2 Geweldige aanbiedingen uit de grandioze Kela tapijttegel- kollektie van Piet van Heugten Dierenpark Amersfoort bestaat 30 jaar KC*^*0gpoU9e^Wet Amersfoortsestraat 22 - Soesterberg - Telef. 03463-2442 /U'Vf» •H*rwvo' A6°° ^a^aad\°°S ^eKt, ^3^1^,50* 500 "",o0,U\tet^ate9 elleW^ioooKa^ wKtx^detKa^®'; lrt* '!reh. 50 w\euïen' Aft Woninkrijk "CëUsaèr" Krant - regio LEUSDER KRANT DONDERDAG 27 JUL11978 Kela Tapijt direct aan de grote weg Amersfoort-Utrecht, tegenover afslag Soest. s «noogsg iKela tapijt filialen: Utrecht Enschede Amsterdam Groningen Den Haag 9 Nijmegen 9 Hilversum 9 Rotterdam] ,,Dat is de laatste keer geweest, dat ik jou vraag mijn rits dicht te doen" zwarte vacht die als ze ouder wor den grijsachtig wordt. Manneties kunnen een lengte van circa 1,60 m bereiken en vrouwtjes circa 1.30 m. De armen van deze dieren zijn lan ger dan de benen. Ze hebben te vens lange handen met een goed ontwikkelde duim. TIJD EN GEDULD Net zomin als mensen zomaar in een groep gezet kunnen worden, is dat ook het geval met mensapenEr is tijd voor nodig om aan elkaar te wennen, eikaars gebaren en mi miek te leren kennen en een groepsverband te ontwikkelen. Het heeft dan ook ongeveer een jaar geduurd voordat er sprake was van een normaal sociaal gedrag binnen de nieuwe groep. In de afgelopen januarimaand werd het eerste mensapenjong geboren. „We zijn hier enorm trots op", vertelt Mario, „vooral omdat dit een teken is dat de chimpansees hun plaats gevon den hebben in de groep. Ze horen bij elkaar. Er is als het ware een kommune-verband ontstaan. Met veel tijd en geduld is het hier ge lukt." De huidige leider van de groep, de volwassen chimp Maike, zit al on geveer 13 jaar in dit park. Bell is het oudste wijfje van de groep. Over het algemeen kunnen vrouwtjes ge makkelijker in een vreemde groep geplaatst worden dan mannetjes. De chimpanseegroep huist in een verblijf dat voldoet aan de modern ste eisen. „Het is werkelijk goed", vindt Mario. Het geheel kan klima- tologies geregeld worden (hete lucht, airkonditioning, bevochtiging, zowel dag- als kunstlicht) en is rond om geïsoleerd. Dat zo'n verblijf behoorlijk stevig in elkaar moet zit ten is vanzelfsprekend, want een volwassen chimpansee kan 500 tot 800 kilo in kracht ontwikkelen. VOEDING Het dagelijks menu van chimpan sees is behoorlijk veelzijdig, 's Mor gens bestaat hun maaltijd uit een papsoort, samengesteld uit bam- bix, nutrix, vitamine- en kalkprepa- raten, stroop en carvan sevitan om de smaak zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Overdags krijgen de dieren „aktiviteits" voedsel, zoals zonnepitten, wilgentakken, eiken en beukentakken Met de na tuurbeschermingsvereniging heeft het direnpark goede kontakten, van deze vereniging worden veel tak ken betrokken. 's Avonds krijgen ze fruit (banaan, appel, sinaasappel), uien, andijvie. En de zogenaamde apenbrokjes. MEDISCHE BEHANDELING Voordat chimpansees in een groep geplaatst worden, vinden er testen plaats voor t.b., bloed, huid, speeksel, urine, difterie. Deze on derzoeken worden gepleegd door direnarts Kaal, die aan het dieren park verbonden is en het veterinaire toezicht in handen heeft. Hij doet maandelijks een mestonderzoek op parasieten en dergelijke. Ziekte van één der dieren kan tijdelij ke isolatie tot gevolg hebben. Niet alleen om reden van besmetting, maar ook omdat zo'n dier het in de groep behoorlijk moeilijk kan krij gen. Na afloop van de informatie die Mario verstrekt, gaan we een kijkje nemen bij het chimpanseeverblijf. •Zodra we in de buurt komen, ver toont leider Maike direkt een op vallend gedrag Als hij Mario in het oog krijgt gaat hij tegen een grote ton slaan die aan een touw hangt, in een autoband hangen, aan het hek hangen en met zand