Jonge Leusdenaar bouwde twee zeewaardige zeil-jachtjes Inventarisatie behoeften en wensen van niet- georganiseerden niet gelukt POLITIE „Zeilen heeft m'n hart gestolen" ANNE JAN HARDENBOL BESTEEDDE VAKANTIE GOED DE GROENE LIJN Leusder Krant - Varia band, leren kinderschoentje, zwarte le ren portemonnee, bankbiljet van 10,-, oranje cape met spiegelei klaar- overs. AAN KOMEN LOPEN bruine hond, zwarte Labradorhond, klein zwart hondje. Door dokter Lantink werd een dode Siamese poes gevonden. Inlichtingen over deze dieren en voorwerpen verstrekt de Rijkspolitie te Leusden-zuid, Arnhemseweg-Oude Rijksweg, telefoon 030-44444. VERLOREN GEVONDEN Verloren: bruine portemonnee inhoudende DM 125, jongensjack, blauw, maat 160, kindertuigje, groen met wit riempje, goudbruine meisjesfiets, gouden kin- derring met letter K, blauwe spijkerstof portemonnee met 7-, groene skelter met rood zitje en zwart stuur. WEGGELOPEN Donkergrijs konijn met half wit pootje, Cyperse poes, bruin gestreept. GEVONDEN Bos sleutels, waaronder een auto sleuteltje, wollen trui )in het bejaar dentehuis 't Hamersveld) jongens-pols- horloge, bruin sleuteletui met 3 sleutels, fietssleuteltje, huisdeursleutel, ring, waaraan 2 sleutels, autosleutels van auto met aanhangwagen en een huis deursleutel. Inlichtingen over deze dieren en voorwerpen kunt u krijgen bij de Rijks politie te Leusden-centrum, Zwar- tenweg 16a, telefoon 033-42885. vervolg van pagina 4 Is de aktiviteit van een vereniging of instelling bestemd voor iedereen of kunnen alleen leden van die vereni ging of instelling aan de aktiviteit deelnemen 5. Het voeren van een efficiënt finan cieel beleid waarbij een redelijke bij drage van de deelnemers wordt ge vraagd. RASTER Om de educatieve activiteiten te kun nen beoordelen is een instrument ge maakt. Dit instrument is een raster be staande uit 10 verticale kolommen en 5 horizontale rijen De 10 verticale ko lommen1 corresponderen met de 10 criteria (verdeeld in twee groepen), ter wijl de 5 horizontale rijen corresponde ren met de 5 functies Na uitgebreid Criterium zwakkeren kwaliteitsverbetering experimenten bestaande projecten maatschappelijke context inspraak systematische opzet samenwerking iedereen financiering functie 5 4 3 2 1 5 4 3 2 1 c: maatsch bewustw 5 9 8 7 6 5 9 8 7 6 5 b: 2e weg-/kansonderw 5 9 8 7 6 5 9 8 7 6 5 d creativiteitsbevord. 4 8 7 6 5 4 8 7 6 5 4 a her- en bijscholing 4 8 7 6 5 4 8 7 6 5 4 e: vrije cursusopties 4 8 7 6 5 4 8 7 6 5 4 f: informatie/documentatie 4 8 7 6 5 4 8 7 6 5 4 overleg tussen de werkgroepleden zijn de criteria van de twee groepen in het raster genummerd van 1 t/m 5. Daarbij geeft criterium nr. 5 de hoogste waarde aan. Criterium nr. 5 van de inhoudelijke criteria (voorrang voor mensen die min der mogelijkheden hebben gehad) weegt dus even zwaar als criterium nr. 5 van de organisatie-criteria (inspraak van de deelnemers aan de activiteiten bij de samenstelling van het activi teitenprogramma). De werkgroep heeft ook de functies een volgorde van belangrijkheid gegeven De functies c en b wegen het zwaarst De functies d, a en e zijn gelijk gewaar deerd, omdat dan een gevarieerd aan bod mogelijk blijft De werkgroep heeft op de eerste plaats voor functie c geko zen, omdat zij meent dat deze educa tieve functie een soort basis is voor het educatieve werk met volwassenen. Functie b is door de werkgroep hoog gewaardeerd omdat de werkgroep de onder deze functie vallende activiteiten van groot belang acht voor Leusden Het volgende raster ontstaat dus „SCOREN" Wat hetscoren" van de activiteiten betreft, het volgende. De werkgroep heeft besloten 1 punt in mindering te brengen als een activiteit niet aan een criterium voldoet Tevens heeft de werkgroep gesteld, dat bijstel ling achteraf mogelijk is als de scorere sultaten afwijken, van de gedachten van de werkgroep. Overigens is de uit komst, die met behulp van het raster verkregen is. een leidraad, voor de sa menstelling van het programma Tenslotte een voorbeeld hoe een ac tiviteit met behulp van het raster ..ge wogen" wordt: Een V O S-cursus, vallende onder functie c die bestemd is voor mensen met minder mogelijkheden, een ex periment is en waarbij sprake is van een systematische opzet, scoort dus res pectievelijk 9. 