„Onderwijs boeide me altijd het meest" m tvintoiw „Ik stop er mee uit waardering voor mijn vrouw" „Het zal de eerste tijd wel een leemte zijn" „Het kost steeds meer inspanning" „Het zwaarst was het na de dood van burgemeester Van der Post" RECEPTIE VOOR W. VAN ZANDBRINK EN H. R. VAN MAANEN OP 31 AUG. Wethouder Willem van Zandbrink verlaat de raad na 29 jaar ZOMERVOORDEEL trefpunt voor plantenvrienden DE GROENE LIJN Leusder Krant - interview Uit onze bloemenkas: Alleen deze week op alle voorraad mandwerk 20 /o korting. AMSTERDAMSEWEG 139 -033-17031 3812 RR AMERSFOORT j Hij zegt met gemengde gevoelens het moment af te wachten, waarop het dan allemaal definitief afgelopen zal zijn. Van Zandbrink: Zeker, ik geloof dat het de eerste weken en maanden wel een leemte zal zijn. Maar van de andere kant stap ik er ook wel weer met plezier uit. Ik krijg nu wat meer tijd voor andere dingen. Ik werk graag in de tuin, ik mag graag zingen en ik lees graag een historisch boek. Dat zijn allemaal zaken waar ik in de laatste jaren niet zoveel aan toegekomen ben." De vraag of hij tevreden is over hetgeen hij als raadslid en wethouder voor de Leusdense gemeenschap heeft kun nen betekenen, beantwoordt hij vrij snel bevestigend. Om er na een paar se- konden van nadenken nog even op te rug te komen .Tevreden, is dat nu wel de juiste uitdrukking voor wat ik bedoel Ik ben in ieder geval heel blij, dat ik al deze dingen heb kunnen doen Nog één raadsvergadering zal Willem van Zandbrink van achter de collegetafel meemaken. Dat is vol gende week donderdag, 's middags tussen half drie en vier uur. Aan sluitend biedt het gemeentebestuur i zijn scheidende loco een receptie aan in 't Ros Beyaart, waar men te- vens in de gelegenheid is om de heer Van Maanen de hand te drukken, die ook 29 jaar een plaats heeft gehad In i de Leusder volksvertegenwoordi- ging. Er zullen Van Zandbrink on getwijfeld stapels cadeaus worden aangeboden bij zijn afscheid. Ik heb het vermoeden dat de (bijna voor malige) wethouder van onderwijs nog het meest verguld zou zijn, wan neer er in Leusden ooit nog eens een „Wethouder W. van Zandbrlnk- school" geopend zou kunnen wor den. Al was het een samenwerkings school. tig zijn. Zodat men niet meer de be- i hoefte voelt om vast te stellen dat een boerin ook een gewone vrouw is. FOTO-KOPIE NODIG? LEUSDER KRANT Rozendaallaan9 Leusden-C. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 ven. In het inkomen dat het bedrijf oplevert, moet vaak een flinke hoeveelheid werk van de boerin worden verdisconteerd. Dat is elders In Europa niet anders. Een Zweedse boerin maakte zich onlangs dan ook geducht boos, toen naar aanleiding van de vaststelling van de landbouwprijzen in een deel van de massamedia werd beweerd, dat de levensstandaard van de boe ren te hoog zou zijn. In een vergade ring van een boerenorganisatie bracht zij haar mening In de openbaarheid: het inkomen van de boer is het resultaat van het werk van twee mensen. Haar betoog cul mineerde In de vaststelling, dat een boer nooit teveel vlijtige echtgeno tes kon hebben. Derhalve stelde zij voor dat de wetgever polygamie voor boeren zou toelaten. Zo zou de boer een stoet onbezoldigde, maar ge motiveerde en nijvere arbeids krachten kunnen aantrekken, die een aangenaam inkomen zouden op leveren. Uiteraard bedoelde de Zweedse boerin dit niet serieus. Maar haar boosheid was wel echt. En haar op treden leidde er in elk geval toe, dat de situatie van de Zweedse boerin in kranten, tijdschriften, voor de radio en op de televisie nader werd beke ken. Zo n belichting door de media van de achtergronden