Veel Leusdenaren weten nog niet wat een woonerf is Verkeersbrigadiersdienst functioneert niet goed Leusdense eenden hebben het soms zv\aar te verduren EHB0- Leusden Oorzaken: verschillende schooltijden en tekort aan vrijwilligers Burgemeester is er niet Bezoekuren bouwterrein Tweede Fase blijven van kracht Oppasdienst dicht PJGU nam deel aan volleybal toernooi WERKGROEP WOONERVEN BIEDT ENQUETE-VERSLAG AAN: Vooreerste maal in provincie Utrecht Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 22 JUN11978 (Van de redaktie) LEUSDEN - Maandag heeft de werkgroep Woonerven ad hoe haar verslag aan het gemeentebestuur aangeboden met betrekking tot de in de gemeente gehouden enquete over de woonerven in Leusden. De werkgroep konkludeert in dit verslag het volgende: De werkgroep meent uit de ingele verde enquêteformulieren de volgende conclusies te mogen trekken 1. Ondanks het feit. dat de werk groep een zo uitgebreid mogelijke voor lichting heeft gegeven, blijkt dat toch met bij iedereen is overgekomen wat nu eigenlijk een woonerf is Een en ander valt o a af te leiden uit de nogal eens gemaakte opmerking, dat het plein, hofje of straat al een woonerf is Het is kennelijk niet voldoende duidelijk ge worden dat een straat of plein niet al leen aan de inrichting, maar vooral ook aan de gedragsregels (gelijke rechten voor voetgangers en automobilisten, stapvoets rijden door auto's en brom fietsers enz zijn karakter als woonerf ontleent 2. Uit de enquete bleek voorts dat verschillende mensen van mening zijn. dat het woonerf juist onveiliger zou zijn voor kinderen omdat kinderen dan ..te beschermd zouden opgroeien Deze. naar de mening van de werkgroep vol strekt onjuiste opvatting, is ondanks de voorlichting toch hier en daar blijven bestaan Waarschijnlijk is een aantal mensen lot een dergelijk oordeel gekomen, om dat ten tijde van de enquete het woonerf in een mogelijk verkeerd begrepen pu bliciteit is gekomen Bij een tussentijds overzicht van de ANWB was namelijk gebleken dat een groot aantal wooner ven in het geheel niet voldeed aan de minimum-inrichtingseisen en daardoor tot onveiliger verkeerssituaties aanlei ding gaf Het zijn juist mede deze eisen tav de vormgeving (zie het eerste rapport) die conflicten tussen (spelen de) kinderen en overig verkeer onmo gelijk moet maken 3. Opmerkelijk is wel. dat een aantal van de gesignaleerde algemene pro blemen zoals het te hard rijden en het ..wild parkeren zonder meer via het aanleggen van woonerven voor een belangrijk deel kunnen worden opge lost 4. Tenslotte wil de werkgroep nog maals de aandacht vestigen op de hoogst onduidelijke situatie, zoals die met name in de nieuwere woonwijken van Leusden wordt aangetroffen Veel pleintjes, hofjes enz mogen dan wel licht ogenschijnlijk een woonerf lijken (hetgeen door verschillende mensen dan ook als zodanig wordt ervaren, zie conclusie 1). zij zijn het niet"! Naar de mening van de werkgroep moet er een duidelijk beeld ontstaan: of men richt een plein, straat 'n als woon erf (d w z geen trottoirs speelgelegen- heden op het plein, verkeersdrempels en geen rechte stukken om de snelheid af te remmen enz en qeeft die straat of dat plein dan ook de juridische status van woonerf of men legt tradi tionele straten en pleintjes (met trottoirs e d aan. Nu is de voetganger in wezen vogel vrij. immers hij of zij heeft geen eigen domein (trottoir) en op de straat heeft het gemotoriseerd verkeer altijd een sterkere positie Opmerkelijk is dat ook de ANWB van mening is dat deze on duidelijkheid moet worden voorkomen (zie de brief van de ANWB d d 13 ok tober. bijlage 6) Een en ander betekent voor Leusden derhalve