.Buitenlander heeft weinig kans bij oningbouwvereniging en gemeente" woners Hessenweg net barbecue vierden reconstructie Stichting buitenlandse werknemers Gooi en Eemland over huisvesting: Leusder Krant - samenleving verloren en gevonden DONDERDAG 13 JUL11978 ACHTERVELD - Bij de politie te Achterveld, tel. 03425-1607, zijn als verloren ei gevonden opgegeven: GEVONDEN Hondenhalsband, metalen schakels; portemonnee met inhoud en sleuteltjes; portemonnee met inhoud. VERLOREN Sleuteletui van V W.-sleutels. AMERSFOORT/LEUSDEN - In de dorre taal van het larverslag van de stichting buitenlandse werknemers iooi en Eemland gaat weer heel wat ellende schuil. In vele iren dat de Nederlandse economie gedeeltelijk drijvende rerd gehouden door de inzet van de „gastarbeiders" zijn eel perioden geweest waarin het woord Turk of Marok- aan een scheldwoord was. In deze tijd van economische «cessie is de buitenlander opnieuw weinig populair. In et vrij dunne verslagje staat ergens achterin droog: „Wij lebben getracht in kaart te brengen welke kansen luitenlandse werknemers hebben bij toewijzing van roonruimte en dan met name bij gemeenten en bouwver- nigingen. Ons baserend op de opgevraagde cijfers zijn rij van mening dat een buitenlander die zijn gezin wil terenigen veel minder kansen heeft dan een Nederlands lezin. In de stuurgroepen, maar ook in andere contacten pet gemeentebesturen en besturen van woningbouw- erenigingen is door ons hogerop gewezen, overigens pet weinig resultaat, aldus de stichting buitenlandse werknemers Gooi en Eemland. Een verwarrend beeld levert het laroverzlcht van het aantal buiten- nders In dit gebied. De stichting ïll komt voor 1977 op een totaal van ilm zevenduizendvierhonderd te en zevenduizend in 1976. Men heeft chter ook de totalen van de ver- chillende bevolkingsregistraties en egevens van de vreemdelin- endiensten bij de eigen gegevens pgeteld en komt dan op een totaal an elfduizend. Deze verschillen orden niet verder verklaard dan met de opmerking dat „de stichting aangewezen (is) op een zeer uiteen lopende bronnen die vaak niet met elkaar te vergelijken zijn. In ieder ge val wordt uit de cijfers duidelijk, dat Turken en Marokkanen veruit in de meerderheid zijn. In Amersfoort zijn zij volgens de gegevens zefs de eni ge groepen buitenlandse werkne mers. In Putten leven en werken bij na uitsluitend Turken (560) naast een zeer klein groepje Marokkanen (27) en één enkele Joegoslaaf. De buitenlanders kan men in dit gebied vooral aantreffen'in Amersfoort, Hil versum en Harderwijk. De vertegen woordigde nationaliteiten zijn naast de genoemde Marokkanen en Tur ken; Grieken, Italianen. Joegosla- ven, Portugezen, Spanjaarden en Tunesiërs. Wat heeft de Stichting Gooi en Eem land nu voor deze mensen kunnen doen? Nieuw in 1977 waren de „schakelklassen" in Hilversum en Soest. Over de schakelklassen schrijft de stichting: SCHAKELKLAS In 1977 werd door de stichting het initiatief genomen om met de ande ren, afkomstig uit de onderwij swereld in Amersfoort en Soest, na te denken over de noodzaak van een schakelklas. Diverse malen werden zij gekonfronteerd met buitenlandse jongeren die onvoldoende aan spreekbaar waren om voortgezet onderwijs te kunnen volgen. Een school te Amersfoort bleek bereid om te starten met zo'n schakelklas, mits er voldoende leerlingen zouden zijn. Bij navraag op lagere scholen en via vele huisbezoeken bleek het benodigde aantal niet aanwezig te zijn, zodat helaas in Amersfoort niet gestart kon worden. Toch blijven wij van mening dat een schakelklas in Amersfoort, mede door de vele gezins