ADVIES VAN HET OVERLEGORGAAN: Kosten (inclusief ac hterstallig onderhoud): f 170.000,- SITUATIE 't SI»IIL Leusder Krant - Inspraak DONDERDAG 15 JUN11978 „Maak van „'t Spul"een pony-boerderij" (Van de redaktle) LEUSOEN - Na acht keer uitvoerig vergaderen (al dan niet In het openbaar) Is het overlegorgaan 't Spul unaniem tot een aanbeveling gekomen ten aanzien van de be slemming van de desbetreffende boerderij In de wijk Groenhouten. Het overleg-orgaan Is tot de kon- klusle gekomen, dat de boerderij Verbouwd zal dienen te worden tot een pony-centrum. Die konklusle - met alle daarbij behorende uitgangspunten - Is vervat In een uitgebreid rapport, dat het overle gorgaan 't Spul gisteren (woensdag) officieel aan het gemeentebestuur heeft aangeboden. De kosten van verbouwing van de boerderij om dit complex geschikt te maken voor pony-boerderij worden geraamd op 170.347,- (Inclusief 53.000,- achterstalllg onderhoud). Daarmee wordt wel het maximum bedrag van 100.000,- overschreden wat het gemeentebestuur eventueel be schikbaar wil stellen, maar het over legorgaan Is van mening, dat indien de boerderij zal worden afgebroken niet alleen 100.000,- zal worden besteed aan een vervangend groenplan, maar dat het onderhoud van dat groen een aanzienlijk hoger bedrag zal vergen, dan het onder houd van de pony-boerderij, temeer daar het Ruitersportcentrum (die de exploitatie zou moeten gaan verzor gen) bereid Is als huurder zelf voor het onderhoud zorg te dragen. De ruim 53.000,- aan achterstallig on derhoud heeft volgens het overleg orgaan niets te maken met de stich ting van een pony-boerderij In 't Spul. ALTERNATIEVEN Aanvankelijk leek het erop dat het voor het overlegorgaan niet moeilijk zou zijn om een passende bestemming voor de boerderij te vinden. De eerste indruk was dat het er meer om zou gaan uit de vele aangedragen suggesties de beste, dan wel een combinatie van de beste te kiezen. Een eerste inventarisatie lever de de volgende lijst van mogelijke be stemmingen op: ,a. kinderboerderij b. beestenspel (stallen van gemeen schappelijke huisdieren) c. wijkontmoetingscentrum (wijk vergaderingen, kinderclubjes en bejaardensociéteit) d creatief centrum (atelier-, expositie- en lesruimte) e. peuterspeelzaal f sauna in samenwerking met sporthal g oudheidkamer h. biologisch dynamisch verdeel- centrum i. dansschool j. volkstuinen k. speeltuin I. hertenkamp m. parkeerterrein n jeugdsocieteit o. paardenstalling - manege of pony club p. tehuis voor bejaarde paarden q verhuur aan particulier die iets boerderijachtigs in stand wil houden r. handhaving van het geheel als boerenbedrijf Het overlegorgaan kwam tot de con clusie dat nauwelijks een van deze al ternatieve bestemmingsmogelijkheden valt te verwezenlijken zonder met de eerdervermelde uitgangspunten in strijd te komen. De alternatieven, ge noemd onder c, d, i en n konden niet verder in overweging worden genomen vanwege de te verwachten hieraan verbonden overlast voor de direct om wonenden In de mogelijkheden onder b, f, g, I en q vermeld zag het overlegor gaan weinig heil omdat de exploitatie van de hier bedoelde voorzieningen niet rendabel is en het mede in verband daarmede zeer onzeker is of wel vol doende kan worden verwacht dat spra ke kan zijn van continuïteit van deze bestemmingen Daar het overlegorgaan op de hoogte was van de bij het gemeentebestuur bestaande plannen om in de voormali ge boerderij ..Munnikhove" te zijner tijd een kinderboerderij in te richten, meen de zij dat alleen daarom al niet overwo gen zou moeten worden om in ,,'t Spul" eenzelfde voorziening onder te bren gen. Het alternatief onder a. kwam hier door te vervallen Het idee om in een der opstallen, be horende bij ,,'t Spul", een peuterspeel zaal te vestigen (zie alternatief e) is door het overlegorgaan lange tijd ge zien als een bestemming die een rede lijke kans van slagen zou hebben Uit eindelijk bleek evenwel dat de organi saties die zich in Leusden met het peuterspeelzaalwerk bezighouden een vestiging van een speelzaal in de onderhavige boerderij deze weliswaar niet geheel uitsluiten, doch niet primair deze locatie prefereren zolang andere