen niet zonder. Niet zozeer het verhaal als wel de onophoudelijke stroom grappen bepalen deze film. Zaken als universitei ten, Oosterse mystiek, popmuziek, psy chiaters, het filmwezen, gezond voedsel, en sex worden door Alvy belicht. Soms overbelicht. Toch geeft deze typisch Joodse, nerveuze, moei lijke. sympathieke, scherp ob serverende figuur een aardig beeld van de uit haar krachten gegroeide Ameri kaanse samenleving HOOGTEPUNT Wie de meeste Woody Allen-films tot nu toe heeft gezien, zal het met me eens zijn, dat „Annie Hall" het hoog tepunt uit de reeks is. Woody Allen schreef, speelde de hoofdrol en re gisseerde de film. In „Annie Hall" is die drie-eenheid voortreffelijk in evenwicht gebleven. Een verrukkelijk-perfekte film, een serieus-droevige komedie, waarover je pas later, als je weer buiten staat, na gaat denken. Want het is onmisken baar een feit: „Annie Hall" geeft vol doende stof tot nadenken. Omdat de humor in de film niet zo maar recht- voor-zijn-raap-humor is, maar voort komt uit het diepere bewustzijn van een uiterst gevoelig, serieus man. Een geslaagd regisseur en acteur, een geslaagd tekstschrijver, die in z'n hart nog steeds het gevoel heeft „niet voor het geluk geboren te zijn". Zijn regelmatige gang naar de psychiater (een typisch Amerikaanse traditie) doet hij af met de woorden: „Ik geef hem nog twee jaar, dan ga ik naar Lourdes". Een opmerking die méér zegt over de man Woody Allen, dan welke grap over de psychiater ook. Clowns zijn vrijwel altijd erg sombere, serieuze mensen, die hun eigen leven, hun tegenspoed, hun gevoelens, vertalen in grappen. Zoals de clown Woody Allen. Het maakt „Annie Hall" er alleen maar boeiender en soms verdrietiger door, ondanks de bevrijdende lach van een man, die alles blijft relativeren in bit tere humor. (Eerste week, Euro Cinema, 16 jaar). MASSACRE AT CENTRAL HIGH De Nederlandse regisseur Renee Daalder (die acht jaar geleden zijn eerste film maakte: De blanke slavin), is er enkele jaren geleden als eerste Ne derlander in geslaagd in Amerika een film te maken Wie echter iets van zijn werk kent, zal toch voor een verrassing komen testaan, want deeenszo veelbe lovende regisseur kwam twee jaar gele den met een zogenaamde exploitation-movie, een in Nederland onbekend begrip, maar het betekent dat het een film is, zoals die in Amerika aan de lopende band worden gemaakt en voornamelijk geweld en sex als onder werp hebben. Goed voor de drive-in bioscopen of voor de provincie. Zo'n film kost weinig, de financiers verliezen er weinig of niets mee en als regisseur kun je in ieder geval laten zien. dat je wel kunt filmen. Dat eerste bewijs van „kunnen filmen", dat Daalder in de VS afleverde, werd tijdens de Cinemanifestatie van twee jaar geleden getoond en begon daarna een nogal aarzelende weg langs de Nederlandse theaters en wordt nu nog maar zelden gedraaid. „De killer van Central High (Massacre at Central High) is nu niet bepaald een opgewekte film Geweld en sexDaar draait alles om en dan op een toch op eerste gezicht zo'n vreedzame „highschoolWat niet wegneemt, dat Daalder een alleszins acceptabele film in dit genre heeft afge leverd en daarging het tnslotte om. Veel nu beroemde filmers zijn op aie wijze gestart. HET VERHAAL Central High is een middelbare schoolDavid is net gearriveerd en zoekt zijn oude vriend Mark op Mark blijkt vriendschap te hebben gesloten met de drie knapen die de school terroriseren. Niemand verzet zich tegen de „Ge stapo" en het schrikbewind Bruce, Craig en Paul proberen David over te halen bij hun