herenigingen, noodzakelijk is. Steeds meer buitenlandse jongeren missen aansluitmogelijkheden en hoewel wij de aantallen niet hard kunnen maken me nen wij dat er in Amersfoort genoeg jongeren zijn om een dergelijke voor ziening te rechtvaardigen. Tenslotte willen wij vermelden dat het vor mingscentrum ,,De Vurige Wagen" in augustus 1977 de speciale kursus voor buitenlandse partieel leerplichtigen niet door kon laten gaan omdat er, ondanks onze voorlichting en vele huisbezoeken aan de buitenlanders, te weinig kursis- ten waren. Nieuw ook was dat per eind 1977 zo wel in Amersfoort als in Hilversum teams gevormd werden die gezamen lijk instaan voor een betere bereikbaar heid. Bij de samenstelling van deze teams werd rekening gehouden met de koncentraties van buitenlanders in de regio's west en oost, respektievelijk het Gooi en de Noordelijke Vechtstreek (west) en Eemland, de Noord-West Veluwe en Zuid Flevoland (oost). De teams zullen zelfstandig alle werk zaamheden van het opbouwwerk en het sociale werk verrichten Voor de beide teams zijn funktionarissen be schikbaar met speciale opdrachten als: onderwijs, gezinswerk, administratie en beheer en advisering bij komplexe indi viduele problemen Door een andere indeling van de regio's hoopt de stich ting te bereiken dat de stichting beter bereikbaar wordt en wat dichter bij buitenlanders en Nederlanders staat. INDIVIDUELE HULP Deze reorganisatie was noodza kelijk omdat door de buitenlander voornamelijk om individuele hulp wordt gevraagd en deze geen bood schap heeft aan de scheiding die de stichting legt tussen groepswerk en individueel werk. Dit onderscheid wordt in de nieuwe organisatie van het werk niet meer gemaakt. Centraal staan nu opbouwwerk en individuele hulpverlening. Met opbouwwerk wil de stichting bij drage leveren aan het, met behulp van bepaalde methodieken, scheppen van voorwaarden om te komen tot een basis voor verdere ontwikkeling van achter gestelde groeperingen. Het op bouwwerk richt zich hiervoor op de ge hele samenleving. Onderwijs en vor ming zullen hierbij belangrijke onder steunende aandachtsgebieden zijn evenals voorlichting, gezinszorg, des kundige advisering en pleitbezorging bij urgente problemen )huisvesting, juridi sche bijstand) Deze heroriëntering had gevolgen voor de werkzaamheden en de organi- satieopzet. Onze instelling wil rekening houden met. de grote geografische spreiding van de buitenlanders. Te vanzelfsprekend werd in het verleden aanvaard dat per nationaliteit één me dewerker voor de gehele regio de spreekuren verzorgde. Dit betekende voor deze funktionarissen iedere week een enorm reisschema en het gevaar om aan ingewikkelde hulpvragen te weinig tijd te kunnen besteden was niet denkbaar In feite moesten de groeps- werkers dan ook dikwijls bijspringen, waardoor hun inzet voor de individuele hulpverlening toch al groot was. AANVALLEN Hoeveel mensen heeft de stichting op de spreekuren gehad? In de regi stratie van Gooi en Eemland komen 2386 namen voor, maar met de niet- geregistreerde kliënten en proble men meegerekend wordt dit onge veer drieduizend, terwijl er sprake was van ongeveer vijfduizend pro- blemén. Begrijpelijkerwijs (zij vor men de voorste groepen) staan Ma rokkanen en Turken bovenaan. De Marokkanen nemen zowel wat be treft het aantal kliënten als het aantal problemen meer dan de helft van de inspanningen van de stichting voor hun rekening. De Turken doen dat voor meer dan veertig procent, zodat de andere groepen maar voor vijf procent beslag leggen op de tijd van de medewerkers. Bij de buitenlandse werknemers blijkt nog steeds een grote