mogelijkheden voorhanden zijn Van wege deze onzekerheid is dit alternatief losgelaten. De mogelijke bestemmingen, ge noemd onder h en p (biologisch dyna misch verdeelcentrum en tehuis voor bejaarde paarden), zijn door het over legorgaan niet verder op hun haalbaar heid bekeken. Bij navraag bleek name lijk, dat voor dit soort voorzieningen niet voldoende belangstelling bestaat. Enkele aangedragen suggesties kwamen niet in aanmerking voor een nadere studie door het overlegorgaan, aangezien het overnemen van deze suggesties een voorstel tot afbraak van het boerderijcomplex zou hebben bete kent, welk voorstel uit de aard der zaak rtnvooi - beftoAnd hek nieuw kek bcztxznde bestrnt nq verporo-^ (2r,nd Een overzicht van de situering van de ponyboerderij, zoals het overlegorgaan zich dat voorstelt. niet past binnen de taakopdracht van het overlegorgaan. Op deze gronden moesten de ideeén van volkstuinen, speeltuin en parkeerterrein (alternatie ven onder j, k en m) van de lijst worden afgevoerd. Hoewel binnen het overlegorgaan nog steeds niet volledig begrip kan worden opgebracht voor de motieven die door het gemeentebestuur indertijd zijn gebezigd om ,,'t Spul" niet langer als boerenbedrijf te handhaven, is niettemin besloten om niet aan te drin gen op een herziening van deze beslis sing Vandaar dat het alternatief onder r evenmin als een bruikbaar idee in aan merking kon komen. HET ALTERNATIEF DAT OVERBLEEF (PONY-BOERDERIJ) Na afwerking van de diverse aspec ten die verband houden met de uit de inventarisatie naar voren gekomen bestemmingsmogelijkheden, is het overlegorgaan unaniem tot de overtui ging gekomen, dat slechts één be stemming volledig past in het raamwerk van de gekozen uitgangspunten. Deze bestemming betreft het inrichten van ,,'t Spul" tot iets wat het overlegorgaan zou willen betitelen als ponyboerderij. Hierbij wordt gedacht aan een opzet, waarbij de tot het boerderijcomplex be horende varkensschuur wordt ver bouwd tot een ponystal. Het is mogelijk om de varkensschuur zodanig in te richten dat hierin 19 pony's kunnen worden gestald. Verder is in dit gebouw dan nog ruimte voor een zadelkamer en een voeropslag. De bedoeling is nu om de in de varkensschuur te stallen pony's te gebruiken om kinderen uit Leusden, die dat graag willen, in de gelegenheid te stellen ponyrijlessen te ontvangen. Deze rijlessen kunnen worden verzorgd door een instructeur/instructrice, die het woongedeelte ter bewoning zou kunnen betrekken. Voor de pony-rijlessen is gewenst de aanwezigheid van een zogenaamde binnenbak en een buitenbak. De tabak- schuur zou bestemd kunnen worden als binnenbak. De afmetingen van deze schuur zijn kleiner dan die welke nor maliter voor een binnenbak gelden, maar de oppervlakte is niettemin groot genoeg om voor dit doel te dienen. In de voormalige moestuin kan een buiten- bak worden ingericht, terwijl hier tevens een terreintje geschikt gemaakt kan worden om dienst te doen als ponywei de. Aan de rijlessen buiten kan per keer door zo'n 5 6 kinderen tegelijk worden deelgenomen, terwijl bij slecht weer op beperkte schaal in de tabakschuur zou kunnen worden gereden. Uiteraard is door het overlegorgaan de haalbaarheid van het plan voor een ponyboerderij besproken met organi saties die eventueel gegadigden zou den kunnen zijn voor de exploitatie van dit object Hierbij is in de eerste plaats gedacht aan de in Leusden gevestigde maneges ,,De Klaveet" en „Nimmer- dor". Van de zijde van ,,De Klaveet" bleek geen belangstelling te bestaan, maar met vertegenwoordigers van „Nimmerdor" is geruime tijd serieus onderhandeld omdat van die zijde aan vankelijk veel interesse werd getoond voor de plannen van het overlegorgaan. Helaas konden deze onderhandelingen niet met succes wordep afgerond, maar het voordeel van het gevoerde overleg is wel geweest dat via „Nimmerdor" het overlegorgaan een duidelijk beeld heeft gekregen over de opzet van een pony boerderij. ZELFWERKZAAMHEID Nadat bleek, dat de ter plaatse aan wezige maneges niet konden worden ingeschakeld bij de verdere ontwikke ling van de plannen voor een pony boerderij, is contact opgenomen met het Ruitersporlcentrum