dat men de woonerfachtige straten of pleinen ook formeel tot woonerf aanwijst, dan wel dat deze straten of pleinen overal weer van trottoirs voorzien worden De werkgroep doet in haar verslag ook verschillende suggesties: 1. Op basis van het thans geboden materiaal van de werkgroep (rapport enquêteresultaten en analyse van en quete) alsmede op basis van het rap port van de ambtelijke werkgroep moet het mogelijk zijn om op vrij korte termijn (max 3 maanden) een plan voor actie op te zetten In dit plan dient schema tisch te worden aangegeven welke straten (pleintjes en hofjes) op welk tijd stip zullen worden omgevormd tot woonerf Aangezien de werkzaamhe den per straat sterk zullen verschillen zou om financiële redenen gedacht kunnen worden aan een combinatie van een straat waar weinig voorzienin gen nodig zijn en een straat die nage noeg opnieuw moet worden aangelegd. Het actieplan kan per jaar bijgesteld worden, afhankelijk van de zich wijzi gendeomstandigheden (bijv een acute noodsituatie in een bepaalde straat of de financiële mogelijkheden van de gemeente) 2. Bij het opstellen van dit plan voor actie kan de gemeente niet voorbij gaan aan de aanvragen die in de afgelopen tijd reeds door sommige bewoners van Leusden zijn ingediend om (gedeelten van) wijken om te zetten in woonerven. Zo is het de werkgroep bekend dat der gelijke aanvragen zijn ingediend door de bewoners van Alandsbeek-Oost, Rozendaal. Korenschoof. Schutter- hoeflaan. Leusden-zuid 3. In zijn algemeenheid zou per wijk nader geïnventariseerd moeten worden of het noodzakelijk én mogelijk is om in de nabijheid van de hofjes, pleintjes (dus niet op de pleintjes zelf) parkeer gelegenheid aan te leggen ten behoeve van bezoekers (dus niet ten behoeve van de bewoners) van woningen op het plein 4. Blijkens de enquete bestaat er veel ongenoegen omtrent ..wild parke renhet rijden met bromfietsen op voetpaden enz Het is de vraag of deze problemen alleen via een scherpere politiecontrole opgelost kunnen wor den. Het verdient naar de mening van de werkgroep dan ook aanbeveling om na te gaan of via een voorlichtingscam pagne een bepaalde mentaliteitsver andering tot stand gebracht kan wor den Wanneer goed duidelijk gemaakt wordt wat de fatale gevolgen van ..wild parkeren'' kunnen zijn (bijv een brand weerauto kan niet snel genoeg ter plaatse zijn), en welke risico's met na me kinderen op voetpaden lopen, wan neer daar bromfietsers rondscheuren dan zou dit wellicht tot een mentali teitsverandering kunnen bijdragen 5. Wanneer de gemeente wederom een algemeen probleem, dat alle inwo ners van Leusden aangaat aan de orde wil stellen, dan verdient het aanbeve ling om andere methoden te hanteren dan die de werkgroep ter beschikking stonden Dit betreft zowel de voorlich ting. maar vooral de peiling van de me ningen onder de bevolking Tenslotte aandacht voor de door de bewoners in verschillende wijken gesignaleerde problemen: Achterveld: - gevaarlijke situatie rond school (v Oldenbarneveltstraat) - onjuist gebruik van woonstraten door het doorgaand vrachtverkeer. - parkeren van vrachtwagens in woonstraten Alandsbeek-Oost: - parkeerprobleem (de aangelegde parkeerplaatsen zijn voor een deel bezet door stalling van autos. wa gentjes. caravans), - hindernissen zijn voor hardrijders een uitdaging. - brommers veroorzaken een groot stuk onveiligheid. Alandsbeek-West: - parkeerprobleem (te weinig parkeer plaatsen). - garages worden niet gebruikt voor de auto's. - het begin van Azuriet en Travertijn is kaarsrecht en lokt gevaarlijke situa ties uit. Groenhouten: - in de wijk veel onoverzichtelijke punten door willekeurig parkeren, - veel