behoefte te be staan aan hulp bij zeer uiteenlopende en dikwijls akute problemen, zowel op materieel als immaterieel gebied Ver wijzing naar Nederlandse instellingen is, vanwege taalproblemen, onbekend heid met de kulturele achtergronden en niet op mediterrane kuituurpatronen af gestemde methoden van hulpverle ning, slechts in incidentele gevallen mogelijk. De problemen die de be zoekers van de spreekuren bin nenbrengen kunnen ten dele snel wor den afgehandeld. Het geven van inlich tingen, invullen van formulieren, ver taaldiensten. Een groot aantal proble men vraagt echter aanzienlijk meer tijd. Dit geldt onder meer voor zaken als geestelijke gezondheidszorg, ontslag zaken, huwelijks- en gezinsproblemen, beroepszaken in verband met zieken gelduitkeringen, WAO- en werkloos heidsuitkeringen. Meer dan veertig pro cent van de problemen hebben betrek king op de sociale verzekeringen, terwijl ook arbeidszaken voor buitenlanders problemen opleveren. RECREATIE In het jaarverslag over 1976 maakten we enige kritische opmer kingen over aktiviteiten op het ge bied van de rekreatie. We stelden: „in dit soort aktiviteitennzal een evenwichtige en gefaseerde afbouw indekomende jaren doorgaan. Het is niet de bedoeling alles abrupt af te schaffenBij de toekenning van middellen door de overheid hebben we echter gekonstateerd dat er toch wel abrupt te werk is gegaan. De meest getroffen onderdelen van de rekreatieve aktiviteiten waren film, feesten, exkursies, sport en spel. Hierin werden dermate drastische be perkingen opgelegd dat de stichting zich verplicht zag een niet onaanzienlijk bedrag uit eigen middelen beschikbaar te stellen, om zo door een geleidelijke bijsturing tot een evenwichtig beleid te komen Aangezien de Nedrlandse sa menleving de1 jitenlander op rekreatief gebied nog niet alles te bieden heeft hopen we in de komende jaren nog ge subsidieerde bodemvoorzieningen aan te kunnen bieden-in overleg met de overheid en kollegae-stichtingen - die een redelijk pakket aangepaste ont spanning garanderen Wel zijn we van mening dat de buitenlander, daar waar de mogelijkheden zijn. moet kunnen deelnemen aan ontspanningsaktivitei- ten vanuit de Nederlandse samenle ving. Hiervoor willen we als pleitbezor ger optreden (bijvoorbeeld bij sportver enigingen). Bij het organiseren van kulturele festiviteiten voor de buiten landers ondervonden we in het ver slagjaar dat buitenlandse muziekgezel schappen een soort monopoliepositie innemen. Dit leidt tot overvraging van prijzen bij het opstellen van kontrakten. Ons inziens is het noodzakelijk dat een landelijk bureau voor rekreatie meer ef ficiënt gaat onderhandelen met de ma nagers van deze gezelschappen. In cijfers uitgedrukt konden we in 1977 aan de Turken 4x een feest aanbieden, aan de Spanjaarden 6x. aan de Italia nen 1 x Daarnaast waren er festivitei ten, gekoppeld aan religieuze feestda gen van de moslimgemeenschap: voor Marokkanen 3x. voor Turken 2x. Driemaal gingen Turken op exkursie, Spanjaarden en Marokkanen ieder eenmaal. Er werd in de regio voor Tur ken 38x een film vertoond, voor Marok kanen 59x, voor Spanjaarden en Italia nen plusminus 30x (door henzelf georganiseerd)! In het jaarverslag komt verder ondermeer de huisvesting ter sprake, een v^n de belangrijkste pro- blèrtiëVi waarvoor een buitenlahdérkan komen te staan. HUISVESTING De stichting werd herhaalde malen gekonfronteerd met moeilijkheden in pensions. Deze namen soms dra matische vormen aan door harde maatregelen van pensionhouders die absoluut wilden sluiten. Zodat de buitenlanders met al hun bezittingen letterlijk op straat werden