„Als ik een weekend niet gevlogen heb, dan voel ik me de hele week niet zo lekker" EUSDENAAR JAN POTHOVEN, BESTUURSLID VAN DE STICHTING TOT BEHOUD VAN OUDERE VLIEGTUIGEN: m Internationaal tennis bij Flehite ZOMERVOORDEEL 1.25 Leusder Krant - Reportage LEUSDER KRANT DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1978 Voor de vlucht wordt de olievoorraad gecontroleerd. (van een onzer verslaggevers). LEUSDEN - Een mooie woensdagmiddag in juli. We hebben een afspraak met Jan Pothoven. Het geringe aanbod i van nieuws noopt tot het maken van reportages en Janus Visser diept uit zijn geheugen de naam van Jan Pothoven op. Hij heeft hem eens in een café ontmoet waar een door Pothoven ge maakte luchtfoto aan de wand prijkt. Daarover aan de praat ge raakt, hadden ze het al spoedig over Jan's hobby: het opknap pen van en vliegen met oude vliegtuigen. Daar zit dus een verhaal in. Vandaar onze afspraak met Pothoven, die die woensdagmiddag met genoegen de verbouwingswerkzaamheden aan zijn huisje in de steek laat om over zijn liefhebberij te praten. Het gesprek be gint al verrassend. Jan vraagt of we nu speciaal voor hem komen of meer voor de stichting. Wé*nideten toegeven van net bestaan van een stichting'niet op de hoogte tezijn. Waarop Jan uitlegt dat de aanschaf en het opknappen van het eerste vliegtuig is uitgemond in een stichting. De stichting tot Behoud van Oudere Vliegtuigen De naam maakt het doel van de stichting duidelijk. Een stencil legt het allemaal verder uit: „15 Jaar geleden werden in Neder land Tiger Moth's, de bekende open tweedekkers, waar de Koninklijke Luchtmacht, de Rijks- en Nationale Luchtvaartschool hun leerlingen op lesten, in stukken geslagen, verbrand of voor een schijntje naar het buitenland verkocht, omdat ze uitgediend waren. En wat te denken van de North Ameri can „Harvard" of de Piper J3 „Cub"? Van beide typen vliegen er in Nederland nog 4 of 5, de rest is gesloopt of ver kocht. En wat er aan oude zweefvliegtuigen is overgebleven, is ook al om te huilen, zowel wat betreft de aantallen, als de staat, waarin ze ver keren In andere landen, met name in En geland en de Verenigde Staten van Amerika, is men iets meer „luchtvaart- minded". Daar bestaan al jaren diverse verenigingen, stichtingen en andere groeperingen welke zich aktief met ou de vliegtuigen bezig houden. In Enge land is er o.a. de Shuttleworth Col lection op het vliegveld Old Warden. Een soort stichting, die enkele tientallen oude vliegtuigen in eigendom of in ex ploitatie heeft, waarmee regelmatig vliegshows gegeven worden. En in de USA is er bijv. de Confederate Air For ce, een groep enthousiastelingen, die vliegtuigen uit de 2e wereldoorlog res taureren en daar daverende vliegshows mee uitvoeren. Maar gelukkig begint nu ook in ons eigen land de belangstelling voor die oudere vliegtuigen toe te nemen Naast het Aviodome op Schiphol en het Luchtmachtmuseum op Soesterberg, wat uitsluitend „static display" is, zijn er nu een Vereniging voor Historische Vliegtuigen en een Stichting tot Behoud van Oudere Vliegtuigen, die ziqh bezig houden met oude vliegtuigen, die wèl de lucht in kunnen," zo meldt het sten cil. BESTUUR De Stichting tot Behoud van Oudere Vliegtuigen (SBOV), is op 6 juni 1977 opgericht door de huidige bestuursle den, met als voorzitter Bert Kuijper, KLM Hilikopter vlieger, secretaris Wil Holthuis, NLM vlieger, penningmeester Jan Pothoven, sportvlieger en Willem Daams, direkteur van Skylight lucht vaartbedrijf. Als 5e bestuurslid is daar bijgekomen Hanno Wesdorp, KLM vlieger. Een centrale figuur, hoewel geen bestuurslid, is de heer J. Daams, die zich zeer aktief met restaura tiewerkzaamheden bezig houdt. De SBOV wil proberen zoveel moge lijk