Kritiekloos publiek klapt ieder liedje mee LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT Leusder Krant - plaatselijk nieuws LEUSDER KRANT DONDERDAG 27 JUL11978 Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos en Marnix Kreijns. Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Flnnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c„ tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c„ tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. is een uitgave van de BDU-Krantencombinatle, Postbus 67 te Bar- neveid. Nieuwe winkelsluitingswet treedt 1 november in werking AMERSFOORT LEUSDEN HOEVELAKEN - Een dezer dagen heeft het Ministerie van Economische Zaken in Den Haag de Nederlandse winkeliers formulieren toe gezonden betreffende de nieuwe winkelsluitingswet. Het gaat om de „Win kelsluitingswet 1976", die op 1 november aanstaande in werking treedt. De voor naamste bepalingen van deze wet zijn: - geen verplichte vakan tiesluiting; - een verplichte halve dag sluiting; - een vaste koopavond (op donderdag of vrijdag); - per week maximaal 52 uur open; - alleen open tussen 05.00 en'18.00 uur, 's zaterdags tussen 05.00 en 17.00 uur en op koopavonden tussen 18.00 en 21.00 uur; - voor Sinterklaas 5 extra koopavonden toegestaan, voor Kerstmis 3; - openingstijden vermel den op alle ingangen. De Kamer van Koophandel en fa brieken Voor Eemland heeft in aanslui ting op de papieren uit Den Haag een toelichting uitgegeven op de nieuwe wet Het gaat er de Kamer daarbij voor al om, dat de nieuwe wet niet tot een al te grote chaos zal leiden. De Kamer wil graag de openingstijden in de ver schillende plaatsen in haar werkgebied enigszins coördineren. In de toelichting van de Kamer van Koophandel staat onder meer: de toegestane openings tijden - met een maximum van 52 uur per week - zullen op een speciale, door de gemeente gewaarmerkte aankondi ging, bij iedere publieksingang van een winkel moeten worden aangegeven. De gemeenten zullen vanaf 1 augustus a s. met het waarmerken van aankondigin gen kunnen beginnen. Van de zijde van het Ministerie van Economische Zaken hebben alle ondernemers, die werk zaam zijn op het terrein van detailhan del en ambacht en in bepaalde dienstverlenende branches in de maand juli een aankondigingskaart ontvangen. Echter alleen zij, die een winkel voeren, behoeven die model- kaart" te gebruiken. HET WEEK-MAXIMUM De ondernemer mag in beginsel de openstellingsuren van zijn winkel zelf vaststellen, waarbij hij echter is gebon den aan een maximum openstellingstijd van 52 uur per week Deze openings- stellingsuren zal hij moeten kiezen bin nen de door de Wet bepaalde grenzen, namelijk op maandag t/m vrijdag tus sen 05 00 en 18.00 uur en op zaterda gen tussen 05.00 en 17.00 uur. Op de koopavond mag de winkel geopend zijn van 18 00 tot 21.00 uur. De gemeente raad is verplicht één avond per week, hetzij donderdag, hetzij vrijdag als koopavond aan te wijzen Deze koop avond geldt zowel voor winkels als voor markthandel, straathandel of de handel ter water, alsmede voor andere vormen van detailhandel. Voor de gemeenten in het gebied van de Eemlandse Kamer zal de koopavond, naar het zich laat aanzien, als volgt worden samen gesteld - Amersfoort - donderdag - Hoogland en Hooglanderveen - vrijdag - Baarn - vrijdag - Bunschoten - vnjdag - Eemnes - vrijdag - Leusden - vrijdag - Renswoude - vrijdag - Soest - vrijdag - Woudenberg - vrijdag Het blijft verboden de winkel op zon dag geopend te hebben. Ook verbiedt de nieuwe Wet, dat winkels geopend zijn op Nieuwjaarsdag, op Goede Vrij dag na 18.00 uur, op 2e Paasdag, op Hemelvaartsdag, op 2e Pinksterdag, op 24 december na 18.00 uur, op 1e Kerstdag, op 2e Kerstdag, op 31 de cember na 18.00 uur en op Konin ginnedag. Bij de berekening van het maximum aantal uren, dat dè winkels per week geopend mogen zijn, dienen de uren van de koopavond, althans in dien de winkelier op deze avond geopend wil zijn, te worden meegeteld Men mag afwijken van de op de aan kondiging aangegeven openingstijden in de weken, dat Nieuwjaarsdag, 2e Paasdag. Hemelvaartsdag. 2e Pink sterdag. 1e Kerstdag. 