vastgelopen Gesprekken over Antilopen weer spoedig in de wei 19 AUCjUStUS 19TS J. Tijmensen benoemd tot ere-voorzitter van Raad van Toezicht Coöp. Achterveld Coöperatie Achterveld doet het goed Vóórdat u uw keukenkeus maakt Leusder Krant - Achtervelds nieuws DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 ACHTERVELD - Donderdag 3 augustus werd in Ons Gebouw de {aarvergadering gehouden van de Coöperatieve Landbouwvereniging Achterveld en Omstreken. Deze vrij druk bezochte vergadering werd door de voorzitter de heer Zandber gen geopend. In zi|n openingswoord stelde de voorzitter dat er dit jaar mogelijk belangrijke beslissingen genomen kunnen worden die bepa lend zijn voor de verdere toekomst. Ook stond de voorzitter in zijn openingswoord stil bij de risico's die de boerenbedrijven lopen en de moeilijkheden van de bedrijfsop volging. „Maar," zei hij, „het gaat in deze regio nog zo slecht niet verge leken bij andere delen van het land vooral In het zuiden." De omzet was voor 1978 nu reeds met 10% gestegen. Wil de toekomst van de Coöperatie verzekerd blijven en wil men de leden voor 100% van dienst blijven dan zal er moeten worden geïnvesteerd of er zal een samen werking moeten komen met anderen. In verband daarmede waren er vorig jaar besprekingen geweest tussen diverse Coöperaties. Achterveld zag wel voor delen in een samenwerking omdat er dan alleen al een besparing kon worden gedaan van ongeveer 2 miljoen gulden op het personeel dat door een natuurlij ke weg kon afvloeien. Hoewel men vol komen begrip had voor elkanders pro blemen waren deze gesprekken toch vastgelopen. De voorzitter deelde me de dat er zowel van de zijde van het bestuur als van de zijde van de directie nog geen enkel concreet plan is vast gesteld. Van die zijde zullen er alleen maar suggesties komen. Mocht er eventueel tot samenwerking worden overgegaan zullen de smederij en de Welkoopwinkel, die als een rode draad door het bedrijf loopt, zeker in Achter veld behouden moeten blijven. Het ligt in de bedoeling om in het komende na jaar een aantal buurtvergaderingen te houden. Tijdens deze vergaderingen kan gesproken worden over de uitbrei ding van het bestaande en de handha ving van de zelfstandigheid danwel een samenwerking met andere organisa ties. Met accountant van de landbouw vereniging wordt bestudeerd wat de beste oplossing zal zijn. Na voorlezing van het jaarverslag, bleek dat 1977 een bevredigend jaar was geweest, met uitzondering van de rundveehouderij zijn de vooruitzichten voor dit jaar wel wat somberder. Een mede-oorzaak hiervan is de sterke uit breiding van de varkens en pluimvee houderij. De geldomzet bedroeg 8 941.545.- terwijl de omzet in kilog ramman 20.032 ton was. De leden werd voorgesteld hen 1% terug te betalen waarvan een 'h% in contanten en een >/-% op de ledenrekening. Het res terende gedeelte zal dan van het over schot toegevoegd worden aan de al gemene reserve. De geldomzet be treffende de voerartikelen bedroeg 7.627 900,- en de omzet in kilogram men 13.995 ton, hetgeen een stijging was van 3'/:% tegenover 1976. Hier van was 11.733 ton in bulk. De stichting CLO controle plaatste de voerders van de vereniging in klasse I, waaruit blijkt dat de mengvoeders aan de kwali- De in aanbouw zijnde Welkoopwinkel zal in november gereed zijn teitseisen voldoen. Na de voeders werd de grootste omzet geboekt met de kunstmeststoffen 500.400,-, de ruw- voeders 426.440 en de vloeibare