Ruime keus in gevarieerd toneelprogramma ACR Uit in Amersfoort Leusder Krant - cultuur LEUSDER KRANT DONDERDAG 27 JUL11978 DOOR BERT VOS AMERSFOORT - Het komende programma van de Amersfoortse Culturele Raad biedt op het gebied van toneel voldoende variatie, zo blijkt, als we het programma, dat eind deze maand huis aan huis zal worden aangeboden, doorbladeren. Naast de blijkbaar onvermijdelijke kluchten van het Theater van de lach en consorten, biedt het ACR-programma ook serieus toneel genoeg. Deze week doen we een greep uit de toneelprodukties van het nieuwe Amersfoortse seizoen, dat op woensdag 4 oktober van start gaat met ,,Een gelukkige hand" van D. L. Coburn met Caro van Eyck en Guus Hermus. Het stuk handelt over twee mensen in een bejaardentehuis, Weller en Fonsia. Ze leven een beetje geïsoleerd ten opzichte van de andere tehuisbewoners en ze vinden elkaar in een spelletje gin-rymmy. Hij is een oude rot in het spel, zij is aanvankelijk de regels kwijt, maar heeft een gelukkige hand en wint voort durend. Tijdens het spel worden harde noten gekraakt over het leven, dat achter hen ligt. Het stuk wordt ook op donderdag 5 oktober opgevoerd. Op woensdag 25 oktober brengt de toneelgroep Centrum het stuk ,,En nou ik. (vergeet 't maar)" In de hoofdrol len Jimmy Berghout, Polio Hamburger, Onno Molenkamp, Johnny Peters en Henriëtte Tol. Het stuk speelt zich af op de laatste dag van het schooljaar Een leraar en lerares breken hun verhou ding af, omdat de leraar het riskant vindt, terwijl er nog drie schoolverlaters bezig zijn met handel in gestolen auto's. Op zaterdag 28 oktober brengen Simone Rooskens en Luc Lutz het stuk ..Prachthotel" van Neil Simon in de be werking van Gregor Frenkel Frank. Het stuk bestaat uit drie gedeelten, waarin telkens een ander echtpaar (gespeeld door Simone en Luc) in de bruidsuite van het hotel terecht komt. Drie totaal verschillende situaties, pijnlijk, pikant of kluchtig. Maria, Fern, Has en Pink" is de titel van een toneelstuk over vrouwen van de Engelse auteur Pam Gens. De hoofdrollen worden gespeeld door Wil- leke van Ammelrooy, Judith Hees, Germaine Groenier en Jes Vriens. Het gaat allemaal over vrouwen in bijzon dere omstandigheden, maar wel zo, dat het voor iedereen herkenbaar is. Mara's moederinstinkt, de onverwoestbaar heid van Has, de eigenzinnigheid van Pink en de emotionaliteit van Fem. Hun lotgevallen zijn levensechte, bloed warme gebeurtenissen. Te zien op vrijdag 3 november. Natuurlijk ontbreekt het Theater van de Lach niet op het programma van de Flint Ditmaal is het een klucht rond een bontzaak, geschreven door Ray Coon- ey en John Chapman: ,,Nee schat, nu niet". Te zien op maandag 13 novem ber met John Lanting, Johan Sirag, Pim Peters, Maroesja Lacunes en Karla Wildschut De toneelgroep Theater brengt op dinsdag 14 november een komedie van Edward Albee: ..Alles voor de tuin" Edward Albee's komedie Alles voor de tuin" lijkt op het eerste gezicht in niets op zijn bekende stukken als ,,Wie is er bang voor Virginia Woolf?", Kleine Alice" en ,,in wankel even wicht' Het is bijna een boulevard-ko medie. Je kunt de hele avond gieren van het lachen, maar voor de nauwlet tende toeschouwer zit de Albee van die andere stukken er wel degelijk in. La chen of huilen? Dat ligt aan u, maar in beide gevallen betekent het een onont koombare toneelavond. .Alles voorde tuin" speelt zich af in een dure wijk, prachtig van buiten, maar wat speelt zich binnen aP Met onder andere Margreet Blanken, Trees van der Donck, Cees Linnebank en Edmond Classen. De Noorder Companie is op vrij dag 24 november te zien met het stuk „Helden", (Arms and The Man) van