Mitsubishi zet opmars voort Nieuwe Japanner: Daihatsu Charmant Fiat 128 Special 3-deurs uitvoering van de Simca Horizon uit Engeland Nieuwe 1,5 liter motoren voor sportieve Alfa Romeo modellen AUTO EN VERKEER De Chrysler Sunbeam Leusder Krant - auto DONDERDAG 6 JUL11978 8 Er is alweer een nieuw Japans merk op de Nederlandse markt gekomen: Daihatsu! Daihatsu is een fabriek in het Japanse Osa ka, waar 12.000 mensen werken en waar men verleden jaar 300.000 bestelwagens, jeeps en personenauto's maakte. Geen gigant dus, zoals Toyota, Nis san (Datsun), Mitsubishi of Mazda, maar een goede, gede gen onderneming, die vooral in het verleden naam maakte met z'n bedrijfswagens. Sinds kort heeft Daihatsu de personenauto-sector nieuw le ven ingeblazen en in het najaar zal van dit merk de al veel be sproken kleine Charade op de markt komen. Inmiddels is de fabriek echter ook begonnen met haar middenklasser de duidelijk gebruik van een on derstelconstructie met voor wielaandrijving, de Engelse fabriek borduurde voort op de Sunbeam-techniek en koos voor een wagen met achter wiel-aandrijving. Uiteraard wer den ook de Engelse motoren gebruikt, waaronder een 1,6 li ter, die weer niet door de Fran sen werd gebruikt. Ter herinne ring: de Horizon heeft een 1100 en een 1300 cc motor voorlopig in het programma. Een klein jaar nadat de Chrysler Sunbeam in Engeland op de markt kwam is de produc tie zover opgevoerd, dat ook de export in bescheiden mate ter hand kan worden genomen. Sinds 1 juni heeft Chrysler Ne derland namenlijk drie uitvoe ringen van de Sunbeam voor ons land ter beschikking, een versie met een 1.0 liter motor, een 1,3 liter en een 1,6 I, welke laatste ook leverbaar wordt met automaat. Bij de Sunbeam zijn de moto ren in de lengterichting vóórin geplaatst en geschiedt, zoals gezegd, de aandrijving op de achterwielen. De carrosserie is - op een ander frontje na - gelijk aan die van de Simca Horizon, met dien verstande dat alleen een twee-deurs uitvoering le verbaar is, aangevuld met een breed openslaande achterklep. Wat uitrusting betreft kan men dan nog een keuze maken tus sen een LS en een luxere GL. Wellicht het meest interessante aspect van de nieuwe Sunbeam is de prijsstelling. De goedkoopste 1,0 liter LS gaat namelijk 10.990,- kosten, de duurste 1,6 liter slechts 13.690,- waarmee deze versie een directe concurrent wordt van Simca's eigen Horizon, die namelijk in de goedkoopste aanbieding - met dan een 1100 cc motor - 13.600,- kost. De vraag is of Engelse Chrysler fabriek voldoende kan produceren (momenteel 1.055 auto's per week) om de ex portmarkten volledig te voor zien. Voorlopig ziet het er naar uit, dat de wagen echt wel een goede entree krijgt op het vaste land van Europa, maar onvol doende beschikbaar zal zijn. Prijzen: Chrysler Sunbeam 1,0 LS 10.990,-; 1,3 LS 11.390,- 1,3 GL 12.090,-. Sinds eind mei brengt de Ne derlandse Fiat importeur, Leonard Lang B.V. te Am sterdam, een speciale uitvoe ring van de Fiat 128 op de markt, die Special genoemd is. Het betreft een sportieve uit monstering van de 1300 vier deurs, die als extra's heeft mee gekregen ondermeer: een matzwarte grill, zwarte strepen op motorkap, kofferdeksel en zijflanken, flitsende naam-aan- een sportspiegel, stalen sport- Elektrische auto van General Motors velgen, bredere 165/70 SR 13 banden, achteruitrijlampen, een Abarth-uitlaat met dubbel pij pen. een Abarth sportstuur en versnellingspook, electrische ruitensproeier en een dubbelto- nig claxon. Deze speciale uitvoering met de 