sluipverkeer door de wijk via de Landweg. - ontbreken van speelgelegenheden met name op de Landweg. - onoverzichtelijke uitgangen van de Landjes - gevaarlijke situatie rondom de school met name bij het per auto halen en brengen van kinderen. Hamersveld: - i.v m. school in de wijk te veel door gaand verkeer. - onoverzichtelijke kruispunten. - te weinig speelgelegenheid. Leusden-zuid: (letterlijke punten uit de speciale enquete) - rechte wegen nodigen uit tot te hoge snelheid. - verkeersbeïnvloedende maatrege len in de vorm van drempels zijn ge wenst. - geprivilegieerde positie van automo bilist terugdringen, - nadere bestudering van totale ver keersafwikkeling in Leusden-zuid is gewenst. Rozendaal: - parkeerprobleem. - onoverzichtelijkheid bij uitgangen naar Asschatterweg, - sluipverkeer over de Dalmatië. - de aanwezige drempels verhogen Rossenberg: - drempels gewenst, - extra parkeerruimte ontbreekt, - de Rosmolenlaan. de toegangsweg naar de horsten verkeerstechnisch nader bezien op veiligheidsaspec ten. Rozenboom: - gevaarlijke situatie rond de school door o a geparkeerde auto's, - verkeersproblemen spitsen zich toe op de Rozenhaag en Rozengaarde. - verkeersdrempels zijn gewenst. - te weinig parkeerplaatsen De Wetering: - fietsers worden door de huidige drempelconstructie te veel gehin derd - Walstro verwerkt veel doorgaand verkeer voor de Hondsdraf, - gebied nodigt uit voor hard rijden. - de afstand tussen de afremmende voorzieningen onderling is te groot LEUSDEN - Grote festiviteit op de Christelijke basisschool ..Loysden" aan de Prinses Beatrixlaan 13 te Leusden- Zuid op dinsdagavond 20 juni Om half acht reikte burgemeester mr Eademaker daar de eerste jeugd EH- BO-getuigschriften van de provincie Utrecht uit In tegenwoordigheid van dr E Verhagen, de arts die de examens afnam, de heer A. Grit. de voorzitter van de EHBO Leusden. mevrouw S J van de Pijpekamp, die de kursus leidde, het hoofd van de school, een gedeelte van de onderwijzers en de ouders van de kinderen. Mevrouw Van de Pijpekamp opende de diplomauitreiking en sprak de kin deren toe De afgelopen vier maanden zijn op fraaie wijze bekroond, zo zei ze alle 23 kandidaten zijn geslaagd Dit is voor de eerste maal. dat de jeugd EH BO getuigschriften in de provincie Utrecht zijn uitgereikt ..Het idee werd geboren om in Leus den jeugd EHBO te geven op de lan delijke wedstrijden van de EHBO. waar wij met de Leusdense volwassenen EHBO aan deelnamen Op die landdag zagen wij stands met foldertjes waarin stond dat ook kinderen een ÊHBO-op- leiding konden volgen Het hoofd van de basisschool ..Loysden" voelde hier meteen voor. Hij geeft zelf aan de zesde klas biologieles en vond het uitstekend dat de biologielessen op deze wijze werden uitgebreid Als onderwijzeres kon ik deze jeugdlessen op verant woorde wijze geven", aldus mevrouw Van de Pijpekamp. Het skelet kregen ze van de G G en G D. in Amersfoort .Magere Hein", noemden de kinderen ..hem" De in wendige mens werd ook bekeken Mevrouw Van de Pijpekamp haalde daartoe steeds organen van varkens op uit het slachthuis, varkensorganen hebben de meeste overeenstemming met de menselijke organen Vanaf de keel tot aan de buikholte konden de kin deren in de praktijk ervaren hoe het met die organen was gesteld Longen, luchtpijp, slokdarm, middenrif, lever: het was voor velen van hen en openba ring! Dat het beenmerg in de botten zacht is. wisten velen van hen niet. Ze mochten de verbandmiddelen en de beademingspop van de volwasse nen E H B O. gebruiken LEUSDEN - In Leusden houdt een aantal vrijwillig(st)ers zich al ge ruime tijd bezig met een belangrijke dienstverlening: het op