te Amersfoort. Van die zijde is te kennen gegeven dat men gaarne bereid is de exploitatie van een ponybedrijf in ,,'t Spul" op zich te nemen. De ideeën van het Ruitersport centrum over een ponyboerderij komen overeen met de eerder hiervoor gege ven beschrijving. Van de zijde van het Ruitersportcentrum is nog de nadruk gelegd op het belang van de zelfwerk zaamheid bij de exploitatie van een ponyboerderij. Het inschakelen van de kinderen (eventueel invalide kinderen), die rijlessen ontvangen bij de verzor ging van de pony's werkt niet alleen gunstig op de exploitatie, doch bevor dert bovendien de noodzakelijke juiste relatie tussen mens en dier. Door van tijd tot tijd tevens een vriendje of vriendinnetje bij de verzorging te be trekken wordt bij de kinderen belang stelling gekweekt voor het wel en wee van de dieren. Ten tijde dat ,,'t Spul" werd gebruikt als boerenbedrijf, was merkbaar hoe bij de kinderen een groeiende interesse ontstond voor de dieren op de boerderij, juist ook omdat zij door de boer werden betrokken bij de verzorging hiervan. Door het oprichten van een ponyboerderij kan weer iets van die oude situatie herleven. Kort samengevat, meent het overlegorgaan dat de navolgende argumenten er voor pleiten om er bij het gemeentebestuur op aan te drin gen de boerderij ,,'t Spul" te handha ven en deze in te richten als pony boerderij: - de behoefte aan ponyrijlessen is Leusden is groot, doch de moge lijkheden daartoe zijn beperkt. De continuïteit van een ponyboerderij lijkt daardoor verzekerd; - de In de gemeente aanwezige ma neges liggen excentrisch en het bereiken daarvan kan met name voor kinderen risico's inhouden. Een ponyboerderij In ,,'t Spul" zou het ponyrijden voor veel meer kin deren bereikbaar maken; - een ponyboerderij past bijzonder goed bij het agrarisch/land schappelijk karakter van het boerderijcomplex; - een ponyboerderij is een voorzie ning, waarvan noch geluids overlast, noch verkeersoverlast Is te duchten voor de omwonenden; - een ponyboerderij houdt in de op zet, zoals die door het overleg or gaan wordt voorgestaan, voor het gemeentebestuur geen exploltatlerislco's In. REAKTIES WIJKBEWONERS Eén van de uitgangspunten die het overlegorgaan bij haar taakopdracht van het gemeentebestuur heeft me- degekregen is deze, dat een voor gestelde bestemming de instemming zal moeten hebben van de wijk bewoners en in het bijzonder van hen die in de onmiddellijke omgeving van de boerderij wonen. Naar de mening van het overlegorgaan was het instellen van een enquête de beste manier om de zienswijze van de wijkbewoners over het bestemmingsadvies te peilen. In totaal werden 665 formulieren ver zonden, waarvan er 309 (46,5%) terugkwamen. Zo'n 44% van de om wonenden van 't Spul ging akkoord met de stichting van een pony boerderij, 56% was tegen. Van de andere wijkbewoners waren 75% vóór, 24% tegen en had 1 geen mening. Totaal betekende dit, dat 72% van de bewoners vóór de pony boerderij is, 27% tegen. Van de te genstemmers zijn 32% vóór hand having van de boerderij en 57% te gen handhaving. De bezwaren van de direkte omwo nenden varieerden van „vliegen, stank, geluidshinder, overlast par keren" tot „ruimte is niet geschikt, het geheel is te vervallen, kosten voor de gemeenschap te hoog. ge zonde financiële basis ontbreekt, de prijs per lesuur wordt te hoog en „te veel afgestemd op de „happy few". Enkelen menen, dat de djrekteur van h'et Ruitersportcentrum met over heidsgelden aan een riante boerderij wordt geholpen. Ook was er enige twijfel aan de kontinuiteit van de boerderij. De andere bezwaarden in de wijk Groenhouten hadden voornamelijk bezwaar tegen het „elitaire karakter" van zo'n pony-boerderij, verder wa ren er bezwaren tegen de verkeers overlast (halen, brengen en parke ren). Ook de al eerder genoemde be zwaren van de direkt-omwonenden kwamen hier weer tevoorschijn. KINDERBOERDERIJ Aan de andere kant gaat de meeste voorkeur bij de bezwaarden uit naar een kinderboerderij. Een ander deel zou graag groenvoorzieningen zien in plaats van de boerderij. Bij de in- stemmers met de pony-boerderij waren 19 bewoners van mening, dat een