Verwacht van trainers geen wonderen... Wespenbestrijding: niet direkt zaak van gemeente Provinciale Vogelwacht Utrecht bestaat twintig jaar SOT kom nü neuzen.,. Uitslag klaverjassen Roda- junioren opgelet Internationaal toernooi Antilopen Deelnemen belangrijker dan toekijken nog gouw even in Tex/hop7 opruiming! ZOMERVOORDEEL DUIVENSPORT grint-tegels model berggrint, trefpunt voor plantenvrtenden fWcrlond/ Zuper/p«ciali/t in J«an/modc Leusder Krant - Sport J.EUSDER KRANT DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1978 .7 LEUSDEN/CENTRUM - Wij waren van plan om bij de aanvang van de nieuwe (veld)competities een goed woordje te doen voor de trainers. „Voetbal", het weekblad van de KNVB-afdeling Utrecht, stak ons daarbij de helpende hand toe, want in het nummer van de afgelopen week verscheen een verhaal met gelijke strekking. Weliswaar voor voetbaloefen- meesters bedoeld, maar evenzeer van kracht voor trainers in andere takken van sport. Zoals hockey, korfbal, handbal, enz. Vooraf evenwel een correctie van een passage uit ons artikel „De voetbal gaat weer rollen" in de krant van de vorige week. Daarin werd gesproken over de 2-jarige ervaring als voetbaltrainer van de Leusdenaar W. H. de Gans. Zij, die hem kennen, weten wel beter en voor de anderen is het goed te vermelden, dat Roda's zon dagtrainer Wim de Gans al meer dan veertig jaar meedraait in de voetbalwereld. Daarvan ruim twintig jaar als oefenmeester en voor het tweede jaar als zodanig bij de Leusdense 1e klasser. Verwacht van trainers geen won deren. Op de eerste plaats zijn het (ook maar) mensen en verder ko men echte mirakels nog maar zeer weinig voor. Vooral tussen twee seizoenen in wisselen niet alleen tienduizenden spelers van club, maar ook honderden trainers gaan in deze periode van de ene naar de andere vereniging over. Wat de laatsten betreft verandert hiervan een aantal op eigen initiatief, doch het overgrote deel minder vrijwillig. Het resultaat van dit alles is, dat over en weer nieuwe clubs of nieuwe trainers worden aangeboord en nieuwe contracten worden afgeslo ten In de meeste gevallen begint na het seizoen dit spel weer opnieuw en telkens wordt dat het spel met de hoop op het wonder: de promotie. Er schuilt in dit alles veel onwaar achtigs, want in de meeste gevallen verwacht men in de nieuwe trainer een profiel, dat slechts een enkeling waar kan maken. Zo'n trainer moet sterk zijn op het tactische vlak en in het overbrengen van zijn ideeën. Hij moet zekerheid en autoriteit bezit ten, inzet tonen, humor hebben en een goede samenwerking kunnèn opbouwen met zijn spelers, zodat die weten waar ze aan toe zijn. Eigenschappen, zoals ze verenigd zijn in Michels, Van Heumen, Kohn, Van Grimsbergen, Pellenaars (en Peter Post), Happel en Sheridan. Toe maar, inderdaad een schaap met vijf poten. De meeste trainers kunnen lang niet aan de opgenoem de eigenschappen van de „uitver korenen" voldoen. Die moeten het met minder stellen en John Elffers, zelf ex-international en ex-coach van Jong Oranje, zegt over de door snee (maar toch goede) oefen- meester het volgende: „De algeme ne indruk is, dat clubs beter geen autoritaire coach met inzet en grote capaciteiten op het vlak van de con ditietraining in dienst kunnen ne men, omdat die man eerder faalt dan zijn tactisch onderlegde collega. Wij