„Passiviteit van de Leusdenaren is verbazingwekkend en zorgwekkend" Najaarsprogramma van Latent Talent verschenen WERKGROEP RUIMTELIJKE ORDENING CML: Puzzel- tocht voor Haaien- Jeugd CML- werkgroep R.O. vergadert Jaar programma K.P.0. 185 Ut ZOMERVOORDEEL OOK WERKGROEP ZELF HEEFT TE WEINIG EIGEN INITIATIEF TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT KURSUSSEN SPREEKVAARDIGHEID „De Til" jongerenwerk JE KUNT EN MAG NIET OMHEEN INSPRAAK DOKO HONDEVOER trefpunt voor piantenvrienden Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 (van de redaktie) LEUSDEN - De werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML (Comité Milieuzorg Leusden) maakte zich in de vergadering van vorige week woensdagavond zelfverwijten. Eigenlijk deed men - naar goed oost- Europees gebruik - aan het hoogno dige zelfonderzoek. ,,De moeilijk heid, waarmee de werkgroep op dit moment te kampen heeft", aldus de plaatsvervangende voorzitster me vrouw W. Viugt-Geeltjes, „is het ge brek aan belangstelling van de zijde der Leusdenaren, terwijl er juist zo veel belangrijke zaken in de werk groep worden besproken. Maar ook de werkgroepleden zelf hoeven zich niet direkt op de borst te kloppen vanwege aan over-aktiviteit. In feite zijn de vergaderingen van de werk groep RO vooral de laatste tijd noodgedwongen een one man show van voorzitter Ten Berge geworden. Dat wordt door de voorzitter ook zo gevoeld. Hij mist, wat hij omschrijft als: eigen inbreng, eigen ideeën. De werkgroep is de laatste maanden duidelijk bezig met een voorge kauwd progamma, zonder dat van de leden zelf te behandelen zaken naar voren komen. Voorzitter Ten Berge was die avond ziek, maar had zijn wensen ten aanzien van het komen de werkprogamma voor de leden op papier gezet: kom zelf met een werk programma! INSPRAAK Meteen na het ter diskussie stellen van de werkzaamheid der leden werd de werkelijke waarde van de „inspraak" der werkgroep aangekaart. Enkele le den, zoals de heer Herx, waren van mening, dat er eigenlijk geen sprake kan zijn van inspraak en samenspraak. Door het - overigens uitstekende - kontakt tussen voorzitter Ten Berge en de desbetreffende ambtenaren van de gemeente, werden op elke vergadering allerlei aktuele zaken aangedragen en mededelingen gedaan, zonder dat er gelegenheid is tot werkelijke diskussie Wat de heer Herkx met name mist is een uitleg over het hoe en waarom. ,,Er is geen sprake van samenspraak", meende de heer Herkx Je krijgt het te horen en je gaat naar huis. Er wordt teveel van tevoren besloten. Die mening werd niet gedeeld door de andere (aanwezige) leden van de werkgroep. De heer Spaans: „Ik moet zeggen, dat mijn ervaring is, dat de werkgroep R.O. in de loop der jaren wel degelijk inspraak heeft ge leverd, waar ook deels door de ge meente naar is geluisterd. De werk groep heeft een wezenlijke inbreng gehad'Andere leden ondersteun den hem in deze mening. Mevrouw Vlugt (en via haar voorzitter Ten Berge) was van mening, dat veel aan de leden zelf te wijten is. De voor zitter steekt zijn verhaal af, een verant woordelijk gemeente-ambtenaar legt één en ander uit en daarmee is de kous af. Het gevolg is, dat elke vergadering wordt besteed aan door de gemeente aangedragen onderwerpen (hoofdza kelijk de tweede fase betreffende), ter wijl er echt wel méér belangrijke onder werpen zijn, die naast de tweede fase plannen besproken kunnen worden Aan de andere kant leeft er bij de bevol king teveel de gedachte, dat aan tal van zaken niets meer te doen zal zijn, omdat de gemeente het al heeft beslist. Dat is een steeds voorkomend misverstand De