Voetballers van Pon togen weer voorwaarts Whirlwind, kruising tussen surfplank en zeilboot Zaterdag school- zwemwedstrijden Golf, een elitaire 50% Uitslag wedvlucht Ruime overwinning Haaien- poloërs Nieuw asfalt provinciale weg Opruiming LTV Leusden speelde mix-toernooi Seniorensoos r Leusder Krant - Sport Alles moet weg!! Verlichting Gramm.pl. LEUSDEN - Uitsag wedvlucht Or leans d.d 17-6-1978. Aantal duiven 166. Afstand 540 tm Los 8 00 uur. Snelheid eerste duil onbekend. Eerste duif zal. 18 00 34 Laatste duif zondag 13.37.11 P Lambrechts 1.21, 22, 37; A Dus- schoten 2. 9. 10. 14. 15. 35. 36. 40; G. de Ruyter 3. 4 19, 30. 32; G Dieters 5, 7, 26; V. Brouwer 6.16. H. Lambrechts 8. 23. 3133. 34. 41; H v d Hoek 11 24. 27. H. v Zoeren 12. 20; T Val kengoed 13. 17. 23. 38. A Schimmel 18; C. Valkengoed 25, A. Dieters 28; J. Voorburg 39 AMERSFOORT - Dinsdag 13 juni speelde Pon Voorwaarts 2 thuis tegen DHV Sport uit Amersfoort. In de eerste fase van de wedstrijd bleek al dat de achterhoede van Pon het zwaar te ver duren zou krijgen, want DHV drong erg aan. Reeds na een kwartier voetballen keken de Voorwaartsen dan ook al te gen een 0-1 achterstand aan na een verkeerde (onnodige) terugspeelbal. Enkele minuten begreep men elkaar in de Pon-achterhoede opnieuw ver keerd en DHV scoorde 0-2 Op slag van rust had een knap opgezette aanval van Pon Voorwaarts succes en Ab Dam mers kon de Voorwaartsen weer iets dichterbij brengen: 1-2 Na de pauze had Pon het betere van het spel. mede door een wijziging op het middenveld Nadat de stand door Cees Hoekstra ge lijk was getrokken, lukte de Pon-spelers alles: combinaties liepen goed. passes kwamen goed aan. Dit resulteerde weer in mooie doelpunten van opnieuw Ab Dammers en Cees Hoekstra Net voor tijd bepaalde Nico Passchier de eind stand op 5-2. NIJKERK - Vrijdag 16 juni jl. speelde het zaalvoetbalteam van Pon Voor waarts tegen Van de Ridder in Sporthal Strijland te Nijkerk. Het gehele team van Pon Voorwaarts begon geconcentreerd tegen het in middels kampioen geworden team van Van de Ridder. Na vijf minuten was het Ron van Ooijen die de score voor Pon Voorwaarts opende Van de Ridder trachtte iets terug te doen, maar doelverdediger Koos Wiggers was at tent en liet zich nog niet verschalken Adriaan de Ridder kon er door goed aangeven van rechts 2-0 van maken. Even later mocht Adriaan de Ridder vanaf zeven meter een penalty nemen en het stond 3-0 voor Pon Voorwaarts Met nog tien minuten te gaan maakte Van de Ridder er 3-1 van. Net voor de wisseling scoorden Pon Voorwaarts en Van de Ridder nog eenmaal Ook na de pauze was Pon Voor waarts de betere ploeg Adriaan de Ridder maakte er spoedig 5-2 en 6-2 van Van de Ridder scoorde nog 2 maal tegen (6-4) De laatste vijf minuten liet Pon Voor waarts onder aanvoering van aanvoer der Rijk van Laar de bal rondspelen, maar stond het geen doelpunten meer toe. Kampioen Van de Ridder werd met de eerste nederlaag geconfronteerd ERMELO - Maandag 19 juni speelde het zaalvoetbalteam van Pon Voor waarts tegen Walk Inn Boys in Sporthal Calluna te Ermelo Pon Voorwaarts begon aftastend, maar na vier minuten was het Ron van Ooijen die de stand op 1-0 bracht Even later kon hij 2-0 scoren. In de laatste linie was het aanvoerder André Snoek, die de Walk Inn Boys midvoor goed in bedwang hield Voor