-Qrrit van Loenen 40 jaar bij de CHV-Leusden POLITIE René Peters zal niet gauw zijn boekje trekken AN JONGSTE BEDIENDE TOT DIREKTEUR Controleur Vogelwet ziet meer in een vermanend woord der Krant - plaatselijk nieuws INBRAAK Op woensdag 2 augustus jongste den werd er een inbraak gepleegd Lisidunahof Er werd een hoeveelhe geld van enkele verpleegkundigen or vreemd. De politie is bezig met het o derzoek. DOORGEREDEN Bij het Burgemeester Buiningpa aan de Bavoortseweg ram: woensdag 5 augustus een automobii met zijn wagen een geparkeerde aut Hoewel daarbij aan de geparkeer: auto schade ontstond, reed de betro ken automobilist door. Het kenteke nummer van zijn auto werd echter noteerd, zodat de politie hem vrij g makkelijk kon achterhalen. HOND AANGEREDEN Eveneens op 5 augustus werd er de Asschatterweg een hond door e auto aangereden De hond moet daa' letsel hebben opgelopen, maar k: door de automobilist en enkele behut zame voorbijgangers niet meer achte haald worden. Aan de auto onsto lichte schade. CAMERA UIT AUTO GESTOLE Uit een auto, die geparkeerd stond: een restaurant Alberts Corner we zondag 6 augustus een fotocame ontvreemd. De politie is de vermoed! lijke dader op het spoor. DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 want na tweeënhalf jaar stapte hij uit de branche. Niet uit eigen wil, maar om zijn moeder te plezieren. Die had verno men. dat praktisch naast de deur en met name bij de Coöperatie een jongste be diende werd gevraagd. Dicht bij huis, niet meer dat gesjouw door weer en wind met een zwaarbeladen transport fiets en als nette'' baan op kantoor al licht beter betaald. Dat laatste viel ech ter ontzettend tegen. Gerrit's eerste loon bedroeg - het was inmiddels 1938 geworden - 15,-- per maand De weg terug was echter afgesloten Jongste bediende Van Loenen begon wat aan het kantoorleven te wennen, mede in de hand gewerkt door een loonsverhoging 5,— per maan0 extra in het handje) van ruim 30%. Helemaal plezier in het werk kreeg hij pas toen de vertegen woordiger van de CHV opgeroepen werd voor militaire dienst. Overdag op kantoor en 's avond letterlijk en figuurlijk de boer op Inmiddels was de oorlog van 1940-1945 uitgebroken en krachtvoer voor het vee werd schaars en duur. Om het bedrijf goed gaande te houden liet de CHV een grasdrogerij bouwen Die kwam in 1941 in bedrijf en Gerrit van Loenen maakte opnieuw promotie: Hij werd bedrijfsleider. Tijdens een ..stu diereis" van twee dagen naar een ge lijksoortige onderneming in Zuid Hol land leerde hij met nieuwe aanwinst om te gaan. Het grootste bezwaar was de de benodigde hitte die alleen door een loonsverhoging wat dragelijker werd. De oorlog ging voorbij en de grasd rogerij werd opgeheven toen die niet meer lonend was geworden omdat er weer voldoende krachtvoer aange voerd werd De vrije tijd van de daar door ex-bedrijfleider werd opgevuld als hulpboekhouder Op 1 juli 1947 eindig de een reeds langlopend meningsver schil tussen de toenmalige zaakvoerder G E van Maanen (de titel van zaak voerder werd later omgezet in die van directeur) en de boekhouder met het vertrek van laatstgenoemde en u kunt wellicht reeds raden, Gerrit van Loenen werd de nieuwe administrateur, nadat zijn taak in de buitendienst was overge nomen door een full-time vertegen woordiger Gevolg van een en ander was, dat Gerrit weer naar de school banken moest. Boekhoudkundige han digheid deed hij via avondonderwijs en terloops - ondanks zijn drukke werk in het bedrijf - volgde hij de cursus, die tot het zaakvoerders diploma zou leiden. VAN LOENEN DIRECTEUR De reeds eerder in dit verhaal ge noemde Van Maanen was tevens di recteur van een overslagbedrijf in Amersfoort, dat meer en meer zijn volle aandacht vergde. Toen hij aanstalten maakte om zijn Leusdense functie na pakweg 25 jaar op te geven, kwam hij vanzelfsprekend de heer Van Loenen in aanmerking voor de opvolging. Hij was dan ook een van de drie kandidaten op de lijst van aanbeveling, waaruit