brandstoffen 149.700. WELKOOPWINKEL Daar veel leden hun landbouw werktuigen en overige bedrijfsbeno- digdheden bij hun eigen smederij en winkel kopen hebben de smederij en de winkel aan de gestelde verwachtingen voldaan. De omzet was exclusief de BTW 1.974.200. Uit de exploitatie is een post van 20.000,- gereserveerd als aanloopkosten voor het bouwen van een nieuwe Welkoopwinkel. De bouw hiervan is reeds in volle gang en ge hoopt wordt de nieuwe winkel in no vember van dit jaar te kunnen openen. Mede hierdoor is de winst, die in 1976 59.400 bedroeg, in 1977 ƒ27.100 voor de smederij en winkel. Nadat nog enige toelichting was gegeven over de balans- en resultatenrekening en hier over ook nog enkele vragen waren ge steld werd overgegaan tot de be stuursverkiezing. Aftredend was de tweede voorzitter de heer G H. v. d. Hengel, die herkiesbaar was. Van de 151 stemmen kreeg de heer v. d. Hen gel er 139 zodat er slechts 12 naar de tegenkandidaat gingen. Ook moest er een nieuw lid gekozen worden voor de Raad van Toezicht. De voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer J. Tijmensen was volgens de sta tuten niet meer herkiesbaar Twee kan didaten hadden zich beschikbaar ge steld, J. Kooloos Czn. en J. Wouters. De heer Kooloos werd met 98 stemmen gekozen, zijn tegenkandidaat kreeg er 53. Door de veevoedervoorlichter de heer M. W. v. d. Neut werd een diaserie getoond over diverse bedrijven in de omgeving en over de excursie die een aantal leden naar Duitsland had ge maakt. Deze diaserie was zeer interes sant. J. TIJMENSEN Tot slot van de avond werd de afge treden voorzitter van de Raad van Toe zicht de heer J. Tijmensen voor het voetlicht geroepen Op 11 december 1951 was de heer Tijmensen in het be stuur gekozen en vanaf 14 januari 1965 was hij hiervan voorzitter geweest. De voorzitter van de Coöperatie, de heer Zandbergen dankte de heer Tijmensen voor al zijn werk en inzet in de 27 jaar dat hij deel had uitgemaakt van dat be stuur. Hij had een stempel gedrukt op de Coöperatie en was een man die de waarheid durfde te zeggen doch ook met zijn opmerkingen en aanmerkingen opbouwende kritiek leverde. De ge sproken woorden gingen vergezeld van een geschenk bestaande uit een stoel. Ook de directeur, de heer A. W. van Zandbrink, sprak de heer Tijmensen toe. Deze stond even stil bij de levens loop van de scheidende voorzitter. In 1939 begon Tijmensen als lid van de financiële commissie van de zuwv fabriek Achterveld Ongeveer nege. jaar later werd hij hiervan cccrctaric^ Toen in 1955 Achterveld een fusie aan ging met Concordia werd hij van de laatste bestuurslid. Dit bleef ook zo bij de fusie met Vecomi. Van de Fok- en Controlevereniging is hij sedert 1943 secretaris/penningmeester. Zo ging de heer Van Zandbrink nog even door. Sinds 1945 secretaris van de A.B.T.B. Functies bij de Coöperatie en de bank- secretaris van de Bond van Var- kensfokverenigingen, bestuurslid Re gionaal Orgaan, bestuurslid Neder landse Rundvee. Stamboek, bestuurs lid CUVA, tweede voorzitter van de Bond van Rundvee Fokverenigingen en lid van de Aankoopcommissie KI Gel derland. ,,Een profiel schetsen van een man zoals u." aldus de heer Van Zandbrink, ..is niet moeilijk. U bent een organisa tieman met kenmerkende eigenschap pen, vakmanschap op veel terreinen, een zakelijk, helder en scherp inzicht. U kon zich verdiepen in de problemen die u werden voorgelegd Uw nauwgezet heid, uw oprechte eerlijkheid