de pauze kon Walk Inn Boys via de reéhter flank op 2-2 komen Andre Snoek rukte mee op en scoor de snel: 3-2 Walk Inn Boys probeerde iets terug te doen, maar doelverdediger Koos Wiggers stond verder geen doelpunten meer toe. Net voor het ein de maakte Ron van Ooijen er nog 4-2 van. AGENDA Vrijdag 23 juni a s Bedrijfsvoetbal, terrein Helliumweg Aanvang 18.30 uur PFW-Pon Voor waarts 2. Vrijdag 23 juni a s. Zaalvoetbal Sporthal Strijland te Nij kerk. Aanvang: 22.00 uur Prins-Pon i Voorwaarts VLEUTEN - Vrijdagavond 16 juni moesten de Haaien 3-poloérs naar Vleuten om aldaar tegen Watervlo 2 te spelen. Doordat het water in net buitenbad minder was dan 16 gra den, werd de wedstrijd gespeeld in het binnenbad. Het werd via de tus senstanden 1-3,2-6,4-7 uiteindelijk een verdiende 4-10 overwinning. Uit de eerste de beste aanval van de Haaien kon Jan Groen 0-1 scoren. Een goed schot van Gerard van Gils bete kende zelfs 0-2 Niet goed genoeg uit- dekken van Dick Pasker gaf Watervlo een kans en dus een doelpunt Gerard van Gils wist de marge echter weer op twee doelputen te brengen. Doordat Harry Klok enige goede reddingen ver richtte. werd dit ook de ruststand In de tweede periode kregen de Haaien al snel een strafworp tegen door een zware overtreding van Ruud van Broekhoven, doch de Watervlospeler schoot tegen de paal Good v/d Jan Willems maakte er daarna maar 1-4 van Uit een man-meer-situatie kon de zelfde speler even later weer scoren Dit deed Watervlo ook doch na een lange rush wist Ruud van Broekhoven de stand op 2-6 te brengen. in de derde periode bracht Peter Be- rendse de stand zelfs op 2-7 met een prachtig schot Een foutje van Dick Pasker betekende echter 3-7 Doordat Harry Klok een strafworp wist te hou den, bleef het nog even bij deze stand LEUSDEN - Zaterdag 17 juni begon nen om 9 uur de wedstrijden in het mixed toernooi van de tennisvereniging uit Leusden Er hadden zich in totaal 32 teams opgegeven 12 beginners-, 12 gevorderden en 8 vergevorderden- teams leder team moetst in zijn poule (er waren er 8) 3 wedstrijden spelen. Negentien teams bestonden uit echt paren; de familie Spaargaren leverde 2 teams: moeder-zoon en vader-dochter. De nummers 1 en 2 van elke poule gingen door naar de finales die zondag om 11 uur begon Daarbij waren er 2 beginnerspoules en 2 voor de gevor derden De vergevorderden bepaalden via een kruisteam welk het beste team was Vlak voor het einde van deze periode wist Watervlo nog op 4-7 te komen. De laatste periode werd de periode van Gerard van Gils, want door driemaal te scoren bracht hij de eindstand op 4-10. waarmee de Haaien hun tweede over winning binnen hadden De uitslagen zijn als volgt. 1 Bert van Loo/Marga Slijper 2 Joop van Loenen/Greet Spijkman 3 Wout Kruijt/Hedwig Kappers 4 Wils Pronk/Nelly Bosma Gevorderden: 1 Jan en Lia van Wijngaarden 2. Bert en Patty Weber 3. Hans Brinkhoff/Betty Klare 4 Frans Altenburg/Corne v. Loenen Beginners 1Wim en Bep Hassink 2 Jan en Katinka Spaargaren 3 Bert en Anjo Zonneveld 4. Frans en Cock Roy v Zuydewijn. De teams die als derde eindigden kregen de ..1 e prijs'terwijl de winnaars zich tevreden moesten stellen met de eer. BARBECUE Na de eerste speeldag - zaterdag - werd een barbecue georganiseerd voor alle leden, waarvan er zo n 90 aanwezig waren Dat het gezellig was. blijkt wel