moeten niet spreken over de eigenschappen van een niet-suc- cesvolle coach, maar over de ge dragingen van een coach in een niet-succesvolle situatie" Dan begint doorgaans de ellende en de vicieuze cirkel opnieuw. Vele trainers zijn namelijk geneigd om, wanneer succes achterwege blijft, wat voor menig clubbestuur weer aanleiding vormt om het dienstver band te beëindigen, zich verder van clubbestuur en spelers te verwijde ren, inplaats van alles te doen om hiaten te overbruggen. De trainer zal dan spoedig een eenzaam man zijn en een conflict een realiteit. Een beter wederzijds begrip is meer op zijn plaats en niemand maakt van een elftal slechte spelers een kam- pioensploeg. Wij hebben de stellige overtuiging, dat de situatie in onze gemeente gelukkig beter is dan in veel gevallen elders. Wim de Gans begint bij Roda-zondag aan zijn tweede jaar Martin Ruitenberg bij de zaterdag-roodzwarten aan zijn vierde jaar en Hennie Baas bij de S.V Achterveld aan zijn zesde seizoen (je gaat hier bijna aan een vaste betrekking denken!) en in alle drie gevallen heerst een zeer ple zierige verhouding. De ene trainer heeft wat meer mogelijkheden dan de andere, maar voor alle drie (en ook voor de overige Leusdense oefenmeesters!) geldt, dat ze bin nenkort de nieuwe competitie met 0 tegenpunten beginnen en u mag van ons aannemen, dat de trainers die 0 zo lang mogelijk in het stan denlijstje willen laten Als het niet helemaal loopt, zoals u graag zou willen, moet u wel blijven bedenken, dat wonderen weliswaar nog niet helemaal de wereld uit zijn, maar uiterst zeldzaam plaats vinden. LEUSDEN/CENTRUM - De stand van de onderlinge competitie per 27 juli jl. is: 1 Hr. v. d Berg 52023 2. Hr. Knol 51314 3. Mevr Kleefstra 49821 4. Hr. Kuyper 4933G 5. Mevr Kuyper 1 48849 6. Hr. Kleefstra 48797 7 Hr. v. d. Heiden '48695 8. Hr. Bolt 48392 9 Hr. Arno 48082 10. Mevr. Pouli 47690 11 Mevr Knol 47502 12 Mevr v d. Berg 47415 13 Mevr. v. Egdom 47059 14 Mevr. Arno 47055 15 Mevr. Grimberg 46373 16. Mevr. Bolt 46202 17 Hr v. Egdorn 45270 18 Hr Grimberg 44941 19 Hr Kool 42495 20. Hr, Veerbeek 41250 P.V. LEUSDEN LEUSDEN - Uitslag wedvlucht Be rgerac 28-7-1978. Aantal duiven 36 Afstand 889 km. Los: donderdagmid dag 2 uur. Eerste duif vrijdagmiddag 11.52.34. Laatste duif 13.59.25. A. Dusschoten. 1 - 5 6 - 8 W Vrijhoef: 2. G d. Ruyter: 3. H.v.d. Hoek: 4. C Valkengoed. 7 A. Valkengoed. 9. Uitslag wedvlucht St. Ghislain 28-7- 1978 Aantal duiven 302 Afstand 219 km. Los: 7 40 uur. Eerste duif 11.02.02 Laatste duif 11.31.15 W Vrijhoef' 1 20 - 25 - 28 - 51 - 58. V. Brouwer 2 10 '6 43-68 C Valkengoed 3 - 7 - 3 -18 - 21 - 23 - 30 - 42 - 45 55 - 56 - 70 H Lambrechts:4-17-19 -29-32-35- 02. G. Hoefakker: 5 - 13 - 31 - 33 - 34 - 53 - 61-71-72- 74 A. Dusschoten 6 -12 - 15 - 24 - 27 - 46 - 50 - 52 J. Rijnders 9 - 44 73. G. Dieters: 11 14 - 36 - 37 48 - 54. H.v.d. Heuvel: 22 - 49 - 69 H Bartels: 26. H.v.d. Hoek 38 - 39 - 47. P. Lambrechts 40-41 - 67 H.v. Zoeren 57 H. Bransen- 59- 63. Bebr Hoefakker: 60. A. Bomers 64 - 65 A. Schimmel 66 - 76. G. Lambrechts: 75. LEUSDEN/CEN TRUM - Ook de ju nioren van Roda '46 komen weldra weer aan de bak. Op maandag 7 augustus vinden besprekingen plaats volgens het schema: C-junioren B-junior^n 19.00 uur 1Q 30 uur A-junioren 20.00 uur De trainingen beginnen voor de slectie- eiftallen op 9 