1300 cc 60 PK (44KW) motor gaat 13.250,-- kosten, een vier honderd gulden meer dan de normale 4 deurs 128 1,3 liter. Charmant 1400 naar Europa te exporteren. Dezer dagen is de eerste la ding in ons land gearriveerd en onmiddellijk gedistributeerd door de nieuwe importeur Daihatsu Nederland B.V. een dochteronderneming van de NEDLOYDD groep. Daihatsu Nederland is een klein jaar gele den opgericht, speciaal met het doel de Charade in ons land op de markt te brengen. In afwach ting van dit model heeft men al vast de Charmant in het ver koopprogramma opgenomen, en deze wagen staat dan nu bij inmiddels alweer 64 Nederland se dealers, die in deze nieuwe Japanner vertrouwen hebben. De Charmant is een keurig uitziende vierdeurs gezinsauto met een carrosserie die duide lijk z'n Japanse afkomst ver raadt. Het interieur is - zoals we van Japanners gewend zijn - zeer verzorgd en natuurlijk compleet uitgevoerd, zoals stoelen met hoofdsteunen, driepunts automatische rol- gordels, achteruitverwarming, electronisch klokje, een radio standaard alsmede een voorruit van gelaagd glas. Aandrijving geschiedt door een 1407 cc 4 cilinder motor met een vermogen van 45,6 kw bij 5200 t/m op de achterwielen. Die krachtbron is duidelijk afge stemd op levensduur en be trouwbaarheid en is afkomstig uit eerdere Daihatsu's, die uit sluitend voor de Japanse markt bestemd waren. Het onderstel bestaat uit een Mc Pherson voorwielophanging en een starre as met bladveer aan de achterzijde. Al met al een conventionele constructie, die echter onge twijfeld de degelijkheid van de auto ten goede zullen komen. Schijfremmen aan de voorzijde en trommels achter complete ren het onderstel. Interessant is de prijsstelling van deze nieuwe Japanse mid denklasser: 13.341,04 en in dit bedrag zijn dan tevens de afle- veringskosten opgenomen 461,04) zodat men bij de Daihatsu meteen over rij-klaar prijzen kan spreken. Voor de speciaal gegadigden is van de Charmant ook een stationcar uitvoering leverbaar die all-lnn 13.932,85 gaat kosten. Graag vier paar schoenen met radiaalzolen". voor de Tl een verbruik van 1 op 14,4 bij 100 km/uur en voor de Sprint 1 op 14,2 bij eenzelfde constante snelheid. Gunstige cijfers, inderdaad, maar de vraag is of de doorsnee Alfasud Tl rijder die wel zal halen. Speciaal het Tl-tje nodigt in de jongste versie namelijk uit tot een zeer snelle en sportieve rijstijl. De wagen accellereert fel, de besturing is tamelijk direct, maar zeer exact en dankzij de al lang bekende voortreffelijke wegligging van de voorwielaan- gedreven Sudjes kan men op een zeer veilige manier ook op bochtige trajecten hoge gemid delden maken. Dat uitnodigen de „gooi- en smijtwerk" en het gemak waarop de tellen al snel boven de 150 km/u komt beïn vloeden natuurlijk het brand stofverbruik. Toch zal, ook bij topprestaties, dat verbruik niet snel onder de 1 op 10,5 komen, waarmee de Alfa een zuinige auto blijft. De voornaamste uiterlijke kentekenen van de Alfasud Tl 1,5 zijn een achterspoiler, spat- schermverbreders en nieuw ge stileerde bumpers. Alle sierstrips zijn thans matzwart en accenturen bij deze auto het ex tra sportieve karakter. Binnenin is het instrumentenpaneel wat gemoderniseerd en heeft de fabriek het verwarmings- en ventilatiesysteem verbeterd. De Alfasud Sprint heeft uiter lijk slechts een gering aantal wijzigingen ondergaan, zoals een vernieuwde buitenspiegel, andere clignoteurs, nieuwe voorruitstijlen en standaard ge tint glas. In de wagen zijn de voorzittingen en de achterbank