Leusdenaren kunnen er nog wel de gelijk iets aan doen, mits zij tijdig met hun bezwaren bij de werkgroep R.O. van het CML komen (of bij andere CML- werkgroepen indien het een onderwerp buiten de Ruimtelijke Ordening betreft) LEUSDEN/Z EN ACHTERVELD Voorbeelden van passiviteit, ook bij Leusdenaren zelf, zijn er vol doende. Genoemd werd bijvoor beeld de zeer afwachtende houding van de Achtervelders ten aanzien van het al lange tijd geleden aange kondigde uitbreidingsplan Achter veld. Zich aktief inzetten via het CML en met name de werkgroep R.O. kan een tekort aan zalen voor verenigingen in de gemeente Leusden en dan vooral tegen een betaalbare huurprijs. Vooral omdat Laten Talent volgens ver schillende verenigingen beslag heeft gelegd op het merendeel der be schikbare zalen en zaaltjes, komen an dere verenigingen nauwelijks of met moeite aan bod Tot nu toe hebben die verenigingen gezwegen, terwijl juist de werkgroep R.O. van het CML ook op dit terrein nuttig werk kan doen door haar direkte kontakten met de gemeente. Ook de huidige winkelvoorzieningen (met alles wat daarmee verband houdt, zoals service, prijzen, monopolie-posi tie) levert regelmatig klachten op. Via stimulerend werken en wellicht haast achter deze zaak zetten. Het zelfde geldt bijvoorbeeld het Dorp huis in Leusden/Zuid. Met name de omwonenden, die straks worden ge- konfronteerd met dat centrum, heb ben bezwaren tegen de geprojek- teerde plaats. Tot nu toe is niemand van de bezwaarden ooit op het idee gekomen om die bezwaren via de werkgroep R.O. van het CML naar voren te brengen. Waarbij dient te worden aangetekend, dat ook werk groepleden uit Leusden/Zuid niet op dat idee zijn gekomen. TEKORT VERGADERZALEN Er wordt nogal eens geklaagd over de werkgroep van het CML-R O isdaar wellicht over te praten. De werkgroepleden waren het er met elkaar over eens, dat ook zij de nodige inbreng moesten leveren. Besloten werd een voorlopig werkprogamma op te stellen, waarin verschillende van de in de vergadering genoemde onder werpen zullen worden behandeld Naast de deelplannen zal aandacht worden besteed aan de volgende on derwerpen: 1 Dorpshuis Leusden/ Zuid. 2 Werkgelegenheidsgebied Bruinhorst. 3 Pon Driehoek 4. Boerde rij 't Spul. 5. Zalengebruik en zalen- gebrek 6 fietspaden in de gemeente Leusden. 7. Noodzakelijkheid bestem mingsplan Lockhorsterbos. 8. verbete ring verschillende gevaarlijke ver keerspunten 9. winkelvoorzieningen Leusden/Zuid 10 de verslechtering van de Leusdense natuurgebieden (Trekerpunt, Hazewater etc 11 uit breiding Achterveld. ASPEKTGROEPEN Voorzitter Ten Berge had de werk groep per brief laten weten er veel voor te voelen de aspektgroepen weer in het leven te roepen. De werkgroepleden vonden dat echter een minder goed idee. Zoals bekend zijn deze zoge naamde aspektgroepen nauwelijks een jaar geleden aan het werk geweest met wisselend succes De leden vonden het een moeilijke zaak. „Eigenlijk is de op zet van de aspektgroepen grotendeels de mist ingegaan", aldus één der leden. „Er namen vaak mensen zitting in een dergelijke aspektgroep, die een be paald doel voor zichzelf nastreefden. Zodra dat doel was bereikt, zag men ze nooit weer. En dat is natuurlijk niet al leen de bedoeling van zo'n as pektgroep". De werkgroep R.O. is er nogal ver baasd over, dat zo weinig mensen blijk geven van hun belangstelling door een bezoek aan de openbare bijeenkom sten van het CML, met name de werk groep R.O., waarin allerlei belangrijke zaken ten aanzien van de vormgeving van toekomstige woonwijken worden behandeld. „Zodra de mensen weten, waar hun huis komt