gezet. In vrijwel alle gevallen betrof het huuropzegging en konflikten over de hoogte van de pensionprijzen. Na veel praten met de diverse partijen werd dan weer een kompromis ge vonden voor korte tijd. De pro blematiek van de huisvesting werd hiermee zeker niet opgelost, wel was de brand even geblust. Wanneer bemiddelen tussen pen sionhouders en pensionbewoners geen resultaat oplevert, worden advocaten, juridische adviseurs en wetswinkels, de ombudsman of de gemeente inge schakeld. Enkele malen gebeurde het dat de stichting als tussenschakel op trad voor de huurbetaling, als de pen sioneigenaar weigerde nog huurpen ningen te innen. De belangrijkste knel punten. zoals die ervaren worden door stichtingsfunktionarissen, zijn wat de pensions betreft: het ontbreken van al ternatieve woonruimte, de verordening op verblijfsinrichtingen kan niet worden toegepast, onvoldoende inschrijvingen door de buitenlanders bij buro's huis vesting en woningbouwverenigingen, het inkrimpen van de markt van kamer huurders; de druk op de bewoners om meer huur te betalen. GEZINNEN Naast pensionproblemen leggen moeilijkheden rond de hulsvesting van gezinnen een belangrijke claim op de funktionarissen. Het aantal toewijzingen door gemeenten en woningbouwverenigingen blijft te klein. Eigen landgenoten vragen bij het verhuur van hun huizen bijzon der hoge prijzen. Wanneer men be sluit zelf een huis te kopen loopt men het gevaar in handen te vallen van slechte adviseurs en bemiddelaars bij hypotheekbanken. De stichting beschikt over veel cijfermatige gege vens. Onze participatie in de stuurgroe pen van Dam heeft bijgedragen tot het verkrijgen van inzicht in de huisves- tingsproblematieken en de mogelijke oplossingen daarvan. Door de onder zoeken van deze stuurgroepen naar de huidige woonsituatie en woonwensen zijn veel vermoedens bevestigd De buitenlander zelf ervaart zijn huidige woonsituatie als slecht, zou best willen verhuizen maar kan niets geschikts vinden: 70è 80% van de buitenlanders noemt verlangen naar gezinshereni ging als voornaamste motief om te wil len verhuizen, zij verlangen een zelf standige woning. Wij hebben ook ge tracht in kaart te brengen welke kansen buitenlandse werknemers hebben bij toewijzing van woonruimte en dan met name bij gemeenten en woningbouw verenigingen Ons baserend op de op gevraagde cijfers zijn we van mening dat een buitenlander die zijn gezin wil herenigen veel minder kansen heeft dan een Nederlands gezin In de stuurgroepen, maar ook in andere kontakten met gemeentebesturen en besturen van woningbouwverenigingen is door ons hierop gewezen, overigens met weinig resultaat. WERKGROEP Vermeldenswaard is de Instelling door de gemeente Harderwijk van een werkgroep huisvesting buiten landse werknemers, die onder meer een beleid zal ontwikkelen voor wat betreft deze problematiek in hun gemeente. Naast vertegenwoordi gers van de buitenlanders maakt een vertegenwoordiger van de stichting deel uit van deze werkgroep. Ook in andere gemeenten zou het aan te be velen zijn deze weg in te slaan. Ge meenten en woningbouwverenigin gen zouden het experiment moeten aandurven om die mensen die niet van plan zijn hun gezin te laten over komen gezamenlijk In een bestaande woning te huisvesten )ln kleine groepen), om zo langzamerhand de noodsituaties die overal worden ge signaleerd op te lossen. Samenvattend komt de stichting tot de conclusie geen voorstander te zijn van aparte woonvoorzieningen voor buitenlandse werknemers, maar van een rechtvaarciïge vérdeling van be staande woningen. Zij zal blijven par ticiperen aan stuurgroepen van