Werkgroep levert erste werkstuk af: oor-ontwerp van Educatief Plan Twijfels bij presentatie Educatief Plan Wie er volgens de werkgroep „Educatief Plan" wel en niet voor subsidie in aanmerking komen in 1979 verenigingen en instellingen mogen lanstaande woensdag hun mening geven Leusder Krant - welzijnszorg DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 an onze verslaggever (ARNIX KREYNS LEUSDEN - De werkgroep Educatief Plan" heeft haar erste werkstuk afgeleverd, laandag jongstleden presen- ïerden de leden van de werk- roep het „Voor-ontwerp Edu- atief Plan". elangrijk onderdeel daarvan armt de aanbeveling van de erkgroep aan de gemeenteraad pzake het verlenen van subsi- ies voor educatief werk In eusden in 1979. Elders op deze agina vindt u een volledig over- icht van de aanbeveling die de lerkgroep hieromtrent doet. aarnaast wordt in het voor- ntwerp uit de doeken gedaan oe de werkgroep in de afgelo- en maanden gewerkt heeft en relke criteria men gehanteerd eeft, toen het er op aan kwam de rgentie van de verschillende rojecten tegen elkaar af te we- m. De werkgroep ..Educatief Plan" werd igasteld, nadat de gemeenteraad in vergadering van 15 december vo lg Har had besloten dat er voor 1979 en educatief plan moest worden vast- eiteld. Aanleiding daartoe was de Rijksbijdrageregeling plaatselijk vor- ilngs- en ontwikkelingswerk voor vol- 'assenen", die 1 juli 1976 in werking ad. Deze regeling heeft allereerst ten oei nadruk te leggen op de gemeente- ke verantwoordelijkheid op dit terrein. )aarnaast moet een samenhangend emeentelijk beleid er door worden ge- timuleerd, terwijl het ook de bedoeling de bevolking meer inspraak te geven iij de opstelling van een educatief be- }id. WENSEN EN BEHOEFTEN Wil een gemeente op grond van deze egeling een rijksbijdrage ontvangen, lan moet die gemeente een educatief ilan opstellen. In dit plan moet aange- jeven worden welke educatieve voor- ieningen er zijn en of deze aanvulling lehoeven. Daarnaast moet in zo'n plan ;omen te staan wat de educatieve wen- •en en behoeften van de bevolking zijn. let educatief plan vormt de basis van ien jaarlijks programma. In dit pro- jramma worden de beleidsvoorne- nens, die in het plan genoemd zijn, jerealiseerd. Burgemeester en wethouders be sloten naar aanleiding van het ge noemde raadsbesluit een werkgroep in te stellen, waarin belanghebbenden en deskundigen op het terrein van vor- mings- en ontwikkelingswerk zitting namen. De werkgroep, die als in spraak- en adviesorgaan moet funge ren, kreeg tot taak: a. het analyseren van de uitkomsten van een door de werkgroep te ver richten inventarisatie van de vraag naar en het aanbod van educatieve voorzieningen voor volwassenen b. te onderzoeken of er binnen het plaatselijk vormings- en ontwikke lingswerk mogelijkheden zijn tot het aangaan van samenwerkingsver banden ten behoeve van cur susprojecten en dergelijke. c. de opstelling van een ontwerp edu catief plan en een ontwerppro gramma van aktiviteiten. LEDEN WERKGROEP Als leden van de werkgroep wer den door burgemeester en wethouders de volgende personen aangezocht Achter hun naam staat vermeld na mens wie zij in de werkgroep zitting namen: mevrouw J. Vunderink (Stichting Jeugdraad Leusden): mevrouw E Blom (Vrouwenraad Leus den); mevrouw N van Amerom (Raadscom missie sociaal-cultureel en maat schappelijk welzijn); mevrouw C. Verduin (als vervangster van mevrouw Van Amerom). mevrouw M. Defares (Latent Talent), J. Warns (Pastoresoverleg), dr. R. Groenman (Stichting Federatieve Bibliotheekvoorziening); C. van Luijn (Werkgroep Welzijn CML); J. van de Broek (Vakbeweging); D. Bastmeyer (Gezamenlijke wijkraden Leusden); H. Jacques (Bejaarden), A. Hagenaars (Adviseur van de Sticht- se Culturele Raad) Deze leden van de werkgroep, waar van wethouder G. van Woudenberg voorzitter is en de ambtenaar A Hoog- endoorn als secretaris fungeert, wer den op 2 februari van dit jaar in een informatieve vergadering aan de Leusdense bevolking