augustus. De overige teams starten op 14 augustus Ook hiervoor is een tijdschema opgesteld en wel als volgt: Vanaf woensdag 9 augustus. C-junioren selectie 18.00 B-junioren selectie 19.00 A-junioren selctie 20.00 Vanaf maandag 14 augustus: Overige C-junioren 18 00 Overige B-junioren 19 00 Overige A-junioren 20.00 LEUSDEN - Zo nu en dan komt men in een situatie, waarin men niet direkt weet wat te doen. Een fiks wespennest in de tuin is zo'n situa tie. Je denkt dan aan ongedierte-be- strijding en dat is iets, wat op de ge meentelijke weg ligt. De gemeente dus maar snel gebeld. Een familie in Leusden overkwam dat vorige week en de gedachte, dat het leed snel geleden zou zijn, bleek wat al te op timistisch. De gemeente weigerde hulp. De Leusdenaar is daar heel slecht over te spreken en schreef burgemeester Rademaker de vol gende brief: Edelachtbare. Langs deze misschien ongebruikelij ke weg, neem ik de vnjheid mij recht streeks tot U te wenden met de volgen de aangelegenheid. J.l. donderdag 27 juli was piijn vrouw in ons tuintje met onze dochter van drie jaar en de baby van zes maanden. Het viel haar op dat er nog wel veel wespen rondvlogen. Zij vond toen tot haar schrik een wespennest ter grootte van een flinke voetbal in onze vuurdoorn. Hevig geschrokken belde zij mij eerst op mijn werk. Ik kon niet weg en bovendien is het verwijderen van een wespennest vak werk. Zij belde toen de politie in Leus den, die haar doorverwees naar de Gemeente Plantsoenendienst. Zij sprak toen met de heer, die haar ant woordde, dat de gemeente alleen wes pennesten van openbare gebouwen en niet bij particulieren weghaalt. Hij voeg de er aan toe dat wespen een nuttige funktie hebben, m.a.w. dat wespen vóór kinderen gaan, terwijl hij toch moest weten dat meerdere steken van deze agressieve insecten dodelijk kunnen zijn voor kleine kinderen en zeker voor babies. /Wdus met een kluitje iri hei riet gestuurd belde mijn viouw de firma Os sendrijver in Achterveld. Deze vertelde haar, dat ze de betreffende spuitbus kon komen halen, wat niet mogelijk was zonder vervoer en met twee jonge kin deren. Zij belde achtereenvolgens de brandweer in Leusden en Amersfoort, de firma van den Berg (Huis en Dier), die haar meedeelden dat een dergelijk karwei wel degelijk op het terrein van de gemeente ligt. De gewaarschuwde buren haalden hun spelende kinderen, en dat zijn er velen, naar binnen en sloten ramen en deuren, het geen niet aangenaam is op een warme zomerdag. Weer de Gem Leusden gebeld, weer nul op request. De brandweer Amersfoort verwees haar opnieuw naar de fa. Ossendrijver, die zij letterlijk gesmeekt heeft haar te helpen. Zij legde ook uit dat zij zelf zeer allergisch is voor insektensteken Uit eindelijk was de firma Ossendrijver bereid haar te helpen tegen betaling, hetgeen gebeurde Samenvattend wil ik hier stellen, dat mijn vrouw, alleen thuis zijnde en mijn kinderen, in gevaar hebben verkeerd en dat men haar uiterst nonchalant bij de gemeente heeft behandeld, hetgeen de brandweer Amersfoort ook nog beves tigde. Dit is de reden dat ik U persoonlijk schrijf en hoop dus ook op een veront schuldigende reactie van de zijde van de gemeente Ik geloof er goed aan te doen hier de pers in te kennen. Met verschuldigde hoogachting, volgde verder naam en adres van de desbetreffende Leusdenaar In een