te staan, verdwijnl hun interesse Merkwaardig genoeg willen diezelfde mensen niet weten, hoe de wegen in hun wijk gaan lopen, waar openbaar groen komt, waar de par keerplaatsen etc. Dat wordt dan maar aan de gemeente overgelaten", zo werd gesteld. Er wordt steeds maar weer vergeten, dat het CML een be langrijke vorm van inspraak kan plegen, mits zij zich gesteund weet door de be langstellende burgers. „Pas als er iets niet goed wordt gedaan in hun direkte woonomgeving, komt men in het ge weer Maar dan kan het vaak al te laat zijn Meepraten vóórdat de plannen worden gerealiseerd is veel belangrij ker' En doeltreffender, want er wordt daardoor vermeden, dat wederzijdse frustaties ontstaan, ten/vijl door tijdige samenspraak wordt bereikt, dat niet achteraf nog iets moet worden veran derd, wat vaak veel geld kost Voorzitter Ten Berge had voorge steld om speciale groepen in te stellen. Een groep voor het bedrijfsleven, één voor de agrarische belangen en één voor de burgers van Leusden. De werk groepleden waren van mening, dat eerst moet worden getracht de belang stelling voor het ruimtelijk ordening-ge beuren in Leusden wat op te krikken. Een dergelijke belangstelling kan ook worden gestimuleerd door op andere plaatsen vergaderingen te houden. Zo is het wellicht nuttig om in Leusden-zuid bijeen te komen, wanneer de werk groep gaat praten over het Dorpshuis Leusden-zuid en in Achterveld, als de woningbouw daar ter sprake wordt ge bracht. Men zal hier naar gaan streven. RONDVRAAG In de rondvraag wilde de heer Spaans graag van de gemeente ver nemen, wat er aan de hand is met de doorverkoop van premie-koopwonin gen. „Wat is de gemeente Leusden eigenlijk aan het doen?' wilde de heer Spaans weten, die er zich over ver baasde, dat de woningen als warme broodjes over de toonbank gaan, terwijl er talrijke woningzoekenden zijn, die nog steeds niet aan bod komen. Hij wil de graag van de gemeente weten, waarom werd toegestemd in deze tus sentijdse verkoop. Mevrouw Van Hasselt vroeg zich af of de gemeente wel gebruik maakte van de rijks-premie-pot voor de bouw van woningen voor alleenstaanden. De vraag zal worden doorgespeeld aan de gemeente. Bekend werd gemaakt dat in decem ber gestart zal worden met de bouw van de uitbreiding van de Biezenkamp. Tijdens en na de uitbreiding van de Biezenkamp zal de markt dienen te verhuizen. Voorgesteld wordt om de markt naar de Hamerveldseweg te ver plaatsen vanaf de Rabo-bank tot aan de Asschatterweg. De volgende vergadering zal op dinsdag 29 augustus worden ge houden. Er zal nog bekend worden gemaakt waar deze openbare bij eenkomst zal worden gehouden en wat de te behandelen onderwerpen zullen zijn. LEUSDEN - Deze week verschijnt voor de vijfde maal in het bestaan van „Latent Talent" Leusden een cursusprogramma. Het na jaarsprogramma 1978 omvat 87 cur sussen bijna allen gegeven door in gezetenen van Leusden. Ten op zichte van voorgaande jaren biedt het nieuwe programma twintig on derwerpen die voor de eerste maal onderwezen zullen worden of door nieuwe docenten behandeld zullen worden. De belangstelling voor de cursussen van Latent Talent zijn In de loop der jaren sterk toegenomen. In de periode najaar 1977 - voorjaar 1978 schreven 1668 mensen in waarvan er 1540 konden worden ge plaatst. Van de 161 onderwerpen uit het programma konden door voldoende belangstelling 126 cursussen worden gerealiseerd Een enquête heeft ge leerd dat 7 van de 10 deelnemers aan een cursus van Latent Talent daarbui ten niet deelneemt aan andere georga niseerde aktiviteiten, 80% van de deel nemers vrouwen zijn, 20% van