verbeterd. Standaard zijn thans ook in beide modellen automa tische oprol-veiligheidsgordels gemonteerd. De nieuwe prijzen van de Al fasud Tl 1,5 en Sprint 1,5 zijn respectievelijk 15.990,- en 19.490,- met de aantekening dat het coupé model al direct le verbaar is, terwijl de nieuwe Sud pas in juli in ons land op de makrt komt. Er is al veel gesproken en ge schreven over de toekomst van een elektrische auto, die bij een eventueel energieprobleem een rol in het vervoer moet gaan spelen. Tot nu toe wordt zo'n auto door deskundigen nogal scep tisch bekeken, hoofdzakelijk omdat er in de afgelopen 50 ja ren met fenomenale technische ontwikkelingen op voortstu- wingsgebied, weinig vordering is gemaakt bij de ontwikkeling van de accu. Nog altijd geldt dat men één kilo batterijen nodig heeft om vier kilo auto aan te drijven en dat is nauwelijks een energie-besparende bezigheid. Bovendien blijken zowel snel heid als actieradius nog steeds zeer beperkt te zijn. Desalniettemin worden er in verschillende landen regelmatig experimenten gehouden en on derzoekingen gedaan met elek trische auto's. Amerika en Ja pan lopen daarbij voorop, in het laatst genoemde land vooral Datsun, die reeds een aantal bussen en Laurels in Tokio op batterijen hebben gelopen. In Amerika is het vooral Ge neral Motors, die zich bezig houdt met de ontwikkeling van elektrische auto's. Het concern is daar al jaren mee bezig en concentreert zich in het bijzon der op de verandere techniek van de accu, zoals men dat al gedaan heeft bij de ontwikkeling van de maanauto. Recentelijk heeft de con cernleiding aan de Chevrolet di visie de opdracht gegeven een nieuwe experimentele elektri sche stadsauto te ontwikkelen. De eerste testwagen heeft on langs het daglicht gezien en kreeg de naam Electrovette mee, waaruit afgeleid kan wor den, dat men als basis een Chevrolet Chevette heeft geno men. Deze elektrische Chevette is uitgerust met 20 twaalf volts ac cu's en kan op die 240 volt een topsnelheid bereiken van 90 km/uur. Bij een snlheid van 50 km/uur bedraagt de actieradius tussen de 66 en 80 km. Het bat terijen pakket weegt maar liefst 415 kg en is gemonteerd op de plaats van de achterbank. De thans tot twee-persoons wagen omgetoverde Chevette weegt nu 1328 kg, zodat nauwelijks van een revolutionaire ontwik kelingskan worden gesproken. G.M. technici zijn echter van mening dat in de toekomst door het toepassen van zink/nikkel oxyde batterijen het gewicht aanzienlijk kan worden vermin derd en de actieradius verdub beld of verdrievoudigd. Over 15 jaar verwacht men zelfs II- thium/ijzersulfide accu's ter be schikking te hebben, die aan zienlijk kleiner zijn en veel krachtiger. We wachten voorlo pig dus maar rustig af. geveerd door schroefveren. Dribbelen doet deze as alleen op minder goede wegdekken wan neer de wagen hard de hoekom wordt gestuurd. Op de behoor lijk gebaande weg heb je geen kind aan die zware achteras. De Galant stuurt licht, wat in de stad is te waarderen. Op de buitenweg zou het stuur best wat zwaarder mogen gaan en vooral wat directer mogen zijn. Nu is rond de middenstand geen reactie te voelen, waardoor het wegcontact minder is dan het zou kunnen zijn. In rechte lijn is de wagen behoorlijk stabiel al heeft hij wel wat last van zijwind. Het remsysteem - voor schijfremmen, achter trommels, het geheel bekrachtigd - vol doet goed. De bereikbare ver traging is ruimschoots vol doende en de benodigde druk op het pedaal gering. In de bocht is de Mitsubishi vrij sterk onder- stuurd, wat