Schiet-demonstraties SVL gaven verkeerd beeld „Die pertinente leugen moeten ze terugnemen Rijkswaterstaat verwerft gronden voor realisatie aansluiting R 28 WIJKRAAD DE WETERING: Half klaverblad naast viaduct Heiligenbergerweg Minder harde munitie gebruikt Vice-voorzitter SV Leusden, Dave Zoetmulder: 33 LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT Leusder Krant - samenleving DONDERDAG 15 JUNI1978 (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Volgens de Wijkraad De Wetering was de de monstratie, die de Schietvereniging Leusden (SVL) op zaterdag 3 juni gat voor belangstellende raadsleden en wijkbewoners misleidend, omdat geen gebruik werd gemaakt van zongemaakde „High speed -mum tie, die veel méér geluid geeft, dan de pu gebruikte munitie met minder kruitlading. Hierdoor is bij de be langstellenden, aldus de wijkraad een misleidend beeld ontstaan over de geluidshinder, zoals die zou kun nen worden ondervonden van een in le richten schietcomplex bij het sportcomplex Valleikanaal, ten noorden van de wijk De Wetering. In een open brief aan wethouder G. van Woudenberg zet de wijkraad alles nog eens op een rijtje. Voor de goede orde citeren wij de brief letterlijk. De Wijkraad zegt het volgende: Uit perspublicaties is ons geble ken, dat enkele Weteringwijkbewo ners. raadsleden alsmede wethou der J Wagenaar, gehoor hebben ge geven aan de oproep van de schiet vereniging SVL, om op zaterdag 3 juni op de Leusderhei te komen luisteren naar een wedstrijd om het nationale kampioenschap SO meter klein kaliber geweer Dit is namelijk het wapen waarvoor de SVL een open baan wil maken, terwijl onder getekenden van mening zijn, dat hiervan geluidsoverlast te ver wachten is. Ook wij zijn door de schietvereniging uitgenodigd om te komen luisteren. De reden om hierop niet in te gaan is ge weest. de procedure-afspraak zoals die in ae vergadering van 1 juni met alle betrokkenen werd gemaakt Deze af spraak was dat de heer Van Wouden berg het verslag van de vergadering, waarin opgenomen de rapporten van de werkgroep aangevuld met reakties uit het publiek), zou voorleggen aan het college van Burgemeester en Wethou ders en dat daarna de Gemeenteraad een beslissing zou nemen. Een be langrijke reden om op deze procedure- afspraak terug te komen, was ons in ziens niet aanwezig De genoemde perspublikaties geven ons als algemene indruk, dat van de geproduceerde knallen op 100 150 meter afstand geen of nagenoeg geen geluid is waar te nemen. Gezegd dient te worden, dat ons het schaamrood naar de kaken steeg De uitspraak van wethouder J. Wagenaar, dat wij niet durfden komen, waar daar mede debet aan GEEN GELUID PIKKENDE KIPPEN Als afgevaardigden namens wijkraad ,,De Wetering", meenden wij de zaken okjektief te hebben benaderd, terwijl op de hei werd bevonden dat slechts spra ke zou zijn van het dwarsbomen van de genoegens van vele sportschutters Vreemd leek het overigens wel, dat wat wij als storend meenden te moeten kwalificeren voor genoemde groep nauwelijks waarneembaar was. Het geluidmeetrapport van de heer ing H J. M. Steeneken (op basis waar van de schietvereniging meent aan te tonen dat geen geluidshinder zal wor den ondervonden) geeft geluidsni veauwaarden op 100 resp 150 meter afstand van 63 resp. 58 dB (A) in het vrije veld Volgens ditzelfde rapport ligt de schrikgrens bij 55 dB (A). Geluidsni- veau's die hoger liggen dan deze schrikgrens roepen bij ons zeker geen associatie op met het geluid van pik kende kippen. NIEUWE DEMONSTRATIE De schietvereniging is bereid geble ken voor ondergetekenden alsnog een Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos en Marnix Kreijns. Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS. Mevr. A. Bijl, v Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c.. tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fleseler. Lindenlaan 34, Leusden-c.. tel. 033-42553 (al gemeen): Mevr A. de Knljff-Mali, v Hardenbr. v Lockhorstlaan 30, Leusden- zuld, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezor ging. overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeete In de Leueder Krant gepubliceerde loto'e kunt u nebeeteilen (met uitzondering ven archlel- en hletorteche foto'e) bij vooruitbetaling van I 6,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. do BDU b.v. te Bemeveld met duidelijke vermelding van gewenkte foto. aantal, nummer van krent, pagina waarop do toto word geplaetet. U kunt ook kontent betelen op one kantoor, NozondoeWaan 8, LeuederVCentrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto'e thule. Is ##o uitgave van da BDU-Krantancomblnatta, Postbus 67 te Bar- vergelijkbare situatie te scheppen als op de genoemde zaterdag, 3 juni, en wel op woensdagavond 7 juni. Inder daad ontstond ook bij ons de mening, dat het waargenomen geluidniveau geen aanleiding geeft tot overlast, ze ker als nog de nodige voorzieningen worden getroffen, zoals rondom een aarden wal en overdekte schietpunten. Uiteraard was onze nieuwsgierigheid gewekt waarom de proef zo'n ander beeld gaf dan de meetrapporten Het vermoeden ontstond, dat in de ver schillende situaties niet van dezelfde munitie gebruik gemaakt is. In de meetrapporten is steeds uitgegaan van munitie type ..high speed". Tijdens de demonstratie op woensdag 7 juni is geen gebruik ge maakt van deze .high-speed" munitie. Dit is ons van SVL-zijde bevestigd. Eveneens werd bevestigd dat ook tij dens de wedstrijd op zaterdag 3 juni van andere munitie dan ..high speed" gebruik gemaakt is. Van de zijde van het Ministerie van Defensie, bureau Hinderwetzaken, majoor H. Botzen is ons medegedeeld, dat er verschillende soorten munitie zijn voor klein kaliber geweer De munitie met de grootste kruitlading en het hoog ste geluidsniveau is de ..high speed" munitie. Dit type wórdt over het alge meen het meest toegepast De andere soorten met geringere kruitlading pro duceren aanmerkelijk minder geluid, aldus majoor Botzen. BEWUSTE MISLEIDING? Het achterwege laten van een toe lichting tijdens de demonstratie, dat gebruik gemaakt werd van munitie met een geringere kruitlading zou uitgelegd kunnen worden als het bewust misleiden van de aanwezige luisteraars. Wij veronderstellen, dat het niet de bedoeling is geweest om een verkeerde voorstelling van za ken te geven, maar dat de SVL een demonstratie heeft gegeven met de munitie die deze vereniging van plan is op de baan in het sportpark Vallei kanaal te gaan gebmiken. Als de SVL dit werkelijk van plan is, dan leek ons de mogelijkheid van een kompromis aanwezig Namelijk door in de vergunning voor het gebruik van de schietbaan een bepaling op te nemen, dat geen zwaardere munitie dan een bepaald type (gelijk aan datgene wat tijdens de demonstraties van 3 en 7 juni werd gebruikt) zou mogen worden ge bruikt Bij navraag bij eerdergenoemde majoor Botzen is ons verklaard, dat de ze beperkende bepaling niet opgeno men kan worden Een vergunning voor het gebruik van de klein kaliber ge- weerbaan impliceert dat alle daarvoor geschikte mantelloze munitie-inklusief ..high speed" - gebruikt mag worden Gezien het voorgaande menen on dergetekenden de konklusies en aan bevelingen, zoals opgenomen in het rapport d.d 30 mei 1978. niet te kunnen wijzigen. Voor de goede orde herhalen wij de ze hierbij nogmaals, KONKLUSIES: De afgevaardigden namens de wijk raad ,,De Wetering" in de werkgroep ad-hoc geluidsproblematiek zijn niet overtuigd, dat een schietcomplex, ge situeerd op de grens van een rustige woonwijk en een landelijk gebied, geen geluidsoverlast zal veroorzaken Het knelpunt hierbij is; het niet overdekte gedeelte van het complex, namelijk de klein-kaliber geweerbaan Op grond van wat in het rapport gesteld (punten 1 t/m 10), menen zij. dat slechts een totaal gesloten schietbaan de moge lijkheid bied om geluidsoverlast te verhinderen. Bij de uitwerking van het totaal ge sloten bouwplan zal veel zorg moeten worden besteed aan de geluidsisola tiewaarden van toe te passen materia len en konstrukties, alsmede aan de vakkundige toepassing en verwerking van de materialen. AANBEVELINGEN Het eveneens overdekken van de klein kaliber geweerbaan; of het laten vervallen van de open klein kaliber ge weerbaan; of het bezien van