Eerste lustrum weekmarkt op 5 sept. amernood onder HB0V- studenten lomenteel moeilijk te peilen FEESTMARKT IN LEUSDEN Niemand weet nog of 88 eerstejaars al woonruimte hebben gevonden LEUSDER KRANT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden DE LEUSDER KRANT GEEN KAMERNOOD DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1978 3 COMMENTAREN/MENINGEN Verschijnt iedere donderdag REDAKTIE: Bert Vos en Marnlx Kreljns. Redaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. Telefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos. REDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: Mevr. A. Bijl, v. Oldenbarneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 (Achterveld); De heer P. C. op den Camp, Flnnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 (sport) Mevrouw T. Middelkoop, Waarden 20, Leusden-c„ tel. 033-43724 (al gemeen); De heer A. C. Fleseler, Llndenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al gemeen); Mevr. A. de Knljff-Mati, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- zuid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). INLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: Kopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur op ons kantoor worden ingeleverd. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het doen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor: Rozendaallaan 9, Leusden-centrum op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: Het abonnementsgeld bedraagt 6,90 per kwartaal, 13,50 per half jaar en 26,50 per jaar. KLACHTEN BEZORGING: Als abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): telefoon 033-40691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezor ging, overdag 03420-6141, na vijf uur: 03420-4679. NABESTELLEN FOTO'S D« dimik in d« Lausdsr Krant gapubllcaarda foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto'e) bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BOU b.v. te Bameveld met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op one kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. Is een uitgave van de BDU-Krantencomblnatle, Postbus 67 te Bar- neveld. „Is... neen... ja... Is uw echtgenote misschien thuis?" FOTO-KOPIE NODIG? LEUSDER KRANT Rozendaallaan 9 Leusden-C. de kamerbehoefte. Dit overzicht is nodig om samen met de Huisvesting Leusden een bouwprogramma juist voor deze alleenstaanden te kunnen realiseren. Aan de andere kant wordt door het bureau Hulsvesting van de gemeente volgens een woordvoer der steeds tegen de kamercoeken- den verteld, dat de gemeente weinig of niets voor ze kan doen. Zoiets werkt door en het gevolg zal zijn, dat er steeds minder studenten bij de gemeente aankloppen voor hulp. En daarmee Is de cirkel rond en wordt „aangetoond" dat er geen kamer- nood is. Het lijkt ons toe, dat het nu eindelijk tijd wordt, dat daadwerke lijk wordt onderzocht hoe groot de kamernood jaarlijks werkelijk is. De enige manier om dat te doen is rechtstreeks bij de studenten vla de school en dan natuurlijk bij aanvang van het nieuwe schooljaar. Waarbij uiteraard ook niet voorbij moet wor den gegaan aan het feit, dat veel stu denten wellicht een kamer zullen vinden in de loop van het schooljaar, maar tegen huurprijzen, die boven het redelijke kunnen liggen. En het gaat er, dachten wij, juist ook om, dat In de gemeente Leusden huisvesting aan studenten wordt geboden tegen betaalbare huurprijzen. Het pro bleem is toch niet zo simpel als op het eerste gezicht lijkt. Of vergissen we ons toch? V. zaak nog ..in studie" is. Ondertussen heeft hij aan de werkgroep die zich met studenten-huisvesting bezighoudt ge vraagd nieuw aankomende studenten te adviseren zich als woningzoekende bij de gemeente te laten registreren. Boogaard: ,.Het is namelijk opvallend dat ze dat niet doen. Er is maar een enkeling die zich bij de gemeente laat inschrijven als woningzoekende. Wan neer ze dat nu wel doen, dan zouden we aan de hand van zo'n lijst een paar maanden nadat het schooljaar is aan gevangen na kunnen gaan, wie er nog geen onderdak gevonden heeft. LEUSDEN - De Leusdermarkt be staat op 5 september 5 jaar. Een ge legenheid om eens goed in de bus te blazen. Nu is dat voor de bevolking van Leusden en omstreken niets nieuws. Meermalen is er een feestmarkt gehouden. Wie herinnert zich niet de laatste feestmarkt, die werd gehouden ter gelegenheid van Leusden 1200? Vijf jaar geleden werd op bescheiden wijze gestart met een weekmarkt op dinsdagmorgen en 36 kramen sierden het dorpsbeeld. Nu zijn er 70 kramen, die iedere week bezet zijn. Een res- pektabele groei, die natuurlijk gezond is maar ook nodig was om tot een kom pleet brandchepatroon te komen, dat