kinderboerderij ook erg aardig zou zijn, voor handhaving van het boerenbdrijf waren acht bewoners onder de voorstemmers. SUGGESTIES De enquête leverde bovendien ver schillende suggesties op om de overlast tot een minimum te beperken. Ten aan zien van het parkeren wordt opgemerkt, dat er niet geparkeerd dient te worden op Korenschoof, temeer omdat daar toch al veel geparkeerd wordt i.v.m de aanwe zigheid van de Hobbit en de kursussen van LatentTalent. Gesuggereeds wordt om voldoende parkeerplaatsen aan te leggen tussen Landweg en Cen- trumweg en er dient een demokratlsche beheersstruktuur te zijn, vinden anderen. Een goede omheining Is natuurlijk een vereiste. Het terrein zou verder voor voetgangers toe gankelijk moeten blijven. Ook de aanplant dient behouden te wor den en de tabaksschuur dient in leder geval te worden gehand haafd. FINANCIËLE KONSEKWENTIES Met betrekking tot een eventueel herstel van de boerderij ,,'t Spul" Is onderzocht welke kosten noodzake lijk zijn om de boerderij in een redelij ke staat van onderhoud te brengen, waartoe als uitgangspunten zijn aangenomen: - het gebouw voor een periode van tenminste 10 jaar voor bewoning en (agrarisch) bedrijf geschikt te maken. - het gebouw uiterlijk een verzorgd aanzien te doen geven. De bij inspectie geconstateerde gebre ken waren voornamelijk: - vergaan houtwerk van ramen en deuren - vergane goten en gootranden - gescheurd en verzakt metselwerk boven de staldeuren - aangetast voegwerk - vergaan houtwerk en dakbedekking van de dakkapel - achterstallig onderhoud schilderwerk - verschijnselen van houtworm op de zolder De kosten van het herstel van deze gebreken zullen ca. 53.000,- bedra gen, e.e.a. onder directie van de dienst Gemeentewerken. Behalve de te maken kosten voor het verhelpen van geconstateerde gebre ken tengevolge van achterstallig on derhoud zal nog een bedrag van 117.347,- moeten worden geïnves teerd om het woongedeelte van de boerderij binnen zodanig te verbouwen en te verbeteren dat dit weer geschikt is voor bewoning en voorts om het boerderijcomplex in te richten als pony boerderij De gezamenlijke kosten voor het verrichten van achterstallig onderhoud en die van het inricten van de boerderij conform het eerder verstrekte bestemmingsadvies zijn derhalve te ramen op 170 347,-. Daarnaast is nog rekening te houden met de volgen de factoren: - de voormalige varkensschuur die in het plan is opgenomen als ponystal is eigendom van de voormalige eige naar van ,,'t Spul", de heer De Kruyff. Het is het overlegorgaan niet bekend of bij realisering van de plannen nog een schadeloosstelling voor over name van de schuur zal moeten wor den betaald. - uit veel reacties op de enquête en in het bijzonder uit die van de direct omwonenden blijkt de vrees, dat een voortbestaan van Spul" - on geacht de bestemming - tot par keerproblemen in de wijk zal leiden. Hoewel het overlegorgaan van me ning is dat een ponyboerderij vrijwel geen extra verkeer zal aantrekken, kan uiteraard niet staande worden gehouden dat in het geheel geen verkeer hierdoor zal worden aange trokken. PARKEREN Daar in de directe omgeving van de boerderij toch al parkeerp roblemen aanwezig zijn, dringt het overlegorgaan er bij het gemeentebestuur met klem op aan om bij overname van het advies extra parkeerfaciliteiten te treffen. Hiervoor zou wellicht een strook grond langs de Centrumweg be stemd kunnen worden. Door het overlegorgaan is geen raming van de hieraan verbonden kosten opge steld, aangezien het haar niet be kend is of deze kosten aan het object moeten worden toegerekend, dan wel of deze kunnen worden gerang schikt onder de algemene voorzie ningen. - In de begroting is een pro memoire raming opgenomen voor de post electra. Afhankelijk van de resultaten van een door de PUEM in te stellen onderzoek zal kunnen worden beoordeeld in hoeverre hiervoor nog kosten moeten worden gemaakt - De mogelijkheid bestaat om in het kader van de bestaande premie-re- gelingen woningverbetering een subsidie te verkrijgen in de kosten van het opknappen van het woonge deelte Dit subsidie is becijferd op 6.400,- - In de onderhandelingen met het