Savoortseweg van asfalt voorzien Carnavalsfeest voor minder bedeelde jonge Leusdenaren Vi Wees attent op bacterievuur Wilgen langs Bavoortseweg moeten worden vervangen Nogmaals vaar vakanties Komkommer" van anderhalve meter Bestrijding ongedierte in Leusden Wie gaat er in historische kledij mee naar Amersfoort? LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT In verband met watermerkziekte DE GROENE LIJN ïj Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 LEUSDEN - Als het goed is, sn is de Bavoortseweg op dit oment al weer volledig sopend voor verkeer. Dinsdag woensdag werden er de werk- lamheden uitgevoerd, die no- g waren om de Bavoortseweg in een asfaltlaag te voorzien. e oude klinkerlaag had zwaar te den gehad onder het zware >rkeer en was dringend aan irvanging toe. Dinsdag werden larom de klinkers verwijderd en erd de rijbaan van een zandlaag voorzien. Daarop konden woensdag de werkelijke asfalte- ringswerkzaamheden beginnen. In verband hiermee was de Ba voortseweg twee dagen voor alle verkeer afgesloten. Bezoekers van het zwembad konden van het fietspad gebruik maken om er te komen. De foto werd dinsdag gemaakt. LEUSDEN/CENTRUM - Bij het scheiden van de markt leert men niet alleen de koopman kennen, maar ook het bestuur, de senaat en de raad van elf van de Gouden Klomp. Namens dit illustere gezelschap beloofde Piet Val- kenet, de 2e adjudant van zijn dorstleu- tige hoogheid prins Janus, vlak voor het einde van het slotbal in februari van dit jaar, een feestmiddag aan de „er-dik- wijls-net-naastgrijpende-jeugd" Daarmee wordt een grote groep ge handicapte jonge dorpsgenoten be doeld. Belofte maakt schuld en daarom organiseert de Leusdense carnavals vereniging op zaterdag 23 september het destijds aangekondigde feest en wel van 13,- tot 17,- uur. Gezien de zeer vele instemminsbetuigingen van links en rechts en uit het midden, moet dat extra-carnavalsgebeuren iets bij zonders worden. De heer en mevrouw v.d. Weyden van café-restaurant ..de Mof" aan de Arnhemseweg namen spontaan de gastvrije ontvangst van de desbetref fende kinderen op zich Het wordt een feest met veel kleur en muziek en met zoveel mogelijk eigen inbreng. Er wor den vanzelfsprekend ook echte arties ten uitgenodigd, die borg zullen staan voor veel pret en gezelligheid De Gou den Klompers hebben al veel hulp aan geboden gekreg wanneer nog mt broers, zusters er. op een extra handjv zijn die natuurlijk ook Aangepast vervoer n. feestzaal wordt eveneei De carnavallisten waci alleen nog maar op de aa van de deelnemers. Die mot een vlotte gang van zaken - u. 15 augustus binnen zijn en wt heer P Valkenet, Ursulineweg 4, den-Centrum Alle eventueel nog wenste nadere informaties wort gaarne verstrekt door de navolgent leden van de organisatiecommissie. Mevr. Ruitenbeek (een ouder) telf. 40305; Mevr. Oude Egberink (de Zon nebloem) telf 42301Piet Valkenet (de Gouden Klomp) telf. 40942; Piet Wen- del (de Gouden Klomp) telf. 41367. AMERSFOORT - Vorig jaar heb ben heel wat Leusdenaren zich bij ,.1200 jaar Leusden" in kleding ge huld uit voorgaande eeuwen. Een aantal van hen heeft ook deelgeno men aan de stadswandeling in his torische kleding, die tijdens de Keistadfeesten werd gehouden. De werkgroep, die zich in Amers foort bezighoudt met het zich in his torische kostuum doen steken van poorters en poorteressen om fleur en kleur te verlenen aan evene- meten in Amersfoort en de regio zou graag zien, dat die Leusdena ren, die ervoor voelen hun histori sche kleding weer te dragen, zich met haar in verbinding te stellen. Maar ook zij, die historische kleding willen maken kunnen zich tot de werkgroep wenden. Het adres van het secretariaat is: Albert Cuyp- straat 