gevaarlijke punten helpen oversteken van schoolkinderen. Deze groep mensen vormt tezamen de verkeersbriga diersdienst. Het funktioneren van deze dienst dreigt door twee ver schillende problemen in gevaar te komen. Het eerste probleem wordt gevormd door het verschil in schooltijden, met name wat betreft het uitgaan van de scholen. Het roulatieschema dat door de verkcersbrigadiers wordt gehanteerd is gebaseerd op 20 minuten per keer dat men dienst doet. In enkele delen van de gemeente bedraagt het verschil in int- gaanstijden op sommige dagen echter een uur. In de praktijk betekent dit dat een aantal schoolkinderen bp het over steken niet die veiligheid kan worden geboden die eigenlijk wenselijk is. Van uit de verkeersbrigadiersdienst zijn in het verleden al verschillende pogingen ondernomen om uniformiteit in de schooltijden te verkrijgen, tot nu toe echter tevergeefs. Ook in het komende schooljaar zal deze voor de verkeers veiligheid van de schoolkinderen on gewenste situatie blijven voortbestaan. Het tweede probleem waar de ver keersbrigadiersdienst voor staat is hel dringend tekort aan vrijwillig(st)ers. De verkeersbrigadiers zijn in het algemeen moeders - maar soms ook vaders - van schoolgaande kinderen Door ver schillende oorzaken, zoals verhuizing of het verlaten van de school, moet het aantal medewerkers regelmatig worden aangevuld Die aanvulling vormt ieder jaar een probleem, maar gelukkig is de verkeersbrigadiersdienst er tot nu toe steeds weer tijdig in geslaagd de opengevallen plaatsen op te vallen. De verkeersbrigadiersdienst hoopt dat er ook voor het nieuwe schooljaar weer voldoende ouders zullen zijn die het grote belang van dit werk inzien en zich zullen aanmelden als verkeersbnga- dier. Veel tijd is er niet mee gemoeid, voor de verkeersbrigadiers geldt een schema, waarbij men slechts eén dag per zes weken de kinderen op een vaste oversteekplaats de weg over helpt. Vooral op de kruispunten in de wijk Hamersveld en op de Noorderinslag ter hoogte van de wijken Groenhouten en Rossenberg dreigt 'n noodsituatie te ontstaan door 'n tekort aan verkeers brigadiers. Daarom wordt met name op de ouders met schoolgaande kinderen uit genoemde wijken 't dringende be roep gedaan zich als verkeersbrigadier aan te melden. Een speciaal beroep wordt ook gedaan op die ouders, die het komend schooljaar voor 't eerst 'n kind op school hebben De verkeersbriga diersdienst steunt nog te veel op een kern van oude getrouwen. Het zou toch wel een zeer trieste zaak zijn als met deze dienstverlening, die zozeer in het belang is van onze schoolgaande jeugd, door gebrek aan nieuwe medewerkers gestopt zou moeten worden. Als in augustus de scholen weer be ginnen, zal het voor zeer veel ouders een geruststellende gedachte zijn als ook de verkeersbrigadiers weer aanwe zig zijn om hun kinderen veilig over straat te helpen. Maar de verkeersbri gadiersdienst kan alleen goed func tioneren als er een voldoende aantal medewerkers zijn. Het zou een goede zaak zijn als men niet tot na de vakantie wacht met zich aan te melden als ver keersbrigadier, maar dat nu reeds doet. Hiervoor kan men terecht bij mevrouw Ten Wolde, Dordogne 17, tel. 41348. LEUSDEN - Op dinsdag 27 juni is burgemeester Rademaker verhinderd zijn wekelijkse spreekuur te houden In dringende gevallen kan via de secre taresse van burgemeester en wet houders een afspraak worden gemaakt voor het spreekuur van één der wet houders op vrijdagavond. LEUSDEN - Mevrouw W. komt terug van boodschappen doen en ziet enkele kinderen bij de vijver staan. Ze wordt geroepen omdat zij veel van dieren houdt. Een van de kinderen heeft een eend in haar armen