gooien Moeder Sonja met haar jong zit een beetje achteraf. Ze zit breeduit met haar armen om het kleintje heen en geeft ons geen kans om het jong te zien. Een andere chimp roept als maar prrr, prrr. Ik vraag Mario naar de toestand van dieren in de dierentuin. Allen leven toch min of meer niet in hun na tuurlijke omgeving. Mario relati veert dit snel. „De meeste dieren komen niet direkt uit hun oorspron kelijke omgeving, maar zijn groten deels geboren in dierentuinen". Hij gelooft verder echt niet zo dat bij voorbeeld de apen de hele dag maar dromen over het oerwoud Ook een groot deel der mensheid is uit zijn natuurlijke omgeving ge haald en geciviliseerd. Heel be langrijk vindt hij wel dat een dier zich in deze omstandigheid verma ken kan, zodat er geen verveling plaatsvindt. De chimpansees heb ben dan ook voldoende materiaal om zich in uit te kunnen leven: bo men, stammen, takken en andere attributen. Is het zo dat apen elkaar vlooien Volgens Mario niet. Deze chimpansees zijn juist erg schone dieren. Ze hebben nauwelijks of nooit vlooien. Als ze bij elkaar wat zoeken, dan zijn dat zeker geen vlooien maar wel zoutkristallen. Die eten ze op omdat ze er behoefte aan hebben. Ondertussen is ook fotograaf Johan Sneevliet binnen gekomen. Mario schept de gelegenheid om via de achterzijde van het verblijf foto's te maken. Hij pakt een banaan om moeder Sonja met haar jong dichtbij te halen. Zodra Mario de buitenste deur open doet. komen ze allemaal onze kant op. Ook Sonja en we krij gen nu een kans om haar jong te zien. Het kleintje zit met handen en voeten vastgeklemd aan de buik van de moeder. Sonja gaat ook met zand gooien Mario roept haar tot de orde en het spelletje is snel af gelopen. SLAAPVERBLIJF De chimpansees slapen in hun nachtverblijf in groepjes van twee. Ze slapen languit op hun rug of op hun zij en gebruiken daarbij hun armen als een soort kussentje. „Ze zijn precies aan hun slaaptijden gewend", vertelt Mario. „Toen de zomertijd inging en we hen dus een uur eerder wakker maakten, was dat duidelijk zichtbaar. In tegenstel ling tot andere ochtenden waren ze ditmaal nog erg slaperig De deuren van de nachtverblij ven zijn voor alle zekerheid elk voorzien van 4 sloten. Door de dagelijkse handelingen zou één slot nog wel een keertje verge ten kunnen worden, maar alle vier vergeten is volgens Mario nauwelijks denkbaar. De eerste wilde dieren, twee jon ge panters, werden geplaats in 1954 In die tijd gebeurde er iets opzienbarends in het Amersfoortse Dierenpark, waardoor men veel be kendheid kreeg en zelfs de Europe se pers behaalde De leeuw Sinda groeide op met een gewone straat hond Aan het einde van de vijftiger ja ren kwamen de olifanten en kame len En in een min of meer natuurlij ke omgeving, een afgerasterd stuk bos, werd een begin gemaakt met jachtluipaardengroepen In 1964 werden de eerste stap pen ondernomen tot een totale her- strukturering van het dierenpark Er kwam een kollektie Australische parkieten, sier- en watervogels, waterparkieten. De outillage werd gemoderniseerd, er werd her bouwd. uitgebouwd en vergroot Een uitwerking hiervan was o.a. de aanschaf van een twaalftal chim pansees, die een oppervlakte van zeshonderd vierkante meter tot hun beschikking hebben met een zo mer- en winterverblijf. Het geheel is volledig klimatologisch geregeld. Door de gemeente werd subsidie beschikbaar gesteld om dit alles te kunnen realiseren Sinds de laatste drie iaar legt het dierenpark zich ook toe op de re- kreatieve sektor en speelt men in op de behoefte van het kind. wat zijn uitwerking vond in een kin derboerderij. Door dit projekt wordt de mogelijkheid gekreeerd het kontakt tussen kind en dier te sti muleren en te bevorderen Ook het spelende kind kan