Ruitersportcentrum is niet bekeken de vraag of en zo ja in welke mate dit centrum als eventueel toekomstig huurster bereid is zelf een deel van de te doene investering voor haar re kening te nemen. Het overlegorgaan is van mening dat het redelijk Is hier van uit te gaan. Zij komt op een be drag voor rekening van het Ruitersportcentrum van 24.816,- BOVEN HET MAXIMUM Het overlegorgaan is zich ervan be wust, dat het bedrag van de kosten dat gemoeid zal zijn met de realise ring van het door haar opgestelde bestemmingsadvies aanmerkelijk uitgaat boven het hiervoor in uitzicht gestelde krediet van 100.000- Niettemin heeft zij na ampele overwe ging besloten dit gegeven geen be letsel te doen zijn om het gemeente bestuur dit advies uit te brengen De volgende twee argumenten zijn hier bij van doorslaggevende betekenis geweest 1In de totale kosten is een bedrag van 53.000.- begrepen voor het ver richten van achterstallig onderhoud. Het overlegorgaan is van mening, dat deze kosten als zodanig niets te maken hebben met de bestemming die aan de boerderij zal worden ge geven en daarom ook niet bij de beoordeling betrokken zouden moeten worden. Indien dit bedrag buiten beschouwing wordt gelaten ligt het eindbedrag van de kos tenraming nog geen 20% boven het nchtbedrag van 100.000,-. Hierbij is nog geen rekening gehouden met een bepaalde index vanaf het tijdstip van vaststelling van laatstgenoem de bedrag. 2. Het overlegorgaan heeft begrepen, dat wanneer tot afbraak van de boerderij zou worden overgegaan de vrijkomende grond bestemd is voor plantsoenaanleg en dat de kosten hiervan gedekt zullen wor den uit eerdervermeld bedrag van 100.000,-. De indruk bestaat dat de jaarlijkse kosten voor onderhoud van een aan te leggen plantsoen vele malen hoger zullen zijn dan die van een ponyboerderij Uit gesprek ken met het Ruitersportcentrum is namelijk duidelijk geworden dat men als huurder van ,,'t Spul" de bereid heid heeft zelf voor het onderhoud hiervan zorg te dragen, mits tot overeenstemming kan worden ge komen over een redelijke huurprijs. Dit betekent dat een aanvankelijk wat hogere investering geen be zwaar behoeft te zijn omdat in vol gende jaren ruimschoots wordt te rugverdiend door de minder ten laste van de gemeenschap komen de exploitatiekosten. ZO SNEL MOGELIJK BE SLISSEN Om te voorkomen, dat de boerderij nog verder zal vervallen, acht het overlegorgaan het noodzakelijk, dat het door haar uitgebrachte advies zo snel mogelijk aan de gemeenteraad ter beslissing wordt voorgelegd. Indien de gemeenteraad in principe met het advies akkoord kan gaan, aldus het overlegorgaan, dan verdient het aanbeveling, dat de gemeente zo snel mogelijk kontakt op neemt met het Ruïtersportcentrum Amersfoort om te onderhandelen over de voorwaarden van verhuur van ,,'t Spul". Bij een verdere uit werking van de plannen dient zorg vuldig te worden bekeken ir hoeverre kan worden tegemoet ge komen aan de bezwaren die van de zijde van de bewoners naar vorer zijn gebracht bij de exploitatie var een ponyboerderij. In dit verbanc wordt in het bijzonder gewezen op de geuite vrees voor parkeerover last. waarvoor in ieder geval af doende oplossingen getroffen die nen te worden. Het overlegorgaan bestond ui mevr. C. Verduin-Munnik, de hee H. R. van Maanen (raadsleden) d< heren L. Boogaard en J. H{ Roggenkamp (ambtenaren) er mevrouw G. Strijker en de herer D. J. Bastmeier, J. L. van Beers, H J. M. L. ter Haar. A. C. Hoogendan en A. F. Kuijpers (bewoner? Groenhouten). GEEN ELITIE nieuwe toestand ponystal Het pony-centrum mag beslist geen elitair geheel worden. Veel inzenders van de enquête bena drukten dat. Het rijden moet voor iedereen betaalbaar zijn, is de al gemene opinie. Bovendien mag de pony-boerderij niet uit commer ciële oogmerken worden beheerd VERDIEPIWG De nieuwe indeling van zowel boerderij als varkensstal. De varkensstal zal dan worden omgebouwd tot ponystal. Het voorste gedeelte van de boerderij zal worden bestemd voor woonhuis, het overige voor ontmoetingsruimte, EHBO-afdeling, we's en kleedruimte. Het ontwerp is van de architect P. Strijkerk.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9