commentaar op bovenstaand schrijven laat de afdeling Voorlich ting van de gemeente weten, dat de gemeente alleen aktief bestrijdend optreedt, wanneer het om ongedierte gaat dat gevaarlijk is voor de volks gezondheid of het milieu. Aangezien wespen niet in deze categorie vallen, heeft de betrokken ambtenaar op zich zelf juist gehan deld door de briefschrijver te verwij zen naar de firma Ossendrijver. Dit loonbedrijf is het enige in deze om geving, dat wespennesten er» derge lijke bestrijdt. Ook zijn daar spuitbussen en dergelijke verkrijg baar voor mensen die zelf de bestrij ding ter hand willen nemen. De ge meentelijke voorlichting noemt het een ongelukkige samenloop van omstandigheden dat de firma Os sendrijver niet meteen de bestrijding ter hand kon nemen. Overigens is bovenstaande brief voor de afdeling Voorlichting aanlei ding om nog eens op een rijtje te zetten wat de gemeente wel en niet doet op het gebied van onge- dierte-bestrijding en dergelijke. In de Leusder Krant van volgende week kunt u een overzicht aantreffen van de gemeentelijke aktiviteiten op dit gebied. LEUSDEN/CENTRUM - Op zater dag 19 augustus organiseert de Leusdense korfbalclub Antilopen op het Burg Buiningpark weer haar grote jaar lijkse toernooi. Activitas (Maunk), Ar chipel en Blauw Wit (beiden Am sterdam), Dalto (Driebergen), Desto (Utrecht), Keier Karei (Nijmegen), KVO (Soésterberg), MlA (Amersfoort), PKC (PappnHrArhn Rust Roest (Eindho ven), Woudenberg en Zwart Wit (Del den) zijn met de Leusdense Antilopen de Nederlandse deelnemers. Voor waarts uit het Belgische Deurne zorgt voor een klein internationaal tintje. In 8 naar sterkte ingedeelde poules (van hoofdklasse tot pupillen) worden 120 wedstrijden gespeeld op niet minder dan 10 velden. De wedstrijden begin nen om 10 00 uur en tegen 16.00 a 16 30 uur wordt de prijsuitreiking ver wacht. Voor de liefhebbers begint om 16.00 uur een gezamenlijke barbecue LEUSDEN-AMERSFOORT - Vo gels in de vrije natuur staan de laatste jaren in toenemende mate in het middelpunt van de publieke be langstelling. Is het de Koolmees die 's winters ijverig de noten uit de op gehangen pinda's in de tuin peutert, of de vissende Blauwe Reiger aan de rand van een vijver, of stuiten we tij dens een boswandeling in het voor jaar op een Specht die druk doende is een nestholte in een boom te hak ken; het is duidelijk dat steeds meer mensen genieten van de kleurenp racht en het gedrag van onze geve derde vrienden. Het plezier heeft ook een keerzijde: namelijk het gevaar. We kennen de berichten over de olieramp bij Bretagne met z'n duizen den slachtoffers onder de zeevogels, en de jaarlijks terugkerende jacht op miljoenen trekvogels in de landen ron dom de Middellandse Zee. Ook dicht bij huis -in onze provincie- is het oppassen geblazen. Nu hebben wij hier geen kans op een olieramp van grote omvang als in Frankrijk en is de jacht op bescherm de vogels verboden. Wij maken ons druk over o.a het botulisme bij water vogels, de snelweg door het natuurge bied Amelisweerd welke schade berok kent aan de vogelstand. Ook zorgen zijn er over het behoud van een goede weidevogelstand en de achteruitgang van vogelsoorten als Nachtegaal, Wielewaal. Gekraagde Roodstaart, Kerkuil en Zwarte Stern. Eén van de verenigingen die zich het lot van onze vogels aantrekt is de pro vinciale