Goud voor jubilerende CHV-directeur Van Loenen Afdeling Rooie Vrouwen Leusden start nieuw seizoen Zonnebloem in Leusden d/OLGENDE WEEK: DOORTREKKING MIDDENWEG NAAR VALLEILAAN INGEZONDEN Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1978 LEUSDEN/CENTRUM - Voor Ger- rlt van Loenen hoefde het niet, maar alles was geregeld door het bestuur en de raad van toezicht van de CHV Leusden en zo was de man, die veer tig jaar van zijn leven voor de coöpe ratie gewerkt heeft - en hoe - vrijdag het middelpunt van het feest in „de Mof" aan de Arnhemseweg. In die veertig jaar was de heer Van Loe nen van jongste bediende (tegen wil dank) binnen 10 jaar opgeklom men tot zaakvoerder (tegenwoordig heet dat directeur) en die functie be kleedt hij thans nog. Dat 30-jarig di recteurschap en het 40-jarig dienstverband lagen ten grondslag •aan hetgeen vrijdagmiddag en avond plaatsvond. Het begon met een receptie van 14.30 tot 16.00 uur. De heer en me vrouw Van Loenen en hun zoon met zijn jechtgenote, geflankeerd door leden van het CHV-bestuur en de raad van Ttoezicht. ontvingen genodigde zaken- J relaties en collega's in de, met veel zeer toepasselijk aange gleden grote zaal van het restaurant in .eusden-zuid. De heer R. H. v. d. Hen- jel nam voor het coöperatiebestuur de lonneurs waar en verwelkomde de cir- :a 70 aanwezigen en in het bijzonder burgemeester J W. M Rademaker en wethouder W. A. van Zandbrink. Hij haakte, naar hij zei, een dankbaar ge bruik van de pagina uit onze krant van de vorige week met het „levensver- ïaal" van de heer Van Loenen om de jasten in het kort te vertellen, waar het illemaal om ging. Daarbij maakte hij de cachel aan voor de burgemeester, die laar hem ter ore was gekomen, niet net lege handen in de feestzaal aan- vezig was. Dat bleek spoedig het geval, maar st wilde de heer Rademaker kwijt, it hij Gerrit van Loenen nog maar een laand of wat persoonlijk kende, doch ndertussen veel (goeds) over hem had lehoord Ook het bedrijf aan de Ha- iersveldseweg had hij bezichtigd en iet zijn, zij het niet al te grote, agrari- iche ervaring (een kleine 35 jaar gele ien opgedaan als onderduiker bij een ioerl) had de burgervader direct in de gaten, hoe goed van Loenen zijn zaken voor elkaar had, ondanks het feit, dat hij meermaals veel moeite en zorg heeft gehad om zich telkens weer waar te moeten maken. Met bijzonder veel ge noegen voldeed burgemeester Rade maker hierna aan het verzoek van H.M. de Koningin om de heer Van Loenen de gouden eremedaile, behorend bij de Orde van Oranje Nassau, op te spel den. Dat gebeurde onder het waakza me oog van zijn trotse echtegenote en een daverend applaus van de aanwezi gen Namens de Cebeco-handelsraad te Rotterdam was de heer De Groot niet minder lovend in zijn woorden. Voor ,,de energieke man, die altijd bij de tijd wilde blijven" had hij als blijk van waar dering een Winkler Prins encyclopedie meegebracht. De heer Bakker verte genwoordigde het CLO-proefstation, ondanks de verhuizing van dat bedrijf op dezelfde vrijdag van Hoogland naar Lelystad. Hij had vergeefs gezocht naar een geschenk, dat Van Loenen nog niet zou hebben, maar moest zich tenslotte bepalen tot een cadeaubon, waarmee de doe-het-zelver zelf iets kon doen, wat hem paste. De heer Prins van de CLV Nunspeet, collega van de jubilaris, had minder moeite met het vinden van een blijk van waardering van hem en van een groot aantal medezaakwaar nemers/directeuren. Hij kende Gerrit van Loenen al wat langer en was voor de derde maal binnen 5 jaar op een jubileumfeest bij de CHV Leusden (het zilveren directeurschap, de dito bruiloft en nu het 40-jarig dienstverband van de heer Van Loenen), die hij zo langza merhand meer zag als een feestvieren de gemeenschap. Wetend, dat het pri- vé-bureautje van zijn Leusdense col lega eigenlijk al lang vervangen had moeten zijn, haalde hij