in het dierenpark aan zijn trekken komen. Voor zowel de kleintjes als de wat oudere jeugd is er een aparte speeltuin aange legd en er rijdt een trein rond. Sinds de afgelopen twee jaar wordt er tevens aandacht geschon ken aan de edukatieve faktor Bij alle diersoorten zijn informatiebor den geplaatst, zodat de bezoekers zelf kunnen lezen wat zij over be paalde diersoorten willen weten Ook een gedeelte van het bomen- bestand is reeds gekatalogiseerd Voor de jeugd is het mogelijk om op edukatieve wijze de dierentuin te bezoeken door middel van speurtochten „De direktie is geweldig blij met het dertigjarig jubileum van het dierenpark," aldus de heer M. Hoedemaker. „Het is een mijl paal. Met de hulp van sublieme medewerkers is het mogelijk ge worden het dierenpark op dit ni- vo te brengen. Daar zijn we erg blij om." Het is plezie rig om met Mario Hoedemaker, bedrijfsleider van het Dierenpark Amersfoort, te praten, naar hem te luisteren en samen op pad te gaan door het weelderig groene park. Een enthousiast en joviaal mens. Met een open oog en oor voor mens en dier. Op onze ronde komen we na tuurlijk ook bezoekers tegen. Mario signaleert daarbij regel matig verschillende onbeant woorde vragen. Hij gaat er steeds spontaan op in, wat hem zeker in dank afgenomen wordt. Ter ver duidelijking op het eerste artikel nog het volgende. De dochter van één der initiatiefnemers van het Amersfoortse Dierenpark, namelijk de heer W. G. Tertoolen, trouwde in 1960 met de heer H. Vis. Het echtpaar Vis vormt de direktie van het park. Alhoewel het dierenpark financieel geheel selfsupporting draait, werd een aantal jaren geleden door de ge meente subsidie verstrekt ten behoeve van achterstallig on derhoud en een aantal nieuwe investeringen. En om misver standen uit de weg te ruimen: de grond wordt niet gewoon ge pacht. maar is in erfpacht van de gemeente. De chimpansee is intelligent en leeft van nature in groepsverband. Sinds 1960 wonen er chimpansees in het Amersfoortse Dierenpark In eerste instantie twee Eén van deze twee was de beroemde „Vrijdag" van de Rudi Carellshow. Op een gegeven moment groeiden deze mensapen uit hun verblijf en wer den ze overgeplaatst naar Burgers Dierenpark in Arnhem. In 1966 kwam er een nieuwe groep, bestaande uit 1 mannetje en 4 vrouwtjes. Allemaal jonge dieren, in leeftijd variërend van 2 tot 4 jaar, die inmiddels opgegroeid zijn tot vol wassen chimpansees. Nadat er een geheel nieuw mens- apenverblijf opgezet werd. kwa men er nog 6 chimpansees bij, 2 vanuit het Noorder Dierenpark en 4 uit partikuliere kring. De chimpansee, afkomstig uit Afri ka, is de intelligentste van alle apen. Slim, behendig en heeft van alle mensapen de meest menselijke gezichtsuitdrukking en houding. In de vrije natuur leven ze in kleine groepen. Jonge diren hebben een AMERSFOORT- In de afgelo pen meimaand was het dertig jaar geleden dat het Dierenpark in Amersfoort van start ging. De initiatiefnemers, de heren W. G. Tertoolen en P. J. Knoester, zorgden voor de oprichting in 1943. Als hobbyisten hadden zij al wat ervaring opgedaan in het dierenpark te Wassenaar. In eerste instantie was de opzet in Amersfoort uitermate gering. Het dierenbestand bestond bij de oprichting uit een aapje, een pa pegaai. een wild zwijn en een beer. Dit laatstgenoemde dier is ook nu nog steeds het han delsmerk van het dierenpark. Men heeft aan de B. Wuytierslaan 224 de beschikking over onge veer 15 hectare bosrijke grond, die gepacht wordt van de ge meente Amersfoort. Het is niet bij deze kleine bezet ting gebleven In de loop van deze 30 jaar werd het dierenbestand enorm uitgebreid en sinds een aantal jaren wordt er ook veel aan dacht besteed aan edukatie en rekreatie

Leusder Krant | 1978 | | pagina 4