voorgesteld. INVENTARISATIE Het educatief plan is een plan voor meerdere jaren. In het plan komen ac tiviteiten te staan, die gericht zijn op vorming en ontwikkeling van volwasse nen. Inmiddels is echter het ontwerp-rijks- bijdrageregeling sociaal-cultureel werk uitgebracht. Deze regeling stelt als voorwaarde aan het verlenen van een rijksbijdrage dat de gemeente een plan met sociaal-culturele activiteiten dient op te stellen. Volgens het ontwerp-rijksbijdragerege- ling behoort het vormings- en ontwikke lingswerk voor volwassenen tot de so ciaal-culturele activiteiten. Dat betekent dus dat het educatief plan een onderdeel zal gaan vormen van het sociaal-cultureel plan. In Leusden is in 1977 al een aanzet gedaan tot het voeren van een wel zijnsbeleid. Dit kwam tot uiting in het verschijnen van de discussienota ..Be leidsplan welzijnsvoorzieningen 1977 t/m 1981" De verschillende sectoren van het welzijnsbeleid werden daarin onder de loep genomen. Nadat de werkgroep door burgemees ter Rademaker was geïnstalleerd, be gon men aan een sessie van tien ver gaderingen. Begonnen werd met een inventarisatie van het bestaande edu catieve werk. Om te komen tot genoemde inventari satie benaderde de werkgroep 49 ver enigingen en instellingen die (gedeelte lijk) werkzaam zijn op het terrein van het vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen. Een lid van de werk groep, gewapend met een vragenfor mulier bezocht één of meer vertegen woordigers van die verenigingen en in stellingen. Er werden vragen gesteld over de aktiviteiten die men in het lo pende seizoen organiseerde en wat de plannèn waren voor het volgend jaar. Voor wie zijn die aktiviteiten bestemd en door wie worden ze georganiseerd, zo wilden de werkgroepsleden weten. Ook werd er geïnformeerd naar de kosten van de aktiviteiten en op welke wijze die gedekt werden. Omdat vanuit de bejaardenorganisaties weinig respons kwam, heeft de werk groep Educatief Plan" nog een poging ondernomen om de bejaarden via een i aparte folder te bereiken. Ook dat had weinig baat; er kwam slechts één reac tie. TWEE REACTIES Ook het peilen van behoeften en wensen van diegenen die niet bij ver enigingen en instellingen aangesloten zijn, bleek moeizaam te verlopen. Om COMMENTAREN/MENINGEN EDUCATIEF PLAN Op het voorontwerp „Educatief Plan", dat begin deze week aan de pers is gepresenteerd, is best het één en ander aan te merken. Je kunt bijvoorbeeld met de leden van de werkgroep van mening verschillen over de door hen op gestelde criteria. Je kunt vast stellen dat in het voor-ontwerp niet duidelijk uitkomt hoe iedere aktiviteit afzonderlijk aan zijn beoordeling komt. Je kunt - en dat is misschien wel het grootste bezwaar - ook van mening zijn dat de werkgroep zich in haar eerste werkstuk niet afvraagt of er aan de door haar ter subsidiëring voorgedragen aktiviteiten wel behoefte bestaat. Wie in deze zin het resultaat van de werkzaamheden van de sa menstellers van dit voor-ontwerp wil kritiseren, moet zich evenwel enkele dingen realiseren. Het stuk is samengesteld door ama teurs. Op grond van hun bekend heid met een deel van het educa tieve werk in Leusden, zijn zij door burgemeester en wethou ders gevraagd een aanbeveling te maken inzake educatief werk in Leusden. Zij hebben zich niet al leen bereid getoond om een tiental vergaderingen bij te wo nen, maar ook om bestuurders van verenigingen te interviewen. Daar hebben deze amateurs - met raad en daad terzijde gestaan door de heer Hagenaars van de Stichtse Culturele Raad - een hoop vrije tijd in gestoken. Alle reden dus om deze mensen daar zeer dankbaar voor te zijn. In de tweede plaats hebben de werkgroepsleden hun werk zaamheden volledig in de openbaarheid verricht. Ook het resultaat van hun inspanningen leggen ze direkt aan iedereen ter beoordeling voor. Zij laten met een weten dat er ongetwijfeld nog het één en ander aan te ver- De werkgroep tijdens de installatie door burgemeester Rademaker. beteren zal