vanonder een laken een nieuw exemplaar tevoor schijn. Het slotwoord van de jubilaris was kort en bescheiden - niemand had an ders verwacht - en vertolkte de grote dank van hem en zijn gezin aan ieder een voor de lovende woorden, ca- deaux, bloemen en planten, waarbij één met op het kaartje: „hartelijk gefeli citeerd met uw 40-jarig huwelijk!" Dat moet echter nog komen. De reeds eer der genoemde heer R. H. v. d. Hengel sloot de receptie af. Hoewel het tweede gedeelte van het feest langer duurde dan de receptie, willen wij daarover kort zijn, gezien het meer besloten karakter. Rond 17.00 uur begon het diner voor het gezin van de jubilaris, het bestuur, de raad van toezicht en het personeel van de Leusdense coöperatie. De meeste aanwezigen waren vergezeld van hun dames en Gerrit van Loenen had een dikke vipg gasten aan tafel. Ergens tussen voorgerecht en des sert bood het personeel van de CHV Leusden haar directeur een uitstekend bij het eerder ontvangen bureau pas sende stoel aan en gepensioneerde medewerkers bezorgden hun ex-baas een aquarium, 's Avonds was het feest voor de leden van de coöperatie. Ook de verdere familie van de heer en me vrouw Van Loenen was uitgenodigd en een muzikaal trio droeg zorg voor de bijbehorende geluidjes. Dat de agrari sche wereld in Leusden een teruglo pende zaak is (hetgeen nogal eens be weerd wordt) bleek zeker niet uit de drukte in de tot na middernacht over volle grote zaal van De Mof Ook dit deel van de feestdag werd benut met het uitbrengen ven speeches op de jubila ris. Zo kwam Gijs van Donselaar van de Amersfoortse Hogeweg nog uitvoerig terug op de 14-daagse vliegvacantie naar het Oostenrijks Krumpendorf, die door bestuur en raad van toezicht van de CHV Leusden aan de heer Van Loe nen en zijn echtgenote was aangebo den. Gijs, niet meer dan gewoon lid van de landbouwcoöperatie, is gezegend met een spraakwaterval, waar je gerust ,,U" tegen mag zeggen en daarom was hem gevraagd op dit onderdeel de hon neurs voor de CHV-leiding waar te ne men. Dat is meer dan voortreffelijk ge lukt en de Van Loenen's kunnen op 24 augustus zorgeloos aan hun welver diende vacantie beginnen. FOTO-KOPIE NODIG? LEUSDER KRANT Rozendaallaan9- Leusden-C. Op donderdag 24 augustus a.s. vindt de eerste bijeenkomst van de Afdeling Rooie Vrouwen Leusden van het nieuwe seizoen plaats. De avond wordt gehouden in de Hakhorst, Waarden 25a en begint om 20.00 uur. Voordat wat uitgebreider wordt inge gaan op het programma van deze avond, volgt eerst even een terugblik op het afgelopen seizoen. HOE ZIJN DE ROOIE VROUWEN IN LEUSDEN BEGONNEN? Op 14 februari j.l besloten ca. 30 vrouwen bijeengekomen in de Hakhorst eensgezind tot de oprichting van een Rooie Vrouwen afd. in Leusden Vera Joosten die zitting heeft in het af delingsbestuur van de PvdA, zou op gaan treden als kontaktvrouw bijge staan door een kerngroep van 4 leden. De afdeling Rooie Vrouwen in Leusden was hiermee een feit. ZEVEN BIJEENKOMSTEN ROOIE VROUWEN Vijf van de zeven avonden stonden in het teken van het diskussieprojekt ,,ln de Roos" georganiseerd door de lan delijke Rooie Vrouwen. Aan de hand van een serie diskussieboekjes is een aantal thema's onderwerp van gesprek geweest. Op alle avonden waren gemiddeld zo'n 20 vrouwen aanwezig, die eerst in kleine groepjes met elkaar van ge dachten wisselden en daarna als totale groep bekeken wat de diskussies had den opgeleverd. Zo is er gepraat over: ieders eigen keuze voor opleiding en beroep economische (on)afhankelijkheid van echtgenoot schuldgevoelens solidariteit onder vrouwen de (on) wenselijkheid van een plicht tot arbeid en persoonlijk konsumptiege- drag feminisme de relatie Rooie Vrouwen - PvdA de aantrekkelijkheid van politiek voor vrouwen De bedoeling van het projekt was, dat in het hele land Rooie vrouwengroepen een aantal gemeenschappelijke vragen gingen