George Bernard Shaw. George Bernard Shaw is een van de belangrijkste grondleggers van het twintigste-eeuwse Europese drama. Zijn scherpe intellekt, dat zich uit in zijn briljante en satirische dialogen werd al om bewonderd én gevreesd. Helden" is een van zijn meest populaire stukken dat overal ter wereld regelmatig wordt gespeeld Shaw zelf noemde het een anti-romantische komedie. De roman tiek, waartegen hik zich keert, is die van de oorlog en het krijgsbedrijf. Mooie uniformen, opwindende verhalen en opgeblazen heldendom verhullen de wrede en mensonterende gebeurtenis sen, waaruit een oorlog nu eenmaal grotendeels bestaat. Geënsceneerd in de zoveelste oorlog tussen Serven en Bulgaren op de Balkan, rond de Zwit serse officier Bluntschli en zijn aimant Raina, dochter van een hoog Bulgaars officier.. Toneelgroep Centrum brengt op zaterdag 2 december „Mata Hari" in De Flint. Mata Hari, Friezin, dochter vap een hoedenwinkelier met pretenties; ge vierd als internationale courtisane en uitvindster van de strip-tease; verguisd als immorele verraadster, veroordeeld en geëxecuteerd als dubbelspionne. Tot op de dag van vandaag een leven dat het aanzien heeft van een nooit ge heel te ontwarren web van verdichtsels, feiten en leugens Een leven dat het karakter kreeg van een legende, meer dan van enig andere roemruchte pu blieke vrouw uit die dagen Mata Hari wordt gespeeld door Els van Rooden, verder onder andere Jacques Com mandeur, Ingeborg Elzevier, Margreet Heemskerk en vele anderen! Op donderdag 14 december staat het toneel van De Flint ter be schikking van Ton van Duinhoven en Ina van Faassen met „Volgend jaar zelfde tijd". Wegens het grote succes dit jaar we derom dit blijspel van Bernard Slade. In het blijspel volgt de toeschouwer een man en een vrouw gedurende een reeks van 25 jaar, met even zovele ontmoetingen. Hoewel beiden ge trouwd zijn met een andere partner be sluiten zij toch elkaar éénmaal per jaar, en wel steeds op dezelfde datum, te ontmoeten. Wij zien nu wat er in deze mensen verandert, en hoe hun houding in de loop der tijd wijzigt, wanneer wij hen steeds met een interval van 5 jaar observeren. Afgezien van veranderin gen in hun innerlijk, zijn wij ook getuige van de omwentelingen, trends en ont wikkelingen die zich in de periode van 1952 tot 1977 hebben aangediend. De auteur projecteert met dit stuk op een vaak aandoenlijke manier het wereld gebeuren op de evolutie van beide par tijen Er staat ook een jubileumvoorstel ling op het ACR-programma. Het is het jubileumstuk van de toneelgroep Theater: Het buitenverblijf, deel 1 en deel 2 op 20 december en 2 januari (twee avonden, die gelden als één voorstelling). 25 jaar toneelgroep Theater. Reden om iets bijzonders te verwachten! Iets dat normaal eigenlijk niet kan. Welnu Toneelgroep Theater komt met iets heel speciaals in haar jubileumseizoen Het buitenverblijf van Carlo Goldoni, zijn „meesterwerk". Het wordt normaal slechts zelden ge speeld. om de heel praktische redenen, dat het drie avondvullende komedies beslaatl In de bewerking van To neelgroep Theater zijn het er twee ge worden. die men eigenlijk niet los van elkaar kan gaan zien; Vandaar dat wij ze aanbieden onder één voorstel lingsnummer: deel 1 en 2 samen. Het verhaal speelt zich af temidden van de burgerij rond 1760. De burgerij van toen wilde graag in alles op de adel lijken.. Ze bracht haar tijd door met feesten, flirten, spelen tot diep in de nacht. Zo ontmoeten we Leonardo en zijn zuster Vittoria, zogenaamd welge steld, maar geen cent op de bank. In soortgelijke omstandigheden verkeren Filippo en zijn koele, egocentrische dochter Giacinta die met Leonardm