64, Amersfoort, tel. 11739. Behalve deelneming van de openingsceremonie van de keistadfeesten - vrijdagavond 1 september op de Hof - en de kei- trekoptocht op zaterdag 9 sept. staat voor zondagmiddag 3 sep tember een stadswandeling op het programma met als intermezzo een historische maaltijd samen met de in Amersfoort verblijvende Zweedse groepen op de Groenmarkt. De in Amersfoort gevormde werkgroep zal binnenkort in een vereniging worden omgezet. Men heeft nog een probleem met de naam, vooral omdat men zich niet tot inwoners van Amersfoort wil be perken Anders zou de naam ,,De Amersfoortse poorters" ongetwijfeld in aanmerking komen. Daarom heeft de werkgroep een oproep doen uitgaan voor naam- suggesties Inzendingen kunnen tot 15 augustus geschieden aan het secretariaat Albert Cuypstraat 64, te Amersfoort. Er zijn door een aan tal Amersfoortse bedrijven aantrek kelijke prijzen voor de beste inzen dingen beschikbaar gesteld. De be kendmaking voor de prijswinnaars geschied tijdens een „mei"- boomplanting op het Amersfoortse Neptunusplein op woensdag 16 augustus a.s. REEBOK GEDOOD In een gebied als het Leusdense, waar wild nog in de spaarzame bossen leeft, wordt er over het algemeen te hard gereden. Op plaatsen, waar bor den „overstekend wild" aangeven dat het snelverkeer met het in de naburige bossen levende wild zou dit ook inder daad gedaan moeten worden. De au tomobilisten zouden er met wat minder snelheid over de weg moeten razen. Ook zou er wellicht kunnen worden gekontroleerd of de wildspiegels langs de Leusdense dreven nog wel op de juiste plaatsen staan, en of de wildspie gels regelmatig en afdoende worden gereinigd, zodat hun effekt voor het wild, dat een verkeersweg moet over steken. optimaal is. Zaterdag 15 juli werd omstreeks 23.00 uur de zoveelste reebok slacht offer van het Leusdense snelverkeer. De heer H. W. uit 't Harde reed op de Doornseweg nabij Alberts Corner een reebok aan. De reebok vond de dood. De auto van de heer W. liep behoorlijke schade op. LEUSDEN - Evenals in voorgaande jaren verzoekt de afdeling Plantsoenen Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos en Marnix Kreljns. Redaktle-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c., tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fieseler, Llndenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knljff-Mall, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons ksntoor, Rozendeallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is ©en uitgave van de BDU-Krantencombinatle, Postbus 67 te Bar- neveld. van de Dienst Gemeentewerken u ook deze zomer weer te melden wanneer u meent in uw tuin bacterievuur aan te treffen. Deze planteziekte, die vooral voorkomt bij cotone-aster, vuurdoorn, lijsterbes en meidoorn wordt geken merkt door verschrompelde jonge vruchtjes en aan verdorde bladeren aan de uiteinden van de takken en aan kan- kerplekken op de stam en de takken. Zieke planten worden gratis ge snoeid of gerooid door medewerkers van de afdeling Plantsoenen. Gezien het besmettelijke karakter van deze ziekte - de ziekte kan via besmet tuingereedschap gemakkelijk op an dere planten worden overgebracht - verdient het aanbeveling voor deze werkzaamheden de afdeling Plantsoe nen in te schakelen. Deze afdeling is gehuisvest in het gebouw van de Dienst Gemeentewerken, Zwarteweg 18 en telefonisch bereikbaar onder nummer 41297, toestel 229 /'T „Hij heeft net gehoord, dat het voetballen uitgevonden is." LEUSDEN - Onder de wilgen heerst al geruime tijd een agres sieve, veelal fatale ziekte die water merkziekte wordt genoemd. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een schimmel die eerst de takken in de kroon doet afsterven en in een later stadium de hele boom te gronde kan doen gaan. Sinds enige tijd hebben ook een aantal wilgen langs de Bavoortseweg in de wijk Rossenberg onder deze ziekte te lijden. Omdat deze bomen besmet tingsgevaar opleveren voor de nog ge zonde wilgen in de omgeving zullen ze binnenkort worden gekapt in de ko mende winter door andere bomen - b.v. essen - worden vervangen Getracht zal worden enkele zieke wilgen aan de kant van de sloot langs LEUSDEN/CENTRUM - Op 15 juni hebben wij u verteld over korte cruises vanuit Rotterdam als een al ternatieve (en tegenwoordig voor bijna iedereen mogelijk) wijze van vakantiebestending. Dezer dagen verscheen een 24 pagina's telllende brochure met de voor de a.s. winter geplande vaarvakanties van de Fred Olsen Lines. In de periode van 13 oktober t/m 10 mei volgend jaar on derhoudt deze Noorse rederij, als enige in een speciale cruisedienst, met het speciaal voor dit doel inge richte m.s. Black Prince voor de 9e maal vanuit de Maasstad een vaste verbinding met het zonnige Zuiden. Er zijn 25 afvaarten voorzien en leuk meegenomen voor de Nederlandse passagiers is, dat door de devaluatie van de Noorse kroon, de tarieven van het vorige seizoen ook gelden voor 1978-1979. Een 13 dagen durende volledig verzorgde vaarvakantie kost - afhankelijk van de gewenste hutaccomondatie - tussen de f 1530,-- en 4780,-- De Marokkaanse stad Casablance is als aanloophaven vervangen door Tanger. Andere grote toeristische trek pleisters als Funchal op Madeira, Santa Cruz de Tenerife en Las Palmas op Gran Canaria bleven in het programma gehandhaafd. Extra aanloophavens tij dens enkele cruises zijn Lissabon (4x), Gilbraltar(5x) en Lanzarote (1 x). Zij, die een langere vakantie prefereren, kun nen een cruise voor een periode van veertien dagen (of een veelvoud daar van) in een van de tussen havens on derbreken Deze „overwinteraars" kunnen hun auto eventueel meene men. Een aantal van de reizen in het komende seizoen vaart de Black Prince als „thema-cruise". Op 10 november is de afvaart van de „show-boat-cruise" en op reis van 8 t/m 17 december zijn de nostalgische Golden Twenties het thema. De Kerstcruise (plus de jaarwis seling op zeel) begint op 22 december en de „gastronomische vaarvakantie" op 5 januari 1979. Het lijstje besluit met de carnavalscruise, die op 2 maart vol gend jaar vanuit Rotterdam zee kiest Vanzelfsprekend heeft Fred Olsen het goede van de vorige jaren gehand haafd, zoals het Noorse zeemanschap, de dito gastvrijheid, het inmiddels be roemde Noorse „koldtbord", de Noorse kapitein en staf, de vaak bekroonde het terrein van Lisidunahof te behouden door er knotwilgen van te maken. Vaak lukt het nog niet al te zeer aangetaste exemplaren in leven te houden door ze drastisch te knotten. Oostenrijkse chef-kok, het Poolse scheepsorkest, de Nederlandse en tertrainer met de Engelse voor- en Duit se achternaam Bill Speckmann, de twee Nederlandse hostessen en het veelgeprezen Portugese bedienend personeel Tijdens elke reis treden weer bekende artiesten op, zoals Berul Johnson, the Shepards, de Helen Le- clercq Dancers, Monique Davy, Ernst Herbert Groh, Hardy, de Blue Diamonds, Oscar Harris, Mieke Tel- kamp. Alan and Pamela, Heddy Lester, Louise de Montal, de Twee Pinten, Anita and the Robertos. Peter Oran, Donna Lynton, Conny Vink, Joe Bourne, Mizzy Smeekens en Herman Houtman, Suzanne Klee, John Raver, Hanny van de Rekels, Cyntia Clay, Los Rangeros en Phoa. Een cruise is in feite niet te beschrijven. Er wordt wel eens beweerd, dat je tenminste éénmaal in je leven Campari moet hebben gedronken of Napels hebben gezien. Dat geldt ook voor een vaarvakantie. Daar kun je pas meepraten, als je hebt behoort