7 en 8 punten In totaal dus 24 punten De aktiviteiten die men via de inven tarisatie op papier had gezet, werden getoetst aan het raster Daarmee kon den de werkgroepsleden vast stellen welke aktiviteiten zij als ..zeer urgent' beschouwen. ..urgent" enzovoort. Het resultaat treft u elders op deze pagina aan Het voorontwerp is dezer dagen toe gestuurd aan de verenigingen en instel lingen die ook in de inventarisatie voor komen. Op woensdag 30 augustus aanstaande kunnen zij hun mening ei overgeven Tot 7 september kunnen zij schriftelijk op- en aanmerkingen maken op het stuk. Die zullen er nog in ver werkt worden. Aangevuld met enkele aanbevelingen en een begroting gaat het voorontwerp vervolgens naar het college van burgemeester en wethou- ders die er hun licht over mogen laten schijnen. Daarna is het de beurt aan de betrokken raadscommissie Uiteindelijk i moet de raad het plan vaststellen Voor 1 november moet de aanvraag bij CRM liggen AUTO ONTVREEMD EêtV 'ddrikergroeriè' Chryslèr -pëfsonén- aiito werd op zondag 13 augustus ont vreemd uit het Burgemeester Buining- park. Het gebeurde in de namiddag, en was ten nadele van de heerT. C. J. K uit Hooglanderveen. Van deauto nog geen spoor. ii POGING TOT DIEFSTAL ;UIT AUTO j Van een op de Appelweg geparkeerd staande auto werd op zondag 13 augustus een ruitje ingeslagen. Het was de auto van de heer L. S. J. van O. uit Leiden. Er wordt niets vermist. INBRAAK Maandag 14 augustus vonden de be woners van een huis op Travertijn bij thuiskomst ee tuindeur open staan. On bekenden hadden zich toegang tot de woning verschaft Het buro in de kamer werd doorzocht. Er wordt niets vermist. OPENGEBROKEN AUTO'S In Den Treek, ter hoogte van het res taurant van Aart Jansen werd een per sonenauto opengebroken! Een ruitje Werd ingeslagen. Het gebeurde op maandag 14 augustus. Ten nadele van de heer W. N. N. van W.'uit Amersfoort werd een handtasje ontvreemd. Er za ten autopapieren en eén portemonnee in. Dezelfde dag werd' er, eveneens in Den Treek, een autodiefstal gepleegd ten nadele van de heer P. uit Baarn. Van zijn geparkeerd staande auto werd het portier geopend Een polstasje met in houd werd weggenomen. Op vrijdag 18 augustus werd bij Al berts Corner eeri auto opengebroken. Door middel van een schroevedraaier verschaften onbekenden zich toegang tot deze auto. Ontvreemd werden een bruine aktenkoffer en een kolbertjasje. De heer J. M. van L. uit Naarden was de benadeelde. Het kolbertjasje en een lege por tefeuille werden later in Amersfoort aangetroffen. AANRIJDING f - J Een aanrijding, waarbij op de Doorn- 'seweg twee vrachtwagens en een per sonenauto waren betrokken, vond op 'woensdag 16 augustus plaats, ter hoogte Kran Aart Jansen's restaurant. I Een vrachtwagen bestuurd door de iheer M. K. uit Coevorden, schoot door pijn remmen heen en knalde op twee (personenauto's, die voor het stoplicht jstonden te wachten j Tegen de chauffeur wordt proces verbaal opgemaakt ten zake van techni- jsche gebreken. Het bleef bij materiële schade. .Niemand raakte gelukkig gewond. KETTINGBOTSING Op de Noorderinslag vond op don DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 het IJsselmeer schijnt hij zich uitste kend te houden Omdat hij klein is kan hij de korte golfslag goed nemen. Boven water meet de mast ongeveer 7 meter Anne Jan Hardenbol is een per- fektionist, en een doorzetter. Jk ben ondersteboven van dat bootje, en dat bootje wil ik hebben moet hij gezegd hebben toen hij op 1 juli begon te bou wen Het schuren en lakken was erg veel werk. De buitenkant is zes keer geschuurd en gelakt De boot kreeg 20 kilo lak Vóór het dek en de kaïuit er op kwa- ,,'t Was best gezellig, zo'n boot in de tuin", zegt zijn moeder Ik heb er mijn vakantie voor uitgesteld, 't Gaf zo'n ge zellige drukte rond het