uit het feit, dat vnjwel allen pas in het holst van de nacht huiswaarts keerden DONDERDAG 22 JUN11978 LEUSDEN/C. - Op zaterdag 24 juni a s zullen de zo langzaamaan traditie geworden schoolzwemwedstrijden in het 50 meter buitenbad worden gehou den. Het zwembad wordt door de Zwembadstichting beschikbaar gesteld terwijl de Haaien wederom de organi satie van dit jaarlijkse evenement op de schouders heeft genomen Een paar maanden geleden heeft men hiermede reeds een begin gemaakt hetgeen ge resulteerd heeft in een groot aantal aanmeldingen Totaal 15 basisscholen zullen weer strijden om de wisselbeker, die door burgemeester Rademaker aan de win naar zal worden uitgereikt 't Palet uit Leusden Zuid heeft deze beker vrij ste vig in handen en alszij zaterdag weder om de beste ploeg blijkt te hebben, zal de beker een permanente plaats in de prijzenkast gaan innemen Het bad gaat open om 8 30 uur, zodat de deelnemers nog wat aan het waler kunnen wennen, waarna om 9.00 uur het eerste start- signaal zal klinken. Zowel bij de per soonlijke nummers als bij de estafette zal de schoolslag en de vrijeslag ge zwommen worden LEUSDEN - Op donderdag 6 juli zal het gedeelte van de provinciale weg Maarn-Amersfoort tussen Quatre Bras en de Trekweg van een nieuwe as- faltlaag worden voorzien Voor het ver keer zal dan slechts één rijstrook be schikbaar zijn. De doorgang wordt ge regeld met verkeerslichten. Omdat de werkzaamheden oponthoud veroorza ken wordt het doorgaande verkeer geadviseerd zoveel mogelijk gebruik te maken van de rijksweg Utrecht- Amersfoort. LEUSDEN De Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers afdeling Leusden- Zuid maakt bekend, dat de Senioren soos Leusden-Zuid in de komende weken zal zijn gesloten. Dinsdag 22 augustus komt men weer voor de eerste keer bijeen, van 14.00 tot 16.30 uur in de Roda-kantine aan de Burgemeester Buining Sportpark. LEUSDEN/CENTRUM - In Leusden woont een flink aantal water sportliefhebbers - er zijn zelfs twee secretariaten gevestigd van Neder landse zeilbonden - en wellicht interes seert hen het navolgende nieuwtje. Op de Nederlandse binnenwateren is een nieuw type zeilvaartuig verschenen Het is de Whirlwind (wervelwind), een kruising tussen een kleine zeilboot en de bekende surfplank Het vaartuig met een lengte van 3,04 meter en een breedte van 1,12 meter kan zeilend en/ of surfend worden gebruikt dmv een dracon zeil met een oppervlakte van 4,3 m2 en biedt plaats aan 2 volwassenen of 3 kinderen. Het vraagt weinig onder houd en is onzinkbaar door de met po- lyurethaanschuim gevulde polyethy leen romp. Het kan door het gewicht van 38 kg op een imperial met een per sonenauto worden vervoerd; ook ai omdat de mast uit twee delen van 2,50 meter bestaat De wervelwind lijkt een veelzijdig recreatiegeval te worden (zeilen, sur fen, zonnen als hengelplateau of zo maar als speelding voor de jeugd) en is ook zeer geschikt voor wedstrijden De stabiliteit van het vaartuig met de zeer brede basis wordt nog vergroot door een opklapbaar midzwaard. Deson danks blijft het zeer wendbaar en snel. De Whirlwind is (zittend) te zeilen, waarbij het zeil kan worden bediend via een over twee blokken lopende schoot Het dan te gebruiken roer is eveneens opklapbaar. Ondanks (en voor begin ners dankzij) de grote stabiliteit kan met het