Vakantie in de bioscoop: „Vier vuisten" en „Stunts" 75 JAAR TOUR DE FRANCE DONDERDAG 13 JUL11978 -Terence Hill filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 13 juli t/m woensdag 19 juli 1978. GRAND 1+2 .Pinkeltje", a.l., dagelijks: 13.30-16.00 jur. GRAND 1 .De Stuntmannen". 16, dagelijks: 18.30-21.15 uur. GRAND 2 .Vier vuisten de lucht in", a.l., dagelijks' 18.30-21.15 uur. GRAND 3 .Onkruid vergaat niet", a.l., dagelijks: 13 45,18.45,21.30 uur. Zondag. 13.45, 16.15, 18 45, 21.30 uur GRAND 4 .Turks fruit", 16, dagelijks: 14 00, 19.00,21 45 uur; zondag: 14.00,16.30, 19.00, 21.45 uur GRAND 5 ..Driver". 16. dagelijks: 14.00.19.00, 21.45 uur; zondag: 14.00,16.30,19.00, 21.45 uur. CINEMA 1 Dinema 033-18900. „Saturdaynight fe ver", 12, dagelijks: 13.45, 18 45. 21.30 uur; zondag: 13 45,16.15,18 45,21.30 uur. CINEMA 2 ..Slapshot", 16, dagelijks: 13.30,18.30, 21,15; zondag: 13.30-16.00, 18.30, 21.15 uur. EURO CINEMA Euro 033-33655. „Rollercoaster", 12, dagelijks: 13.45, 18.45, 21.15 uur; za terdag: 16.15, 18.45, 21.15 uur; zon dag: 13.45, 16.15, 18.45, 21.15 uur; woensdag: 18 45, 21.15 uur. Nederlander was die ooit de gele trui kon aantrekken. Een gele trui, die hij overigens de volgende dag alweer ver speelde toen hij in een ravijn duikelde. In 1952 bleek Nederland weer een klimmer van formaat in zijn ploeg te hebben, t.w. de Limburger Jan Nol ten, die zelfs de grote vedette Fausto Coppi in moeilijkheden bracht. Nolten won een étappe evenals landgenoot Dekkers Maar 1953 zal in de historische archie ven van de wielrennerij geboekstaafd blijven ais het gouden jaar. De Neder landse pioeg ondersche dde zich in de Ronde toen door een grote eensge zindheid en zeer markante persoonlij ke prestaties. Het landenklassement werd dan ook door Nederland gewon nen. Vijf maal won Nederland boven dien een étappe en de renners die een étappezege op hun naam brachten waren Wout Wagtmans (2x), Voor- ting. Nolten en Van Est. In 1954 was Nederland ook weer erg succesvol in de Tour met étappeover winningen voor Van Est, Faanhof en Wagtmans. De laatste reed bovendien zeven dagen in de gele trui In de tweede helft der vijftiger jaren lopen de Tourprestaties van de Neder landse renners sterk terug. Vanaf 1958 werd trouwens gestart in een Neder lands-Luxemburgse combinatie. Dat legde onze renners geen windeieren. Want de Luxemburger Charly Gaul wint de Tour. JAN JANSSEN EINDZEGE DE zestiger jaren lijken aanvankelijk niet erg succesvol te worden voor de Nederlandse renners. De oude garde Voorting-Wagtmans-Van Est heeft plaatsgemaakt voor veelbelovende jongeren, die in de Tour echter geen hoofdrol vervullen. Dat wordt enkele jaren anders, wanneer Jan Janssen aan de Ronde van Frankrijk gaat deelnemen Hij wordt dan topman, die met de allerbesten mee kan ko men. In 1968 wint hij als eerste en tot dusver enige Nederlander de Tour, een groot moment voor hemzelf èn voor de Nederlandse wielersport In de zeventiger jaren is het vooral Joop Zoetemelk, die zich als een eerste klas Tour-renner onderscheidt. Hij stri|dt met de groten uit deze da gen als Eddie Merckx en de Fransman Thevenet in het voorste gelid en is zowel in vlakke ritten, tijdritten als in de bergétappes voor iedereen een ge duchte tegenstander Vorig jaar werd hij echter in de Ronde overtroeft door landgenoot Hennie Kuiper. Ook dit jaar zullen deze Nederlandse renners weer tot de besten behoren maar nieuwe topmannen onder onze landgenoten zijn helaas nog niet op gestaan EÉN NEDERLANDSE TOURWINNAAR VOOR de vele honderdduizenden wielerfanatici in ons land breken spannende weken aan. Het grote wielerspectacel dat de Tour de France heet maar dit jaar in Nederland start, zal vele wielerfans iedere avond weer aan hun tv-toestel doen kluisteren en ook de 's middags uitgezon den radioreportages