is verloofd. Samen met de jeugdige Gug- lielmo onderneemt men een uitstapje Er ontwikkelen zich tal van intriges rond dit vijftal... Een zeer menselijke komedie, in de ware zin van het woord. Twee avonden lang: een vervolgverhaal in de schouw burg' Met o.a. Bob de Lange, Eric van der Donk, Sjoukje Hooymaayer, Elise Hoomans en vele anderen. Geregis seerd door de Italiaan Oratio Costa; vertaling: Dolf Verspoor Op woensdag 17 januari is het de beurt aan de toneelgroep De Appel. Vanaf half september gaat Peter van der Linden met Hubert Fermier en Ka- trien Vansteenkiste, met twee musici improviseren op bepaalde thema's en teksten. Als basisthema heeft Peter van der Linden gekozen „wachten" en „menselijke gezichten", als fragmenten uit „De Mierenmoordenaar" van Julio Cortazer. Als andere middelen zullen mogelijk projectie en film gebruikt wor den. Hoe het geheel zal worden wach ten we met spanning af. De dag daarop, 18 januari, wordt een voorstelling gegeven in het ka der van het Belgisch/Nederlands cultureel akkoord. Het is „Het tes tament" van Frangois Villon door Ti ne Ruysschaert. FranQois Villon (1431 - ca. 1465?): een vagebond, een bendeleider, een schuimerd, een slampamper? óf een brede, diepdenkende geest, van een gepassioneerde, kwetsbare natuur van een fijnvoelende en edele mens? óf beide? In elk geval een roemrucht dichter, die u in zijn testament intens zal boeien, in kleurige, felle, speelse, som bere toonaarden over de vitale en ver gankelijke momenten in zijn en ons be staan, over liefde, spel, bezinning en dood. De zeggingskracht van de Vlaamse voordrachtskunstenares Tine Ruysschaert zal aan Villon nog een di mensie toevoegen. „Het Testament" is vermoedelijk in 1461 door Villon ge schreven, tussen twee perioden van opsluiting in het cachot! De vertaling is van Jacques Fieuws, de regie van Jo Gevers. „Laat me los - hou me vast" (Luv) is te zien op woensdag 24 januari met Rijk de Gooijer en Doris van Canag- hem. Luv werd geschreven door de voor malige advokaat Murray Schisgal, die voor zijn vele eenakters, filmscripts en televisiespelen vele malen werd onder scheiden. Ook Luv, dat op Broadway in première ging, oogstte veel bijval van de critici en het publiek liet zich niet onbetuigd. Het stuk haalde bijna duizend voorstellingen en veroverde een plaats op de lijst van langst lopende stukken Het is een kolderiek stuk aan de oppervlakte maar met een dubbele bodem Ellen Vogel en Paul Steenbergen zijn op zaterdag 27 januari te zien in „Lieve Leugenaar". Een toneelspel, dat gebaseerd is op de briefwisseling die de actrice Mrs. Patrick Campbell en de beroemde to neelschrijver Bernard Shaw gedurende veertig jaar met elkaar onderhouden hebben. „Leive Leugenaar" is een abstract en een realistisch stuk. Het tart de ruimte en de tijd Men komt er toe te vergeten dat de hoofdpersonen beroemde men sen waren en de liefdesintrige wint het zelfs van het historisch belang. Paul Steenbergen en Ellen Vogel dus, twee namen die ongetwijfeld garant staan voor een uitstekende voorstelling. Diskussie-theater brengt de to neelgroep Sater op woensdag 14 februari. Sater, één van de gesubsidieerde vormingstoneelgroepen in Nederland probeert met zijn voorstellingen de mensen aan het denken te zetten en zal graag discussiëren na afloop over de „heilige huisjes", die worden ingetrapt. Toneelgroep Sater brengt dit jaar een nieuwe zaalproductie, die de opvolger zal zijn van „De juf van Czaar Peter straat". De toneelgroep Globe komt op vrijdag 23 februari naar De Flint met het stuk „De mensenhater" van Mol- lière. Een salon in Parijs, bevolkt door jon ge aristocraten, die weinig of niets te