huis! Anne Jan heeft ons gisteren beloofd, dat hij ook enige vaarten zal organiseren voor oudere zeilers, die nou niet persé hori zontaal op de waterspiegel willen ko men te liggen!" Een onzomer met een welbestede vakantie voor Anne Jan Hardenbol. Twee zeewaardige volledig inge richte jachtjes: een ware voldoening voos een net deze week 20 jaar ge worden Leusdenaar! derdag 17 augustus een kettingbotsing plaats, waarbij 4 personenauto's waren betrokken. Personenauto nr. 1 remde af om een aantal eenden de weg te laten oversteken. Nr. 2 remde eveneens af, maar 3, 4 en 5 letten minder scherp op en vlogen op elkaar. Er ontstond veel materiële schade. Niemand liep letsel op. AANRIJDING MET DODE LIJKE AFLOOP Helaas deze week weer een ver keersdode in Leusden. Op de kruising van de Groene Zoom en de Burgemeester De Beaufortweg stopte op donderdag 17 augustus een wielrijdster niet bij de aangegeven stop- streep. De gevolgen waren fataal. De onfor tuinlijke fïetster werd geschept door een auto, die haar niet kon ontwijken. De 38-jarige mevrouw T van Looyengoed-Jansen werd door de snel heid van het voertuig weggesmeten. Zij kwam daarbij zéér ongelukkig op het harde wegdek terecht. Per ambulance werd zij ijlings ver voerd naar het Sint Elisabeth Zieken huis. Zij overleed in het ziekenhuis aan de gevolgen van deze brute aanrijding. AANRIJDING Een fietser en een tractor kwamen met elkaar in aanrijding op de Hes senweg, waarbij de fietser uiteraard het onderspit moest delven De 13 jarige fietser J R. W. uit Ach terveld stak plotseling, al fietsend, de Hessenweg over. Een tractor naderde, en reed op de Fietser in. De jongen moest vrij ernstig gewond, per am bulance worden overgebracht naar het Sint Elisabeth Ziekenhuis. LICHTMAST AANGEREDEN Zaterdag 19 augustus moest een lichtmast op de Heiligenbergerweg het ontgelden. De heer C. J. van der L. uit Amersfoort moest met zijn auto naar rechts uitwijken voor een hem pas serende auto. Deze manoeuvre deed hem tegen de lichtmast belanden. DEUR STOND OPEN tussen stad en platteland GA EENS DE BOER OP Op veel boerderijen heerst nu top drukte, maar dat neemt niet weg dat honderden boeren, boerinnen en tuinders in het hele land van harte bereid zijn om gedurende een paar uurtjes niet-agrarische landgenoten te laten rondneuzen. Zij doen dat vooral, omdat vele stedelingen er geen idee van hebben wat er van daag de dag zoal moet worden ge presteerd op de boerderij om goed en betaalbaar voedsel te produce ren. Gaat u maar eens kijken op een akkerbouw- of veehouderijbedrijf of bii een tuinder. Het kost u niets, u bent heerlijk Duiten en steekt er nog wat van op ook. Eén voorwaarde slechts: u moet de betrokken boer of' tuinder even opbellen om een af spraak te maken, want anders looptj hij bij voorbeeld onder het melken ot terwijl hij op de maaidorser bezig is de kans dat er tientallen bezoekersj tegelijk op zijn erf komen en dat is' zelfs voor het meest gastvrijej boerengezin teveel van het goede. Bijgaand vindt u enkele adresser' van bedrijven hier in de buurt, die kunnen worden bezocht. Wie d^ complete adreslijst van agrarische bedrijven in het heieland wil hebben! hoeft slechts een briefkaartje te* sturen aan: .,De boer op", postbu^ 91430, 2509 EA Den Haag. LEUSDEN/ZUID - De grauwe nat te on-zomer van 1978 was in elk ge val voor Anne Jan Hardenbol uit Leusden-Zuid een zonnig feest. Hij benutte deze regentijd om twee zeewaardige zeiljachtjes te bouwen. In twee maanden tijd liepen die van de Hardenbolse werf. ,,En hij stond echt niet 's morgens om 6 00 uur op, hoor", vertelt zijn moeder. ]„Hij begon om half 10, 10.00 uur te werken En hooguit om 11.00 uur s avonds ging hij naar bed Nou moet wel gezegd worden, dat 'Anne Jan (20) een ervaren botenbou wer is Hij heeft een Flitsje. een Piraatje fen een Schakel op zijn naam staan. Die Schakel van drie jaar geleden verkocht hij om zijn nieuwe ideaal, een kolibri. te kunnen bekostigen ,,Het bedrag was niet toereikend", vertrouwt zijn moeder ons toe. Op een zéér gezonde