van het boerin- nenbestaan zou ook in ons land nut De burgemeesters. Zes heeft hij er in de afgelopen |aren meegemaakt: de heren Quint, De Roo van Aldewerelt, Buining, Schneiders, Van der Post en Rademaker. Zegt met hen allen goed te hebben kunnen samenwerken. Hij wil niet aanduiden of één van de zes heren hem meer na aan het hart heeft gelegen dan de andere. Wel noemt hij de eerste t weken na het overlijden van bur gemeester Van der Post de zwaarste periode van de afgelopen 29 jaar. „Dat overlijden greep plaats midden in de t viering van Leusden 1200. Een dag eerder heb ik tijdens de herden- kingsdienst nog een citaat van bur- I gemeester Van der Post uitgesproken Hij had die woorden zullen spreken. Ik heb het daar echt moeilijk mee gehad We zouden gaan feestvieren, maar in je achterhoofd dacht je toch heel de tijd aan burgemeester Van der Post, van wie je wist dat het verkeerd met hem zou kunnen gaan.. Gevraagd naarde meest plezierige ervanng van zijn ge- meenteraadscarrière komt de wethou der al snel bij het onderwijs terecht. „Een jaar of wat geleden heb ik om één dag drie scholen kunnen openen. Dat vond ik toen een geweldig moment." GEMENGDE GEVOELENS BOERIN OOK GEWONE VROUW Het wordt zo vaak gezegd in kran ten en tijdschriften, voor de radio of televisie of zomaar in het algemeen: „Zij ziet er niet uit als een boerin". Er wordt nooit bljverteld, hoe men zich die boerin dan wel had voorgesteld. Vermoedelijk als een verkommerd sloofje, in de schaduw van haar echtgenoot zwoegend in huis, op het erf, in de stal en op het land. Zulke boerinnen heb je. Maar wie op de Ne derlandse boerderijen rondkijkt, ziet dat ze gelukkig zeldzaam zijn. Daar mee wil niet gezegd zijn, dat de ge middelde Nederlandse boerin haar man niet bijstaat. Integendeel. De Nederlandse land- en tuinbouwon- dernemingen worden niet voor niets gekarakteriseerd als gezinsbedrlj- door MARNIX KREYNS LEUSDEN - In een poging wat meer te weten te komen over de I man die na 29 jaar de gemeente raad gaat verlaten, worstel ik me door een aantal oude jaargangen Leusder Krant. Het resultaat is pover. Van Zandbrink lijkt in al die jaren dat hij deel uitmaakte van het college van burgemees ter en wethouders niet erg veel op de voorgrond getreden te zijn. In de raadsverslagen is hij bij voorbeeld beduidend minder aan het woord dan zijn collega-wet houders. Af en toe zegt hij eens wat over een begrotingswijziging en zijn bijdragen inzake het on derwijs vullen nooit meer dan een kwart kolom. Enkele malen I zien we de wethouder figureren Iachter de tafel van stembureau. Gedurende twee perioden duikt wet- houderrVan Zandbrink wat vaker op in de redactionele kolommen. Dat is na I het vertrek van burgemeester Schneiders en na het overlijden van burgemeester Van der Post, wanneer de wethouder voor twee periodes ze ven maanden de ambtsketen krijgt om gehangen. Dan is Van Zandbrink druk in de weer met het bezoeken van gou den bruidsparen, het verrichten van winkelopeningen, het leiden van de raadsvergaderingen en andere werk zaamheden die onder normale om- I standigheden door de eerste burger verricht worden. Het is een functie die hij met genoegen lijkt te vervullen Zelf heeft wethouder Van Zandbrink I er wel een verklaring voor, waarom hij niet zo vaak „in the picture" is. „In het I laatste college werden de meer in het j oogspringende portefeuilles beheerd I door de andere wethouders. De afgelo- pen jaren is er in Leusden een hoop te doen geweest op het gebied van de ruimtelijke ordening en het welzijn. J Portefeuilles, die werden beheerd door mijn collega's Wagenaar