beantwoorden om deze vervol gens op te sturen naar het landelijk secretariaat. Uit deze antwoorden heeft de werkgroep ,,ln de Roos" een aantal uitspraken en stellingen geformuleerd die op de Landelijke Rooie Vrouwendag besproken werden om uiteindelijk te komen tot een beginselprogramma van de Rooie Vrouwen. LANDELIJKE ROOIE VROUWEN DAG Het was een leuk toeval dat de net opgerichte groep het 70-jarig bestaan van de Vrouwenbeweging kon meema ken. Dit is een grote happening geworden op de Paasheuvel in Vierhouten op zater dag 10 juni j.l. Een groep van maar liefst 15 vrou wen uit Leusden heeft aan deze dag deelgenomen, waarvan een aantal ook het vrouwenfeest 's avonds bezocht. Over de volgende stellingen is gedis- kussieerd en „gestemd": STELLING 1het gaat ons niet om 25 of 50% vrouwen, maar het gaat ons om feministische vrouwen in vertegen woordigende lichamen. De overgrote meerderheid is voor de stelling. STELLING 2: De Rooie Vrouwen heb ben recht op een eigen standpunt, ook als deze afwijkt van het partijstandpunt. Niemand is tegen STELLING 3: De Pvc wil de feministi sche vrouwenbeweging inpakken en de Rooie Vrouwen laten zich daarvoor ge bruiken. Enkele tientallen vrouwen (ca. 1000 aanw.) zijn het eens met het eerste deel van de stelling. Van de rest stemt ca 50% tegen en ca. 50% blanko. Niemand vindt dat de Rooie Vrouwen zich daarvoor (moeten) laten gebrui ken. STELLING 4: De PvdA mag blij zijn met de Rooie Vrouwen, want zij zijn de enige echte socialisten in de partij Het aantal voor en tegenstemmers loopt niet erg uiteen. Op het congres in februari 1979 zal het beginselprogramma worden vast gesteld LAATSTE BIJEENKOMST ROOIE VROUWEN VOOR DE ZOMER VAKANTIE Op woensdagavond 14 juni is dus wat zich op de afgelopen bijeenkom sten had afgespeeld aan een kritisch oordeel onderworpen. Ook aan het eind van de rit viel nog steeds enthousiasme te bespeuren. De behandelde thema's vonden alle vrouwen erg zinvol en in teressant, al was het jammer dat niet alles uitputtend behandeld was. Misschien is het een idee om het ko mende seizoen weer terug te komen op bepaalde onderwerpen. Er blijkt ook belangstelling te bestaan voor het systematisch meedenken en meedoen in de gemeentepolitiek. We hebben nu tenslotte twee vrouwelijke raadsleden voor Progressief Leusden! En tenslotte zijn er vrouwen die zich wat meer gezamenlijk willen verdiepen in de literatuur over feminisme en emancipatie. Kortom genoeg ideeën voor het nieuwe seizoen! BIJEENKOMST ROOIE VROUWEN OP 24 AUGUSTUS A.S.! Het leek ons een leuk idee het nieuwe seizoen te beginnen met de vertoning van een dia-serie over de geschiedenis van de vrouwenemancipatie De dia-serie met als titel „Moeders de tijden gaan zacht worden" behandelt de geschiedenis van de vrouweneman cipatie in en naast de socialistische be weging. Aanvankelijk verenigen zich alleen de gegoede burgeressen, die het recht eisen om te mogen werken en te mogen stemmen. Arbeidersvrouwen werkten in die tijd al in grote getale, maar dat werd, ook door hun zelf, eerder als een vloek dan als een zegen beschouwd De dertig Zonnebloem-gas ten werden overigens kostelijk ver maakt door Lisiduna, die uiteraard aan het slot van het concert de ge bruikelijke polonaise Inzette. Mev rouw Rietveld bracht de dank over aan de burgemeester en Lisiduna door het overhandigen van een spe ciaal vaantje aan de heer Rademaker en het hoofd van de majorettes, mej. E. Lagerwey, terwijl mevrouw Rade- maker een boeket bloemen kreeg aangeboden. De dertig Zonnebloem- vakantievierders brachten de week door met het maken van allerlei tochtjes in de omgeving. Ook werd een bezoek aan het gemeentehuis gebracht, waar kennis werd gemaakt met de ambtenaren. LEUSDEN - In de loop van de vol- jende week wordt een begin ge naakt met de doortrekking van de Middenweg tot aan de aansluiting op Ie Valleilaan, gevolgd