betekent dat de auto in principe liever rechtuit gaat. De wagen moet dus wat meer worden ingestuurd. Moet een beetje de bocht in worden ge dwongen. Eerst wanneer het wegdek glad is en teveel gas wordt gegeven gaat het onder stuur over in overstuur. Dan breekt de achterkant van de auto (overigens gemakkelijk controleerbaar) uit. Dit bocht gedrag noodt niet tot sportief rijden maar is goedmoedig en gevaarloos. MOTOR EN PRESTATIES Mitsubishi maakt voor haar 1600 en 2000 cm3 viercilinders gebruik van zogenaamde ba lansassen die een trillingvrije loop moeten garanderen. Inder daad moet worden gezegd dat de tweeliter vierpitter die con ventioneel voorin de Galant staat en de achterwielen aan drijft, een hele stille en soepele motor is. Stationair draaiend is de motor nauwelijks te horen. Bij fors accelereren blijft hij be trekkelijk stil en wanneer op de grote weg wordt gekruist, dan ervaar je hem ook zeker niet als storend. Al met al draagt deze motor zeker bij aan het goede comfort dat de wagen heeft te bieden. De tweeliter met bovenlig gende nokkenas weet goed raad met de bijna 1100 kg zware Ga lant. Met zijn vermogen van 62,5 kW (85 pk) bij slechts 5000 toe ren is hij goed voor een topsnel heid van 162 km/uur. Het maximum draaimoment van 140 Nm (14 mkg) staat direct in ver band met de overigens niet in drukwekkende acceleratietijd van 0 tot 100 van 15,8 seconden. De motor drijft de achterwie len aan via een perfect schake lende vijfversnellingsbak. De vijfde versnelling werkt daarbij als een overdrive. Dat wil zeg gen dat die vijf het toerental van de motor bij gelijkblijvende snelheid flink reduceert wat de rust in de wagen en het brand stofverbruik ten goede komt. Dat brandstofverbruik is overi gens niet laag wanneer er aan de wagen wordt getrokken. Bij een constante snelheid van 100 km/ uur neemt de wagen nog ge noegen met een redelijke slok normale benzine. Het verbruik is dan één op 11,8. Wie echter het nodige stadswerk doet en de wagen buiten ook niet spaart zal gauw in de regionen van één op 8 9 terechtkomen. Wat voor een tweeliter van 1100 kg overi gens helemaal zo gek niet is. Ook helemaal niet gek is de prijs van de Galant Sigma. In de geteste uitvoering komt de wa gen op 18.598,- inclusief BTW. Met de 1,6 liter motor en dan in GL-uitvoering kost de Galant 15.998,--. Bedragen die gezien de geboden waar hoogst redelijk kunnen worden ge noemd. Wat dan weer tot uit drukking komt in die beste ver koopcijfers. DOOR FRED v. d. VLUGT De Engelse vestiging van Chrysler International, voor heen de Rootes fabrieken, brachten verleden jaar sep tember al een voorloper van de inmiddels bekende Simca Hori zon op de markt: de Chrysler Sunbeam. Tegelijkertijd verschenen In Amerika de Dodge Omni en de Plymouth Horizon, allen pro ducten van een zogenaamde „wereldauto" van Chrysler, een model dat met bijna dezelfde basis-carrosserie verschillende uitvoeringen in diverse landen op de markt zou komen. Maakten de Fransen voor de opvolger van de Simca 1100 Het is al vele malen geschre ven: nimmer tevoren kwam, zag en overwon een nieuw automerk de Nederlandse markt zo snel en indrukwekkend als het Japanse mét de moeilijke naam MITSUBISHI. In enkele jaren tijris is dit merk opgeklommen tot ?en marktaandeel van 2,5% e- - stijging is er nog lang niet uii Niet in de laatste plaats om- ci: Mitsubishi schuchter be- gc mien is met twee wat bejaar de typen. Verder inmiddels een vrij r "rnplete reeks moderne ty pen ~eft te bieden. Verder heeft in het grote succes