en men selijkheid dwingt ons allemaal respect af." De heer Van Zandbrink overhan digde de heer Tijmensen een boeket rozen voor zijn echtgenote met dank voor al hetgeen zij voor hem gedaan heeft in zijn werk en voor de vele uren dat zij hem in verband met zijn werk heeft moeten missen. In zijn dankwoord stond de heer Tij mensen stil bij het verleden, het heden en de toekomst. Voor wat betreft de toekomst zei hij dat men samen steeds zal moeten bijsturen, om zo op een re delijke wijze de belangen van de leden zal kunnen blijven behartigen. Hierna werd de heer Tijmensen benoemd tot ere-voorzitter van de Raad van Toe zicht. Daar er van de rondvraag geen gebruik werd gemaakt werd de verga dering rond het middernachtelijk uur gesloten. ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie WOORDEN EN DADEN Normaal heeft ieder zijn taak, hetzij in betrekking, huishouden of studie. Daarnaast moet er ontspanning zijn en maken wij tijd vrij om te lezen. Boek en dagblad, week- en maandbladen, Leusderkrant, Koerier, Present e.d., duizend woorden, geschreven met de bedoeling dat wij deze ook lezen. Goed, wanneer het dan maar niet langdradig is. In de Lèusderkrant werd eens ge klaagd omtrent de geringe respons van burgerij t.o.v. C.M.L. maar wie heeft tijd om ellelange verhalen en verslagen te lezen. Wij krijgen teveel leesvoer en moeten dus een keus maken Wij wo nen in een fijn dorp in een mooie omge ving. Een dorp dat dankzij het werk van bekwame architekten en een advies bureau voor ruimtelijke ordening en verkeersaangelegenheden alsmede van bekwame ambtenaren voor groenvoorziening steeds groter en mooier wordt. Betreurenswaardig is nog steeds dat door de zo geroemde inspraak het oorspronkelijk schitteren de Biezenkamp-plan niet verwezenlijkt kan worden. Hopelijk wordt nu snel begonnen met de uitvoering van het 2e plan met als thema nu geen woorden maar daden. Ook heeft men eens in de Leusderkrant kunnen lezen dat de Zwarteweg en Hamersveldseweg voor vrachtverkeer was afgesloten tussen Olmenlaan en Centrumweg, alsook dat brandweer kazerne en autoreparatiebedrijf buiten het 2e faseplan gehouden worden. Toch weer positieve ontwikkelingen dankzij de inspraak. Waar wij echter wel meer over zouden willen lezen is om trent de verplaatsing van de aan de Hamersveldseweg ten zuiden van de Noorderinslag gelegen meelfabriek en het expeditiebedrijf. Hoe is het toch mogelijk om rondom dergelijke bedrij ven woonhuizen en bungalows te bou- wen. Die 2 verstaan elkaar niet. Of de huizen hadden niet gebouwd moeten worden of die bedrijven hadden al jaren terug verplaatst moeten worden. Hope- I 'ijk lezen wij hierover binnenkort iets positiefs. Zoals het nu is kunnen wij het vergelijken met het blad van de keukentafel dat wij netjes schoonma ken en oppoetsen maar de kliek van het gebroken ei laten liggen. P. A. Waals, Hamersveldseweg 50d, tel. 41361. I ENERGIE Kerncentrale ja of nee. Zondagmid dag kon men het via de radio weer ho ren, „moeten er nu wel of niet kern centrales worden gebouwd". Er kan energie worden opgewekt door gebruik Ie maken van zon, wind, gas, olie en kolen maar dat blijkt voor de toekomst enerzijds onvoldoende en anderzijds milieuvervuilend. Dus moeten er an dere bronnen worden aangeboord. Dan maar kernenergie zegt de een waarop de ander weer nee zegt i.v.m. de ge weldige gevaren die er aan kleven als ook de mogelijkheid dat over enige tijd iedere schooljongen een kernbom