zijn. En nodigen ver volgens iedere Leusdenaar uit om volgende week woensdag op en/of aanmerkingen te komen maken. Het minste dat je als geïnteresseerde Leusdenaar kunt doen is daar naartoe gaan en ook een beetje meewerken aan een goed educatief plan. Omdat het om dat vaak zo heftig bedis cussieerde Leusdense welzijn gaat. Komen dus: woensdag 30 augustus, gemeentelijke kantine, Zwarteweg 16a. Aanvang 20.00 K. deze mensen te benaderen koos men voor het CML-blad „Milieu en In spraak". Gezien de uiterst magere res pons - er kwamen in totaal twee reac ties binnen - lijkt de bewandelde weg niet de beste geweest „Afgevraagd moet dus worden of de gebruikte me thode bij de behoeftepeiling van de be volking juist is geweest", zo vragen ook de werkgroepleden zich af. In het derde hoofdstuk van het voor ontwerp „Educatief Plan" wordt een uitvoerige toelichting gegeven op de gehanteerde criteria en de functies van het educatieve werk. Om met dat laatste te beginnen, er worden een vijf tal functies onderscheiden: a. een educatieve functie in verband met het beroeps- en beroepenleven en de veranderingen op de ar beidsmarkt. Bijvoorbeeld: her-, om en nascholingscursussen b. een educatieve functie gericht op het tweede kansonderwijs voor vol wassenen. Bijvoorbeeld: de moedermavo. c. een educatieve functie die bijdraagt aan maatschappelijke bewust wording, mondigheid en emancipa tie van individuen en groepen in de concrete plaatselijke situatie. Bij voorbeeld- een VOS-cursus. d. een educatieve functie gericht op creativiteitsbevordering en kunst zinnige vorming Bijvoorbeeld to neelcursus, volksdanscursus, etc e. een educatieve functie gericht op vaardigheden en op algemene ont wikkeling zonder een direkte nood zaak van diplomaverwerving. CRITERIA Volgens de werkgroep zijn a|le edu catieve aktiviteiten in Leusden te plaat sen onder één van vijf bovenstaande categorieën. Daarnaast was het nood zakelijk om een aantal criteria op te stellen, waarmee het mogelijk zou zijn om aan te geven aan welke aktiviteiten de voorkeur wordt gegeven Dat is no dig omdat er waarschijnlijk te weinig geld is om alle aktiviteiten te subsidië ren. Daarom stelde de werkgroep een aantal criteria op, die onder te verdelen zijn in twee groepen, te weten in de inhoudelijke criteria en de organisatie criteria. In volgorde van belangrijkheid zijn de inhoudelijke criteria: 1Voorrang voor de activiteiten die be stemd zijn voor volwassenen die minder mogelijkheden en kansen hebben gehad. 2. Bij de uitgevoerde activiteiten dient bevordering van de vakbekwaam heid van cursusleiders en groepsleiders te worden nage streefd 3 Voorrang voor experimentele ak tiviteiten. 4 Goed lopende bestaande aktivitei ten dienen gecontinueerd te wor den 5. De educatieve aktiviteiten moeten het inzicht in de maatschappelijke samenhang bevorderen ORGANISATIE De vijf organisatie-criteria zijn: 1. Inspraak van de deelnemers aan aktiviteiten en bij de samenstelling van het aktiviteitenprogramma. 2 De aktiviteiten dienen systematisch van opzet te zijn 3 Waar mogelijk samenwerking tus sen diverse verenigingen en instel lingen bevorderen. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Vol verwachting ziet de werkgroep „Educatief Plan" uit naar de hearing, die zij volgende week woensdag or ganiseert. Dan kunnen de vereni gingen, instellingen en alle an deren op wie het plan betrekking heeft, hun mening geven over het voor-ontwerp. De leden van de werkgroep zijn benieuwd, hoeveel mensen komen, wie er komen en wat ze van het plan vin den. Want de werkgroep heeft zelf de nodige twijfels bij de presentatie van het voor-ontwerp. „Zo ben ik er bijvoorbeeld van overtuigd, dat we nog niet alle criteria te pakken hebben", meent dr. Groenman, lid van de werk groep; „het zijn er nu tien - wat op zich een respectabel aantal is - maar we zullen vast wel ontdek ken dat we nog iets over het hoofd hebben gezien". Ook de uitvoering van het voor ontwerp noemt de werkgroep „de