kunnen rekenen op een grote luisterdichtheid. Of een Nederlandse renner erin zal slagen om de winnaar van vorig jaar, de Fransman Thevenet, van zijn troon te stoten is nogal twijfelachtig, want met name de Belgen brengen nogal wat favorieten in het veld. Tot dusverre heeft Jan Janssen als enige Nederlander ooit de Tour ge wonnen, maar dat wil niet zeggen dat andere Nederlandse renners nim mer iets opzienbarends hebben gepresteerd in de Ronde. Vorig jaar nog reikten Hennie Kuiper en Joop Zoetemelk hoog op de algemene rangschikking. NEDERLAND DOET MEE VANAF 1936 Op initiatief van Henri Desgrange werd in 1903 de eerste Ronde van Frankrijk gereden. Er waren zestig deelnemers, allen van Franse nationa liteit. Twee en twintig slaagden erin om de zes étappes met een totale afstand van 2425 kilometer helemaal uit te rijden. Vanaf 1907 reden ook buitenlanders mee in de Tour de France, maar pas in 1936 namen voor het eerst Nederlandse wielrenners deel aan de Ronde. Dat waren er vier. t.w. Gijzen, de gebroeders van Schendel en de befaamde Theo Mid delkamp, een van de beste Nederland se renners uit de dertiger jaren. Deze jeugdige Middelkamp (hij was toen nog maar 21) rekende meteen af met de fabel dat Nederlandse renners niet kunnen klimmen Hij won namelijk een van de zwaarste Alpen-etappes uit deze Tour en met name de wijze waarop hij op de beruchte Galibier de concurrentie achter zich liet, maakte grote indruk. Een begaafd wielrenner als Romain Maes, die de vorige Ronde nog gewonnen had. raakte door Mid delkamps machtsgreep zo van streek, dat hij in de bezemwagen terecht kwam. In 1938 deed Nederland opnieuw geducht van zich spreken in de Tour de France Samen met zes Spanjaar den en zes Nederlanoers was een ster ke ploeg geformeerd, en viermaal won een Nederlander een étappe. Albert van Schendel deed dat zelfs twee keer en andere étappewinnaars waren we derom Theo Middelkamp en de jeug dige Gerrit Schuit. Van de Nederlandse renners, die vóór de Tweede Wereldoorlog aan de ronde van Frankrijk deelnamen, reikte de talentrijke Lambrichts het hoogst in de eindrangschikking met een negen de plaats in de Tour van 1939. Neder landse renners, die in die jaren de Tour volledig uitreden zonder noch tans tot de eerste tien in de eindrang schikking te kunnen doordringen, wa ren Middelkamp, Anton en Albert van Schendel, De Korver, Dominicus, Hellemonsen natuurlijk Lambrichts. TIJDPERK PELLENAARS IN de eerste jaren na Wereldoorlog II brachten de Nederlandse renners er weinig van terecht in de Tour de France, maar dat veranderde in de vijftiger jaren toen Kees Pellenaars ploegleider werd. In 1951 onder scheidde vooral Wim van Est zich, al was het alleen maar dat hij de eerste KINDERVOORSTELLIN GEN EURO CINEMA .Tekenfilmparade", a.l.. zaterdag en woensdagmiddag: 13 45 uur. DUO 1 Duo 033-16572. „Sex-World". 16, da gelijks: 14 15, 19.15. 21.30 uur; zon dag. 14.15, 16.30. 19 15. 21.30 uur. DUO 2 ,,De Big Boss", 12, donderdag, vrijdag en zaterdag: 14 00, 19.00, 21.15 uur „Een vuist vol karate", 12. zondag: 14.00-16.15, 19 00, 21.15 uur; maan dag. dinsdag en woensdag: 14 00. 19.00. 21 15 uur NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1 „Adam en Eva en toen was er sex", 16, vrijdag en zaterdagavond: 24.00 uur. DUO 2 „Grizzly, 16, vrijdag en zaterdagavond: 23.45 uur. gemeester het van haar man. Maar daar was het haar eigenlijk niet om te doen Met genoegen stelt zij haar bur gemeesterschap af aan de tweede man op de lijst om vervolgens met haar man - de ex-uitvinder, ex-fabrieksdirecteur en ex-burgemeester- in de rustige pro- vence schapen te gaan fokken. Al lijkt dat - wanneer de film eindigt - niet voor lange duur te zijn. Zeker niet De Funès' slechtste film, maar bepaald ook niet zijn beste. Voldoende voor een paar uur lachen Dat