Kwaliteit op Achterveldse geitenkeuring UITNOODIGING Leusder Krant - Achtervelds nieuws LEUSDER KRANT DONDERDAG 27 JUL11978 Veertig jaar paraat. Wij noodigen het geachte publiek van Achterveld en Omstreken 1058 ZATERDAG 30 JULI as. des namiddags 4 uur tot een bezoek uit aan onze nieuw gevestigde zaak van oocL, fótet&jjit m 4(Aein^oeJ, <&£oma_(le. Wjzh&H., laAtxk en Si^axen Elke bezoeker ontvangt een AARDIGE VERRASSING BELEEFD AANBEVELEND. W. VAN DIIK. Hieronder een greep uit onze artikelen pond Suiker 21 ct. I pond Gort en 1 pond Roziinen 25 ct. 4 pak|es Pudding 10 ct. I pak Custard 20 ct. 2 pond Pruimedanten 25 ct. 8 reepen Chocolade 10 ct. 2 flesschen Limonade Gazeuse 25 ct. 1 pond gesmolten Vet 35 ct. 1 pond dik Spek 40 ct. 1 pond Zoute Visch 25 ct. 1 pond vette Kaas vanaf 15 ct 5 pakken Lucifers 25 ct. 6 pond Soda 10 ct. 3 Pannen Sponsen 10 ct 3 stukken prima Huishoudzeep 14 ct 30 pond gele Zeep 175 ct. 2 groote flesschen Azijn 25 ct. De openingsaanbiedingen. Echtpaar Van Dijk- Meulenkamp: 40 jaar paraat in Achterveld ACHTERVELD - Woensdag 26 juli was het veertig jaar geleden, dat het echtpaar W. W. van Dijk-G. O. van Dijk-Meulenkamp in het huwelijk trad. Niet alleen dit heugelijke feit werd herdacht, maar ook het feit dat zij vier dagen na hun huwelijk, dus ook veertig jaar geleden hun zaak openden. Het echtpaar Van Dijk opende op 30 juli 1938 hun nieuwe zaak, een bakkerij en kruideniers zaak op de plaats waar nu nog steeds de Paraatwinkel is. Zowel de heer Van Dijk als zijn echtgenote zijn 67 jaar en genieten nog een goede ge zondheid. Zij hebben zeven kinde ren, zes jongens en een dochter en 13 kleinkinderen. Wout van Dijk is Stoutenburger van geboorte, terwijl zijn echtgenote een Barneveldse is. Als 13-jarige jongen ging Wout van Dijk als bakkersleerling in betrekking bij Schouten, de vader van de huidige bakker Wim Schouten. Na enkele jaren in het bakkersvak te zijn opgeleid, ging hij als bakkersknecht naar Hoogland. Na daar geruime tijd werkzaam te zijn geweest, kreeg hij ontslag, omdat hij op een avond om kwart over tien thuis kwam. Een kwartier later dan door zijn baas was toegestaan en zonder diens voorkennis Hier over niet getreurd, want in Barneveld werd een bakkerij overgedaan aan een andere eigenaar en die zocht een bakkersknecht. Gesol liciteerd en aangenomen In deze Bar neveldse periode leerde Wout van Dijk daar zijn echtgenote kennen. Daar de zaken in de crisisjaren niet allemaal even goed floreerden, werd Van Dijk in verband daarmee ook daar ontslagen. Tijdens een theepauze op een middag bij zijn ouders werd er door een broer van hem het idee geopperd om zelf een bakkerij te beginnen. Dit was niet tegen dove-mans-oren gezegd. Nog dezelfde middag werd contact gezocht met de eigenaar van de bak kerij die bij de Zandbrinkermolen stond. Dit was de bakkerij van Deetman, maar toen niet meer in gebruik Reeds de andere dag kreeg Van Dijk bericht, dat hij de bakkerij kon huren. De huurprijs bedroeg 2,50, waarbij het stroomver bruik was inbegrepen. Dat was in 1936. Niet geprobeerd is zéker mis, dacht Van Dijk en hij accepteerde het Maar om te beginnen moet je ook klanten hebben Dus nu de baan op om klanten te win nen. Ook dit lukte De bewoners van Achterveld. Stoutenburg en omgeving waren in die tijd zo ingesteld dat zij ie dereen een boterham gunden. Zo kwamen bij veel mensen vanaf die tijd twee bakkers aan de deur, die dan elk de helft van het dagelijkse broodgebruik mochten leveren. Zo werd ongeveer twee jaar voortgewerkt NIEUWE ZAAK Als je echter zo ongeveer acht jaar verkering hebt wil je ook wel eens trou wen' Het inmiddels verloofde paar be sloot toen maar om grond te kopen en daar een nieuwe zaak op te bouwen. Na veel wikken en wegen werd toen een stukje grond gekocht, waarop een bak kerij en winkel werden gebouwd Deze zaak werd gebouwd op de plaats yjaar nu nog de huidige zaak staat. 