2e Kerstdag en de verjaardag van de Koningin op een werkdag vallen. In deze week geldt dus het week-maximum van 52 uur niet. De bevoegdheid voor de gemeente om een verplichte halve-dag-sluiting en een verplichte vakantiesluiting vast te stel len, komt te vervallen. DE AANKONDIGING Teneinde controle te kunnen uitoefe nen, of de ondernemer zich aan het maximum van 52 uur houdt, is voorge schreven, dat bij iedere voor het publiek bestemde ingang van de winkel een door of namens B W gewaarmerkte aankondiging wordt aangebracht, waarop de gekozen openingstijden van de winkel zijn aangegeven. De aankon digingen bestaan uit twee bladen, die beide bij de gemeente moeten worden ingeleverd. Binnen twee weken ont vangt de indiener het (de) voor hem bestemde exempla(a)r(en) retour of wordt hem per aangetekende brief meegedeeld waarom niet tot waarmer king kan worden overgegaan De win kelier kan ten hoogste eenmaal per ka lenderkwartaal het aankondigingsfor mulier laten wijzigen. Deze bepaling wil een al te snelle wisseling van openings tijden tegengaan. Alleen wanneer bij zondere omstandigheden zich voor doen, kan hiervan worden afgeweken (bijvoorbeeld na verkoop van de win kel). SINTERKLAAS EN KERSTVERKOOP De regeling voor de koopavonden i v.m. St Nicolaas en Kerstmis is ver eenvoudigd door de instelling van koopavonden op- - 5 werkdagen, niet zijnde zaterdag, onmiddellijk voorafgaande aan 5 de cember; - 3 werkdagen, niet zijnde zaterdag, onmiddellijk voorafgaande aan 24 de cember De uren waarop de winkels zijn geopend op de avonden vóór St Nico laas en Kerstmis tellen niet mee bij de berekening van het maximum aantal uren. dat de winkels per week geopend mogen zijn AFHELP- HALFUUR De desbetreffende regeling blijft ge handhaafd. De winkelier mag degenen, die op een voor de winkel geldend sluitingstijdstip reeds daarin aanwezig zijn, bedienen voor zover het bedienen geschiedt binnen een half uur na dat sluitingstijdstip MARKTHANDEL, STRAATHANDEL EN HANDEL TE WATER Voor de ambulante handel is de huidige regeling in grote trekken ge handhaafd. Anders dan vroeger wordt in de nieuwe Wet de ri|dende winkel gerekend tot de straathandel. Het sys teem van de gewaarmerkte aankondi gingen geldt hier niet. Evenmin geldt het maximum van 52 uren. Wel loopt de koojDavondaan wijzing door de ge meenteraad parallel met de koopavond voor winkels. Op zaterdag mag deze handel na 17.00 uur niet plaatsvinden, en op andere werkdagen niet na 19 00 uur Daar de rijdende winkel voortaan tot de straathandel wordt gerekend, kan deze vorm van winkelnering, behalve op zaterdag, ook tot 19.00 uur plaatsvinden. Het afhelp-halfuur geldt hier echter niet. De overige bepalingen lopen parallel met die voor winkels ANDERE VORMEN VAN DETAILHANDEL Hieronder vallen bijvoorbeeld inciden tele verkoop in tentoonstellingsgebou wen, de verkoop op open terrein, ofwel vanuit boomgaarden, kassen of tuinen, en door middel van colportage. Voor deze vormen van detailhandel geldt vrijwel hetzelfde regime als voor de markthandel. Het verbod op werkdagen gaat echter reeds in op 18 00 uur. Voorts is aflevering van bestelde goederen op werkdagen toegestaan tot 21.00 uur. Automaten mogen - in afwij king van de huidige regeling - ook ge durende de verplichte sluitingstijden worden bijgevuld, wanneer ze zó zijn geplaatst, dat zij niet in een winkel of een zijner besloten aanhorigheden of van daaruit kunnen worden bijgevuld VRIJSTELLINGEN EN ONTHEFFINGEN In bepaalde gevallen ken het ge meentebestuur vrijstelling of ontheffing verlenen voor verkoop en uitstallen van goederen buiten de normale werktijden (zie bijlage 1). Deze vrijstellingen of ontheffingen tellen niet mee voor het week-maximum van 52 uur. Daarnaast zijn bij Algemene Maatregel van Be stuur een aantal landelijk geldende vrij stellingen geregeld, die in bijlage II wor den besproken In bijlage III worden ten slotte enkele voorbeelden voor toepas sing van de nieuwe Winkelsluitingswet uitaewerkt VOORBEELDEN In een aparte bijlage geeft de Kamer enkele voorbeelden van mogelijkheden in het kader van de nieuwe Wet: 1(met vrije ochtend of middag, koop avond, geen lunchpauze) maandag t/m vrijdag 09.00 tot 18 00 uur is 5 x 9 uur is 45 uur af: halve vrije dag (4 a 5 uur) is 41 uur plus koopavond (2.2'fe of 3 uur) is 3 uur zaterdag 09.00 tot 17 00 uur is 8 uur Samen 52 uur. 2. (met vrije middag, koopavond, lunchpauze) maandag t/m vrijdag 08.00 tot 12.30 uur en 13.30 tot 18 00 uur is 5 x 9 uur is 45 uur af: halve vrije dag (4 a 5 uur) is 5 uur is samen 40 uur. Plus koopavond (max. 3 uur) zaterdag 08.00 tot 17.00 uur is samen 52 