wel. Al was het alleen maar om die ene uitstekende biljartscène. Grand 3, alle leeftijden. TURKS FRUIT Nog steeds - de film draait alweer voor de vierde week - is men in de gelegen heid om de uitstekende Nederlandse speelfilm „Turks fruit" te bezichtigen. Wie hem enkele jaren geleden niet zag. moet deze kans niet voorbij laten gaan. En zij die hem al eerder zagen zullen wellicht nogmaals Rutger Hauer en Monique van der Ven de hoofdrollen willen zien spelen in de verfilming van het prachtboek van Jan Wolkers. Grand 4, zestien jaar. DRIVER de zesde achtereenvolgende week. Ryan O'Neal in actie als de super chauffeur, die door bankovervallers wordt ingehuurd om voor een snelle aftocht te zorgen. Tegenover hem de keiharde politieman (Bruce Dern), die er een prestigezaak van heeft gemaakt om wat aan het onoverwinnelijke imago van The Driver te veranderen. Tenslotte Isabelle Adiani in een dubieuze rol tus sen beide mannen in. Niet zo'n bijster sterk verhaal, dat van Driver, maar wel een film met veel aktie. Er sneuvelen nogal wat automobielen in gevaarlijke achtervolgingen. Voor de liefhebbers dus. Grand 5. zestien jaar SATURDAYNIGHT FEVER Een film die ontzettend veel publiek blijft trekken is „Saturdaynight Fever" met in de hoofdrol Johnny Travolta. Zeer veel kijkers schijnen aan een eenmalige confrontatie met het disco-fenomeen niet genoeg te hebben en melden zich meerdere keren bij de kassen van Ci nema 1waar de film zijn vijfde week ingaat Met muziek van de Bee Gees, maar dat wist u al. Cinema 1, twaalf jaar SLAPSHOT Paul Newman als de ijshockey-coach die zo zijn eige gedachten heeft over de wijze waarop het spel gespeeld moet worden „IJshockey is oorlog", zo meent hij naar analogie van Michels. Hij heeft enkele speciale spelers, die zich met volle inzet achter de plannen van hun coach stellen. Een film dus waarin veel doffe dreunen worden uitgedeeld. Was vorig jaar ook al in Amersfoort te zien. Cinema 2. zestien jaar. ROLLERCOASTER Hoe eng het eigenlijk wel is om in een pretpark van de achtbaan gebruik te maken, wordt u getoond in „Rol lercoaster" Maar in die film is dan ook een maniakale plezierbederver bezig en die zet van alles en nog wat op losse schroeven. Met alle gevolgen vandien. Eurocinema, twaalf jaar )OOR MARNIX KREYNS KARATE Karate-specialist Bruce Lee is deze week in twee verschillende films te zien in Amersfoort. Van donderdag tot en met zaterdag draait „De big boss" en van zondag tot en met dinsdag is „Een vuist vol karate te zien". Duo 2, twaalf jaar. IN HET KORT rijkdom lijkt de beide avonturiers te wachten, maar het zal uiteraard toch weer een beetje anders aflopen. Grand Theatre, twaalf jaar. In heel wat Amersfoortse theaters wordt geprolongeerd wat er al draaide. In de eerste plaats is dat de Nederlandse speelfilm „Pinkeltje" De verfilmde avontpren van één van Nederlands ^beroemdste kabouters zijn inmiddels aan hun derde week in Amersfoort toe. Bekendheden als Wieteke van Dort. Aart Staartjes, Bob de Lange en Ab Hofstee spelen er belangrijke rollen in. De film is vooral ook opvallend vanwe ge de technische hoogstandjes die er in worden uitgehaald. Regisseur Harrie 3eelen en zijn staf hebben er werkelijk alles aan gedaan om een zo „realis- isch" mogelijke kabouterwereld te scheppen. Grand 1alle leeftijden. DE STUNTMANNEN Robert Forster en Fiona Lewis ko men in aktie in de film „The Stunts". De rolprent wordt aangeprezen als een „adembenemende avonturenfilm", maar zulk soort kreten moeten altijd met een korreltje zout genomen worden Het gaat in deze, door Mark Lester ge regisseerde film, om de stuntman Glen Wilson, die bij filmopnamen de plaats moet innemen van zijn enkele dagen eerder omgekomen broer Greg Glen is vastbesloten de oorzaak te ontdekken van dit ongeluk dat door ve len als het gevolg