pro duceert. Waarom maken wij geen ge bruik van de enorme krachten op te roepen door het getijenverschil van on ze Noordzee en deze in voor ons broodnodige energie omgezet. Waar om horen of lezen wij daar niets over. Het lijkt onwaarschijnlijk dat wij in deze tijd van computers en ruimtevaart geen kans zouden zien van de gratis voor handen, niet vervuilende krachtsbron bij eb en vloed van onze Noordzee ge bruik te maken. Of is het zo dat dit op zettelijk wordt tegengehouden. P. A. Waals Hamersveldseweg 50d tel. 41361. TOEKOMSTPLANNEN TREECKSANGH Hoewel de meeste aktiviteiten van de verenigingen in verband met de zomer vakantie stil liggen, zijn de besturen reeds bezig zich te beraden over de plannen voor het komende najaar en winterseizoen. Zo ook het bestuur van het gemengd Toonkunstkoor Treecksangh. Dit koor dat nu ruim 2 V2 jaar bestaat, is reeds in Leusden en omgeving verscheidene malen in het openbaar opgetreden. De meeste bekendheid heeft aan dit koor wel gegeven het concert in oktober 1977 in de Markuskerk te Leusden, waar toen werd uitgevoerd het Re quiem van Gabriël Fauré, een buiten gewoon mooi en indrukwekkend werk geschreven voor soli, koor en orkest. Dit werk kwam onder de bekwame lei ding van de dirigent Jan van Spaendonck uitstekend tot zijn recht en het publiek was over de uitvoering zeer enthousiast. In verband met het in 1977 gevierde 12-eeuwen feest van Leusden heeft genoemde dirigent een kantate gecomponeerd, waarvan de tekst is gedicht en geschreven door zijn zoon Jan Paul. Dit werk voor solisten, koor en orkest is op ditzelfde concert voor het voetlicht gebracht en heeft veel lof van de luisteraars mogen oogsten. Treecksangh is een koor met een veelzijdig repertoire, niet alleen grote werken zoals bovengenoemd Re quiem, maar ook kleinere werken wor den graag ingestudeerd en uitgevoerd. Om enkele te noemen: verschillende koren uit Die Jahreszeiten van Haydn; Duitse Dansen van Schubert; opera en operettekoren; Ave-Verum van Mozart; koraalmuziek van Bach, kortom bij Treecksangh komt ieder aan zijn trek ken, er is echt voor elk wat wils. Na de zomervakantie neemt Treeck sangh de studie verder ter hand van het Kerstoratorium van Heinrich Fidelis Müller, een compositie geschreven voor soli en gemengd koor met orkest- 3n orgelbegeleiding. Dit werk werd door Müller in 1879 gecomponeerd, het is dus bijna 100 jaar oud Teksten muziek zijn erg mooi, niet te moeilijk, zodat het koor dit werk rhet plezier instudeert Een gedeelte van dit Oratorium heeft Treecksangh in december 1977 reeds ten gehore gebracht in de St. Jozefkerk te Achterveld. Het ligt nu in de bedoe ling het gehele Kerstoratorium in de komende Adventstijd in Leusden uit te voeren. Nadere gegevens zullen tijdig in de pers worden bekendgemaakt. Verder heeft Treecksangh nog een erg mooi werk in studie van de Deense componist Niels W Gade. Dit werk is LEUSDEN/CENTRUM - Wij zijn maar Iets meer dan drie weken ver wijderd van de veldkorfbalcompetl- tle 1978-1979, die ook in het komen de seizoen uit twee perioden bestaat. Van 2 september tot begin november wordt de eerste helft gespeeld. Dan volgt de zaalcompetitie tot eind fe bruari en daarop aansluitend de tweede helft van 't bultengebeuren. Hoewel nog niet alle Antilopen terug zijn van vacantie, is inmiddels de training hervat. Om zo spoedig mo gelijk weer in de juiste conditie te komen wordt voorlopig tweemaal per week getraind en wel 's maan dags in Den Treek en 's woensdags op het veld. Tot 2 september is maar een zeer korte tijd. Antilopen komt met een dozijn teams in actie (3 senioren, 1 junioren. 