doen hebben. Zij vullen hun tijd met de uitbreiding van ds modieuze garderobe en met visites en geroddel De jet-set van Parijs, anno 1666. Eén van hen onderscheidt zich: Alceste is een fana tiek tegenstander van alles wat onop recht en mpdieus is. Maar is verliefd op Célimène, behaagzieke en onbereken bare vrouw, de ongekroonde koningin van het societyleven. En dat brengt problemen met zich. Spelers Theu Boermans, Jan-Anne Drenth, Theo de Groot, Guus Hoes, Huib Rooymans, e.z. Op woensdag 28 februari komt de toneelgroep Centrum met „De Por nograaf" van Lodewijk de Boer. Lodewijk de Boer beschrijft onder de titel „De Pornograaf' de levenswandel van een pornofotograaf, later pornofil mer: David. David is gescheiden, omdat zijn vrouw hem - met zijn minderwaar dige beroep - niet de aangewezen leidsman voor hun opgroeiende doch ter vond. David doet zijn werk routine matig en beschouwt zijn filmobjecten als „artikelen voor klanten, die koning zijn" Tot één van zijn „artikelen" zijn doffe onverschilligheid verrassend doorbreekt Vrijdag 2 maart kunnen de liefheb bers van volkstoneel weer hun hart ophalen, want dan komt het Am sterdams Volkstoneel met een repri se van „Rooie Sien". Omdat het Amsterdams Volkstoneel dit jaar zijn 25-jarig jubileum zal vieren, heeft het besloten dit seizoen een nieuwe bewerking van het alom beken de legendarische Rooie Sien op te voeren. Het wordt een sprankelend to- neelfeest met vele liedjes en dansjes, die begeleid zullen worden door het or kest van Martin Kesseler. Vele bij het Volkstoneel behorende ras-artiesten zullen er in meespelen, waaronder Carry Tefsen. Wim Wama en Martin Brozius en vele anderen. Wat kan het anders worden dan een grandioze avond Regie: Beppie Nooy. Henk van Ulsen ontbreekt ook dit seizoen niet op het programma van De Flint en dat is terecht. Van Ulsen komt op donderdag 8 maart met een monoloog uit „Dode zielen" van Go gol: „Mijn held Tsjitsjikow". In de monoloog, die uit Gogol's meesterwerk „Dode zielen" werd sa mengesteld, is het Gogol zelf die, bij monde van Henk van Ulsen, de lot gevallen van zijn held weergeeft. ,,lk heb," zegt Gogol in het begin van de monoloog, „mijzelf al van heel wat on deugden ontdaan door er mijn helden mee uit te rusten." Gogol neemt niet alleen de kleur van zijn held Tsjitsjikow aan, maar ook die van de overige figu ren, o.a. de sentimentele Manilow, de matrone Korobotsjka, de luidruchtige opschepper Nozdrojow, de dikbuikige Sobakwitsj en de vrek Ploesjkin Deze monoloog is verdeeld in vier taferelen. Een speciaal stuk toneel levert „Nachtrit" van J. Bernlef op. Het is te zien op vrijdag 23 maart. In „Nachtrit" wordt de specifieke handel en wandel van de taxiwereld weergegeven via het samenvallen Van allerlei dramatische gebeurtenissen, waarbij intensief van geluidseffekten gebruik zal worden gemaakt Zittend in het donker van het theater waant de toeschouwer zich op het kruispunt van al die gebeurtenissen, op het toneel verbeeld door de taxicentrale waar alle chauffeurs (of hun stemmen) samen komen. De taxichauffeur is bij een uit stek een figuur, die bij het zich vol trekkende vervreemdingsproces in de moderne stad betrokken is. Hij heeft met alle bevolkingsgroepen en milieus te maken en bovendien heeft de ont wikkeling van het beroep zelf een sterke verandering ondergaan De taxiwereld is harder geworden en heeft zich mid dels de mobilofoon ontwikkeld tot een beroepsgroep met een sterk eigenge reid gezag. Een spannende rit door het duister Met o.a. Henny Orri, Huib Broos, Wim Kouwenhoven Regie Christiaan Nortier. Mary Dresselhuys, vorig jaar met de helaas overleden Ko van Dijk in Amersfoort te