die heel stil zit. Bij na der inzien blijken er veren uit het dier getrokken te zijn. Zij heeft de eens mee naar huis genomen. Helaas heeft de eens nog maar een dag geleefd. Dit is het meest trieste verhaal dat mij ter ore is gekomen over de eenden die onze vijvers sieren. De wilde eend (Anas Platyr- hynchos) komt in Leusden hoofdza kelijk voor In de lente vliegen de wilde eenin in paren, ze strijken ook in pan op meren en vijvers neer; het nnnetje is overdadig ge kleurd gi^ne kop. smalle witte halsbandjimmend kastanjebruine borst liclrijs onderlijf Het vrouw tje, bruinespikkeld heeft evenals het manlje op de vleugel een .spiegelïDeze bestaat uit witte strepen de omlijsting vormen van blaié veertjes Hij zoekt zijn voedsel ider het wateroppervlak zonder pheel te duiken Zijn voedsel insekten rven. wormen en week dieren eend zij staat uit waterplanten. het voorjaar bouwt de est van rietstengels ge voerd mhet dons van het vrouw tje De eieren zijn geelachtig groen Minder leuk is het wanneer je een nest ziet waar gisteren nog een eendevrouwtje op zat te broeden en wat vandaag uit elkaar getrokken in het water drijft De watertjes die door de wijken van Leusden lopen zijn hoofdzake lijk gegraven Een enkele is al een bestaand water zoals de Hamer- veldse Wetering die tussen Alands- beek oost en Alandsbeek west ligt Deze vijvers en watertjes fungeren als waterberging voor het hemel water Zij staan met elkaar in verbin ding en komen terecht in de overlaat bij Midden Krakhorst waarna het geloosd wordt op een groter water Naast het afwateringsdoel hebben zij duidelijk een sierwaarde en een recreatieve waarde Hier en daar zie je vissers aan de kant zitten en met mooi weer varen er rubberbootjes. Jammer is het echter dat sommige kinderen er genoegen in scheppen de eenden bang te maken door met hun peddels naar de eenden te slaan Laten wij er voor zorgen alle maal in vrijheid naast elkaar te le ven. zowel mens als dier T M LEUSDEN - Hoewel zich nu een aantal bewoners heeft gevestigd in de opgeleverde woningen in de wij ken Akkerhoeve en Noordwijck, blij ven voor mensen die daar (nog) niet wonen de bezoekuren ongewijzigd van kracht. Toekomstige bewoners kunnen uit sluitend op dinsdag en donderdag tus sen 19.00 en 21.00 uur en zaterdag en zondag tussen 14 00 en 16 00 uur het bouwterrein bezoeken Zij moeten dan wel in het bezit zijn van een legitima- tiekaart Dit geldt voor alle toekomstige bewoners van huizen van de WCN. In- tervam. Woningstichting Leusden en Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Betreden van het bouwterrein ge schiedt ten allen tijde op eigen risico. Aldus melden ons de bewakingsdien sten die met honden toezicht houden op het bouwterrein LEUSDEN - Mevrouw Hassink deelt mede. dat de Oppasdienst Leusden wegens vakantie gesloten zal zijn van vrijdag 7 juli tot maandag 31 juli Na de zomervakantie staat de Op pasdienst weer met al zijn en thousiasme en bereidwilligheid voor u klaar Wilt u de vakantiedata in uw agenda noteren7 Dat voorkomt teleurstelling in die tijd! Na 15 lessen deden de kinderen van 11 en 12 jaar uit de zesde klas van meester Bos examen Twee aan twee, ieder kwartier Er werden verbanden aangelegd, polsaders afgesloten, mi tella's geknoopt De hele EHBO praktijk voor het A getuigschrift werd doorge nomen. De kinderen voerden een spelletje van ruim een half uur. met veel drama tiek op Door middel van een ardappel- schilmes was iemand gewond met een slagaderlijke bloeding Mevrouw Van de Pijpekamp las het verhaal van de barmhartige Samaritaan voor Burgemeester Rademaker sloot daarbij aan in zijn speechje, toen hij de diploma's uitreikte ..Groot nieuws