de deelnemers alleen lager onderwijs of een lagere beroepsopleiding heeft ge noten en 13% hoger beroepsonderwijs of universiteit. Van de deelnemers was 26% jonger dan 30 jaar, 26% ouder dan 45 jaar, woonden 57% korter dan 5 jaar in Leusden en 17% langer dan 10 jaar. Cijfers die aantonen dat de cursussen van Latent Talent voor een zeer brede laag van de bevolking in een behoefte voorziet Evenals in voorgaande seizoenen zal voorafgaande aan de start van de cur sussen een „open dag" worden georganiseerd. Deze „open dag" zal worden gehouden op 10 september a.s. in boerderij „Groot Krakhorst" van 14.00 -17 00 uur Op deze „open dag" kunnen belangstellenden kennis maken met een groot aantal docenten die op een expositie iets meer van het onder werp van hun cursus laten zien. De lei ding van Latent Talent zal aanwezig zijn voor het geven van inlichtingen en om de mensen in staat te stellen in te schrij ven voor één van de 87 cursussen. Het programma voor het najaar 1978 toont een groot aantal nieuwe cursussen zoals: Taizé (een leefgemeenschap in Frankrijk), bijbelse vertellingen, koran lezen, eigentijdse geschiedenis, mu ziekgeschiedenis, veldbiologie, dam men, navigatie theorie, sleutelen aan uw trimfiets, grafische fotoarafie, rus- sisch, frans, engels (door nieuwe do centen), keramtiek, tekenen, hand arbeid, poppencursus en pop pentheater. In samenwerking met het Vrouvyencafé, de werkgroep Educatief Plan en de Stichting Culturele Raad kan dit najaar ook weer een VOS-cursus (Vrouwen Oriënteren zich in de Sa menleving) waarbij vrouwen via ge sprekken met elkaar en door het be luisteren van inleidingen over bepaalde gespreksthema's hun visie op de sa menleving kunnen verbreden. Leusde naren die deze week de Latent Talent folder niet in bus ontvangen of meer inlichtingen willen hebben kunnen zich wenden tot Diederick van de Wall Bake (Leusden-C) tel. 41580, Annie Schou ten (Achterveld), tel. 03425-1481 of Maria Belderok (Achterveld), tel 03425-1953 Evenals voorgaande jaren zal „La tent Talent' Leusden op 10 september a.s. een „open dag" houden in boerde rij Groot Krakhorst Jaarlijks een gezel lig gebeuren waar men kennis kan ma ken met de docenten en veel informatie kan krijgen over de cursussen. LEUSDEN - Op zaterdag 9 sep tember wordt voor de jeugd t/m 12 jaar van de LZ&PC de Haaien een speciale clubmiddag gehouden met o.m. een puzzeltocht in Den Treek Onderweg zijn er allerlei spelletjes, opdrachten en verrassingen De grootste verrassing volgt evenwel aan het einde van de middag. Wat dat is, wilde de activi- teitencommissie zelfs ons niet vertel len. Aanmeldingen met naam, adres en leeftijd kunnen geschieden bij: Mevr V.d Veer, Burg. de Beaufortweg 22, Leusden-C tel. 41306. Mevr V Ruitenbeek, v. Waldeck Pyr- montl 3, Leusden-Z tel. 40968 Mevr Burger, Anna v. Saksenlaan 2, Leusden-Z., tel. 40325 Mevr. Pot, Dashorst 7, Leusden-C tel. 41910. Hr. V Kalleveen, Landweg 269, Leus den-C tel 41744. Max v. Holst Pellekaan, Terberghorst9, Leusden-C tel 42293. ijiet instituut voor effektieve talenstudie. Engels, Duits, Frans, Spaans, Italiaans, Nederlands. Talenpraktikum kursussen, individuele (10,40,60 of 100 uur) voor - beginners - gevorderden - vergevorderden Algemeen, toeristisch, commercieel, economisch en technisch taalgebruik. Iedere morgen, middag en avond lessen. GESPECIALISEERDE KURSUSSEN INTENSIEVE SPOEDKURSUSSEN BEDRIJFSKURSUSSEN Inlichtingen: 033-29097 LEUSDEN - Door het bestuur van de stichting R.K. Jeugd en jon gerenwerk wordt met de medewer kers gezocht naar de opzet van een zo juist en gewenst mogelijk prog ramma voor