zien, komt op zaterdag 24 en zondag 25 maart a.s. naar De Flint met de komedie „Céline" van Maria Pacome. Een blijspel van Maria Pacome, met in de hoofdrollen Mary Dresselheys, Mart Gevers en Jo de Meijere Het ge geven is nu eens niet de geijkte driehoeksverhouding: geen echt genoot, geen vrouw, geen minnaar. Al leen maar een jonge inbreker, die op heterdaad wordt betrapt door Céline en Anna, gewezen hoteldieveggen, nu al leenstaande dametjes, die ergens bui ten wonen met hun goudvis en hun hond. Ze zijn van hetzelfde slag, en ze vervelen zich nu ze - met hun schaap jes op het droge - zijn gaan rentenieren Als afleiding besluiten ze de onervaren dief, een onhandige en erg sym pathieke sukkel, de fijne kneepjes van het vak te leren Een avond om onge geneerd en zonder wroeging te lachen. Lachen zonder schuldgevoelens! Een wonder' Op woensdag 21 maart kan men kijken naar een Nederlandse bewer king van het stuk „De bittere tranen van Petra von Kant", dat Rainer Werner Fassbinder als film bekend heid bracht. Het stuk wordt opge voerd in het kader van het Belgisch Nederlands Cultureel Akkoord. Petra von Kant, succesrijk mode ontwerpster. wilde met haar man geen vaag huwelijksleven leiden, niet doen alsof Ze wilde steeds opnieuw beslis sen, steeds erbij betrokken zijn, steeds vrij Tot de droom uiteenspatte in de echtscheiding. Petra richt zich na deze mislukking geheel op haar vriendin Ka rin, die het echter meer op haar bezit tingen, dan op haar persoon gemunt heeft. Alleen en verlaten komt Petra steeds meer tot de ontdekking dat zij eigenlijk niet van Karin gehouden heeft, maar haar heeft willen bezitten. En wie kan eigenlijk een mens bezitten. Voor de aanvang van de voorstelling zullen de zes meespelende actrices een modeshow geven van eigentijdse kleding, met mogelijkheid van verkoop. Speelsters: Annelies Vaes, Vera Bare- sova, Rena Vets. Rosemarie Berg mans, Tessy Moerenhout en Thalia de Leeuw. „Verdomde Lowietje" van Peter Nichols is te zien op maandag 26 maart. Een echtpaar van midden dertig heeft een geestelijk gehandicapte dochter. Hun leven is totaal veranderd en beiden proberen er mee te leven. Zij doen dat door middel van het spelen van kaba- reteske schetsen en het maken van cy nische grappen over hun eigen situatie, om op die manier hun probleem aan te kunnen en te relativeren. Het stuk doet zich bijna voor als een blijspel, maar naarmate het probleem duidelijker wordt aan spelers én toeschouwers, wordt de stemming aangrijpender en zelfs schokkend. Spelers: Anne-Wil Blankers, Jeroen Krabbé, Bram van der Vlugt en Edda Barends e a Men hoeft niet te klagen over af wisseling in het toneelprogramma. Let bijvoorbeeld eens op het stuk „Bedden" van Dimïtri Frenkel Frank, dat op donderdag 29 maart in De Flint is te zien met Dimitri Frenkel Frank en Liesbeth List. Voor zichzelf en Liesbeth List heeft Dimitri Frenkel Frank een stuk geschre ven dat de titel meekreeg „Bedden". Vier slaapkamers in een hoge flat. Ze kijken uit op het restaurant ,,Le Man darin'In elke slaapkamer vindt een confrontatie plaats tussen een man en een vrouw. Een vlotte meubelverte genwoordiger probeert een wantrouwig vrouwtje te versieren. Een man die, de wereld niet au serieux wil nemen, wordt bruusk verlaten door zijn vrouw. Een producer van erotische films heeft moeilijkheden met zijn ster. Een ner veuze schrijver van semi-weten- schappelijke kitsch wordt gefotog rafeerd door een even nerveuze nieuwelinge van een boulevard-blad. Een schot valt: „voor „Le Mandarin" is een man neergeschoten In alle vier slaapkamers reageren de paren anders op dat dramatische voorval en vooral dat beïnvloedt wat er