alter natieve situaties. Uitgangspunt hierbij moet zijn een omgeving, die in mindere mate ge luidgevoelig is Met name wordt ge dacht aan industriële zones en zones met snelverkeer", aldus E. van Vee- nendaal, R. v d. Berg en G de Weerdt namens de wijkraad ,,De Wetering", in een open brief aan wethouder Van Woudenberg. (Van een onzer verslaggevers). LEUSDEN - „Er wordt in het stuk van de wijkraad beweerd dat wij de boel bewust misleid zou den hebben. Dat is een pertinente leugen. Ik geef de wijkraad 48 uur de tijd om hun beweringen te be wijzen, en als ze dat niet kunnen, dan overweeg ik om naar de rechter te stappen." Aldus een zeer verontwaardigde heer D. Zoetmulder in een eerste reactie op bijgaande brief van de wijk raad „De Wetering". De heer Zoetmulder, vice-voorzitter van de schietvereniging Leusden en voorzitter van de commissie die zich met de bouw van een schiet baan in het sportcomplex Vallei kanaal bezighoudt, ervaart het schrijven van de wijkraad dis eeri poging om tegen iedere realiteit in haar gelijk door te drijven. „Het gaat er die mensen blijkbaar al leen maar om gelijk te krijgen. Zij willen die schietbaan niet en als het daarvoor nodig is om iemand als een leugenaar af te schilde ren, dan is dat kennelijk geen be zwaar." De bewering dat de schietvereni ging Leusden op zaterdag 3 juni, toen raadsleden en pers op de Leusderhei aanwezig waren om het geluid van een schietwedstrijd te aanhoren, de schutters met andere munitie dan gebruikelijk zou hebben Dave Zoetmulder tijdens de schietwedstrijd op de Leusderhei. Links van hem Evelien Blom, rechts Harm Offerelns. laten schieten, vindt de heer Zoetmulder onzinnig Daarover zegt hij: ..In de eerste plaats ging het die zaterdag niet om een door ons georganiseerde demonstratie, maar om een Nederlands kampioen schap Dacht u nou werkelijk, dat de deelnemers aan zo'n belangrijke wedstrijd te bewegen zouden zijn om andere munitie te gebruiken dan zij gewoon zijn? Dacht u werkelijk dat ik zestig schutters gauw even van andere munitie zou voorzien, wat me enkele honderden gulden gekost zou hebben? En bovendien welk belang heb ik daarbij? Wan neer die schietbaan er is en er blijkt meer geluid te worden geprodu ceerd. dan wordt die baan toch bin nen de kortste keren door de ge meente gesloten, met de bepalin gen van de hinderwet in de hand." HIGHSPEED Boos maakt Zoetmulder zich over de zijns inziens volkomen onjuiste informatie die er door de wijkraad geventileerd wordt over de ge bruikte munitie.Majoor Botzen aan halend beweert de wijkraad De Wetering dat het merendeel van de schutters, die met het klein kaliber geweer schieten, gebruik zou ma ken van zogeheten Highspeed-mu- nitie. Een soort munitie die een har dere knal geeft dan andere Zoetmulder: ,,Wie zegt mij, dat Bof- se dat werkelijk gezegd heeft. Als deskundige weet hij beter. De High speed is voor andere doeleinden ontwikkeld dan voor de wed strijdsport. Highspeed is niet zuiver genoeg. De meeste schutters ge bruiken munitie die zuiverder schiet en minder geluid geeft." ,,Maar als de Wijkraad Botse nu eens wel juist geciteerd zou hebben. Dan zou dat betekenen dat de meeste schutters op de bewuste zaterdag met Highspeed schoten De meest geluid producerende soort dus. En nog moesten alle aanwezigen vaststellen dat er nauweljks iets te horen viel Maar nogmaals: er wordt in deze tak van de schietsport helemaal geen High speed gebruikt. De wijkraad zit er helemaal naast." GEEN BEHOEFTE Het ergert de vice-voorzitter van de schietvereniging dat de wijkraad dit soort beweringen doet terwijl er geen enkel lid van de wijkraad aan de uitnodiging gehoor gaf om zater dag te komen luisteren. Zoetmulder: ,,Eén van de wijkraadsleden die ik vroeg om te komen luisteren, liet weten dat hij daar geen behoefte aan had. Hij zei voldoende geïnfor meerd te zijn. Toen ik daarop reageerde dat het bijwonen van de wedstrijd hem alleen nog maar beter zou kunnen informeren, vroeg de man of ik daarmee wilde suggereren dat hij niet voldoende geïnformeerd zou zijn." Overigens verbaasde het ons wel dat zich die woensdag na de wedstrijd een