vaartuig goed worden gesurfd Koers wordt gehouden door de com binatie van lichaamshouding en de surfbeugel. Ontdaan van roer. zwaard, mast en zeil vormt de onzinkbare romp met de anti-slip bovenkant een ideaal stoeivlot voor kinderen en voorts een praktisch zonne-eiland of een duik- en hengelplateau. De kostprijs van het multifunctionele geval ligt beneden de 1 500,- Het is van Nederlands fa brikaat en wordt in de handel gebracht door de in Barneveld gevestigde Tilo- na-Naarden B V Via telefoonnummer wonen. Wij willen slechts aantonen, dat de echte elitesport meer en meer gaat plaatsmaken voor een ontspan ningsmogelijkheid t b v. iedereen Het feit alleen al, dat er naast de circa 30 terreinen van golfclubs (in verhouding van 1:2 met 18 resp. 9 holes) inmiddels al een zestal openbare golfbanen in Nederland bestaan, bewijst dat ook de ze sport een vaste plaats heeft verwor ven een lijst van dealers, waar de Whirlwind te zien en te proberen is. LEUSDEN/CENTRUM - „Golf is elitair, snolbistisch en heeft enorm veel ruimte nodig", wordt nog steeds beweerd Is dat echter wel zo? De Nederlandse Golf Federatie (het overkoepelend orgaan van de golf- sport in Nederland) meent stellig van niet en heeft, om dat aan te tonen, onlangs een fraai uitgevoerde bro chure uitgegeven. De (onjuiste) ima go van deze sport zit de ontwikkeling van golf danig in de weg en dat is jammer. Golf wordt in Nederland (nog) niet veel beoefend, althans in vergelijking tot diverse andere - vooral Engels sprekende - landen. Over het ontstaan van golf zijn de meningen zeer veerdeeld. Deze sport zou ontstaan (kunnen) zijn uit het bij de graven van Holland zo gewild ..klos sen waarbij een bal met een stok door poortjes werd geslagen Anderen za gen in beugelen' de voorlopervan golf Hierbij moest een bal met een van een soort schepje voorziene stok door beugels (ringen) worden verplaatst. Het Franse ..mail bleek eveneens een mo gelijke oorsprong te kunnen zijn van het hedendaagse golf. Daarvan hebben wij in Nederland het begrip maliebaan overgehouden; een baan. waarop het spel veilig kon worden gespeeld. Weer anderen zien verwantschap met chole een spel waarbij twee partijen afwisselend d m.v. een ijzeren stok een bal naar een afgesproken punt moesten slaan. Ook ..kolf", een indoorsport op een korte maliebaan, wordt in relatie gebracht met golf. Onduidelijk zal blij ven. waar het huidige golf inderdaad uit ontstaan is. Met grote stelligheid beweren de Schotten de .uitvinderste zijn ge weest van het spel. Dat wordt bewe zen'' met het in 1457 door koning Ja mes II uitgevaardigde decreet, waarin voetbal en qolf werden verboden omdat deze spelen de strijdvaardigheid van de Schotse troepen ondermijnden Om de zaak nog ingewikkelder te maken wordt ook de handelsstad Dordrecht ge noemd als bakermat van golf of als plaats van invoer van het spel door zeelieden uit het verre Oosten In 1387 kende Dordt reeds een speelverbod, waarin werd bepaald, dat alleen den bal metter colven slaan buiten der ves- ,ten was toegestaanGetuige de vele orenten en schilderijen, waarop het golfspel werd afgebeeld, moet golf in de 15e,, 16e en 17e eeuw in Holland er populair zijn geweest Tegenwoordig zijn landen als Schoiiand, Engeland, Ierland. Zweden, Frankrijk. Spanje Japan en de Verenigde Staten de bol werken van