het komende seizoen. Naast andere programma-onderde len wil de stichting aan belangstellen den de mogelijkheid bieden voor het volgen van danslessen Over de te kie zen avond kan overleg worden met be langstellenden, al gaat de voorkeur uit naar woensdagavond. Indien er be langstellenden zijn, kan er ook een Volksdansgroep gevormd worden Hetzelfde geldt voor een Fotoclub Aanmelden of nadere inlichtingen voorgenoemde mogelijkheden kan ge schieden bij bestuur of via „De Til" Telefoon „De Til" 41826. Bijna iedere avond en zondaovoormiddaa Aan een ieder die wensen heeft of vragen of mogelijk ideeén voor het ko mende seizoen biedt het bestuur heel graag de mogelijkheid deze kenbaar te maken via een bus welke in „De Til" is geplaatst. Dit kunnen de jongeren zelf zijn, maar ook de ouders wil men graag hiervoor de mogelijkheid bieden Hoe beter bestuur en medewerkenden de wensen enz. kennen, hoe makkelijker is het een goed en gewenst programma op te zetten. Ideeén enz graag voor 28 augustus inleveren. Hobbyclub Na een vakantie periode zal deze club weer van start gaan op dinsdag 5 september. Bij het van start gaan zal een gewij de manier van werken wor den toegepast. De leden zullen in de komende week hierover worden be richt. Belangstellende jongens vanaf 8 jaar kunnen op dinsdag en vrijdag avond vanaf 18.30 uur terecht om lid te worden of mogelijk eerst eens een kijkje te nemen. LEUSDEN - Aanstaande dinsdag (29 augustus) komt de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML voor een vergadering bijeen Deze openbare bijeenkomst begint om 20 uur in het voorlichtings-centrum van het ge meentehuis aan de Zwarteweg 14. De leden van de werkgroep zullen onder meer praten over het bestem- mingsadvies voorde boerderij 't Spul en over de Biezenkamp Tevens wordt de gedachtenwisseling voortgezet over taakverdeling binnen de werkgroep, in spraakprocedure en werving. LEUSDEN - De afdeling Leusden van de KPO is dezer dagen gereed ge komen met haar jaarprogramma voor het komend seizoen. Het ziet er als volgt uit: Dinsdag 29 augustus: dropping Woensdag 13 augustus: H Mis ter intentie van overleden leden; aan sluitend demonstratie van een nieuw soort oven. Maandag 9 oktober: Lezing door dr Van de Weg over „Hormonen en alles wat daarmee verband houdt Woensdag 25 oktober: Janus Visser verzorgt een avond over „fotografie" Woensdag 8 november: Staphorster Stipwerk. Mevr Weulen uit Havelte over deze kunstige schildertechniek. Woensdag 29 november: Mevr Cos- saar, een waar vertellerstalent Woensdag 20 december: Kerstavond Woensdag 10 januari: Mej. lel Schomaker (Pastor in Bunschoten) praat over: „de Kerk en onze samenle ving" Woensdag 14 februari: Avond over nog steeds niet volledig erkende ge neeswijze, zoals „acupunctuur en ho meopathie". Woensdag 7 maart: De heer N. Kor- tenoever komt een uiteenzetting geven over: „alles wat groeit en bloeit in de natuur". Woensdag 18 april: Gezellige afslui ting seizoen Verder organiseert de KPO ook dit jaar weer enkele cursussen, waaronder „Wat doet de samenleving ons, wat doen wij aan de samenleving" Het is een cyclus van zes avonden, waarop telkens een thema besproken zal wor den. Zo staan op het programma: de KRO. Kerk en samenleving en homofi lie. Er is ruimte voor een groep van 20 tot 25 deelnemers, die ieder 21,- voor de gehele cursus zullen moeten betalen. De thema-avonden worden gehouden op iedere dinsdag in oktober en de eerste dinsdag van november, telkens in de Johanneshoeve Belangstellen den kunnen zich opgeven bij een van de bestuursleden ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie Bovenstaande slagzin zult u in dr weken veel tegenkomen In adverli ties in de dagbladen en periodieken zult hem kunnen zien op de televisie horen op de radio. Waar u niet omheen kunt en waan j er ook niet omheen mag wordl duidelijk als u het woord kankerbest ding hoort. Het bestrijden van deze ziekte is e zaak waar niemand omheen kan. let van ons heeft immers in de eigen tam of kennissenkring te maken of te mak gehad met één van de vele tiental soorten, waarin deze ziekte zich ma testeert. Het is zelfs zo dat van sterfgevallen in ons land er 25% op kening van de een of andere vorm kanker kan worden geschreven. Daarom kunt u er niet omheen: t kerbestrijding is van het allergroot! belang voor ons allemaal. U mag moreel óók niet omheen. Vele duizenden vrijwilligers zél zich ieder jaar opnieuw in om de jaarlijkse collecte voor de kankert strijding te doen slagen. Om uit de brengst daarvan tenminste een deelte van de kosten van de kanker strijding, van het onderzoek naar oorzaken, van het onderzoek naar tere behandelingsmethoden goed maken. Weet u dat ook dit jaar, rond augustus, 100.000 mensen uit overt ging bezig zijn geld in te zamelen? overtuiging ook zijn er reeds 590.000 van de Vereniging tot steun aan het K ningin Wilhelmina Fonds voor de ki kerbestrijding. Deze leden drag zelfs tijdens de collecte een ex steentje bij. Het is begrijpelijk dat niet iedere zich actief kan inzetten voor de ki kerbestrijding. Het is echter evenee begrijpelijk dat niemand zich kan o trekken aan de plicht deze massale enthousiaste beweging te steunen, kunt dit op twee manieren doen: ook worden (gemiddeld bedraagt de a tributie ƒ10,- per jaar) of met gulle ha offeren tijdens de collecte. U kunt tuurlijk het beste allebei doen. De vrijwilligers komen dezer da; weer langs de deuren, u kunt ze straat onmoeten: er is dus alle gelegi heid. U kunt en mag niet om hun vra| heen: Gééf. Mocht u toevallig geen collect ontmoeten, dan is er de mogelijkhi geld te storten op giro 26000, ten n van het KWF-Amsterdam. Fijn, als| zich dan meteen aanmeldt als lid Kankerbestrijding: JE KUNT MAG ER NIET OMHEEN. Inlichtingen voor Leusden-Zu| Achterveld en Stoutenburg bij mei Bennink. W.v.Pruisenlaan 1, t| 41058. Ueusden-Centrum: mevr. Wijze, Meidoornhof 29, tel.: 41695.1 ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie 'el Ui Aan de leden van de huidige nieuwe Raad, alsmede aan het Colli van B. en W. van de gemeente LEU DEN. 1. Heeft u kennis genomen van publicatie in de Amersfoort Courant van 15 dezer, waai vermeld wordt, dat de i spraakprocedure inzake voo ontwerp bestemmingsplan „Nj kerk binnenstad" van start is gi §aan? ent u met ondergetekende n! van mening, dat in de gemeen Nijkerk de democratische spelt gels in acht worden genomen 3. Vindt u niet, dat de wijze waar een soortgelijke kwestie (m name de stichting van een dorp huis in Leusden-Zuid) In de g meente Leusden wordt gerea seerd, hiermede in strijd is? 4. Indien u het hiermede eens bent u dan bereid het daarheen leiden, dat de door het Colle van B. en W. aangekondigde li eenkomst van 6 september a een ander karakter krijgt, dan en W. zich voorstellen, dat n name de klemtoon wordt gele op echte inspraak? 5. Dat, indien de noodzaak van e dorpshuis Is aangetoond plaats van vestiging in ieder gev bespreekbaar Is. 6. U tenslotte dankend voor uw ai dacht, tekent (J.H.C. Schwencl de Roo van Alderwereltlaan 15 Leusden-Zuid. Uit onze tuinwinkel: Hondeliefhebbers, opgelet. grote zak van 10 kilo nu van 21.85 85 AMSTERDAMSEWEG 139 -033-17031 3812 RR AMERSFOORT

Leusder Krant | 1978 | | pagina 8