voorlopige beste". De kritiek dat uit het voor-ontwerp niet te lezen is hoe men per aktiviteit nu precies is ge komen aan de urgentie-aanduiding, acht men gerechtvaardigd. „Maar", zo zegt woordvoerder Groenman, „het zou praktisch nogal moeilijk uitvoerbaar zijn om van iedere ak tiviteit precies aan te geven hoe we aan de kwalificatie zijn gekomen. Dan zou je er zo'n hoeveelheid bijla gen aan toe moeten voegen, dat het voor-ontwerp er bij in het niet zou vallen Maar als een vereniging wil weten hoe de beoordeling van haar aktiviteiten er uit ziet, dan kan men altijd bij ons terecht. Ik verwacht overigens ook op de hearing wel van dit soort vragen". Waaraan de heer J. Warns, eveneens lid van de werk groep. toevoegt: „Ik kan me voor stellen dat een vereniging vindt dat een aktiviteit ten onrechte als wen selijk is aangeduid, omdat men de betrokken aktiviteit zeer urgent acht. Dan kunnen we daar over praten Het voor-ontwerp zal nog worden bijgesteld aan de hand van de op merkingen tijdens de hearing". OPINION-LEADERS In het „Educatief Plan", zoals het er nu uitziet, wordt aangegeven dat men er nauwelijks in geslaagd is om individuele Leusdenaren te vragen naar hun behoeften op educatief terrein. Enerzijds denkt men via de ongeveer vipg geraadpleegde in stellingen en verenigingen al een zeer groot aantal Leusdenaren be reikt te hebben Van de andere kant zal men in komende jaren - het plan wordt ieder jaar bijgesteld - trachten om betere methoden te vinden om de individuele Leusdenaar te berei ken. Groenman: „Vanuit de werk groep „welzijn" van het CML is het voorstel gekomen om via de „opinion-leaders" in Leusden er achter te komen hoe het met de verlangens van de „niet-georgani- seerden" zit. Dus bijvoorbeeld met behulp van interviews met de plaat selijke pastores, dominees en zovoort. Ook gaan onze gedachten uit naar wat uitgebreidere gesprek ken met de wijkraden. Overigens is dat dit jaar ook al een beetje ge beurd. Eén van de genoemde VOS- cursussen is duidelijk vanuit één wijkraad gekomen". BEHOEFTEN Doordat men de stem van de indi viduele Leusdenaar nog nauwelijks gehoord heeft, is men er ook niet zeker van of de prioriteitenaandui ding overeenstemt met de onder de bevolking levende behoeften. De vier VOS-cursussen die als zeer ur gent genoteerd staan voldoen ken nelijk goed aan de gestelde criteria en zullen daarom beschouwd kun nen worden als prima educatief werk. Maar is er ook wel behoefte in Leusden aan vier van deze cursus sen tegelijk Woordvoerder Groenman: „Het is inderdaad een moeilijke zaak om dat nu vast te stellen. Dat heeft de Leusdense be volking nog niet kenbaar gemaakt". De laatste, tijdens de presentatie aan de plaatselijke pers uitgespro ken twijfels komen uit de mond van Jan Warns: „Ik vraag me wel eens af of de georganiseerde activiteiten wel ten goede komen aan de men sen voor wie ze bedoeld zijn". Ondanks dit alles durft de werk groep best haar eerste werkstuk op tafel te leggen en aan de Leusdense bevolking ter beoordeling voor te leggen Al verzucht dr. Groenman wel „Praten over inspraak, dat gaat vrij gemakkelijk; maar inspraak doen, dat is nog niet zo eenvoudig. Dat is eigenlijk ons grootste pro bleem geweest". (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Via de elders op deze pagina beschreven methode Is de werkgroep „Educatief Plan" tot de onderstaande aanbeveling aan de gemeenteraad gekomen over de subsidiëring van aktivi teiten. Hieronder staan de clubs, ver- enilingen en instellingen ver meld, die al dan niet voor subsidie in aanmerking zouden moeten komen. Achter iedere naam treft men de te subsidiëren aktiviteit tussen haakjes aan. ZEER URGENT Vrouwencafé (V.O.S.-cursus) Werkgroep Educatief Werk Leus den (V.O.S.-cursus en ouderpartici patie) Werkgroep Latent Talent (V.O.S.- cursus) Wijkraad de Wetering (V.O.S.