het be stuur van de coöperatie de nieuwe di recteur zou kiezen. Tot de voorgedra genen behoorde eveneens de heer WA. van Zandbrink. tegenwoordig o.m. wethouder van Leusden en toen kans hebber als zoon van de Achterveldse CHV-directeur. Om aan lang verhaal wat korter te maken: Gerrit van Loenen werd in augustus 1948 het opperhoofd van de CHV Leusden. ondanks de af name van het aantal boeren (dus CHV Leusden. Ondanks -klanten) in Leus den en omgeving ging de omzet van de coöperatie flink omhoog. Er moest steeds efficiënter worden gewerkt en de CHV paste zich regelamtig aan bij de wensen van de afnemers. De handel" bestaat tegenwoordig hoofdzakelijk uit veevoeder, kunstmest, vloeibare en vaste brandstoffen (o.m. ruim honderd ton steenkool per jaar!), landbouw gereedschap, bestrijdingsmiddelen, enz. Met 12 man wordt het bedrijf ge rund. In de stroomversnelling van de diver se promoties heeft de heer Van Loenen zijn verkering met Dime, de dochter van aannemer Knoppers aan de Arn- hemseweg te Leusden-Z, tot een hu welijk kunnen brengen. De doorslag gaf vooral het besluit van het CHV-bestuur om tegenover het bedrijfpand voor de directeur een dienstwoning te bouwen. Aannemer Knoppers wilde persé op de steigers voor zijn dochter en was duide lijk de laagste van de inschrijvers op het project. Hij kreeg de opdracht en het resultaat kunt u zien op nummer 133 aan de Hamersveldseweg. In april 1949 werd werd getrouwd en drie jaar later werd het huwelijk bekroond met de ge boorte van zoon Jan. Evenmin als Ger rit de voetstappen van zijn vader volg de. koos jonge Jan hetzelfde beroep als zijn oude heer. Hij staat bij Philips op de loonlijst. Een verstandig besluit, want het was (en is!) hard en langdurig wer ken bij de coöperatie. Mevrouw Van Loenen heeft wel eens gedacht, dat haar man meer met de zaak getrouwd was dan met haar. Iedere dag is ,,de Baas" al vóór 7.00 uur op het werk, dat hij pas 17.00 uur weer verlaat. Eén dag in de 30 jaar van zijn directeurschap mocht (of beter gezegd: moest!) hij pas om 8.00 uur verschijnen en dat was op 11 juli j.l. Het gehele personeel stond opgesteld in het directiekantoor om hem te feliciteren met zijn jubileum Bloemen en een prachtige toespraak kwamen in de plaats van het gebruike lijke ..goede morgen" en op de direc- tiestoel zat een namaak-Van Loenen met in zijn hand de navolgende bood schap:.,Vandaag neem ik de zaker waar Ga maar naar huis en wacht wa* er verder nog komt". De heer Van Loe nen ging inderdaad naar huis. Wat kor hij anders na de ..machtovername' Rond 10.00 uur kregen hij en zijn vrouw bezoek van het voltallige besuur van dt CHV, terwijl de complete raad van toe zicht eveneens de voordeur bin nenglipte Uiteraard was het tienkop pige gezelschap niet alleen met mooie woorden gekomen. De Van Loenen'? werde verrast met een volledig ver zorgde vliegvakantie van twee weken; langer gingen zij voordien ook niet var huis) aan de Oostenrijkse Wörthersee Die gaat - gelukkig buiten de actie-ra dius van de stakende Italiaanse er Franse luchtverkeerregelaars - op 2< augustus a.s. beginnen. Bloemen voo- mevrouw Van Loenen, 's avonds eer serenade van de harmonie Lisiduna er morgenmiddag een feestelijke receptie completeren de erkentelijkheid voer hetgeen in de afgelopen veertig jaar i: geschied LEVENSLANG Gerrit van Loenen zal niet terl eeuwige dagen zijn beste krachte: kunnen wijden aan „zijn" CHV. Zij-,' oorspronkelijk op 65 jaar bepaaldt pensioensleeftijd is bij algemet maatregel van bestuur tot 61 teruj gebracht. Dat wil zeggen dat hij ove vier jaar aan zijn welverdiende rut gaat beginnen. Uit een eerlijk anl woord op een enerzijds gestelde on deugende vraag, blijkt evenwel, dl Gerrit van Loenen beslist geen bt zwaar zal hebben tegen een eerdt vetrek. Hij voelt zich kerngezond e heeft hobby's genoeg om zich goe( bezig te houden. Als je de uren va zijn veertig CHV-jaren wat „n<x maler" verdeelt, kunnen met gem» wel tien jaar meer worden