van Mit subishi de dealerorganisatie een beslissende rol gespeeld. Een bestaande organisatie die voor h^en de belangen van Audi behartigde. He' gaat Mitsubishi dus voor de ind. Het modellenprog- rammn is uitgebreid (het loopt vanaf Je tveedeurs Lancer van elf mille tot en met de luxueuze Sapporo Coupé die in zijn duurste uitvoering op 23 mille komt), de wagens vallen bij het publiek in de smaak en het ima go van Mitsubishi is via de ster ke reclametekst „gestaalde perfektie' schijnbaar voor goed gevestigd. Wat die kreet precies inhoudt, vraagf niemand zich af. maar er schijnt een garantie voor be trouwbaarheid. kracht en veilig heid vanuit te gaan. VORMGEVING EN UITVOERING Het „gestaalde" houdt in ieder geval niet in dat de Mit subishi's van heel zwaar plaat werk worden gemaakt. Daar voor klinken de deuren van de topsedan, de Galant Sigma 2000 GLX, te hol wanneer je ze dicht slaat. Een paar kleine stripjes ont- dreuningsmateriaal aan de bin nenkant tegen het staal van de deuren geplakt, zouden ervoor kunnen zorgen dat die deuren sluiten met de dure klik die krachtens het fraaie uiterlijk van de wagen meer op zijn plaats is dan het blikkerige geluid dat ze nu voortbrengen. Want laten we wel wezen, de Mitsubishi Galant Migma is een schoonheid voor het oog. Is de meest Europese Japan se auto die wordt gemaakt. En niet alleen wat uiterlijk betreft! De Galant is een vrij forse auto die door goed gekozen verhou ding en door zijn styling nog groter lijkt dan hij is. Met zijn lengte van 4,33 meter, breedte van 1,66 meter en hoogte van slechts 1,36 meter biedt hij royaal plaats aan vier inzitten de plus hun bagage. De wir ^sis van de Galant is 2,52 Speciaal voor de ex- I portmarkten heeft de Italiaanse staatsfabriek Alfa Romeo een 1,5 liter versie van de Sud Tl en de Sprint (het coupé-model) op de markt gebracht. Voor wie door deze toevoe ging een beetje de draad is kwijt geraakt in het gehele Alfasud pakket even een korte opsom ming: In het vierdeurs model- lenprogramma levert Alfa Ro meo sinds kort naast de stan daard N en de luxere 5M met de vijf versnellingsbak (beide uit voeringen met een 1200 cc mo tor) een Alfasud Super met een |1,3 liter motor. Het sportievere Tl model, uit sluitend in twee deurs uitvoering, was tot nu toe alleen leverbaar met een 76 PK li ,3 liter motor en diezelfde Krachtbron zat ook in duurdere, luxere coupé-uitvoering, de l int geheten. Wel, die belde (antste modellen hebben thans een krachtiger, soepeler en snellere anderhalve liter moter me gekregen met een vermo- i van 62,5 Kw (85 PK) terwijl s aan carrosserie en inte rieur een aantal verbeteringen zijn aangebracht. Gezien het geringe prijsver schil tussen de 1,3 versie van de Alfasud Tl en de nieuwe an derhalve liter - slechts 500,- - mag worden aangenomen dat de eerstgenoemde binnenkort uit het leveringsprogramma wordt gehaald. Bij de Sprint ligt de zaak anders, omdat de 1300 uitvoering recentelijk in prijs was verlaagd 17.490,-) terwijl de nieuwste versie thans 19.490,- kost, een verschil van twee duizend gulden, wat ons insziens wel een hele grote sprong is voor - op deze wagen althans - maar weinig meer prestaties. Tijdens een korte kennisma- kingsrit door de Belgische Ar dennen en de Duitse Eifel, die we onlangs maakten, kregen we trouwens toch de indruk, dat de nieuwe 1,5 liter motor van het Tl-Sudje een meer sportievere versie heeft gemaakt dan van de Sprint, die bovendien door een hoger gewicht het winstvoor deel in topsnelheid maar van 165 tot 170 km/u zag