de Leusder bevolking een kompleet pakket kan aanbieden en een prachtige aanvulling vormt op het winkelbestand in Leusden. Van de kooplieden, die vijf jaar gele den gestart zijn, zijn er in de loop van 5 jaar 4 vertrokken om uiteenlopende re denen. Twee jaar geleden is de markt gedwongen verhuisd en heeft de laatste uitbreiding plaatsgevonden. De markt voldoet aan een behoefte, hetgeen blijkt uit een talrijk en dankbaar publiek, dat al voordat de markt begint aanwezig is Uit het grote aantal vaste klanten blijkt, dat de kooplieden een goede naam hebben opgebouwd, die mede te danken is aan de goede waar, verzorgde kramen en .de gunstige prijzen. De kooplieden hebben dan ook be sloten om dit eerste lustrum niet onge merkt te laten voorbijgaan. In samen werking met de Rabobank, die dit jaar ook een jubileum heeft te vieren, is een groots feestprogramma in elkaar ge draaid. Op maandag 4 september zal er in Leusden (Leusden zuid-Stouten- burg en Achterveld) een reklamewagen rondrijden, die voor de jeugd een waar prijzenfestijn zal strooien in de vorm van balletjes, die een kans geven op meer dan 200 daverende prijzen, waaronder kinderfietsen en steps, speelgoed enz., enz De Rabo bank geeft inde week die vooraf gaat aan de feestmarkt op 5 september reeds de balletjes uit aan haar klanten. Voor de ouderen worden er weer re- klame bonnen op de markt uitgedeeld en wel elk uur te beginnen om 9.30 uur voor een waarde van in totaal 5000,-, tussen 12.30 en 1.30 uur bekendma king van de prijzen voor de kinderen (balletjes) nadien ook nog om 17 00 uur gelegenheid voor het afhalen van de prijzen op het marktterrein. De prijzen zullen in de week voor de feestmarkt te bezichtigen zijn in de hal van de Rabo bank (een waar prijzenfestival voor de jeugd en niet gekopppeld aan kopen of iets dergelijks) en dat is nog niet alles want van 16.00 tot 18 00 uur is er een optreden van de bekende TV Artiesten Bassie en Adriaan, die een uitstekend jeugdprogramma ten tonele zullen voeren. Diverse aktiviteiten staan op het pro gramma, die zullen bijdragen tot een feestelijke dag Deze festiviteiten zijn alleen mogelijk gemaakt door het trouwe publiek, de uitstekende mede werking van het gemeentebestuur van Leusden en de marktkooplieden in sa menwerking met de Rabobank Naast de feestmarkt-kramen zul len ook niet-marktkooplieden op de feestmarkt acte de precense geven, onder wie Blijhof, die meteen kinder- attraktie een extra feestelijk accent aan het geheel zal geven. Ook zullen er video-herhalingen worden ver toond van de finale Wereld kampioenschappen voetbal. In een kraam van een plaatselijke radio- en TV-handelaar. bouwingDe gemeente heeft echter wel belangstelling voor de school achter huize St. Ansfridus, waar het mortua rium in gaat komen" Ook de heer A. Boogaard, hoofd van de afdeling Welzijnszaken van de ge meente, ziet huisvesting van studenten in het Sint Ansfridushuis niet zitten. ,,De besprekingen daarover zijn nog niet af gerond, maar gezien de uitlatingen van de leden van de congregatie - die ook eens in de Leusder Krant hebben ge staan - geloof ik niet dat een oplossing van de problematiek van de huisvesting van studenten in die richting gevonden kan worden. Nee, dat ziet er wat som ber uit", aldus de heer Boogaard VALT MEE Overigens is het hoofd van de afde ling Welzijnszaken van mening dat het met de omvang van de problematiek nogal meevalt. Boogaard: ,.Toen inder tijd de stichting.Studentenhuisvesting" werd opgeheven, hebben we aan de Woningstichting Leusden gevraagd of die in hun woningbouwprogramma ex tra aandacht konden besteden aan wo ningbouw voor studenten Daar bleek de woningstichting wel toe bereid, maar men wilde daar wel graag weten wat de wensen dan zouden zijn en om hoeveel studenten het eigenlijk gaat. We meen- „Veel geschreeuw en weinig wol". Dat zou de konklusie kunnen zijn, die wij kunnen trekken, als wij de uit spraken van de desbetreffende au toriteiten naast elkaar leggen inzake de kamernood in Leusden met name ten aanzien van eerstejaars-stu denten van de HBOV. Jaar In jaar uit - vooral aan het begin van het schooljaar - wordt de noodklok ge luld en wordt er op gewezen, dat er in Leusden te weinig kamers te huur zijn voor studenten. Dat blijkt een misverstand te zijn, als we woordvoerders van de gemeente moeten geloven. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het allemaal nog wel meevalt. Wie de uitspraken echter kritisch naast elkaar legt, komt tot enkele tegenstrijdigheden, waaruit zou kunnen worden ver klaard, waarom het probleem van de kamernood tot een minimum is te ruggebracht. Het hoofd van de afde ling Welzijnszaken van de gemeente stelt, dat kamerzoekenden zich die nen in te schrijven als woningzoe kende, zodat een goed overzicht kan worden verkregen ten aanzien van verzoeken om kamers van HBOV-stu- denten krijgt ..Misschien dat het er per jaar een stuk of tien zijn, die zich recht streeks tot ons wenden Storm loopt het dit jaar zeker niet. We hebben de indruk dat de vraag zelfs wat minder groot is dan in voorgaande jaren", aldus de ge meentelijke woordvoerder. Die indruk kan ook gewekt worden doordat de gemeente duidelijk laat we ten dat zij voor kamerzoekenden niet zo veel kan doen. „We hebben, zoals be kend, enkele boerderijen beschikbaar gesteld voor bewoning door studenten. Maar als daar een plaats in vrij komt, dan komen de andere bewoners meestal wel met een nieuwe leerling van hun school aanzetten, die de kamer wil hebben. We zijn daar meestal vrij soepel in", aldus de woordvoerder van de gemeente, die verder van mening is dat ook de adressen van particulieren die kamers verhuren door de studenten onderling aan elkaar doorgegeven worden De Sociale Raadslieden in Amers foort (voorheen het MAI) laat weten dat zij alleen eerstejaars van de HBOV no teren als woningzoekende. Tot nog hebben sedert maart van dit jaar 21 aankomend HBOV-ers zich bij deze in stantie aangemeld met het verzoek te bemiddelen bij het vinden van een ka mer. Overigens hoeven deze mensen niet zo veel te verwachten van de So ciale Raadslieden, want „de situatie is hier erg moeilijk", zeggen deze; ,,het aanbod van kamers is weer geringer dan in voorgaande jaren het geval was. Ze worden nu echt nog maar heel spaarzaam aangeboden". HUIZE ANSFRIDUS Jarenlang is sprake geweest van huisvesting van HBOV-studenten in Huize St. Ansfridus. Wijlen bur gemeester Van der Post was daar een groot voorstander van. Hij zag wel mo gelijkheden voor dit oude gebouw. Tot voor kort werd huize St. Ansfridus te pas en te onpas aangehaald als even tuele mogelijkheid voor het onderbren gen van een sociaal-medisch centrum, voor huisvesting alleenstaanden, voor het jeugd- en jongërenwerk etc. Tot groter ergenis van de zusters van St. Ansfridus, die van mening waren, dat de gemeente ,,de huid verkocht nog voordat de beer geschoten was". We vroegen wethouder G. van Woudenberg wat de gemeentelijke plannen nu eigenlijk konkreet zijn ten opzichte van Huize St. Ansfridus. De heer Van Woudenberg: ,,De gemeente Leusden heeft eigenlijk geen belang stelling meer voor dit gebouw. De on derhandelingen liepen nogal moeilijken bovendien is het gebouw ook niet te best, zodat er heel wat kosten verbon den zouden zijn aan een eventuele ver- den via het woningbehoefteonderzoek deze gegevens op tafel te krijgen. Maar uit dat onderzoek is nu niet direkt geble ken dat er in Leusden kamernood zou bestaan. Er hebben ongeveer dertig studenten gereageerd. Dat is niet zo'n groot aantal in verhouding tot het aantal leerlingen van de school", aldus de heer Boogaard. Nadat het woningbehoefte-onder zoek te weinig concrete gegevens over de woon-wensen van de studenten had opgeleverd, is er eigenlijk niets meer gebeurd De heer Boogaard zegt dat de INCIDENTEEL Een woordvoerder van de gemeente Leusden laat weten dat men op de af deling huisvesting slechts incidenteel - Wonen op kamers; het zou in Leusden niet zo'n probleem zijn leiding voor Verpleegkundigen (HBOV). Hoewel het schooljaar voor de eerstejaars vandaag be gonnen is met de introduktieda- gen, kon men begin deze week op de school nog niet zeggen of er veel studenten om onderdak verlegen zitten. „Net als in voor gaande jaren wachten we even de introduktiedagen af. Dan blijkt vanzelf wel, wie er nog geen ka mer heeft gevonden. Voorlopig worden die studenten onderge bracht bij ouderejaars. Dat heeft Een aantal studenten hebben van de gemeente woonruimte gekregen in voormalige boerderijen in het verleden altijd goed ge functioneerd", aldus een mede werkster van het sekretariaat van de HBOV. Er komen dit jaar 88 eerstejaars naar de opleiding in Leusden. Ze komen uit het hele land, zij het in wat mindere mate uit de zuidelijke provincies omdat daar soortgelijke opleidingen bestaan. Via een contactpersoon - een staf docente van de opleiding - en een werkgroep van ouderejaars studenten probeert men de nieuwkomers aan woonruimte te helpen. „Daarbij krijgen we", aldus het sekretariaat. „altijd veel medewerking van de gemeente Leus den In voorgaande jaren hebben we alle problemen wel op kunnen lossen en we geloven dat het ook dit jaar wel weer lukken zal". ran een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Er is op dit mo- lent geen duidelijk beeld te krij- en van de eventuele kamernood nder studenten van de eusdense Hogere Beroepsop-

Leusder Krant | 1978 | | pagina 3