5 ad- spiranten en 3 pupillen) en het stan daardtwaalftal speelt, evenals vorig jaar, in de landelijke 2e klasse noord west. Die groep bestaat uit de navol gende teams Amersfoort, Celeritas (Alkmaar), Hoger Op (Krommenie), Oosterkwartier (Haarlem), S.V.K. (Am sterdam), Vogel (Utrecht), Antilopen (Leusden), Oosterpark (Amsterdam) en Oranje Nassau, eveneens uit de lands- hoofdstad De twee eerstgenoemde ploegen zijn (gedegradeerde) ex-1e klassers en zowel Oosterpark als Oranje Nassau promoveerden uit de 3e klasse. Het negental is een onderdeel van de zondagcompetitie, maar omdat Antilopen en Oranje Nassau „zater dagclubs" zijn, worden de wedstrijden waarin deze ploegen uitkomen op za terdag gespeeld. Wij hadden dezer dagen een gesprek met mevrouw F. A. Geutjes (bestuurslid van Antilopen) en de heren N. T. P Laheij (voorzitter), R. Urbach (hoofd technische commissie) en F. E. de Bruin (voor het tweede jaar trainer) Opvallend was, dat trainer De Bruin (wiens eerste voornaam Frans is, maar desondanks Evert wordt genoemd) van het viertal de grootste optimist was. Hij ziet de naaste toekomst van de rood zwarte Leusdenaren wel zitten en be slist niet somber in. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat hij. 'n kampioenschap ver wacht, al zou dat wel leuk meegenomen zijn. Voor een club van nog geen 50 senioren - Antilopen kan best nog wat goede spelers en speelsters gebruiken - zit het Leusdense standdaardteam in de 2e klasse reeds op een zeer hoog niveau. Het bereiken van een goede middenmootpositie of een plaats in het staartje van de top moet zeker tot de mogelijkheden behoren. Evert de Bruin tipt op plaats 3. De vorige competitie sloten de Leusdenaren als 5e af. De continuïteit van het eerste twaalftal is groot en dit seizoen heeft de techni sche commissie de beschikking over het volledige team van het vorige jaar. Een versterking lijkt de van Wouden berg 1 overgekomen Anita van Buren. Geen familie van Cees met dezelfde achternaam, maar „eigen import" van Frans ter Maten, haar bij Antilopen 1 spelende verloofde. Zo komt een club ook aan nieuwe aanwinsten, al zijn dit soort mogelijkheden maar beperkt. Jammer blijft voor de Leusdense korf balclub, dat de hoognodige uitbreidin gen van de accommodatie op het Bur gemeester Buiningpark nog steeds niet is gerealiseerd. Gespeeld wordt nog al tijd op het z.g. derde veld van Roda '46 en van de toegezegde vergroting van het clubhuis is nog niets te zien. Er staat wel een (altijd vóór, achter of helemaal niet lopende) klok op het dak van de tent, maar daar hebben de korfballers niets aan. Niet alleen als een inmiddels ge groeide traditie, maar tevens als een onderdeel van de training, wordt op zaterdag 19 augustus het grote korf- baltournooi georganiseerd. De Leusdense vereniging heeft zich hier mee een uitstekende naam verworven in de Nederlandse korfbalwereld Dat wordt bewezen door de deelname van o m. de hoofdklassers PKC uit Pa- pendrecht (vorig jaar kampioen van Ne derland) en Archipel en Blauw Wit uit Amsterdam Ook de overgangsklassers Rust Roest (Eindhoven) en Keizer Karei (Nijme gen) mogen er zijn en dit jaar geeft de Antwerpse K.V. Voorwaarts een klein internationaal tintje aan de wed strijdenreeks Gedurende de hele dag wordt korfbal gespeeld op elk