tussen hen ge beurt Op maandag 2 april komt de to neelgroep Centrum met twee een akters van Harald Mueller: „Roosje" en „Galgensouper". Roosje is in vele opzichten een inte ressante vrouw. In dit stuk vertelt zij haar ontroerende levensrelaas aan een oude vriendin, die zich tijdelijk over haar ontfermt. Zij vertelt over mannen, die haar hebben misbruikt en over haar vertwijfelende pogingen om toch nog wat van haar leven te maken. Roi zal worden gespeeld door Ingeborg i zevier Galgensouper speelt in een na:j restaurant, waar een huwelijtij wendelares haar praktijk komt uito« nen. Een weduwnaar, een larmoy? botterik met een merkwaardig gev i voor humor, wordt haar prooi. De van de tongriem gesneden dame ne i haar slachtoffer in de houdgreep: rr bij het tactische gevecht blijkt de duwnaar over wapens te beschikt die zijn tegenspeelster nooit had k nen vermoeden. Nederlandse bew king Carel Alphenaar; regie Pi Oosthoek. Toneelgroep Theater brengt zaterdag 7 april een stuk van Hen< Ibsen: „Bouwmeester Solness". In „Bouwmeester Solness" heeft Noorse toneelschrijver Ibsen veel zijn eigen levensgevoelens verwe' Het is de bouwmeester Solness, die j een leven, waarin hij vooral bezig is weest met carrière maken en aanz verwerven, een onbestemd gevoel o zich krijgt: alles lijkt te stagneren, huwelijk, het bouwen, zijn leven. Op 1 moment ontmoet hij de jonge Hilde. i is het, die hem inspireert dingen i doen, die hij nog nooit ondernon heeft. Hoofdrollen. Bernard Droog. ny de Lange en Bea Meulman Ver Arthur Boni, Jan Gorissen, Wim Hi des, Marjolijn Verwijnen. Regie: El Hoomans. We zijn er nog niet, want Henk v Ulsen brengt een tweede bezoek a de Flint met „Prediker", een bijzc dere presentatie, waarbij Van Uls muzikaal wordt bijgestaan door A riaan Valk - altsaxofoon. Op dc; derdag 10 april Op basis van het boek Prediker het Oude Testament brengt de acti j Henk van Ulsen, samen met Adrigji Valk deze, inmiddels met de Spaanp I 1978 bekroonde productie. Voor de'j tekstcollage is gebruik gemaakt van vertaling van Pé Hawinkels en P Drijver (onder de titel: „De mens hel mens" als Ambo uitgave verschene Aanbévelëhswaardig Opnieuw de toneelgroep Thea op maandag 16 april met „Triolo< van het weerzien" van Bot Strauss. Trilogie van het weerzien toont e. kunstgalerie, waar een expositie v schilderijen zal worden geopend, j aanwezigheid van het beken openings- en premièrepubliek. E kunstmatige omgeving, die kunstma ge mensen laat zien, als ze zich gedï gen volgens de patronen, die als s ciaal of maatschappelijk gelden. E boeiend stuk, dat in Duitsland gekoz is als het meest interessante stuk v. het jaar Anders dan anders, hier g beurt iets nieuws met toneel. Dus to maar gaan kijken, als u tenrruns' geïnteresseerd bent in (andere) me sen. Hoofdrollen Eric van der Donk Elisabeth Andersen. Verder o.a. Ma greet Blanken, Trees van der Done Sjoukje Hooymaayer, Peter Aryans. De Toneelgroep De Appel, die eerd' in het seizoen al in De Flint optrad, koi op maandag 23 april nog een keer m een klassiek stuk. Welk stuk dat zal zij, is op dit moment nog niet bekend. Verder brengt de toneeigrot Centrum nog een reprise-voorstci ling (een keus uit haar repertoire) c woensdag 25 april en op donderde 10 mei. Al met al een toch zeer gev rieerd toneelprogramma, waar vo«, iedere toneelliefhebber wel iets aai trekkelijks bij zal zijn. Ruim 30 t< neelavonden: de moeite waard! Rooie Sien, in een nieuwe bewerking van het Amsterdams Volks toneel. De toneelgroep Theater met haar jubileumvoorstelling „Het Buitenverblijf", twee avonden. Scène uit: Een gelukkige hand".

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7