groepje te komen, maar wanneer hij een keer meemaakt hoezij de auto van een medescholier kapot maken, heeft hij het wel gezien. Hij gaat de auto repareren, maar wordt verrast door het drietal dat een blok onder de auto weghaalt zodat David's been wordt verbrijzeld. David zint op wraak. Hij trekt zich nog meer terug dan tevoren Zorgvuldig plant hij de moorden op het drietal Het vonnis over Mark en zijn vriendin Theresa bewaart hij tot het laatst. Wan neer de scholieren, die eerst zo bang waren en geen enkel verzet pleegden, in de gaten krijgen wat er gebeurt, proberen zij een wit voetje te halen bij David, teneinde een nieuw bewind in te voeren. Ook de jongens die macht pro beren te krijgen, worden door David ge dood (Eerste week. Duo 2. 16 jaar). IN HET KORT Tenslotte nog eventjes in het kort, wat er verder deze week aan film genoegens te beleven is. Voor wie de films nog niet hebben gezien is er deze week nog de mogelijkheid naar „Ben Hur" te gaan (Grand 14e week). „Loo king for mr. Goodbar" met Diana Keaton in een sublieme hoofdrol (Grand 2. tweede week), „De graaf van Monte Christo" (Grand 4. eerste week), „Car rie" (van Brian de Palma, vierde week, Grand 5), „Driver" (Cinema 1, tweede week), en „Jaws" (de bestseller van Steven Spielberg, Cinema 2, vierde week). Er is voldoende sex te beleven in „Hit sige vrouwtjes" in het weekprogramma van Duo 1, terwijl dit theater in haar nachtvoorstellingen „Doriana het por nomeisje" op haar programma heeft staan De afdeling geweld in Duo 2 biedt het eerder genoemde „Massacre at Central High" en in de nachtvoorstellingen „Do delijker dan Karate" met George La- zenby In de kindervoorstelling van Euro Cinema kunnen jong en oud hun hart ophalen aan de Walt Disney-film „De appelbollenbende een parodie op het wilde westen. Geschikt voor de ietsoudere kinderen. Op zaterdag-en woensdagmiddag. Scène uit de Walt Disney-film: De appelbollenbende. Diana Keaton en Woody Allen in de uitstekende serieuze komedie „Annie Hall", een autobiografie van Allen, die daarmee zijn vorige films overtrof. filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van don derdag 15 juni t/m woensdag 21 juni 1978. GRAND 1, tel. 033-14632 BEN HUR. a l Dagelijks- 13.45-20.00 uur. GRAND 2 LOOKING FOR MR GOODBAR. 16 jaar, Dagelijks 13.45-18 45-21.30 uur, zon dag: 13 45-16 45-18 45-21 30 uur GRAND 3 SATURDAY NIGHT FEVER, 12 jaar Dagelijks 13.30-18.30-21.15 uur; zon dag 13.30-16.00-18.30-21 15 uur GRAND 4 DE GRAAF VAN MONTE CHRISTO a I Dagelijks 13.45-18.45-21.30 uur; zon dag: 13 45-16.25-18 45-21 30 uur GRAND 5 CARRIE. 16 jaar Dagelijks 13 30-18.30-21 15 uur; zon dag 13.30-16 00-18 30-21 15 uur. CINEMA 1, tel. 033-18900. DRIVER. 16 jaar Dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur; zon dag: 13.45-16 15-18 45-21 30 uur CINEMA 2 JAWS, 12 jaar Dagelijks: 13.30-18 30-21.15 uur; zon dag 13 30-16 00-18 30-21 15 uur. EURO CINEMA, tel. 033-33655. ANNIE HALL. 16 jaar Dagelijks 13.45-18 45-21 15 uur, za terdag: 16 15-18 45-21.15 uur: zondag 13.45-16 15-18 45-21.15 uur; woensdag: 18.45-21.15 uur DE APPELBOLLENBENDE, a l Zaterdag- en woensdagmiddag: 13 45 uur. DUO 1, tel. 033-16572. HITSIGE VROUWTJES. 16 jaar Dagelijks: 14 15-19.15-21.30 uur, zon dag 14 15-16.30-19 15-21.30 uur. DUO 2 DE KILLER VAN CENTRAL HIGH. 16 jaar. Dagelijks: 14 00-19 00-2115 uur; zon dag 14 00- 16 15-19.00-21 15 uur DUO 1 DORIANA HET PORNOMEISJE. 16 jaar. Vrijdag: en zaterdagavond. 24 00 uur. DUO 2 DODELIJKER DAN KARATE. 16 jaar. Vrijdag- en zaterdagavond: 23.45 uur

Leusder Krant | 1978 | | pagina 23