niveau. De toegang tot de wedstrijden is kosteloos. Wat let u om eens een kijkje te nemen op 't BB- park? Rond 16.00 uur wordt de prijs uitreiking verwacht en u staat er ver steld van met hoeveel trots en gretig heid de nog zeer amateuristische korf ballers - in de ware zin van dat woord - het beschikbare erezilver in ontvangst komen nemen. Tegen die tijd wordt ook een begin gemaakt aan de al even tra ditionele barbecue. Altijd een zeer ge slaagd onderdeel van het tournooi. De wedstrijden konden vorig jaar wegens slecht weer niet doorgaan, maar de grillparty vond desondanks plaats. Die laten de Antilopen zich niet ontgaan getiteld Erlkönigstochter (Elfenko ningsdochter). Het is een ballade over een ridder die op weg naar zijn bruiloft in handen valt van schone elfen en daar de nodige moeilijkheden door onder vindt Gade leefde van 1817 tot 1890, hij was een groot bewonderaar van Mendelssohn naast wie hij in Leipzig in 1844 tweede dirigent werd. In 1850 keerde Gade naar Denemarken terug, nam daar de leiding op zich van veel muziekverenigingen en werd in 1866 zelfs benoemd tot direkteur van het conservatorium. Gade was een be gaafd musicus wiens leven en werken van grote betekenis voor Denemarken is geweest. Gade heeft veel toneelmu ziek, koorwerken en volksliederen ge schreven en ook symfonieën gecom poneerd. Erlkönigstochter is geschre ven voor solikoor en orkest en Treeck- sangh hoopt in 1979 hiervan een uit voering te geven. Op woensdag 16 augustus a.s. worden de repetities van Treecksangh hervat in de grote zaal van t Ros Beijaart aan de Hamersveldseweg te Leusden-Cen- trum. Aanvang repetitie 8.15 uur n m., de repetitie duurt tot 10.15 uur. Treeck- sangh kan nog best versterking ge bruiken, vooral heren zijn zeer hartelijk welkom (dames daarom niet minder), ieder koor kampt nu eenmaal met een tekort aan mankracht Nederland zingt graag en veel. Ne derland telt meer dan 3000 koren, ruim 170.000 jonge en oudere mensen vin den het fijn in koorverband te zingen. Zingen verrijkt de geest170.000 men sen die er wekelijks graag 1 of 2 avon den passief TV kijken voor over hebben om kreatief bezig te zijn en met elkaar aan iets te bouwen en tot uitvoering te brengen Kennis van het notenschrift is op ons koor beslist niet noodzakelijk Onder de bekwame en prettige leiding van onze dirigent de heer Jan van Spaendonck en onze vakbekwame pianiste mevrouw M. A. Peddemors leert u de in te studeren werken spelen derwijs en na een korte periode zingt u al volledig mee. Ook aan adem halingstechniek besteedt onze dirigent de nodige aandacht. Wij nodigen u hartelijk uit om met ons koor eens ken nis te komen maken op de eerstvolgen de repetitie, het verplicht u uiteraard tot niets. Maar als u er toe over gaat lid van Treecksangh te worden zult u eens zien welk een voldoening het geeft om na gedegen studie met elkaar een concert te geven waarbij dan ook nog solisten en orkest het geheel vervolmaken. Treecksangh rekent graag op u. Kom en zing Bestuur Treecksangh Sekretariaat Wederik 14 Telefoon: 033 - 42945 3831 AX Leusden-C. Kom keukens kijken, zowel in kunststof als in massief hout en profiteer van onze premie voor gratis inbouwapparatuur 5 topmerken 50 modellen 500 ms showroom bij de-makkelijk bereikbare- keukenspecialist van midden-Nederland de |^eukenbeurs ^^budenberg Voorstr 39-41 Tel 03498-2824* Maandags gesloten k TOERKOOP

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5