en Van Woudenberg. Die kwamen daardoor S wat meer aan bod." GEEN VERDELING I De scheidende loco lijkt er niet erg I mee te zitten. Hij heeft de handen vol aan de hem toevertrouwde portefeuilles I Onderwijs. Financiën en Agrarische I Zaken. Vroeger heeft hij ook nog eens I een tijd het sportbeleid onder zijn hoede maar om een paar hectare. Ik heb het toen in een aantal gevallen toch een betere oplossing gevonden om zo'n bedrijf in zijn geheel te kopen Dan kon zo iemand zich elders vestigen, terwijl het land dat we niet direkt nodig hadden via herverkaveling terecht kon komen bij boeren van wie we ook kleinere stuk ken land nodig hadden MEER INSPANNING Heeft de wethouder die snelle ont wikkeling van Leusden goed kunnen bijhouden? Heeft hij nooit het idee ge had, dat het hem te omvangrijk werd? „Nee," zegt Van Zandbrink, „maar het kostte in de loop der jaren wel steeds meer inspanning. Toch vind ik dat ik al mijn zaken goed heb kunnen bijhouden. De laatste jaren besteedde ik drie da gen per week aan het wethouderschap. Vooral op zaterdag deed ik altijd veel; begon ik meteen na het opstaan met het doornemen van de stukken voor de vergadering van b. en w voor de daar op volgende dinsdag Vier dagen per week besteedde ik aan mijn werk op het kantoor in Amersfoort, drie dagen aan het wethouderschap Ja, vaak zeven dagen per week in de weer. Op zondag viste ik regelmatig nog wel een of ander rapport uit mijn tas." Die grote hoeveelheden werkzaam heden is één van de redenen, waarom wethouder Van Zandbrink er na 29 jaar de brui aan geeft. Hij wil het op zijn zestigste wat rustiger aan gaan doen „Maar meer nog heb ik besloten er mee op te houden uit waardering voor mijn vrouw. Ik heb dit alles kunnen doen, omdat zij het opbracht vaak alleen thuis te zitten Nu, zeker ook omdat de kin deren het huis uit zijn. wil ik haar niet avond aan avond alleen meer laten VOOR CDA De zilveren wethouder ontkent ten stelligste dat zijn terugtreden ook poli tieke achtergronden heeft. De sugges tie dat hij zich wellicht niet zou thuisvoelen in een CDA-verband, wijst hij resoluut van de hand. ,,lk ben een geweldige voorstander van het CDA. Van mij had het er veel eerder mogen komen. Al in 1968 heb ik het er eens met de toenmalige burgemeester Schneiders en de heer Beernink, toen minister van Binnenlandse Zaken over gehad We waren er toen al voorstan der van, dat er samengewerkt zou wor den tussen de verschillende christelijke partijen. Dus in die richting hoef je het echt niet te zoeken gehad. Maar dat is bij de laatste taak verdeling overgeheveld naar Van Woudenberg. „En heel vroeger," weet Van Zandbrink zich te herinneren, „was er eigenlijk helemaal geen sprake van een duidelijke verdeling. Toen werden alle zaken door het gehele college be handeld. Er was toen nog geen duidelij ke specialisatie onder de wethouders Wethouder Van Zandbrink spreekt van 1953, het jaar waarin hij aan zijn eerste wethouders-periode begon. Ze ven jaar eerder was hij zich met de plaatselijke politiek gaan bezighouden. Nadat hij zich in 1946 vanuit Achterveld in Leusden gevestigd had, kwam hij nog in datzelfde jaar in het bestuur van de kiesvereniging van de Katholieke Volk spartij. Drie jaar later stond hij op de kandidatenlijst van die partij en werd hij inderdaad in de raad gekozen Sa men met lijsttrekker Herder - de oude directeur van de Rabobank - en nog twee andere katholieke volksvertegen woordigers vormde Van Zandbrink een belangrijke fractie in de negen leden tellende raad. De leden van de raad kwamen minimaal zes keer per jaar bij een, maar meestal werd het toch wel