-cur sus) Vrouwenraad Leusden (cursus ..gesprek als hulp" en cursus „poli tieke scholing") Hervormde wijkgemeente Leus- den-C./openb. bibliotheek (cursus „stervensbegeleiding en rouwver werking door nabestaanden") Werkgroep Educatief Plan cursus „ontwikkeling doelstellingen en middelen t.b.v. educatieve activi teiten") Kath Plattelands Vrouwen Organi satie, afd. Leusden (cursus „sa menleven") De wergroep vindt de activiteiten „basisgesprekken" en cursus „so ciale vaardigheden" van het U W. eveneens zeer urgent, maar zij meent, dat deze activiteiten via een andere weg gesubsidieerd moeten worden (sociale zorg). URGENT U.V.V. (lezing „wat te doen na 65 jaar", cursus bloemschikken, E.H.B.O.-cursus, koken voor be jaarden en brailleercursus) Hervormd-Gereformeerde Kring- werkcommissie/werkgroep Latent Talent (2 leerkringen wereld godsdiensten/Israël) R.K. Parochie (gesprekskringen met ouders van schoolkinderen van 14-20 jaar) Werkgroep Educatief Werk Leus den (gemeenschappelijk welzijns beleid) Interkerkelijk Vredesberaad (ge spreksgroep over zwakkeren in de maatschappij) Hervormd-Gereformeerde Kring- werkcommissie (gesprekskringen) Wijkraad de Wetering (discus sieavonden met deskundige over functioneren in de wijk en construc tie-avonden voor de medewerkers) Ned. Christen Vrouwenbond, afd. Leusden-C. (lezingen/discus sieavonden en excursies) Ned. Christen Vrouwenbond, afd. Leusden-Z. (lezingen) Kath. Plattelands Vrouwen Organi satie, afd. Leusden (diverse lezin gen/discussieavonden en creatieve vorming) Toneelvereniging „Culdoto" (to neelcursus) Wijkorgaan Groenhouten (vor mingsactiviteiten voor wijkraden en instructieavonden voor medewer kers) Werkgroep Latent Talent (cur susproject) VOS-cursussen verdienen volgens de werkgroep een hoge urgentie De werkgroep beschouwt enkele cursussen van Latent Talent als „zeer urgent". Aangezien het hele cursuproject beoordeelt moet wor den, is het ingedeeld bij de groep urgente zaken. WENSELIJK Openbare bibliotheek (leescursus voor Bond van plattelandsvrouwen, cursus „muziek luisteren", lezingen door auteurs over eigen en an dermans werk en rondleidingen groepen leerlingen) Ned Bond van Plattelandsvrouwen (diverse cursusavonden lezingen/ discussieavonden, en excursies) Wijkraad van de Wetering (praat- en discussieavonden over diverse on derwerpen) Heer Overmaat (cursus „veldbiolo- gie") Hervormd Gereformeerde Kring- werkcommissie/werkgroep Latent Talent (leerkringen rond Bijbel en Kerk) Vereniging voor Veilig Verkeer (veilig verkeer-cursus) E.H.B O.Vereniging Leusden-C. (EHBO-cursus voor beginners en EHBO-cursus voor gevorderden) E.H.B.O.-vereniging Achterveld (EHBO-cursus voor huisvrouwen, EHBO-cursus voor beginners en EHBO-cursus voor gevorderden) Katholieke Plattelands Vrouwen Organisatie, afd. Leusden (cursus „koken") R.K. Parochie (oecumenische ge spreksgroep). GEEN SUBSIDIE WENST TE ONTVANGEN Amnesty Internationaal GEEN SUBSIDIE HEB BEN NODIG P.v.d.A - Rooie Vrouwen Vrouwen in de V V.D. Vrouwengroep van het Humanis tisch Verbond Humanistisch Verbond C.N.V., afdeling Leusden Federatie Bouwbonden F.N.V af deling Leusden en afdeling Achter veld Stichting Creatieve Handvaardig heid Leusden NIET VOOR SUBSIDIE IN AANMERKING KOMEN DE (OVERIGE) ACTIVI TEITEN VAN Plantsoenendienst gemeente Leusden Werkgroep Milieu Educatie CML Instituut voor Natuurbeschermings educatie, afd. Amersfoort Wijkraad Alandsbeek-oost Toneelvereniging „Eendracht" Toneelvereniging „Culdoto" Hervormde wijkgemeente Leusden- centrum R.K. Parochie Leusden en Achter veld Stichting Federatieve Bibliotheek voorziening Leusden I.K.V. Interkerkelijke Vrouwen Con tactgroep VERENIGINGEN, GROE PEN, INSTELLINGEN DIE ONDER EEN ANDERE REGELING VALLEN Stichting Jeugdraad 't Claeverenblad P.J.G.U Vallei Jongeren Kath. Plattelands Jongeren. Achter veld en Leusden De Zonnebloem, afdeling Leusden en afdeling Achterveld Bejaardensoos Achterveld Gemeentediaconaat Hervormde- Gereformeerde Kerken Leusden Stichting Muziekschool Leusden Hervormde Vrouwendienst Leus den-zuid De Vrije Kwasten.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 7