oude(re) vliegtuigen in Nederland te houden of te krijgen, zoveel mogelijk in luchtwaardige toestand, en tevens al lerlei met de luchtvaart verband houdende zaken te ondernemen. In of ficiële taal is dat volgens de statuten: „De SBOV stelt zich ten doel het ver werven, in luchtwaardige toestand brengen en/of houden, het opnieuw bouwen en exploiteren van oudere motor- en zweefvliegtuigen, en voorts al hetgeen wat met het omschreven doel rechtstreeks of zijdelings verband houdt of daartoe bevordelijk is, alles in de ruimste zin des woords". Het „verwerven van" gebeurt tot op heden voornamelijk op privé basis, om dat de financiële middelen van de SBOV nog niet toereikend zijn. Mo menteel vliegen onder de vlag van de SBOV twee North American Harvards (1942 en 1943), een de Havilland Ca nada Chipmunk (1952), een Piper J3 Cub (1945), een Grunau Baby (1943) en een Gövier (1954). Gerestaureerd worden op het ogenblik een Havilland Tiger Moth en een SG 38 (Schulgleiter) Een 2e Piper Cub, een Auster, een Fauvel (een zweefvliegtuig als vliegen de vleugel uit 1953) en nog twee Gru nau Baby's wachten nog op restauratie, terwijl onderhandelingen gaande zijn over verdere aankopen De SBOV tracht tevens haar doel te bereiken, door derden in een eigen oud vliegtuig te interesseren, te assisteren bij het zoeken naar, de aankoop van en de restauratie van zo'n oud vliegtuig en alles, wat daar zo bijkomt. ZWEEFVLIEGEN Voor Jan Pothoven begon het na tuurlijk allemaal wat eerder dan in 1977, toen de stichting werd opgericht. Zijn interesse voor de vliegerij werd gewekt door een zweefvliegend familielid, die Jan wel eens mee nam. Het boeide Jan van het begin af aan. In 1965 begon ook hij met zweefvliegen. Acht jaar later stapte hij over naar het motorvliegen hoewel hij ook bleef zweefvliegen. Hoewel hij dat leerde in moderne toe stellen blijft zijn aandacht vooral uitgaan naar oudere vliegtuigen. Pothoven: „Ik kan niet goed uitleggen, waarom. Maar ik vond die oude kisten nu eenmaal mooier. Zo'n moderne, dat ziet er alle maal wel prachtig uit; maar de oude zijn toch mooier" Jan vindt dat we het allemaal maar eens van dichtbij moeten gaan bekijken en daarom vetrekken we richting vliegveld Hilversum. Onderweg vertelt hij dat de stichting zich tot nu toe voor namelijk presenteert op vliegdagen Daar worden showtjes gegeven en be staat de mogelijkheid om posters en stickers van de stichting-te kopen. Pot hoven: „Tot nog toe zijn alle vliegtuigen aangekocht met particulier geld van mensen van de stichting of van mensen die nauw bij de stichting betrokken zijn. Door de stickers en posters en nog wat andere aktiviteiten willen we proberen om voor de stichting wat geld te verwer ven, zodat de stichting straks zelf in de gelegenheid zal zijn één of meerdere vliegtuigen op te kopen". De aan sluitende vraag of het een dure hobby is, moet Jan Pothoven bevestigend beantwoorden. De Chipmunk, waarvan hij mede-eigenaar is, blijkt in Engeland nu op zo'n 8000 9000 pond getaxeerd te worden. Een uurtje ermee vliegen kost 150,-, een uurtje met één van de De propellor van de Chipmunk wordt met de hand aangeslagen. De twee North American Harvards van de SBOV in de lucht. Wanneer we terugkeren in de richting van het vliegveld, staat het zweet in mijn handen. Jan Pothoven heeft verteld dat het opstijgen en landen van Hilversum geheel op eigen verantwoordelijkheid van de vlieger geschiedt en ik voorzie al meteen tal van ontzettende srampent „Er staat wel een seinvierkant, dat aan geeft welke landingrichting op dit ogen blik vrij is", stelt Pothoven me gerust. Er gebeurt dan ook niets. We landen veilig op de grasbaan van Hilversum. Jan Pothoven keert "onmiddellijk terug het luchtruim in om ook Janus Visser