golf RECREATIESPORT Golf wordt, als veel andere sporten, ook professioneel gespeeld In Neder land is het een uitgesproken recrea tiesport. die in feite niet aan leeftijd en/ of seizoen is gebonden. Voor iemand, die graag in de natuur vertoeft en daar naast beschikt over een zekere mate van speltechniek en concentratiever mogen. is er geen fijnere sport dan golf Het is eigenlijkeen vrij simpele sport (en juist daarom zo ontspannend), waarbij een bal - een harde kern met rubber overtrokken - in een zo gering mogelijk aantal slagen in een door een vlaggetje gemarkeerd gat (hoie) moet terechtko men. Het slaggereedschap bestaat uit 14 verschillende „clubs4 houten voor verre slagen en 10 metalen voor het preciezerige werk. in een te dragen of op een verrijdbaar onderstel gemon teerde tas Een golfbaan telt doorgaans 18 holes (op verschillende afstanden gelegen putjes, die een variabele moei lijkheidsgraad hebben) Er zijn ook ba nen van 9 holes, waarop dan tweemaal gespeeld wordt Je kunt golf in je eentje spelen en proberen met het minst mogelijke aan tal slagen het doel te bereiken, of met partners, die dan om en om aan slag komen en wie met de minste slagen het eindpunt bereikt is de winnenaar. BELEMMERINGEN Golf wordt in Nederland (nog) niet erg intensief gespeeld Dat deze tak van sport elitair en duur is en veel ruimte nodig heeft, is slechts gedeeltelijk waar en ook verklaarbaar Skiën, tennis en hockey werden nog niet zolang geleden ook als elitesporten beschouwd en net zo goed als in die vrijetijdsbesteding, is bij golf een duidelijke ommekeer merk baar De vertraging bij golf is een gevolg van diverse belemmeringen. Het is een feit, dat je voor golf nogal wat ruimte nodig hebt Daarom zijn de meeste golfterreinen eigendom van of gepacht door particulieren, meestal vereni gingsleden, die gezamenlijk de aanleg, de terreinpacht en het onderhoud voor hun rekening nemen De kosten wor den hoofdelijk omgeslagen met als ge volg een hoge contributie, die niet iedereen kan betalen. Toch hebben De Whirlwind. 03420-5931 kunt u in het bezit komen van een royaal uitgevoerde folder en steeds meer mensen dat over voor hun sport De hoge kosten kunnen (ge deeltelijk) worden ondervangen door overheidssubsidies. Net als bij andere takken van sportieve recreatie. In een aantal „openbare" golfterreinen (waar je gewoon een paar uur, een halve of een hele dag kunt spelen op een en- treekaart) heeft de overheid reeds deelgenomen. Moeilijker ligt het met de benodigde ruimte. In het verleden zijn reeds meerdere banen in bos- en an dere natuurgebieden aangelegd Hoewel dat natuurlijk geen noodzaak behoeft te zijn, is door de „landelijk" aanleg veel mogelijk. Golf is recreatie bij uitstek. Heel veel mensen met een druk leven vinden daar hun zo nodige rust Niet alleen di recteuren van grote bedrijven, maar bij voorbeeld ook topsporters (de pk- duivels James Hunt en Mike Hailwood en dichter bij huis hockeyers als de gebr. Spits. Ties Kruize en de Haarlem- voetbaltrainer Barry Hughes) ontspan nen zich graag op een golfbaan. Dit ar tikel heeft bepaald niet als achtergrond, dat er bijvoorbeeld ook in Leusden zo nodig een golfbaan moet komen. Al zullen ook hier wel golfenthousiasten tengevolge van de verschillende slagen schematisch weergegeven

Leusder Krant | 1978 | | pagina 13