Vogelwacht Utrecht. Dit jaar viert de vereniging haar twintigjarig be staan. Door middel van allerlei aktivi teiten op het gebied van vogelstudie, vogelbescherming en educatie geeft deze club van vogelvrienden gestalte aan haar doelstelling. Een feestelijk jaar is het wel voor de vogelwacht. Door het grote enthousiasme van leden werd dit voorjaar een afdeling opgericht in Nieuwegein -de vierde, want de vogel wacht had al afdelingen in de stad Utrecht, De Bilt/Bilthoven en in de Vechtstreek- terwijl dit najaar de op richting van afdelingen in Zeist en Driebergen/Doorn zijn beslag zal krij gen. In die afdelingen van de Vogel wacht Utrecht houdt men zich o.a. bezig met het inventariseren van broedvo- gels, vogeltellingen en nestkastcon- troles Ook worden er voor de leden en donateurs in zo'n regio vpgelexcursies en dia-avonden over vogels gehouden. Voor het publiek (en natuurlijk voor de leden) worden openbare vogelex cursies -meestal samen met het IVN- naar bossen, parken en buitenplaatsen georganiseerd, waarvan jaarlijks hon derden mensen gebruik maken. Ook zeer succesvol was dit voorjaar de vo gelcursus, die het bestuur voor begin ners organiseerde. Na een oproep in enkele kranten meldden zich 300 ge gadigden. Zo'n cursus omvat vijf in- struktieavonden en zes excursies naar natuurgebieden in de provincie Utrecht. Het accent ligt tijdens de cursus op het herkennen van vogels in de vrije natuur. Zo wordt er o.a. veel aandacht besteed aan het herkennen van vogels door uit sluitend de zang te beluisteren en het gedrag te bestuderen Door de enorme toeloop van cursisten is de cursus voor 1979 reeds volgeboekt. Wel kan mer. zich laten registreren om t.z.t. in aan merking te komen voor deelname. L)e vereniging telt veel aktieve 'wer kende leden' Dit is het beste te merken aan de vele verslagen die jaarlijks wor den geproduceerd over het voorkomen van broedvogels in bepaalde terreinen. Tientallen leden houden zich met deze uiterst boeiende en ngttige tak van vo gelstudie bezig. Ook worden selectieve nestkasten geplaatst en jaarlijks door leden gecontroleerd 's Winters als de meeste broedvogels uit onze omgeving in zuidelijker oorden vertoeven, worden er nog veel werkzaamheden verricht, zoals in de afgelopen winter, toen 50 tellers gedurende twee weekeinden alle roofvogels telden in een groot deel van de provincie Utrecht. Als er strenge vorst heerst, springt de vogelwacht in de bres voor de hongerige vogels in raad en daad. Als lid (werkend lid. contributie f 12,50 of donateur, contributie 15,00 LEUSDEN/CENTRUM - Met een knipoog naar Pierre de Coubertin lanceerde de binnenkort wegens verhuizing aftredende Lockhorst- voorzitter A. Schoonbeek (hij zal het lopende verenigingsjaar via af standsbesturing nog uitdienen) een nieuwe slogan in de sportwereld. Hij deed dat via het vacantie-nummer van „de Gravelton", het clubblad van de oudste Leusdense ten nisvereniging, ter aanmoediging van zijn leden tot deelname aan de Amersfoortse Tenniskampioen schappen. Die worden - dit jaar voor de eerste maal in Leusden - gehou den van maandag 28 augustus tot en met zondag 10 september a.s. De LTV Lookhorst organiseert deze wedstrijden voor spelers en speelsters uit de regio Amersfoort De speciale tournooicommissie zal het uiterste doen om dit karwei tot een goed einde te brengen. Direct