gevuld a met de toezegging, dat hij en zij betere helft hun gehele verdere leve in de dienstwoning (die een ze» confortabele bungalow is) moge; blijven wone, is „levenslang" beslis geen straf! LEUSDEN&CENTRUM - „Op 11 juli 1978 was de heer G. Van Loenen 40 jaar aan de Coöperatieve Handels Vereniging Leusden verbonden. Hiervan heeft hij de vereniging 30 jaar als directeur gediend". Deze woorden vormen de tekst van de uit nodigingskaart voor de viering van dat jubileum op vrijdag 11 augustus a.s. (dus morgen!) van 14,30 tot 16,-- uur in „De Mof" aan de Arnhemse- weg. Op die receptie komen wij de volgende week nog terug. Wie de heer G. van Loenen is, hoe hij van jongste bediende opklom tot direc teur, wat hij gedaan heeft en nu nog doet, leest u vandaag. Met enige moeite kwam dit verhaal op papier en van het „feestvarken" hoefde dat ook niet zo nodig. Wie hem kent, weet hoe bescheiden hij is, maar van de andere kant is niet iedere direc teur in zijn onderneming als jongste bediende begonnen. Gerrit van Loenen is in 1921 geboren in de boerderij „De Zuidwind". het eerste gebouw rechts aan de hamers veldseweg net over de spoorlijn. Vader Jan van Loenen en zijn echtgenote hadden een groot gezin (9 zoons en 5 dochters) en daarom moest op het boerenbedrijf altijd en door iedereen hard worden gewerkt Gerrit zag in die richting zijn levensdoel niet zitten. Hij had geen hekel aan werken, o nee. maar een vrije vogel als hij voelde er niets voor een langs vaste lijnen lopend gebonden leven. Deze vrijbuiter had zichzelf toen al beloofd, dat hij later zo ver mogelijk van de Hamersveldseweg de wereld in zou trekken Van dat voor nemen kwam achteraf niets terecht Na de lagere school (aan de Leusdense Schoolsteeg onder meester Reinsma) moest Gerrit aan het werk om zijn aandeel te leveren in het gezins inkomen. Verder studeren vond hij maar niets Veel liever wilde hij bakker worden, net als een oom, die een han dige jongen kon gebruiken, kwamen echter altijd te laat Hij woonde te ver buiten het dorp en als de krant daar tenslotte (soms pas de volgende dag) was bezorgd, bleek dat in de vacature inmiddels was voorzien. Via-via kwam hij op een goede dag te weten, dat kruidenier Hoetmer te Woudenberg iemand zocht voor het opnemen en af leveren van bestellingen in de buiten wijken. Een mandfiets stond ter be schikking en zo kwam Gerrit in eht kruideniers vak terecht. Lekker de hele dag buiten en aan het einde van de lange werkweek had hij bovendien 7.50 verdiend. BIJ DE CHV Collega van Albert Heyn of Dick van den Broek is hij evenwel niet geworden. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Wanneer de men sen horen dat je als controleur van de Vogelwet onbezoldigd op sporingsambtenaar bent, dan denken ze meteen dat je alsmaar bonnen uitschrijft. Maar zo is het helemaal niet. Je bent wel opspo ringsambtenaar, maar als ik iets zie dat niet mag, dan ga ik veel liever met de overtreder een praatje maken, dan dat je nu me teen proces verbaal opmaakt. Je hebt er veel meer aan om iemand uit te leggen, waarom iets niel mag. Corrigerend optreden, dat vind ik belangrijk". Aldus René Peters, sedert enkele maanden de enige controleur van de Vogelwet in Leusden. Volgens zijn identiteitsbewijs, dat is afgege ven door de staatssecretaris van CRM Wallis de Vries, is hij con troleur van de Vogelwet 1936 En dat jaartal slaat dan op de publikatie van de wet in de Staatscourant, waarmee deze van kracht werd Overigens zijn er sedert 1936 wel een aantal wijzigingen in aange bracht. Hij deed een examen om in het bezit van het papiertje te komen en dat kostte hem zo n anderhalf jaar studie. René: ..Het is natuurlijk niet alleen een kwestie van een beetje naar vogeltjes gaan zitten kij ken Kennis van vogels is belangrijk, maar je moet bijvoorbeeld ook leren hoe je een proces verbaal moet op stellen. En kennis van het wetboek van Strafrecht en Strafvordering heb je ook nodig BALDADIGHEID Gewapend met al die wetenschap kan René Peters, die uit liefde voor de natuur hieraan begonnen is. nu op pad.