tot de passagiers van een cruise-schip Wel eens komkommers van anderhalve meter lang gezien? Ze zijn te vinden bij een tuinder in De Lier: Labu-komkommers met een lengte van 1,50 tot 1,70 meter. De Labu is een komkommerachtig gewas, dat in tropisch Afrika veel wordt geteeld. Tuinder W A. M. Kouwenhoven uit De Lier, een liefhebber van bijzonder teelten, had van een zwager van hem Labu-zaad uit Mali toegezonden gekregen. Nu hangen de kolossale vruchten, die 7 tot 9 kg per stuk wegen, te pronken in zijn kas. Het vruchtvlees van de Labu is binnenin wattig; tegen de schil aan ligt een laag kokos- nootachtig vruchtvlees, dat een komkommersmaak heeft. De rijpe vruchten brengt tuinder Kouwenhoven met twee stuks op een pallet naar de veiling, waar de handel er graag 15,- per stuk en ook nog wel voor over heeft. LEUSDEN - Bij de bestrijding van ongedierte dient een onder- scheld te worden gemaakt tussen ongedierte dat gevaar oplevert voor de volksgezondheid en/of het milieu en ongedierte dat in meer of mindere mate hinder ver oorzaakt. Tot de eerste categorie behoort de bruine rat - overbren ger van onder meer de ziekte van Weil - en de bisamrat- vooral ge vaarlijk doordat hij zee- en ri vierdijken ondermijnt. Zoals in nagenoeg alle gemeenten van Nederland vindt ook in Leusden de actieve bestrijding van ratten plaats door en op kosten van de gemeente. Zodra men dus ratten ziet, kan dit bij de gemeente wor den gemeld, waarna de Dienst Gemeentewerken ter plaatse een onderzoek Instelt en tot bestrij ding overgaat. Bij de tweede categorie - hinder lijk ongedierte - treedt de gemeente niet zelf aktief bestrijdend op, maar geeft wel advies over de wijze waar op men van de overlast kan worden bevrijd Dit advies kan uit de volgen de onderdelen bestaan: - Bepaling van het soort onge dierte. Indien men hinder ondervindt van ongedierte, maar niet weet om wat voor soort het gaat, kan men hierover advies vragen bij de Dienst Gemeentewerken Weet men het ook daar niet, dan wordt een mon ster voor onderzoek opgezonden naar de Afdeling Bestrijding van Ongedierte te Wageningen. Dit is een afdeling van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, Hoofdin spectie Milieuhygiëne. - Advies over het toe te passen be strijdingsmiddel en de wijze waarop dit moet worden gebruikt: Veelal wordt daarbij ook meegedeeld in hoeverre het betreffende ongedierte nuttig of schadelijk is voor het milieu. - Informatie over de plaatsen waar bestrijdingsmiddelen verkrijgbaar zijn, dan wel welke bedrijven tegen betaling de bestrijding willen uit voeren. Zoals hierboven reeds ge steld neemt de gemeente dus niet zelf de bestrijding van hinderlijk on gedierte ter hand Mocht een advies van de Dienst Gemeentewerken niet tot het ge wenste resultaat leiden, dan kan men zich natuurlijk opnieuw tot de gemeente wenden; zonodig wordt hierbij ook de al hierboven genoem de afdeling Bestrijding van Onge dierte ingeschakeld Tot slot nog een enkel woord over de bestrijding van wespen, waarvan in dit jaargetijde nogal eens hinder wordt ondervonden. Het staat buiten kijf dat wespen bijzonder veel hinder kunnen opleveren, zeker als er zich een nest in of bij het huis bevindt. Toch is het ook goed te weten dat wespen een nuttige rol in ons milieu vervullen, o a door het doden van grote aantallen vliegen. In deze tijd, waarine en zorgvuldig beheer van ons milieu een eerste vereiste is, dient zo'n aspect niet uit het oog te worden verloren. De Dienst Gemeentewerken rekent het tot zijn taak bij de advisering ook daaraan aandacht te schenken, op dat men geen verdelgingsmiddelen gaat gebruiken als dat niet strikt noodzakelijk is.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3