door de aan eg van het nog resterende deel van de Valleilaan op de Walstro. Als onderdeel van deze werkzaam- eden zullen er ook aan weerszijden an de Middenweg tussen Aschatter- veg en Valleilaan 3 meter brede fiets- laden worden aangelegd, waarvan in •eide richtingen gebruik zal kunnen worden gemaakt. Tevens zullen hierop vanuit de wijk De Wetering op twee plaatsen fietsaansluitingen worden gerealiseerd; de één tussen het noordelijk en zuidelijk deel van de Zon- nedauwhof en de ander tussen Bol derikhof en Herikhof. In verband met de werkzaamheden die ruim 3 maanden in beslag gaan ne men, zal het verkeer van en naar de tennisbanen tijdelijk worden omgeleid via het aan te leggen fietspad aan de Wetering-zijde. Met de realisering van de doortrekking en de aanleg van de fietspaden, zal tevens de verlichting worden aangelegd. Langs het nieuwe gedeelte van de Middenweg zullen 10 lichtmasten worden geplaatst, langs de Valleilaan en op het parkeerterrein achter Groot-Krakhorst komen 20 lichtmasten te staan. Voor wie nadere informatie wenst liggen de tekeningen dagelijks - maar bezoek bij voorkeur op vrijdag ochtend tussen 9.00 en 12.30 uur - ter inzage bij de afdeling Civiele Werken in het gebouw van de Dienst Gemeenteweken, Zwarteweg 18. (Van de redaktie) LEUSDEN - Al jaren is Don Bosco aan de Dodeweg in vakantie-tijd het middelpunt van grote bedrijvigheid. De landelijke vereniging De Zon nebloem houdt dan op Don Bosco haar jaarlijkse vakantie-weken voor minder-validen. Ook dit jaar was de Zonnebloem present en dat betekent dan, dat de gasten onder meer of ficieel worden ontvangen door bur gemeester van Leusden en dat Lisi duna voor een fijn concert zorgt. Vo rige week woensdagavond werd de Ze konden geen lid worden van de eerste vakverenigingen en ze hadden ook politiek geen tehuis. Pas in 1904 werd de eerste club van sociaal-de- mokratische vrouwen opgericht, en hoewel de leiding van de SDAP er eigenlijk niet sterk voor ijverde, kwam in 1919 het algemeen kiesrecht voor vrouwen tot stand. Daarna nam de poli tieke aktiviteit van socialistische vrou wen het karakter aan van vormings- en scholingswerk en dat bleef zo tot na de Tweede Wereldoorlog. Pas in de zes tiger jaren wordt er weer iets zichtbaar van een emancipatiestrijd, maar dit maal vinden de aktiviteiten plaats bui ten de politieke partijen. MVM en Dolle Mina voeren enkele jaren de akties voor gelijke rechten op velerlei gebied. Als de abortuskwestie opkomt, keert de emancipatiestrijd te rug tot het terrein van de politiek. De rol van de vrouwen in de PvdA lijkt dan uitgespeeld maar, hoewel er voor het eerst sinds vele jaren geen bezol digde leiding van het vrouwenwerk meer is, blijkt het mogelijk om met de z g Rooie-Vrouwen-plannen de aan sluiting bij een nieuwe generatie op nieuw te vinden. Na afloop zullen we aan de hand van een aantal diskussievragen het een en ander bespreken Tevens kunnen we dan bekijken hoe onze afdeling de ko mende maanden zal gaan draaien. We hopen alle vrouwen, die vorig jaar zo enthousiast hebben meege draaid ook nu weer te zien en ook vragen wij de vrouwen die nog wat aarzelden het nog eens te proberen. Verder zijn alle vrouwen die na het lezen van dit artikel belangstelling hebben gekregen, van harte wel kom!! Namens de kerngroep R. Vr. Vera Joosten-Scheveers, Koolzaadiaan 15, tel. 43432. tweede groep op Don Bosco welkom geheten met een opgewekt concert van Lisiduna met de fraaie, ritmische begeleiding van de majorettes en drumband, terwijl burgemeester Ra demaker zowel de Zonnebloem- gasten, de vrijwillige begeleiders en leider Harrie Leyten welkom heette op Leusdens grondgebied. Hij over handigde na afloop van zijn speech een door hem gesigneerde wel- komstkaart als een volleerd filmster, daarbij geassisteerd door zijn vrouw.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5