van sabotage wordt gezien. Op weg naar Obisco, het schilderachtige stadje waar gefilmd wordt, ontmoet Glen de mooie journa liste B.J die werkt aan een artikel over de achtergronden van de stuntmensen Er ontstaat tussen B.J en Glen een re latie, die hoofdzakelijk op wederzijdse achterdocht berust In Obisco maakt B J. kennis met de andere stuntmen sen: de avonturier Chuck Johnson, LA ZIZANIE Louis de Funès haalt - naar verwach ting - zijn tweede week in Grand Sa men met Annie Girardot is De Funès te zien in „onkruid vergaat niet". Die titel lijkt wel een beetje op Louis de Funès zelf te slaan, want juist hersteld van een zware hartaanval, is de komiek al weer druk aan het doen in zijn nieuwste film. Hij speelt er een Franse burgemeester in, die tevens uitvinder en fa brieksdirecteur is Een Japanse order dwingt hem zijn fabriek drastisch uit te breiden, maar omdat daar geen moge lijkheden voor zijn, richt de bur gemeester langzaam maar zeker zijn riante woonhuis als fabriek in. Daar komt zijn echtgenote (Annie Girardot) tegen in verzet. Maar omdat haar man niet te stuiten is, besluit zij haar toe vlucht tot een laatste redmiddel: zij stelt zich tegenkandidaat bij de bur gemeesterverkiezingen. Tot veler ver bazing wint de vrouw van de bur- Ik vond het niet zo'n goede film, maar het publiek denkt daar blijkbaar anders over. „Driver" draait in ieder geval voor -Terence Hill en Bud Spencer AMERSFOORT - Ook in de Amers- jortse bioscopen is de vakantietijd angebroken Een groot aanbod van Ims met een wat luchtiger karakter oals de twee nieuwe „Vier vuisten de icht in" en „Stuntmannen". Verder i/orden een heleboel films geprolon- eerd. „Vier vuisten de lucht in" is een afle vering uit de zogeheten Trinity-serie, vaarin Bud Spencer en Terence Hill de loofdrollen vertolken Deze film, gere- jisseerd door Giuseppe Colizzi dateert ut 1973. Hill en Spencer hebben zich dit ;eer ingelaten met een malafide heer- chap, dat een dubieus luchtvaart- laatschappijtje exploiteert. Voor- laamste bron van inkomen blijkt echter iet opstrijken van verzekeringspennin- jen te zijn, wanneer één van de gam- nele kisten door het komisch duo in het lerwoud is neergezet. Lucratieve bus lines, die echter wat minder aantrekke- ijk wordt, wanneer Hill en Spencer een vliegtuig onderhanden blijken te heb- len, waar werkelijk wat aan mankeert. '.e storten er mee neer in het oerwoud /laar het zou geen gezellige Trinity-film ijn, wanneer ze niet net in de buurt van ien smaragdmijn neerkwamen. Grote diens mooie vrouw Patti en de super stuntman Paul Het zijn alle drie ge spannen mensen, die B.J als buiten- staandster beschouwen. Als Paul de volgende dag tijdens het filmen niet in staat is een in brand ge stoken huis te verlaten en daarin om komt, staat het wel voor iedereen vast, dat dit weer geen ongeluk, maar een zorgvuldig voorbereide moord is ge weest Intussen is het ijs tussen B J. en Glen gebroken. B.J. maakt zich erg ongerust over Glen, omdat hij besloten heeft de stunt, waarbij zijn broer omgekomen is, over te doen. B.J. is vastbesloten Glen tegen te houden, niet alleen om het grote gevaar dat aan de stunt verbon den is, maar ook omdat zij een spoor heeft ontdekt en weet wie de moorde naar is. terwijl Glen op het punt staat in de voor hem opengezette val te lopen. Als Glen bezig is de stunt uit te voeren, komt de film tot een plotselinge en ver rassende ontknoping. Grand Theatre - zestien jaar KINDERVOORSTELLING Omdat het vakantie is. staat er behalve Pinkeltje nog een kindervoorstelling geprogrammeerd. Het is een teken filmparade van Walt Disney, waarin tal van beroemdheden op het doek ver schijnen Donald Duck, Mickey Mouse, Goofy en Pluto zijn onder andere aan wezig. Euro Cinema, alle leeftijden Stuntmannen in aktie

Leusder Krant | 1978 | | pagina 15