basis heb ik zoonlief een flink bedrag voorge schoten. .Vorige zomer heb ik bijna de gehele vakantie in Friesland en op het IJs selmeer met een vriend in een Kolibri gezeild'zegt de Leusdense boten bouwer ,,Dat type boot was het hele maal voor mij. In december vorig jaar zei ik toen tegen mijn moeder: ,,lk ga twee Kolibri's bouwen. Om het geheel op den duur te kunnen financieren moest ik één boot voor de verkoop bouwen en één boot voor mezelf Het eerst kolossale pakket bouwon derdelen arriveerde op 1 juni Kolibri nr 1 was klaar op 1 juli Op 20 juli arriveer de pakket nr. 2, en zeilboot nr 2 kwam gereed op 20 augustus Onderhand was Anne Jan Hardenbol nog best eens vijf dagen weg naar een schoolkamp, en ging ie ook nog wel es een avondje of een dagje zeilen Want zeilen heeft zijn hart gestolen Het voortstuwen door de wind boeit hem in hevige mate. 's Winters doet ie aan ijszeilen; zeilen op een zeilwagen óók als het even kan Of bijvoorbeeld met een immens groot zeil op een stok met z'n tweeén op de schaats voortvlie gend over het ijs. ,,Mijn vriend denkt bij allerlei dingen meteen aan een motor Ik zie altijd zei len voor me", zegt hij. ,,Dat heeft ie van zijn grootvaderzegt zijn moeder, „die belangstelling en die liefde voor het water." ,Maar ik ben het nu ook wel zat, hoor. Ik bouw voorlopig niet meer Met deze ..Kolibri kan ik eindeloos veel Ik kan er mee naar de Zeeuwse wateren, naar Denemarken. Maandag 28 augustus moet ik naar school. Zaterdag 26 augustus gaan de beide boten weg. Elke docent, die dat wil, mag méévaren!" De beide zeiljachtjes zijn zeewaar dig, en geschikt voor 4 personen Vier personen kunnen er op 4 vaste slaapplaatsen de nacht in doorbrengen. Er kan gekookt worden op een twee- pitsgasstel, en als je één van de 10 matrasjes optilt leg je een heus wc tje bloot. Er is aardig wat bergruimte in de boot Elke kubieke centimeter is door de ontwerper ten gerieve van de bootbe- zitter uitgebuit. De boot heeft een ballastkiel, waar door hij niet gauw omslaat. Vooral op men moesten de boten op hun buik worden gekeerd Om de buitenkant te lakken In dat stadium is de boot nog goed hanteerbaar Vóórdat het dek er op gaat, wordt de binnenkant van de boot gelakt Hel dek heeft Anne Jan vervaardigd van 7 mm breed gezaagde strookjes teakhout En waar men op een be- roepswerf nooit aan toe komt: tussen de strookjes werd een rubbersealer ge spoten Wanneer dit materiaal echt rubber was geworden sleep Anne Jan hel heel sekuur bij met zijn schuur- machine. ,.Want een paar erg goeie gereed schappen moet je hebben", legt hij uit. ,,Een goede boor- en schuurmachine zijn onmisoaar bij dit werk." Omdat hij ervaring heeft in het botenbouwwerk kon hij zich daar gemakkelijk een prak tisch krabbertje en een beiteltje zo bij aanschaffen. Het grote zeil werd geleverd door de zeilmaker. De gewone fok en de stormfok maakte Anne Jan zelf Zaterdag 19 augustus werd een deur van het Wit Gele Kruisgebouw in Leus- den-centrum in geopende toestand aan getroffen. Een onderzoek werd door de politie ingesteld, maar er bleek niets te zijn gepasseerd. Waarschijnlijk was de deur niet goed gesloten geweest. VERLOREN GEVONDEN Verloren lichtbruine portemonnee met 60,-, kabelslot, semafoon, blauw jack, sleutelbos, sportbri 1, zwarte ak- tentas, sleutelbos in bruin etuitje. Euro cheques en 32 girobetaalkaarten. WEGGELOPEN Kalf, roodharige kater. Siamese ka ter. GEVONDEN Kinderportemonnee, metalen arm De dienst Gemeentewerken is deze week begonnen met het aanleggen van een tiental parkeerplaatsen op de hoek van de Landweg en de Hamersveldseweg. De parkeerruimte is vooral bedoeld voor be zoekers van de bibliotheek, die nu nog gedwongen zijn om hun voer-tuig langs de Hamersveldseweg te laten staan. Het parkeerplaatsje bij de bibliotheek is tijdens de openingsuren meestal snel vol. Omdat de langs de Hamersveldseweg geparkeerde auto's hinderlijk zijn voor het verkeer, is de gemeente nu aan de slag gegaan om de parkeerfacilitei- ten uit te breiden.

Leusder Krant | 1978 | | pagina 9