-'Soms alleen, soms met een van zijn collega's uit Amersfoort gaat hij het veld in om te kijken of de Vogelwet niet overtreden wordt. Wat hij zoal tegenkomt? René Peters: ..Van alles. Bijvoorbeeld nogal eens wat jeugd, die uit baldadigheid vo gels het leven zuur maakt Er wordt nogal eens op vogels geschoten met buksen en katapulten. Eenden vangen met een stukje brood aan een hengel is ook een in Leusden nogal veel beoefende sport Verder gaan er kinderen met een bootje in de vijvers en de kreekjes en slaan met hun peddels eendenesten uit elkaar En wat je soms ook in de krant leest: dat er eenden helemaal kaal geplukt worden". Het is duidelijk dat dat volgens een wet die vogels beschermt alle maal niet mag Maar René Peters, die bevoegd is om in heel Nederland op te treden, heeft ook minder duidelijke zaken te signaleren Zoals beschermde vogels, die in volières zitten; dode vogels die met een ver gunning naar de preparateur moe ten; er op toezien dat het zoeken naar kievitseieren volgens de regels geschiedt en noem het maar op. Vaak wordt de hulp van René Peters ingeroepen door particulie ren of door de politie Men heeft iets gesignaleerd waarbij een vogel be trokken is. en Peters wordt ge vraagd om te kijken, of het allemaal wel in de haak is René: ..Ik kan wel zeggen dat de samenwerking met de politie uitstekend is. Zij vragen mij om advies wanneer het op mijn ter rein ligt en als ik met een moeilijk geval zit, dan kan ik op hen een be roep doen". Maar René Peters wil nog eens benadrukken, dat het uitschrijven van een proces verbaal niet zijn eerste zorg is. René: ..Ik ben dit werk gaan doen omdat ik een na- tuur-mensben Ik hou van de natuur en daarom vind ik het niet leuk als ik zie, hoe onzachtzinnig sommige mensen met vogels omgaan. Als ik bijvoorbeeld jongens bezig zie met het vernielen van nesten en zo, dan vraag ik me wel eens af. waar dat naar toe moet. Maar ik denk dat je er op zo'n moment veel meer aan hebt om met die jongens een praatje te maken. Uitleggen dat vogels ook recht op leven hebben, dat ze moe ten kunnen broeden En dat het daarom van belang is dat ze de eie ren terugleggen Het is soms wel eens moeilijk, maar ik doe het toch maar". POSITIEVE DINGEN Komt hij soms geen mensen te gen, die hem adviseren zich maar met zijn eigen zaken te bemoeien? René Peters ..Natuurlijk komt dat voor D'r zijn mensen die niet naar je willen luisteren Maar vaak ook slaag je er toch wel in om ze aan het verstand te brengen dat ze niet moeten doen, waar ze mee bezig zijn". René Peters, die in zijn dagelijks werk ook veel met dieren te maken heeft, ziet overigens ook positieve dingen in Leusden, wanneer het om de vogelstand gaat. ,,Ze begonnen met de werkzaamheden in de Tweede Fase midden in de broedtijd van de vogels. Ik hield mijn hart vast. want ik zag die grote buldozers al over de nesten van kieviten en an dere vogels heen gaan. Ik heb er toen zelf een aantal verplaatst en later zag ik dat een aantal van de mensen in de bouw er ook rekening mee hield. Ze verplaatsten ze of zetten er een paaltje voor, zodat er niet meteen iets zwaars overheen zou gaan Dat vond ik heel positief', aldus de onbezoldigd opsporings ambtenaar Blij is hij ook met het vele groen in de Leusdense wijken. Dat geeft veel vogels de gelegenheid om te nes telen en daardoor is Leusden rijk aan vogels René Peters: ,,Er zitten hier toch nogal wat bijzondere soorten Vogels die je lang niet overal meer aantreft. Ik zal niet pre cies de plekjes zeggen, maar bij voorbeeld langs de Liniedijk. daar zitten zoveel prachtige vogels... René Peters vindt dat die prach tige vogelstand de moeite van het beschermen waard is Daarom hebben we die vogelwet Die moet nageleefd worden en daarvoor is controle nodig Dat is wat ik doe en ik doe het beslist niet met groot ge weld". aldus René Peters.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 4