Dam en aan werkgroepen die een rechtvaar dige verdeling willen bevorderen, niet alleen voor degenen die al jaren moe ten wachten op een woning voor het gezin maar ook voor hen die alleen ge huisvest willen worden. Bovendien blij ven we er de buitenlander door voor lichting op wijzen hoe noodzakelijk het is zich in te schrijven als woningzoe kend bij de gemeentelijke buro's huis vesting en de woningbouwverenigin gen! Adressen van de centra in 1977: Marokkaans Centrum, Bergstraat 6, Amersfoort Turks Centrum, Bergstraat 6, Amers foort Marokkaans Centrum, Markt 7, Har derwijk. Turks Centrum, Jodenkersteeg 1, Har derwijk. Marokkaans Centrum ,,Dar Marhaba", Boerhaavestraat 15, Hilversum. Tuks Centrum, Leeuwenhoekstraat 51a, Hilversum. Centro Espanol, Lopes Diaslaan 7, Hil versum. Marokkaans Centrum, Veerstraat 16, Bussum (per 1 juli 1977 afgesloten Met de gemeente zijn onderhandelingen over vervangende ruimte gaande). Centro Ricreativo Lavoratori Italiani, Nieuwstraut 34, Weesp. ACHTERVELD - Tijdens de recon- /uctie van het eerste gedeelte van Hessenweg is door de bewoners an de Hessenweg heel veel last on- ervonden. Veel zand, stof en ander ngemak. Dit alles werd echter on- ergaan met de opmerking „och, het loet eerst erger worden wil het beter orden". Toen dan ook het gedeelte, elegen tussen de Hessenkar en het oekje klaar was, werden de koppen «j elkaar gestoken en overlegd om !ts feestelijks te organiseren. Uit- ndelljk werd besloten, nu men van at gedeelte Hessenweg van alle on- emakken was bevrijd een geza- enlijke. barbecue te houden. Alle ewoners van dit gedeelte Hes- enweg gingen hiermee direct ak- bord. Maandagavond was het dan zover, ij mooi weer zou het worden gehou- en op het terrein van de v m. melk- riek en bij slecht weer in het maga zijn van de heer Lammers. Gezien de weersomstandigheden werd maandag besloten om het feest te houden in het magazijn van de heer Lammers. Om streeks 20.00 uur waren ongeveer een 70-tal bewoners present. Een aantal barbecues waren opgesteld, de ingre diënten aanwezig, zodat het feest kon beginnen. De avond werd van 't Hoekje tot de Hessenkar een kort woordje sprak. Huj heette alle aanwezigen van harte welkom. „Weken lang is er veel last ondervonden van de reconstructie van de Hessen-Klinkerweg. Veel stof hebben wij moeten verwerken Moei lijkheden om bijv. een behoorlijke uitrit te krijgen moesten worden overwonnen evenals de moeilijkheden om een trot toir op juiste hoogte te krijgen. Joost Coene kreeg zelfs een speciale afvoer- gootaldus Schouten. De heer Schouten bracht dank aan de heer Siegbert en zijn collega's van de gemeente Leusden en diens collega van de firma Schoonhoven. Deze moesten alle problemen oplossen doch overleg was met hen steeds mogelijk. Tevens kregen ook de stratemakers een compliment voor het keurig afgele verde werk. „We zijn blij", aldus de heer Schouten, „dat alles achter de rug is en daarom gaan wij nu een feestje bou wen." Na een applaus kon het feest begin nen Zelfs de oudste bewoners van dat gedeelte Hessenweg, de heer en me vrouw Van de Hengel waren aanweziq en hadden ook nog goed schik. Gezien de geringe mogelijkheid voor de rook afvoer kon men zich binnen zeer korte tijd niet meer duidelijk zien zitten. Daar om werden er al spoedig enkele bar becues naar buiten gedragen en daar werd het feest voortgezet. Het werd een echt gezellig feest waar niet alleen het stof en het zand werd weggegeten en gedronken doch waar bij de onderlinge verstandhouding tus sen de bewoners zeker een flinke op kikker kregen

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5