uur 3. (wel vrije middag, geen koopavond, geen lunchpauze) maandag t/m vrijdag 08 00 tot 18 00 uur is 5 x 10 uur is 50 uur af: vrije middag is 5 uur, samen 45 uur. zaterdag 10.00 tot 17 00 uur is 7 uur. Samen 52 uur. 4. (een hele dag per week gesloten) 4 dagen, bijvoorbeeld dinsdag t/m vrijdag 08 00 tot 18.00 uur is 4 x 10 uur is 40 uur plus koopavond is 3 uur zaterdag 08.00 tot 17 00 uur is 9 uur. Samen 52 uur. 5 (bijzonder geval, bijvoorbeeld siga renwinkelier met vroege klanten) maandag t/m vrijdag 06 30 tot 09 30 uur. 11 00 tot 14 00 uur. 16.00 tot 18.00 uur is 5 x 8 uur is 40 uur plus koopavond is 3 uur zaterdag 08.00 tot 17.00 uur is 9 uur Samen 52 uur. Vanzelfsprekend zijn nog diverse andere varianten mogelijk, leder kan zijn eigen keuze maken, rekening houdend met de ..stille uren" in het ei gen bedrijf en met de branchegenoten of met collega-winkeliers in een win kelcentrum. wijk of gemeente. Bij de nieuwe Wet zullen openingstijden van de winkel moeten worden gevonden, welke het beste zijn voor alle betrokke nen. Dat wil dus zeggen: voor alle on- dernemere in ds detailhandel, maar ook voor de consument. Enige uniformiteit is zeker gewenst. Zeker in de winkelcentra, maar wellicht ook per gemeente of per woonkern, is onderling overleg daarbij nodig en wenselijk. De Kamer heeft er bij de winkeliersorganisaties in de verschillende gemeenten op aangedrongen hier coördinerend op te treden. Opnieuw uitverkochte zaal bij Continental Singers LEUSDEN - Het konsert, dat The Continental Singers and Or chestra op donderdag 20 juli ga ven, vond evenals vorig jaar voor een uitverkochte zaal plaats. Te oordelen naar de reakties in de Marcuskerk werd het reli-konsert bijzonder geapprecieerd. Kritiekloos liet men de geluidsorgie over zich komen. Het was de gehele avond meeklappen geblazen. Mee klappen op simpele teksten, die door drie meisjes en vier jongens allesbehal ve feilloos werden gebracht. De strijkers van het orkest brachten nog de meest serene sfeer, maar wer den voordurend door het slagwerk en de blazers met donderende salvo's overstemd. De blazers zaten er diverse malen flink naast, maar dat vermocht hun enthousiasme niet te temperen Het reli-konsert kwam als zéér onge nuanceerd op mij over. Kwa muziekaal gebeuren viel er voor mij althans weinig te beleven. Het stukje uit de kindermu sical „You don't find Jesus in the yellow papers" (Je vind Jezus niet in de gou den gids), dat niet in het programma stond vermeld, bracht misschien een kleine opleving. Maar het steeds bestraffend de vin ger opheffen, het theatraal de handen bezwerend ten hemel heffen, het tove ren van gelukzalige glimlachje op de gezichten, het koketteren met de ze gelringen. die de jongens droegen, de sweet and lovely gouden kapsels van de dirigent en zijn manlijke koor- en or kestleden. Nee, dat behoort voor mij niet meer bij deze moderne tijd, waar ernstige wereldvraagstukken om een oplossing schreeuwen. The Continental Singers kunnen in hun lofprijzingsliederen teksten opne men als ..You can criticize the way I wear my hair. Well, I don't know what you came to do, but I came to praise the Lord." (Je kunt de manier waarop mijn haar zit bekritiseren. Ik weet niet waar voor jij kwam, maar ik kwam om de Heer te eren). Nou, daar kwam voor mij bitter weinig van terecht De dirigent had aangekondigd dat de koor- en orkestleden één minuut voor dat ze de Marcuskerk binnengingen besloten hadden om spontaan per soonlijke getuigenissen af te leggen Hij zette nog eens ekstra uiteen, dat deze niet uit het hoofd waren geleerd, maar regelrecht uit het hart kwamen. En wat de koor- en orkestleden in feite zeiden, waren teksten, die zo uit de bijbel wer den vóórgelezen met erbijbehorende van buiten geleerde frasen Ik ben in de pauze weggegaan „Ik hope you will stay, and don't go away", zei de dirigent. (Ik hoop dat je ook na de pauze zult blijven). Maar het hoefde voor mij op deze manier niet meer. - Thuisgekomen hoorde en zag ik het laatste gedeelte van een NCRV-televi- sieprogramma. De 85-jarige gitarist Andres Segovia speelde ragfijne trans parante gitaarkomposities in de tuin van het Alhambra in Granada. In deze stille, sublieme, haast aarzelende klanken kwam voor mij méér door van het evan gelie dan in dat denderende relikonsert in de Marcuskerk. Anco Mali

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3