voor u je bent er niet meer voor jezelf alleen Je kunt nu ook anderen helpen Je hoeft bovendien niet meer in paniek te raken, als je bloed ziet: je weet wat je moet doen! Dr Verhagen werd in het zonnetje gezet met een fles rosé. Mevrouw Van de Pijpekamp kreeg een vaste bloembak en een drankje Aan het slot van de uitreiking zongen de 23 kinderen uit volle borst het schoollied. De kinde ren zijn sinds dinsdag 20 juni officieel EHBO. jeugdlid geworden Na twee jaar dienen ze de herhalingskursus voor het B-diploma te volgen. In de aanstaande kursus gaat mevrouw Van de Pijpe kamp weer met een nieuwe kinderklas aan de gang En het volgend seizoen willen ook twee EHBO-leden 30 kinde ren van ..Kinderhand in Leusden-cen trum gaan opleiden. De EHBO-jeugd in Leusden geeft in Utrecht de toon aan' LEUSDEN' Zaterdag 17 juni nam dc afdeling Leusden van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Utrecht deel aan het interprovinciaal PJGU volley balkampioenschap. dat gespeeld werd in Lochem. In februari was dc Leusden se afdeling PJGU kampioen volleybal len van de provincie Utrecht geworden. Er werd gespeeld in 3 poules. De Leusdense heren verloren in de eerste ronde met 32-11 van Mourik, de afdeling die. voor de vierde keer in successie PJGU's landelijk volleybal kampioen werd In de tweede ronde verloren de Leus dense heren met 24-12 van Oosterwol- de, de afdeling die als tweede eindigde. In de derde partij moest Leusden uitkomen tegen Schouwen Duiveland. De eerste wedstrijd werd door Leusden verloren, de tweede werd met 10 punten verschil door Leusden gewonnen. De Leusdense heren wonnen in de verlie zersronde beide partijen en eindigden in het totaalklassement als vijfde. De Leusdense dames speelden een sterk partijtje volleybal. Zij slaagden erin de vierde plaats te bezetten. Ze hebben voor die vierde plaats hard ge vochten en een derde plaats zou eigen lijk meer verdiend geweest zijn. De dames uit Leusden verloren hun eerste en wonnen hun tweede wedstrijd. In de kruisfinale verloren ze Het werd een verbeten strijd om de derde en vierde plaats. Men speelde op tijd en net in de laatste minuut, toen Leusden nog goede kansen kreeg, werd er afgefloten. Zoals gezegd: dc Leusdense dames bezetten de vierde plaats en vielen net buiten dc prijzen. Daarna hebben de Leusdenaren zich 's middags gewaagd aan een sport, die in Twente veel wordt beoefendihet klootschieten. Het klootschieten wordt beoefend met een bal, die voor een gedeelte uit lood bestaat en die wordt gehanteerd door 2 teams van 4 personen. Met deze bal wordt gerold over 2'A kilometer. Het team, dat de 2'/i kilometer weet te berollen met de minste worpen, heeft gewonnen. Dc voorzitter van de Leusdense PJGU was zó enthousiast over deze sport, dat hij er over denkt om dit klootschieten in Leusden te gaan intro duceren. Op zaterdag I juli organiseert de Leusdense PJGU 's avonds om 19.30 uur het provinciale touwtrektoernooi. Dil toernooi is voor het Leusdense pu bliek toegankelijk. Alle belangstellen den bij dit boeiende schouwspel zijn van harte welkom. Vond het touwtrektoer nooi in de voorgaande jaren steeds plaats bij de familie Van Loenen aan de Arnhemseweg, dit jaar heeft de PJGU naar een groter terrein moeten zoeken. Vanwege de overweldigende belangstel ling. Aan de Groene Zoom achter de Burgemeester de Beaufortweg kreeg de PJGU een stuk terrein toegewezen. Diverse plaatselijke instellingen leveren een bijdrage aan de accommodatie, waaronder douches, 's Avonds kunnen de PJGU-ers dansen in ,,De Til", met medewerking van Bebo's disko show, een jongcrenband uit Leusden.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5