de genoegens van het vliegen te laten proeven. Die heeft er aanmerkelijk min der moeite mee dan ik en Pothoven zelf lijkt helemaal in zijn nopjes. Onderweg naar huis legt hij nog even uit waarvoor de verschillende instrumenten in de Chipmunk dienen!"Vertelt verder dat hij binnenkort voor een vliegvakantie naar Engeland gaat vertrekken Wanner we afscheid nemen, zegt Pothoven met iets behaaglijks In zijn stem: „Hè, toch nog even lekker In de lucht geweest vanmiddag. Wanneer ik een weekend niet gevlogen heb, dan heb ik de hele week niet zo'n lekker gevoel". Na de vlucht vult Jan Pothoven het logboek in. Jan Pothoven bij de Chipmunk. Harvards kost veel meer. Er wordt te gen kostprijs gevlogen In Hilversum gearriveerd, bezichti gen we allereerst de hangar, waar en kele van de eigendommen van de stichting staan opgesteld. Vervolgens werpen we een blik op een volledig ge demonteerd zweefvliegtuig dat door een aantal enthousiastelingen wordt gerestaureerd. De vleugels zijn volledig uitgekleed en ieder spantje wordt op zijn kwaliteit onderzocht. Wat niet ab soluut betrouwbaar geacht kan worden, wordt door nieuw vervangen Een gi gantisch katwei waar de hobbyisten vele maanden aan bezig zijn. TELLER OP NUL Zo ook met de restauratie van de ge motoriseerde vliegtuigen. Die vindt in een voormalige garage plaats en die ambiance is op zich een verhaal waard Aan de muren hangen propellors van tientallen vliegtuigen. Links en rechts staan oude automobielen, terwijl er ook een vitrine is. waarin tientallen vliegtuigmodellen staan opgesteld. Oude schrijfmachines, voor-historische stofzuigers; het ontbreekt allemaal niet in de ruimte waarin thans een Tiger Moth gerestaureerd wordt En ook dat geschiedt met dezelfde zorgvuldigheid als waarmee aan het zweefvliegtuig wordt gewerkt. „De teller komt in feite weer op nul te staan", aldus Jan Potho ven. Geen enkele reden dus om niet met zo'n vliegtuig de lucht in te gaan. Maar voor wie het niet op vliegen heeft komt het aanbod van Jan Pothoven om de de Chipmunk een vluchtje te maken toch neer op een uitnodiging tot zelfkastij ding. Maar je laat je niet kennen en een half uur later zit je vastgegord op de achterste van de twee plaatsen die het vliegtuig telt. In Jan Pothoven heeft zich inmiddels een verandering voltrokken. Het vliegtochtje neemt hem geheel in beslag en zijn hart lijkt sneller te zijn gaan kloppen sedert hij zijn petje heeft opgezet. Ook mijn hart bonkt heftiger dan een kwartier daarvoor We zijn zojuist rich ting blauwe hemel vertrokken en Jan Pothoven babbelt lustig over hetgeen onder ons voorbij glijdt Ik vind het, on danks mijn hoogtevrees, zeer fascine rend. Alleen is het nogal thermisch weer Af en toe schiet het toestel wat omhoog of omlaag en het doet mijn maag in mijn strottehoofd belanden. Jan Pothoven heeft nergens last van. Hij wijst Naarden en Almere aan. Af en toe mompel ik iets terug. AMERSFOORT - Deze week organi seert de 24 jaar bestaande Amersfoort- se LTV Flehite op het tennispark aan de Zandbergenlaan voor de 19e maal haar internationale tournooi In afwijking van de vooraaande iaren is de A-pool van de editie 1978 in feite de finale van eei reeks van vijf eerder en elders in Ne derland gespeelde tournooien. Hel geen tevens een garantie van de t- verwachten spelkwaliteit inhoudt. Oo nieuw is dit jaar, dat - alleen op de slol dag - entree wordt geheven ter ge deeltelijke dekking van de kosten. H« toegangsbewijs a 2,50 is echter te vens een lot in de na de finales te trek1 ken loterij. uit de Bloemenkas: 10 soorten kamerplanten uitzoeken, nu van 2.- per stuk. tref punt voor plantenvrienden AMSTERDAMSEWEG 139 -033-17031 3812 RR AMERSFOORT

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5