26 juli 1938 werd het huwelijk gesloten en 30 juli 1938 werd de nieuwe zaak qeopend. Het is toen wel een tijd ge weest van hard werken en veel ploete ren, aldus de heer Van Dijk en zijn echt genote Daar mevrouw Van Dijk afkom stig was uit een kruidenierszaak werd begonnen met de verkoop van kruide nierswaren „Hierbij heb ik onnoemelijk veel steun van mijn vrouw gehad." zegt de heer Van Dijk. ,,lk had geen verstand van net kruidemersvak en mijn vrouw wel. Toen de zaak goed begon te draai en kwamen er van lieverlede ook dro gisterij-artikelen bij." Ook hier stond mevrouw Van Dijk niet vreemd tegen over. omdat zij ook nog enkele jaren in een drogisterij in Barneveld had ge werkt. In de oude zaak is zo doorge werkt tot 1963. Er was een uitbreiding van Achterveld op komst, dus moest er iets gaan gebeuren Zou er aan alle ei sen kunnen worden voldaan, dan moest er een nieuwe bakkerij worden gebouwd. Daar geen van de zoons iets voor het bakkersvak voelde, werd be sloten om met de bakkerij te stoppen en helemaal over te gaan op de kruide nierswaren en de drogisterij. De kruide nierswaren en de drogisterij voort te zetten, vormde geen probleem, omdat de oudste zoon Jan hier wel voor voel de Donderdag 31 oktober 1963 werd de geheel verbouwde zaak heropend. Enkele jaren geleden is deze weer ge heel gemoderniseerd Hoewel het echtpaar Van Dijk nu niet meer actief aan het zakenleven deel neemt kijkt zij toch met plezier terug op de achter hen liggende tijd Volgens beiden was het een tijd van veel zorg en hard werken, maar het was ook een gezellige tijd. Vrijwel alle artikelen moesten nog worden afgewogen en tij dens dit ceremonieel waren er heel wat gezellige babbeltjes met de winkelende vrouwen ,,Men had toen nog tijd voor elkaar," vindt mevrouw Van Dijk. „Nu is het vrijwel allemaal verpakt Het is nu vlug alles pakken, betalen aan de kassa en weg wezen." Niets aan, volgens haar Ook de heer Van Dijk ziet met plezier terug op die tijd. De tijd dat er nog winkelbeurzen door de Achterveldse winkeliersvereniging in Ons Gebouw werden gehouden Zestien jaar is Wout van Dijk voorzitter geweest van deze winkeliersvereniging In de tijd van de winkelbeurzen werd ook een ,,win- kelbooi" uitgegeven door de winke liersvereniging. Dit bracht ook wel eens zijn problemen mee. Er moest ge zorgd worden, dat er advertenties kwamen, het geld hiervoor moest op tijd worden geind en ook moest er zo nu en dan een voorwoordje in geschreven worden Maar niet alleen de winkeliersvereni ging had de liefde van de heer Van Dijk Hij is ook mede-oprichter geweest van de plaatselijke EHBO-afdeling waarvan hij vanaf de dag van oprichting 28 jaar achtereen voorzitter is geweest. Onder zijn leiding is dit een bloeiende en werk zame vereniging geworden. Zijn werk hiervoor is dit jaar dan ook beloond met een koninklijke onderscheiding Verder is de heer Van Dijk de mede-oprichter geweest van de huidige toneelvereni ging. Ook daar is hij jarenlang voorzitter van geweest. Daar er toen nog geen zaal beschikbaar was, werden er to neelopvoeringen gehouden in de gara ge van Kleinveld of de schuur van de familie