daaraan voorafgaand (van 19 t/m 27 augustus) organiseert Lockhorst haar eigen clubkampioenschappen 1978 voor senioren in de spelsoor- ten dames- en herenenkel, alsmede dames-, heren- en gemengd dub bel. Dat geschiedt in drie naar sterkte ingedeelde categorieën. Vrijdag 4 aug. (ochtend en middag): int. jeugdtennistournooi LTV Lockhorst op het Burg. Buiningpark Zaterdag 5 aug. 16.00 uur: voetba loefenwedstrijd Roda (zat) - S.C. Amersfoort C (bet. jeugd) op het Buiningpark Zaterdag 5 aug. (ochtend en mid dag): int. jeugdtennistournooi LTV Lockhorst op het Burg. Buiningpark. Zondag 6 aug. 14.30 uur: voetba loefenwedstrijd S.V. Achterveld - S.V. Hoogland op het Kerstenssportpark. Zondag 6 aug. (ochtend en middag): slot int. Jeugdtennistournooi LTV Lock horst op het Burg. Buiningpark Dinsdag 9 aug. v.a. 7.00 uur: zomerj wedstrijd Schiet Kring Gelderse Vallei te Scherpenzeel. Dinsdag 8 aug. 19.00 uur: voetba loefenwedstrijd Baarn - Roda (zat.) te Baarn Donderdag 10 aug. 19.15 uur: voetbaloefenwedstrijd S.V. Achtervelc' - HVC (Amersfoort) op het Kerstens sportpark uit de Buitenafdeling: afmetingen 50 x 50 of 40 x 60 cm. Van 5.75 afhaalprijsnu: 4.50 AMSTERDAMSEWEG 139 -033-17031 3812 RR AMERSFOORT tdelcseJs Uje. voor droirtnueJs leuke, mode Barneveld, J. v. Schaffelaarstraat 14 Ermelo, Stationsstraat 110 Amersfoort, Utrechtsestraat 15 per jaar) kan men jaarlijks deelnemen aan een tiental excursies naar speci fieke vogelgebieden in ons land, zoals o.a. de Flevopolders, Oostvoorne, de Pier van IJmuiden, het Naardermeer en Texel. Daarnaast zijn er regelmatig contact- en ledenavonden, waar kleurendia's en films worden vertoond. Ook ontvangt een lid.eens per kwar taal het geïllustreerde verenigingsblad De Kruisbek. Als lid zijn ook de aktivi teiten van de afdeling-zo deze er is- toegankeliik. Inlichtingen over de Provinciale Vogelwacht Utrecht worden ver sterkt door Mevrouw E. Marsman van Dijk, Utrechtseweg 313 in De Bilt. telefoon 030-762382. Een belangrijk onderdeel van de cur sus „Het herkennen van vogels" omvat de excursies. Naast vijf instructieavon den bezoeken de deelnemers in het voorjaar zes vogelgebieden Hier be luisteren de cursisten de roep van de Zwarte Specht tijdens een vroege zangvogelexcursie in de bossen rond De Bilt. Regelmatig staat de stand van de Vogelwacht Utrecht, met voqelbe- schermingsartikelen en educatief rr teriaal over vogelstudie en vogelt scherming, op markten, braderieën tentoonstellingen. Deze foto werd maakt tijdens de voorjaarsmarkt in I Bilt. leder voorjaar trekken tientallen den van de Vogelwacht er op uit broedvogels te inventariseren. Gev pend met een kaart van het te inventc seren terrein worden vanaf januari v kelijks alle zingende en roepende m; netjes van de verschillende vogelso ten geregistreerd Zingt een mannf gedurende een langere tijd op een I paalde plaats, dan kan worden gesp ken van een territorium ofwel broed' val. In juli maken de inventarisators balans op, door de resultaten samei vatten in een verslag. Inventarisa: zijn erg belangrijk bij het maken van beheersplan voor een bos of natuur bied Ook geven broed vo< inventarisaties aan, wat de waard' van getelde terreinen en zijn broec geltellingen belangrijk bij de besti ring en signalering in het bestand de vogels.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7