een keer of acht negen per jaar. Als belangrijke items uit die jaren herinnert Van Zandbrink zich de eerste nieuwbouw in Hamersveld en de ver harding van een groot aantal zandwe gen. Het aantal inwoners van het dorp schat hij in die dagen op zo'n 3200. GEEN KABINET Op het terrein van de financiën stipt de loco het streven naar een sluitende begroting als een belangrijk punt aan. De vraag of je nu als wethouder van financiën een belangrijke invloed op de door collega's beheerde terreinen kunt uitoefenen, beantwoordt de wethouder van financiën ontkennend." Je moetje dat niet zo voorstellen als in het kabinet, waar de minister van financiën de vak ministers kan opdragen in hun begro tingen te snoeien. Misschien dat dat wel in een stad als Amsterdam gebeurt. Maar in een plaats met de omvang van Leusden, gebeurt zoiets niet Daar zijn we te klein voor. Zover komt het niet. Zulke zaken worden in collegiaal over leg geregeld Gaan we over naar de agrarische za ken. Een terrein waarop de laatste der tig jaar in Leusden ontzettend veel ver anderd is. De ontwikkeling van een ag rarische gemeenschap naar een foren- zendorp heeft de scheidende wethou der geheel als bestuurder meege maakt. Heeft hij wat kunnen doen voor de mensen voor wiens belang hij in het college op moest komen? „Ja," zo meent Van Zandbrink, „toen hier de eerste agrariërs grond moesten gaan afstaan voor de uitbreiding, moesten we naar alternatieven voor deze men sen gaan zoeken In een aantal geval len hebben we dat prima op kunnen lossen. In het begin ging het vaak nog MEEST GEBOEID Leusden is al belangrijk groter, wan neer de wethouders de taken wat duidelijker gaan verdelen. Van het be gin af aan beheert Van Zandbrink - zoals gemeld - Financiën, Agrarische Zaken en Onderwijs. Die laatste por tefeuille heeft hem altijd het meest ge boeid. Van Zandbrink: „Vooral in het snel groeiende Leusden was het altijd een sport om met de bouw van scholen bij te blijven bij de groei van het aantal inwoners. Of ik vind, dat we daar voor alle categorieën onderwijs in zijn ge slaagd7 Op bescheiden wijze zou ik die vraag met ja willen beantwoorden. Over het algemeen zijn we er in geslaagd om tijdig voor scholen te zorgen Vaak stonden de scholen er al, wanneer de wijken nog afgebouwd moesten wor den." De schoolgrenskwestie, die een jaar of twee geleden de gemoederen hoog deed oplaaien, blijkt de scheidende wethouder eigenlijk geen kwestie van schoolgrenzen te vinden: „School- grenzen worden door de raad vast gesteld. Het ging hier om correcties, die door b. en w. werden aangebracht Ze waren bovendien van tijdelijke aard." LEUSDEN - Op donderdag 31 augustus komt de gemeenteraad van Leusden voor het laatst in de huidige samenstelling bijeen. Tij dens deze vergadering - die niet zoals gebruikelijk 's avonds om half acht, maar 's middags om half drie begint-zal officieel afscheid worden genomen van de raadsleden Dijk stra, Bokkers, Reichert, Van Maanen en Van Zandbrink. De laatste twee hebben 29 jaar deel uitgemaakt van de raad, van wie de heer Van Zandbrink bovendien 25 jaar als wethouder en loco-burgemeester betrokken is geweest bij het dagelijks bestuur van de gemeente. Voor het gemeentebestuur was dit aanleiding om ter gelegenheid van dit afscheid aan de heer Van Zandbrink een ontvangst aan te bieden, waarbij dan tevens gele genheid is om ook van de heer Van Maanen afscheid te nemen. Alle inwo ners die op 31 augustus van de heer Van Zandbrink en/of de heer Van Maa nen afscheid willen nemen, zijn op deze ontvangst van harte welkom.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 5