aantal mensen van de wijkraad aandienden op de schiet baan. Of we een demonstratie konden geven. Ook dat hebben we toen nog gedaan Commentaar werd er door de aanwezigen na af loop niet gegeven." RECHTER De heer Zoetmulder is dinsdag avond meteen begonnen de direkt betrokkenen er van in kennis te stellen dat hij de beweringen van de wijkraad een pertinente leugen vindt. Ook zal hij nog het college van burgemeester en wethouders schriftelijk van zijn visie op deze zaak op de hoogte stellen. Tenslotte stelt hij de wijkraad in de gelegen heid om hun beweringen te bewijzen of anders terug te nemen Zoetmul der: ,,Ze krijgen 48 uur de tijd om hun beschuldigingen te bewijzen. Dat kunnen ze niet en daarom zullen ze hun beweringen moeten herroe pen. De wijkraad zal ons haar ver ontschuldigingen moeten aanbie den. Gebeurt dat niet, dan overwe gen wij zeer serieus om naar de rechter te stappen." LEUSDEN/UTRECHT - Rijkswa terstaat is begonnen met het verwer ven van grond, die nodig is om de toekomstige aansluiting van Leus den op de Rijksweg 28 te realiseren. Het zwarte houten huis dat aan de Heiligenbergerweg aan de Amers- foortse kant vlak bij het bestaande viaduct staat, is inmiddels aange kocht door Rijkswaterstaat. Het zal afgebroken worden omdat op die plaats een belangrijk deel van het aan te leggen halve klaverblad ge realiseerd gaat worden. Ook aan de Leusdense kant is Rijks waterstaat grond aan het verwerven Eén van de kwekers aan de Driftakker- weg heeft te horen gekregen dat hij een stukje van zijn grond, waar nu nog een gedeelte van zijn kas op staat, zal moeten afstaan Zoals de plannen er nu uitzien, komt er een tweede viaduct over de R28. Dit is iets meer in de richting Zwolle gesi tueerd dan het reeds bestaande in de Op het punt waar deze auto linksaf slaat zal straks de Noorderrandweg worden doorgetrokken om te eindigen bij het halve klaverblad. Heiligenbergerweg. Via een half kla verblad zal het niet alleen mogelijk zijn vanuit Leusden en Amersfoort de R28 in beide richtingen op te rijden, maar zal bovendien een nieuwe verbinding tus sen Amersfoort en Leusden ontstaan. Aan de Leusdense kant wordt deze ge vormd door de nog door te trekken Noorderrandweg. Het ligt in de bedoe ling om de Heiligenbergerweg na reali sering van de nieuwe verbinding, alleen nog maar te bestemmen voor langzaam verkeer. Wat betreft het stadium waarin de plannen verkeren, deelde een woordvoerder van Rijkswaterstaat te Utrecht mee, dat men thans wacht op de visie van de verkeersdeskundigen Zij hebben een belangrijke stem in de kwestie, hoeveel rijbanen er aangelegd moeten worden. Tevens moeten nu de opmerkingen verwerkt worden, die de gemeenten Leusden en Amersfoort naar aanleiding van het voorlopig ont werp hebben gemaakt. Wanneer een en ander verwerkt is, wordt het plan weer toegezonden aan beide betrokken gemeenten. Vervolgens moet het voor godkeuring naar het ministerie van Ver keer en Waterstaat in Den Haag. De woordvoerder van Rijkswater staat in Utrecht verwacht dat het vanaf dit moment nog ongeveer een jaar zal duren voordat er vanuit Den Haag toe stemming komt voor uitvoering van de gemaakte plannen. Daarna zal het nog een jaar duren voordat met de uitvoe ring van de werkzaamheden begonnen kan worden. Het is dan inmiddels medio 1980. De bouw van het kunstwerk, zoals een viaduct in jargon heet. zal ongeveer een jaar kosten. Daarna, dus na de zomer van 1981volgt de verdere afwerking. Men kon niet meedelen wanneer men de aansluiting op de R28 en de nieuwe verbinding Leusden- Amersfoort gerealiseerd zal hebben. Duidelijk is wel dat een en ander in ieder geval niet voor 1982 geheel gereed zal zijn. En dan moet het op geen enkel punt tegenzitten. Nu lijkt het er al weer op dat de grondverwerving niet geheel vlekkeloos zal verlopen Met name de verkoop van het volkstuincomplex langs de Heiligenbergerweg door de- Gemeente Amersfoort aan Rijkswater-^ staat, is nog niet rond. Het houten huis aan de Heiligenbergerweg, dat door Rijkswaterstaat is aangekocht en dat zal worden afgebroken.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3