toenemen, terwijl die top bij de Tl van 160 tot 170 groeide. De nieuwe 1490 cc motor heeft naast een groter vermo gen een gunstig koppel meege kregen van 121 Nm (12.3 kgm) bij 3500 t/m, waardoor het weer mogelijk werd een langere ach- terbrugverhouding te kiezen: 9/35. Dat leverde niet alleen een prestatieverbetering op maar ook een gunstiger brand stofverbruik. De fabriek geeft meter, wat een waarborg in houdt voor een ruim interieur. De wielen zouden wat meer uit elkaar kunnen staan: de spoorbreedte bedraagt res pectievelijk 1,35 meter (voor) en 1,34 meter (achter). Het koetswerk van de Galant is fraai van vormgeving en het is bovendien goed afgewerkt. Alle moderne stylingdetails zijn er in terug te vinden. Zoals de grote spoiler voor onder de bumper, de horizontale grille met dub bele koplampen, de verzonken taillelijn, de fraai ogende wielen en een aantal nuttige schoon heidsdetails zoals de rubber hoekdelen op de bumpers. Voeg daaraan toe dat de Galant een pontonkoets heeft - met een normale kofferruimte dus - en besteed aan het zitcomfort. Of liever gezegd, er is veel aan dacht besteed aan de hele wa gen, want ook de verdere uit rusting en de afwerking kan de toets der kritiek gemakkelijk doorstaan. Neem het zeer com plete dashboard met toeren- teller, kwartsklokje, dagteller, brandstofmeter. tempera tuurmeter, een zeer uitgebreid en uitstekend werkend kachel en ventilatiesysteem en een schat van waarschuwingslicht jes. Neem het in de hoogte ver stelbare stuur dat meehelpt de ideale rijpositie te vinden of neem de drukknopradio die het kofferdeksel benut als antenne, zodat er geen spriet op de auto hoeft te worden gezet. Stuk voor stuk zaken die bewijzen dat Mit- vier ruime portieren en alle con dities voor een succes zijn aan wezig. Vier royale zitplaatsen biedt de Galant zoalsgezegd. Zit plaatsen die via de ruim openende portieren gemakke lijk zijn te bereiken en weer zijn te verlaten. En die de inzittenden een forse hoeveelheid comfort bieden, want zowel de stoelen voorin als de achterbank ver dienen een gunstige beoorde ling. Hooguit zouden de zittin gen van de voorstoelen wat lan ger mogen zijn, maar dit be zwaar is voor wat de bestuurder betreft deels ondervangen om dat de bestuurdersstoel een stuk kan worden gekanteld. De hellingshoek van de zitting is dus instelbaar. De rugleunin gen van beide voorstoelen zijn volledig herstelbaar. Bovendien zijn zij voorzien van hoofdsteu nen, net als de achterbank. Een bijzonderheid is verder de an- dere exclusiviteit: de rugleuning van de achterbank is in vijf standen verstelbaar. Kortom, er is veel aandacht subishi zijn topsedan inderdaad beschouwt als topsedan. RIJ-EIGENSCHAPPEN Aan zo'n topsedan moeten ook hoge eisen worden gesteld waar het om de rij-eigenschap- pen gaat. Op dat punt moet de Mitsubishi Galant het tegen een aantal Europese wagens afleg gen. Hij mist dan het raffinement van hooggeplaatste Europese wagens met een mooi gecon strueerd onderstel. Maar dat wil helemaal niet zeggen dat de Galant geen behoorlijke we- geigenschappen zou hebben. Zeker niet. Wie stelt dat de Galant op de weg de beste Japanner is, zit niet ver van de waarheid af. De wagen is comfortabel geveerd maar heeft desondanks een hele redelijke wegligging. Vóór is de Galant voorzien van zogenaam de McPherson veerpoten waarin dus de fusee, schroefveer en schokdemper tot één geheel zijn gesmeed. Achter is een starre achteras toegepast die behoor lijk is gelocaliseerd en wordt af-

Leusder Krant | 1978 | | pagina 8