Wittebrood. Dit alles heeft Wout van Dijk in de loop van de laatste jaren laten varen. Hij maakt nu nog deel uit van het Bonds- bestuur en het Districtsbestuur van de EHBO. Ook mevrouw Van Dijk kan hierover heel wat vertellenVan alle be stuursvergaderingen in het 28 jaar voorzitterschap zijn er slechts ongeveer tien bij een ander geweest De rest was allemaal bij dé familie Van Dijk aan huis Ook veel vergaderingen van de to neelclub en de winkeliersvereniging zijn bij hen aan huis gehouden. Altijd met veel plezier koffie geschonken en gas ten ontvangen We hebben soms veel zorg gehad en heel hard moeten wer ken," aldus het echtpaar Van Dijk, „maar we zien niet alleen met plezier, maar ook met grote dankbaarheid terug ACHTERVELD - Zaterdag vond op de boerderij van familie Bos-Meer- veld weer de jaarlijkse geitenkeuring plaats. Er werden ruim veertig dieren ter keuring aangevoerd. Er waren veel lammeren, maar ook waren er I veel 1-, 2- en 3-jarigen en oudere geiten aanwezig. Het hoofddeel be stond wel uit Toggenburgers. De witte geiten waren wel in de minder heid. De ter keuring aangevoerde dieren waren van prima kwaliteit. Te vens was er veel publieke belang stelling voor deze keuring. De jury had deze morgen geen gemakkelijke I taak. De keuring was wel streng, bij de minste en geringste afwijking van j kleur of op ander gebied werd er l geen prijs toegekend. Na afloop van de keuring bleek, dat er in totaal tien lammeren van een derge lijke kwaliteit waren, dat zij in september naar de Centrale keuring te Utrecht gaan. Van deze goedgekeurde lam meren waren er acht Toggenburgers en twee witte lammeren Het was nog niet voorgekomen dat een zo groot aantal lammeren voor de Centrale keuring te Utrecht werden aangewezen. Zeker een eer voor de heer Torsius, die eige naar is van de vader van de Tog- genburger lammeren. Zowel bij de Toggenburger lamme ren als bij de witte lammeren te samen werden er in totaal 10 eerste prijzen en 12 tweede prijzen toegekend Ook bij de overige geiten had de jury zeker geen gemakkelijke taak, omdat ook hier prima kwaliteit aanwezig was. Na afloop van de keuring bleek dat de navolgende prijzen waren toegekend 1 -jarige geiten vier eerste prijzen al len Toggenburgers en drie tweede prij zen waarvan twee Toggenburgers en een witte 2-jarige geiten twee eerste en twee tweede prijzen allen Toggenbur gers. Bij de 3-jarige en oudere geiten vie len er drie eerste en drie tweede prijzen Na de keuring werden er nog en kele Toggenburger geiten verkocht die, gezien hun kwaliteit, een luxe prijs opbrachten. Vooral voor de Toggenburger geiten bleek veel be langstelling te bestaan, omdat dit soort geiten slechts in dit district en in het district Lopik gefokt worden. Het echtpaar Van Dijk in de huidige Paraat-winkel. op de tijd die achter ons ligt." Als aandenken heeft Van Dijk nog een prijslijst bewaard van de ope ning op 30 juli 1938. Hier staan prij zen op, die in de huidige tijd onvoor stelbaar zijn. Er werd in die tijd ook heel wat minder verdiend. Van Dijk had bij zijn baas in Barneveld een loon van acht gulden per week plus kost en inwoning. Een kleine greep uit die prijslijst: 1 pond suiker, 21 cent; 1 pond gort en een pond rozij nen, 25 cent; 30 pond gele zeep een gulden vijfenzeventig en ga zo maar door. ,,We zijn gelukkig," zegt het echtpaar Van Dijk, „dat we dit mogen beleven. We zijn met niets begonnen en hebben dit nu bereikt." De oude winkel, nog niet verbouwd.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5